Wandeling van een kwart miljoen jaar A&ë. wetenschap ideStem extra bi muziekthera Schone slaapster kon ontwaken niet verdragen VS peilen ruimte op zoek naar ander leven W bAAMi Onverstaanbaar gepraat leidt tot meer fouten Mossel als waakhond TE VEEL WISKUNDE IS OOK NIET GOED de stem extra dinsdag 7 jun11988 T48 WISKUNDE -het verwerken van getallen en symbolen - is in de mo derne wereld een verbond aange gaan met techniek en geld. Verloe dering of verlossing? Diepe kloof ARCHEOLOGIE IN NEDERLAND': EINDELIJK VERBAND TUSSEN OPGRAVINGEN Opmerkingen Lezen Misbruik NIEUWSFEITEN Groningen zakt Ruim 50 miljoen reageerbuisplanten Rekensommetje 'Brandvertragers uiterst giftig' Mestwet schiet tekort Studievoorlichting Een autistisch kind of een p met wie je niet kunt praten te benaderen. KEMA BEPROEFT WASHINGTON/DEN HAAG (RTR/ANP) - De VS zoeken in de komende jaren met een nieuwe supercom puter het heelal af naar mo gelijk ander intelligent le ven en een antwoord op de eeuwenoude vraag over an dere, buitenaardse bescha vingen. Alle radiosignalen uit de ruimte worden opgepikt en in fracties van secondes geanaly seerd, maar men gaat ook zulke signalen uitzenden naar elke ster die te ontdekken valt. Dit zijn er, binnen een bereik van 78 lichtjaren, al 800. De radio signalen die van de aarde zul len worden gezonden zijn van lage frequentie zoals bij tv en radar. Voor de ontvangst en de nieuwe, supersnelle analyse van de signalen wil NASA zo geheten zwarte dozen ter grootte van een flinke archief kast plaatsen bij alle grote ra- dio-astronomieschotels in de wereld. De Radiosterrenwacht in Dwingeloo is een van de groot ste op dit gebied in Europa. „Maar ik heb in deze nog niets van NASA gehoord", zo ver klaarde de directeur van de sterrenwacht, Wim Brouw. „Uiteraard, kennen wij ook dit project SETI - Search voor Ex traterrestrial Intelligence van NASA. Eén probleem zou kun nen zijn dat wij niet met een enkelvoudige telescoop wer ken, maar op zich zijn wij groot genoeg",aldus Brouw. De eerste zwarte doos komt bij NASA's Deep Space Com munications Complex in Gold- stone, in California De doos is ontwikkeld door het Ames Re search Centre en de Universi teit van Stanford in deze zelfde staat en kost 12 miljoen dollar ofwel rond 24 miljoen gulden, elke volgende één miljoen dol lar of krap twee miljoen gul den. Het „brein" ervan is een superchip ter grootte van een vingernagel, die analyseert met een snelheid van tien miljard operaties per seconde, sneller dan enige supercomputer. Tegen 1992 komt een tweede veelkanaals analysecomputer in bedrijf bij het Arecibo Ob servatorium in Puerto Rico. Deze kan tegelijkertijd tien miljoen radiofrequenties on derzoeken op een patroon in een signaal. De ontwikkeling van het hele SETI-project begon in 1982. De hele apparatuur is zo ge voelig dat men bij proeven met gemak het signaal oppikte dat de Pioneer uitzendt met een vermogen van slechts één Watt op zes miljard kilometer in de ruimte. „In vele opzichten, aldus een NASA-functionaris, zenden wij aardse wezens, sinds de komst van tv en radar, al der tig jaar signalen uit. En het is bijna afschuwelijk om je voor te stellen wat een buitenaards wezen allemaal zou moeten doen om erachter te komen waar de ,Lucy-Show' over gaat". De doos zuivert ook alle sto rende factoren uit, bepaalt wat statisch is en wat wel en niet komt van satellieten, vliegtui gen of pulsars, objecten in de Melkweg die op radio gelij kende signalen af gevea „De theorie is dat elk met in tellect begaafd leven ook dit betrekkelijk rustige