Nagel aan doodskist van het voetbal MASSALE POLITIEMACHT ZAL RUSTIG OPTREDEN: ROBSON I- SUPPORTERSGEWELD WERELDWIJD PROBLEEM DE STEM van dinsdag 7 juni 1988 Energie Leiding Spel Vraagbaken 'Neutraal" iESTEM van dinsdag Smet Maatregelen Door Jaap van Essen KEULEN - De bezetting is sterker dan ooit en er komt een recordaantal toeschouwers. Alles lijkt klaar om van het EK een prachtig voetbal- feest te maken. Zo zou de organisatie het graag willen zien, maar toch is men er in West-duits- land en bij de UEFA niet helemaal gerust op. Al bij de loting in januari ontkwamen ook DFB- voorzitter Herman Neuberger en UEFA-praeses Jacques Georges tot hun grote misnoegen niet aan het thema, dat diverse functionarissen nu al twee jaar bezighoudt: de veiligheid. De angst voor een EK vol gewelddadige confrontaties tussen de fans zit diep, zeker vanaf het moment dat Engeland en Nederland zich plaatsten. Eén van de mensen, die al ruim een j aar bij na dagelij ks bezig zijn met de veiligheids voorzieningen, is Winrich Granitzka, Polizei-director in Keulen en als zodanig verant woordelijk voor alle groot schalige politie-inzet in de miljoenenstad. De 44-jarige politieman geldt in heel Europa als een absolute auto riteit op het gebied van voet balvandalisme en is dan ook op alle mogelijke fronten in geschakeld om het EK daad werkelijk ongestoord te laten verlopen. Winrich Granitzka zou de verpersoonlijking van het door hem geschetste beleid kunnen zij n. Ondanks zij n uniform komt hij over als een uiterst beminnelijke man. Niet alleen zijn verschijning is innemend, ook zijn woorden hebben een verrassend tole rante strekking. Zo weigert Granitzka bij voorbeeld - hoewel hij wel de gelijk de ernst van de zaak in ziet - de 'FuBball-Rowdies' als misdadigers te zien. „Het is slecht hen te criminaliseren. Voor het overgrote deel gaat het om j ongelui, die iets meer energie hebben dan de gemid delde bezoeker. Die jongens moeten ook een beetje de ruimte krijgen om zich uit te leven." Granitzka bekleedt bij de politie in Keulen een functie, die in de Nederlandse verhou dingen vergelijkbaar is met die van commissaris in Am sterdam of Rotterdam. Hij is direct verantwoordelijk voor de inzet van alle geünifor meerde manschappen en dat zijn er in de Domstad zo'n 1600. Dat Granitzka de afgelo pen maanden heel Europa doorreisde om met veilig heidsdeskundigen van alle deelnemende landen te over leggen, is eigenlijk een uit vloeisel van zijn vorige func tie. „Tot drie jaar geleden was ik hoofd van het district waar ook het stadion Müngersdorf vanc' l.FC Köln ligt. Daar werden we iedere twee weken met de problemen rond voet balsupporters geconfronteerd. In West-Duitsland hebben wij sinds een aantal j aren ook met voetbalrellen te maken, al is het nog niet zo erg als in Nederland. Let wel, ik zeg nóg niet zo erg. Het gaat namelijk wel dezelfde kant op." Ten bewijze dat de West- duitse 'Randalierer' tegen woordig ook een danig woordje meespreken, haalt Granitzka een boekje tevoor schijn. Een product van huis vlijt van Keulse voetbalsup porters. Het blaadje is geheel gevuld met verslagen van on geregeldheden bij wedstrij den en oproepen bij bepaalde duels de tegenstanders (lees, de fans) eens goed aan te pak ken. De deelnemers aan de rellen vertellen in eigen be woordingen, die aan pure oor logspropaganda doen denken, over hun 'heldendaden' en hebben eveneens een eigen top-tien samengesteld. De hitlij st vermeldt in dit geval de clubs met de ergste fans van West-Duitsland. Granitzka verrichtte bij de l.FC Köln blijkbaar goed werk, want hoewel de Keulse aanhang een bar slechte re putatie heeft, gebeurt er bij thuiswedstrijden vrijwel nooit iets. Toen Granitzka de functie van Polizei-director op het hoofdbureau kreeg, bleef hij zich dan ook met de supporters bezighouden. Niet alleen bij voetbalwedstrijden heeft hij de leiding, ook het pausbezoek in Keulen werd door hem