1 F GIANLUCA VIALLI PLAATST EK IN HET LICHT VAN WK SPANJE HOOPT OP BEVLIEGINGEN VAN 'EL BUITRE' de stem van dinsdag 7 juni 1988 iestem van dinsdag 7 juni GENUA - Er zou gemakkelijk aan voorbij ge gaan kunnen worden, maar het Italiaanse voetbal heeft ook vedetten van eigen bodem. Supporters, clubbestuurders en de hèvig meelevende sportpers in de laars van Europa pronken graag met exotisch talent. Tot grote ergernis van de oefenmeesters bij de Ita liaanse voetbalbond. Die vreesden tot voor kort, dat begaafde jonge spelers zich in de schaduw van de hemelhoog geprezen buiten landers slechts zouden ontwikkelen tot half was produkten. Maar dat depressieve voor uitzicht is gelogenstraft door het talent zelf. Yuppie ITALIË Kwetsbaar Vedetten Krediet MADRID - Wie Emilio Butragueno Santos een hand geeft, voelt onmiddellijk dat hij geen ge wone voetballer tegenover zich heeft., De Ma- drileen geeft een handje, zö slap, dat de hand druk van een kleuter er ferm bij is. In de macho voetbalwereld is zoiets 'not done'. Butragueno trekt zich daar niets van aan. Hij is een ster, een wereldvedette. De 24-jarige aan valler van Real Madrid is de speler op wie de Spaanse voetballiefhebber in West-Duitsland al zijn hoop gevestigd heeft. Explosie SPANJE De gier Uniek In dienst IWEST-BERLIJN - Het mé kunnen, vinden ze zelf. de Mexicaanse Mundial voetballers ditmaal hun I Euro'88, op voorhand hc I voetbaltoernooi aller tijc Bij de twee vorige toernd Denen lof en applaus, mi onwrikbare Belgen en S|[ i mindere dag betrapt en i keer moet het anders. D^ beseft op zijn laatste ber zich nog één keer bewijz te winnen", zegt bonds onverschrokken. A54 'De laatste serieuze test' Door Chris van Nijnatten Onder leiding van de 55-ja rige bondscoach Azeglio Vi- cini hebben de blauwhemden zich keurig geplaatst voor het Europees kampioenschap. En niet met een elftal veteranen, maar met een groep van over het algemeen j onge twinti gers, van wie in de nabije toe komst veel verwacht wordt. Aanvaller Gianluca Vialli van Sampdoria heet het grootste talent te zijn. Hij is momenteel dè Italiaanse ve dette van de Serie A. De last van die kwalificatie torst het blijmoedige type uit de viool- bouwersstad Cremonese met gemak. „Een goede speler ver dient het om in het volle licht van de schijnwerpers te staan. Ik wil een goede voetballer zijn en blijven, dus weet ik met de belangstelling voor mijn persoon goed om te gaan. Het hoort erbij in Italië en ik vind het leuk." Dat in zijn geboorteland doorgaans de vedetten van el ders de meeste aandacht krij gen, deert de zoon van een fa brieksdirecteur in het geheel niet. „Het is logisch dat die jongens de meeste publiciteit pakken. Ze vallen gewoon meer op, vooral zo'n figuur als Gullit." Vialli is één van de leiders binnen de bond van betaald voetballers. De yuppie uit Nervi, de chique buurt van Genua, komt op voor de be langen van de minder bedeel den onder zijn collega's. Toch ziet hij de aanwezigheid van veel buitenlandse voetballers niet als een bezwaar. „Je kimt toch moelij k ontkennen, dat Gullit en Maradona het peil van het Italiaanse voetbal hebben opgeschroefd. Deze spelers lokken mensen naar de stadions en brengen geld in de kas. Ze vormen eigenlijk alleen maar een blokkade voor de veertig of vijftig Ita lianen, die door de aanwezig heid van de 'stranieri' onder aan de ladder buiten de boot vallen. Ik heb er geen proble men mee, al vind ik wel dat een buitenlander steeds iets wezenlijks moet bijdragen aan ons voetbal. Modale voet ballers hebben we zelf ook voldoende, daar zit niemand op te wachten." Bij na vier jaar geleden de buteerde Vialli op het hoogste plan. Dat gebeurde in het elf tal van Sampdoria, dat hij in de zomer van 1984 kwam ver sterken na eerst gerijpt te zijn bij Cremonese. Sindsdien is zijn ster alsmaar stijgende. Hij speelde, na het WK in Me xico als invaller meegemaakt te hebben, ondermeer in de fi nale van het Europees kam Bond: Federazione Italiana Giuoco Calcio (FIGC) Opf ericht: 1898 President: Antonio Mataresse Klieren: blauw-wit-blauw Bevolking: 57.100.000 Letten: 1.500.000 Falnarii: wereldkampioen 1934, 1938 en 1982; Europees kampioen 1968. pioenschap voor landenploe gen onder 21 jaar. Dat elftal, toen al begeleid door Vicini, is vrijwel geheel intact gebleven en staat nu klaar voor de klus in West-Duitsland. „Maar verwacht niet te veel van ons. Ik zal zo goed moge lijk mijn best doen. We den ken een goed figuur te slaan door ons te kwalificeren voor de halve finales, maar dat zal niet gemakkelijk zijn. We zijn nog kwetsbaar. We kunnen schitteren, maar ook hard op onze bek gaan. Onze eerste wedstrijd is de openingswed strijd van het toernooi, nota bene tegen West-Duitsland. Dat zijn meestal tactisch ge speelde wedstrijden. Die speel je om niet te verliezen. Vaak zijn die duels vervelend om naar te kijken, maar om ze te spelen is helemaal een 'crime'. Openingswedstrijden bren gen extra druk met zich mee. Italië - Bulgarije (1-1) was in Mexico ook zo'n pot. Erg saai, maar de eerste stap in een toernooi is bepalend voor je totale prestatie." Hoeveel waarde hij aan een goede prestatie op het EK ook hecht, 'Luca' laat geen mis verstand bestaan over de sta- tusndie Italianen dit jaar aan dat toernooi geven. „Het EK is een belangrijk evenement, maar voor ons telt het we reldkampioenschap, dat over twee jaar in ons land gehou den wordt, toch het zwaarst. Dan pas wordt er echt wat van ons verwacht. De meeste Italianen, en ikzelf eigenlijk ook wel, beschouwen 'Duits land' als een prima voorberei ding op het WK van 1990. Het is een etappe op weg naar het WK. Wij hoeven ons daarvoor niet te plaatsen, dus is het EK de laatste serieuze test voor 1990. Nu moet er hard gewerkt worden aan een hecht elftal, dat over twee jaar de wereld titel moet heroveren op Ar gentinië." Het paradepaard van Samp doria, bij die club wil hij on danks de lokroep van Milan's president Silvio Berlusconi het liefst zijn contract uitdie nen, verwacht op het EK geen hoofdrol voor de j onge helden uit Italië. „West-Duitsland is voor mij de absolute favoriet. Daarna komen Engeland, daar verwacht ik veel van, Spanje en Engeland. Ik pro beer Italië heus niet in de rol van de underdog te plaatsen, maar wij zijn niet ver genoeg om een rol van betekenis te spelen. De vedetten van het EK zie ik ook elders. Aan het eind van het liedje denk ik dat Gullit, Beardsley, Barnes, Sa varov en Butragueno de meest bewonderde spelers zullen zijn." Onder de impulsen van het AC Milan van Gullit en zijn trainer Sacchi lijkt het Ita liaanse elftal eveneens wat offensiever te willen opere ren. Bondscoach Vicini lacht smalend als daar op gewezen wordt. Hij propageert de aan val al langer dan vandaag. Viallli, die samen met zijn boezemvriend en clubgenoot Roberto Mancini de Italiaanse aanval vormt, onderschrijft de mening van Vicini. „Af scheid van het defensieve voetbal? Ik vergelijk ons elf tal niet graag met het voor gaande 'squadra'. Ik weet al leen wel dat een aanvaller het nu wat gemakkelijker heeft in het nationale team. Vroe ger had de verdediging alle aandacht. Dat is nu minder het geval, bij ons althans. De basis voor onze tactiek is de gemeenschappelijke wil om te winnen. Dat is het uitgangs punt van alles wat we onder nemen. Iedereen is daarvan doordrongen. Wat dat betreft vormen we een gelijkge stemde familie." „Het is een goede groep, die steeds beter ingespeeld raakt en aanvallende intenties heeft. Daarmee heb ik gelijk de reden genoemd, waarom we het EK natuurlijk niet he lemaal kunnen afdoen als een oefenstage voor 1990. De meeste spelers in de nationale selectie zijn jong. We hebben nog een hele weg te gaan. Op zo'n moment hecht je meer waarde aan een goed imago, dan aan het eind van je car rière. Wij hebben nu veel kre diet, omdat we toch met fris spel aardige resultaten boe ken. Een afgang kunnen we ons niet permitteren, dan staan we weer op nul." Vialli spreekt uit ervaring. Hij mag nu dan weer hoog te paard zitten, vorig jaar was dat even