'Meer ouderenraden in Zeeland nodig' enms '24 Ravage na treinongeval snel opgeruimd Terneuzenaar reed auto met 3,3 promille in bloed Landbouwschool in Schoondijke dicht ttritfjof EELAND HEEFT ZES MILJOEN GULDEN MEER NODIG Vergunning gokkasten in Oostburg duurder Felle brand verwoest groothandel Terneuzen ZRO: NIET ZONDER OUDEREN BESLISSEN OVER OUDEREN elpende' Sassenaar rijgt boete Amateurs in actie Sluis in Diamanten paar in Sas Iets te vieren? tr VRIJDAG 3 JUNI 1988 Ier ïpetitie •ndloop [IDDELBURG - Zeeland komt volgend jaar zes ïiljoen gulden tekort om de bodem te kunnen sa- eren zoals de provincie het zou wensen. TWEE WEKEN GEVANGENISSTRAF Avondspits REDEN: TE WEINIG LEERLINGEN P.C. KOOLE B.V. GROOTHANDEL IP de kermis in Aarden-1 nioren en liefhebbers opg niddag van het wielerco-l |strijd over zestig kilomej met negentien inschrij. ners met de winnaar van itenrol. Hij krijgt af te re- Specialiteitenrestaurant ia* HdAX tt culinair niveau vriendelijke prijzen Qosterhoutseweg - Teteringen - 076-713381 DE STEM VAN ZEELAND dphen, Raymond Tolhoeit ^an onze verslaggever Vlamingen Emiel Blom. ^lbuRG - Om te ;rs aan hun zestig kilome- Joorkomen groter. Ruim veertig ren- onder meer routinier Sam Jonge, Nico Gonzales en L de Weststraat. nieuw alleen leider gewot- itie van het rayon Sas van pk die koppositie door een elpunten van Frank van voor Corn Boys en Wim aakte, herstelde die ploeg lie 1, dat met 3-2 werd ver- J-edstrijd nam Philippine 2 ag het eerste elftal voorde [lessens. Kort na de hervat- sprong door Cees Pladdet, fctand door de reserves om- ers van opnieuw Luc van dat gemeenten )Ver ouderen beslissen, jnder ouderen', moeten er Zeeland meer ouderenra- en komen. Zij kunnen een fficiële status krijgen als dviesorgaan van B en W de gemeenteraad. at staat in een pre-advies raarmee de Zeeuwse Raad oor Ouderen, koepel van een groot aantal ouderenorganisa- ties.de boer op wil. „Er zijn maar weinig plaat sen waar ouderen kunnen mee beslissen," schrijft de raad. Al leen de instellingen voor ge coördineerd ouderenwerk vor men daarop een gunstige uit zondering. Daar bekleden ouderen zo'n dertig procent van de bestuursfuncties. De Zeeuwse Raad vindt dat lang niet genoeg, al is het ook geen uitgemaakte zaak dat er nu in iedere gemeente meteen een ouderenraad moet komen. Dat hangt er vooral van af wat op het ogenblik de mogelijkheden zijn voor ouderen om mee te praten. Volgens het pre-advies zou den gemeenten op alle beleids terreinen rekening moeten houden met hun oudere inwo ners. Een 'samenhangend be leid' is nodig. „Immers, met prachtige bejaardenwoningen die ver weg liggen van de voor zieningen of van de bushalte, zijn weinig ouderen gebaat." T27 De Zeeuwse Raad bespeurt nogal twijfel over het nut van gemeentelijke ouderenraden, niet alleen bij gemeentebestu ren, maar ook bij ouderen zelf. 'Heeft zo'n raad wel meer waarde naast het bestaande ouderenwerk?' vraagt men zich bijvoorbeeld af. Volgens het pre-advies verschilt dat van plaats tot plaats, maar in het algemeen staat er geen vraag teken achter het streven: 'in vloed van ouderen op het beleid is nodig'. verloor van Philippine 1 stelde zich eveneens knap. ng dan waarmee die ploeg n Boys tegemoet getreden 1 al na een kwartier op een 'Van onze verslaggever i 't Westeinde en Willy vanl J»ys nog tegenscoren via Pe- ukte die ploeg constant op er kwam niet tot stand. lukt niet Bodemsanering ne 14-4, Philips 4-2. ststofbaan Baskensburg strijd in het kader van de fen afgewerkt, eerste en tweede klasse. De terwijl de aanvang is ge- een halve marathon die dit, als overbrugging naar een volgend jaar, kreeg John burger zag het in de Noord- kelijke training, ometer, behoeft geen betoog. nuten en 24 seconden. Peterl Jiten werd tweede in 1.12.48. van de regerende