Michael Jackson: eerst show dan concert Sterrenstelsels vroeger veel klonterigeil STAATSBOSBEHEER POMPTE HALF MILJOEN IN BESTRIJDING Naff of non-naff SSEN B] LEAS CENT Bressiaand krijgt onde DE STEM EXTRA OP MAANDAG 6 JUN11988 KLOOSTERHAAR - Een uniek natuurreservaat, een van de laatste overgebleven stukjes origineel hoogveen in ons land. Een prachtig brok verstilde natuur, maar in Kloosterhaar worden ze er gek van. Excursie Maatregelen Steekproeven LOSSE FLODDERS [STEKENE - Voordat hi [ondertekenen van een oi [jumelage tussen Honten ïelgische Stekene zaterd laakte, pleitte burgeme sen van Hontenisse voor tafel' van Zeeuws-Vlaair xische gemeentebesturen. NEDERLANDSE ONTDEKKING: Primeur in Apeldoorn bij afval inzameling iromfïetser gewond eer Perkpolder ïestremd voor rachtverkeer Kloosterhaar is muggen zat Door Rinze Brandsma Voor het derde opeenvolgende jaar dreigt de bevolking van dat nietige dorp in Noord-oost Overijssel, in het grensgebied boven Vriezenveen, geterroriseerd te wor den door hevige muggenplagen. Dankzij dat mooie na tuurreservaat. Afgelopen maand mei leek het weer raak te zija Door het warme weer zoemden de steek muggen weer massaal Kloos terhaar en het naburige Sib- culo in. De getergde bewoners stelden Staatsbosbeheer, dat het natuurreservaat beheert, verhit een ultimatum. Mocht ook deze zomer, in de maanden juni en juli, de muggenplaag zich herhalen, dan volgen dras tische maatregelen. Dan moet het maar afgelopen zijn met dat prachtige, unieke brok na tuur. De brand erin, dammen doorsteken, via een kort geding de wijze van beheer aanvech ten of zelfs de bestemming van natuurmonument ongedaan maken. De mug weg, desnoods de natuur weg. Of zoals de naam van de actiegroep roept: 'Wij zijn het zat, de muggen plat!' Na een onderzoek van het Rijksinstituut voor Natuurbe houd heeft Staatsbosbeheer sinds vorig jaar een groot aan tal maatregelen in het natuur reservaat getroffen, om de muggenoverlast in te dammen. Want de Kloosterhaarders hadden gelijk: door de moeras sige toestand in een deel van het veengebied was een ideale situatie ontstaan voor de mug, de Culicidae, vooral de grauwe veensteekmug. Bij zomerse temperaturen kunnen zich, uit de miljoenen afgezette eitjes, razendsnel gigantische hoe veelheden steekmuggen ont wikkelen. Zóveel, dat die het natuurgebied uitzoemen en zich op de omwonende Tukkers en hun kinderen storten. Staatsbosbeheer („We waren net lekker bezig, toen kwamen de muggen") moest het veen even het veen laten en maatre gelen nemen om allereerst het uitkomen van de al gelegde eitjes en het leggen van nieuwe te voorkomen. Die maatregelen zijn nu vrijwel voltooid, ze hebben enkele tonnen gekost, 'zo tegen het half miljoen'. En komen toch nog massaal mug- gelarven uit de eitjes, dan wordt desnoods gespoten met een biologisch bestrijdingsmid del. De mug gaat plat. De hoog opgelopen spanningen tussen Staatsbosbeheer en de bewo ners lieten geen andere keus over. Vorige week hield Staatsbosbe heer, op zijn beurt aangeslagen door de nieuwe protesten en het ultimatum en door de vele informerende media, een pers conferentie en excursie ter plekke. Daarbij werd vooral een indruk gegeven van de hoge landschappelijke en na tuurwetenschappelijke waarde van de zogenaamde Engberts- dijksvenen, een bijna 1000 ha groot naturreservaat in die stille Nederlandse uithoek. Hoogveen, waar we tot in deze eeuw nog grote gebieden van hadden, is in ons land zeld zaam geworden. Er zijn nog vier hoogveenreservaten. De Engbertsdijksvenen werden in september 1982 aangewezen als staats-natuurmonument, 850 ha groot; later kwam daar nog 100 ha aansluitend particulier gebied bij. Internationaal ge zien hoort het bij de 'wetlands': een vogelgebied met wel 200 soorten (zoals de wulp, het paapje, roodborst-tapuiten, veel eenden, op trek zelfs de kraanvogel en de Siberische taiga-rietgans), de EG