etbal air 'Wij zijn de zwakste van de acht' ROBSON HEEFT ALLE VERTROUWEN IN ZIJN PLOEG MANAGER OSHEMKOV OVER GLASNOST EN PERESTROJKA: IERLAND-COACH CHARLTON, DE VREEMDE EEND IN DE BIJT: leutraal' )ESTEM van dinsdag 7 juni 1988 Furore ENGELAND Hand Uniek WEST-BERLIJN - In de lobby van het uiterst kapitalistische Steigenberger-hotel in West- Berlijn slaat Michael Oshemkov in één teug een glaasje pure wodka, heel toevallig van het merk Gorbatsjov, achterover. Hij klakt met de tong, alvorens een flauwe glimlach het strakke gezicht doorbreekt. Schoorvoetend Doorbraak SOVJET-UNIE WEST-BERLIJN - Het deelnemersveld van het Europees voetbalkampioenschap bestaat uit zeven kanshebbers en een ploeg om de acht vol te maken: Ierland. Hoewel de bondscoach van de ploeg, die voor het eerst in de geschiedenis aan de eindronde deelneemt, die stelling van harte onderschrijft, zijn de Sovjetunie, Engeland en Nederland nog niet van de leren af. Be halve over geharde profs beschikt Ierland over de meest unieke van alle acht bonds- coaches. Jack Charlton is de naam. Jagen IERLAND Huilen A52 gebeuren. De supporters jgen zich echt wel uitleven, mogen drinken, schreeu- n, zingen, ga maar door. gaan echt niet bij het min-1 of geringste slaan, daar ft niemand bang voor te Wij willen tijdens het EK 1 zo gunstig mogelijke in- f ik achter laten. De suppor-1 s zijn tenslotte gasten." iet lijkt er op dat er geen bitje aan de lucht is, maar 'nrich Granitzka weet ook I beter. „Natuurlijk zullen ook kwaadwillenden onder supporters zijn. Maar zij L dien geen kans krijgen, daar j :n ik vrij wel zeker van. larvoor zullen wij met te el mensen op de been zijn eveel? Dat mag ik U niet cies zeggen. Maar om een e te geven: wij zetten hier j normale competitie-wed- ij den al veel meer politie in n in Nederland (dat zijn er oguit zo'n 250, red.). En bij It EK zetten wij nog veel eer mensen in dan bij ons .•bruikelijk is. Neem van mij I in dat er èrg veel politie op h been zal zijn. Ik verwacht ;en oorlog van de Neder- ndse fans, omdat het me- aideel van hen dat niet wil i omdat ze er ook de kans iet voor krijgen." i West-Duitsland heeft men e laatste maanden bij voort- uring waarschuwingen van- lit Nederland gekregen, dat e fans massaal kaarten voor zogenaamd 'neutrale' vak- en hebben aangeschaft. Gra- btzka: „Wij wordendaar ïeeds voor gewaarschuwd, ïaar het is niet te controle- en. Bij de DFB kan men niet eggen of die verhalen klop- en. Als U zegt dat de suppor- ers de kaarten door West- 'uitse relaties laten kopen, .egt dat genoeg. Dan valt er |iet te controleren." „Wij zullen die supporters het 'Duitse' kaarten gewoon «laten, wanneer ze zich ten- linste gedragen. Zo'n Dranje-paspoort is een Hol- andse aangelegenheid, dat ïüst hier iedere rechtsgrond Hooguit vragen we er iemand 1 ïaar als hij al is opgepakt. Wanneer straks bij Engeland Nederland blijkt, dat er [roepen Nederlanders en En- ;elsen bij elkaar terecht ko nen, ben ik er zeker van dat ie coUega's in Düsseldorf iaar wel raad mee weten." „En ook al gebeurt er toch Iets, dan zal daar gauw een einde aan worden gemaakt. We zullen in beginsel heel Tiendelij k optreden, maar vie iets uithaalt, kan er op re- kenen dat hij gelijk gepakt vordt. We zullen door onze nassale aanwezigheid ieder dreigend opstootje in de kiem kunnen smoren. Het is een dóódsimpele waarheid: wan neer er maar genoeg politie is, j gebeurt er helemaal niets. "We zuUen alles doen om te ver mijden, dat het juni lijkt op een 'Polizei-EM', maar we zuUen er wel degelijk zijn." met angst en beven - tege moet gezien. De radicale maatregelen in j Engeland hebben dus niet of nauwelijks geholpen Deson danks heeft Spanje ze groten- deels overgenomen Daar zijn zelfs particuliere