'EM DE GOKKER HEEFT GEEN SCHIJN VAN KANS, ZELFS NIET OP WAT DAGLICHT s b.v. mteurs (m/v) urs(mlv) e en ZATERDAG 4 JUN11988 en eeuw geleden was het nog een groen stuk grasland in een onmetelijke woestijn in de Amerikaanse staat Nevada. Nu is het een wereldbe kende stad waar vijftien miljoen gelukzoekers jaarlijks miljarden achterlaten in gokautomaten en aan speelta fels. „The American way to play", zo wordt Las Vegas genoemd. Verslaggever Hans Bos bracht een nacht door op en rond 'the Strip'. Een verhaal over decaden tie, spilzucht en goklust. [Gratis 'Gebliep' Geen foto's Downtown ?rp, uitvoering en onderhoud Immunicatie-installaties voor ithousiaste medewerk(st)ers, j in de installatie en het onder zoons, portofoons, industriële I Deveiligingssystemen en ver- ng. Ook hierbij denken wij aan I I het installeren van electro- en/ E Door Hans Bos Las Vegas, de 'vermakelijkste' hoofdstad van de wereld, is nep van begin tot eind, maar wel verdraaid deskundig in elkaar I gezet. Neem Ceasar's Palace, onbetwist I het middelpunt van 'the Strip', de boule vard waar de meeste grote casino's en I hotels aan gelegen zijn. De entree wordt {gevormd door een nagebouwde Ro- meinse tempel. De zuilen en muren zijn {van echt Italiaans marmer, het rijkelijk {aanwezige koperbeslag is massief. Naast de fontein in de zuilengalerij staat een {heuse centurion, die de belangstellende {gokkers naar binnen verwijst. Daar be- gint een 'lopende band' die de gast over |een lange brug naar het hoofdgebouw {transporteert. Onderwijl spreek Ceasar de gasten op zalvende toon toe. „U bent {onze edelste gast", zo hypnotiseert de stem. Dat zal best Zo lang de beur- Izen open blijven. Bij binnenkomst stokt I de adem. Geld moet rollen. Op pijnlijke wijze wordt dat duidelijk in Las Vegas. Geld maakt daar (tijdelijk) gelukkig. Alles is I er te winnen, van gerestaureerde auto- I mobielen uit de jaren vijftig tot fraai ge- schapen dames. Maar er is ook van alles te verhezen. Bezittingen kunnen ogen- blikkelijk ter plekke te gelde worden ge- maakt, van polshorloge tot sportvlieg- I tuig. |Zo lang de gokker munten blijft gooien in de 'slotmachine' en zo lang de speler I aan crap- of roulettetafel blijft inzetten, Izijn eten, drinken en rookwaren gratis. I Gooit de speler echter de handdoek in de ring dan wordt kort daarna op pijnlijke I wijze duidelijk dat het in Las Vegas maar om één zaak draait: geld. En dat I gaat het al sinds 1931, toen de staat Ne- lyada het gokken legaliseerde. Las Vegas lis daar het gevolg van, op enige afstand ■gevolgd door het wat vriendelijker logende plaatsje Reno. Las Vegas ligt op vijf uur autorijden Ien nog geen uur vliegen van Los Ange- lles. Dat houdt in dat in de weekeinden lover de koppen kan worden gelopen. I Ceasar's Palace is een aardig voor- I beeld van een casino nieuwe stijl. Het is leen complex van aaneengeschakelde hal- llen, op consequente wijze neo-klassiek gestileerd. Elke speelhal telt enkele dui zenden 'eenarmige bandieten', enkele tientallen tafels om crap (een gokspel met dobbelstenen) en Black Jack (eenen twintigen) te spelen en een aparte afde ling waar gegokt kan worden op sport wedstrijden. Op giganitische videoscher men kunnen ijshockey, boksen, paarden rennen of honkbal live worden gevolgd. De gokkers kunnen zitten op grote ijs- hockey-helmen. De sfeer in de hallen is 'stemmig', bijna sereen. Overal het zachte 'gebliep' van gokmachines, regelmatig afgewisseld door het onmiskenbare geluid van rinke lende munten. De 'slotmachines', fruit automaten in deskundig Nederlands, be talen uit in blikken bakken. Het geluid van vallende dollars veroorzaakt een soort Pavlov-effect bij de minder geluk kigen. Met nog meer overtuiging werpen ze munten in de gleuf. Naast elke ma chine staat een stapel plastic bekers om de (eventuele) buit in op te vangen. De zalen worden zo op het oog bevolkt door 'gewone' mensen, die vaak buitenge woon sportief gekleed gaan. Waar krijgt u toegang in een casino in korte broek, openhangend poloshirt en trimschoe- nen? In het midden van de eerste zaal in Ceasar's Palace staat een troon onder een baldakijn. Een bordje verklaart de tijdelijke afwezigheid van de Romeinse heerser: „Roman Senate in session. Cea sar will return". In de tussentijd zult u het moeten doen met de serveersters. Zij gaan gekleed in minitogaatjes, die nau welijks iets te raden maar