TABLE 31. S P E C F E K I I >rstel schiet rde keelgat I Filegevoelige trajecten en grensovergangen ReisgidsWijzer is zeer handig DESTEM [NUTTIGE FOLDERS VAN NEDERLANDSE OVERHEID VOOR TOERISTEN Bijna 5 miljoen Nederlanders trekken erop uit .IJK NIEUWS iRKTEN :hab J Schoondijke ïuis in de koelkast. loffertje. ikjes gaan er boven NIET BESLISSEN J ADVIEZEN EN TIPS VOOR REIZIGERS NAAR HET BUITENLAND ).00 Ean fag 1st- \ns het |ag» rib de koen Tir. dames Ariëns-Schuurs, 3. echtpaar Buyze. Groep B: 1. dames Gernaer-Lako, 2. da mes Sas-Broodbaart, 3. echt paar Otte. AVONVIERDAAGSE - De I oudste West-Zeeuws- Vlaamse wandelvierdaagse gaat maandag 6 juni in Oost burg van start. Vervolgens maken de wandelaars de vier dagen vol op dinsdag 7i woensdag 8 en donderdag 9 juni. De afstanden die elke avond kunnen worden- gelo pen zijn vijf en tien kilome ter. Startpunt is sporthal De Veerhoek, waar men kan in schrijven vanaf 18.30 uur. VRIJDAG 3 JUN11988 SOOS - De soos voor alleen-1 fgse staanden afdeling West- fed- Zeeuwsch-Vlaanderen houdt in morgen, zaterdag, een dans- |na- avond in zaal Wijffels. Het Jit- orkest De Apollo's verzorgt de /an muziek en er wordt bingo ge-1 s, 2. speeld. Aanvang 20.00 uur. ds, kl. 1 A 2.50, B 1.80-2.00. Totaal aantal colli 6441. liling: I 0.78. 0.75, cious, 12-1.08, -0.70, 53.900 1.14- 0.63. I ds, bur ds ram- |s, kl. 1 r, 510 AMSTERDAM, 2 juni - In Bintje 50 mm, oogst'87, werden 68 con tracten verhandeld voor levering juni bij een prijs van ƒ11,00 tot ƒ9,80 per 100 kg. De stemming was vast. In Bintje 50 mm, oogst '88, werd 1 contract verhandeld voor levering november bij een prijs van ƒ26,00 en 1044 contrac- L ten levering april tegen ƒ38,70 tot I ƒ34,40. De stemming was resp,1 kalm en zeer vast. I Tho- alleen zou erso- dat er |ien. at ook aar de Lbouw Om Istellen sociaal daarin tbeids- Zouden Dat Jlgende door brgani- dat er den ge tut niet gezien", geluk- Wijs op vakantie in 1988 Idsvoorstel betreffende de privati- en in Breskens is het PvdA-raads-1 f-en tijdens de commissievergade- ferkeerde keelgat geschoten. kig mee en zei de indruk te hebben dat er 'vertragings technieken' werden toegepast! Wielakker was op zijn beurt I niet gelukkig met deze 'insi-l nuerende opmerking' en be-1 schuldigde het college van on-1 zorgvuldigheid. „Het is onver-1 standig om te proberen dit I voorstel erdoor te drukken. Ik I zou liever de onderhandelingen I afwachten en dan pas een be-1 sluit nemen", zo zei hij. Thomaes deelde mee dat dat I het de bedoeling is om het so- ciaal statuut te bespreken in de gemeenteraadsvergadering van deze maand. De andere! commissieleden hadden daar I geen moeite mee. „Aan alle I voorwaarden van het principe-1 besluit is voldaan. We wachten I gewoon af", verwoordde L. Cuelenaere-Faes het meerder heidsstandpunt. Met de zomervakantie voor de deur komt ook weer de jaarlijkse stroom wenken, adviezen en waarschuwin gen op gang die de Nederlandse va kantieganger moet behoeden voor (on)bewuste misstappen. De Nederlandse overheid komt met twee folders, 'Langs de Nederlandse douane' van het ministerie van finan ciën en 'Wijs op reis' van Buiten landse Zaken, die de toerist wegwijs moeten maken in de wirwar van douanebepal i ngenreisverzekerin gen en geldige reisdocumenten. De precieze douanebepalingen voor het reizigersverkeer blijken bij veel vakantiegangers niet altijd even bekend te zijn, aldus een woordvoer der van het ministerie van financiën. Een jaarlijks terugkerende folder die erop wijst wat wel en niet door de beugel kan, is dan ook geen overbo dige luxe. Zo mogen bijvoorbeeld