»*fS? IgSSS- PEN GEEN OVERLEVENDEN BU RAMP IN WESTDUITSLAND Thatcher voelt zich best met Reagan aan haar zijde NOG NOOIT VERTOOND! Van den Broek: 'Top is verdere verbetering tussen Oost-West' Huiszoeking Belgische justitie bij leden van regeringspartij BUITENLAND Geruchten over bod van Shell op Texaco s Breda DUBBELDIK: 132 PAGINA'S ö*^s- pE STEM BUITENLAND VRIJDAG 3 JUN11988 BORKEN (AP) - Ber gingswerkers hebben donderdag aan het eind van de middag het stoffelijk overschot ge vonden van de 36ste mijnwerker die is om gekomen bij de explo sie die zich heeft voor gedaan in de bruin koolmijn in Borken in de Bondsrepubliek. Nu de daden THE AMERICAN REVU 15 Amerikaanse topjournalisten op pad voor Revu. Een verrassende kijk op Holland. Extra bijlage: Oranje '74, een uniek voetbaldocument. Rijbewijs kwijt na doodrijden van eendjes VS-ambassadeur in Bayrut beschoten McCarthy in race voor presidentschap Diplomaat ontkent emigratieverlof joden Sovjet zwakt campagne alcohol af Geweld tijdens verkiezingen Sri Lanka 'Palestijnen willen Shultz niet ontmoeten' Europese Commissie contra thuiskopiëren Khomeini draagt opperbevel over Rel rond boek Indonesische schrijver Israëliërs gestraft voor gesprek met PLO ,G£«£H -perkt (geen Antwer- f Amsterdam), maar eve zin zeer levend en r niet vergrijsd, met een solidariteit om de er van het verleden voor agen. En het is die ge- chap die dan gecon- teerd wordt met spon- actie vanuit organisa- burgerij en gemeente- ur om te komen tot -ichting van de syna- op de historische plek ar sinds 1945 de synagoge Breda was gevestigd, wij schrijven dan op 20 1986 aan het gemeente- tuur: en als het dan mo- ijk kan zijn dat de hui- e Bredase joodse ge- nschap, als erfgenamen de vertrokkenen, hun turele en religieuze iden- it kunnen continueren diezelfde historische k, dan is dat een waardig nument ter nagedachte- omdat het getuigt van wil door te gaan, hoe schonden ook, op die 'er eindeloze weg, die ons t onze voorouders werd wezen. En wat kunnen ons beter wensen dan n levend monument ter agedachtenis? En het an triest te moeten consta- ren hoe anderen niet ge- 'nderd door een teveel ennis, door hun opmerkin- en proberen weloverwogen lannen te torpederen en un eigen positie proberen p te poetsen. Het zal de se gemeente Breda (e.o.) 'et verhinderen de ingesla- en weg naar een levende n nog steeds groeiende ge- eenschap te vervolgen aarin past niet een pessi mistische en onjoodse visie, die zich van de toekomst ai- keert en onze ondergang aankondigt. In dat kadei past wel de inrinrichting van een nieuw huis van sa menkomst op die emotionele en historische plek, in hel centrum van Breda naar wij hopen met hulp van velen uit de Bredase gemeen schap. Het is jammer het nodig was de foute beeldvorming over joods Breda, die spreekt uit hel Stern-artikel, te moeten cor rigeren. Dit had kunnen worden vermeden door in deze meer ter zake deskun dige personen te raadplegen en dan had de evidente aan wezigheid van de joodse ge-| meente Breda in het evenwichtiger kader van het overzichtsartikel kun nen worden geplaatst. Een op zichzelf lovenswaard ini tiatief. Breda dr. I. Heertje, voorzitter joodse gemeenlt Breda T21 36 mijnwerkers geborgen gr worden nu nog 21 mijn werkers vermist, en de autoriteiten gaan ervan uit dat zij allen zijn omgeko men. Elf omgekomen mijnwerkers, die in de buurt van de schacht opening lagen, worden nu naar de oppervlakte gebracht. De reddingwerkers stelden don derdag