Zeeuwse Westkapelle, die werd afge- as van Gent boekte een ove inning in een WAOD-ko het Belgische Ekelo. ETERS uit Biervliet werd veede. [deputeerde Staten zullen dat lik pas officieel vaststellen na n inspraakronde, die vooral langrijk is voor de betrokken ■meenten. Ook van hen wordt fikse bijdrage verwacht: procent van de sanerings onderzoekskosten inspraak kan het pro- ïma voor '89 nog op z'n kop in, maar voorlopig is sane- van het Cruson-terrein in ikens onbetwiste koploper onze verslaggever jIDDELBURG - Een Sas- naar die zijn auto als riendendienst' aan een riend leende en het voer- jig van de kentekenplaten fcn diezelfde vriend voor- kreeg gisteren van de |iitierechter in Middel- rg een boete van driehon- Jrd gulden of zes dagen ehtenis, waarvan de helft orwaardelijk. hdat de auto bovendien in j«n miserabele staat verkeerde, voorste schokbrekers waren t en de accu stond los in het btorcompartiment, kwam |Jar nog een boete van drie- nsselden ook deze keer tal Hónderd gulden bij. aanderen van club. Dins-' In juni '87 reed de vriend van dsbureau van de afdeling TL. tegen de lamp, toen de po- ;lburg de laatste transfer- Jttie hem op Rijksweg 60 aan- d, want na 1 juni is dit niet K Officier van Justitie G. ^meijer eistte aanvankelijk v de kentekenvervalsing onvoorwaardelijke boete driehonderd gulden. De idsman van B. maakte poli- rechter G. de Wilde erop at- it dat B. een bijstandsuitke- van vierhonderd gulden maand krijgt. Zelf zei hij: zou niet weten hoe ik dat :t betalen". De rechter be lde uiteindelijk dat de geëi- boete voor de vervalsing 'r, de helft voorwaardelijk 'd opgelegd. Hij noemde de mdendienst, de auto van de |nd was stuk, een 'ondoor- ite daad'. SLUIS - In Sluis ko men vrijdag 3 juni de amateurs weer in ac tie. Het slechts drie le den (Jan Westerweele, Johan Cortvriend en Rinus de Moor) tel lende wielercomité Sluis belegt een avon- criterium over 88 kilo meter, waar een aar dige cent te verdienen is. Was de belangstelling in de voorgaande jaren ma tig, deze keer valt er met ruim veertig inschrijvin gen niet te klagen. Met Henny Rovers (hier al eerder winnaar), Rob Bij- vank, Heddy Nieuwdorp en Nico van de Klundert in de favorietenrollen, kan het een aantrekkelijk schouwspel worden. In de outsidersrollen voorts Frank Gommers, Twan den Braber, Erwin Rovers, Jos Elen, Ad Po lak, Conno van de Sande, Vital Timmermans en Ab Verplanke. Het startschot wordt om 19.00 uur gegeven in de Kloosterstaat, waar ter plaatse de rugnum mers kunnen worden af gehaald. De prijsuitrei king is in Het Hof van Brussel bij Giel van Wes ten. elangrijkste oorzaak is een te lage rijksbijdrage. Die is jorlopig vastgesteld op 2,65 miljoen gulden, terwijl jna negen miljoen nodig is. Dat blijkt uit het bodemsa- eringsprogramma 1989 van de provincie. op de urgentielijst. Hoewel de gemeente Oostburg heeft ge zegd pas in 1991 genoeg geld te hebben voor de 1,2 miljoen kos tende sanering, wijken GS voorlopig niet van hun 'rang lijst' af. Op die lijst staan zes geval len van daadwerkelijke sane ring, waaronder - als nummer zes - ook de voormalige gasfa briek in Hulst. Verder staan voor zestien locaties 'beheers maatregelen' op het program ma. Daarbij gaat het om tijde lijke beveiliging of periodieke controles op verdachte locaties. Zulke maatregelen heeft de provincie onder meer in ge dachten voor de chemische af- valstort in de Van Wijckhuyse- polder bij Hoek. Deze belt is daarmee tevens de enige uit de rij van plaatsen rondom Ter- neuzen, waar de laatste tijd naarstig is gezocht naar gifva ten. Nu de gegevens daarover steeds alarmerender worden, is het niet uitgesloten dat er vol gend jaar al meer geld voor op tafel moet komen. Nadere on derzoeken, die wellicht nodig zfjn, kunnen volgens een pro vinciewoordvoerder