ring iverd en door: Winst Sovjetunie, gelijk spel Ierland Israel vertrekt bij Feyenoord SPORT Neem\Anavond s Een Sinaasappeltje Töe. Geblesseerde Gullit optimistisch over Oranje ecreatie B.V. ZONDAt OPEN TANDEM VAN AERLE/VANENBURG VERHUIST NAAR LINKS TREK DE JACKPOT IN CASINO BREDA. rQ] p, v. PUTTEN^ \nj Theo van de Velde afgekeurd DONDERDAG 2 JUNI 1988 NIEUWSOVERZICHT Hage vierde in Ronde Noorwegen Eskilsson naar Sporting Lissabon Fargeon kiest voor Servette Menzo mag niet naar Suriname Voetbaldames winnen in China Druppers tweede in Sevilla de krant. Zoff manager van Juventus g van de mutaties ge- t betalingsverkeer, maar .d. een verdere versnel- computerverbindingen op een hoger plan. Jam- nodig blijkt: de beveili- en personeel is ook aan steed, zodat het kantoor hoogste eisen. Maar de eker geen vesting Labobank, een bank die fl/ÏSTlS Uw officiële Honda-dealer Ivoor Breda-Oosterhout e.o. de stfm >or Chris van Nijnatten i STERDAM - Geen pa niek Gullit is niet moe, maar heeft slechts zijn en kel verzwikt. Zondag speelt jrij gewoon mee tegen Roda Onder het dungezaaide pu bliek in de sfeerloze Olym pische betonklomp veroor zaakte gisteravond Gullits [plaats in de dug-out nog de neeste opwinding. is niks aan de hand", ver klaarde de Milanees na afloop lachend. „Ik ben helemaal niet hioe of zo, alleen maar licht ge blesseerd aan mijn enkel. Daar ng ik in de wedstrijd van jisdag een beetje doorheen." Gullit, die na de droge voor- in Amsterdam wel be- greep, dat zijn teamgenoten een schouderklopje konden ge bruiken, was lovend over het Oranje, dat zonder hem tegen Roemenië aan de bak moest. „Ik zag de lijnen weer een beetje zichtbaar worden, dat vond ik een belangrijke zaak. Voor rust vielen er wel wat te veel gaatjes tussen de linies, maar dat was in de tweede helft niet meer het geval. Ik vond vooral Van Aerle een goede wedstrijd spelen als mandekker. En uiteraard ver dient ook Rijkaard een compli ment. Hij was misschien wel de beste man." Enig punt van kritiek was volgens de vedette het gebrek aan doelpunten. „Dit soort wedstrijden moet je voor rust beslissen. Er hadden er toen ze ker drie in moeten liggen. Ge lukkig benutte de Roemenen die strafschop niet, want dan was het vervelend geworden: Het is dan wel een vriend schappelijke interland, een overwinning blijft belangrijk." De ex-clubgenoot van Gullit, PSVer Berrie van Aerle, toonde zich verguld met de complimenten van de gekwet ste aanvoerder. „Als Ruud me goed vond, is dat een lekkere opsteker voor me zo vlak voor het EK." De Helmonder heeft geen enkel probleem met zijn rol als mandekker aan de lin kerkant. „Nee hoor, de laatste drie Europa Cup-wedstrijden heb ik ook in de mandekking gespeeld. Wat maakt me dat uit, ik wil spelen, het kan me niet schelen waar. Ik denk ook dat het een belangrijke rol is, die van mandekker. Zowel Rusland als Engeland speelt met twee spitsen, die zullen toch uitgeschakeld moeten worden." Een andere PSV'er op een vreemde plaats, Vanenburg voor rust als linkerspits, bleek na afloop al even gretig als zijn collega. „Het ging wel fijn voor rust. In de tweede helft minder, ook al speelde ik toen op mijn eigen stek. Maar beoordeel me niet op deze wedstrijd. Ik heb net zes, zeven dagen dolle pret in Eindhoven achter de rug." Vanenburg heeft er geen problemen mee het EK te spe len aan de linkerkant van het veld. „Als daar problemen lig gen en Michels denkt dat ik daar de oplossing kan bieden, speel ik daar, heel simpel. Er moet immers wat gebeuren. Als ik dan merk dat het vanaf die kant goed gaat, is dat voor mij en de bondscoach mooi meegenomen." Bobby Robson, de manager van het Engelse nationale team, op 15 juni tegenstander van Oranje, toonde zich in Am sterdam eens temeer een be wonderaar van het Neder landse voetbal. Na afloop be deelde hij Oranje zelfs een fa- vorietenrol toe op het EK. „Ne derland heeft geen zwakke plekken. Dat bleek nu wel weer. Ze hebben voetballers, die alle stijlen kunnen spelen. Met Bosman erbij kunnen ze zelfs gewoon Engels voetballen. Wat vooral weer opviel, was de perfecte traptechniek. Het was weer ongelooflijk hoe goed al die lange ballen steeds aan kwamen. Nu was Gullit er jammer genoeg niet bij, zodat ik weinig wijzer ben