einde van de frequenties zal opmerken en daarop zal afstemmen. En als men merkt dat er doelbewust een poging wordt ondernomen contact met ons op te nemen zijn wij door de nieuwe appa ratuur ook in staat direct vast af te stemmen op het signaal. Dan nemen wij contact op met andere observatoria, zoals in Japan, de Bondsrepubliek, Frankrijk of in Australië om te controleren of zij het ook ont vangen en om het zo te kunnen bevestigen. Als dat gebeurt doen wij de grootste ontdek king die er ooit is gedaan". Ik reken, dus ik ben Door Kees Buijs Volgens sommigen is de combinatie van wiskunde, techniek en geld het wange drocht van deze eeuw. Anderen zien er juist de weg der verlossing in. In het Nieuwe Jeruzalem spreken de mensen FORTRAN of BASIC. Een computerspel kan een nieuw godsverschijnsel zijn. 'Ik reken, dus ik ben' is de nieuwe bevesti ging van het bestaan. We kennen allemaal de voordelen van compu ters: reisjes naar de maan, pacemakers, snelle oplossingen van wiskundevraagstukken. Maar de toepassing van wiskunde blijft al lang niet meer beperkt tot de natuurwetenschappen. Ook economie, menswetenschappen, politiek, taal, rechten en geneeskunde maken er intensief ge bruik van. Er is nauwelijks een grens aan het aantal dingen dat in cijfers is uit te drukken. Be rucht is bijvoorbeeld de poging van sociaal-psy chologen om menselijk geluk in getalletjes te vangen, zodat ze het konden optellen, aftrekken, vermenigvuldigen en delen. Computerberekeningen beheersen grote delen van ons leven, het gevoelsleven inbegrepen. De ideale partnerkeuze schijnt tegenwoordig per computer te gaaa Testresultaten worden met elkaar in verband gebracht, en beslissen over uw en mjjn toekomst. Aanleg voor wiskunde gaat werken als een sociale zeef. Blijkbaar ben je met een wiskundeknobbel pas iemand. De ac tie 'Kies exact' wijst een beetje in deze richting. „De wereld wordt in toenemende mate verwis- kundigd. Hou dat in de gaten, want te veel ervan is misschien niet goed voor ons." Met deze zin nen leiden de Amerikaanse wiskundehooglera- ren Philip J. Davis en Reuben Hersh ons door hun boek Descartes' droom, een wiskundige vi sie op de wereld. Het boek begint en eindigt met twee citatea Volgens de Franse zeventiende eeuwse filosoof en wiskundige René Descartes kunnen en moe ten alle intellectuele zaken één worden gemaakt door verwiskundiging. Drie kwart eeuw na Des cartes betoogde de Italiaanse filosoof, jurist en classicus Giovanni Battista Vico, dat de wis kunde van de menselijke geest is vervreemd. De Michael Maiers gravure uit 1618, 'Emblemata Nova de Secretiis Naturae Chymica' menselijke geest vinden we in menselijke insti tuties: de familie, de wet, de regering, de my then, de godsdienst, de taal, de kunst, de poëzie en de zang. Tussen deze uitspraken gaapt een diepe kloof. Totnutoe overheerst het cartesiaanse wereld beeld. Wiskunde bestrijkt steeds meer terreinen, terwijl de menselijke instituties juist worden, uitgehold. Maar Davis en Hersh zijn geen doemdenkers. Uit een goede wisselwerking tussen mens en wiskunde kan best nog iets moois komen, zo be sluiten zij him boek. Het slot is minder overtui gend dan het vrij angstaanjagende begin. Maar ja, als zelfs wiskundigen geen hoop meer zouden hebben. Het boek bestaat uit een flink aantal artike len, losjes gegroepeerd rond verschillende the ma's. Sommige artikelen zijn zonder wiskundige kennis te lezen, andere niet. Enkele artikelen verschenen eerder, onder meer in de Scientific Americaa Philip J. Davis en Reuben Hersh: Descartes' droom, een