Ni
:h,
PROGRAMMA EK VOETBAL 1988
10.-
groep 1
Ie weg naar Euro 88
EK-voetbal op televisie
Historie interlands
GROEP 2
West-Duitsland-Italië
Engeland-Ierland
Denemarken-Spanje
Nederland-Sovjetunie
West-Duitsland-Denemarken
Engeland-Nederland
Italië-Spanje
Ierland-Sovjetunie
jsn
West-Duitsland-Spanje
Engeland-Sovjetunie
lis
Italië-Denemarken
Ierland-Nederland -
Halve finales
Winnaar groep 1-tweede groep 2 -
Winnaar groep 2-tweede groep 1 -
FINALE
If
bruiden
0864
498
6?8
KOZIJNEN
Stadions
GROEP I
SPANJE
WEST-DUITSLAND
DENEMARKEN
GROEP
INGELAND
Steven <8-
IERLAND
NEDERLAND
SOVJETUNIE
Toeschouwers
]STEM van dinsdag 7 juni 1988
A56
Düsseldorf
20.15 uur
mm
zondag
12juni
Stuttgart
15.30 uur
zaterdag
Hannover
15.30 uur
m
zondag
12 juni
Keulen
20.15 uur
1 dinsdag
Gelsenkirchen
17.15 uur
m
woensdag
15juni
Düsseldorf
17.15 uur
1 dinsdag
Frankfurt
20.15 uur
m
woensdag
15 juni
Hannover
20.15 uur
München
20.15 uur
m
zaterdag
18juni
Frankfurt
20.15 uur
Keulen
20.15 uur
m
zaterdag
18 juni
Gelsenkirchen
15.30 uur
dinsdag
Hamburg
20.15 uur
1 woensdag
22 juni
Stuttgart
20.15 uur
zaterdag
25 juni
München
15.30 uur
■B
Fles
London
Gin
Gordon
A.G
Fles
Res
Don
1985
Cristian
Chate»
Navarra
Les
D.O.
Henrot
Cótesdi
BourgA
pgaaf.
FALIË
weden-Zwitserland
[ortugal-Zweden
witserland-Portugal
dië-Zwitserland
ilta-Zweden
alta-Italië
ilië-Malta
tatugal-Italië
[ortugal-Malta
Iwitserland-Malta
Ïweden-Malta
Zweden-Italië
|witserland-Zweden
weden-Portugal
witserland-Italië
brtugal-Zwitserland
lië-Zweden
dta-Zwitserland
dië-Portugal
lila-Port ugal
8-13
8-10
8- 8
8- 7
8- 2
2-0
1-1
1-1
3-2
0-5
0-2
5-0
0-1
2-2
4-1
1-0
1-0
1-1
0-1
0-0
0-0
2-1
1-1
3-0
0-1
16- 4
12- 5
6- 8
B- 9
4-21
electie:
Tacconi (12-Juventus),
ïga (1-Internazionale);
.■dedlging: Baresi (2-AC Mi
ni), Bergomi (3-Internazionale),
tavero (4-Torino), Ferrara (5-
- Napoli), Ferri (6-Internazio-
le), Francini (7-Napoli), Mal-
(8-AC Milan);
•lddenveld; Ancelotti (9-AC Mi-
in), De Agostini (10-Juventus),
'e Napoli (11-AC Napoli), Fusi
3-Sampdoria), Giannini (14-AS
tana), Romano (15-AC Napoli);
inval: Altobeliü (16-Interna-
lonale), Donadoni (17-AC Mi
ni), Mancini (18-Sampdoria),
azitelli (19-Cesena), ViaUi (20-
mpdoria).
