FRANZ BECKENBAUER REPT OVER 'ORDNUNG UND DISZIPLIN' DENEMARKEN WIL ZICH NOG ÉÉN KEER BEWIJZEN WEST-DUITSLAND DENEMARKEN Verjongen Zorgen dienst Olsen WEST-BERLIJN - Het moet nog één keer kunnen, vinden ze zelf. Na het EK van '84 en de Mexicaanse Mundial zullen de Deense voetballers ditmaal hun bijdrage leveren aan Euro'88, op voorhand het sterkste Europese voetbaltoernooi aller tijden genoemd. Bij de twee vorige toernooien oogstten de Denen lof en applaus, maar werden ze door onwrikbare Belgen en Spanjaarden op één mindere dag betrapt en afgeserveerd. Dit keer moet het anders. De unieke generatie beseft op zijn laatste benen te lopen en wil zich nog één keer bewijzen. „We komen om te winnen", zegt bondscoach Sepp Piontek onverschrokken. 'We missen persoonlijkheden' Door Ted van Leeuwen DUISBURG - 'Deutschland wird Europameis ter!' Daar twijfelt geen Westduitser aan. Be halve Franz Beckenbauer. Want hij moet de droom van de republiek - in eigen land nog wel - waarmaken. De team chef mag nog zo 'locker' overkomen, het po vere optreden van zijn elftal in Berlijn en Kai- serlautern heeft hem geschokt. Tegen zijn aard in rept hij de laatste tijd over 'Ordnung und Disziplin'. Franz Beckenbauer speelde het recordaantal van 103 in terlands en kwam uit voor FC Bayern München, New jYork Cosmos en HSV. Na het [falen van de Westduitse (equipe op het EK in Frank- irijk werd de ongediplo meerde Beckenbauer, die zegt 'irgendeinmal' zijn di ploma's te gaan halen, de op- ivolger van Jupp Derwall. Niet in de laatste plaats tot zijn eigen verbazing leidde Beckenbauer de 'Mannschaft' Paar een tweede plaats in [Mexico. Met een nieuwe ploeg [is hij tegen wil en dank EK- favoriet. „In Mexico was het makkelijk. Ik had veel bles sures: Rummenigge, Voller, (Littbarski. Niemand nam ons kwalijk dat we op de counter speelden. In eigen land kan dat niet. De tegenstanders zullen niet meewerken en het publiek zal een dergelijke speelwijze niet accepteren. Er is bijna geen land dat nog zelf het spel kan maken Wij spe len (huis en zullen het dus moeten Daar heb je grote (persoonlijkheden voor nodig. IHelaas missen we die." Wie het spel wil maken, zal lover spelmakers moeten be schikken. En die heeft [Duitsland niet. Franz Beckenbauer: „Ik heb Allofs, Voller, Littbarski en Matthaeus. Misschien voegt Herget zich in dat rijtje. Maar een speler als Platini, Maradona of Gullit, nee, die hebben we niet. Er zijn mo menteel maar twee grote spe lers. Maradona en Gullit. Je kunt ze als speler niet met elkaar vergelijken, wel hun invloed op een elftal. Die is onmiskenbaar groot." U noemt Matthaeus als 'heistungstrager'. In een grote wedstrijd heeft hij echter nog nooit geschitterd. Franz Beckenbauer knikt, zucht diep en zegt: „Ik moet toegeven dat U gelijk heeft. Lothar Matthaeus heeft alles in zich om een ster te worden. Het komt er maar niet uit. U heeft de spijker op de kop ge slagen. In een grote wedstrijd passeert hij niet, geeft hij geen lange bal. Juist dan komt hij weer met zijn risico loze breedtepassjes. Ik heb hem al honderd keer gezegd, nee gesmeekt, 'Lothar, junge, versuchs' mal'. Het maakt niet uit of je actie een keer mislukt, of tien keer, maar probèèr iets. Tot op heden heeft hij te weinig gedaan met zijn mogelijkheden. Aan de andere kant, hij is een erg sensibele jongen Privé-pro- blemen, zoals onlangs zijn te vroeg geboren kind, belasten hem zeer." In Spanje loopt een spelma ker van naam en faam met een Westduits paspoort: Bernd Schuster. Franz Beckenbauer maakt een jongensachtig wegwerp gebaar: „Ik heb alles gepro beerd met die jongen. Een j aar voor het WK in Mexico heeft hij het beste aanbod ge had, dat een Westduitse in ternational ooit van een Tot op heden heeft Matthaeus te weinig gedaan met zijn mo gelijkheden. - foto anp bondscoach gehad heeft en zal krijgen. Ik heb Schuster opgebeld en gezegd: 'Je mag elke voorbereidingsstage overslaan, je hoeft niet één trainingskamp in, je hoeft al leen maar wedstrijden voor het nationale elftal te spelen. Ik garandeer je een basis plaats'. Maar dat heeft hij af- geslagen. Pffdan hoeft het voor mij ook niet. Bernd Schuster vond de belasting en de druk op zijn persoon te groot Hij dacht dat hij bij verlies door de natie als hoofdschuldige zou worden aangewezen. Hij, of zijn vrouw, ging liever vier we ken vakantie houden op Ibi- za. 