RUUD GULLIT: 'IK VOEL ME STERKER DAN OOIT' DINSDAG 7 JUN11988 'Roet' Schaduw Definitie nstanders van ze Pasjah. er maar één de maar allemaal erschrikkingen er wanklank en mmetje. Eén beelje pijn aan irtoen iedereen r huis ging was r",zegtpresen- dsteder. ïr klaar voor de S Way of Life nt de oplossing ook per of giro insturen. Schrijf •gel van de puzzel en/of ml uit de 2 zoekplaatjes et girobiljet en maak voor re oplossing minimaal ,50 over naar Postgiro 118, ten name van Way of Puzzel in Haarlem, r inzendingen per bank: ijf de regel van de puzzel of de fout in de zoekplaat- op een bankgirobiljet en ik voor iedere oplossing limaal f. 2,50 over naar tgiro 313818, ten name van of Life Puzzel in Haar- ikkingen worden venicbt door ouder taeaidrt van nutans l.M. ftencken io Haarlem en lans WjLM. Vercauteren Ie atsbeuvfi. tdewtrVer». direct of 'ndirect deze actie betrokken, zïn nit- sloten van deelname, ijswtnnaars krijgen schriftelijk richt over de door ben gewon- n prijs. Wegens de wettelijke rplichting wordt bij trJ uaff. 1000,00 kansspel) mindering gebracht e opbrengst van de Way of Life rijzenmarathon is bestemd voor s ontwikkeling en invnlling vnn rojecten van de Nederlands* lartsdchting, gericht op preven- e van hart-en vaalriekten. dc staatssecretaris ine verleend onder nummer .0.660/062/096, b.v. te Schiedam, anderden andere verkrijgbaar bij iandel in geheel wVodJBCON ÜM DE STEM Zondag 12 juni a.s. 10.00 uur opname van de TROS Way of Live Show PUZZEL MEE KOOP EXTRA POSTZEGELS EN BRIEFKAARTEN EINDREDACTIE: Jacques Eestermans VORMGEVING: Ad Pertijs Door Chris van Nijnatten MILAAN - Nü gaat het er eindelijk van ko men. Ruud Gullit, in Europa de meest bewie rookte voetballer van dit moment, gaat zich manifesteren op topniveau. West-Duitsland is zijn theater, het Nederlands elftal zijn ge zelschap, het massale Oranje-legioen zijn aan hang. Het klinkt wat vreemd in de hysterische hausse rond hem, maar behalve tijdens de kwalificatie voor het Europees kampioen schap en, in mindere mate, gedurende de mis lukte aanloop naar het wereldkampioenschap in Mexico, heeft de aas van AC Milan nog niet geacteerd op hoog internationaal niveau. Ruud Gullit, in actie tijdens de oefeninterland tegen Bul garije. „Ik ga niet voor mezelf naar het EK. Je strijdt daar voor Nederland. Er is voor Oranje 'n hoop eer te behalen. FOTO DE STEM/BEN STEFFEN In de annalen van de Europa 'Cup-toernooien komt de naam Gullit zelfs nauwelijks voor. Een weinig succesvol optreden met Feyenoord, een rode kaart in de thuiswed strijd van PSV tegen het nie tige Avenir Beggen uit Lu xemburg en een vlotte uit schakeling dit jaar van AC Milan zijn daar debet aan. „Maar ik ga niet voor me zelf naar het EK. Je strijdt daar voor Nederland. Er is voor Oranje een hoop eer te behalen", stelt de super-atleet ondermeer in een geanimeerd onderhoud op Milanello, het trainingskamp van AC Milan. Gullit is nog steeds een uiterst vriendelij k persoon. Dat siert hem bijzonder, om dat toch alle voorwaarden er liggen om van hem een onuit staanbare, verwende vedette te maken. De voetbalwereld ligt aan zijn voeten, Milaan heeft hem heilig verklaard en de mondiale sportpers neemt in steeds grotere getale ver baasd kennis van zijn talen ten. Alleen in de ochtenduren kan hij nog over straat in Ita lië. Gullit is eigendom gewor den van het volk, hij is een ster in het kwadraat Een dinsdagmorgen op Mila nello. De perschef van Milan is boos, omdat de afspraak met Gullit niet via hem is geregeld Hij weet niet of 'Roet' komt, kan verder niets doen en advi seert voor de deur van de por tiersloge van het trainings kamp netjes te wachten op de heer Gullit. Het voorplein van het kampement onthult een sprekend detail ten aanzien van het nieuwe Milan. In augustus van het vorig jaar stond daar nog een enorm standbeeld ter nagedachtenis aan de prestaties van trainer Nereo Rocco, de trainer, die Milan in het verleden zoveel succes bracht. Dat ding is nu omver getrokken, zelfs de sok kel is weg. Het verleden