echter nog tussentijds in het programma worden opgenomen. Nu in Den Haag bezuini gingswoede heerst, staat vrij wel vast dat de provincie nog flink zal moeten schrappen in de prioriteitenlijst. Het feit dat het Rijk de vervuilers aan kan spreken, verandert daar weinig aan, want dat gebeurt pas na de sanering. In het geval van de bodemvervuiling in de Kanaal zone is het wel denkbaar dat bijvoorbeeld Dow Chemical de overheid voor wil zijn en zelf maatregelen neemt en bekos tigt. Met het voor volgend jaar noodzakelijke bedrag van ne gen miljoen gulden, is de Zeeuwse bodem nog lang niet volledig gesaneerd Op basis van wat er nu bekend is over vervuiling, schat de provincie dat er in de komende jaren nog 51,4 miljoen op tafel moet ko men om aan de wettelijke ver plichtingen op dat gebied te voldoen. Vanaf 1990 zullen pro vincie en gemeenten in Zeeland daaraan vijftien tot twintig procent moeten meebetalen. Vsp onze verslaggever pSTBURG - Als het aan de leden van de Oostburgse fi- Ira comm^ssie ligt, gaat de gemeente veel hogere gen rekenen als het gaat om vergunningen voor [snap niet dat het college zo 1 gaat zitten. Ik ben niet voorstander van speelau- ten maar éls ze er komen je door hoge leges zorgen r een 'remmend' effect" 1de J. Wielakker (PvdA) gis-' i 'l ens de vergadering I de commissie. Pnderdeel van een nieuwe lis dat voor speelautomaten i aanwezigheidsvergunning' WT'wn afgeBeven- Het dn voor: 60 gulden eerst®' en 36 gulden Hakker !ende gokkast. K™, stelde echter voor earagen te veranderen in ctievelijk 100 en 50 gulden. A. Rosendael (WD) zei meer te verwachten van een strenge hantering van de leeftijdsgrens van 16 jaar, die voor gokauto maten geldt. Hij kon zich ech ter ook wel vinden in Wielak kers voorstel. Het CDA ging daar bij monde van L. Cuele- naere-Faes ruimschoots over heen: „Ik heb begrepen dat ook de politie niet zo gelukkig is met mogelijke uitbreiding van het aantal speelautomaten. Van mij mag dan ook het ma ximum worden gevraagd: 125 gulden voor de eerste en 75 gul den voor elke volgende auto maat." De brandweer deed er vijf uur over om het vuur te bedwingen Van onze verslaggever TERNEUZEN - Een felle brand heeft gistermorgen vroeg levensmiddelen groothandel Koole aan de Lange Rek- sestraat 19 in Terneuzen volledig in de as gelegd. Alleen de muren staan nog overeind. De schade wordt geschat op twee miljoen gulden. De brand brak uit om 3.50 uur. Op dat tijd stip ging het inbraakalarm in de Terneu- zense alarmcentrale over, waarschijnlijk door kortsluiting. Tien minuten later was de brandweer ter plaatse en werd begon nen met de bluswerkzaamheden. Het brandweerkorps van Terneuzen kreeg daarbij assistentie van de korpsen uit Hoek, Sluiskil en Zaamslag. Honderd brandweerlieden hadden vijf uur nodig om de brand te bedwingen. Om te voorko men dat de brand zou overslaan naar een ernaast gelegen veilinggebouw werd dat voortdurend nat gehouden. Het nablussen van de brand duurde nog enkele uren. Van onze verslaggever RILLAND - De enorme ravage die woensdag on stond door een botsing tussen een personentrein en een goederentrein in Stationsbuurt bij Rilland- Bath, was gisteren zeer snel opgeruimd. Om 9.40 uur kon het baanvak tussen Bergen op Zoom en Kruiningen, waar na het on geluk bussen waren ingezet, worden vrijgegeven. Drie minuten later vertrok de eer ste trein vanaf het station in Roosendaal naar Vlissingen. De twee zwaargewonden die naar het Oosterscheide- ziekenhuis in Goes werden gebracht, zijn inmiddels bui ten levensgevaar. Zes andere gewonden konden na behan deling naar huis. Zeventien gewonden werden naar zie kenhuis Lievensberg in Ber gen op Zoom overgebracht. Tien van hen konden na me dische hulp naar huis. Zeven mensen met lichte tot mid delzware verwondingen ver blijven