'Bernd', heb ik toen ge zegd, 'Bernd, junge, prettige vakantie'. Wat mij betreft is het over." Toni Schumacher Beckenbauer: „Ik had met Toni Schumacher geen pro blemen. Hij heeft zichzelf buitenspel gezet. In dat boekje van hem heeft hij de hele Westduitse voetbalwe reld bekritiseerd. Alles was een catastrofe. Hij was aan voerder. Kan niet, hè." Schumacher claimt de waarheid geschreven te heb ben. Beckenbauer: „Of het waar is, doet er niet toe! Dat is iets voor journalisten en niet voor Toni Schumacher, die heeft andere opgaven in het le ven. Ik niks gedaan voor hem? NouZe waren bij de DFB door het dolle heen, ze wilden Toni Schumacher voor het leven schorsen. Daar ben ik ingesprongen. Ja Gott, hij was door l.FC Köln ook al ontslagen. Hij was destijds mijn beste speler." U heeft negen van de dertien spelers, die twee jaar gele den de WK-finale speelden, zien afhaken. Een teken aan de wand"! Beckenbauer, snel: „Nee, nee, de DFB en het nationale elf tal zijn nog steeds instituten. Maar goed, het verhaal Schu macher is bekend. Magath, Eder, Rummenigge, Briegel, Jacobs en Hoeness vonden dat zij de leeftijd hadden om op een hoogtepunt te stoppen met interlandvoetbal. Kan ik respecteren. Een tegenvaller was het afhaken van Karl- Heinz Förster. Hij heeft grote problemen met zijn gezond heid. Na Mexico kreeg hij last van een virus in de gewrich ten. Hij heeft zich maanden nauwelijks kunnen bewegen. En nóg. Als Förster een wed strijd gespeeld heeft, kan hij twee, drie dagen bijna geen vin verroeren. Hij heeft inge zien dat een EK niets voor hem is en heeft zijn conclu sies getrokken. Nu schijnt het iets beter te gaan. Hij is altijd welkom." Er is een nieuwe ploeg geko men. Eén zonder sterren. Beckenbauer: „Klopt. Kam pioen Werder Bremen is ma tig vertegenwoordigd in de selectie. Dat is illustratief. Werder is een ploeg zonder uitblinkers, sterk als collec tief. Ik hoop dat ik het West duitse elftal ook zo zal zien." West-Duitsland heeft geen kwalificatie-wedstrijden hoeven spelen. Uw collega's vinden dat U de mogelijk heid gehad heeft zich perfect voor te bereiden. Beckenbauer: „Ten dele is dat ook zo. Ik heb in alle rust een nieuw elftal kunnen op- Bud: De ut so her FuBball Bund (DFB) OpfiricM: 1900 Pmlilnt: Hermann Neuberger Kleun»; wit-zwart-wit Bevolking; 61.000.000 Lede»; 4.765.000 PilMru: wereldkampioen 1954 en I 1974; vice-wereldkampioen 1966, 1982 en 1986; Europees kampioen 1972 en 1980; vice-Europees kam pioen 1976. bouwen. Aan de andere kant heb ik de harde EK-kwalifi- catiewedstrijden gemist. Vriendschappelijk voetbal is toch anders. Onze lekken zul len pas op het EK boven ko men." De druk zal groot zijn. Nu speelt West-Duitsland thuis. In Mexico liep die druk bijna uit de hand en dat was ver van huis. Beckenbauer, gelaten: „Daar in Mexico heb ik de blunder gemaakt toe te staan de ho tels met de pers te delen. Dat heeft voor veel onnodige po lemiek gezorgd. Afgezien van de voorbereiding zaten we zes weken in Mexico. Dat is voor bijna iedereen een straf. Voor mij in elk geval wel. Ik zou willen pleiten voor een kortere WK Intermenselijke spanningen zijn normaal, ze ker in het spanningsveld van een nationale selectie. Nu zat de pers bij wijze van spreken mee aan tafel. Op een gege ven moment was er sprake van een privé-oorlog. Twee honderd journalisten tegen mij en omgekeerd. Inmiddels is het opgelost. Nee, nooit