alles in het werk om de lichamen van zeven omgeko men mijnwerkers, die door stijgend grondwater dreigen te worden overspoeld, tijdig te bergen. Tevens wordt hard ge werkt om de schacht van verse lucht te voorzien, zodat de ber gers makkelijker kunnen zoe ken naar nog vermiste mijn werkers. Onder de slachtoffers zijn 14 Turken. Acht mijnwer kers die op het moment van de explosie bovengronds vertoef den maar zwaar gewond raak ten, zijn inmiddels buiten le vensgevaar. In Borken, een dorp van 15.000 inwoners dat grotendeels leeft van de mijnbouw, heerst grote verslagenheid. De autori teiten hebben de bevolking ge prezen, omdat men niet in gro ten getale naar de mijn is geko men. De politie had een groot aantal manschappen op de been gebracht om nieuwsgieri gen te weren, maar dit bleek niet nodig te zijn. Wuif Bottcher, het hoofd van- de Hessische mijnbouwdienst, zei te vermoeden dat de ramp is veroorzaakt door een bruin- koolstof-explosie, hetgeen naar zijn weten nog nooit eerder in de Bondsrepubliek is voorge- komea Volgens Bottcher is het goed mogelijk dat ronddwarre lend bruinkoolstof door een of andere oorzaak tot ontploffing is gekomen, waarna een gasex- plosie ontstond, veroorzaakt door kortsluiting. Daarop volgde een 'kettingreactie' van meerdere explosies. Sommige mijnwerkers zijn door de luchtverplaatsing on middellijk gedood. Anderen zijn er kennelijk nog in ge slaagd hun beschermingsmas kers op te zetten, die echter maar korte tijd werken. Een aantal is ook dat niet gelukt. President Richard von Weiz- sacker en bondskanselier Hel mut Kohl hebben hun medele ven betuigd met de nabestaan den van de slachtoffers. Von Weizsacker, die momenteel op staatsbezoek in Zweden, heeft een condoléance-telegram ge stuurd naar de Hessische mi nister-president Walter Wall- mann. Minister van binnenlandse zaken Friedrich Zimmermann heeft donderdag opdracht ge geven om op alle openbare ge bouwen de vlaggen halfstok te hangen. In de Bondsrepubliek zijn maar twee bruinkoolmij- nen. In de Stolzenbach-mijn werd vorig jaar 430.000 ton bru inkool gedolven, die hoofdza kelijk wordt gebruikt door elektriciteitscentrales. Bij de mijn van Borken werkten 495 mensen, onder wie ongeveer 120 mijnwerkers. Volgens een voorlopig bestem mingsplan zal de mijn in 1993 worden stilgelegd. Minister Milde heeft aangekondigd dat de regering van Hessen zal on derhandelen met Preussen Elektra, de eigenaar van de mijn, om te zorgen dat de ex plosie niet onmiddellijk invloed heeft op de werkgelegenheid. Het ongeluk in Borken is het ernstigste sinds vele jaren in de Bondsrepubliek. In 1962 wer den 400 mijnwerkers in de steenkoolmijn Luisenthal bij Volklingen verrast door een ontploffing van mijngas; daar bij kwamen 299 van hen om het leven. De verslagenheid in het mijnstadje is groot. - FOTO AP De president en zijn vrouw Nancy voorden verwelkomd door koninginElizabeth. - fotoap BRUSSEL (ANP) - Minister Van den Broek van Buiten landse Zaken meent datde Moskouse topconferentie heeft bijgedragen tot een verdere verbetering van de betrekkingen tussen oost en west. Na het verslag dat de Ameri kaanse minister van Buiten landse Zaken George Shultz donderdag in Brussel zijn NA- VO-collega's uitbracht, ver klaarde de Nederlandse be windsman het resultaat van het overleg tussen president Reagan en partijleider Gor- batsjov vooral van belang te achten voor het politieke kli maat tussen de twee super- nachten. )e minister toonde zich niet lezorgd