EK voor bond en spelers geen extra goudmijn CHEIDEJNDE UEFA-SECRETARIS-GENERAAL HANS BANGERTER: UJUD MICHELS EN ZN. Multitapijt per uit. i jullie leven leste geven. gratis maal \zellige zaal. I - „Het Europees kampioenschap is de be- angrijkste competitie van de UEFA. Het is be- jngrijker geworden dan de Europa Cup. Het EK is ons parade-stuk. Het gaat om landenteams. Sloegen, die een hele natie vertegenwoordigen, dat is meer dan een club uit één stad. En het EK fan 1988 is zelfs 'hochkaratig'. Het beste deelne mersveld aller tijden. Ja, ik ben ook blij dat Hol- Ifend zich geplaatst heeft, erg blij zelfs. Want dat een ploeg, oh lala, die hóórt op een eindtoer- nooi." - Tel. 01150-94829 V ZATERDAG 4 JUNI 1988 Hans Bangerter, secretaris generaal van de UEFA. „Ja, ik ben blij dat Holland zich geplaatst heeft, erg blij zelfs. Want dat is een ploeg, oh lala, die hoort op een eindtoernooi" Hans Bangerter: In de toekomst zal ik wel aan het voetbal verbonden blijven. Want als het je gegrepen heeft, kom je er nooit meer van los." m Structureel DE STEM multi slaapkamfc BREDA: BELCRUMWEG 32 TEL. 076-711134 DONGEN: HOGE HAM 107 TEL. 01623-21241 ECHTE VAKFOTOGRAAF VOOR: uldtreportagé* - l»mlll»port™tt*n ro STUDIO VLAANDEREN OSWUKSTRAAT 77 - TERNEUZEN 97237 (privé: 01147-1686) Voetbal is er voor't publiek' ,r Ted van Leeuwen RNEUZcN Hans Bangerter, de secretaris-generaal van de UEFA, at zijn bUk even peinzend over het dal gaan, waarop hij inaf de veertiende verdieping van het 'UEFA-Haus' :ht heeft, en bekent dan: „De manier waaróp Holland ;h gekwalificeerd heeft, heeft ontzettend veel kritiek in •opa geoogst. Veel belangrijke voetbalmensen hebben opgewonden over het nietig verklaren van de regle- mtaire 3-0 nederlaag door de beroepscommissie. Nu is weer geen daad gesteld, vond men." en gelegenheidskleding, side koHektie mooie stoffen. zeker interessant, op maat geknipt worden. dagmiddag gesloten _)k ik vind het jammer dat et zo gelopen is, want privé >n ik ervan overtuigd dat :anje zich sowieso gekwalifi- erd had Ja, óók in Grieken- nd, ja. Anderzijds is het te ijzen dat onze 'rechters' itonoom zijn. Zelfs de UEFA in niet ingrijpen. Als zij in iger beroep beslissen dat Ne- rland - Cyprus tóch moet Drden overgespeeld, gebeurt it, al staat de hele voetbalwe- Jd opzijn achterste benen." In Nederland overtreft de aag naar kaarten het aanbod le, vele malen. Was daar niets agelij k geweest? ans Bangerter: „De KNVB is ihandeld als iedere andere nd Ze heeft al meer kaarten egen dan waar ze recht op We hebben de ticket-ver- ng eerlijk en zeer serieus r hand genomen. Alle kopers kaarten worden geregi- lerd, dus als er iets gebeurt, jeten we waar hij of zij van- fan komt. Voor alle landen ildt dat de bonden verant- ordelijk zijn voor het gedrag 3 haar supporters." Vermoedelijk duizenden rlanders, en wie weet ook gelsen, hebben via via in 'st-Duitsland kaarten ge- icht voor de zogenaamde 'on- Ijdige' vakken. Een herhaling lm het Heizeidrama dreigt. Hans Bangerter: „Is dat waar? Ja, eh, kijk, mazen in een net hou je altijd. Maar als het zo is als U stelt, is dat een slechte aak. Dan kun je alleen maar .lopen op het gezonde verstand van de mensen." Umèènthet. ins Bangerter: „Is het dan regel dat mensen op elkaar ïten inhakken? Ik kan U ;keren dat de Westduitse itie keihard zal optreden, [aar de kaarten ook gekocht ]n, hooligans zullen er altijd in." Wat doet de UEFA dan? Hans Bangerter gaat er echt voor zitten: „De bonden zijn verantwoordelijk voor het ge drag van him supporters. In het stadion, maar óók als er iets in de stad gebeurt. Als een Oranje-supporter in Düssel- dorf een etalageruit ingooit, is de KNVB verantwoordelijk. Zo simpel is dat." En dan? Bern. Het stadsdeel Murifeld-Wittigkofen. Saaie grijze flatgebouwen,zover het oog reikt. Negenduizend