geeft subsidie. Staatsbosbeheer, vallend on der het ministerie van land bouw, beheert het grote stilte- gebied, waar het publiek via enkele wandelpaden vrij in mag. Een gebied met een onge schonden horizon, zover het oog reikt: geen hoogspannings leidingen of opdringerige ste den, maar rondom het licht glooiend veengebied berkebos jes aan de randen. Echte onge repte natuur is het nergens. Luchtfoto's laten bijna overal de sporen van menselijke acti viteit zien. Van de veenarbei ders, de turfstekers, de arme keuterboertjes die tot in het be gin van deze eeuw armzalig boekweit lieten groeien op het veen, na het jaarlijks massaal afbranden. Zelfs de hoogveenkern van 17 ha in het midden, het meest waardevolle en zeldzame deel van de venen, was in 1983 al aangevreten door sloten voor Kloosterhaar vorig jaar. De inwoners vrezen dat het spandoek ook dit jaar opgehangen moet worden. FOTO ARCHIEF DE STEM ontwatering en afvoer van turf en teelaarde voor potgrond. Dat laatste brokje hoogveen werd net nog op tijd gered; wa terplassen er omheen fungeren nu als buffer en houden nood lottige verdere ontwatering te gen. Maar voor het grootste deel was, ondanks de massale af graving van hoog- en laagveen, de ondoorlatende laag intact gebleven. Bij een goed beheer komt het proces van hoogveen vorming weer op gang. Zicht baar, want bijvoorbeeld de veenmossen floreren, net als de zeldzame zonnedauw (twee soorten) en de lavendelheide. In de noordelijke delen van de venen zijn ingrijpende maatre gelen getroffen tegen de mug genplagen. De muggenpopula- ties konden zich namelijk zo sterk uitbreiden, omdat juist aan de randen een sterk wisse lend waterpeil voorkomt. Juist de veensteekmug vaart daar wel bij. Die legt eieren in droge gebieden; als daar later het waterpeil omhoog komt, komen de larven uit en groeien uit tot wolken steekgrage muggen, die na tien jaar koesterend na tuurbeheer zó talrijk werden dat ze het buiten het eigen ge bied gingen zoeken. Van hun bloeddorst kregen de inwoners van Kloosterhaar en Sibculo vorig j aar onduldbare last. De deskundigen van Staats bosbeheer monkelden wel over de import-bewoners, die dood vielen op een mugje meer ('vanouds zijn de autochtonen in de veengebieden gewend aan muggezwermen en muggebe ten. In de Weerribben, een an der natuurreservaat, houden ze er veel meer rekening mee en kunnen ermee leven'), maar konden niet om de protesten heen: „Wij willen ons als goede buur opstellen. Voorop staat voor ons wel bescherming van het natuurgebied, maar over last moet, binnen zekere mar ges, beperkt worden." Om de wisselingen in de wa terstanden te verkleinen wer den op grote schaal veendam- metjes aangelegd, oude wijken en sloten gedicht, een moerasje ontbaggerd van voedselrijk slib, sommige plekken droog gelegd, andere met hulp van pompen en verdere waterbe heersing herschapen in perma nente plassen. Het is nu óf nat, óf droog, onaantrekkelijk voor die boeiende, maar bloeddor stige grauwe veensteekmug. Wekelijks wordt met (échte) steekproeven gespeurd naar het voorkomen van grote aan tallen larven. Totnutoe valt dat mee en lijken de maatregelen effectief. Maar, zegt het hoofd terreinbeheer ir.A.de Gelder, muggenvrij lukt nooit. „Mag ook niet, want ook een deel van de muggen is zeldzaam en be schermd." Er zal door uitkomende eiljes, vrucht van tien jaar steeds weliger tierende mug- genvolken, nog wel een paar jaar een na-ij 1-effeet optreden. „Maar het moet gek lopen, wil len hier nog veel muggen van daan komen. Wij hebben de muggen met onze nu perma nent droge of natte plekken voor de gek gehouden." Mochten nieuwe explosies van muggelarves toch weer het ergst doen vrezen voor de zo mers van Kloosterhaar, dan staat binnenkort BTI in de kast: alleen als de getroffen be heersmaatregelen falen. BTI is een biologisch bestrijdingsmid del, dat via bacteriewerking opgenomen wordt in het darm