beveili gingsdiensten ingeschakeld. Italië ziet er eveneens op toe, dat de supportersgroepen in en buiten het stadion strikt gescheiden blijven en Neder land heeft, zoals bekend, zelfs een Centraal Informatiepunt Voetbalvandalisme in Utrecht. Daar staan ongeveer duizend vandalen geregi streerd, die geen toegangs kaarten voor de wedstrijden van het Europees kampioen schap konden kopea Maar afdoende is het vooralsnog niet. Desondanks is West- Duitsland klaar voor de strijd tegen het vandalisme, die mogelijk de strijd om de punten gaat overschaduwen. De organisatoren van het toernooi om het Europees voetbalkampioenschap laten bij de poorten van de stadions j uitgebreid fouilleren, hebeen politie-honden langs en aan de lijn, installeren video-cir cuits in de vakken en verbie den de verkoop van alcohol. Maar vooralsnog wordt kaartverkoop op wedstrijd dagen, tot groot ongenoegen van de Engelse voetbalbond, toegestaaa Niettemin zijn de voorzorgsmaatregelen, zo verzekeren deskundigen, praktisch optimaal. Er kan worden gevoetbald. A53 Het beste rapport van de klas Door Ted van Leeuwen LONDEN - Met de beste rapportcijfers van alle acht deelnemers heeft Engeland zich voor de eindronde van het EK geplaatst. In de zes poule-wedstrijden lieten de Engelsen slechts één puntje liggen - tegen Turkije - en alleen de Joegoslaaf Katanec slaagde erin doelman Peter Shilton te passeren. Het superieure gevoel, dat in Albion overi gens al snel wortelt, liep op als kwik in een koortsthermometer, maar kreeg op het hoog tepunt echter een flinke deuk. len en (wee supersterren: Gullit, van wie dat bekend was, en Ronald Koeman. Wat een kracht, wat een zelfver trouwen en wat een inzicht Die jongen kan in West- Duitsland uitgroeien tot een echte vedette. Ik zeg dit niet om vriendelijk te zijn. Want ik vond ook dat de Neder landse spelers op Wembley hun vrijheid optimaal benut hebben. In Düsseldorf krij gen ze die vrijheid niet. Hoop ik." Dat gebeurde op woensdag 23 maart. Op die dag kwam Oranje langs op Wembley en maakte met het gelijke spel van 2-2 meer indruk dan de Engelsen hardop wilden toe geven Op 15 juni in het Rheinstadion van Düsseldorf staan beide landen weer te genover elkaar, dan in de broeierige context van het EK „Ongetwijfeld wordt dat een heel andere wedstrijd", zegt bondscoach Bobby Rob- son. „Op Wembley speelden we ingehouden, maakten nauwelijks overtredingen. Niet bewust, het was "just a friendly'. Maar ik heb me verwonderd over de nega tieve reacties van het publiek en de Engelse pers. Hoe dan ook was het een uitstekende wedstrijd Twee prima elftal- De 55-jarige Bobby Robson nam na het WK van 1982 het roer over van Ron Green wood als teammanager. Uiteraard heeft Bobby Rob son zelf hoog gespeeld Rob son speelde in 1958 het WK van Zweden en vier jaar later Bowl: The Football Association (FA) OfgricM: 1863 President: Frederick A 'Bert' MllUchip Kleuren: wlt-rood-blauw-rood-wlt- blauw leveWnr 47.100.000 leden: 1.600.000 Palmares: wereldkampioen 1966: kwartfinales WK 1970 en 1986: derde bij EK 1968. het WK in Chili, al kwam hij toen niet in actie. Een jonge Bobby Moore had hem ver- drongea Bobby Robson maakte als manager furore met de provincie-club Ips wich Town. Hij werkte er dertien j aar en won in 1981 de UEFA-Cup ten koste van AZ'67. Robson haalde in die jaren Frans Thijssen en Ar nold Mühren naar Ipswich. „Nog altijd beschouw ik dat als de beste transacties uit mijn hele voetballoopbaan." De bij Ipswich vergaarde roem bezorgde Robson de job van bondscoach. Hij begon met het passeren van Kevin Keegan, de 'die-hart' van het Engelse voetbal. Bobby Rob son kreeg de hele voetbalwe reld over zich heen. Robson: „Ik trof hem als een gefrus treerde jongen, die een