wiskundige visie op de wereld. Am sterdam, Contact, 49,50. Door Laur Crouzen KLEURIGE kaarten van Nederland met bodem soorten en in stipjes de( plekken waar archeologi sche vondsten zijn gedaan in 14 pre-historische en historische periodes in Ne derland van de Late Oude Steentijd (Laat-Paleoüthi- cum 12.000-9.000 v. Chr.) tot en met de Late Middel eeuwen (1000-1500 n. Chr.) Dat is de kracht en de origi naliteit van 'Archeologie in Nederland, de rijkdom van het bodemarchief, een ar cheologisch overzichtsboek, waar de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemon derzoek (ROB) in Amersfoort dit jaar zijn 40-jarig jubileum viert. Samen met uitgever Meulenhoff. Eigenlijk zou nog een vijftiende kaart op zijn plaats zijn geweest met een dikke stip vlakbij Maastricht om aan te geven dat daar Ne derlands oudste vondsten uit de middenperiode van de Oude Steentijd (250.000 jaar geleden) zijn gedaan in de vorm van kampplaatsen van jagers op de Maasoever bij Caberg. Natuurlijk: een vondst geeft geen overzicht en een kaart is daarom over bodig. Maar wat me niet zou verbazen is als bij het vol gende archeologische over zichtswerk over zeg 10 of 35 jaar bij het boek een disc of een floppy zit, waarmee een computer-animatie van alle bodemvondsten in een oog opslag op een groot scherm opflitst. Aan de hand van de kaar- ten kan de lezer in het boek op zijn gemak door meer dan een kwart miljoen jaar men selijke activiteiten wandelen, bekijken hoe de bodem van Nederland er in bepaalde tij den uitzag, hoe de kustlijn verliep en op welke plekken er 'iets te doen was'. Wie dat doet zal zien, dat in oude tijden eerst Limburg en Drente het drukst waren tot de lange Steentijd bijna voor bij was in 3000 v.Chr. en dat in het laatste stukje Steentijd de Veluwe als een soort 'randstad' gaat functioneren tot in de Brons- en Ijzertijd (50 v.Chr.) toe. En dat toen langzaam het rivierengebied en de vruchtbare kuststrook achter de duinen bevolkt raakt. Ook het 'hoge' Noorden komt dan op met de terp-be woners. Je vindt natuurlijk alleen iets in de bodem, als je ernaar zoekt. En daarom is de vraag of dit overzicht van de 13.814 000 vondsten een goede af spiegeling geeft van de echte historie van Nederland. De ROB vindt terecht van niet en maakt bij elke kaart de op merking, dat de vondsten van aardewerk, botten enz. meer de activiteiten van opgravers weergeeft in Nederland dan de activiteiten van histori sche en prehistorische men sen. En dat roept meteen de vraag op hoe het opgraven in Nederland georganiseerd is, of elke vondst wel gemeld wordt bij de ROB, zoals de wet voorschrijft, wat de ver houding is tussen gemeente lijke bodemdiensten en 'Amersfoort' en of er ook voorkeuren bestaan en in vaste gebieden vaak de meeste mensen en het meeste geld terecht komt En hoeveel materiaal er in laden en kas ten bij oprechte amateurs te vinden is. Hoe dat ook zij„Archeolo gie in Nederland" onder re dactie van ROB-directeur prof. dr. W.A. van Es, middel eeuws archeoloog drs H. Sar- fatij en drs. P. Woltering, émk-h-j A mi j.jri I-.'