stelsel van de larven, zich daar snel ontwikkelt en de darmen vernietigt. BTI, in Nederland nog nooit ergens toegepast, moet selectief werken op steek muggen. Volgens het ministe rie levert het bacteriologisch middel geen gevaar op voor de volksgezondheid en is het evenmin schadelijk voor het ecosysteem. Kloosterhaar moet er wel bij varen. De bevolking is al geïnfor meerd. Maar de argwaan is nog lang niet weggenomen. Het ul timatum blijft op tafel. Het dorp let scherp op muggezwer men en zal van elke mug een olifant maken. Staatsbosbeheer mag geen steekje meer laten vallen. Anders is het wèg uniek hoogveenreservaat. De grauwe veensteekmug moet en zal plat. Door Wim van Leest WIE VANAVOND of mor genavond naar Michael Jackson in Rotterdam gaat kijken, ziet op de eerste plaats een fantastische show. Op de tweede plaats komt een heel goed con cert. Meer dan wie ook is Michael Jackson een ar tiest die het van het visuele aspect moet hebben. Als geen ander van de huidige generatie megasterren weet Michael Jackson het publiek te bespelen. De spontaniteit in zijn optreden is perfect gere gisseerd. De naast het podium aanwezige immense beeld schermen brengen precies die emoties en bewegingen in beeld die je van Michael zou verwachten. Zodoende is het vaak alsof hij zijn video-clips op het to neel tot leven brengt. Dankzij een grote groep dansers wordt ook de choreografie van die video-clips vaak letterlijk ge volgd, dus dat is genoeg. Nadeel bij dat alles is het fenomeen zomertijd. De show van Michael Jackson moet het van flitsende scènewisselin gen hebben en dat effect be nadruk je het beste met een goede lichtshow. Maar daar voor was het niet donker ge noeg. Pas na tienen, toen de duis ternis begon in te vallen, werd het Feyenoordstadion her schapen in de immense, maar niettemin intieme discotheek die zich het best voor dit soort muziek leent. Niet dat Michael Jackson moeite had om het publiek in zijn ban te krijgen. Michael is opgegroeid op podia en onder schijnwerpers, dus hij weet hoe hij de aandacht vast moet houden. Uitbundige fans tijdens het optreden FOTO ANP Bovendien trof Michael gis teren in Rotterdam een uit stekend publiek aan dat zijn repertoire van buiten kende, zowel qua tekst als qua bewe gingen. Dat leverde vooral veel meedansen en ook veel meezingen op. Een enkele keer, zoals in 'I just cann't stop loving you' wist het pu bliek Michael daar zelfs mee te overrompelen. Het publiek gedroeg zich sowieso voorbeeldig. Er wa ren weliswaar zo'n 150 'ge wonden' maar dat waren de flauwvallers die de algehele emotie niet konden doorstaan. Iets minder leuk was de aanwezigheid van de Duitse veiligheidsdienst SSS. Zowel in naam als in verschijning deden die juist denken aan een slecht Duits verleden. Het wekte dan ook verba zing dat ze juist ingehuurd waren door een negerartiest. De SSS legde her en der be slag op illegale Michael Jack- son-handel. De zakenlieden achter Michael hadden be dongen dat er alleen officiële spullen verkocht mochten, worden op straffe van ingrij-i pen door de politie. In het Feyenoordstadion mocht gisteren ook maar één soort cola verkocht worden: Pepsi. Die colafabrikant is hoofdsponsor van de toernooi en wilde geen concurrentie, zelfs niets op reclameborden. Het is voor de colafabrikant te hopen dat het vanavond en morgen wat warmer is in De Kuip. Gisteren was het abso luut geen weer voor koele, tintelfrisse Pepsi. Er is een komplete handlei ding in drukverschenen - The Complete Naff Guide - voor Engelsen die zich wel eens af vragen, en wie van ons doet dat niet, „Heb ik wel de juiste school doorlopen? Oefen ik wel het juiste beroep uit? Vertel ik wel de juiste mopjes op het juiste moment aan de juiste mensen? Heb ik wel de juiste aksesswares in mijn tuin, auto, badkamer of toi let? Of erger nog: Ben ik alles bij elkaar genomen niet onmis kenbaar Naff? Om deze