mensen schijnen er te wonen. Auto's zijn er niet te bekennen. Die verblijven is een onderaards labyrint van wegen en parkeergarages. Voor één van die onpersoonlijke flats houdt de taxi, die als één van de weinige voertuigen wel over de kindervriendelijke straatjes mag rijden, stil. De entree is onpersoonlijk, een enorme bak met brievenbussen. Daar woont op de veertiende verdieping, naast de familie Bierli-Vögeli, de Union des Europeénnes de Football (UEFA). Op de bovenste twee verdiepingen van de flat (UEFA- eigendom overigens) huist de best georganiseerde continentale voetbalbond ter wereld: 35 nationale bonden, 18 miljoen geregistreerde leden, 250.000 aangesloten clubs, 400.000 scheidsrechters. De mooiste kamer in het onlangs voor drie miljoen gulden verbouwde penthouse is voor Hans Bangerter, de secretaris-generaal. De belangrijkste beroepsfunctionaris (en uitvinder van het dubbel tellende uit-doelpunt in de Europa Cup) verlaat de UEFA aan het eind van 1988. „Na 29 jaar wil ik eens een rustiger leven gaan leiden." Voor het zover is, wordt in West-Duitsland eerst nog het Europees kampioenschap afgewerkt. „Kwalitatief het beste aller tijden", verzekert Bangerter, die oprecht blij zegt te zijn met de deelname van Nederland. Maar hij heft meteen de waarschuwende vinger richting de supporters. „De strafcommissie heeft iedere dag zitting. Zij heeft alle vrijheid van handelen en kan, ook voor rellen in de stad, alle sancties treffen die ze zelf wil." Onze verslaggever nam tegenover Bangerter plaats en noteerde het verhaal van de strijd voor 'Ordnung, Ruhe und Sicherheit'. geit. Maar liefst 21 landen wil len die conventie tekenen, dat zou een belangrijke stap zijn." Iets anders. U verlaat de UEFA eind 1988 na 29 jaar. Welke zou U de grootste veran deringen in die periode willen noemen? Hans Bangerter: „Dan komt de disciplinaire commissie onmid dellijk in actie. Die commissie moet snel kunnen handelen Vandaar dat zij permanent aanwezig is op het EK-hoofd- kwartier in Düsseldorf. Over de zwaarte van de sancties kan ik weinig zeggen, want ik be hoor tot het uitvoerend comité en niet tot de tuchtcommissie. Maar ik kan U verzekeren dat de tuchtcommissie een heel scala straffen ter beschikking staat wanneer supporters zich misdragen. Tot uitsluiting toe. Het is zelfs niet uitgesloten dat de straffen in de Europa Cup, clubvoetbal dus, zullen worden doorgevoerd. Dat hangt uiter aard af van de zwaarte van de overtreding. Maar ik waar schuw slechts, de tuchtcommis sie heeft alle sancties bij de hand." Hans Bangerter: „De grootste verandering is de enorme ver commercialisering van de voetballerij. Verder zijn de wedstrijden harder geworden en natuurlijk het geweld langs de lijn. Dat het voetbal in de greep van de commercie is ge komen, is een teken van de tijd. Vergeleken bij de Olympische Spelen valt het nóg mee. Er is nog steeds geen voetbalwed strijd voor het krieken van de dag of om middernacht begon nen om de "prime time' van de Dus als een fan in de stad een ruit ingooit, kan Oranje ge diskwalificeerd worden? Hans Bangerter: „In principe, ja. Al is dit voorbeeld wat ex treem gesteld." Kan de UEFA nog meer doen? Hans Bangerter: „Dat werk, al die organisatie om 'Ordnung, Ruhe und Sicherheit' te waar borgen, kost veel tijd en geld. Vier jaar geleden, tijdens de EK van Frankrijk dus, was er nog niets aan de hand. Na het Heizeldrama van 1985 zijn alle regels verscherpt. Want vergis U niet, de UEFA heeft al tien jaar geleden regels voor veilig heid opgesteld. Die zijn nu ver scherpt. Er zijn stadion-com missies en de bonden behande len dit probleem met alle mo gelijke gevoeligheid. Nu zitten de voetbalorganisaties aan hun maximum, meer kunnen wij niet doen. Ik hoop dat het ge weld langzaam wegebt. Niet - FOTO DE GELDERLANDER om de