'Archief Aardenburg zeker geen puinhoop Stadsvernieuwing van belang voor recreatie Commissie wil 'Derde Wereldkoffie' houden Tholen doet mee aan analyse van toerisme en recreatie Zeeland Russisch< Keurig oi VOORLICHTER DIERICK: TOENEMENDE BELANGSTELLING BH ONDERZOEKERS ZEEUWSE BABBELS Jumelage PLAATSELIJK NIEUWS Vastenactie geslaagd in West-Zeeuwsch-Vlaanderer PRIJSVR DE STEM VAN ZEELAND 4 ZATERDAG 4 JUN11988 PPD-DffiECTEUR: HET RIJK SCHUIFT TE WEINIG GELD NAAR ZEELAND Route voor mindervaliden in Oostburg Sluis Breskens Oostburg IJzendijke Parkeermeters| Cadzand uitgesteld tot 1989 Vrouwen bijeen ïfi STEM VAN ZEEL Zitgelegenheid T20 Van onze verslaggever RENESSE - Stads- en dorpsvernieuwing zijn in Zeeland ook van belang voor het toerisme en de re creatie en verdienen uit die hoek dan ook alle steun. Aantrekkelijke steden en dorpen behoren tot het Zeeuwse recreatieprodukt. Dit zei gistermiddag PPD-di- recteur Adriaansen tijdens de jaarvergadering van de Zeeuwse afdeling van het Ne- derlands Verbond van Onder nemers in de Bouwnijverheid (NVOB), gehouden in Henesse. Stads- en dorpsvernieuwing staan behoorlijk in de belang stelling, ook in deze provincie. Het Rijk stelt hiervoor jaar lijks een budget van een mil jard gulden beschikbaar, waarvan maar twintig miljoen richting Zeeland komt. „Een druppel op een gloeiende plaat", aldus Adriaansen. Een verheugende ontwikkeling vond de PPD-directeur dat ge meentelijke en rijksbijdragen steeds meer richting fifty-fifty gaan, waarbij het gemeentelijk aandeel een groeiende is. Stads- en dorpsvernieuwing omvat aankoop, sloop en even tueel nieuwbouw van woon- en bedrijfspanden, het oplossen van milieuproblemen bij de in frastructuur zoals rioleringen en bodemsanering en ook mo numentrestauraties. Gemid deld worden in Zeeland jaar lijks 35 tot 40 projecten aange meld waarvoor een bijdrage van zo'n tien miljoen wordt verwacht. De betreffende 'knelpuntenpot', waarin de provincie een dikke vinger in de pap heeft, is echter van 1,5 tot 2 miljoen gulden groot. Adriaansen wees ook op het gestarte onderzoek naar de kwaliteit van huurwo ningen en memoreerde de grote inspanningen die worden ver richt op het vlak van woning verbetering in de sociale huur sector. Hij verwachtte in de particuliere sector veel achter stallig onderhoud. Voor wo ningverbetering is in Zeeland 5,5 miljoen beschikbaar en ver wachtte dat dit zou oplopen tot zo'n 8,5 mijoen. Het totale in vesteringsvolume schatte hjj op 11,5 tot 19,5 miljoen. „Toch altijd goed voor honderd tot tweehonderd arbeidsplaatsen". DE PROVINCIALE archiefinspectie schoot in het jaarverslag 86-87, dat onlangs gepubliceerd werd, bijna woorden tekort om de wanorde in de Zeeuws- Vlaamse gemeente-archieven te beschrijven. Gebrekkige ordening, een slechte huisvesting en onvakkundig gebruik. De archiefkluizen in bepaalde gemeenten hoorden volgens de provinciale archivarissen thuis in een rariteitenkabinet. Amper een positief woord was er weggelegd voor de gemeente-ambtenaren die tussen de bedrijven van het ambtelijk functioneren door tal van uren besteden aan het bijhouden van de archieven. In Aardenburg, waar het gemeentelijk archief recentelijk helemaal opnieuw is opgezet, is men boos, verbitterd, teleurgesteld. Beeld van het papieren verleden van een