ge- moedsgesprengden te behoe den voor Naff optreden in het openbaar, voor het blijk ge ven van Naff gedrag, taalge bruik (assewares!) en om gangsmanieren is The Com plete Naff Guide geschreven. De geestesbenarden kunnen nu opzoeken wat ze moeten doen of nalaten om niet voor Naff door te gaan. Zo is het Naff een blauwe blazer te dragen met gouden knopen, een anorak met bontgevoerde capuchon, doorkijkbloesjes, open-teen-sandalen, mono cles of degenstokken. Tot Naff meubilair behoren de poef, de zitzak, soevenier as bakken, elektrische hout- vuurblokken en anti-macas- sars. In uw slaapkamer is een waterbed even Naff als een rond bed, zwarte lakens, een klokradio, vibrators en een voeteneind TV. Naff in de badkamer is een handdoek meegegapt uit uw vakantie hotel, een niervormige bad kuip en een bad met het woord badmat er op of in. In de tuin is de bankschom- mel even Naff als tuinkabou ters en rotstuinljes rond goudvisvijvertjes van zwart plastic. Naff huisdieren zijn vlees-etende planten, apen, pythons en hamsters en aquaria met karperzalmpjes (piranhas). De papagaai is geen Naff huisdier, maar wat u hem aanleert te zeggen kan Naff zijn. Als voorbeeld van Naff papagaaienvocabula rium geeft de gids: Fuck the Pope! In uw auto is een twee- tonige klaxon Naff alsook achterruit stickers met tek sten als: Ik rem ook voor asielzoekers of Mijn andere auto is een Porsche (behalve op Rolls Royces en Jaguars). Naff ook zijn alle stickers met zogeheten 'doen het' stickers, inzonderlijk: Verpleegsters doen het met geduld. Onder Naff phobiëen voor haar vallen: angst voor ne gers in de lift en dat haar Parade Partner In Autoleasing Leasing Centrum B 4903 RE Oosterhou kont misschien te dik is om blue jeans omheen te dragi Voor hem dat zijn kont evf dik wordt als zijn pens verwoording der fobiëen gebruikt is niet Naff). Naff manier van overlijden sterven aan een hartaani onder het joggen, Russi roulette of botulisme. Naff sex attributen behoi condooms met pepermunt maak, uitgevoerd in de natie nale driekleur. Naff vacanl oorden zijn Center Pares, nedorm, Ibiza en een huis v; een kollega in Brussel gei tegen het uwe. Tot Naff gedrag aan strand mag u rekenen; luid spreken van een vreei taal, six-packs bier drii in een zandkuil om daai navelhoog in zee te waden daar stilstaande te urinei Gentlemen zwemmen tijdi het urineren vier meter en weer. Een Naff drankje J een blauwkleurig likeur het is Naff om op luide tooni een restaurant hapjes te stellen, als Alikrieken carne, Beierse bier sj en Pietworstjes in oorwoi saus. De gids telt 256 bladziji en ik kan ze hier niet maal tot hun recht laten men door voorbeelden. trouwens Naff gedrag d instinktief vermijdt, ook der de gids, zoals: op midi bare leeftijd vóór de stiei uitrennen in de straten Pamplona of deelnemen een hondensleetocht door Gobi woestijn. Wordt u danks deze boekbesprel an de gids toch nog geplai door onzekerheid in zake gedrag in het openbaar u dan de gids aan waarvani Nederlandse vertaling niet uit is en die der] slechts bestelbaar is in Engels bij Arrow Books 17-21 Conwaystreet, Lom WIP. De juiste titel luidt: Complete Naff Guide by Kit Bryson, Selma Fil bert and Jean, Luc Legris. (Tan onze verslaggever lij vroeg zijn Stekense colle burgemeesters in het Waasla of er belangstelling voor zo'i £1o6.H 0\ PASADENA/DEN HAAG (ANP) - Twee Nederlandse ste: renkundigen, die thans in de Verenigde Staten verblijve| hebben ontdekt dat sterrenstelsels in het vroege heel' vlak na hun geboorte veel klonteriger waren dan nu.l stelsels zijn enkele miljarden lichtjaren van de aarde ve wijderd. Dit deelde Peter Barthel, thans werkzaam aan het Californisch Instituut voor Technologie in Pasadena, mee. Bij het onder zoek werkte hij samen met George Miley, afkomstig van de sterrenwacht in Leiden, die nu is gestationeerd aan het Wetenschappelijk Instituut voor Ruimtetelescopie in Balti