Gladstone ■Mimi k-mmksi Meisje gedood door alligator 'Regering Suriname wil geen vredesregeling met Brunswijk' Meeting NAVO-raad over toekomst bondgenootschap BUITENLAND hp stem financiën/ WINST EN O THUISBLIJVERS BEPALEN TWEEDE RONDE FRANSE VERKIEZINGEN de stem buitenland dinsdag 7 jun11988 25 VOOR 4.25 PARIJS (AP) - In de eerste ronde van de verkiezingen voor de Franse Nationale Vergadering hebben de socialisten veel minder stemmen gekregen dan was verwacht. GLADSTONE MILD. LEKKER MILD. NIEUWSOVERZICHT Omvangrijke kinderarbeid in wereld Moeder prinses Diana van tweede man af TV-forum: Waldheim niet veroordeeld EG-hulp nabestaanden mijnramp Scholen op Westoever weer open 1STERDAM (ANP) - Op 1 ërdamse parallelmarkt een bnds rijker, nt 14 juni kan vrij worden inges ken LCI Computer Group te H bn prijs van f 16 per aandeel v bitje, zo blijkt uit het emissiepros ïeurs prijshoudend Contra's dreigen met hervatting strijd T21 Opkomst ongekend laag Belangrijkste factor bij de uitslag van de beslissende tweede stembusronde die ko mende zondag wordt gehouden, is hoe de keuze uitvalt van de kiezers die bij de eerste ronde thuis bleven. Dit aantal was 34,5 procent. De opkomst was ongekend laag. De conservatieve RPR en de centrum-rechtse UDF, die gezamenlijk de verkiezingen waren ingegaan, kregen boven verwachting veel stem men. Na de herverkiezing van president Mitter rand verleden maand met 54 procent van de stemmen, werd rekening gehouden met een nieuwe socialistische 'vloedgolf'. Maar die bleef uit, waarschijnlijk door de slechte opkomst, de laagste bij na-oorlogse ver kiezingen. Volgens computervoorspellingen hebben de socialisten echter nog altijd de beste papieren voor de eindzege. Steeds meer politieke waarnemers sluiten echter niet uit dat de tweede ronde een herha ling te zien geeft van de nek-aan-nek race van afgelopen zondag en houden er zelfs rekening mee dat de centrum-rechtse coalitie aan het langste eind trekt. Naar hun oordeel hebben de kiezers aangege ven dat zij voor handhaving zijn van het macht sevenwicht tussen links en rechts zoals dat sinds de verkiezingen van 1986 gestalte heeft gekre gen in de 'cohabitatie' van een socialistische president met een centrum-rechtse meerder heidsregering. Ex-president Giscard riep de kiezers in alle openheid op te voorkomen dat er onder Mitter rand ook een socialistische regering komt en „niet alle politieke macht aan één partij te ge ven". De kandidaten van de RPR en UDF gaan door de onverwacht grote steun van de kiezers duidelijk gesterkt de tweede ronde in. De opkomst was met 65,5 procent voor Franse begrippen ongekend laag. Bij de verkiezingen voor de Assemblee in 1986 bedroeg de opkomst nog 78,5 procent. Het dagblad Liberation schreef in een commentaar dat juist deze lage opkomst de uitkomst van de tweede ronde onzeker maakt. Het valt echter te verwachten dat ko mende zondag meer kiezers naar de stembus zullen gaan. Het extreem-rechtse Front National van Jean-Marie Le Pen kreeg in de eerste ronde nog geen tien procent van de stemmen en zal naar verwachting geen zetels in de Assemblee krij gen. Alle kandidaten die in districten waar geen beslissing viel 12,5 procent of meer kregen, mo gen in de tweede ronde weer meedoen. De com munisten en socialisten hebben voor de tweede ronde de handen ineengeslagen en brengen de beste kandidaat in het veld. De coalitie van RPR en UDF hanteerde die strategie al in de eerste ronde en stelde in elk district maar één kandidaat. De grote vraag is echter of Le Pen bereid is om aan deze