uit gesproken. Ach weet U, van die 200 kende ik er 150 niet. Met die 50, die er altijd bij zijn, had ik geen problemen. Die hebben ook kritisch ge schreven, maar over het voetbal. De rest zat er fami- liebladen-story's te schrijven. Op een gegeven moment lie pen in ons kwartier vijf vrouwen rond. Nóg heb ik geen idee waar ze vandaan Buut Oansk Botdspil-Union (DBU) Opgiricht: 1889 PmidMk Carl Nielsen Kleure»; rood-wit-rood Bevolking: 5.120.000 UBM: 210.000 Paluroc tweede bij OS 1908,1912 I en 1960; derde bij OS 1948; achtste I finales WK 1986; kwartfinales EK 1964; halve finales EK 1984. staan. In dat geval was Euro'88 een attractie armer geweest. Want het Deense voetbal is nog steeds een fe nomeen. Een unieke combi natie van talent, ervaring, wilskracht en geestdrift De huidige generatie spe lers heeft het Deense voetbal nieuw leven ingeblazen. Tien jaar geleden waren er twee fenomenen. Deense profs in het buitenland en de zielto gende amateurcompetitie in eigen land. De successen van het nationale team hebben in het land het voetbal een an der elan gegeven. Momenteel zijn er al vier Deense prof clubs: Bröndby, dat snel naam maakt in Europa, Odense, Aarhus en 1903. Ploe gen ook, die internationals herbergea Bij die clubs wor den de nieuwe talenten opge leid, die op korte termijn de erfenis van Morten Olsen, Frank Arnesen, Sören Busk, Sören Lerby, Klaus Berg- green, Jens-Jörg Bertelsen, Preben Elkjaer-Larsen en Ivan Nielsen moeten gaan ac cepteren. „Ik sta voor een keuze, die doorgaans gereserveerd is voor clubcoaches", zegt bondscoach Sepp Piontek „Moet ik deze ploeg nü ver jongen of pas na het toernooi. Inderdaad, een aantel spelers is 'over the hill'. Maar om juist tijdens het EK te gaan snijden, vind ik veel te ris kant. Ik heb namelijk het idee, dat de ouderen al vanaf Mexico met het idee lopen: het moet nog één keer kun nen. Ze willen nog eenmaal alle krachten mobiliseren." Josef Hubertus Emanuel (Sepp) Piontek (48), een met het 'Bundesverdienstkreuz le klasse' uitgeruste Westduit ser, is ontegenzeggelijk de man achter het Deense voet balsucces. Vanaf 1 juli 1979, de dag waarop hij begon, is Sepp Piontek met maar één ding bezig geweest: het bun delen van al het Deense ta lent, dat Piontek overal had waargenomen, terwijl het nationale elftal een treurige status als voetbalnatie had De oogst kwam pas in '83, toen Piontek werd uitgeroe pen tot de beste coach ter we reld en in '84 en '86. Nu is die ploeg bijna versleten. Pion tek: „Echte zorgen maak ik me niet. We hebben een leuke Olympische ploeg. Zonder het geval Frimann (de Ander- lecht-speler was niet gerech tigd mee te spelen in de Olympische ploeg, maar werd door een fout van secre taris Hyldstrup - na 34 j aar bij de bond ontslagen - toch opgesteld, hetgeen de Denen op strafpunten kwam te staan, red) waren we onge twijfeld naar Seoul gegaan. Flemming Povlsen van l.FC Köln is een talent, Lars Olsen heeft het in zich de opvolger van Morten Olsen te worden, John Helt, Brian Laudrup zijn er, John Bartram. Mi chael Laudrup is nog jong. Maar eigenlijk hou ik me er niet zo mee bezig. Ik concen treer me op winnen. En dat de spelers beseffen, dat hun carrière naar een einde loopt, kan wel eens positief uitwer ken." Geen zorgen om de verre toe komst dus bij Piontek, op de nabije is hij niet helemaal ge rust Het lage aantal van vier kwalificatie-treffers bijvoor beeld. Twee werden er (uit vrije trappen) gemaakt door Afscheid van unieke generatie arnes, Savarov en Bu- foto guus dubbelman kits. „Riva heeft tien jaar ereen in de top gespeeld, s nu pas mij n tweede j aar og niveau. Zoveel doel en als hij heeft gemaakt L) in de nationale ploeg, c nooit kunnen halea ben hebben nu ook andere Maar een eer is het wel net hem vergeleken te Iden. Hij was vroeger één mijn idolea" naar op. Hij verzet bergen l-k op het middenveld en .ft dan nog tijd