anders. Italië speelde uit tegen Portugal, verloor met 1-0 en Vialli werd afge maakt in de op zo'n moment meedogenloze Italiaanse sportkranten. Hij kreeg het etiket van de verwende ve dette opgeplakt. „Ik begreep die reactie wel", stelt 'Luca' minzaam. „Ik sta nu eenmaal niet bekend als de van voetbal bezeten prof. Ik ben geen held en wil dat ook niet worden. Ik leef als een normaal iemand van mijn leeftijd. Ik ben weg van voetbal, het is echt het liefste wat ik doe, maar als ik vrij ben, houd ik me met an dere dingen bezig. Ik pas er voor er op mijn 35ste achter te m 'MHfesagi m Gianluca Vialli: „Aan het eind van het liedje denk ik dat Gullit, Beardsley, Barnes, Savarov en Bu tragueno de meest bewonderde spelers zullen zijn.foto guus dubbelman komen, dat ik de mooiste j a- ren van mijn leven heb ver speeld in trainingskampen. Zo'n instelling word je hier niet altijd in dank afgenomen. Een ster kan zich lang niet al les permitteren." Inmiddels is alles weer ver geven en vergeten door de pers. Dat kan moeilijk anders, want de aanvalstandem Man cini/Vialli van Sampdoria wordt op alle velden van Ita lië gevreesd. Vialli wordt nu bestempeld als opvolger van de legendarische kanonnier Gigi Riva, die met Cagliari in 1970 kampioen werd, in 1968 de finale van het EK won en in 1970 de WK-finale haalde. „Ik vind de vergelijking met Riva niet zo geslaagd", meent de spits. „Riva heeft tien jaar achtereen in de top gespeeld, dit is nu pas mijn tweede jaar op hoog niveau. Zoveel doel punten als hij heeft gemaakt (35, red.) in de nationale ploeg, zal ik nooit kunnen halen. Spitsen hebben nu ook andere I taken. Maar een eer is het wel om met hem vergeleken te worden. Hij was vroeger één van mijn idolen." Ier elk inv on Ui Door Ted van Leeuwen DUISBURG - 'Deutschland ter!' Daar twijfelt geen We halve Franz Beckenbauer. Want hij moet de droom vï eigen land nog wel - waarn chef mag nog zo 'locker* 01 vere optreden van zijn elftt serlautern heeft hem gesel aard in rept hij de laatste tij und Disziplin'. Franz Beckenbauer speelde tiet recordaantal van 103 in terlands en kwam uit voor FC Bayern München, New York Cosmos en HSV. Na het falen van de Westduitse quipe op het EK in Frank- ijk werd de ongediplo meerde Beckenbauer, die I zegt 'irgendeinmal' zijn di toma's te gaan halen, de op- rolger van Jupp Derwall. Niet in de laatste plaats tot djn eigen verbazing leidde ieckenbauer de 'Mannschaft' laar een tweede plaats in ■Mexico. Met een nieuwe ploeg is hij tegen wil en dank EK- 'avoriet. „In Mexico was het makkelijk. Ik had veel bles sures: Rummenigge, Voller, ittbarski. Niemand nam ons ^walijk dat we op de counter speelden. In eigen land kan lat niet. De tegenstanders uilen niet meewerken en het publiek zal een dergelijke speelwijze niet accepteren Er is bijna geen land dat nog zelf het spel kan maken Wij spe len thuis en zullen het dus loeten. Daar heb je grote jrsoonlijkheden voor nodig. Helaas missen we die." Wie het spel wil maken, zal over spelmakers moeten be schikken. En die heeft Duitsland niet. Franz Beckenbauer: „Ik heb Allofs, Voller, Littbarski en Matthaeus. Misschien voegt Herget zich in dat rijtje. Maar een speler als Platini, Maradona of Gullit, nee, die hebben we niet. Er zijn mo menteel maar twee grote spe- vel nil Pt hel ml dcf sei bk ee B Door Chris van Nijnatten „Ik ben nu eenmaal een zachtmoedig type", vertelt Butragueno op het zonnige Ciudad Deportiva, het trai ningscomplex van zijn club in de Spaanse hoofdstad, waar hij na een lichte training even de tijd neemt voor het bezoek uit Nederland. „Zowel binnen als buiten het veld ben ik rus tig en probeer ik conflicten te voorkomen. Dat heeft te ma ken met mijn karakter, maar ook met de manier waarop ik het katholieke geloof beleef." Butragueno wil verder niet zo veel kwijt over zijn reli gieuze achtergrond. Vast staat in ieder geval, dat hij zijn naasten lief heeft. Maar wee de verdediger, die zich door dat imago van de sloom ogende aanvaller Iaat verlei den tot concentratieverlies. Die