slechte invloed op de groep had. De ellende was dat wij ons niet kwalificeerden voor het EK in Frankrijk. Na de nederlaag tegen Denemarken viel de hele Britse voetbalwe reld over mij heen. Ik wist toen meteen, dat ik de zwaarst mogelijk job in het voetbal heb. Maar ik sta nog steeds achter de beslissing van destijds." Sinds het wereldkam pioenschap in eigen land van 1966, behaald met behulp van arbiter Dienst en grensrech ter Bakhramov, won het En gelse nationale elftal geen platte prijs meer. In Mexico presteerde Engeland aanvan kelijk zeer slecht. Het hoofd van Robson dreigde te rollen, toen het elftal opeens de geest kreeg. Robson: „Ik wil niet beweren dat we wereldkampioen ge worden waren, maar de hele wereld zag dat Diego Mara- dona ons met de hand ver sloeg. De hand van God, ja, zo weet ik er ook nog een paar. Goed, kort daarna scoorde hij het mooiste doelpunt van het WK tegen ons, maar toen hadden wij al een morele tik te pakken. Ik wil niet zeuren, maar om bij zulke wedstrij - den een scheidsrechter uit Tunesië en een grensrechter uit Costa Rica aan te stellen... Enfin, de Russen kunnen er ook over mee praten." „Anyway, het wordt tijd weer eens wat te winnen. Daarvoor gaan wij ook naar West-Duitsland. Waar praat ik trouwens over, een Engelse speler speelt altijd om te win nen. De ellende is dat er steeds meer ploegen aan de aftrap verschijnen met de ge dachte niet te verliezen. Mis schien klink ik ouderwets, maar aan die ontwikkeling zullen wij nooit meedoen. In Engeland kom je als vijftien jarige bij een club en vanaf die dag staat alles in het te ken van winnen. Als Watford (gedegradeerd, red.) naar kampioen Liverpool moet, gaan ze voor de winst." „Wij weten niet beter. Vraag het mijn vriend en col lega Jack Charlton (bonds coach van Ierland, red.) maar eens. Die walgt zelfs van con tinentaal voetbal. Ik niet, ik ben al sinds 1974 een fan van het 'Dutch football'. Het is avontuurlijk, de spelers zoe ken de ruimte op. En dit elftal van Michels heeft mogelijk heden. Grote mogelijkheden." Robson somt ze op: „Gullit is met Maradona de beste voet baller van dit moment. Daar schuilt ook het gevaar, want toen hij op Wembley vervan- Bobby Robson (rechts) staat de pers te woord. De ellende is dat er steeds meer ploegen aan de aftrap verschijnen met de gedachte niet te verliezen. - fotoap gen werd, stortte het Neder lands elftal in. Die jongen heeft een unieke uitstraling. Hij bepaalt de kracht van Oranje. Ja, het is waar dat ik Gullit ooit heb afgetest. Ik bekeek hem bij Haarlem, maar toen was Ruud Gullit nog niet rijp voor de top in Engeland. Daarom lig ik er ook geen moment wakker van. En dan heb je Koeman. Zelden heb ik een speler met een betere trap gezien. Die zou ook in de Engelse League een topper zijn. En als ik me bedenk dat Van Basten en Rijkaard niet meededen op Wembley. De Heer sta ons bij... Hahaha. De sterspeler van Enge land is Bryan Robson, 31 jaar en geen familie. Een keiharde werker, een aanvoerder in de ware zin van het woord. Of schoon hij middenvelder is, scoort hij veel. Zijn inzet is tomeloos en stimulerend Bryan Robson is echter zeer blessure-gevoelig en zijn enorme waarde voor een ploeg ten spijt, kan hij nooit vergeleken worden met spe lers van het kaliber Gullit- Koeman-Van Basten. Robson is het daar wel mee eens. „Maar dat houdt niet in, dat je geen Europees kam pioen kunt worden. In 1966 had het Engelse elftal één ve dette: Jimmy Greaves. En die moest plaats maken voor Ro ger Hunt. 