des te meer te wensen overlaten. De belangrijkste eis om toegelaten te worden tot dit edele gilde lijkt het bezit van lange benen. De lelijker en steviger gebouwde zusters lo pen met wisselmachines op de buik tus sen de eenarmige bandieten door. Kenmerkend aan alle casino's in Las Vegas is het consequente ontbreken van daglicht. Waar deze casino's 24 uur per dag gedurende 365 dagen per jaar ge opend zijn, dient de speler zo veel moge lijk gespaard te blijven van opkomende en ondergaande zonnen. Dat zou hem of haar wel eens tot bezinning kunnen brengen. En dat moet tot elke prijs wor den vermeden. Opvallend is de aanwe zigheid van veel jongere gokkers en oudere dames. Fotograferen is in de casino's ten streng ste verboden. Het openmaken van uw toestel door een soort gladiator is wel de minste straf. Waar de maffia een stevige vinger in de gokpap van Las Vegas heeft, iring in het ontwerpen en teke- n en eventueel ook meet- en [chema's. Ervaring met CAD- eamverband en onder begelei- roduktie van electrotechnische I een belangrijk deel gebruik ge- ing in de electro- en electronica- Mieer J^^re^'voor na^ere^n- B °e crab'tat>,e-Hler wordt het typisch Amerikaanse dobbelspel beoefend. - FOTO'S SUNSHINE Glitter en praal bepalen het straatbeeld van Las VegasBinnen In de casino 's schijnt nooit de zon. Las Vegas' schone schijn laten zwaardere straffen zich gemakke lijk raden. Niet doen dus, ook al zou het verhelderend werken om beelden te to nen van oude vrouwtjes die hun hele er fenis er in enkele dagen doordraaien. Ook ontnuchterend werken afbeeldingen van kleine kinderen die op rustbanken liggen te slapen terwijl vader en/of moe der het huishoudgeld kunstmatig trach ten op te schroeven. Is winnen uitgesloten? Nee, zeker niet op korte termijn. Als u echter niet te veel wilt verliezen, volg dan het volgende ad vies op. Wissel tien of twintig dollar in munten van 25 dollarcent (ongeveer twee Nederlandse kwartjes). Beperk u tot de 'slotmachines'. Ervaar het gevoel van ge luk als de bak volstroomt met munten, maar vergelijk dat met de tot droefenis stemmende, doch onvermijdelijke erva ring als u enige tijd later het laatste muntje in de gleuf stopt. Heus, u kunt niet winnen van een goed afgestelde machine. Ook al duikt er af en toe een geluksvogel op de de Jack pot heeft gevonden aan het eind van de regenboog. Deze winnaars moéten er zijn om zwakkere broeders en zusters over het dode punt te helpen. Zie je, het lukt hem of haar toch ookE n na tuurlijk is het verleidelijk om mee te doen aan de 'superjackpot' die in één klap 250.000 kan uitbetalen. Wie wil nu niet bijna een half miljoen harde piekjes winnen. Even terug naar de realiteit van Ceasar's Palace. Ronddwalend door de verschil lende Romeinse zalen komen we langs de galei van Cleopatra, gelegen in een echte vijver. Het is gemakkelijk om in deze ruimtes én weg én geld kwijt te ra ken. Wellicht is dat de reden dat van echt vrolijke gezichten nauwelijks sprake is. Alleen als een machine honderd of tweehonderd dollar uitbetaalt, breekt even een zonnestraaltje door. De spelers realiseren zich maar al te goed dat ze de winst binnen korte tijd weer kunnen zien wegsmelten als sneeuw voor de zon. Overal in de casino's lopen gewapende bewakers. Maar dat is niet alles; in de plafonds zitten glazen luikjes. De oplet tende bezoeker ontwaart achter elke glasplaat een heuse camera die zijn be wegingen nauwlettend volgt. Ceasar's Palace kent ook een presti gieuze winkelstraaat waar het geld be steed kan worden dat niet is vergokt. In het midden een exacte kopie van Miche langelo's David, op ware grootte gehakt uit hetzelfde Italiaanse marmer als waar mee de Italiaanse meester werkte. Tui nen, fonteinen, beelden: het kan niet op. In het zwembad van Ceasar's Hotel moeten zich volgens een ooggetuige zelfs diverse dames bevinden die ringen aan de tenen dragen omdat ze die anders niet meer kwijt kunnen. Aan de overzijde van Ceasar's Palace staat het Flamingo Hilton, een casino annex hotel met ruim 3000 kamers. Als u aankondigt genoeg in te willen zetten aan de speeltafels, is het overnachten in Las Vegas gratis. In de glitter- en gla- mourshow die zich hier twee keer per avond afspeelt, roept zangeres Allyn Gamble uit dat „iedereen in dit Dis neyland voor volwassenen elke dag terug kan komen om zijn geld te bezoeken". Over de Strip gaat het richting 