r telsels teriger -naff 1SSEN BIJ JUMELAGE: MEER SAMENWERKEN MET BELGIË Drukte bij vliegshow ondanks slecht weer Middelburg bezingt de vier vrijheden LEASIKG CENTRUM Cursus in solliciteren POLITIERAPPORT 'Bressiaander uit VS' krijgt onderscheiding MAANDAG 6 JUNI 1988 LOSSE FLODDERS NTDEKKING Primeur in Apeldoorn bij afval inzameling bromfietser gewond eer Perkpolder estremd voor Tachtverkeer Ongeval VEEL 'HOOGHEDEN' BU UITREIKING FOUR FREEDOM AWARDS Rillingen 'Dear Lord' Parade Partner in Autoleasing Leasing Centrum B.V. Mechelaarstraat 11 4903 RE Oosterhout Tel. 01620-32953 DE STEM VAN ZEELAND T15 nt misschien te dik is om et je jeans omheen te drager, tor hem dat zijn kont even k wordt als zijn pens (de irwoording der fobiëen hiet bruikt is niet Naff). Een aff manier van overlijden is erven aan een hartaanval ider het joggen, Russische ulette of botulisme. Tot aff sex attributen behoren indooms met pepermunts. aak, uitgevoerd in de natio- ale driekleur. Naff vacantia >rden zijn Center Pares, Be- edorm, Ibiza en een huis van en kollega in Brussel geruim :gen het uwe. Tot Naff gedrag aan het trand mag u rekenen: het lid spreken van een vreemde aal, six-packs bier drinken een zandkuil om daarna avelhoog in zee te waden en aar stilstaande te urineren, lentlemen zwemmen tijdens iet urineren vier meter hei n weer. Een Naff drankje en blauwkleurig likeur i iet is Naff om op luide toon in en restaurant hapjes te he itellen, als Alikrieken cot :arne, Beierse bier sjiskebabs >n Pietworstjes in oorworm- laus. De gids telt 256 bladzijden en ik kan ze hier niet alle- maal tot hun recht laten ko men door voorbeelden. Er is rouwens Naff gedrag dat u nstinktief vermijdt, ook zon der de gids, zoals: op middel- Dare leeftijd vóór de stieren uitrennen in de straten van Pamplona of deelnemen aan een hondensleetocht door dt Gobi woestijn. Wordt u on danks deze boekbespreking an de gids toch nog geplaagd door onzekerheid in zake u» gedrag in het openbaar schal u dan de gids aan waarvan dt Nederlandse vertaling nog niet uit is en die derhalv» slechts bestelbaar is in Engels bij Arrow Books Ltd 17-21 Conwaystreet, London WIP. De juiste titel luidt: The Complete Naff Guide by Dt, Kit Bryson, Selma Fitzher- bert and Jean, Luc Legris. (fo/ui O P) - Twee Nederlandse ster- erenigde Staten verblijven, ïlsels in het vroege heelal nteriger waren dan nu. Dt chtjaren van de aarde ver- Het licht en de radiostralini van de verre quasars heeft tus sen de 5 en 10 miljard jaar no dig om de ratiotelescopen of aarde te bereiken. „Wij neme! de objecten waar in een tijd dal het heelal nog maar twintig procent van zijn huidige leer tijd had. Dat is de tijd gedu rende welke de meeste sterren stelsels zijn gevormd", Marthel. APELDOORN (ANP) - eerste gemeente in Neder! land gaat Apeldoorn bij all' huishoudens en bedrijv® het afval gescheiden inöj melen. Vanaf 1 januari van het N mend jaar wordt bij biJlfl 54.000 huishoudens en bedfllj ven het groente-, fruit- tuinafval apart opgehaald. Volgens de gemeente Af| doorn zijn er in Nederland f geen gemeenten die op zo gr' schaal het afval gescheiden i' zamelen. De huishoudens en bedrijf krijgen de beschikking °V®1 een extra container voor het™ composteren afval. De meente verwacht pér i3^[ 20.000 ton aan groente-, ftffj en tuinafval op te halen. Af*' doorn wil met de geschei® inzameling de hoeveelheid storten afval verminderen, de gescheiden inzameling' betalen, moeten de reinigi"! rechten wel omhoog. 