over berichten over te leurstelling over de geringe concrete resultaten, en irritatie GEHANDICAPTEN zittcs van Sovjetzijde over de manier in een hoek van de maal- waarop de president de men schappij waar de haw senrechten ter sprake heeft ge- klappen vallen. Ik heb erva bracht, ren dat het heel moeilijk S „Je moet proberen daar om daadwerkelijke bert doorheen te kijken", aldus de voor onze hulpbehoeven® minister. „Ook in de Sovjetunie omstandigheden te krijg® Overal vind je een symp' thiek oor, maar als hetd 1EW YORK (RTR/ANP) - verbetering der dingen aat )p de Newyorkse effecten- komt word je nogal eens te mrs circuleren geruchten leurgesteld. Zou er bijvoor1 ja^ KnninMHWcvioii beeld voor de gehandicapt* j 3 r geen betere plaats geinaat naaterho^ m u kunnen worden bij TapW "n^ ?Ppl] Texaco heeft en bij andere feestelijke g' *naaerd over het uitbren- beurtenissen waaraï |pen van een vriendelijk Breda in de zomer zo rijk is lvernemingsbod. Ik heb allerlei instanties g' ®at zou hoger moeten uitvallen schreven, van de oude ka lan het door Texaco afgewezen ningin tot en met burg' kxJ van grootaandeelhouder meester Feij van Breda. - -arl Icahn. Woordvoerders van heb van allen positieve art ie twee concerns wilden geen woorden gehad. Ik wacht a ommentaar geven on de ee- "lichten. fcahn, met een belang van 4,8 procent de grootste aan deelhouder van Texaco, bracht prige week een bod uit van -estig dollar per aandeel. Daar- uee wordt het concern ge waardeerd op 14,5 miljard dol- ar. Texaco heeft het bod als 'il- usionair' van de hand gewe en. Het concern twijfelt sterk lan Icahns financiële moge lijkheden. Volgens de geruchten op all Street wil Shell 64 dollar r aandeel betalen. „Shell is in taat en bereid op te treden als op de positieve daden. Breda A. Strybos Minister Van den Broek. - FOTOAP werd geen grote doorbraak op het gebied van de wapenbe heersing verwacht". Minister Van den Broek acht het vooral met het oog op het aantreden van een nieuwe Amerikaanse president van belang, dat voor de contacten tussen Moskou en Washington een herkenbaar patroon tot stand is gekomen, dat zowel wapenbeheersing als de rech ten van de mens omvat. Hij zei getroffen te zijn door de openhartige reacties van het publiek, en zag in de persconfe rentie van partijleider Gor- batsjov een aanwijzing, dat ook hij er op uit is openheid te be trachten. De gehele gang van zaken heeft aangetoond dat topconferenties ook nuttig zijn als het niet gaat om de plech tige ondertekening van een verdrag, maar om het boeken van voorgang in moeilijke kwesties door onderhandelin gen van deskundigen die onder de druk van het moment staan. Het feit dat president Rea gan zelf naar Londen reisde om mevrouw Thatcher in te lich ten, en zijn minister van Bui tenlandse Zaken afvaardigde om de andere bondgenoten op de hoogte te houden, leverde minister Van den Broek geen problemen op. „Gezien de leef tijd van de president is het be grijpelijk dat hij een tussenstop in Londen verwelkomt". reddende engel voor Texaco" aldus een financieel deskun dige in New'York gisteren. Hij wees erop dat het Brits-Neder landse concern tien miljard dollar in kas heeft, een geringe schuld kent en eerder al te ken nen heeft gegeven bepaalde on derdelen van Texaco te willen kopen. Texaco is als gevolg van een schadevergoeding van drie miljard dollar die moest wor den betaald aan concurrent Pennzoil, gedwongen een reeks activiteiten af te stoten. Een woordvoerder van Ko