is de pineut. De carrière van de flegmatieke Spanjaard is wat dat betreft gelardeerd met briljante momenten. Het meest in het oog sprin gend is zijn explosie in Mexi co, waar hij op 18 juni 1984 met vier doelpunten Spanje ten koste van Denemarken (uitslag 5-1) de kwartfinales van het WK in loodste. Pre cies een half jaar later kreeg hij het weer op een dergelijke manier op zijn heupen. Vooral zijn drie treffers elimineerden toen Anderlecht in Madrid in de achtste finales van het UEFA-bekertoernooi. Het zijn juist die bevliegin gen, waar de Spaanse bonds coach Miguel Munoz de ko mende dagen een beetje op re kent. Het nationale team van Spanje beleefde een niet zo florissante voorbereiding op het EK, maar een Butragueno op dreef betekent de halve winst voor een elftal. „Mijn spel is onberekenbaar. Dat zit er in opgesloten. Maar trai ners hebben daar vrede mee. Mijn clubtrainers bij Real waren Amancio, Di Stef ano, Molowny en Beenhakker. Ze hebben me allemaal steeds tat Real Federación Espanola de Futbol (RFEF) Opgericht: 1913 PruidMt: José Luis Roca Millan Kleuren: rood-blauw-zwart-gee! Bevolking- 39.000.000 Lake: 420.000 Pel»»™»: kwartfinales WK 1950,1 kwartfinales WK 1986; Europees I kampioen 1964, vice-Europees kampioen 1984. met een vrije opdracht het veld in gestuurd." „Terecht", oordeelt Leo Beenhakker over de vrijheid voor zijn pupil. „Je weet dat Emilio met een paar acties, soms zelfs maar één, een wed strijd kan beslissen. Zo iemand moet je gewoon maar wat rond laten lopen. Dan heeft hij het meeste rende ment." Butrgueno is momenteel de best verdienende profvoetbal ler in Spanje. Hij verdient on geveer twee miljoen gulden per jaar. Dat staat in schril contrast met zijn eerste con tract. Toen hij in 1981 van het schoolteam van Calasancio verhuisde naar de amateurs van Real Madrid, stond daar een maandelijkse vergoeding van driehonderd gulden te genover. Real plaatste hem al na een paar maanden bij het filiaal Castilla, om hem na tweeëneenhalf seizoen als 20- jarige voor de leeuwen te werpen in het Estadio San tiago Bernabeu. Met twee goals tegen Cadiz sloeg zijn debuut in als een bom. Bjj Castilla kreeg Butragueno zijn bijnaam 'El Buitte'; de gier. Niet dat hij iets weg heeft van die roofvogel, maar zijn collega's vonden zijn ge wone achternaam wat te lang. De bescheiden jongeman lijkt in niets op een gier, veel eer der is hij een witte raaf in voetballand. „Ik studeer eco- 'Wij kunnen van iedereen winnen' Emilio Butragueno, aan de bal tijdens PSV - Real Madrid. Persoonlijk succes is mooi meegenomen, maar mag nooit een doel op zichzelf zijn. nomie, loop graag in musea rond, ben erg huiselijk, ga bijna nooit uit, hoop op een interessante baan na mijn voetbalcarrière, woon nog bij mijn ouders, maar wil een fijn gezin stichten en zal proberen later een goed voorbeeld te zijn voor mijn kinderen." Zie daar samengevat de teksten van Spanje's grootste voetbal talent over zichzelf. In de door auto's, video-spellétjes, gok kasten en discotheken gedo mineerde betaald voetbal cultuur lijkt 'El Buitte' een vreemdeling in Jeruzalem. Maar de sportman in Bu tragueno maakt hem enthou siast als hij over het komende EK spreekt. Ooit rook hij al eens aan zo'n toernooi. In de finale van 1982 tussen Frank rijk en Spanje kwam hij vijf minuten voor tijd voor het eerst van zijn leven in het veld voor het Spaanse A- team. Zijn komst bracht wei nig geluk, want in die ultieme fase bouwde het toen nog machtige Frankrijk zijn voor sprong van 1-0 uit naar 2-0. „Ook dit jaar hebben we kansen om ver te komen. Een matige voorbereiding zegt weinig. Een Spanjaard gaat pas tot de bodem als er wer kelijk iets op het spel staat. Dat kun je in ieder toernooi zien. Sinds Mexico is er niet veel veranderd bij ons. Er zijn maar een paar niewelingen. Bakero (San Sebastian) of Sa linas (Atletico Madrid) heeft naast mij de rol, die Hugo Sanchez bij Real heeft. Maar dat is ongeveer de enige over eenkomst met het spel van mijn club. Spanje heeft