geworden, maar toch zetten ze de Roeme nen heel makkelijk opzij. Met Gullit in de ploeg zijn de Hol landers nog een klasse beter. Nederland wordt de gevaar lijkste ploeg op het EK" sns Telefoon 01172-1665 Theo van de Velde .niks aan de handS foto 0e stem/ben stoten Van onze sportredactie RIJSBERGEN - Theo van de Velde is door de arts van de Italiaanse f Gis-formatie definitief afgekeurd voor het rij den van wedstrijden. De profwielrenner uit Rijsbergen onderging in Rome tot tweemaal toe een onderzoek, nadat hij had gerept over hartruis, een 'kwaal', waarmee hij al vele jaren door het le ven gaat. Volgens de dok ter is het niet verant woord voor Van de Velde zware inspanningen te doen. De persoon in kwestie heeft daar een heel andere mening over. „Dat kan helemaal geen kwaad. In Nederland ben ik ook di verse keren onderzocht en telkens was de uitkomst, dat het geen probleem is te blijven wielrennen. En dat blijf ik ook doen. In België is er voldoende startgelegenheid voor mij." In het verleden zijn er overigens meerdere ge vallen geweest van ren ners met hartruis, die tot geweldige prestaties kwa men. Te denken valt bij voorbeeld aan de Italiaan Marco Bitossi, die nota bene wereldkampioen werd bij de profs. De Rijsbergenaar heeft dit seizoen ook nog geen cent salaris ontvangen vah zijn werkgever. Hij heeft inmiddels oud-wiel renner Eddy Beugels in geschakeld als bemidde laar. Michels vindt ideale elf Door Ted van Leeuwen AMSTERDAM - Uit de schoot der nood worden vaak de aardigste oplossin gen geboren. Veertien jaar geleden diende zich in de laatste oefenwed strijd van het Nederlands elftal voor het WK van '74, tegen Roemenië, plotseling Wim Rijsbergen als de ontbrekende schakel aan. Gisteren waren - puur toevallig - opnieuw de Roemenen de laatste test-case voor een belangrijk toernooi in de Bondsrepubliek. En net als veertien jaar gele den vond bondscoach Rinus Michels in de troosteloze cou lisse van het Olympisch Sta dion, waar Oranje gisteren probleemloos met 2-0 won, de oplossing voor zijn laatste zor gen, in dit geval de invulling van zijn linkerflank. Michels wilde daar aanvankelijk spelen met het trio Van Tiggelen- Mühren-Van 't Schip. Sinds dinsdag (Kennemerland) en vooral gisteren heeft hij een andere formule gezien en om ringen de PSV'ers Vanenburg en Van Aerle - aanvankelijk voorbestemd voor de rechter flank - de Ajax-veteraan. „Te lang hebben we met de linkerflank geëxperimenteerd, ook omdat de PSV'ers er pas zo laat waren. En nu ben ik eruit." In Michels gedachten staat het Oranje, dat over tien dagen te gen de Sovjets aan het EK be gint, vast. Door de verschui ving van de tandem Van Aerle- Vanenburg naar de door het Wegvallen van Silooy defensief slecht bezette linkerkant is er plaats gekomen voor Jan Wou ters, die in Michels eerste EK- opstelling, gemaakt in Noord- wijk aan Zee, niet voorkwam. „Wouters heeft laten zien dat ik niet om hem heen kan. Het is een meevaller dat Vanenburg en Van Aerle op op de linker flank de beste oplossing vor men. Van Basten is in principe de betere speler, maar hij be gint niet aan het EK Misschien breng ik hem later. Zoals we nu speelden, is plotseling de beste oplossing gebleken. Vanuit deze wedstrijd kom ik tot de opstelling tegen de Russen." Michels zal, blessures voor behouden, in Keulen spelen met Van Breukelen, Van Tig- gelen, Koeman, Rijkaard, Van Aerle, Wouters, Gullit, Müh- ren, Van 't Schip, Bosman en Vanenburg. „In grote lijnen staat mijn opstelling nu vast, al zijn variaties - ook tijdens de wedstrijd - altijd mogelijk", al dus Michels gisteravond. „Maar het gaat zo: de trainer wikt en de blessures beschik ken." Spelend zonder de aan zijn linkerenkel geblesseerd ge raakte Gullit (op zijn plaats stond Bosman, Kieft speelde in de spits) zat Oranje behoorlijk in elkaar tegen de technisch vaardige, maar niet bijster ge disponeerde Roemenen. Oranje toonde zich wat vermoeid, „maar dat is van de PSV'ers en Van Tiggelen voor te stellen", vond Michels. „Zij hebben een loodzwaar programma achter de rug en ze hebben tien dagen de tijd om zich te verbetereu" Oranje schiep zich een aan tal uitstekende kansen, waar uit alleen Bosman (in de tweede minuut) en Kieft (na een sterke actie van Bosman