strategie mee te doen en Front-kandidaten die tot de tweede ronde zijn doorgedrongen terug te trek ken ten gunste van de RPR-UDF-kandidaat met meer stemmen. De socialisten hebben in de eerste ronde veer tig zetels behaald, terwijl in meer dan de helft van de 455 districten waar geen beslissing viel een socialist aan kop ging. De conservatieve RPR en het centrum-rechtse UDF hebben na de eerste ronde al 75 zetels binnen en de rechtse coalitie gaat in 137 districten aan kop. Klein rechts weet zich verzekerd van drie ze tels, de communisten zijn zeker van een zetel, maar het Front National zit nog met lege han den. Volgens een prognose van het televisiestation Antenne 2 kunnen de socialisten in de Assem blee blijven rekenen op een absolute meerder heid van 290 tot 330 zetels; de combinatie RPR- UDF krijgt waarschijnlijk tussen de 230 en 250 zetels; en de communistische PCF zal tien tot twintig zetels bemachtigen. Ook volgens deze prognose keert het Front National waarschijnlijk niet terug in de Assem blee. Voor een parlementaire meerderheid zijn 289 zetels nodig. (ADVERTENTIE) Een vierjarig meisje uit de Verenigde Staten is in de buurt van haar ouderlijk huis gedood door een alliga tor van ruim drie meter. De alligator werd kort na het gniwelijk gebeuren aange troffen met het lichaam van het meisje in zijn bek. De po litie maakte het beest met enkele schoten af. Inzet: het slachtoffertje. - foto af PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse mensenrech tenactivist Stanley Rensch twijfelt eraan of de regering werkelijk streeft naar een met-militaire oplossing van het conflict met het Jungle commando van Ronnie Brunswijk. Rensch zei dat zijn twijfel ge baseerd is op de houding die president Ramsewak Shankar innam toen hij zich op het pre sidentieel paleis meldde na een gesprek met Brunswijk in Oost-Suriname. De president verwees Rensch naar het Co mité Christelijke Kerken met de mededeling dat het CCK eventuele relevante informatie aan de regering zou doorgeven. Rensch is vervolgens ont daan het paleis uitgelopen, na dat hij Shankar duidelijk had gemaakt dat hij geen partij is in het conflict tussen Bruns wijk en de autoriteiten en daarom geen contacten wil met het CCK dat als bemiddelaar optreedt. „Ik ben geen gemach tigde van Brunswijk", zei Rensch. „Ik ben een burger die het initiatief heeft genomen om naar voorwaarden te zoeken die kunnen leiden tot verbete ring van het lot van de bevol king in het binnenland". Volgens Rensch wordt het CCK langzaam maar zeker 'tot een instrument in handen van de regering, die niet substan tieels doet om vrede te brengen in Suriname'. Hij zei dat bij Brunswijk de bereidheid tot praten bestaat maar dat de re gering in Paramaribo een veel te lange periode blijkt nodig te hebben om te besluiten of zij wel wil praten. Rensch heeft vorige week in een gesprek met Brunswijk kunnen bewerkstelligen dat het Patamacca-ultimatum werd verschoven naar 12 juni, volgende week zondag. Als de president tegen die tijd niet ak koord is gegaan met een staakt-het-vuren en vredeson derhandelingen wil Brunswijk het palmoliebedrijf Patamacca in Oost-Suriname vernietigen. Op de vraag wat hij nu aan de situatie zal doen, antwoordde Rensch: „Voorlopig niets meer in de richting van vrede". De mensenrechtenactivist is naar St. Laurent in Frans- Guyana vertrokken om daar met de Surinaamse vluchtelin gen van gedachten te wisselen over mogelijkheden hun situa tie te verbeteren. „Ik had ge hoopt iets positiefs ten aanzien van het vluchtelingenbeleid van de Surinaamse