'down town', alwaar de sfeer vriendelijker en het gokken goedkoper heet te zijn. Aan de soms vijftig meter hoge neonreclames op de Strip zijn de casino's te herkennen. Sands, Bally's (groot genoeg om paarde- races in te organiseren). Frontier, Desert Inn, Stardust, Riviera, El Rancho en Cir cus. In laatstgenoemde zaak treden de hele dag en avond circus-artiesten op. Het is ook de plaats waar jongeren uitge schud kunnen worden. Gokkers moeten ouder zijn dan 21 jaar, maar bij Circus bestaat de mogelijkheid in te zetten op balgooien, muismeppen en allerlei an dere kermisachtige vormen van vermaak. Richting downtown staat het verkeer constant vast. Dat biedt mogelijkheden uitgebreide blikken te werpen op de rijen klassieke 'convertibles', doorgaans ge vuld met twee niet onaantrekkelijke da mes. Ons is verzekerd dat de dames graag Iangsslenterend herenvolk een lift geven. Daar wordt dan bijgezegd dat het - gezien het beroep van deze dames - doorgaans goedkoper is om een hele avond aan een fruitautomaat te hangen. Op de Strip worden ook full color krantjes uitgedeeld met foto's van schaarsgeklede dames die tegen betaling ook het laatste stukje textiel laten vallen op uw hotelkamer. „We accept all major creditcards". Downtown, in de eigenlijke binnen stad van Las Vegas, worden elke dag les sen gegeven in het gooien met de dobbel stenen. Ook andere gokspelen worden bereidwillig geleerd. De binnenstad is een kaleidoscopisch geheel. Alles wat op gebied van verlichting mogelijk is, wordt in Las Vegas toegepast. Voor de rest is het graaien, stapelen en inwerpen in een monotone cadans. De vraag is waarop de gokkers gokken? Kijk eens goed naar de man die daar om half vier 's nachts in Ceasar's Palace met zijn vrouw (of vriendin) aan de speciaal voor hem gereserveerde craptafel hangt. Hij is begin veertig, al zal hij dat niet willen toegeven. Het haar dunt en is zo luchtig mogelijk over het hoofd gedra peerd. De vrouw die hij bij zich heeft, slaagt erin ongeintereseerd te blijven kij ken bij het oplopende verlies van haar lief. Beiden maken in Europese ogen een nogal 'ordinaire' indruk. Hij draagt zijn geld bij zich in bundeltjes van elk tien duizend dollar. Achter hem houdt een gewapende lijfwacht de gang van zaken nauwlettend in de gaten. Steeds opnieuw gooit de man de twee dobbelstenen en steeds opnieuw moet hij stapels geld uit zijn zak vissen. Het lijkt wel monopoly. Een groep omstanders kijkt in span ning toe hoe de speler achter elkaar 115.000 erdoor jaagt. Per inzet gaat het soms om 23.000 dollar, meer dan het jaarsalaris van een modale werknemer. Hoe zou-ie dat hebben verdiend, vraagt een van de belangstellenden zich af. Hoe rijk moet je zijn om een dergelijk bedrag zonder blikken of blozen te vergokken? Een ander weet te vertellen dat de man in kwestie eerder op de dag een half mil joen dollar heeft gewonnen. De vermoe delijke waarde van zijn horloge bedraagt al een veelvoud van het verlies op deze avond, zo druk bezet is het met briljan ten. Of zijn ze vals? In Las Vegas weet je het maar nooit. Midden in de nacht komen we op de Strip langs de 'Candlelight Wedding Chapel. Immediate wedding services. All checks o.k.",staat op een groot reclame bord voor de ingang. Jaarlijks worden 60.000 huwelijken ge sloten in de dertig trouwkapellen die Las Vegas rijk is. Gegadigden hoeven zich al leen te melden bij de 'vrederechter' in een van de kapelletjes om voor eeuwig (of een beetje korter) aan elkaar vast te zitten. Beroemdheden als Elvis Presley, Bette Midler en Tony Curtis zijn u voor gegaan, dus veel kwaad zal het niet kun nen. Maar bezint ook hier eer ge begint, want bij de Candlelight Wedding Chapel (CWC) is het in de rij staan. Links van de ingang bevindt zich de kassa waar de trouwakte kan worden verkregen tegen betaling van 70 dollar (exclusief fooi voor de vrederechter). T-shirts met trouwdatum benevens voorgedrukte al bums zijn eveneens verkrijgbaar. In een kleedkamertje kunnen bruid en bruide gom zich in de juiste kledij hijsen. Aan de rechterzijde van de ingang treft u een koelmachine aan, gevuld met bruidsboe ketten en corsages in verschillende kleu- Wie moe Is van het gokken kan zich In Las Vegas vergapen aan oogverblindende shows. Een fruitautomaat braakt op gezette tijden een fiks bedrag uit. De gokkers stoppen er echter vele malen dat bedrag In.

de Stem | 1988 | | pagina 27