zaak makkelijk af te doen, maar de voetballerij kan het probleem niet alleen oplos sen. Een oud verhaal, maar het hooliganisme is deels een so ciaal probleem. We hebben de staat nodig. Bij de Raad van Europa ligt een conventie ter ondertekening klaar, die maat regelen tegen dit fenomeen re- televisie te halen. Maar we moeten wel erg alert blijven. Het mag niet zover komen, dat sponsors en andere geldschie ters zaken gaan afdwingen, die niet in het voordeel van de sport zijn. Voetbal zal, nee móét, voor het publiek blijven. Het mag niet voorkomen dat voetbal een televisiesport wordt. Anders wordt en blijft het een tweederangs-sport Maar gelukkig heeft voetbal altijd stadion-toeschouwers nodig. Als dat niet zo was, had ik het zwart ingezien, moet ik U bekennea Dan was het voet bal helemaal in handen van de commercie gevallea Nu moe ten we ook niet te dramatisch doen over het oprukken van de commercie. Zonder dat zou het voetbal niet meer bestaan. Maar eenderde tv-gelden, een derde sponsorbijdragen en een derde recette is een aardige verdeling. Weg te denken zijn die invloeden sowieso niet meer. Gevaarlijk zijn wel de il legale tv-uitzendingea Er wordt hard gewerkt om die in de toekomst onmogelijk te ma ken. Het geweld is al evenzeer een product van onze maat schappij, dat met voetbal niets van doen heeft. 'Rowdies' dui ken onder in grote aantallen toeschouwers en denken dat ze daar niet te pakken zijn. En vaak is dat ook zo." Waarom vertrekt U bij de UEFA? Hans Bangerter: „Voordat ik bij de UEFA kwam, werkte ik zeven jaar bij de FIFA. Nu al weer 29 jaar bij de UEFA. Ik was er bij, toen de UEFA nog een klein kind was, nu is het de grootste en best georganiseerde bond binnen de FIFA. Ik heb daartoe iets bijgedragen, ik kan dus met een gerust hart te rugtreden. Ik ben 64 jaar, dat is sowieso in de buurt van de pensioengerechtigde leeftijd. Vergeet niet dat ik al 36 jaar een enorme beroepsbelasting heb. Veel werk, veel plichtple gingen, congressen, vliegreizen en lange dagen. 'Now I prefer to have an easier life'. Maar in de toekomst zal ik wel aan het voetbal verbonden blijven. Want als het je gegrepen heeft, kom je er nooit meer van los. Nóóit." m 'd 'Si, I i&Éfkih ïSK linjfUU<* behartigt zijn zaken zeker autonoom. Die "'eeUUSten Wor(^en overleg met de Oranje-raad ver- FOTOANP DEN HAAG (ANP) - Het Euro pees kampioenschap in West- Duitsland is voor het Neder landse voetbal niet direct de goudmijn, die alom werd ver wacht. Slechts vier nieuwe spon sors meldden zich de laatste maanden onder de noemer 'EK- partners' in Zeist, of liever in Ouderkerk aan de Amstel, waar Inter Football de sportmarketing van de nationale voetbalbond, de KNVB, doet. De verklaring voor die geringe ople ving is plausibel. Sponsoring is in de Nederlandse sport de laatste jaren structureel geworden. Incidenten politiek is op dat gebied verleden tijd Jan Buskermolen, de betrokken director-events van IF, geeft tekst en uitleg. „In 1974, bij de wereldtitel strijd in West-Duitsland, kende je een situatie, waarin bedrijven zich op het Nederlands elftal stortten. Die maakten gebruik van de gelegen heid. Nu heeft de KNVB een vaste sponsor-pool. De betrokken bedrij ven sponsoren via langdurige con tracten in tijden van voor- en tegen spoed. Die staan nu voorin de rij. Nieuwe sponsors, waarvoor best nog ruimte is bij de voetbalbond, moeten achteraan aansluitea Dat is minder interessant." De KNVB heeft in het huidige be stand van geldschieters in Philips een hoofdsponsor, die volgens pen ningmeester Henk Hut van de sectie betaald voetbal een financiële in spanning van tegen de twee miljoen gulden doet Opel voert de rij van ge wone sponsors aan met een donatie van 800.000 gulden. De andere spon sorende bedrijven, Adidas, O AD, Transavia en Coca Cola, doen voor gemiddeld