'Stamtafel gemeentebesturen' ran onze verslaggever ITEKENE - Voordat hij door het jndertekenen van een oorkonde de umelage tussen Hontenisse en het lelgische Stekene zaterdag een feit laakte, pleitte burgemeester Kes- jen van Hontenisse voor een 'stam- afel' van Zeeuws-Vlaamse en Bel- jische gemeentebesturen. lij vroeg zijn Stekense collega Heyse de jurgemeesters in het Waasland te polsen of er belangstelling voor zo'n tafel is. In gezamenlijk overleg moeten de gemeente besturen in staat zijn in te spelen op ont wikkelingen met een uitstraling over de landsgrenzen heen, luidde Kessens bood schap. De burgervader zei dat in de kring van Zeeuws- Vlaamse burgemeesters momenteel wordt ge sproken over de mogelijkheden van samenwer king met Belgische gemeenten, waarbij de eerste gedachten uitgaan naar een 'gemeenschappe lijke tafel'. „De ervaring leert dat vanuit een dergelijk eenvoudig doch gestructureerd overleg verdergaande samenwerkingsvormen ontstaan", aldus Kessen. Kessen wees tevens op het bestaan van sa menwerkingsverbanden tussen grensgemeenten in Noord-Brabant en Limburg. „In het gebied Zeeuwsch-Vlaanderen en het Belgische Vlaan deren is geen vorm van gestructureerd overleg tussen Belgische en Nederlandse gemeenten aanwezig. Ik betreur dat ten zeerste, gelet op de historische en geografische banden tussen beide gebieden". „Want mijn inziens is samenwerking strikt noodzakelijk", vervolgde Kessen. „Naarmate de overheid immers steeds regulerender is gaan op treden, is de betekenis van het afperkend ele ment van landsgrenzen toegenomen, waardoor de grens nadrukkelijk een scheiding tussen twee naties is gaan vormen". Er bestaat sinds 1986 een Benelux-overeen- komst die het mogelijk maakt dat gemeenten met elkaar samenwerken alsof er geen grens tussen hen bestaat. In België heeft het parlement deze overeenkomst nog niet bekrachtigd. Kessen riep de Belgen op zich in te spannen om de over eenkomst tot uitvoering te brengen. Dan pas kan de overeenkomst met succes in de j umelage tus sen Hontenisse en Stekene worden gebruikt. In zijn weerwoord ging burgemeester A. Heyse van Stekene in op Kessens ideeën. Hij was het eens met zijn pleidooi voor regelmatiger con tacten tussen de gemeentebesturen. Hij noemde als voorbeelden voor economische verantwoorde samenwerking het gezamenlijk gebruik van nutsvoorzieningen, zuivering van afvalwater en de infrastructuur. Van onze verslaggever GOES - De Gemeenschappelijke Medische Dienst (GMD) stelt vanaf 1 juli aan haar cliënten een dagdeelcursus solliciteren en werkzoeken ter beschikking. Voorafgaand aan de in structiebijeenkomst kan de cursist een handlei ding doornemen, waarin de problematiek van het werk zoeken door men sen met een bepaalde handicap wordt ge schetst. De cursist kan de handleiding echter ook als leidraad bij het solli citeren gebruiken. De GMD rekent het tot haar taak om behulp zaam te zijn bij het solli citeren, maar benadrukt dat ze geen pasklare op lossingen kan bieden. Als de cursist meedoet aan de instructiebij eenkomst, geeft de cursusleider een verdere toelichting, waarbij hij onder andere gebruik maakt van vi deobeelden. De bedoeling is dat er een praktisch programma met diverse informatie, voorbeelden en tips komt. De cursus biedt geen ruimte om in te gaan op de vragen die bij een sol licitant over zijn eigen ervaringen leven. Ze sluit