regering aan hen te kunnen doorgeven, maar dat kan nu niet omdat er nauwelijks een gesprek met president Shankar heeft plaatsgevonden", aldus Rensch. Hij zei vorige week te heb ben geconstateerd dat de vluchtelingen wat voedsel en medicamenten betreft het niet slecht hebben. „Zij hebben ech- M. r *4 Bij Ronnie Brunswijk bestaat bereidheid om te praten met regering in Paramaribo fotoanp ter niet de bewegingsvrijheid die zij op eigen bodem gewend waren en ik wil samen met hen en de Franse autoriteiten be kijken hoe daarin verbetering kan worden gebracht". Het is te verwachten dat Rensch op nieuw Brunswijk ontmoet. Mo menteel is een delegatie van het CCK in Oost-Suriname ter voortzetting van de bemidde lingspoging. Door Frans Boogaard BRUSSEL - „Het is hoog tijd voor de NAVO om haar doelstellingen opnieuw te definiëren. Onmiddellijk na de Amerikaanse presidents verkiezingen moeten de bondgenoten een nieuwe planning opstellen voor de komende tien jaar. Die planning moet betrekking hebben op zowel de NAVO zelf als op de volgende on derhandelingsronden met de Sovjetunie over wapen beheersing." Met die oproep richtten Henry Kissinger en Cyrus Vance zich afgelopen week in Newsweek tot alle Amerikaanse presi dentskandidaten. Kissinger, minister van Buitenlandse Za ken onder Nixon en Ford, en Vance, 'secretary of state' on der Carter, schreven samen 'een agenda voor 1989'. Een lijst van aandachtspunten op bui tenlands-politiek gebied waar mee de nieuwe Amerikaanse president, wie dat ook worden mag, straks te maken krijgt. De toekomst van de NAVO scoort hoog op het lijstje van de twee oud-ministers. Het veertig jaar oude bondgenootschap, vinden zij, is aan ingrijpende wijzigin gen toe. De roep om een nieuwe NA- Oud-minister Cyrus Van ce: 'Het veertig jaar oude bondgenootschap is aan in grijpende wijzigingen toe' - FOTOANP VO-strategie, een antwoord op alle vredesvoorstellen die de Sovjet-Unie onder Gorbatsjov de laatste tijd vrijwel aan de lopende band doet, wordt bin nen het bondgenootschap met de dag sterker. De NAVO doet het slecht in de publiciteit. Op de bevolking in de eigen lidsta ten maakt zij een ontredderde indruk. Over haar vrede-be- warende taak roept zij twijfels Henry Kissinger: 'Toe komst van NAVO scoort hoog op het lijstje van aan dachtspunten' - FOTOANP op, door steeds lauw of op zijn minst erg terughoudend te rea geren op Sovjet-voorstellen tot ontwapening. Te weinig beseft zij dat de koude oorlogs-retoriek die door sommige roergangers nog wordt gehanteerd, de jongere generaties niets zegt. En in plaats van eensgezind en krachtdadig toe te werken naar duidelijk omschreven einddoe len - een stabiele wereldvrede, gedragen'door volwassen de mocratieën in Oost en West - slaagt zij er steeds weer in de krantekoppen te halen met voor het grote publiek weinig betekenisvolle ruzies over de lastenverdeling of de aanschaf van nieuwe wapensystemen. Midden deze week komen in Madrid de NAVO-ministers van Buitenlandse Zaken bijeen om methodes door te praten die aan deze negatieve beeldvor ming een eind moeten maken. Zonder zich te laten leiden door een agenda, houden zij een 'oriënterende' vergadering over de toekomst van het bond genootschap in de meest ruime zin van het woord. Maar om de discussie toch een beetje te structureren, kie zen zij drie concrete invalshoe ken: De veranderingen in Oost-Europa, de voortgang van het CVSE-proces (de vervolg conferenties waarop Oost en West de naleving van de ak koorden van Helsinki met elk aar doorpraten), en de 'burden- sharing'het