'So'Bryan Rob son is wel een bepalende spe ler. Lineker is de topscorer van het WK in Mexico ge worden, Beardsley en Barnes zijn spitsen van topniveau. Ik heb er werkelijk alle ver trouwen ia" Door Ted van Leeuwen „Het heeft geen zin", zegt de machtige secretaris van top club Dynamo Kiev en mana ger van het nationale elftal van de Sovjet-Unie, „om de wereld nog langer voor de gek te houden, onszelf op de eerste plaats. Onze topvoet- ballers zijn altijd amateurs genoemd. Onzin natuurlijk, want ze zijn de hele dag met sport bezig. Van dat gerom mel willen we af, er moet openheid komen. Ik hoop dat we vanaf 1989 full-profs in de Sovjetunie hebben. Het is een grote operatie, veel oude ban den moeten doorgeknipt wor den. Perestrojka! Jawel me- Michael Oshemkov: tVe zullen nooit meer op buitenspel spelen, hahaha. - foto de gelderlander neer, herstructurering. Het proces komt, zij het lang zaam, op gang." Glasnost en perestrojka. Openheid en herstructure ring. Deuren gaan open en nieuwe horizons worden zichtbaar. Ook de sporters in de Sovjetunie profiteren van de exponenten van partijlei der Gorbatsjovs ontdoo'ings- politiek. Voor de beste voet ballers uit de Sovjetunie - op 12 juni in Keulen de eerste EK-tegenstanders van Oranje - breken er andere tijden aam Ze raken hun baan als staatsamateur kwijt en worden van beroep voet baller. Nog is het zo dat mensen, die de hele dag niets anders aan hun hoofd hebben dan voetballen, op de 'pay-list' staan bij de (geheime) politie (alle clubs die Dynamo he ten), het leger (-C- SKA), de spoorwegen (Lokomotiv), de autofabrieken (Torpedo), de petrochemische industrie (Neftsji Bakoe), de mijnen (Shaktor Donjetsk), de Bond van ambtenaren en verple gend personeel (Spartak) of waar-dan-ook. Aankomende spelers zijn soldaat, agent of arbeider. Betere spelers offi cier, politie-officier of inge nieur en in heel speciale ge vallen kan het voorkomen, dat een zeer goede voetballer van bijvoorbeeld Torpedo 'Banden worden doorgeknipt' ;4. „VI V, V r'-„ I V*-•••• lif'/ i I m «r i i ff -f* De nationale selectie van de Sovjetunie. foto anp Moskou als arbeider èn als ingenieur op de betaalrol staat en dus wekelijks twee keer een salaris aan het sala risloket van de Lada-f abriek komt afhalen. Als eerste club in de Sovjet unie is Dnjepr Dnjeprope- trovsk overgegaan op het full-professionalisme, Spar tak Moskou en Ararat Jere van volgen schoorvoetend. Volgend jaar zullen - onvoor ziene vertragingen daargela ten - nog zeven clubs volgen. In Kiev, Bakoe en Leningrad liggen de draaiboeken al klaar. „Maar het is toch een moeilijke operatie", zegt de perfect Engels sprekende Mi chael Oshemkov. „Die spelers kwamen na hun actieve voet balcarrière doorgaans in de organisatie terecht, waarmee de club verbonden was. Gaat dat vervallen, wat moeten de spelers dan aan het einde van hun carrière? Aan die pro blemen wordt nu gewerkt." Ook shirtreclame zal tot de mogelijkheden behoren. Nu is dat internationaal ook het geval, maar het leidt tot veel gemor bij de clubs. Oshem kov: „In het afgelopen jaar speelden de zes Russische clubs in de Europa Cup met 'Ocrim' op de borst. Een Ita liaans merk, ik weet niet eens wat ze produceren. Wij, met Dynamo Kiev, hebben op in vitatie-toernooien in Mün- chen, Istanbul, Amsterdam en Porto met 'Commodore' gespeeld. Helaas krijgen de clubs zelf er bijna geen roebel voor. Die bedrijven nemen contact met het Ministerie van Sport in Moskou op, die bepalen wat en hoe en nemen de vergoedingssom in ont vangst." De grotere openheid zal in de Sovjetunie een doorbraak op het gebied van de transfers betekenen. Nu worden spe lers nog 'uitgenodigd'. Een (betere) baan, een luxer huis, een (mooiere) auto zijn de lokkers. Moskou, de uitstra ling van de hoofdstad, genoot bij de voetballers doorgaans de voorkeur, maar sinds enige jaren heeft Kiev méér te bieden: Valeri Lobanovski, de super-trainer van Dy namo en de nationale ploeg, die overigens voor het groot ste deel bestaat uit dezelfde spelers. „Valeri Lobanovski", dweept Michael Oshemkov, „is de beste trainer-coach ter wereld. Waarom is moeilijk uit te leggen. De man hééft het gewoon. Iedereen denkt dat hij een ijskoude is. Het te genovergestelde is waar. 