is een vies woord bij Milan, ruim baan voor nieuwe tijden. Als er een Lancia Thema de oprit op komt snorren, wordt Milanello wakker, een inne mende Gullit stapt uit en neemt zijn bezoek mee naar binnen. Er is koffie, wijn, mi neraalwater, brood, ham en sa lades. Over Milan is genoeg verteld, Oranje is aan de beurt. „Ik zit me weieens af te vra gen", donkere ogen kijken ins Hiaue hinein, „wat er was ge beurd als <le lichting Neder landse voetballers na 1974 op hetzelfde hoge niveau had door kunnen spelen. Dan hadden I X?"gasten,Rijkaard, ik,eh. weft langzaam ingepast kun nen worden. Dan hadden we al I fen EK en WK gespeeld. Dan nad je nu een generatie voet ballers gehadniet te gelo- LiSUggwoon. Nu verkeren we NEDERLAND Baad: Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond (KNVB) Opgfftebt: 1889 Presidut-JovanMarle Kleerea: oranje-wit-oranje Bsvolkleg: 14.500.000 Udn: 1.120.000 Frixru: vice-wereldkampioen 1974 en 1978; derde bij BC 1976. nog maar in de opbouw. Wij zijn in een gat gevallen niet een paar meter diep, nee, wel een kilometer diep. Wat was het leuk geweest als wij van die jongens na Cruijff en Van Hanegem wat op hadden kunnen pikken. Ik begrijp nóg niet waarom het ooit fout ge gaan is. Vraag het Brandts, Stevens, Wildschut, Poortvliet, Jol, Zondervan. Dat zijn ze." Gullit verheugt zich op de con frontaties tijdens het EK. Hij wil daar schitteren, maar toch ligt er voor hem nu al een scha duw over het toernooi. „Mi- chels gaat na afloop weg. Ik vind dat verschrikkelijk. We zijn als groep samen met hem ergens aan begonnen, dat had op langere termijn uitgebouwd moeten worden. Maar het moet verschrikkelijk moeilijk wer ken zijn bij de KNVB. Dat is echt vreselijk bij die bond. Rij vers kon de zaak ook al niet af maken. Hij was de man, die de basis voor het huidige Neder lands elftal heeft gelegd. Rij vers durfde het aan onder zware kritiek met jonge jon gens te starten. Door druk van buitenaf moest hij weg, of ging hij weg. Michels maakt nu ge lukkig het EK nog mee, maar daarna komt er weer een nieu we. We zijn door de KNVB niet eens gekend in de naam van de opvolger." Het valt op dat Gullit de naam van Libregts, de man voor na het EK, niet eens in de mond neemt. Dat geeft voedsel aan de gedachte, dat hij Li bregts niet pruimt. De nieuwe bondscoach bediende zich in relatie tot Gullit ooit van racis tische taal. De vader van de Milanees maakte zich woest daarover en ook Gullit voelde zich diep gegriefd. Gullit wil over die affaire niets meer zeg gen, maar moet van binnen ko ken. „Hij (Libregts, red.) zal straks wel met me willen bab belen, maar we kennen eikaars standpunt. Ik hoop niet dat er een onwerkbare situatie ont staat. Maar ach, een nieuwe trainer. Wij hebben nu zo'n sterk Nederlands elftal. Het concept, de patronen die nu vast liggen, die gaan gewoon door. Daar zal ik me sterk voor maken. Niemand van de spe lers wil nu verandering. We hebben een vast systeem. Ais je dat gaat wijzigen, krijgt mis schien Van 't Schip een heel andere taak. Mogelijk kan hij dan niet spelen of verdwijnt er op rechts iemand. Een andere tactiek, met mij achter de spit sen, dat heeft zoveel conse quenties." „Met het systeem van het Nederlands elftal kun je alle kanten op. Je kunt met drie spitsen spelen, maar ook met één. Zoals uit tegen Engeland speel je eigenlijk maar met één spits: Bosman. Ik moest veel meer op het middenveld spelen mettweejongensbreedopde flanken, die half voorin, half op het middenveld kwamen. Te gen Cyprus speelde ik meer of fensief. Het ligt ook aan de te genstander." Zowaar, Gullit spreekt zich uit over een voetbaltechnisch as pect: het concept In Italië houdt hij zich immer op de vlakte. Dat heeft hij geleerd. „Het irriteert de pers hier, dat ik me steeds meer diplomatiek uitdruk. Je weet hoe het gaat hier. Ze proberen je uitspraken te ontlokken, waarmee ze grote koppen kunnen maken. Daar leen ik me niet voor. Ze willen kost wat kost een duel Gullit- Maradona in de pers. Dat krij gen ze niet van mijze