-, ■.m y - to yv' L> ':>4ïy'\ VXJ' 'uiO Een kaart van Nederland met in stipjes de plekken waar archeologische vondsten zijn gedaan. prov. archeoloog voor Noord- Holland, mag er zijn als waardige opvolger van 'Ver leden Land', 'Opgraven in Nederland' en het 'Archeolo gisch Reisboek'. Ook al is de Nederlandse opgraaf-inspan- ning eigenlijk veel te versnip perd, de politieke belangstel ling gering. Het tweede deel van het boek presenteert 28 archeolo gische projecten in heel Ne derland. Veel meer dan de vijf, die tot in oktober in de tentoonstelling 'Nederland Onderste Boven' in het Leidse Rijksmuseum van Oudheden te zien zijn. Het tweede pu- blieksdeel van het ROB-jubi- leum. Met het nu verschenen boek heeft Nederland een ar cheologische ruggegraat ge kregen, zijn er verbanden ge legd tussen tijden, bodems en mensen. Wat nog overblijft is de relatie te leggen met het publiek, te beginnen bij op groeiende kinderen. Het plei dooi om archeologie aan te snijden in het middelbaar on derwijs is een goed idee. En tenslotte de opgravers zelf. De ROB juicht met de huidige politiek privatisering in de archeologie toe: meer parti culiere bedrijven moeten zich gaan bemoeien met opgraven en conserveren. Het risico van dit heulen van onze rijks dienst is dat over enkele tien tallen jaren veel gemeen schappelijks moois alleen nog in privé-verzamelingen te zien zijn: het lot van van Goghs 'Zonnebloemen'. Daar om: eerst een stevig bevoegde Raad voor de Archeologie en meer samenwerking tussen ROB, gemeentes en goedwil lende amateurs. 'Archeologie in Nederland, de rijkdom van het bodemar chief W.A. van Es, H. Sarfa- tij, PJ. Woltering, Uitgeverij Meulenhoff Informatief, ƒ79,50. Door Kees Buijs WIE tijdens het lezen of schrijven mensen hoort praten, maakt meer fouten dan wanneer hij of zij an dere geluiden hoort. Zelfs wanneer het gepraat onver staanbaar is, of wanneer gesproken tekst achterste voren wordt afgedraaid, ko men fouten meer voor. Gepraat leidt af, of dat nu in grote kantoorruimten gebeurt, in controletorens op luchtha vens of in de cockpit van een vliegtuig. Als anderen tijdens je werk praten, is dat veel sto- render voor de concentratie dan objectieve geluidsmetingen tot dusver leken uit te wijzen. Dank zij laboratoriumproeven begrijpen wetenschappers nu waarom mensen die werken in grote kantoorruimten zoveel klagen, en blijven klagen. Psychologen van de univer siteit van Wales onderzochten in een reeks experimenten, hoe het gesproken worrd het func tioneren van onze hersenen be ïnvloedt. Zij gingen na hoe goed proefpersonen rijtjes woorden onthouden als ze die voor zich zien, terwijl ze tege lijkertijd gepraat horen. Het aantal woorden dat de proef personen in de juiste volgorde konden weergeven, bleek door het gepraat met twintig pro cent achteruit te gaan. Maar op het kunnen weergeven van de woorden in willekeurige volg orde bleek het storende gepraat geen invloed te hebben. Woorden in een vreemde taal bleken even storend als be kende woorden. Hetzelfde gold voor woorden die een bandre corder achterstevoren ten ge hore bracht. Schreeuwen of fluisteren maakte evenmin verschil. Maar geluiden zonder woorden (zoals het geruis van een televisie en woordloze mu ziek) bleken het onthouden van woorden niet te beïnvloeden. Ons brein maakt dus onder scheid tussen geluiden die op spraak lijken, en andere gelui den. Oihdat de ontleedruimte voor woorden -of ze nu via onze ogen of via onze oren bin nenkomen- in onze hersenen beperkt is, kan dit volgens de onderzoekers het optreden van verstoringen, en dus het maken van fouten, verklaren. Een tweede reeks experimen ten, die betrekking had op le zen, leverde andere resultaten op dan de geheugentest. Bij het lezen bleek de betekenis van gepraat in de omgeving wél be langrijk. Een vreemde taal of een omgekeerde band stoorde de lezer veel minder dan be kende woorden. Of de woorden werden geschreeuwd of ge fluisterd bleek niet uit te ma ken. Een verklaring hebben de onderzoekers hiervoor nog niet. Wel wijzen