oude stad. Door Conny van Gremberghe „IK HEB me toch wat kwaad gemaakt om de be vindingen van de provin ciale archiefinspectie. Ge woon, omdat ze een aantal feitelijkheden gewoonweg vergeten te melden heb ben in het verslag. Als je hier in Aardenburg het archief bekijkt, dan komt iedereen binnen een uur toch op een heel andere mening." Gemeente-voorlichter Wal ter Dierick van Aardenburg stelt het nadrukkelijk, voor dat hij op zoek gaat naar de sleutels van het gemeente archief. Een minuut of wat verstrijkt. Dan hobbelt hij de trap af, de catacomben van het Aardenburgse stadhuis in. Onderaan de trap ver spert een rode stalen deur de toegang tot een ruimte. Sleu tel in het slot, draaien maar, deur open en de verwachte reuk van eeuwen her doet geen aanslag op het neuss- lijm vlies. Achter de deur hoge stalen rekken, tot de zoldering toe. Bruine papieren mappen op alfabetisch en genummerde volgorde. Aardenburgs ver leden samengebundeld op een kleine veertig vierkante meter. In het Aardenburgs archief zijn de afgelopen jaren heel wat uurtjes werk gekropen. Het resultaat van de onbe taalde arbeid van enkelen mag gezien worden. Alle stukken, kranten, tijdschrif ten en verenigingsbladen, kadaster- en gemeentestuk ken, boeken van de burger lijke stand en andere pape rassen zijn overzichtelijk geordend Alles is gecatalogi seerd en voor een deel over gebracht op micro-fiche. Met een weids gebaar wijst Dierick naar de gerubri ceerde stukken. „Dat wij geen aandacht zouden beste den aan ons archief is na tuurlijk een fabeltje.» Helaas ontbreekt het de gemeente aan geld om een fulltime ar- "Met een loupe valt alles makkelijk te lezen'. chivaris aan te stellen. Dat is nu eenmaal onmogelijk. Dat neemt echter niet weg dat heel wat mensen dagelijks hier een uurtje vertoeven om zaken in orde en aan kant te houden. Beschermde maatre gelen, inbraakbeveiliging, brandbeveiliging en tempe- De archiefstukken zijn recentelijk opnieuw geordend. ratuursbeheersing hebben we volop getroffen," legt Die rick uit. „Hier staan onze pronkstuk ken," zegt de voorlichter, zelf in zijn vrije tijd een verwoed archiefneuzer. Hij trekt een tweede kluisdeur open, die toegang verschaft tot een kleine ruimte. Aan de wan den de bekende stalen rek ken. Eentje in het midden. Dierick doet een greep in een stel kokers en tovert een 16de eeuwse verordening tevoor schijn. Het bruine perkament is aan de hoeken wat aange tast. De letters blijken op het eerste gezicht onleesbaar, maar met een loupe is dit probleem snel opgelost. „Dit is helemaal mooi," zegt Dierick wanneer hij voorzichtig een middel eeuwse charter openrolt. De zegels van 'de Leeuw van Vlaanderen' bundelen onder aan het perkament. „Een stuk uit 1299, waarin Gwijde van Dampière, de Leeuw van Vlaanderen, de stad Aarden burg het wisselrecht toeken de. Dit betekende dat in Aar denburg vreemde munteen heden gewisseld mochten worden. Tegen de destijds gebruikelijke vergoeding na tuurlijk." De waarde van het charter is volgens Dierick onschat baar. „Maar ja, dat zeggen ze ook van een Rembrandt. Als ik Pierre Jansen hoor zeggen dat voor gestolen waarde volle schilderijen geen los geld betaald moet worden, dan geef ik hem gelijk. Het is ook zo met dit stuk, zijn we het kwijt, dan is dat spijtig, maar ja." Het Aardenburgse