'He is very hot'! Hij ziet talent. Ik ook, maar ik kan het niet ont wikkelen. Valeri Lobanovski wel. Hij ruikt en ontwikkelt het. Ik weet waarover ik Bowl: USSR Football Federation Opgericht: 1912 Prüldeet: Boris Topornin Kleuren: rood-wit-rood Bevolking: 284.000.000 Leden: 4.800.000 Pilmrei: kwartfinales WK 1966; Europees kampioen 1960; vice- Biropees kampioen 1964 en 1972; Olympisch kampioen 1956. praat. Mijn vader was dertig j aar geleden coach van Dy namo Kiev." „Voor een speler, die iets wil, is het een eer door Valeri Lobanovski uitgenodigd te worden. Maar er zijn ook in ternationals, die gevraagd zijn en niet wilden komen. Nee, ik noem geen namen. Ze worden dan overigens nog wel voor het nationale team uitgenodigd. De voetballers van Dynamo Kiev moeten namelijk ontzettend hard werken. Harder dan ergens anders. Lobanovski ontziet zichzelf ook niet. Hij gunde zich geen tijd een zware griep te laten genezen en ging met hoge koorts aan de slag. Hij belandde met hartklachten in het ziekenhuis. De doktoren legden hem volstrekte rust op, maar Lobanovski zat ge woon op de tribune wedstrij - den te analyseren. Geen won der dat hij toen echte hartklachten kreeg. Maar in West-Duitsland is hij er weer bij. En anders, zijn vervanger Morozov werkt op dezelfde wijze." Op het WK in Mexico startte de Sovjetunie met een overdonderende 6-0 op Hon garije, maar daarna zakte het team wat terug en dat leidde tot het exit tegen de Belgea Oshemkov: „We hebben de WK grondig geanalyseerd. Hoe kritisch we ook waren, we komen er steeds op terug, tegen België heeft de arbi trage ons geëlimineerd. Twee zuivere buitenspel-doelpun ten! Lobanovski heb ik nog nooit zo geëmotioneerd mee gemaakt als toen. Hij wilde de scheidsrechter te lijf. Zoiets komt bij ons zelden voor, we hechten veel waarde aan zelfdiscipline. Maar er zijn ook andere fouten ge maakt. Die ga ik U niet ver tellen. Ik zou zeggen, let maar op tijdens het EK en U zult de verschillen ziea Eén ding zal ik verklappen: we zullen nooit meer op buitenspel spe len, hahaha." Door Ted van Leeuwen „Jack Charlton", zegt tv- commentator Martin Tylor van ITV en Sky Channel, „is één van de grootste 'charac ters' uit het Engelse voetbal. Hij doet net of het hem alle maal niks interesseert en soms denk ik dat dat ook zo is. Jack lacht iedereen uit. Hij is niet van het voetbal afhan kelijk Jack heeft zijn eigen bedrijf, hij verhuurt zichzelf. Bijvoorbeeld als 'after-din ner speaker', dat schijnt hij briljant te doen." „We hebben hem een paar keer als gastcommentator ge- bad", gaat Tyler verder. „Ik schaamde me dood. Hij ver draait namen. Onbegrijpelijk voor een insider en dodelijk bij een rechtstreekse tv-uit- zending. Zo noemde hij Ray Wilkins eens negentig minu ten lang Wilkinson, zei steeds Artocono als hij Arconada bedoelde, maar het ergste overkwam mij onlangs. Jack en ik becommentarieërden een wedstrijd van West Ham United. In West Ham speelt zijn beste man, Liam Brady. De hele wereld kent Liam Brady, maar Jack noemde hem steeds Ian Brady. Heel vervelend, want Ian Brady is een berucht massamoorde naar." Jack Charlton is een vreemde eend in de dikdoenerige we reld van het internationale voetbalbedrijfDe wijze waarop hij de kwalificatie Bm* Tl» Football Association of Ireland (Cumann Peile Na H-Eireann) Opgericht: 1921 Prwldent: P. O'Brien t Kleuren: groen-wit-groen-wit Bevolking: 3.500.000 Udes: 63.000 Pelenree: kwartfinales EK 1964 van Ierland ervoer, illu streert