echter wel aan bij de be middelingsactiviteiten van de arbeidsdeskundi- gen van de GMD. Die kunnen wel op het per soonlijke vlak hulp ver lenen, zoals dat ook kan tijdens het zogenaamde 'open spreekuur' op de GMD kantoren. De GMD stelt dat ze de cursus zo goed mogelijk heeft afgestemd op haar eigen cliëntele. De bij eenkomsten zijn op het kantoor in Goes. an onze correspondent tXEL - De bromfietser R. uit Hulst raakte zater- agmiddag bij een ver- eersongeval in Axel ge rond. [ij is per ambulance overge- racht naar het Elisabeth zie- enhuis te Sluiskil. R. ver- >ende op de kruising Kanaal- ade-Oranj estraat-Kinderdij k een voorrang aan een van ver de Zuidsingel naderende lersonenauto, bestuurd door V. uit Sluiskil. Bij de botsing rerden beide voertuigen licht leschadigd. fan onze verslaggever 'ERKPOLDER - In ver- ind met dringende her- Iwerkzaamheden aan de anlegsteiger van de veer- iven Perkpolder, is de rverbinding met Krui- gen van vrijdag 17 juni im 23.30 uur tot maandag 20 Juni om 04.00 uur gestremd oor vrachtwagens en per- menwagens met caravans f andere aanhangwagens. et vervoer van personenau- 's zal gewoon doorgaan. De utomobilisten moeten wel met logelijke vertraging rekening ouden. Rijkswaterstaat zal et wegverkeer met borden op hoogte stellen van deze tremming. Van onze verslaggever AXEL - De contrasten in de weersomstandigheden waren even groot als die in het drukke programma van de vliegshow die de Eerste Zeeuws-Vlaamse Aero Club (EZAC) zater dag hield boven het zweefvliegveld Smits- schorre in Axel. Toch be zochten tienduizend beta lende bezoekers het spek takel. Genoeg voor de EZAC om ruimschoots uit de kosten te komen. Zon, stortregen, bliksem, wind en voortjagende wol ken vormden het decor. In de ochtenduren was de parasai- ling-demonstratie afgelast omdat het erop leek dat het weer slecht zou worden. Ge lukkig brak de zon door en werden duizenden vlieglief- hebbers naar de Smits- schorre gelokt. Tussen een geurenpalet van friet, saté, hamburgers, bier en oliebol len vermaakte menige met verrekijker en fotocamera omhangen vliegtuigfanaat zich uitstekend. Hoogtepunten in het mid dagprogramma, dat verder normaal doorgang zou vin den, waren de viermotorige Lockheed Orion van de Ko ninklijke Marine, een viertal NF-5 jachtbommenwerpers, het grote AWACS radar vliegtuig en vooral de vier rood-wit-blauw geschilderde 'Grasshoppers'. Deze vier he licopters haalden de wildste Behalve met jachtbommenwerpers, grote Orions en Grasshopper-helicopters werd er ook met bescheidener materieel gevlogenfotode stem cohj.de boer capriolen uit die zelfs C. Ver meulen, hoofd van de com missie die het programma opstelde, de schrik af en toe om het hart deden slaan. Even daarvoor pakten don kere wolken zich samen bo ven Axel. Plotseling stortte het hemelwater met bakken omlaag. Gelukkig duurde het noodweer maar even, en kon de show gewoon doorgaan. Na de regen vlogen de deel nemende vliegtuigen onder een schitterende hemel, met aan de ene kant de zon en aan de andere kant een zwarte hemel, af en toe ge spleten door een bliksemflits. Om 17.30 uur opende de Formatie-vliegen boven Axel. foto de stem/cor j. de boer Axelse burgemeester A. Hack de door de EZAC-leden zelf gebouwde hangar en clubaccomodatie. Hij trok een doek van het dak en ont hulde zo de in witte letters geschilderde frequentie van de EZAC-radio. 