ninklijke/Shell in Rotterdam verklaarde gisteren op de hoogte te zijn van de geruchten, maar verder van niets te we- Van onze correspondent LONDEN - De Britse tv- kijkers werden gisteravond getracteerd op unieke beel den uit Downing Street 10, ambtswoning van hun pre mier, Margaret Thatcher. Voor het eerst in de geschiede nis kwamen live-opnamen op de buis uit de zogeheten Cabi net Room van No 10. Dit grote vertrek is het heiligdom van de Britse regering, die daarin haar kabinetsvergaderingen houdt. Tot gisteren was de Cabinet Room verboden gebied voor alle persfotografen en tv-ca- meramensen. Maar omdat de Amerikaanse president Rea gan na zijn historisch topover- leg in Moskou exclusief verslag wüde geven aan premier That cher en haar ministers, had de Britse bewindsvrouwe besloten de hele wereld een korte blik te gunnen in deze werkkamer. En zo kregen de kijkers pre sident Reagan te zien, die te genover premier Thatcher en haar minister van buitenlandse zaken Sir Geoffrey Howe aan de grote kabinetstafel zat. Rea gan had zijn minister van Bui tenlandse Zaken George Shultz naast zich. Deze was een uurtje eerder in Londen aangekomen uit Brussel, waar hij de NAVO op de hoogte had gebracht van het verloop van de top in Mos kou. Op de Anglo-Amerikaanse kabinetsvergadering in Dow- ningstreet 10 legde president Reagan gisteravond aan pre mier Thatcher en haar minis ters uit, hoe het in de Sovjet- russische hoofdstad was afge lopen. Margaret Thatcher liep over van lof voor de Ameri kaanse president, wiens gebaar om zijn terugreis naar Wash ington te onderbreken in Lon den door haar sterk werd ge waardeerd. „Ronald Reagan die niet lang meer aanblijft als staatshoofd, beschouwt na zichzelf premier Thatcher als de belangrijkste politicus van het Westen", ver klaarden diverse Britse waar nemers met de nodige trots. Het was Margaret Thatcher aan te zien dat zij zich zeer ge vleid voelde. Net zoals al haar na-oorlogse voorgangers hecht zij groot propagandistisch be lang aan goed Brits vertoon op het wereldtoneel, zelfs wan neer vele binnenlandse proble men onopgelost blijvea De Britse premier bood het Amerikaanse staatshoofd gis teravond een diner aan in No 10. Vanmiddag houdt president Reagan in Londens Guildhall nog een uiteenzetting over de sterk verbeterde betrekkingen tussen Oost en West. Daarna vliegt hij naar Washington. Premier Thatcher had presi dent Reagan verwelkomd op het binnenplein van het Fo reign Office, waar het Ameri kaanse staatshoofd gister avond voor de kabinetsverga dering gezwind een erewacht schouwde van beremutssolda- ten in scharlakenrode tunie ken. Reagan zag er in Londen heel wat minder vermoeid uit dan in Moskou. Hij had 's mid dags gerust op de residentie van de Amerikaanse ambassa deur en was daarna met zijn vrouw Nancy gaan thee drin ken met koningin Elizabeth II op Buckingham Palace. ADVERTENTIE BONN (AFP) - Voor het eerst is een Westduitser zijn rijbewijs kwijtgeraakt om dat hij zich schuldig had ge maakt aan wreedheid te genover dieren: met opzet had hij drie eendjes doodge reden. De man, wiens naam niet is vrijgegeven, is 63 jaar. De politieman in Bergisch- Gladbach die hem op de bon slingerde, zei: „Hij heeft met de auto een misdaad gepleegd". De dolle rijder ging twee keer in volle vaart een eenden familie tegemoet. Een woord voerder van de Westduitse automobielclub: „De man heeft aangetoond dat hij psychisch niet tot autorijden in staat is". Over drie maanden komt