archief is de laatste jaren erg in trek bij mensen die aan stam boomonderzoek doen. Vorig jaar stapten dik vijftig men sen het archief binnen, in 1986 ruim 70. Tot nu toe kwa men er dit jaar al meer dan 55 mensen een kijkje nemen. „We krijgen zelfs Amerika nen op bezoek. Die zijn nu al lemaal op zoek naar hun 'roots'. We hebben in ons ar chief twee bakken vol met kaarten waarop de namen van mensen prijken die in het verre en nabije verleden hun geluk gingen beproeven in de Verenigde Staten. De gegevens op de kaarten wor den nog steeds up-to-date gehouden. Weten we dat een Amerikaanse Aardenburger is overleden of is verhuisd, dan wordt dat vastgelegd. Een heel karwei, maar er zijn erg veel mensen die daar ple zier in hebben," vervolgt onze gids. Uit een bruine ordner tovert hij een handgeschre ven boekwerk met schitte rende tekeningen en aqua rellen versierd. „Dit is een handgeschreven verslag over de aanval van de Fransen op Aardenburg in het rampjaar 1672. Het boekwerk verkeert in prima staat. Dat kunnen we helaas niet van al onze archiefstukken zeggen. We proberen nu stukken, die voor restauratie in aanmer king te komen, een voor een te herstellen. Daar is geld voor nodig en dat heeft de gemeente eigenlijk niet, maar dat neemt niet weg dat het toch allemaal gebéurt Het is een stuk liefdeswerk. Als je dan leest dat de pro vinciale archiefinspectie bot weg schrijft dat het met de Zeeuws-Vlaamse gemeente archieven een rotzooitje is, dan doet dat toch een beetje pijn. Zeker als iedereen zien kan dat het hier in Aarden burg zeker geen puinhoop is. 'Zo'n opmerking dat hier een rotzooitje is, doet toch een beetje pijn'. - foto's de stem cor j. de boer (ADVERTENTIE) OOSTBURG - Een voorstel van de Oostburgse wethou der J. Thomaes om te stoppen met de aankoop van 'derde wereldkoffie', kan in de ogen van de commissie voor ge- meentef inanciën geen genade vinden. Met uitzondering van de WD- ontwikkelingshulp. Er blijft fractie vindt de commissie dat dan nog een tekort van 860 gul- Oostburg de koffie best kan blijven kopen, ook al is ze wat duurder geworden. De Oostburgse raad besloot vorig jaar in meerderheid om aankoop van de koffie in 1988 te handhaven. Inmiddels is echter een aanzienlijk prijsverschil ontstaan tussen Derde Wereld koffie en 'koffie uit Nederland'. Een deel daarvan - 3000 gul den- kan worden gedekt uit het nog resterende budget voor den. Gelet op de prijs stelde Thomaes tijdens de vergade ring van de commissie voor om geen Derde Wereldkoffie meer te kopen, maar de 3000 gulden te besteden aan een ontwikke lingsproject. CDA, PvdA en D&T lieten daarop protesterende geluiden horen. Volgens Thomaes is het nu aan hen om aan te geven waar het méérbedrag vandaan moet komen. Alle kranten staan dagelijks boordevol Want nieuws maakt weer méér nieuws. j£ JJAD'T KUNNEN LEZEN IN nieuws. Nationaal en internationaal. Maar, en En dat kan wel eens belangrijker zijn: het 1 lil lil, lit 11* dat is het grote verschil, in uw Regionale raakt u immers persoonlijk. Dagblad kunt u óók lezen wat de gevolgen U hoeft alleen maar even te bellen en zijn voor uw eigen stad, streek of plaats. ook dat nieuws komt dagelijks bij u in de bus. DE KRANT VOOR IE EIGEN STUK VAN NEDERLAND. OOSTBURG - Teneinde het centrum van Oostburg beter bereikbaar