more. Beide astronomen keren na de zomer terug naar respec tievelijk het Kapteyn Instituut van de Rijksuniversiteit in Groningen en de Leidse ster renwacht. Met behulp van de zeer grote radiotelescoop VLA (Very Large Array) in New Mexico, tien keer zo groot als de Neder landse radiotelescoop in Wes- terbork, bestudeerden de twee sterrenkundigen de radiostra ling van honderd ver verwij derde quasars. Dit zijn op ster ren gelijkende radiobronnen (quasi-stellar radiosources), waarvan wordt aangenomen dat het kernen van sterrenstel sels zijn waarin zich hevige ex plosies afspelen. Met uitzonde ring van de extreem heldere kernen zijn de sterrenstels door hun grote afstanden te zwak om in het optische licht waar genomen te kunnen worden. Daarom gingen de astronomen af op de radio-emissie van de quasars. Barthel en Miley vermoeden dat de energie-uitbarstingen in quasars worden veroorzaakt door een roterend zwart gat in het centrum van de sterren stelsels. De radiostraling komt tevoorschijn via twee 'straal- pijpen' langs de rotatie-as van het zwarte gat. De sterrenkun digen denken dat de vervormde radiostructuur van de verre quasars te wijten is aan botsin gen tussen de radiostraalpijpen en wolken (klonten) gas in het sterrenstelsel eromheen. Het licht en de radiostralij van de verre quasars heeft tï sen de 5 en 10 miljard jaaritj dig om de ratiotelescopen aarde te bereiken, „Wij nemj de objecten waar in een tijdt het heelal nog maar twinj procent van zijn huidige 1 tijd had. Dat is de tijd gel rende welke de meeste sten stelsels zijn gevormd", Marthel. APELDOORN (ANP) eerste gemeente in Neds; land gaat Apeldoorn bij 4 huishoudens en bedrijl het afval gescheiden w melen. Vanaf 1 januari van het t mend jaar wordt bij bil 54.000 huishoudens en ven het groente-, fruit- tuinafval apart opgehaald. Volgens de gemeente Ai doorn zijn er in Nederland! geen gemeenten die op zo M schaal het afval gescheiden); zamelen. De huishoudens en bedrijj krijgen de beschikking "jj. een extra container voor hef composteren afval. De meente verwacht pér i 20.000 ton aan groente-, I en tuinafval op te halen, m doorn wil met de geschei| inzameling de hoeveelheid! storten afval verminderen de gescheiden inzameling betalen, moeten de reinig rechten wel omhoog. (fan onze correspondent [EL - De bromfietser J. R. uit Hulst raakte zater- iagmiddag bij een ver keersongeval in Axel ge rond. lij is per ambulance overge bracht naar het Elisabeth zie kenhuis te Sluiskil. R. ver ende op de kruising Kanaal- sde-Oranjestraat-Kinderdijk keen voorrang aan een van pver de Zuidsingel naderende ersonenauto, bestuurd door j. V. uit Sluiskil. Bij de botsing rerden beide voertuigen licht eschadigd. Van onze verslaggever 'ERKPOLDER - In ver- )and met dringende her stelwerkzaamheden aan de lanlegsteiger van de veer- iaven Perkpolder, is de ïrverbinding met Krui- lingen van vrijdag 17 juni jm 23.30 uur tot maandag 20 juni om 04.00 uur gestremd foor vrachtwagens en per- >nenwagens met caravans if andere aanhangwagens. Èet vervoer van personenau- p's zal gewoon doorgaan. De utomobilisten moeten wel met hogelijke vertraging rekening ouden. Rijkswaterstaat zal et wegverkeer met borden op hoogte stellen van deze remming. William vanden Heuvel commissaris der koningin MIDDELBURG - De 'Ar William J. vanden Heu\! franklin en Eleanor Roose1 benoemd tot Commandeur Nassau. Pe onderscheiding werd hem in het Abdij complex uitgereikt door commissa ris der koningin dr. C. Boertien. Dat gebeurde na de jaarlijkse uitreiking van de Four Freedoms Awards, waarvoor Middelburg dit was W8er Sastgemeente „Jan den Heuvel, in 1930 geboren als zoon van reeuwse ouders die in 1923 U" Breskens naar Amerika emigreerden, kreeg de on- PrnSï g omdat hij een SfanHuaildeel had in de tot" sevpft e?1^ van het Ro°- Mirii ik Centrum in Middelburg. Dat centrum is

de Stem | 1988 | | pagina 4