woord dat in de NAVO wordt gebruikt voor een andere kostenverdeling over de lidstaten en, daarmee samen hangend, een andere verdeling van de politieke verantwoorde lijkheden. Volgens een topdiplomaat van de NAVO die bij de voor bereiding van de ministeriële top in de Spaanse hoofdstad nauw betrokken is, zal voor de discussie over de 'burden-sha ring' de meeste tijd worden uit getrokken. Met haar opvattingen over de veranderingen in Oost Europa - de 'glasnost' en 'pere- stroïka' in de Sovjet-Unie en andere Oostbloklanden - is de NAVO traditioneel terughou dend. Publiek zullen de minis ters slechts vaststellen dat die veranderingen zich niet tot de Sovjet-Unie beperken, dat ze belangrijk en hoopgevend zijn, maar desondanks nog niet veel meer dan een aanzet tot de her vormingen die het westen no dig acht. Tegen die achtergrond zullen zij ook herhalen dat het westen moet blijven streven naar een 'balanced outcome', een even wichtig resultaat, van de CVSE-toetsingsconferenties. Voor de NAVO-ministers houdt dat in dat nieuwe ontwa peningsvoorstellen van Mos kou niet op zichzelf mogen worden beoordeeld, maar steeds in relatie tot de voort gang die het Oostblok op het gebied van de mensenrechten boekt. Afspraken over een evenwicht op conventioneel ge bied (gelijke aantallen tanks en artilleriestukken, een vurig westers verlangen) worden daarvan zelfs afhankelijk ge maakt. socij GENèVE (DPA) - In de wereld moeten ruim 100 miljoen kind( ren veelal voor een laag loon en met ontoereikende soc voorzieningen werken. In een in Genève gepubliceerd rap; van de Internationale Arbeidsorganisatie ILO wordt mogei geacht dat het aantal kinderen dat moet werken misschien tweemaal zo groot is. In Colombia moeten kinderen van jaar al in de steenindustrie werken, voor de Filipijnse naar vis duiken en in Egypte leer looien. De kinderen vani minst bedeelden in de wereld moeten dikwijls onder extri en gevaarlijke omstandigheden arbeiden en zijn daarbij geleverd aan de willekeur van de werkgever. Een dra voorbeeld komt uit Peru: in de mijnen in dat land worden bi nodigde medicijnen en verloren gegane arbeidsdagen van karig loon afgetrokken, zodat velen bij hun werkgever in krijt staan. DTJDEN (RTR) - Voor de reede maal in korte tijd is rente in Groot-Brittan- verhoogd. andag liet de Britse centrale ink weten dat zij haar be- nsrijkste geldmarkttarief >t een half procent verhoogt I 85 procent. Vorige week ndérdag ging het tarief ook omhoog, toen met een half rt-ent tot 7,5* procent. De •rheid krijgt met de daling ku ocen ovei LONDEN (UPI) - De Britse pers heeft meegedeeld dat prinses Diana van Wales diep getroffen is door de be kendmaking van haar moe der dat zij van haar tweede man af is. De moeder van de prinses, de 52-jarige Frances Shand-Kydd, liet haar advo caat bekendmaken dat zij en haar man van tafel en bed waren gescheiden en dat geen derde in het spel was. Diana's moeder scheidde in 1966 van haar vader, graaf Spencer, om te kunnen trou wen met Peter Shand-Kydd, de rijke erfgenaam van een behangselpapiervermogen. De 63-jarige Shand-Kydd zou willen scheiden om te kunnen teruggaan naar zijn eerste vrouw, Janet. Nadat Diana's moeder was geschei den van Lord Spencer, her trouwde deze met zijn hui dige vrouw, Lady Raine Le- wisham, zelf gescheiden van een edelman en dochter van de veelgelezen romanschrijf ster Barbara Cartland. ,CI-c De vader van Diana J haar schoonmoeder, de k ningin. LONDEN (AP) - Een internationale jury van rechters heeft j een televisie-uitzending een oordeel gegeven over de