in goede banen ge leid en bij kraakacties leidt hij de ontruimingen, die in West-Duitsland meestal al binnen enkele uren na de be zetting plaatsvinden. Granitzka is bij het EK in eerste instantie natuurlijk verantwoordelijk voor de gang van zaken rond de wed strijden Italië - Denemarken en Nederland - Rusland, maar ook over de wedstrijden in andere steden praat hij een danig woordje mee. Hij heeft zitting in tal van veiligheids commissies van de politie, het ministerie en van de DFB, de Duitse voetbalbond. Over de Nederlandse situa tie weet hij bijzonder veel, want al j arenlang bezoekt hij met enige regelmaat ons land om zich op de hoogte te stel len. Hij is zelfs persoonlijk be vriend geraakt met Rob de Bakker, de veiligheidman van de KNVB. Hoewel hij tal van Nederlandse wedstrijden be zocht en de Hollandse fans foto de gelderlander Winrich Granitzka, Polizei-director in Keulen. Wij willen tijdens het EK een zo gunstig mogelijke indruk achter laten. 'Freundlich und Friedlich' 'even erg' als de Engelsen be schouwt, blijft hij opmerke lijk mild in zijn oordeel over de supporters. Het beziet de maatregelen die in Nederland bij de verdeling van de kaar ten worden genomen dan ook met gef ronsde wenkbrauwen. „Het merendeel van de jon gens uit die beruchte suppor- tersgroepen is rumoerig, maar daarom nog geen mis dadiger. Wanneer er bij Ajax - Feyenoord wordt gevochten, ziet dat er heel erg uit, maar ik weiger te geloven dat ze elkaar echt willen vermoor den. Ze willen eikaars sjaals stelen, elkaar aftroeven. Het gaat er om zich te bewijzen, beter te zijn dan anderen. Na tuurlijk mag het niet, een sjaal stelen is een overtreding, iemand slaan is ook verboden. Maar je moet het wel op de juiste waarde schatten. We hebben het niet over zware criminelen." „Het is een soort spel voor die jongens. Hier in West-Duits land is het bij voorbeeld ver boden om met nazi-symbolen rond te lopen. Wanneer wij dergelijke zaken zien, treden we ook op. Wanneer de fans ons uitmaken voor 'Schweine' of 'Bullenpack', halen we de schouders op. Maar tegen ha kenkruizen en dergelijke moeten we gewoon iets doen. Alleen al vanwege het verle den Dus wat doen de fans die dragen aan de ene kant van de j as een symbool van de Rote Armee Fraktion en aan de andere kant een haken kruis. Niet omdat die symbo len hen iets zeggen, maar om te provoceren, op te vallen. Zij zien zichzelf als een soort to neelspelers en de tribune als de bühne." „Wat de KNVB met die kaartverdeling heeft gedaan, ik weet het niet hoor Eigenlij k moet U het maar niet schrijven, maar neem nou dat formulier dat Neder landse fans moeten invullen. Ik vergelijk het steeds met de onvoorstelbare papierwinkel, die hier moet worden inge vuld bij de ziekenfondsen", merkt Granitzka duidelijk geamuseerd op. „Het is een hoop werk voor de bond en voor de mensen die dat for mulier moeten invullen. En of het helpt, waag ik te betwijfe len. De door de wol geverfde supporters komen toch wel, die laten zich door zoiets niet weerhouden." Zonder dat Granitzka het met zoveel woorden zegt, is het wel duidelijk dat de West duitsers niet om de Neder landse maatregelen als regi stratie, Oranje-paspoorten en verplicht groepsvervoer heb ben gevraagd. Waar de Duitse politie wèl om vroeg, is de aanwezigheid van Neder landse politie-agenten, in uni form, bij de wedstrijden. Maar waar ieder deelnemend land al toezegde, daar is van uit Nederland nog steeds geen toestemming binnen. „Wij hebben ieder land ge vraagd om tien agenten in uniform per wedstrijd. Wij willen die mensen als vraag baken voor de fans. Die Ne derlandse agenten worden echt niet ingezet, ze moeten alleen maar herkenbaar zijn, iets vertrouwds uitstralen. Wij gaan van alles doen om de supporters op een vriende lijke manier te bejegenen. We richten bij ieder stadion een inf ormatiepost in, waar de fans met hun problemen te recht kunnen. Bij wedstrijden van