en adem Ir om zich aanvallend en ouwend te manifesteren" er zijn eigen spel van de tste tijd is Butragueno nder te spreken. „Ik pres- r wat minder, maar dat ;k ik wel recht. Daarnaast t mijn manier van spelen wat minder op dan toen ik kwam kijken. Ik speel t meer in dienst van het L Ik geniet er van om an- :ren beter te laten spelen t aspect van het voetbal is k de belangrijkste taak van in goede voetballer. Per- inlijk succes is mooi meege- imen, maar mag nooit een :I op zichzelf zijn Je onder- ichikt maken aan het col- ;ief, is ook belangrijk. He- as waardeert de buiten acht dat minder." Het voetbalpubliek ziet lie- ir de andere Butragueno. De utragueno, die met beide be- :n even sterk is, een onna- ilgbare dribbel in huis heeft patent heeft op korte en ieel snel uitgevoerde schijn- «wegingea 'El Buitre', die ijn tegenstander met een chijnbaar ongeïnteresseerde, oms mistroostige houding in laap sust en dan onverwacht oeslaat. De artiest, die in en uiten Spanje volle stadions p zij n kop kan zetten. „Het publiek mag beoorde- en of ik een artiest ben", is lutragueno bescheiden als al- ij d. „Maar theoretisch gezien en ik misschien wel een ar- iest, zoals veel andere voet- jallers. Je kunt stellen dat voetbal een vorm van kunst Is. Als je mensen van hun itoel laat opspringen, creëer e emotie. Ik heb het dan niet over het enthousiasme na een doelpunt, want die ligt voor de hand. Ik bedoel meer de re actie na een onverwachte ac tie in het veld. Die emotie breng je als voetballer tot stand." Emilio Butragueno was een bijzonder kind en zal dat al tijd wel blijven. Geen gier, maar een witte raaf. Franz Beckenbauer: „Er is bijna geen land dat nog zelf het spel kan maken. Daar heb je grote persoonlijkheden voor nodig. Wij missen die, helaas.- fotoanp kwamen. Maar zo ontstaan dus de verhalen." Dat zal nu niet anders zijn. Uw voormalige collega Udo Lattek doopt zijn pen in Bild-inkt, Paul Breitner eveneens. Er staat U dus wat te wachten, zeker als de re sultaten tegenvallen. Beckenbauer, pisnijdig: „Breitner heeft mij als mens en als medespeler al nooit geïnteresseerd. En als colum nist al he-le-maal niet. Lat tek wordt dik betaald om iets aparts te schrijven. Nou ja. Inderdaad, ik heb dat vroeger ook gedaan. Maar ik geloof niet dat ik het ooit nog eens zou doen." Iets anders. Staat uw EK- ploeg vast? Beckenbauer, laconiek: „Ja, dat kun je zeggen. Ik zie het EK met vertrouwen tege moet. Wij zijn de enige ploeg, die zich verbeteren kan. West-Duitsland is nog niet op zijn sterkst geweest. Enge land, Denemarken, Spanje, Italië, die kunnen niet beter. Wij wel. En Holland mis schien. Jullie zijn weer terug aan de top, de bereidwillig heid bij de spelers is nog groot. De rest is óf op zijn hoogtepunt óf op zijn retour. Die kunnen zich tijdens het toernooi dus niet verbeterea Holland. Indrukwekkend elf tal. Een compacte, inge speelde ploeg met Gullit als beste speler. Wellicht de beste van Europa. In West-Duits land leeft de opvatting, dat Holland de 'Geheim-favorit' is. Ik weet dat zo net nog niet. Maar ik ben blij dat ze in de andere groep zitten. Ik schrok echt van de WK-kwalificatie. Holland en West-Duitsland in één groep.Het is onzin een titel-favoriet te noemea We hebben hier met het sterkste EK uit de geschiede nis te maken. Nog nooit was de eindronde met louter top- ploegen bezet. Een finale plaats is van zoveel kleine za ken afhankelijk. Wie had nou gedacht, dat wij met dat ge havende elftal in Mexico de finale zouden halen. Ik in elk geval niet. Nederland is sterk genoeg om Europees kam pioen te worden. West-Duits land ook. Wat niet wil zeggen dat jullie of wij het ook daad werkelijk worden. Het per fecte voetbal heb ik nooit be reikt en het perfecte elftal heb ik als voetballer nooit meegemaakt. En ik geloof niet dat ik het als trainer zal meemaken. Want weet U: het perfecte bestaat