v de Oostenrijkse president Kurt Waldheim zich schuldig hs gemaakt aan oorlogsmisdaden. Het forum oordeelde, nai verklaringen van 35 getuigen te hebben gehoord, dat de I wijslast te zwak was voor een veroordeling van Waldhei Waldheim zei in een reactie dat het oordeel van het forum a toont dat de beschuldigingen tegen zijn persoon laster zondj enige basis van bewijs zijn. Hij zei te hopen dat hij eindelij wat rust zal krijgen na de uitspraak van het forum. De ret ters in het panel zijn afkomstig uit de Verenigde Staten, Grot Brittannië, Canada, Westduitsland en Zweden. De directe van het Joodse Wereldcongres, Israel Singer, noemde de i spraak in een vraaggesprek op Radio Jeruzalem lachwekkeni d ter, koo wer prin mar" cent Ver ond ver Ook par gen ma' inh een ven Ko me BRUSSEL (ANP) - De Euroepse Commissie in Brussel heeft j verband met de mijnramp in het Westduitse Borken beslet) 1,4 miljoen gulden vrij te maken. Dat geld zal gebruikt wont voor hulp aan de nabestaanden van de omgekomen mijnwej kers. Een woordvoerder van de Europese Commissie heeft c bekendgemaakt. Voor de verdeling van de hulp heeft de F' commissie het internationale Rode Kruis ingeschakeld, geld moet de eerste nood van de getroffenen gelenigd wor De hulp moet volgens de EG-commissie gezien worden als ij gebaar van solidariteit met Europese burgers die doon ramp getroffen zijn. JERUZALEM (REUTER/AFP) - De middelbare scholen bezette Westoever van de Jordaan zijn opengegaan. F tot de oprichting van LCI Com schatting 37.000 scholieren gingen, voor het eerst in vijf m puter Import Belgium. Sinds den, weer naar school. Veiligheidsfunctionarissen verklaart 1984 installeerde LCI ruim dat de 262 scholen open zijn gegaan zonder dat zich incide: 10.000 computers van dit merk. voordeden. De scholen waren op last van de militaire autori: De verkoop vindt plaats via ten gesloten in verband met de voortdurende onrust onder (dealers. Palestijnse bevolking. De heropening is onderdeel van leidelijke terugkeer naar een normale situatie op de be: Westoever van de Jordaan. Vorige maand gingen de la,,.. scholen weer open. Een legerwoordvoerder zei dat 120 Pa fi, QTCDH A IWI C tijnse jongeren zondag op vrije voeten zijn gesteld nadat: 1 I I—I I—IVI v_J hadden beloofd niet opnieuw aan ongeregeldheden te zuil deelnemen. In de bezette gebieden is drie dagen gestaakt protest tegen het bezoek van de Amerikaanse minister buitenlandse zaken, George Shultz, aan het Midden-Oost Shultz, op zijn vierde reis door enkele landen in dit gebi 1988, sprak onder meer met de Israëlische premier Yii Shamir en enkele andere regeringsfunctionarissen. Er geen vooruitgang zijn geboekt. in januari 1983 opgerichte tderneming kan sindsdien -en op een zeer sterke groei 1 omzet en winst. In 1983 be- oeg de omzet nog f4,5 mil- jen en in 1987 al f 21,2 miljoen, k resultaat na belastingen eg van f 85.000 in 1983 tot f 1,6 Ij oen in 1987 of per aandeel zes cent naar f 1,16. In de drie maanden van dit ar kwam de omzet al uit op miljoen. In de afgelopen j jaar werd in het eerste vartaai doorgaans 24 procent de jaaromzet geboekt. De directie verwacht op van de uitkomsten over t eerste kwartaal voor geheel een belangrijke groei van ;et en winst. Ook voor vol de jaren lijkt niets een ortgaande groei in de weg te Tegen deze achtergrond ent de directie terstond jmaf het boekjaar 1988 te kun- beginnen met een divi- nduitkering. In eerste in- ntie wordt daarbij gedacht een uitbetaling van circa 10 ent, welke de komende ja- geleidelijk zal kunnen eien. LCI richtte zich aanvanke- op import en verkoop van rsonal computers en bijbeho- nde randapparatuur. De pro- kten werden voorheen alleen rkocht via professionele we verkopers zoals dealers en jsteemhuizen. De produkten ktwikkelden zich echter zoda- dat steeds meer nadruk vam te liggen op funkties zo- systems support en pro- bctservice. LCI ontwikkelde overeenkomstig van im- eur van personal compu tet totaalleverancier van breed scala produkten, jensten en systemen. 