het Nederlands elftal zal bijvoorbeeld personeel van de ambassade aanwezig zijn om Hollanders in nood te helpen. In de binnensteden zullen we folders uitdelen om duidelijk te maken wat in ons land wel en niet mag en wat belang rijke adressen zijn." „Op de speeldagen zullen we massaal aanwezig zijn, maar het zal in beginsel alle maal Freundlich und Fried lich gebeuren. De supporters mogen zich echt wel uitlevea Ze mogen drinken, schreeu- wen, zingen, ga maar door. We gaan echt niet bij het min ste of geringste slaan, daar hoeft niemand bang voor te zijn. Wij willen tijdens hetEt een zo gunstig mogelijke in- druk achter laten. De suppor. ters zijn tenslotte gasten" Het lijkt er op dat er geen vuiltje aan de lucht is, maar Winrich Granitzka weet ook wel beter. „Natuurlijk zullen er ook kwaadwillenden onde de supporters zijn Maar zij zullen geen kans krijgen, da; ben ik vrijwel zeker van. Daarvoor zullen wij met te veel mensen op de been zijn Hoeveel? Dat mag ik U niet precies zeggen. Maar om een idee te geven: wij zetten hier bij normale competitie-wed strijden al veel meer politie dan in Nederland (dat zijner hooguit zo'n 250, red.). En bij het EK zetten wij nog veel meer mensen in dan bij ons gebruikelijk is. Neem van mi] aan dat er èrg veel politie op de been zal zijn. Ik verwacht geen oorlog van de Neder landse fans, omdat het me rendeel van hen dat niet wil èn omdat ze er ook de kans niet voor krijgen." In West-Duitsland heeft met de laatste maanden bij voort during waarschuwingen vat uit Nederland gekregen, dat de fans massaal kaarten voor de zogenaamd 'neutrale' vak ken hebben aangeschaft. Gra nitzka: „Wij worden daar steeds voor gewaarschuwd, maar het is niet te controle ren. Bij de DFB kan men niet zeggen of die verhalen klop pen. Als U zegt dat de suppor .ters de kaarten door West- duitse relaties laten kopen, zegt dat genoeg. Dan valt er niet te controleren." „Wij zullen die supporters met 'Duitse' kaarten gewoon toelaten, wanneer ze zich ten minste gedragen. Zo'n Oranje-paspoort is een Hol landse aangelegenheid, dat mist hier iedere rechtsgrond Hooguit vragen we er iemand naar als hij al is opgepakt. Wanneer straks bij Engeland - Nederland blijkt, dat er groepen Nederlanders en En gelsen bij elkaar terecht ko men, ben ik er zeker van dat de collega's in Düsseldorf daar wel raad mee weten." „En ook al gebeurt er toch iets, dan zal daar gauw een einde aan worden gemaakt. We zullen in beginsel heel vriendelijk optreden, maar wie iets uithaalt, kan er opre kenen dat hij gelijk gepakt wordt. We zullen door onze massale aanwezigheid ieder dreigend opstootje in de kien kunnen smoren. Het is een dóódsimpele waarheid: wan neer er maar genoeg politie ik gebeurt er helemaal niets. We zullen alles doen om te ver mijden, dat het juni lijkt op een 'Polizei-EM', maar we zullen er wel degelijk zijn" Hetb Door Ted van Leeuwen LONDEN - Met de bes alle acht deelnemers r voor de eindronde van de zes poule-wedstrijc slechts één puntje ligg alleen de Joegoslaaf doelman Peter Shilton Het superieure gevoel gens al snel wortelt, li> koortsthermometer, ir tepunt echter een flinl Dat gebeurde op woensdag 23 maart. Op die dag kwam Oranje langs op Wembley en maakte met het gelijke spel van 2-2 meer indruk dan de Engelsen hardop wilden toe geven. Op 15 juni in het Rheinstadion van Düsseldorf staan beide landen weer te genover elkaar, dan in de broeierige context van het EK. „Ongetwijfeld wordt dat een heel andere wedstrijd", zegt bondscoach Bobby Rob- son. „Op Wembley speelden we ingehouden, maakten nauwelijks overtredingen. Niet bewust, het was "just a friendly'. Maar ik heb me verwonderd over de nega tieve reacties van het publiek en de Engelse pers. Hoe dan ook was het een uitstekende wedstrijd. Twee prima elftal- Door Ted van Leeuwen WEST-BERLIJN - In c kapitalistische Steige Berlijn slaat Michael een glaasje pure wod het merk Gorbatsjov, met