niet." Ik heb het idee dat Lerby bij PSV soms ingehouden speelt. de inmiddels uit de selectie verwijderde Jan Mölby, één door Jens-Jörg Bertelsen, óók een middenvelder. Het be roemde aanvalstandem Lau- drup-Larsen kwam tot slechts één treffer. Larsen scoorde in de laatste wed strijd tegen Wales. Piontek knikt: „En Lau drup heeft dus helemaal niet gescoord.Een probleem hoor. Het heeft allemaal te maken met de mentale ge steldheid van de spelers. Laudrup heeft bij Juventus een dramatisch jaar achter de rug. Larsen had ook al geen vrolijk seizoen in Vero na. Blessures, waardoor ze heel weinig samengespeeld hebbea En als ze samen speelden, liepen ze met loden schoenen rond. Mentale moe heid." „Vandaar dat ik naar het EK rustig ben gaan opbou wen. Ze moeten weer in de Deense stemming komen, lekker fris worden. Zodra de 'voetbalreünie', die het natio nale elftal gewoonweg is, plaatsvindt, leven ze hopelijk op. Ik reken op een kick Neem zo'n Lerby. Ik heb het idee dat hij bij PSV soms ingehouden speelt om zich op het EK volledig te geven. Als die stemming overslaat, danJa, dan moet men ern stig rekening met ons hou den." Morten Olsen is de aanvoer der van de Denen. Kort na het EK - op 14 augustus - wordt hij 39 jaar. De vrije verdediger zal in West- Duitsland de magische grens van honderd interlands door breken. Voor Morten Olsen wordt het zeker zijn laatste grote toernooi. Hij denkt niet dat de magere kwalificatie wedstrijden op naderend on heil duiden. Morten Olsen: „Toen we de EK-kwalif icatie begonnen, hadden we Mexico nog niet verwerkt. Lichamelijk en geestelijk niet. Ik wilde stop pen. Piontek heeft me over gehaald er nog een paar jaar aan vast te knopen. Boven dien hadden we veel blessu res." „Deze generatie gaat ver dwijnen. Maar bij ons hoeft het niet zo te gaan als bij Ne derland aan het eind van de jaren zeventig of dat wat Frankrijk nu meemaakt, de totale ineenstorting na het vertrek van Platini, Giresse, Tigana, Bossis en Battiston. Na het EK zijn Bertelsen, Busk en ik aan de beurt Maar Lerby, Berggreen, Elk jaer-Larsen en Nielsen kun nen volgens mij de WK 1990 van Italië ook nog spelen. Ar nesen normaal gesproken ook, maar nu met die bles sure van hem. Bang voor de toekomst is Morten Olsen niet. De libero, die vanaf het seizoen '89/'90 de assistent van Sepp Piontek wordt en die job het liefst zou combineren met het trainers schap van één van de Deense profclubs, wijst op het Olym pisch elftal. „Dat elftal is sa mengesteld uit spelers uit de Deense competitie en speelt volgens hetzelfde stramien als de A-ploeg. Over de toe komst van het Deense voet bal hoeft niemand zich zor gen te maken. Er zit bewe ging in het nationale voetbal. Voetbal is weer volkssport nummer één. Is lang anders geweest. De sponsors staan in de rij, profclubs komen op, jeugdplannen van de grond." „Misschien", gaat hij op fluistertoon verder, „is het beter om voor het EK al het mes in de ploeg te zetten. Dat is beter voor de WK van Ita lië. Maar ik doe dat niet. Want ik voel dat die ouderen nog één keer een topprestatie willen leveren, een prijs wil len winnen en ditmaal niet onder applaus willen sneuve len. Als die gasten over het EK praten, zeggen ze steeds tegen elkaar: kom op, hè, het moet nog één keer kunnen." eenePPS'°nte^:P>at sPe'ers beseffen dat hun carrière naar einde loopt, kan wel eens positief uitwerken.- foto anp Door Ted van Leeuwen In tegenstelling tot beide vo rige gelegenheden, arri veerde het 'Danish Dinamite' ditmaal niet met vliegende vaandels op het eindtoernooi. In zes kwalif icatiewedstrij - den produceerde Denemar ken slechts vier doelpunten En als de Tsjechen niet op het nippertje van Wales gewon nen hadden - Denemarken was op dat moment al uitge speeld - dan had het parade- paardje van het Dansk Bold- spil-Union (DBU) tanden knarsend langs de zijlijn ge-

de Stem | 1988 | | pagina 19