's Avonds was er een groot feest voor de deelnemers en andere geno digden. Omdat sponsors het aller grootste deel van de kosten van de show al op zich had den genomen, had de EZAC aan tweeduizend betalende toeschouwers voldoende om uit de kosten te komen. De extra inkomsten gaan in een pot waaruit de club de aan schaf van nieuwe zweef vliegtuigen hoopt te betalea Geweld OOSTBURG - Zaterdag avond meldde zich op bij de rijkspolitie te Oostburg een zeker F.J.R. uit Aardenburg met de mededeling dat hij op Bakkersdam iemand had aangereden, die daar op de weg zou liggen. R's auto bleek inderdaad beschadigd te zijn. De politie ging vervolgens naar Bakkersdam, waar in derdaad de auto van E. van S. uit Waterlandkerkje half in de sloot lag. Van S. ver klaarde dat hij door R. ge dwongen was te stoppen, waarna hij door R. met een dopsleutel zou zijn bedreigd. Van S. was hierna weer in zijn auto gestapt, waarna R. met zijn wagen opzettelijk op hem ingereden zou hebben, met het vermelde resultaat. Aanleiding tot dit alles bleek een erdere woorden wisseling in een plaatselijk café te zijn geweest. Beide mannen bleken bovendien onder invloed te zijn. R. is in gesloten en zijn auto en rijbe wijs zijn in beslag genomen. Tegen hem wordt proces-ver baal opgemaakt wegens openlijke geweldpleging. Inbraken GOES - bij twee inbraken in woningen te Goes is zater dagmiddag voor ongeveer 8500 gulden aan sieraden ge stolen. Verder nam men een geldbedrag mee van ruim 1000 gulden. In beide gevallen kwam men de woning binnen door het forceren van de ach terdeur. De benadeelden wo nen aan de Graaffstraat en de Scheldestraat. Schade AARDENBURG - In de auto van E.G. de C. uit Aarden burg die in de Landstraat stond, is gepoogd in te breken. Men heeft het koffierdeksel en de portieren geforceerd doch men heeft geen toegang tot de auto kunnen krijgen. Er is wel 600 schade voor de braakpogingen. Strandpost AXEL - Bij een verkeerson geval op de Kinderdijk te Axel werden zaterdagmiddag drie personenauto's bescha digd. Niemand liep letsel op. De automobilist G. van D. uit Koewacht reed in de richting van de verkeerslichten. Door onbekende oorzaak botste H. N. uit Philippine, die in de zelfde richting reed, tegen het voertuig van Van D aan. Het in de berm langs de weg ge parkeerd staand voertuig van E. W. uit Hulst werd als ge volg van de botsing aangere den. NIEUWVLIET - Op de strandpost bij Nieuwvliet aan de Zwartepolder is ingebro ken. J.P. ten B. uit Schoondij- ke, die deze strandpost onder toezicht heeft, heeft hiervan aangifte gedaan. De inbraak moet zijn gepleegd in de pe riode 29 mei tot 4 juni. Vier ruiten zijn er vernield. Men is ook in de strandpost binnen geweest, doch daar wordt niets vermist. Verkeersbord SLUIS - Op de Heilekruising, nabij de Nieuwstraat is door onbekenden een verkeersbord omver gereden. Hiernaar wordt nog een nader onder zoek ingesteld. William vanden Heuvel wordt gefeliciteerd door commissaris der koningin Boertien en zijn vrouw. - foto willem mieras MIDDELBURG - De 'Amerikaanse Bressiaander' William J. vanden Heuvel, president van het ranklin en Eleanor Roosevelt Institute, is zaterdag Nassau^ ^ommanc'eur 'n de orde van Oranje P* onderscheiding werd hem in het Abdij complex uitgereikt door commissa ris der koningin dr. C. öoertien. Dat gebeurde na oe jaarlijkse uitreiking van de Four Freedoms Awards, waarvoor Middelburg dit laar weer gastgemeente was. Van den Heuvel, in 1930 geboren als zoon van