te maken voor mindervaliden, wordt voor deze categorie mensen een speciale route gemaakt. Op diverse plaatsen in het centrum worden daartoe stukken van trottoirs verlaagd. De kosten van deze aanpassing komen op 17.800 gulden; als eer ste zal zich hiervoor de commissie voor openbare werken buigen, die dinsdagochtend 7 juni vanaf 09.00 uur bijeenkomt Aan de orde komen ook voorstellen om de toegangsweg tot de sporthal in Cadzand te verbeteren. Voorts diverse herbestratings- voorstellen. Ook worden bouwplannen van J. Erasmus bekeken die nabij de zogenaamde tankval aan de Zeeuweg in Groede een horecavestiging wil bouwen. OUD PAPIER - Leden van de fietscrossclub De Belfortcros sers halen vandaag, zaterdag, oud papier op. KOOR - Het Ceciliakoor ver zorgt vandaag, zaterdag, de eucharistieviering in de kerk van de zustergemeente Heim- bach in Duitsland. Zondag geeft het koor daar een open baar concert. EXPOSITIE - In De Dikke van Dale loopt een expositie van aquarellen en schilderij en. Het betreft landschappen en zeegezichten van de kun stenaar Jos Buytaert uit Knokke. KAMPEREN - Korfbalver eniging BKC is vertrokken voor een kampeerweekeinde in Serooskerke. Vandaag wordt een spelcircuit opgezet, terwijl er de gehele dag tal rijke activiteiten op het pro gramma staan. Zondag is er opnieuw een drukke dag met onder andere strandspelen. Omstreeks 18.30 uur worden de korfballers terug in Bres kens verwacht. zendijke is naar een weekeinde in het Duftj Muddersheim. Dit elftal onlangs voor de derde fe achter elkaar gepromoveer; Trainer-coach Paul Steyaei gaat de Azijnhalzen verlate en vertrekt naar HoofpiSï] waar hij de eerste selectie op der zijn hoede neemt. Luc va] Poucke, speler van IJzendijlt 2, heeft door een langdub verblijf in Duitsland nog| wat contacten opgedas Naast uitwisseling met plaatstelijke voetbalverenjj ging wordt er zaterdag 17.00 uur een wedstrijd gfj speeld. HENGELEN - De IJzendijkse Hengelsportvereniging hield een wedstrijd in De Veste. Er waren 18 deelnemers. Uitslag: 1. G. van Keulen 971 punten, 2. F. van Keulen 3089, 3. P. de Jong 293,4. J. van Landschoot 127,5. L. Goethals 101 punten. VOETBAL - Het tweede elf tal van voetbalvereniging IJ- BIJEENKOMST - De Zeeuws-Vlaamse werkgrc* Vrouwen voor Vrede hot; dinsdag 7 juni om 09.00 u j een bijeenkonst in vrouwe contact Lotje. Er wordt ond« andere gesproken over desdiensten, het verslag val de deelname aan de maniftjf tatie in Den Haag, them. avond vredesweek en de act voor Condega. JEUGD FINLAND - En jeugdige inwoners van Oostburgse wijk Finland zij] vandaag present tijdens rommelmarkt. Zij willen r, melijk van hun opbrengst ei deel bekostigen van Vlaamse kermis, die de] wijk zaterdag 9 juli wil hou den. Vanaf 14.00 uur zijn spelletje te doen. Diegene die nog wat rommel hebbe aan te bieden, kunnen nogi tijd terecht bij deze jeugd, d| dan vandaag probeert rommel gelijk te verkopen, j Van onze correspondent OOSTBURG - De vastenactie heeft in West-Zeeuwss Vlaanderen, het voormalige dekentaat Aardenburg, ni 26.000,- opgebracht. Het ging dit jaar om hulpverleni aan een project van pater Jan Mors in Santarem in Br; lië, namelijk een multifunctioneel centrum. Onlangs was pater Mors samen met zijn zus, zuster AntoineMi in Oostburg om tekst en uitleg te geven over zijn