de zaak voor de rechter. ten. Op geruchten geven we geen commentaar, zo zei hij. Een samengaan van Shell en Texaco zou overigens vrijwel zeker problemen veroorzaken met de Amerikaanse anti trustautoriteiten. Die zouden vermoedelijk de eis stellen dat bepaalde onderdelen van de twee concerns van de hand worden gedaan om de concur rentie niet te zeer te beperken. Op Wall Street wordt overi gens ook het Amerikaanse be- leggingsbedrijf Kohlberg, Kra- vis, Roberts genoemd als kan didaatkoper voor Texaco. Deze onderneming zou de effecten- banken Merrill Lynch en Dre- xel Burnham Lambert hebben ingehuurd om de mogelijkheid van een bod te bestuderen. Kohlberg heeft al een belang van 4,9 procent in Texaco en bracht tot nu toe nog nooit een vijandig bod uit op een onder neming. De overnemingsgeruchten zorgden op Wall Street voor een behoorlijke koerswinst van de aandelen Texaco. De koers steeg met 1,75 dollar tot 52 dol lar. BRUSSEL (ANP) - De Bel gische justitie heeft woens dag huiszoekingen verricht bij zestien leden van de Volksunie, een van de vijf partijen die sinds een maand de Belgische rege ring vormen. Na de operatie, onder de code naam 'Salvador', is officieel al leen meegedeeld dat het om een fraudezaak gaat. In sommige kranten wordt ook gerept van omkoping en het verbergen van terroristen. De verdenkingen van justitie schijnen zich vooral te richten op Europarlementariër Willy Kuijpers. Kuijpers zelf is on grijpbaar in verband met zijn parlemenaire onschendbaar heid. Maar de politie deed in vallen bij zijn medewerkers en bij kantoren van instellingen waarmee Kuijpers contact on derhoudt, zoals het Centrum voor Mensen met Vragen in Leuven. Kuijpers is daar be stuurslid. Volgens de krant De Morgen zou een ex-medewerker van Kuijpers zijn vroegere baas hebben beschuldigd van cor ruptie. Kuijpers zou een paar jaar geleden, toen nog als quaestor van het Belgisch par lement, steekpenningen hebben aangenomen van aannemers die betrokken waren bij de verbouwing van het parle mentsgebouw. Er zijn, althans volgens de Morgen, ook verdenkingen dat Kuijpers zich heeft laten beta len voor diensten aan illegale buitenlanders. Dat geld zou in het verkiezingsfonds van de Volksunie terecht zijn geko men. Dat kan vervelend wor den voor de penningmeester van de VU, Hugo Schiltz, die zijn land op het ogenblik dient als minister van begroting. Van VU-zijde werd dan ook meteen gesuggereerd dat de belangstelling van justitie poli tieke achtergronden heeft. De onderzoeksrechter die opdracht heeft gegeven voor de huiszoe kingen is van liberalen huize. De liberalen hebben in de rege ring het veld moeten ruimen voor de socialisten en de Volks unie. Er wordt verder op gewezen dat de Volksunie de jongste tijd nogal wat kritiek heeft laten horen op de rijkswacht en het gerechtelijk apparaat. Kuijpers zelf voert al jarenlang cam pagne tegen de in zijn ogen middeleeuwse toestanden in de Belgische gevangenissen. Hij haalde zich daarmee de vijand schap op de hals van de vroe gere minister van justitie, de li beraal Jean Gol. N I EUWSOVERZI CHT BAYRUT (RTR) - Lijfwachten van de Amerikaanse ambassa deur in Libanon, John Kelly, hebben in oostelijk Bayrut een vuurgevecht geleverd met militieleden van de christelijke Fa- lange-partij. Dit is in veiligheidskringen vernomen. De ambas sadeur en zijn lijfwachten, die de autocolonne escorteerden, ontsnapten ongedeerd. Wel werd de auto van de ambassadeur door kogels geraakt. Syrische