reeuwse ouders die in 1923 wt Breskens naar Amerika migreerden, kreeg de on derscheiding omdat hij een groot aandeel had in de tot standkoming van het Roo- MMri iKtudie Centrum in Middelburg. Dat centrum is een tastbaar bewijs van de speciale band tussen Zee land en de familie Roose velt. De voorouders van president Franklin D. Roo sevelt trokken in de zeven tiende eeuw vanuit Tholen de Atlantische Oceaan over. Van den Heuvel, voor malig Amerikaans ambas sadeur bij de Verenigde Naties in Genève, vond sponsors voor het studie centrum. Ook was hij een van de initiatiefnemers voor de jaarlijkse uitrei king van de Four Freedoms Awards, ontleend aan een toespraak van Roosevelt uit 1941. 'TJONGE, wat een hote metoten. De Middelbur ger, die waarlijk toch wel wat koninklijke en andere hoogheden gewoon is, kijkt z'n ogen uit. Hij vangt slechts een glimp op van prinses Juliana en prins Bernhard met gevolg, die door het poortje - te laat - het Abdijplein opsjezen. Daar staat het al bol van de dikke auto's. De Middel burger moet een veilige af stand bewaren. Er is zater dag in z'n woonplaats een plechtigheid waarvoor de Hermandad een vuist maakt: de uitreiking van de Four Freedoms Awards, een plechtigheid voor een select gezelschap. De ge wone Middelburger heeft niet de vrijheid het mee te maken. Maar deze 'topont moeting' is voor Zeeland dan ook enig in z'n soort. In een internationaal koor be zingt Middelburg de vier vrijheden, die Franklin Delano Roosevelt 'essen tieel voor de democratie' noemde. Door Jan Jansen HET PRINSELIJK paar, een stuk of wat Roosevelts, een Churchill, Dolman, Dees, Van Eekelen. Langzaam raakt het vol op de voorste rijen, waar commissaris der koningin dr. C. Boertien als enige Zeeland mag vertegenwoordigen. Nou ja, Paul van Belzens koperen semble en het Zeeuws jongens koor tellen ook mee. Zij leveren hun muzikale bijdrage op een podium voor de kansel in de Nieuwe Kerk, waar de 'win naars' in de bloemen zitten. Helmut Schmidt, klein, grij zend, onverstoorbaar, hoofd persoon vandaag. De eerste Duitser die de 'hoofdprijs' krijgt. Hij beseft zelf ook dat dat opmerkelijk is. Want de Amerikaanse presi dent Franklin D. Roosevelt noemde de vier vrijheden, waaraan de onderscheidingen zijn opgehangen, in een histori sche toespraak tot het congres in 1941. „Ik was bij de jonge Duitse soldaten die toen opruk ten naar Moskou," zegt Schmidt. Maar de 'toewijding aan de democratie en de visie op een nieuw Europa' die hij sindsdien ten toon spreidde, zijn voldoende reden om hem de onderscheiding te gunnen. Hij is o..l: jerd, zegt hij, 'omdat dit gebeurt door Amerikanen, aan een Duitser, op Neder landse bodem, samen met een Israëlische jood'. Daarbij doe lend op Teddy Koliek, burge meester van Jeruzalem, die de Vrijheid van godsdienst-award krijgt. Krakend heeft de stem van de - samen met zijn vrouw Eleanor - bijna als een heilige vereerde president dan al door de Nieuwe Kerk gegalmd: die band gaat nooit verloren. Die speech had grote gevolgen: de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens, in 1948. Dr. Boertien, gastheer omdat de Roosevelts nu eenmaal uit Zeeland naar Amerika emi greerden, benadrukt de actua liteit ervan. Prof. Arthur Schlesinger zegt het hem na, en De laureaten van de 'Four Freedom Auxirds (met tweede van rechts oud-bondskanselier Helmut Schmidt), in gezelschap van onder anderen prinses Juliana en prins Bernhard haakt aan