de tong, alvorens het strakke gezicht dt „Het heeft geen zin", zegt de machtige secretaris van top club Dynamo Kiev en mana ger van het nationale elftal van de Sovjet-Unie, „om de wereld nog langer voor de gek te houden, onszelf op de eerste plaats. Onze topvoet- ballers zijn altijd amateurs genoemd. Onzin natuurlijk, want ze zijn de hele dag met sport bezig. Van dat gerom mel willen we af, er moet openheid komen. Ik hoop dat we vanaf 1989 full-profs in d« Sovjetunie hebben. Het is een grote operatie, veel oude ban den moeten doorgeknipt wor den. Perestrojka! Jawel me- DEN HAAG (ANP) - Het Hei- zel-stadion tijdens de 'klassie ke' bekerfinale in Brussel tus sen Anderlecht en Standard Luik was misschien wel de meest wrange plaats om aan de vooravond van het toernooi om het Europees kampioen schap in West-Duitsland het vandalisme onder de loupe te nemen. Zaterdag 28 mei 1988. Het was bijna op de kop af drie jaar geleden, dat op dezelfde plek, bij de Europa Cup 1-finale tussen Liverpool en Juven- tus, waarbij 39 doden en nog veel meer gewonden vielen, de eerste nagel aan de doods kist van het voetbal werd ge slagen. De extreem hoge veilig heidsmaatregelen bij de door Anderlecht gewonnen beker- wedstrij d geven aan, dat het probleem nog niet is opgelost. Integendeel. Het supporters- geweld is niet slechts een En gelse of Italiaanse aangele genheid, laat staan een Belgi sche. Van China tot in de Sovjetunie en van Libië tot in Zuid-Amerika, het voetbal vandalisme heeft overal toe geslagen. West-Duitsland is klaar voor de strijd tegen het vandalisme. Niets wordt aan het toeval overgelaten. Zoals in Düssel dorf, waar zogeheten 'paniek poortjes' zijn gemaakt, zodat toeschouwers in geval van nood het veld op kunnen vluchten. - fotoanp Na bet rieizel-drama wer den de Engelse clubs door de Europese voetbalbond, UEFA, uit de Europa Cup toernooien gezet, tot ze heb ben aangetoond het probleem in de hand te hebben. Een te rugblik over het huidige sei zoen, vlak voor het begin van het EK - waar Engeland met zijn gevreesde aanhang zal verschijnen - leert al snel, dat er van rust aan het front nog lang geen sprake is. Engeland - Schotland, een week voor de finale in België, nauwelij ks meer dan een oefenwedstrijd, gaf het trieste resultaat van één do de, 90 gewonden en 223 arres taties. Ongeveer een maand voordat het bestuur van de UEFA zal beslissen over de eventuele terugkeer van de Engelse clubs in de Europa Cup-toernooien, sloegen de stoppen door bij de promo tie/ degradatie-wedstrfj d Chelsea - Middlesborough: 100 arrestaties, 30 gewonden. Maar de internationale voet balwereld houdt ook Neder land in het oog, waar het bom-incident in Rotterdam op 20 oktober vorig jaar tij dens het duel met Cyprus Europa deed opschrikken. De wedstrijd werd, zonder pu bliek, in Amsterdam overge speeld. Oranje plaatste zich, maar de smet bleef. Later in het seizoen moest Aj ax, na herhaalde rellen, de thuis wedstrijd tegen Haarlem zonder toeschouwers spelen. Den Haag, bevreesd vanwege zijn aanhang, kreeg voor het duel met Feyenoord een zelfde straf, maar ontsnapte via de beroepscommissie van de KNVB. Evenals Cambuur in Leeuwarden. Voetbalvan dalisme is vlak voor 'West- Duitsland' allang geen exclu sief Engels probleem meer. In Italië, waar de klap van het Heizel-drama het hardst aankwam (de meeste slacht offers waren immers Italia nen), is de toestand relatief rustig. Het voetbalmaffe land, over twee jaar het decor van de strijd om het wereld kampioenschap, heeft het laatste seizoen nauwelijks opzien gebaard door suppor- tersvandalisme. Zelfs niet in een kritiek gebied als Napels, waar Maradona cs. de titel verspeelden aan AC Milan. In andere Zuideuropese landen ligt het anders. In Spanje werd de international Michel (bij Real Sociedad) van landskampioen Real Ma drid door een van de tribunes geworpen voorwerp gewond. Zijn ploeggenoot Sanchez overkwam