Roemenië-Oostenrijk 4-0
Oostenrijk-Albanië 3-0
Spanj e-Roemenië 1-0
Albanië-Spanj e 1-2
Roemenië-Albanië 5-1
Oostenrijk-Spanje t 2-3
Roemenië-Spanje 3-1
Albanië-Oostenrijk 0-1
Spanj e-Oostenrijk 2-0
Albanië-Roemenië 0-1
Spanje-Albanië 5-0
Oostenrij k-Roemenië 0-0
Eindstand:
1. Spanje
2. Roemenië
3. Oostenrijk
4. Albanië
6-10 14- 6
6- 9 13- 3
6-5 6-9
6- 0 2-17
Selectie
doel: Buyo (13-Real Madrid), Zu-
bizaretta (1-Barcelona);
verdediging: Andrinua (4-Atle-
tico Madrid), Camacho (3-Real
Madrid), Tomas (2-Atletico Ma
drid), Fernandez (12-Betis), San-
chis (8-Real Madrid), Soler (18-
Espanol);
middenveld: Beguiristain (17-
Real Sociedad), Caldere (6-Bar-
celona), Gallego (14-Real Ma
drid), Michel (20-Real Madrid),
Gordillo (11-Real Madrid), Sa
cristan Mena (15-Atletico Ma
drid), Vazguez (19-Real Madrid),
Victor (5-Barcelona);
aanval: Bakero (16-Real Socie
dad), Butragueno (9-Real Ma
drid), Eloy (10-Gijon), Salinas (7-
Atletico Madrid).
West-Duitsland is als gastland
automatisch geplaatst voor de
eindronde van de strijd om het
Europees kampioenschap. Bec-
kenbauer liet zijn elftal na de
wereldtitelstrijd van Mexico
daarom liefst vijftien keer oefe
nen.
Denemarken-West-Duitsl. 2-0
West-Duitsland-Spanje 2-2
Oostenrijk-West-Duitsland 1-4
Israel-West-Duitsland 0-2
West-Duitsland-Italië 0-0
West-Duitsland-Frankrijk 2-1
West-Duitsland-Engeland 3-1
West-Duitsland-Denem. 1-0
West-Duitsland-Zweden 1-1
Hongarije-West-Duitsland 0-0
Brazilië-West-Duitsland 1-1
Argentinië-West-Duitsland 0-1
West-Duitsland-Zweden 1-1
West-Duitsland-Argentinië 1-0
West-Duitsland-Zwitserland 1-0
Selectie:
doel: Illgner (12-FC Köln), Immel
(1-VfB Stuttgart);
verdediging: Berthold (14-Hel-
las), Borowka (6-Werder Bre
men), Brehme (3-Bayern Mün-
chen), Buchwald (2-VfB Stutt
gart), Herget (5-Uerdingen),
Kohier (4-FC Köln), Pflügler (15-
Bayern München), Sauer (19-
Werder Bremen);
middenveld: Dörfner (17-Bayern
München), Matthaus (8-Bayern
München), Rolff (20-Leverku-
sen), Thon (10-Schalke 04),
Wuttke (13-FC Kaiserslautern);
aanval: Eckstein (16-FC Nürn-
berg), Klinsmann (18-VfB Stutt
gart), Littbarski (7-FC Köln),
Mill (11-Borussia Dortmund),
Voller (9-AS Roma).
Finland-Wales 1-1
Tsjechoslowakije-Finland 3-0
Denemarken-Finland 1-0
Tsjechosl.-Denemarken 0-0
Wales-Finland 4-0
W ales-Tsj echoslowakij e 1-1
Finland-Denemarken 0-1
Denemarken-Tsjechosl. 1-1
Finland-Tsj echoslowakij e 3-0
Wales-Denemarken 1-0
Denemarken-Wales 1-0
Tsjechoslowakije-Wales 2-0
J
Eindstand:
1. Denemarken
2. Tsjechoslowakije
3. Wales
4. Finland
6-8 4-2
6-7 7-7
6-6 7-5
6- 3 4-10
Selectie:
doel: Rasmussen (1-Aarhus),
Schmeichel (16-Bröndby);
verdediging: Busk (3-Wiener
SC), Heintze (9-PSV), Kristensen
(19-Aarhus), Nielsen (5-PSV),
Lars Olsen (12-Bröndby), Morten
Olsen (4-FC Köln), Sivebaek (2-
St. Etienne);
middenveld: Berggreen (17-To-
rino), Frimann (8-Aarhus), Helt
(7-Lyngby), Jensen (13-Aarhus),
Lerby (6-PSV), Jesper Olsen (14-
Manchester United);
aanval: Elkjaer Larsen (10-Hel-
las), Eriksen (18-Servette), Lau-
drup (11-Juventus), Poulsen (15-
FC Köln), Vilfort (20-Bröndby).