nog in dit ziekenhuis. Voor het opruimen en het herstel waren de gehele nacht door tientallen mede werkers van verschillende NS-diensten in touw. Vol gens de planning zou het karwei om twaalf uur ge klaard moeten zijn. Dat werd uiteindelijk enkele uren eer der. „De schade aan de rails en de bovenleiding is meege vallen", vertelde een NS-me- dewerker. De personentrein was toen al naar het station in Bergen op Zoom gedirigeerd Van daar uit gaat deze trein naar de hoofdwerkplaats in Haar lem voor reparatie. De brok stukken van de goederen trein lagen gistermorgen nog als laatste stille getuigen langs de dijk. Ze worden weggehaald, nadat ze in stukken zijn gesneden. De herstelwerkzaamheden werden gadegeslagen door tal van nieuwsgierigen. Gis termorgen kozen verschil lende automobilisten in de richting Goes in plaats van de snelweg de oude rijksweg, die vlak langs de plaats van de botsing loopt. Veel auto's, tot de bibliotheekbus aan toe, stopten daar even. Een van de automobilisten woont in Vlissingen, vlakbij de overleden machinist H. Harms van de personentrein. „Iedere keer zie ik zijn autootje. Dat staat nog voor de deur". Ook veel omwonenden kwamen gisteren naar de plaats waar twee doden, elf ernstig gewonden en twintig De NS werkt aan het op ruimen van de ravage. Dat karwei trok nogal wat kij kers. - FOTO WILLEM MIERAS lichtgewonden vielen. Zij waren geschokt, maar ook boos. „Het is een rare toe stand. Tweeduizend kilome ter spoor is beveiligd met ATB (Automatische Treinbe ïnvloeding) en net hier ne men ze proeven. Niet alleen die energieproef met die goe derentrein, maar met allerlei treinstellen". „Die proeven zijn niet uit zonderlijk. Dat wordt op al lerlei baanvakken gedaan. Op het baanvak Roosendaal- Vlissingen is beslist geen ex tra risico. Het is uitstekend beveiligd. Alleen de ATB ontbreekt. Dat die pas in '93 komt, hangt samen met de algemene vernieuwing van het seinstelsel hier", weerlegt een NS-voorlichter de kritiek vanuit Zeeland Hij noemt het spoorwegnet in Neder land uitstekend beveiligd „Het laatste ongeval met do den vond zes jaar geleden plaats". Over de oorzaak van de ramp is volgens hem voorlo pig geen uitsluitsel te geven. „Voor er een conclusie volgt, komt er eerst een zeer zorg vuldig onderzoek. Techni sche toestanden moeten wor den doorgemeten, materiaal onderzocht, getuigen gehoord en verklaringen worden op genomen. De ervaring leert dat daar weken mee gemoeid zijn". Het echtpaar Pynaert foto de stem/ corj.de boer Van onze correspondent SAS VAN GENT - Het was gisteren zestig jaar geleden dat het echtpaar A. Pynaert-De Baets in Gent in het huwelijk trad. In de morgenuren kwam de waarnemend burge meester van Sas van Gent, J. Platschorre, na mens het gemeentebe stuur zijn gelukswensen en een bleomstuk aan bieden. Beide echtelieden zijn in België geboren en daar tientallen jaren gebleven. Pas in 1968 verhuisde het paar naar Sas van Gent, waar het diamanten hu welijk in de woning aan de Canadalaan gisteren werd herdacht. De heer Pynaert is 87 jaar en is geboren in Landegem. Zijn echtgenote, die het levenslicht zag te Ever- gém, is 82. Adolf Pynaert begon zijn arbeidszaam leven in de vlasbewerkingsindus trie, daarna werkte hij in een brouwerij en ten slotte bij een likeurstoke rij. Van onze verslaggever MIDDELBURG - Politierechter G. de Wilde veroordeelde gisteren de 37-jarige Terneuzenaar J.M. tot twee weken onvoorwaardelijke gevangenisstraf en nam hem voor twaalf maanden zijn rijbewijs af. De man had na een door hem veroorzaakte botsing in Terneuzen 3,3 promille alco hol in zijn bloed. foto wim kooyman De oorzaak van de brand is vermoede lijk kortsluiting geweest in het oplaadsys- teem van een van de door het bedrijf ge bruikte heftrucks. Die laden 's nachts op in het