een kwart miljoen mee, waarbij bepaalde geleverde diensten en artikelen van die som worden af getrokken. Bij elkaar zal door de be trokken bedrijven ruim 3,5 miljoen aan de KNVB worden gegireerd. Dat is een structureel bedrag. De ex tra's, van de EK-partners (Panora ma, Formido en Omo), komen, on danks optimistische bespiegelingen vooraf, de vier ton niet te boven. Dat bedrag, overigens voor eenvierde in gebracht door IF zelf, was in maart al toegezegd en zal vrijwel zeker niet meer stijgen. Buskermolen van IF weet ook waarom. „Bedrijven verdelen hun budgetten altijd in het najaar, pak weg tussen september en november. Het Nederlands elftal heeft zich door het incident in de wedstrijd tegen Cyprus pas in december geplaatst voor de eindronde. Dat is te laat voor bedrijven, die hun politiek voeren op vaste gegevens. Die kunnen niet wachten op een Nederlands elftal, dat zich wel of niet plaatst." Het extraatje van vier ton wordt fifty-fifty verdeeld tussen de bond en de spelers. In maart verwachtte penningmeester Hut nog wel een stijging van de extra-premie met tienduizend gulden. De Haarlemse bestuurder houdt die verwachting nog steeds overeind, maar zijn tekst 'er kan best nog wat bij komen' moet toch als een zeepbel worden gezien. De spelers, die in deze tijd van explo sief gestegen salarissen niet echt meer hoeven te klagen, kunnen hooguit hopen op de eigen reclame- onderneming. Jansen en Jansen van de spelersvak bond WCS, vader Karei en zoon Rob, gaan de komende dagen nog even de boer op met de aantrekke lijke konterfeitsels van de Oranje klanten. Die kunnen bij een eventu eel succes in West-Duitsland com mercieel worden uitgebaat. Rob Jan sen: „De spelersgroep heeft ons een volmacht gegeven om voor het col lectief aan de slag te gaan. Daar zijn we nu mee bezig. De spelers kunnen los van ons ook individueel hun be langen verkopen. Ruud Gullit behar tigt zijn zaken zeker autonoom. De inkomsten worden in overleg met de Oranje-raad verdeeld. De groep krijgt ook een deel van die inkom sten. Over elke actie hebben wij de komende dagen overleg met de groep." Gullit, goed voor 1,6 miljoen per jaar voor een schoenencontract met het Italiaanse Lotto, is als uithang bord van het Nederlands elftal ook gemakkelijk akkoord gegaan met dat voorstel, dat vooral sociaal is voor zijn collega-spelers. In vergelij king met 1974 is er aanzienlijk meer rust in en rond de selectie van het Nederlands elftal. IF gebruikt in juni de attractie van het team en het evenement op een modieus geworden manier. Bedrij ven, ongetwijfeld die firma's, die bij Ajax sky-boxen en bij PSV VÏP-lo- ges inhuren, nemen hun voornaam ste klanten of beste werknemers mee naar West-Duitsland. IF, uitgegroeid van een op voetbaltransfers gerichte tweemans bedrij f Cos ter-De Vos tot een marketing-onderneming met 36 personeelsleden, richtte daartoe de Orange Club op, huurde enkele ho tels in Düsseldorf af en kocht per wedstrijd van het Nederlands elftal 400 van de beste plaatsen in. Bedrij ven konden arrangementen van twee of acht dagen inkopea Speciale VIP- bussen voor 29 personen, met chauf feur en hostess, zullen worden inge zet. Voor de speciale Orange-parties worden een ceremoniemeester als Freek de Jonge, Oranje-gekleurde artiesten en gasten als de Olympi sche medaille-winnaars Kemkers en Visser en oud-voetballers als Swart en Ophof ingezet. De prijs is ook speciaal, tegen de drieduizend gulden per persoon, ex clusief hap en slok. De wedstrijd te gen Engeland staat al volgeboekt. De duels tegen de Sovjetunie en Ierland zijn nagenoeg uitverkocht Busker molen van IF kent de reden. „Het be drijfsleven heeft ontdekt dat je op die manier relaties kunt opbouwen en onderhouden. Voorheen gebeurde dat op andere plaatsen. Deze aanpak slaat aan."

de Stem | 1988 | | pagina 9