igeland-N.Ierland
Égoslavië-Turkije
jgeland-Joegoslavië
Jkkije-N.Ierland
Berland-Engeland
VWje-Engeland
Jierland- Joegoslavië
tgeland-Turkije
legoslavië-N.Ierland
fgoslavië-Engeland
Berland-Turkij e
Fkije-Joegoslavië
3-0
4-0
2-0
0-0
0-2
0-0
1-2
8-0
3-0
1-4
1-0
2-3
Istand:
"geland
[Joegoslavië
jjlerland
ffkije
6-11 19- 1
6- 8 13- 9
6- 3 2-10
6- 2 2-16
Beetle:
proaiglng; Adams (6-Arsenal),
■«erson (14-Manchester Uni-
&°0"g0(2°-Chelsea), Wright
S?ahy £0Unty)' Sansom (3-
Xre. êtevens (2-Everton),
atson (5-Everton);
nWi. Hod<Ue (17-Mona-
d MRM£h0" US-Liverpool),
rthi Verton)' Robson (7-
rest) (4-Nottingham
>val: Barnes (11-Uverpool),
(?-^verPOol), Hateley
Monac°) 1^6^ (10.Barce-
Kpurf 6 U2-Tottenham
-Tel. 01180-38363
België-Ierland
Schotland-Bulgarij e
Luxemburg-België
Ierland-Schotland
Schotland-Luxemburg
België-Bulgarij e
Schotland-Ierland
Bulgarij e-Ierland
België-Schotland
Ierland-België
Luxembur g-Bulgarij e
Bulgarij e-Luxembur g
Luxemburg-Ierland
Ierland-Luxemburg
Bulgarij e-België
Schotland-België
Ierland-Bulgarij e
België-Luxemburg
Bulgarij e-Schotland
Luxemburg-Schotland
2-2
Hongarije-Nederland
0-1
0-0
Polen-Griekenland
2-1
0-6
Griekenland-Hongarije
2-1
0-0
Nederland-Polen
0-0
3-0
Cyprus-Griekenland
2-4
1-1
Cyprus-Nederland
0-2
0-1
Griekenland-Cyprus
3-1
2-1
Cyprus-Hongarije
0-1
4-1
Nederland-Griekenland
1-1
0-0
Polen-Cypms
0-0
1-4
Nederland-Hongarije
2-0
3-0
Griekenland-Polen
1-0
0-2
Hongarije-Polen
5-3
2-1
Polen-Hongarije
3-2
2-0
Hongarije-Griekenland
3-0
2-0
Polen-Nederland
0-2
2-0
Cyprus-Polen
0-1
3-0
Hongarije-Cyprus
1-0
0-1
Nederland-Cyprus
4-0
0-0
Griekenland-Nederland
0-3
Eindstand:
1. Ierland
2. Bulgarije
3. België
4. Schotland
5. Luxemburg
8-11 10- 5
8-10 12-6
8-9 16-8
8-9 7-5
8- 1 2-23
Selectie:
doel: Bonner (1-Celtic), Peyton
(16-Bournemouth)
verdediging: Anderson (19-New-
castle United), Hughton (3-Tot-
tenham Hotspur), McCarthy (4-
Celtic), McGrath (7-Manchester
United), Moran (5-Manchester
United), Morris (2-Celtic), Whe-
Ian (6-Liverpool);
middenveld: Byrne (17-Le Ha
vre), Houghton (8-Liverpool),
O'Brien (13-Manchester United),
Sheridan (18-Leeds United),
Sheedy (15-Everton);
aanval: Aldridge (9-Liverpool),
Cascarino (12-Millwall), Galvin
(11-Sheffield Wednesday), Kelly
(14-Walsall), Quinn (20-Arsenal),
Stapleton (10-Derby County).