goederen die in het buitenland zijn gekocht zoals souvenirs en cadeaus belastingvrij worden ingevoerd tot een bedrag van 890 gulden. Deze goederen moeten dan wel in een EG- land zijn aangeschaft. Het vrijge stelde bedrag is echter slechts 125 gulden als de goederen in een niet- EG-land zijn gekocht of in een tax free shop. De juiste hoeveelheden sigaretten, alcoholhoudende dranken en par fum die de doorsnee reiziger niet in zijn hoofd heeft zitten, worden in de folder eveneens op een rijtje gezet. Komt de reiziger bijvoorbeeld terug uit een EG-land dan mag hij 300 si garetten invoeren, is hij in een land buiten de EG op vakantie geweest dan mogen dat er slechts 200 zijn. Ook minder voor de hand liggende invoerbepalingen voor bijvoorbeeld planten, vlees en vleeswaren, die vergezeld moeten gaan van een ge zondheidscertificaat, komen ter sprake. PROBEREN 'De gemiddelde reiziger is best goed op de hoogte van wat wel en niet mag', zo meent de woordvoerder van Financiën, 'maar er zijn natuur lijk altijd mensen die het proberen'. Dat 'proberen' leverde vorig jaar een door de Nederlandse douane in be slag genomen hoeveelheid soft drugs op van ruim 47.000 kilo, en 2.520 kilo hard drugs. Volgens Fi nanciën stijgt de 'vangst' van verdo vende middelen met het jaar. Het ministerie van buitenlandse zaken wijst in zijn folder 'Wijs op reis' nadrukkelijk op de gevaren die aan het bezit van verdovende middelen in het buitenland kleven. 'Er zitten honderden Nederlanders voor jaren in buitenlandse gevangenissen na dat ze, vaak bij een grenscontrole, betrapt zijn op het bezit van drugs. En deze gevangenissen zijn bepaald geen vakantie-oorden', aldus de fol der, die is geschreven onder coördi natie van de Rijsbergenaar en Stern- medewerker Wim Verwey. 'De straf fen in het buitenland zijn inderdaad niet mis', zo zegt een woordvoerster van het ministerie, 'en bovendien wordt daar geen onderscheid ge maakt tussen hard- en soft drugs'. Toch wordt er dit jaar geen aparte campagne gehouden tegen het bezit van drugs zoals die een aantal jaren geleden plaatsvond. 'De mensen die nu betrapt worden nemen het risico heel bewust, het zijn geen naïeve ty pes en zij weten welke straffen ze te wachten staan. Deze mensen, vaak handelaren, bereik je niet met een voorlichtingscampagne', licht de woordvoerster toe. AIDS In de folder van Buitenlandse Zaken wordt ook uitgebreid aandacht be steed aan aids. Onbeschermd seksu eel contact wordt sterk afgeraden en voor reizigers naar Afrika ten zuiden van de Sahara en naar het Caribisch gebied is er een speciale informatie folder over aids. Sommige landen verlangen dat de vakantieganger aantoont geen aids-patiënt te zijn. Voor dit zogenoemde non-aidscerti- ficaat dient de toerist zich te wenden tot huisarts, GG en GD of, voor meer informatie, tot de aids-infolijn (tel. 06-3212120). Buitenlandse Zaken raadt reizi gers verder aan altijd met een geldig paspoort op reis te gaan. De meeste landen geven weliswaar toegang als een paspoort niet langer dan vijf jaar verlopen is, maar men kan met een verlopen paspoort problemen krijgen bij hef verzilveren van girobetaal kaarten, cheques en dergelijke, zo waarschuwt het ministerie. Saillant detail: in de folder worden Neder landse toeristen erop attent gemaakt Het aantal kampeerders aal deze zomer met twee procent zijn toegenomen. dat „geleidelijk in 1988 een Neder lands paspoort naar Europees model zal worden ingevoerd". Het nieuwe paspoort is zeer fraudebestendig, al dus de folder, die daarmee dus enigszins achterloopt op de actuali teit. Er komt dit jaar nog