een aanvallende ploeg. Maar niet zoals Real, ook al zitten er ze ven of acht spelers van ons in de selectie. Beenhakker laat Real creatief aanvallen, het spel maken. Munoz prefereert de aanpak van het harde wer ken. Puur op kracht de tegen stander in het defensief druk ken. Ik vraag me af of we die speelwijze op kunnen blijven brengen. Spelers van Real moeten vrijwel constant twee keer per week aan de bak, we hebben een zware kalender. Op een gegeven moment zitje er doorheen. Zoiets breekt zich op in vriendschappelijke wedstrijden. Op het EK zal daar hopelijk weinig van blij ken, want een WK of EK is het hoogste wat een voetbal ler kan bereiken. Het is zeer eervol om daar goed te preste ren. Dat geldt ook voor mij." De kleine spits, 1.70 meter kort en 68 kilo licht, ziet West- Duitsland als favoriet num mer één voor de eindzege. Van Engeland verwacht hij ook veel en Nederland heeft hem tot nu toe verbaasd, al heeft de uitschakeling in de Europa Cup 1 van Real door PSV daar weinig mee te maken, want dat gebeurde ondermeer door hulp van vier Denen en een Belg. „Spelers als Van Basten, Gullit en Koeman hebben het Nederlands elftal plotseling op een hoog niveau gebracht. Een team als in 1974, de tijd van Johan Cruij ff, wordt het natuurlijk nooit. Dat was - FOTODESTEM/JOHANVANGURP zoiets unieks. Maar Neder land heeft nu een jong team met veel mogelijkheden." Afgezet tegen de drie door hem genoemde landen, ziet Butragueno best mogelijkhe den voor zijn eigen ploeg. „We hebben alleen de pech, dat we in een zware groep zijn inge deeld met West-Duitsland en Itali"e. Denemarken tel ik niet mee. Dat land is duidelijk over zijn top heen." „Spanje zal uit moeten gaan van zijn grootste kracht: energiek, dynamisch, aanval lend voetbal. Daarmee kun nen we van iedereen winnen. In zulk spel zie ik een belang rijke rol voor mijn clubgenoot Michel. Hij is een fenomeen, let maar op. Hij verzet bergen werk op het middenveld en heeft dan nog tijd en adem over om zich aanvallend en opbouwend te manifesteren" Over zijn eigen spel van de laatste tijd is Butragueno minder te spreken. „Ik pres teer wat minder, maar dat trek ik wel recht. Daarnaast valt mijn manier van spelen nu wat minder op dan toen ik pas kwam kijken. Ik speel wat meer in dienst van het elftal. Ik geniet er van om an deren beter te laten spelen. Dat aspect van het voetbal is ook de belangrijkste taak van een goede voetballer. Per soonlij k succes is mooi meege-1 nomen, maar mag nooit een doel op zichzelf zijn. Je onder geschikt maken aan het col lectief, is ook belangrijk. He laas waardeert de buiten wacht dat minder." Het voetbalpubliek ziet lie-1 ver de andere Butragueno, De Butragueno, die met beide be-1 nen even sterk is, een onna volgbare dribbel in huis heeft j en patent heeft op korte en heel snel uitgevoerde schijn bewegingen. 'El Buitte', die zijn tegenstander met een schijnbaar ongeïnteresseerde, soms mistroostige houding in slaap sust en dan onverwacht j toeslaat. De artiest, die in en buiten Spanje volle stadions op zijn kop kan zetten. „Het publiek mag beoorde len of ik een artiest ben", is Butragueno bescheiden als al-1 tijd. „Maar theoretisch gezien ben ik misschien wel een ar tiest, zoals veel andere voet ballers. Je kunt stellen dat voetbal een vorm van kunst is. Als je mensen van hun stoel laat opspringen, creëer je emotie. Ik heb het dan niet over het enthousiasme na een doelpunt, want die ligt voor de hand. Ik bedoel meer de re-1 actie na een onverwachte ac tie in het veld. Die emotie breng je als voetballer tot stand." Emilio Butragueno was een j bijzonder kind en zal dat al tijd wel blijven. Geen gier, maar een witte raaf. Door Ted van Leeuwen In tegenstelling tot beide vo- i rige gelegenheden, arri veerde het 'Danish Dinamite' ditmaal niet met vliegende vaandels op het eindtoernooi. In zes kwalificatiewedsttij- I den produceerde Denemar ken slechts vier doelpunten. Sepp Piontek: Dat de spelers een einde loopt, kan wel eens po

de Stem | 1988 | | pagina 18