Eindstand:
1. Nederland
2. Griekenland
3. Hongarije
4. Polen
5. Cyprus
8-14
8- 9
8- 8
8- 8
8- 1
15- 1
12-13
13-11
9-11
3-16
Selectie:
doel: Van Breukelen (1-PSV),
Hiele (16-Feyenoord);
verdediging: Koevermans (15-
Fortuna Sittard), Rijkaard (17-
Real Zaragoza)), Suvrijn (18-
Roda JC), Van Tiggelen (2-An-
derlecht), Troost (3-Feyenoord);
middenveld: Van Aerle (6-PSV),
Erwin Koeman (13-Mechelen),
Ronald Koeman (4-PSV), Krüzen
(19-FC Den Bosch), Mühren (8-
Ajax), Winter (5-Ajax), Wouters
(20-Ajax);
aanval: Van Basten (12-AC Mi
lan), Bosman (9-Ajax), Gullit
(10-AC Milan), Kieft (14-PSV),
Van 't Schip (Ajax), Vanenburg
(7-PSV).
Ierland-Frankrijk 0-0
IJsland-Sovjetunie 1-1
Noorwegen-DDR 0-0
Frankrijk-Sovjetunie 0-2
DDR-IJsland 2-0
Sovjetunie-Noorwegen 4-0
DDR-Frankrijk 0-0
Sovjetunie-DDR 2-0
Frankrijk-IJsland 2-0
Noorwegen-Sovjetunie 0-1
IJsland-DDR 0-6
N oorwegen-Frankrij k 2-0
Sovjetunie-Frankrijk 1-1
IJsland-Noorwegen 2-1
Noorwegen-IJsland 0-1
DDR-Sovjetunie 1-1
Frankrijk-Noorwegen 1-1
DDR-Noorwegen 3-1
Sovjetunie-IJsland 2-0
Frankrijk-DDR 0-1
Eindstand:
1. Sovjetunie
2. DDR
3. Frankrijk
4. IJsland
5. Noorwegen
8-13 14- 3
8-11 13- 4
8-6 4-7
8-6 4-14
8- 4 5-12
Selectie:
doel: Dassajev (1-Spartak Mos
kou), Tsjanov (16-Dinamo Kiev);
verdediging: Baltasja (19-Di-
namo Kiev), Bessonov (2-Di-
namo Kiev), Tsjidijatoelin (3-
Spartak Moskou), Demjanenko
(5-Dinamo Kiev), Koesnetsov (4-
Dinamo Kiev), Soekristov (14-
Jalgiris Vilna), Soelakvelidse
(13-Dinamo Tbilissi), Wists-
jievski (12-Dnjepropetrovsk);
middenveld: Aleinikov (7-Di-
namo Minsk), Gozmanov (18-Di-
namo Minsk), Litovtsjenko (8-
Dinamo Kiev), Passoelko (20-
Spartak Moskou), Rad (6-Di-
namo Kiev), Savarov (9-Dinamo
Kiev);
aanval: Belanov (11-Dinamo
Kiev), Dinmitrijev (17-Zenit Le
ningrad), Mikhailitsjenk (15-Di-
namo Kiev), Protassov (10-Di-
namo Kiev).
Het EK 88 wordt afgewerkt
in acht verschillende stadions.
Het openingsduel tussen West-
Duitsland en Italië wordt ge
speeld in het Rheinstadion in
Düsseldorf. De finale wordt ge
houden in het Olympisch sta
dion van München. Nederland
speelt haar groepswedstrijden
in Gelsenkirchen, Keulen en
Düsseldorf.
De toernooien om het
Europese kampioenschap
voor landenteams zijn van
het begin af een geweldige
publiekstrekker geweest.
Het gemiddelde over de
772 wedstrijden, die tot nu
toe werden gespeeld, lag
ruim boven de 30.000.
In het eerste, nog officieuze
kampioenschap van 1960 trok
de wedstrijd Sovjetunie -
Hongarije 100.572 kijkers. Bij
het volgende toernooi kwa
men er bij de thuiswedstrijd
van de Sovjetunie tegen Italië
zelfs 102.358 toeschouwers.
Het record dateert van 24
februari 1968, toen er zelfs in
Groot-Brittannië nog nauwe
lijks sprake was van suppor-
tersgeweld. In het Hampden-
park van Glasgow trokken
Schotland en Engeland
134.461 toeschouwers.