geen nieuw Nederlands paspoort. Ook de ANWB komt met tips voor een onbezorgde vakantie. Behalve kaarten met verkeersinformatie over filegevoelige trajecten en grensover gangen (zie elders op deze pagina) geeft de organisatie via folders maar ook telefonisch informatie die va- riëert van wat te doen met hond en kat tijdens de vakantie tot het aantal surfplanken dat de vakantieganger FOTO WIMKOOYMAN mee mag nemen naar zijn bestem ming. 1 rj De vangst van verdovende middelen op de Europese vliegvelden etljgt met het Jaar. Ean hasjhond In actie op het vliegveld van Rome. FOTO ANP MINISTERIE m BUITENLANDSE ZAKEN De nuttige folder 'Wijs op reis' van hit ministerie van binnenlands» zakon. Zoals elk jaar zullen er ook in 1988 in de vakantiemaanden overal in Europa files ontstaan. Volgens de ANWB zijn de volgende wegtrajecten en grens overgangen filegevoelig. Nederland - A2 Utrecht-Den Bosch, voor de Waalbrug bij Zaltbommel - A2 Eindhoven-Maastricht, bij Weert/Nederweert -A16/A27/A58 rond Breda - A29/N59 Zeelandroute - N50 Arnhem-Apeldoorn, in beide richtingen - N57 bij de Oosterscheldekering. Oostenrijk - A10 Salzburg-Villach, voor de Tauern- en Katschbergtunnel - A12/A13 Kufstein-Innsbruck-Brenner, het gehele traject - B314/B171 /B315 Reutte-Landeck-Reschenpas, het gehele traject - B158/B145/B113/A9 (zgn. 'Gastarbeiterroute), het gehele traject -de grensovergangen Tarvisio (met Italië), Loiblpas, Wurzenpas en Spielfeld (met Joegoslavië) en Reutte/Pfronten, Kufstein/Autobahn en Salburg/Autobahn (met West-Duitsland). Zwitserland -de autosnelwegen N1 en N2 bij knooppunt Harkingen (ten zuiden van Basel) - N2 Luzern-St. Gotthardtunnel-Bellinzona-Chiasso, vanaf de noorde lijke toegangsroute St. Gotthardtunnel tot aan Chiasso. Italië -alle autosnelwegen rond Milaan, Turijn, Florence, Bologna, Modena, Rome en Livorno - A10 Menton-San Remo-Genua, tussen Menton en San Remo. België - A10/E40 Brussel-Oosteinde, tussen Aalter en Jabbeke - N4 Namen-Marche-Bastogne-Arlon, vooral bij Bastogne-centrum en Martelange. Frankrijk - de autosnelwegen rond Parijs, vooral de Boulevard Peripherique -A6/A7/A9 Parijs-Dyon-Lyon-Orange-Narbonne-Perpignan (Frans/ Spaanse Grens) tussen Auxerre en Valence en tussen Orange en Narbonne - A8 bij Aix-en-Provence - A10 tussen Poitiers en Bordeaux - A31 Luxemburgs/Franse grens-Nancy-Dyon bij Thionville -Rn10 ten zuiden van Bayonne - Rn20 ten zuiden van Limoges - Rn23 ten zuiden van Orléans - Rn175/Rn176 tussen Avranches en St. Brieuc -de grensovergangen Le Perthus en Hendaye/lrun (met Spanje) en Mulhouse (met West-Duitsland) West-Dultsland - A3 Frankfurt-Neurenberg -A5Frankfurt-Basel - A7/B309 Kempten-Pfronten - A8 Karlsruhe-Stuttgart-München-Salzburg - A9 Neurenberg-München, tussen Holledau en Kreuz München/Nord - A95/B2 München-Garmisch, aan het einde van de Autobahn - A99 rondweg München-Ost - grensovergangen Pffronten/Reutte en Salzurb/Autobahn -A1 Keulen-Dortmund-Bremen -A3 Keulen-Oberhausen - A1 /A3/A4 Autobahnen rond Keulen -Autobahnen rond Frankfurt Dit jaar zullen zo'n 4,8 miljoen Nederlanders voor hun zomervakantie naar het buitenland trekken. Dat is 3,5% meer dan de zomerperiode van het vorig jaar. Deze groei is vermoedelijk een gevolg van de slechte zomer van 1987, aldus de ANWB in een prognose. Zonzeker bestemmingen, met name rond het Middellandse Zeegebied, zullen dan ook de meeste landgenoten ontvangen. Maar ook zal er een groei te zien zijn in aantallen rei zigers naar landen als Turkije, Marokko en Tu nesië. Bovendien staat Amerika in de belang stelling, mede als gevolg van de lage