oostelijk deel van het centrum, exact waar de brand begon. Het gebouw is eigendom van de Centrale Tuinbouwveiling Zeeland De bevoorra ding van de Zeeuws-Vlaamse klanten van het bedrijf komt niet in gevaar. Het be drijf heeft nog twee vestigingen in Zee land, namelijk in Middelburg en Zierikzee, van waaruit de winkels bevoorraad wor den. „Een uitzonderlijk hoog pro millage", aldus de politierech ter. Officier van justitie G. Nij- meijer vond dat M. van geluk mocht spreken dat hij geen 'ramp' had veroorzaakt. Eind november vorig jaar, in de drukke avondspits, reed hij met zijn auto tegen een stil staande wagen aan, die op zijn beurt weer op onzachte wijze in aanraking kwam met de wa gen die voor hem stond. Vol gens M. zelf was het een inci dent en hij ontkende een alco holprobleem te hebben. De of ficier had al enkele malen ge zinspeeld op een mogelijk drankprobleem, wegens het hoge promillage. „Iemand die geen drank gewend is, zou met 3,3 promille niet eens in staat geweest zijn een auto te bestu ren. Hij zou total-loss op de grond gelegen hebben", voerde Nijmeijer aan. De politierech ter volgde hem in zijn eis. De Belg J.Z. uit' Wilrijk stond bijna stil op de weg, toen hij in augustus van het vorig jaar door de Hulsterse politie werd aangehouden. Hij verbleef op een camping, had die dag wat gedronken na medicijngebruik en meende tijdens de zitting gisteren dat dat laatste hem de das had omgedaan. Een bloedtest leverde een promillage van 1,94 op. Zowel de officier als De Wilde waren niet onder de indruk van zijn verdediging. „Feit blijft dat u te veel gedronken had, medicij nen kunnen het promillage niet verhogen", aldus De Wilde. Nijmeijer eiste twee weken voorwaardelijke gevangenis straf, negen maanden ontzeg ging van de rijbevoegdheid en vijftienhonderd gulden boete. Dat laatste vond Z. nogal veel, temeer daar hij van een pensioen rond moest komen. Toen De Wilde in zijn vonnis akkoord ging met de eis, maar de boete verlaagde tot duizend gulden, vroeg de man wel of hij meteen kon afrekenen. Van onze verslaggever SCHOONDIJKE/DEN HAAG - Minister Braks van Land bouw is van plan met ingang van 1 september 1989 de Rijks Middelbare Agrarische School in Schoondijke te sluiten. Reden is het te lage leerlingen tal van de school. Vorig jaar hadden zich elf nieuwe leerlin gen gemeld en voor het nieuwe schooljaar 1988/1989 iets meer: zestien. Hoewel de landelijk hiervoor gestelde normen voor dit soort onderwijs in Schoondijke al een aantal jaren niet meer werden gehaald, was de school beloofd te mogen blijven voort bestaan mits er voldoende leer lingen waren en er nog geen vaste oeververbinding over de Westerschelde was. „Een pre cies aantal leerlingen werd echter nooit genoemd", aldus een lid van de commissie van advies van deze rijksschool. Met het sluiten van de school in Schoondijke verdwijnt de laatste onderwijsinstelling op landbouwgebied in Zeeuwsch- Vlaanderen. Onderwijs-wethouder J. Thomaes van de gemeente Oostburg betreurt op zich het besluit dat de school naar alle waarschijnlijkheid dicht gaat „Het was te voorzien. Als je op een te smalle basis opereert, is het moeilijk om je staande te houden. Maar het blijft jam mer dat een dergelijke voorzie ning uit je streek moet ver dwijnen". (ADVERTENTIE) Bericht aan onze afnemers In Zeeuwsch Vlaanderen Tengevolge van de brand in onze vestiging in Ter neuzen verzoeken wij u beleefd uw orders telefo nisch te willen doorgeven op nummer: 01150-94645 (Terneuzen) Afnemers die normaal de goederen bij ons bedrijf zelf afhalen, krijgen deze nu gratis thuisbezorgd. Gun ons even de tijd om alles weer op een rij te zetten. Wij zullen onze uiterste best doen om de goederen op tijd bij u thuis te krijgen. P.C. KOOL,E B.V. 01150-94645-TERNEUZEN

de Stem | 1988 | | pagina 9