Opmerkelijke dieptepun
ten in de belangstelling zijn
de halve finale van 1972 in
België tussen Hongarije en de
Sovjetunie (1659) en in 1979 de
wedstrijden Luxemburg -
Zweden (1119) en Sovjetunie -
Finland (1090), terwijl vier
jaar later ook Griekenland -
Hongarije (651) buiten de
prijzen viel.
Zeer recent is de enige
wedstrijd zonder publiek ge
speeld; Nederland - Cyprus,
op 9 december in het Aj ax-
stadion.
DONDERDAG 9 JUNI
Duitsland 1
20.15 EK: 24 uur voor de start
VRIJDAG 10 JUNI
Nederland 3
19.26- 22.10 Openingsceremonie, gevolgd
door West-Duitsland - Italië
22.55-23.20 EK-journaal
Duitsland 1
18.30-19.30 Openingsceremonie
19.45-22.30 W.Duitsland-Italië
ZATERDAG 11 JUNI
Nederland 3
15.15-17.22 Denemarken-Spanje
22.41-23.06 EK-journaal
Duitsland 1
10.23-11.40 Herh. opening
18.00-18.55 Sportschau met EK
Duitsland 2
10.23-11.40 Herh. opening
15.15-17.25 Denemarken-Spanje
ZONDAG 12 JUNI
Nederland 3
15.15-17.20 Engeland-Ierland
20.10-22.10 Nederland-Sovjetunie
23.20-23.55 EK-journaal
Duitsland 1
15.00-17.20 Engeland-Ierland
19.45-22.30 Nederland-Sovjetunie
Duitsland 2
17.20-18.10 Sport-Rep. met EK
MAANDAG 13 JUNI
Nederland 3
21.15-21.55 Sport Studio met EK
Duitsland 1
10.50- 12.20 Herh. Nederland-Sovjetunie
23.00-23.15 EK-extra
DINSDAG 14 JUNI
Nederland 3
17.00- 19.05 West-Duitsland-Denemarken
20.00-22.05 Italië-Spanje
23.25-23.50 EK-journaal
Duitsland 2
17.00- 19.00 West-Duitsland-Denemarken
19.30-22.10 Italië-Spanje
WOENSDAG 15 JUNI
Nederland 3
17.00-19.20 Engeland-Nederland
20.05-22.22 Ierland-Sovjetunie
23.25-23.50 EK-journaal
Duitsland 1
16.45-19.05 Engeland-Nederland
19.45-22.30 Ierland-Sovjetunie
Duitsland 2
10.03- 11.35 Herh. West-Duitsland-Dene-
marken en Italië-Spanje
DONDERDAG 16 JUNI
Nederland 3
22.55-23.20 EK-journaal
Duitsland 1
10.03- 11.35 Herh. Engeland-Nederland en
Ierland-Sovj etunie
23.00-23.15 EK-extra
VRIJDAG 17 JUNI
Nederland 3
20.00- 22.10 West-Duitsland-Spanje of Ita-
lië-Denemarken
22.55- 00.40 West-Duitsland-Spanje of Ita-
lië-Denemarken
Duitsland 1
19.45- 23.00 West-Duitsland-Spanje en Ita-
lië-Denemarken
ZATERDAG 18 JUNI
Nederland 3
15.15-17.30 Ierland-Nederland
18.00-19.51 Engeland-Sovjetunie
21.46-22.22 EK-journaal
Duitsland 1
10.03-11.35 Herh. West-Duitsland-Spanje en
Italië-Denemarken
19.00-19.50 EK-extra
Duitsland 2
15.15- 19.00 Engeland-Sovjetunie en Ierland-
Nederland
22.20-23.35 Sport-Studio met EK
ZONDAG 19 JUNI
Nederland 3
19.00-20.00 Studio Sport met EK
Duitsland 1
18.10-18.40 Sportschau met EK
Duitsland 2
17.10-18.10 Sport-Rep. met EK
MAANDAG 20 JUNI
Nederland 3
21.15-21.55 Sportstudio
Duitsland 1
23.00- 23.30 EK-extra en tennis Wimbledon