ze op de rol (Se het gehoor in de evolutie van de mens heeft gespeeld. Het ge hoor moet van oudsher een vroeg waarschuwingssysteem zijn geweest; het is de schild wacht onder onze zintuigen. Het ontvangt informatie in to tale duisternis, het wekt je uit je slaap en is in tegenstelling tot de ogen niet erg richtingge- voelig. Oren zijn passieve, automatische ontvangers van informatie. Via zenuwen zijn ze vooral verbonden met 'waakzame' hersendelen. Van dit scherp afgestelde waarschuwingssysteem maken gesproken woorden eigenlijk misbruik. Ze profiteren van een voorrangsbehandeling in onze hersenen, ook al zijn de woorden voor ons alleen maar hinderlijk. Op grond hiervan menen de Britse onderzoekers, dat gecon centreerd werken met tekst of met afleesbare informatie, met zo min mogelijk kans op fou ten, eigenlijk alleen maar kan in ruimten waarin niet con stant wordt getelefoneerd, overlegd of gebabbeld. Als dat wel gebeurt, lijden de kwaliteit en de doelmatigheid van het werk er onherroepelijk onder. Geluiddempende voorzienin gen heffen dit euvel niet op, zo meldt de Britse wetenschap- suitgave Spectrum. Door aardgaswinning, klink en andere plaatselijke oorzafc, zakt de provincie Groningen gestaag. Sinds 1964 is de bodem het centrum van het wingebied - halverwege de steden Gr ningen Delfzijl - gemiddeld zestien centimeter gedaald, meetkundige dienst van Rijkswaterstaat heeft dit uitgereker Het vorig jaar kwamen in ons land meer dan vijftig miljoj planten 'uit de reageerbuis'. Ze werden vegetatief vermeerde op voedingsbodems in kweekbuizen, ofwel weefselkweek. methode gaat snel en de vermenigvuldiging levert ziektevr planten op. Volgens prof. E. Pierik van de vakgroep tuinbouwplantentee van de Wageningse Landbouwuniversiteit, en in ons Ij grondlegger van deze vermeerderingstechniek, hebben in 1 zestig weefselkweekbedrij ven gezamenlijk 53,2 miljn plantjes afgeleverd. Ten opzichte van 1986 nam de totale pi duktie met een kwart toe. Toch vormen ze slechts één proce van het totaal aan vegetatief vermeerderde planten. Er zijn al 26 planten waarvan per jaar meer dan honderddi zend stuks via weefselkweek vermeerderd worden. Het zijm de aardappel na allemaal siergewassen. Weefselkweek is n lang niet bij alle planten mogelijk. De grootste problemen fe den op bij bomen en struiken. Medewerkers van het Centrum voor Wiskunde en Informat (CWI) te Amsterdam hebben op de nieuwe computer van s Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium (NRL) in Noordoostpolder een nieuw wereldrecord gevestigd: het reldrecord ontbinden van moeilijke getallen. Eind vor, maand ontbonden drie onderzoekers na 95 uur rekenen opi Japanse NEC SX-2 een getal van 92 cijfers in twee priemfaa ren. Dit zijn getallen die slechts deelbaar zijn door één endi zichzelf. Voor wie het wil narekenen, volgt hier het sommetje: (61 s)-l(5.263.3931.6551) 25590419435661766569669195465155692745666184377627375121409Ï 912567458209805153386642764777= 1284827442574221936870974393373403 X 19917397922626842334449833677404096613537638684348856178059 Het vorige record was maar een paar weken oud. Een Ana kaan ontbond na vijftienduizend uur rekenen op een parat netwerk van 24 SUN-3 werkstations een soortgelijk getal1 negentig cijfers. De recordjacht is niet alleen een test voor de rekenkracht computers, maar ook voor het vinden van grote priemgetalk Deze gebruikt men sinds enkele jaren bij het coderen en dec deren van vertrouwelijke computerboodschappen door milit ren en banken. Minister Nijpels (Milieu) moet de zeer giftige