1984 werd een overeen- bmst gesloten met Bondwell nternational Hong Kong, iij LCI de verkooprechten eg voor de gehele Benelux, t leidde een jaar later tevens pSTERDAM (ANP) - Op het Beursplein nden de belangrijkste aandelen maan- I overwegend nog wat kleine bedragen n de I De scholen op de bezette Westoever zijn weliswaar open maar dit betekent niet dat de onrust verdwenen Hier geeft een Israëlische soldaat enkele Palestijnen o dracht brandende autobanden van de straat op te ruim® angst voor rentestijging was nog teruggedrongen nadat vrijdag al de kloosheidscijfers in de VS werden bij- 'eld en de Amerikaanse minister van inciën Baker in het weekeinde zich op tisch uitliet over het gevaar van in- S'i 'e'dde 'ot beter beurskli- Jat en een lichte daling van de dollar, na •tingen van de Westduitse bankpresi- Poehl over het stopzetten van de in tenties om de Amerikaanse munteen- te steunen, kon geen afbreuk doen h u» J "rijdag bereikte hogere niveau op Ijt Beursplein. 7all Street liet bij de opening een e baling zien, die werd toegeschreven een technische reactie. De Amster- ®e beurs handhaafde zich dan ook tot sluitingstijd. le handel in aandelen was met een :et van ƒ350 miljoen aan de lage kant. B stemmingsindex steeg 0,6 punt op 87. lags voor de inschrijving op de nieuwe Jening, die naar verwachting van shandelaren ƒ2,5 miljard uit de markt San was de omzet ln obligaties van mihoen bepaald hoog. De meest ver- ™oeide staatseleningen noteerden wat FOTO MANAGUA (IPS) - De Nicaraguaanse regering is pessii tisch over de vredesbesprekingen die morgen in Managua wc den hervat. President Daniel Ortega verklaarde afgelop weekeinde geen hoop te hebben dat het overleg, dat onder tot een definitief staakt-het-vuren moet leiden, iets zal ople' ren. Zijn minister van Defensie, generaal Humberto Ortc jbbjoklijke Olie voerde als te doen ge- ikelijk de top-30 aan en gaf ƒ0,80 prijs cf ondanks het bericht dat Groot- Tannie de Opec-landen, die eind deze vergaderen, dit keer zal steunen in treven om door produktiebeheersing ■"jnogere prijzen te komen. '1 be internationals viel vooral Hoogo- 'qf.cp™t een winst van ƒ1,90 op l\LM won bij aanhoudende gelui- over fusiedrang in de Europese lucht- ƒ0,70 op ƒ35,40. Akzo lag goed in arkt en won ƒ1,10 op ƒ114,30. die het overleg namens de regering leidt, zei dat het de conti; Een relatief grote stiiqinq was 'weone aan wil ontbreekt. Hij baseerde zijn veronderstelling op uiti'Ud voor Fokker voor Fokker, nadat tingen van de hoogste militaire rebellenleider, Enrique Benr,|gtr_een order werd gemeld en'tovendten dez, en Aristides Sanchez, een van de vijf leiders van het Ni' raguaans Verzet (RN). Zij lieten weten dat de contra's de str zullen hervatten als de besprekingen zonder resultaat blijv' Opstandelingen die in Honduras verblijven zouden al terugl' ren naar Nicaragua om de strijd voor te bereiden. aann ïïers de Viegtuigfabriek onder Snnn. C MCht Van Zii" JaPanSe Tinnor °kker heeft bi' de laatste "operatie van de overheid de op- meegekregen uit te zien naar een •niKte part:)er.

de Stem | 1988 | | pagina 4