eerder in het sei zoen hetzelfde. Bij de finale van het Europees kampioen schap voor jeugdteams, in mei in Athene tussen Grie kenland en Frankrijk, werd de orde verstoord door enkele tientallen toeschouwers. Bij een onbeduidend duel tussen twee jeugdploegen in Italië werden de spelers zonder aanwijsbare redenen tijdens de warming-up door even eens j eugdige toeschouwers I belaagd met honkbalknup pels. En wat te denken van de competitie-wedstrijd tussen Dynamo Kiev en Spartak Moskou, in september van het vorig jaar, waar op de tri bunes de Russen en de Oekraïniërs elkaar fors te lijf gingen. In Oost en West breken de autoriteiten zich het hoofd over veiligheidsmaatregelen, die keer op keer niet af doende blijken te zijn. Enge land zette in een voetbal- weekeinde in j anuari 4.488 politie-agenten in voor een normaal verloop van de wed strijden in de vier prof-divi sies, offerde over het hele sei zoen genomen 55.000 werkda gen voor agenten op en ver richtte de laatste competitie 3.716 arrestaties voor, tijdens en na voetbalwedstrijden. Het mocht niet baten. Een verbod op verkoop van alco hol in en rond de stadions, geen kaartverkoop op wed strijddagen, een intern video circuit om de raddraaiers in het oog te houden, een strikte scheiding tussen de vakken van de verschillende suppor- tersgroepen, infiltraties van agenten in geweldadige groe pen 'hooligans', het geweld in Engeland rond de velden wilde er maar niet minder op worden. Na de rellen rond Engeland - Schotland op Wembley wordt vooral de wedstrijd Engeland - Neder land, op 15 juni in Düsseldorf, door de autoriteiten met spanning - of liever gezegd met angst en beven - tege moet gezien. De radicale maatregelen ii Engeland hebben dus niet oi nauwelijks geholpea Deson danks heeft Spanje ze groten deels overgenomea Daar zij» zelfs particuliere beveili gingsdiensten ingeschakeld Italië ziet er eveneens op toe, dat de supportersgroepen in en buiten het stadion strikt gescheiden blijven en Neder land heeft, zoals bekend, zelfs een Centraal Informatiepunt Voetbalvandalisme in Utrecht. Daar staan ongevee duizend vandalen geregi streerd, die geen toegangs kaarten voor de wedstrijden van het Europees kampioen schap konden kopea Maar afdoende is het vooralsnog niet. Desondanks is West- Duitsland klaar voor de strijd tegen het vandalisme, die mogelij k de strij d om de punten gaat overschaduwen. De organisatoren van het toernooi om het Europees voetbalkampioenschap laten bij de poorten van de stadions uitgebreid fouilleren, hebeen politie-honden langs en aan de lijn, installeren video-cir cuits in de vakken en verbie den de verkoop van alcohol. Maar vooralsnog wordt kaartverkoop op wedstrijd dagen, tot groot ongenoegen van de Engelse voetbalbond- toegestaan. Niettemin zijn de voorzorgsmaatregelen, zo verzekeren deskundigen, praktisch optimaal. Er kan worden gevoetbald. Michael Oshemkov: We zullen nooit meer op buitenspe spelen, hahaha. - foto de gelder lande! Door Ted van Leeuwen WEST-BERLIJN - He het Europees voetbal uit zeven kanshebbei acht vol te maken: Ie Hoewel de bondscoa voor het eerst in de g eindronde deelneem) onderschrijft, zijn de on Nederland nog nic halve over geharde p over de meest unieke coaches. Jack Charlt iiJack Charlton", zegt tv- commentator Martin Tylor van ITV en Sky Channel, „is sen van de grootste 'charac ters' uit het Engelse voetbal. Hij doet net of het hem alle maal niks interesseert en soms denk ik dat dat ook zo js. Jack lacht iedereen uit. Hi Is van het voetbal afhan j^lijk- Jack heeft zijn eigen opdrijf, hij verhuurt zichzelf Bijvoorbeeld als 'after-din ner speaker', dat schijnt hij briljant te doen." „We hebben hem een paar ^eer als gastcommentator ge had", gaat Tyler verder. „Ik schaamde me dood. Hij ver draait namen. Onbegrijpelij voor een insider en dodelijk bij een rechtstreekse tv-uit- zending. Zo noemde hij Ray

de Stem | 1988 | | pagina 16