bij hedendaagse ge beurtenissen. De topontmoetin gen, Europa op weg naar 1992. „We staan voor dramatische, historische veranderingen." Het is niet alleen Helmut Schmidt die z'n aandeel lever de. Ellen Johnson Sirleaf krijgt ook een onderscheiding, omdat ze blijft vechten voor de vrij heid van meningsuiting in haar geboorteland Liberia. Ze draagt de award op aan ieder een die het zwijgen is opgelegd, aan Steve Biko, aan Nelson Mandela. Vrijheid van godsdienst. Als iemand er z'n levenswerk van maakt en een onderscheiding verdient, is het Teddy Koliek, burgemeester van Jeruzalem, die in dat kruitvat moet probe ren joden, christenen en mos lims vreedzaam naast elkaar te laten leven. Een man ook die in 1939 een deal maakte met Adolf Eichmann en zo 3000 jonge jo den redde van de concentratie kampen. Hij is een net zo bescheiden winnaar als dr. Halfdan Mah ler, Deens directeur-generaal van de WHO, de Wereldge zondheids-organisatie. Voor 'vrijwaring van gebrek' krijgt hij de hoge onderscheiding, waaraan hij een optimistische voorspelling verbindt: in het jaar 2000 is polio de wereld uit. De mensen die de eretekenen omgehangen krijgen, kunnen rekenen op daverend applaus dat de Nieuwe Kerk tot de nok - foto willem mieras toe vult. Maar het blijft een doodernstige plechtigheid. De vier vrijheden, mensenrechten, daar valt niet om te lachen. Tot dr. Armand Hammer aan de beurt is. Hammer (90), kunst verzamelaar, filantroop, indu- striëel en privé-diplomaat, gaat niet gebukt onder valse bescheidenheid. Sinds 1920 heeft hij zowat alle groten van de wereld per soonlijk ontmoet, met uitzon dering dan van Stalin, die hij niet onder ogen wilde komen. Hij was een huisvriend van de Roosevelts en maakte vorige week nog de top in Moskou mee, waarvan hij 'een door braak' verwacht. Hammer ver scheepte graan naar Rusland, na een ontmoeting met Lenin. „Ik ben de enige nog levende mens op aarde, die Lenin heeft gekend." Het bralt een beelje, maar de anecdotes brengen een glimlach in de kerk. 'Socialisme werkt niet', zei Hammer in een gesprek met Gorbatsjov, 'of je moet het doen op de manier van Kédér (Hon garije, red.), een mix van socia lisme en kapitalisme.' Toen hij later die opmerking ook voor legde aan (de inmiddels afge zette) Kédêr, protesteerde deze: 'Ik hou geen rekening met het kapitalisme, maar met de men selijke natuur'. Hammer had het laatste woord: 'Wat is het verschil?' Eten lachsalvo in de Nieuwe Kerk. Als de onderscheiding voor 'vrijwaring van angst' rond Hammers nek hangt, staat Franklin D. Roosevelt junior achter het spreekgestoelte. Hij praat niet over Franklin sr. en over moeder Eleanor. Nee, jr. roep de 'dear Lord' aan; Hem moeten we bedanken. Daar voor vraagt hij even stilte, maar hij krijgt applaus en Paul van Belzens koperklanken over zich uitgestrooid. De nationale hymnes zijn ge speeld en vooral ook meegezon gen, als het publiek de kerk uitschuifelt en hoort dat een vrolijke steelband de ernstige orgelmuziek verdringt. Een be zoeker heeft de plechtigheid bezien met een mengsel van scepsis en waardering. Hij wijst op het langzamerhand in drukwekkende aantal be roemdheden dat al op het lijstje met de Four Freedoms Awards prijkt: van Harry Truman, via John F. Kennedy tot Olof Palme en Helmut Schmidt. „Straks zitten ze er doorheen, door de bekende namenHij aarzelt. „Nou ja, ze hebben Reagan en Gorbatsjov nog na tuurlijk."

de Stem | 1988 | | pagina 5