hem ten voeten uit. Ierland was uitgespeeld en had alleen een theoretische kans op de EK-kwalificatie. Schotland, dat kansloos was, moest in en van kanshebber Bulgarije winnen. Waar ieder ander nagelbijtend aan de radio gekluisterd zou zit ten, ging Jack Charlton jagen. De bondscoach: „Ik was voor zaken in Birmingham, toen een vriend me vroeg of ik meeging op eendejacht. Hij had Engeland-Joegoslavië, dat op hetzelfde moment ge speeld werd, op de video laten opnemen. We komen weer thuis en ik ga zitten kijken. Ik realiseerde me helemaal niet dat ik naar een video band zat te kijken, ik dacht dat het live was. Op een gege ven moment zegt de com mentator: 'In Sofia staat het na 20 minuten spelen bij Bul- garije-Schotland 0-0.' Toen ging de telefoon. Het was een Ierse verslaggever, die had uitgevonden waar ik zat. Hij vroeg wat ik van het resul taat vond. Ik zeg nog: 'Van Engeland?' Hij zegt: 'Nee, dat van Sofia'. Ik zeg: 'Dat is toch nog niet afgelopen?'. Die ver slaggever dacht dat ik gek geworden was, of dronken, wat ook kon. 'Nee, Schotland heeft met 1-0 gewonnen, jul lie zijn gekwalificeerd'. Ha haha Ierland was voor het eerst in de geschiedenis voor het EK gekwalificeerd en de bondscoach wist nergens van." Het Ierse nationale elftal bestaat louter uit profs, die in de Engelse League spelen. Spelers als Brady en Staple- ton zijn in Ierland geboren en opgegroeid, de meesten heb ben een Iers voetbalpaspoort, omdat ouders of voorouders Ieren waren (zijn). Charlton, die zelf in Newcastle woont, bekijkt zijn spelers louter in de Engelse League. Jack Charlton: „Ik kom een keer of vij f per j aar in Ier land. Alleen voor interlands en sponsorbij eenkomsten. Dan pik ik een paar competi tiewedstrijden mee. Het ni veau is om te huilen. Ierland is een klein land met weinig spelers. Zij die iets kunnen, spelen in Engeland. Ik speel uitsluitend met Ieren, die in de Engelse competitie voet ballen. Op dit moment is dat een unieke generatie. Voor het voetbal in Ierland is de EK-kwalificatie een 'big boost'. Voetbal is daar niet bepaald de top. Gaelic, hur ling, sinds kort wielrennen en dan komt voetbal in een rijtje met golf en kleiduivenschie- ,ten." Ierland wordt door velen gezien als het zwakste van de acht EK-deelnemers. Charl ton zonder omwegen: „Als er geen blessures waren, zou ik dat aanvechten. Maar ik kan de stelling nu alleen maar onderschrijven." „Laat je niet afleiden", waarschuwt de Ierse aan voerder Frank Stapleton. „Jack doet altijd of hij simpel is, maar weet de spelers enorm te motiveren. 'Go out and enjoy the game', zejgt hij altijd als we de kleedkamer uitgaan." „Ik prefereer de simpelste manier van voetbal", zegt Charlton. „Ik zit vanaf mijn vijftiende in deze business en weet er heel wat vanaf. Naarmate ik ouder word, kom ik er steeds meer achter dat het voetbal overgecom- pliceerd wordt. Ik breng het terug naar de oorsprong. Je hebt één bal, die bovendien al te vaak weggegeven wordt. Die bal moet naar voren, geen getreuzel, geen geschuif in de breedte. Snelheid en agressieve bewegingen wil ik. De bal moet niet bij de spitsen in de voet, maar over de verdediging heea" „Vanaf het vierlandentoer- nooi in West-Berlijn heb ik de EK-deelnemers een beetje gevolgd. Van het continentale voetbal hou ik niet. Dat tacti sche geschuif is toch doods aai. Ik heb Engeland-Neder- land op televisie gezien. Bos man scoorde een doelpunt, Jack Charlton:Hahaha Ierland was voor het eerst in de geschiedenis voor het EK ge kwalificeerd en de bondscoach wist nergens van. - foto de gelderlander nadat de Hollanders de bal 21 keer hadden overgespeeld, zonder dat de Engelsen hem hadden aangeraakt. Je denkt toch niet dat dat tegen ons kan?"

de Stem | 1988 | | pagina 17