DINSDAG 21 JUNI
Nederland 3
20.00-22.22 EK, le halve finale
Duitsland 1
19.45-22.30 EK, 2e halve finale
WOENSDAG 22 JUNI
Nederland 3
20.00-22.22 EK, 2e halve finale
Duitsland 1
10.23-11.55 Herh. le halve finale
23.00-23.30 EK en Wimbledon
Duitsland 2
10.23-11.55 Herh. le halve finale
20.00-22.10 EK, 2e halve finale
DONDERDAG 23 JUNI
Duitsland 1
10.23-11.55 Herh. 2e halve finale
23.00-23.30 EK en Wimbledon
Duitsland 2
10.23-11.55 Herh. 2e halve finale
VRIJDAG 24 JUNI
Duitsland 2
22.50-23.20 Sport-Rep. met EK
ZATERDAG 25 JUNI
Nederland 3
15.17-17.30 EK: finale
Duitsland 1
18.00-18.55 Sportschau met EK
Duitsland 2
14.45-18.00 EK; finale
21.55-23.10 Sport-Studio met EK
De BRT hanteert hetzelfde uitzendschema
als Nederland 3. De wedstrijden worden uit
gezonden op TV 2. Op vrijdag 17 juni zendt de
BRT zowel West-Duitsland-Spanje als Ita
lië-Denemarken uit, in volgorde van belang
rijkheid.
Tegen Sovjetunie
29-11-1967 Rotterdam Nederland - Sovjetunie 3-1 (2-1)
05-10-1977 Rotterdam Nederland - Sovjetunie 0-0
Tegen Ierland
02-06-1924 Parijs (OS) Nederland - Ierse Vrijstaat 2-1 (1-1)
08-05-1932 Amsterdam Nederland - Ierse Vrijstaat 0-2 (0-1)
08-04-1934 Amsterdam (WK) Nederland-Ierse Vrijst. 5-2 (1-1)
08-12-1935 Dublin Ierse Vrijstaat - Nederland 3-5 (3-2)
26-07-1948 Portsmouth (OS) Ierse Vrijst.-Nederland 1-3 (0-1)
01-05-1955 Dublin Ierse Vrijstaat - Nederland 1-0 (0-0)
10-05-1956 Rotterdam Nederland - Ierse Vrijstaat 1-4 (0-0)
10-09-1980 Dublin Ierland - Nederland 2-1 (0-0)
09-09-1981 Rotterdam Nederland - Ierland 2-2 (1-1)
22-09-1982 Rotterdam Nederland - Ierland 2-1 (1-0)
12-10-1983 Dublin (EK) Ierland - Nederland 2-3 (2-0)
Tegen Engeland
01-04-1907 Den Haag Nederland - Engeland 1-8
21-12-1907 Darlington Engeland - Nederland 12-2
22-10-1908 Londen (OS) Engeland - Nederland 4-0
12-04-1909 Amsterdam Nederland - Engeland 0-4
11-12-1909 Londen Engeland - Nederland 9-1
17-04-1911 Amsterdam Nederland - Engeland 0-1
16-03-1912 Huil Engeland - Nederland 4-0
24-03-1913 Den Haag Nederland - Engeland 2-1
15-11-1913 Huil Engeland - Nederland 2-1
18-05-1935 Amsterdam Nederland - Engeland 0-1
27-11-1946 Huddersfield Engeland - Nederland 8-2 (6-1)
31-07-1948 Londen (OS) Engeland - Nederland 4-3 nv (1-1,3-3)
15-11-1952 Huil Engeland - Nederland 2-2 (1-2)
07-03-1954 Rotterdam Nederland - Engeland 1-0 (0-0)
09-12-1964 Amsterdam Nederland - Engeland 1-1 (0-0)
05-11-1969 Amsterdam Nederland - Engeland 0-1 (0-0)
14-01-1970 Londen Engeland - Nederland 0-0
09-02-1977 Londen Engeland - Nederland 0-2
25-05-1982 Londen Engeland - Nederland 2-0
23-03-1988 Londen Engeland - Nederland 2-2 (1-2)