dollar koers. Op verschillende transatlantische vluch ten is zelfs geen stoel meer te krijgen. Het aantal verzorgde reizen zal met ca 8% toenemen, voornamelijk bij de vliegvakanties en in iets mindere mate bij touringcarbedrijven. Ruim tweederde van de buitenlandse zomerva kanties wordt ondernomen met de auto. Die ca tegorie trekt in de eerste plaats naar Frankrijk, terwijl West-Duitsland en Spanje-Portugal elkaar nauwelijks iets ontlopen op de tweede en derde plaats. Daarna volgen Joegoslavië en Grieken land. Nieuw dit jaar is een verzekering die de toerist praktisch vrijwaart van de financiële gevolgen van pech. Volgens de ANWB is ruim 60 procent van de auto's die de Alarmcentrale per jaar repatriëert getroffen door pech. Zij stuurt ook ruim 2.000 on derdelen na naar gestrande automo bilisten in het buitenland. 'Een grote groep automobilisten dus die vaak een forse financiële aderlating te verwachten krijgt tijdens hun vakan tie om de pech te verhelpen', aldus de ANWB. Het idee van een mecha nische schadeverzekering werd al dus geboren, zo licht een woord voerder van de organisatie toe. MEER KAMPEERDERS De ANWB verwacht in het aantal mensen dat dit jaar gaat kamperen een groei van twee procent. Ook voor het toerisme in eigen land neemt de belangstelling toe, zij het met mate (een stijging van 1 2 pro cent). Het aantal vakantiegangers dat in eigen land blijft, komt hiermee op ongeveer 4,2 miljoen, zo becijfert de ANWB. Het Nederlands Bureau voor Toe risme (NBT) vindt het nog wat aan de vroege kant voor prognoses, maar is toch al 'voorzichtig optimistisch' over dit jaar. 'Vorig jaar was een top jaar met 13 miljoen korte en lange vakanties in eigen land. Wij hopen natuurlijk dat dat dit jaar geëvenaard wordt', aldus een woordvoerder. 'Het voorjaar blijkt vangrote invloed te zijn op de keuze van vakantiebe stemmingen', zo legt hij uit, 'hoe mooier het weer, hoe meer mensen geneigd zijn in Nederland te blijven. Dit jaar geeft, met al die zonnige da gen, dus een gunstig beeld voor de zomervakantie'. Veelbelovend is vol gens het NBT het feit dat veel cam pings voor de zomerperiode al vol geboekt zijn. ANVR De Algemene Vereniging van Reis bureaus ANVR constateert een grote belangstelling voor voornamelijk vliegvakanties en reizen met eigen auto waarvoor accommodatie wordt gezocht via een reisbureau. Volgens directeur G. Couvreur zijn er op dit moment 20 procent meer boekingen gedaan dan op het zelfde tijdstip vo rig jaar. 'Een ongekende stijging', zo meent Couvreur. Hij wijt dit aan het feit dat het de mensen economisch meer voor de wind gaat, dat de prij zen voor georganiseerde reizen nau welijks gestegen zijn en dat het aan deel van reisbureaus in de vakantie planning van het publiek de laatste jaren flink is gegroeid. Als nieuwe vakantiebestemmingen zijn volgens de ANVR vooral Tunesië, Turkije, Cyprus, Malta en Egypte in trek. Wie zich dit jaar eens goed wil voorbereiden op de vakantie heeft eindelijk de kans dat zo volledig mo gelijk te doen. De CPNB, de organisatie van de Nederlandse boek handelaren, heeft daartoe een ReisgidsWijzer sa mengesteld waarin de lezer in één oogopslag ziet, welke gidsen er voor zijn vakantieland bestaan met de prijzen. En er is keus genoeg, want voor de meest bereisde gebieden zijn er gidsen uitgegeven. En daarnaast worden ook nog eens de werelddelen behandeld. Een erg handig blad derhalve en bovendien klantvriendelijk, want het ligt gratis voor u klaar bij de boekhandel. WEKELIJKSE CONSUMENTENBIJLAGE- EINDREDACTIE HEIN SLUIJTER. VORMGEVING PAULA POLS

de Stem | 1988 | | pagina 13