werk daargii en de bouw van genoemd centrum, dat intussen gereed is. Dep rochie Aardenburg staat in 1988 aan kop wat de opbrengst voor vastenactie betreft, namelijk 5.300,-. Dat resultaat werd m bereikt door een bloemenactie van de rk basisschool Op Dreef. Aardenburg wordt op de voet gevolgd door Oostburg, wii 5.025,- werd bijeen gebracht, maar ook de kleinere parochiesl ten zich niet onbetuigd. Daarnaast kwam er 778,- binnen op bankrekening van de werkgroep vastenactie in de regio. Na trek van de onkosten zal 25.500,- worden overgemaakt aan Bisschoppelijke Vastenactie. Van onze verslaggever THOLEN - B en W van Tholen adviseren de gemeenl raad in te stemmen met een analyse van zwakke J sterke punten van het toerisme en de recreatie in 2 land en daaraan 6.457 gulden bij te dragen. ontwikkeling moeten wort betrokken. Volgens Tholen moet heli risme meer gaan aansluiter J de wensen van meer grot! toeristen en is seizoensver| ging en minder afhankeli heid van het weer gewe Waardevolle natuur en 1» bouw mogen daarbij niet in gedrang komen. Op die ma: kan het toerisme volgens college een wezenlijke bijdr leveren aan inkomensvoi en werkgelegenheid. OOSTBURG - Er kornet! jaar geen parkeermetefi| de Boulevard de Wiel» in Cadzand. De voort» dende werkzaamheden 1» ben teveel tijd gekost. In de maartvergadej stemde de Oostburgse confl sie voor gemeentefinanciê met heffing van parkeergen drie locaties aan de Bouloj Dat moest gebeuren doorif del van parkeermeters automaten. Het bestuderen en bijsR van verschillende ofl'-J heeft de gemeente zoveej gekost, dat er op korte tern geen definitief voorstel aaf raad kan worden gedaan vendien is er voor een d-tf lijke voorziening konint- goedkeuring nodig, he tg® gauw enkele maanden dij Dat betekent dat er pas inl tember, na het zomers®! met de aanleg van parke< ters zou kunnen worden 1» nen. Omdat het dan weina meer heeft, deelde wethoj J. Thomaes de commissie 1 dat de heffing pas volgenc j kan ingaan. De sterkte-zwakte-analyse zal verricht worden door Advies bureau BRO van Heesewij ck in Vught in opdracht van de pro jectgroep voor Recreatie en Toerisme Zuid-Beveland en Tholen. Het onderzoek kost in totaal 67.140. De provincie Zeeland betaalt daarvan veer tig procent. De projectgroep is begin vorig jaar opgericht om recreatieplannen zodanig te kunnen stimuleren, uitwerken en coördineren, dat de toeristi sche mogelijkheden in de regio optimaal worden ontwikkeld. Tholen sloot zich bij de pro jectgroep aan, omdat door een gestructureerde aanpak een basis kan worden gelegd voor voortzetting van subsidie van toeristische projecten in de ge meente. Een andere overwe ging was dat door deelname een samenhangend beleid voor de regio kan worden ontwik keld. De gemeente Tholen heeft binnen de projectgroep ervoor gepleit niet alleen aandacht te schenken aan de toeristische speerpunten zoals Cadzand, Vlissingen, Neeltje Jans en de damaanzet Brouwersdam. Tholen vindt, dat ook andere gebieden bij de toeristische OOSTBURG - De Stichting Vrouwenemancipatie Zeeland, regio West Zeeuwsch-Vlaan- deren, houdt op dinsdag 14 juni een regionale vergadering. Tijdens deze bijeenkomst wordt door de emancipatie werkster en de regionale bege leidingsgroep verantwoording afgelegd voor het emancipatie werk dat heeft