verzin nen het zelf maar. Maradona is anders, veel emotioneler. Die Ruud Gullit:Ik wil de anderen, de hele ploeg, goed laten spelen. In het Nederlands elftal wordt Cht. - FOTO DE STEM/BEN STEFFEN laat soms te veel zijn hart spre ken, omdat hij zoveel tempera ment heeft." „Maar door mijn houding kan ik vaak niet uitleggen wat ik wil. Pas geleden draaide het niet lekker op het middenveld. Dat zei ik in het openbaar en dan komt er meteen in de krant: Gullit heeft kritiek op de middenvelders. Dat slaat nérgens op, dus ga ik het uit de weg. Maar nu kan ik niet meer technisch over voetbal praten. Dat is heel vervelend, maar eigenlijk ook gemakkelijk." Een jaar Italië heeft Gullit veranderd, als voetballer, maar ook privé. Hij heeft een andere status gekregen. „Ik had reke ning gehouden met een gebrek aan een privé-leven. Maar het wordt nu steeds erger. Ik moet toch kleren kopen en bood schappen doen. Dat doe ik nu maar 's morgens. Dan zijn alle kinderen naar school, want van kinderen heb ik het meeste last. We gaan nog wel uit Ik ben pas nog naar een reggae-concert geweest van Aswad, daarna een bêetje stappen. Bij een be paalde discotheek wordt er re kening gehouden met me. Ze weren de fans van Milan. Ik moet echt een beetje uitkijken met wat ik buitenshuis doe. Ik heb begrepen dat er via Ploon (zijn zaakwaarnemer Appolo- nius Konijnenburg, red.) een aanbieding is gekomen om met de Wailers (de begeleidings band van wijlen Bob Marley, red.) op te treden. Maar daar begin ik niet aan, daar heb ik geen tijd voor." Het Nederlands elftal hoeft echter geenszins te vrezen voor een mentaal en fysiek lamge slagen Gullit. „Het is gek, maar ik voel me nu juist heel sterk. Sterker dan ik ooit geweest ben, zowel mentaal als licha melijk. Vooral mentaal eigen lijk. Goed spelen heeft een heel andere definitie gekregen voor me. In Nederland speelde ik goed als ik veel de bal had, de goede passes gaf, een stiftbal- lelje. Dat kan gewoon niet hier. Dat is niet te vergelijken." „Ik ga nu veel gemakkelijke» naar een wedstrijd toe, doordat in Italië mijn zelfvertrouwen enorm is toegenomen. Ik ben niet meer zo 'gefixt' op mijn eigen spel, maar richt me meer op het team. Ik wil de anderen, de hele ploeg, goed laten spelen. Daar ben ik het meest in ver anderd. In het Nederlands elf tal wordt dat ook van me ver wacht. Iedereen hoort die ver halen over mijn spel in Italië, dus moet ik ook in de nationale ploeg wat laten zien. Michels wenst dat ik de zaak laat lopen zoals het moet. Hij kan op me rekenen, ik ga met één ge- dachte naar Duitsland: het Ne derlands elftal moet daar pres- terea Eén voordeel hebben we al: Oranje heeft respect afge dwongen. De tegenstanders houden dus rekening met ons, dat is mooi meegenomen." Gevraagd naar zijn prognose voor het komend EK, kruipt Gullit weer in zijn schulp. „Iedereen is favoriet op dit EK. Ik vind Spanje altijd een goed land. Goeide voetballers en een goede mentaliteit Bij Italië hangt alles af van die eerste wedstrijd tegen West-Duits land. Engeland heb ik ook hoog staan. Ik vind dat iedereen ge lijk is, je kwalificeert je niet voor niks. Dat is geen diploma tiek antwoord, ik meen dat" Op één front moet Ruud Gullit een deel van zijn bewon deraars vooraf al teleurstellen. Wie verwacht dat hij tijdens het EK, in het brandpunt van de belangstelling, aandacht zal vragen voor de bestrijding van het racisme in de wereld komt bedrogen uit. „Mijn standpunt over anti apartheid heeft veel meer te weeg gebracht dan ik kon ver moeden. Het was voor mij zo vanzelfsprekend, dat ik de prijs van Europees voetballer van het j aar opdroeg aan Nelson Mandela. De kranten hebben er daarna van alles van gemaakt Ik krijg nu van alle kanten uit nodigingen. Daar heb ik hele maal geen zin in. Ik heb mijn standpunt en dat draag ik zo hier en daar eens uit als het te pas komt. Maar ik ga niet al lerlei manifestaties aflopen. En het Nederlands elftal ga ik er ook njet voor gebruiken, ik wil gewoon kampioen worden."

de Stem | 1988 | | pagina 15