troepen hebben in het zuiden van de stad een eind ge maakt aan een confrontatie tussen strijders van de pro- Iraanse Hezbollah en de pro-Syrische Amal. Het ging om de eerste gevechten tussen de rivaliserende milities sinds Syrië eind vorige week 4.000 militairen de zuidelijke buitenwijken van de Libanese hoofdstad instuurde. PHILADELPHIA (AFP) - De vroegere Democratische senator Eugene McCarthy, die met zijn oppositie tegen de Vietnam- oorlog een beslissende rol heeft gespeeld in de presidentscam pagne in 1968, heeft zich gisteren opnieuw kandidaat gesteld voor de komende Amerikaanse presidentsverkiezingen. Volgens McCarthy, die tegenwoordig de kleine onafhankelijke Consumentenpartij leidt, is er geen echt verschil tussen de De mocraten en de Republikeinen. McCarthy gaat er niet van uit dat hij verliest. McCarthy, destijds senator van Minnesota, gooide in 1968 roet in het eten van president Johnson toen hij de belangrijke voorverkiezingen in de staat New Hampshire won. Die psychologisch belangrijke overwinning dankte hij vooral aan een felle rede tegen Johnsons Vietnam-politiek. MOSKOU (AP) - Een westerse diplomatieke bron heeft ont kend dat een aantal joodse 'refuseniks' tijdens de top toestem ming zou hebben gekregen naar Israël te emigreren. Joeli Kosjarovski, een wetenschapper die al zeventien jaar probeert een uitreisvisum te bemachtigen, had woensdagoch tend gezegd een lijst van 28 'opgeloste' gevallen te hebben ont vangen tijdens een ontmoeting met de Amerikaanse ondermi nister van Buitenlandse Zaken, Richard Schifter. Verder ver telde hij dat de refuseniks, Schifter een lijst van vierhonderd personen hadden gegeven. De Amerikaanse functionaris heeft hun zaak bij de Sovjet-autoriteiten bepleit. In 28 gevallen werd door de autoriteiten positief gereageerd, zei hij. MOSKOU (AP) - De Sovjet-regering gaat haar alcoholproduk- tie op het oude peil terugbrengen en een aantal beperkingen op de verkoop van alcoholische dranken opheffen, zo heeft het weekblad Moskovskii Novosti gemeld. Moskovskii Novosti vermeldde niet precies aan welke ver koopbeperkingen een einde is gemaakt. Het vakbondsblad Troed schreef op 19 mei al dat in Moskou het aantal drankwin kels was gestegen tot 772. Hoeveel Moskou er voordien telde werd niet gezegd. Moskovskii Novosti en Troed gaven twee re denen voor de versoepeling van Gorbatsjovs anti-alcoholisme- campagne. Ten eerste om het illegaal stoken van alcohol tegen te gaan en ten tweede om de toeloop op suiker, die gebruikt wordt voor de aanmaak van alcohol, een halt toe te roepen. COLOMBO (REUTER/DPA/UPI) - In twee provincies van Sri Lanka zijn gisteren verkiezingen gehouden voor regionale ra den. Tegenstanders van het instellen van deze organen hebben bomaanslagen gepleegd en stemlokalen in brand gestoken. Ruim drie miljoen kiezers konden hun stem uitbrengen in de dicht bevolkte westelijke en centrale provincie, waar de meer derheid van de bevolking bestaat uit Singalezen. Voor hen zijn ruim 2.800 stemlokalen ingericht. Tegenstanders van de verkiezingen die lid zijn van het radicale Volksbevrijdingsfront (JVP), hebben gedreigd bij elk stemlo kaal de eerste zeven kiezers die hun stem uitbrengen, te doden. Zij zijn tegen de verkiezingen, omdat die voortvloeien uit het akkoord dat de regering in Colombo vorig jaar met India geslo ten heeft om een eind te maken aan het sectarische geweld tus sen de Singalese meerderheid en de Tamil-minderheid. KUWAYT (RTR) - Palestijnse