plaatsgevonden. Daarnaast komen het werk dat dit jaar gebeurt en de plannen voor 1989 aan de orde In de loop van de avond, die om 20.00 uur begint in Den Hoek zak, treedt Els Austmann van de theatergroep Zilt op. V Het Hulster ontwikkelingsgeld 1 gen. Wie haalt in Huist die kastanje i Geslaagd voor rampendiploma, nooit nodig hebben, dat zou een Zeeuws beeldend kunstbeleid. Ei Matrozen PSD: Niet zeeziek ma: Bij Dow produceren ze nu ook de inhoud Actievoerders IJzendijke: Kan Breda verhuizen? Ezelkoers in Assenede. Benieu' tici hebben ingeschreven? LPT vecht tegen de gifkaai. Die exhibitionist kwam bepaald] Gezien de weersverwachting® dit jaar bijna niet meer open. Ruding is een echte tiller. AID: Algemene Intimidatie Diei Geen nieuws: Bodemsanering I Bij levensmiddelengroothandel len verkoold. Hoe meer Saharazand neerd' Afrika' in Hulst gewassen kunn VANDAAG HALEN de ge meenten Stekene en Honte- nisse de vriendschapsbanden nauwer aan. Beide burgerva ders tekenen een daarbij be horende oorkonde en dan barsten allerlei feestelijkhe den los. Maar hoe heet dat nou precies? Want in Stekene noemen ze het 'verzustering', terwijl men in Hontenisse spreekt over 'verbroedering'. De col lega's van het Vrije Waas land, altijd op zoek naar het naadje van de kous, hebben DE HULSTER stadswallen lenen zich uitstekend voor een wandeling. Mooie uit- zichtjes kenmerken de route en nodigen uit tot een korte pauze. Alleen, veel bankjes om op neer te strijken zijn er niet. Menig wandelaar vol brengt dan ook danig ver moeid de rondwandeling. Uiteraard zal de uitbater van het 'Wallenterras' dat geen bezwaar vinden, maar wel het raadslid W. de Brouwer. „Kan er", zo vroeg hij tijdens de raadsvergadering, „wat meer zitgelegenheid op de wallen komen, want die is er nu te weinig". „Te weinig?", reageerde wethouder G. van de Voorde. „Bij goed weer is er op de wallen juist heel veel zitgelegenheid KERKEN BIEDEN vaak onde| ringen. Hoewel de Paus fel teg wijde gebouwen is, trekt nien aan. Dus ging gisteravond in de He orgelconcerten weer van star wat, als de Heilige Vader in I eerste concert gefinancierd is in het gedrukte programma 'dankbaarheid' uit over de 'n van het Casino Hulst de orgaij gelden voor concerten op gev spelletje Russisch Roulette. JE WORDT wakker en klau tert uit je bed. Weer een werkdag, zoals al die andere. Aankleden, boterhammetje en kopje koffie. Je mompelt tegen je ega die zich nog eens lekker omdraait, tot van avond, en je stapt de deur uit. Je gaat de hoek om en wan delt naar de markt in IJzen dijke. Daar stopt altijd de bus van het Terneuzens be drijf waar je werkt. Maar nu stopt er niets. Geen bus te zien en je staat er toch al een tijdje. Dan maar terug naar huis. Tegen je vrouw zeg je dat je HEEL WAT lezers scheppen gen in om de Pinksterprijsvra mee te dingen naar de vele pri Wat we niet wisten is dat dez< genheid kan zijn om de kast naar overtollige kaarten. Zo d dierentuin de brievenbus in. den en poezen. Maar ook aller ten in vazen, wenskaarten en kaart. Waarvoor alvast (of al Jansteen ging daarbij te werk 'van dik hout zaagt men plan) 84 kaarten met de goede oplos: Allicht, zo moet hij gedacht getrokken wordt. Of hij prijs nog niet bekend. Maar wat on merking voor een pen. Want hand wel leeg zijn.

de Stem | 1988 | | pagina 24