brandverti gende stoffen verbieden. De chemische verbindingen in brandvertragers hopen zich op in voedselketens en zijn sc delijk voor het milieu. Bovendien ontstaan bij verbranding kunststoffen, waarin de brandvertragers voorkomen, mens en milieu uiterst schadelijke verbindingen. Dat zegt: Stichting Natuur en Milieu in een kritisch rapport. Brandvertragers worden verwerkt in kunststoffen, texti verf, hout en hydraulische vloeistoffen. De stoffen zijn a verscheidene plaatsen in het milieu aangetroffen. Onder dere in zeehonden, meeuwen, zeearenden, vissen, mosseli waterbodems en slib. De stoffen breken nauwelijks af enho zich op. Zij zijn matig tot zeer giftig voor het waterleven. Over de gevolgen op de lange termijn is nog weinig bekend, dus Natuur en Milieu. Wel staat vast dat vergelijkbare stoft zoals pcb's, juist op langere termijn uiterst schadelijk zijn. Tien jaar geleden werd de brandvertrager polybroombifenyl in Amerika uit de handel genomen na een massale vergiftigt waarbij kinderen stierven. Het middel, dat in Frankrijk wo: geproduceerd, wordt in Nederland nog steeds toegelaten. Jaa lij ks wordt 230 ton van dit spul gebruikt. Bij het uitrijden van drijfmest vervliegt meer dan de helftv de ammoniak binnen vierentwintig uur. Dit hebben het IMA in Wageningen en Britse onderzoekers berekend. Deze it komst zet de huidige mestwet op losse schroeven. De wet vf plicht boeren namelijk om de mest uiterlijk de dag na het» rijden ervan onder te ploegen. Maar dan is het ammonia kwaad dus al grotendeels geschied. Ammoniak levert in land een belangrijke bijdrage aan de verzuring van bossen, tuur en milieu. De universiteiten doen niet mee met een landelijk informs» centrum voor studievoorlichting aan middelbare scholieii De Vereniging van Samenwerkende Nederlandse Universit ten vindt, dat zo'n landelijk centrum afbreuk doet aan de ei; verantwoordelijkheid die de universiteiten bij hun voorlii ting aan aanstaande studenten hebben. De universiteiten werken wel mee aan een gezamenlijke al® nak, die in september verschijnt. Verder hebben ze een; dragscode opgesteld die eerlijke voorlichting moet garanden Door Kees Buijs DE Amerikaanse Rose R. (niet haar echte naam) was toen ze plotseling werd getroffen door een hevige vormv) slaapziekte. Zij was in 1926 een van de laatste slachtoffe. voordat de grote epidemie van destijds uitdoofde. Sind. dien stond haar leven stil; bijna letterlijk. Totdat Rose 1969 werd behandeld met het kort daarvoor ontdekte 'wor dermiddel' L-dopa. Even werd zij de oude: een jofl schoonheid. Maar zij kon haar ontwaken niet verdrag» en zonk terug in de duisternis. Door Kees Buijs Lukt dat niet met een eenvoudig dan zeggen sommige therapeutei der, en zoek een muziekinstrum* lijkt. Er zij n platen die beginnen met drs het onheilspellende gerommel Pa: van de baarmoeder (Üve opge- eer nomen), dat geleidelijk over gaat in herkenbare geluiden, ner Zo krijgt het kind of de patiënt misschien weer contact met z'n omgeving. Maar op welk instrument speel je een baarmoeder? Op een doedelzak? Muziekwetenschapper dr. Henk Smeijsters glimlacht. „Bij muziektherapie gaat het niet om het spelen van een mu ziekstuk. Het gaat om een vrije omgang met klanken." „Toch", zegt geneeskundige Rose R. is een van de twintig slachtoffers, wier lotgevallen de neuroloog dr. Oliver Sacks beschrijft in Awakenings, in het Nederlands vertaald als Ontwaken in verbijstering. Dit laatste woord raakt de spijker op z'n kop. In een ziekenhuis bij New York behandelde Sacks bijna tweehonderd lijders aan