inwoners van de door Israël be zette gebieden weigeren de Amerikaanse Minister van Buiten landse Zaken George Shultz te ontmoeten op zijn vredesmissie naar het Midden-Oosten, die vandaag begint. Dat heeft een hoge functionaris van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) gezegd. „Wij zeiden tegen Shultz dat hij op zijn komende reis niemand in de bezette gebieden zal vinden, die hem wil ontmoeten als bemiddelaar", zo zei Salah Khalaf, de plaatsvervanger van PLO-leider Yasir Arafat. Khalaf sprak op een ceremonie ter herdenking van de moordaanslag op Khalil al-Wazir, de mili taire commandant van de PLO. Al-Wazir kwam in april bij een aanslag in Tunis om het leven. Shultz is van plan om op zijn vredesmissie naar het Midden-Oosten Israël, Jordanië, Sy rië en Egypte te bezoeken. BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil maatregelen nemen tegen het thuis opnemen van geluids- en videobandjes. Dat staat in een groenboek over auteursrechten dat gisteren in Brussel is gepubliceerd. Vooral de perfecte geluidskwaliteit van de DAT-recorders, waarmee compact- discs kunnen wor den gekopieerd, dreigt de muziekindustrie grote schade te be rokkenen. De Commissie stelt daarom voor deze apparaten verplicht te voorzien van een onderdeel, dat de opnamekwali teit 'bederft'. Voor video- en cassetterecorders is deze maatregel niet haal baar, aldus de commissie. Om de rechten van de muziek- en filmproducenten toch te beschermen zou daarom een heffing moeten worden gelegd op onbespeelde bandjes. PARIJS/DEN HAAG (AFP/UPI/ANP) - De Iraanse geeste lijke leider ayatollah Khomeini heeft donderdag de voorzitter van het Iraanse parlement, Hashemi Rafsanjani, benoemd tot oppperbevelhebber van de Iraanse strijdkrachten. Dit is ge meld door Radio-Teheran. Naar een woordvoerder van de op positionele volksmujaheddin in Keulen tegenover het ANP verklaarde, betekent de benoeming van Rafsanjani dat Kho meini nogmaals heeft gekozen voor voortzetting van de oorlog. Rafsanjani heeft volgens Radio-Teheran de 'volledige macht' over alle legeronderdelen gekregen. Tot nu toe was Khomeini zelf opperbevelhebber van het leger. JAKARTA (RTR) - Een aanmoedigingsprijs van de internatio nale schrijversclub PEN heeft de beroemde Indonesische schrijver Pramoedya Ananta Toer in een lastig parket ge bracht. De beloning heeft onbedoeld onder aanhangers van de regeringspartij Golkar een campagne op gang gebracht om Pramoedyas nieuwste boek 'het glazen huis' te verbieden. Het boek, deel vier uit een tetralogie, wordt afgedaan als commu nistische propaganda. 'Het glazen huis', waarvoor de gevierde schrijver in april van de Amerikaanse afdeling van de PEN- club de 'Vrijheid om te schrijven'-prijs van 6000 gulden ont ving, dreigt nu op de brandstapel te worden gegooid.De vorige drie delen werden door de overheid verboden omdat ze 'de vei ligheid' in gevaar zouden brengen. TEL AVIV (RTR) - Vier Israëlische vredesactivisten zijn ver oordeeld wegens een ontmoeting met leden van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO twee jaar geleden in Roemenië. Een rechtbank in Ramie, in midden-Israël, veroordeelde het viertal op grond van een wet uit 1986 die contacten met 'ter reurgroepen' verbiedt. De rechtbank maakt later deze maand de strafmaat bekend. De vier kunnen tot maximaal drie jaar gevangenisstraf worden veroordeeld. De schuldig bevonden Is raëliërs hebben aangekondigd in beroep te zullen gaan.

de Stem | 1988 | | pagina 5