de kwaal, die een bijzondere vorm is van de ziekte van Parkinson. Slachtoffers die de grote epide mie van omtrent 1920 overleef den, veranderden in zombies. De ontdekking van L-dopa leek deze mensen uit hun volstrekte apathie te kunnen verlossen. Sommigen kwamen inderdaad weer tot leven, na hun schijn dood van veertig jaar. Voor an deren was het ontwaken geen zegen, maar het begin van een nieuwe tragedie. Sacks, die evenzeer met zijn verstand als met zijn hart be trokken was bij deze patiënt» schreef er een uitzonderlj verhalenboek over. Niet omë slaatje te slaan uit ongepas nieuwsgierigheid, maar men „ons verhaal hoort", z® een van de patiënten het zei. De eerste versie van het to verscheen vijftien jaar en is ook verfilmd. De nu ve schenen Nederlandse vertal: is gebaseerd op de uitgebre uitgave van 1987. Hierin de befaamde neuroloog ter op wat er van zijn patiënten1 zoveel jaar geworden is. Sacks is een bewogen arts1 een boeiend schrijver. De meegse universiteit doet ovf gens haar best om hem bito afzienbare tijd de eerste een serie zogeheten dij kiezingen te laten houden Oliver Sacks: Ontwaken verbijstering. Amsterd' Meulenhoff, 45. Buytf Hooft Muziektherapie kan veel meer m> psychiatrische patiënten. Mensen vorm van afasie - zij kunnen niet als gevolg van een hersenbeschac muziek weer woorden voort. Ook kinderen in contact brengen met muzikaal zijn of niet, doet er niet Pas sinds kort krijgen muziek-, t gedragswetenschappers en genee betekenis van muziek voor het op defecten en voor het verbeteren v leven en het genezingsproces. De belangstelling van neurologen en hersenen en muziek blijkt uit een Katholieke Universiteit Nijmegei zaterdag houdt. Wat 'doet' muziek in de hersenen; gebaat? Twee inleiders op deze sj geneeskundige drs. Lucia Gielinl Henk Smeijsters, vertellen over van grijze cellen, woorden en kla ste hei nie 'da hu kui ku pri zei ov< 1 Als het woord Kema valt, gaat er bij veel mensen automatisch een lampje branden. Logisch, want bijna alle elektrische apparatuur is tegenwoordig voorzien van het bekende Kema-Keur. Minder bekend is dat de in Arnhem gevestigde Kema (NV tot keuring van elektrotechnische materialen) voor de elektriciteitsbedrij ven allerlei soorten onderzoek, studies en andere diensten verricht. Van de dertienhonderd mensen die bij de Kema werken, zijn er maar negentig betrokken bij het Kema-Keur. De divisie onderzoek en ontwikkeling een van de zes Kema-di visies doet vooral aan milieuonderzoek. De afdeling beschikt over eigen laboratoria, waar vijftig mensen werken aan problemen als verzuring en luchtverontreiniging, die samenhangen met de grootschalige produktie van electriciteit. Ook verricht men onderzoek naar de verantwoorde opslag van Poedervliegas, een afyalprodukt van kolen. Vliegas bevat zware metalen, die kunnen uitspoelen in het watermilieu. Gevolg: aantasting van de waterkwaliteit. De Kema zoekt daarom een - goedkoop- waarschuwingssysteem voor het bewaken van de waterkwaliteit. Zoetwatermosselen en eendekroos zijn minder luidruchtig als een Waakhond, maar ze kunnen wel signalen geven als ze in aanraking komen met ongewenste stoffen. Mosselen en eendekroos als toekomstige milieu alarmcentrale? Door David Neuteboom ARNHEM - Van zoet- en zoutwatermosselen is be- dat ze chemische stoffen uit het water op- hemen en opslaan. Daar- cy kunnen soms hoge oncentraties in organen reikt^ SelS wor(*en '3e" ^eien worden daarom re gelmatig verzameld voor het eten van chemische stoffen. P deze wijze krijgen onder-

de Stem | 1988 | | pagina 24