acht minuten na rust) een tref fer produceerdeu Doelman Lung voorkwam een aantal treffers, onzuiverheid deed de rest. Opmerkelijk was het optre den van Vanenburg in de eer ste helft als linkerspits. De kleine baltovenaar had weinig last van de vooij aarsmoeheid, die vooral Van Tiggelen nog parten speelt, en toonde zich in grote doeu Dat biedt het voor deel dat Van 't Schip, als links buiten niet echt geschikt, zich aan zijn geliefde rechterkant tenminste af en toe langs een tegenstander wurmt. En met Wouters in zijn rug, defensief niet teveel kwaad kan. Onder luid gejuich van de slechts 7000 toeschouwers mocht Van Basten in het laat ste half uur - als linksbuiten - zijn opwachting makeu Hij be gon met een aantal overtui gende passeerbewegingen, maar zakte samen met de wed strijd weg. „Zijn inpassen kost tijd", zei Michels, „en die heb ik niet. Pas in een echt uitgeba lanceerd team breng ik hem Zover zijn we nog niet. Maar in vergelijking tot Bulgarije zijn we alweer een stuk verder. Het is dan ook zo langzamerhand tijd. In de komende tien dagen (zondag oefent Oranje tegen Roda JC, dinsdag tegen Quick Nijmegen en donderdag tegen De Treffers, red.) gaan we ver der met de basisploeg. Slijpen, slijpen en nog eens slijpeu" NEDERLAND - ROEMENIË 2-0 (1-0) - 2. Bosman 1-0,52. Kieft 2-0. Schddsrech- Duel voor het Roemeense doel tussen Wim Kieft en Adrian Bumbescu. - fotoanp ter: Damgaard (Den). Toeschouwers: 15.000. Nederland: Van Breukelen; Van Tigge len, Ronald Koeman, Rijkaard en Van Aerle; Van 't Schip (Van Basten), Wou ters, Mühren (Erwin Koeman) en Vanen burg; Kieft en Bosman. Roemenië: Lung; Rednic, Andone (Rota- riu), Belodedid,~Bumbescu en Klein; Sa- bau, Bölöni en Hagi (Ma teut); Lacatus en Camataru. DEN HAAG (ANP) - De Sovjetunie, de eerste tegenstander van Neder land in de eindronde van de strijd om de Europese voetbaltitel in West- Duitsland, heeft woensdag in Moskou Polen met 2-1 verslagen. Bij rust hadden de Polen nog een voorsprong. Ierland, eveneens een opponent van Oranje in West-Duitsland, speelde tegen Noorwegen. Voor 9494 toeschouwers werd er niet gescoord. Wel vielen er doelpunten in La Valetta bij het duel tussen Malta en Wales. De Britten, tegenstander van Nederland in de kwalificaties voor de wereldtitelstrijd, wonnen met 3-2. In Kopenhagen verraste Tsjechoslowa- kije Denemarken. In het Idraetspark werd het 1-0 voor de Oosteuropeanen. De Denen stelden in het voorlaatste voorbe reidingsduel voor het EK ernstig teleur. De 23.700 toeschouwers gaven aan slechts twee Deense spelers een voldoende: PSV- verdediger Jan Heintze, die in Kopenha gen als middenvelder acteerde, en FC Köln-aanvaller Poulsea De treffer viel al na ,elf minuten, na een fout in de Deense defensie, en kwam van de voet van mid denvelder Kubik. De Denen begonnen het duel zonder de geblesseerde Michael Lau- drup. Hij werd slecht vervangen door Jesper Olsen, die in de tweede helft plaats moest maken voor Vilfort. Na de pauze kwamen de licht geblesseerde Morten Ol sen en Sören Lerby niet meer terug. Ook Ierland maakte ruim een week voor het begin van het Europees kam pioenschap weinig indruk. De Ieren had den vooral oog voor de defensie. Die werd echter door de Noren, een mengeling van amateurs en profs, nauwelijks getest. De gasten kregen in het eerste gedeelte twee grote kansen, maar faalden. Aanvoerder Frank Stapleton, deze week pas zeker ge worden van een plaats in de selectie, stelde diep teleur. De oud-Ajacied werd in de tweede helft gewisseld voor Casca- rino. Wales, dat vorige maand de eerste kwalificatie-wedstrijd voor het wereld kampioenschap won, stond in La Valeta tegen Malta al na negen minuten op 0-1 door Horne. Middels twee treffers van Bussuttil namen de gastheren verrassend een voorsprong. De twee gerenommeerde aanvallers van Wales, Hughes en Rush, zorgden uiteindelijk voor de winst van de gasten. De Sovjetunie won zijn laatste wed strijd voor het begin van de eindronde van het Europees kampioenschap met de nodige moeite. In Moskou nam Polen door Dzekanowski in de eerste helft een voor sprong. Nadat Litovtsjenko na de pauze de stand gelijk had getrokken, zegevier den de Sovjets door een benutte straf schop van Protossov. NOORWEGEN - IERLAND 0-0. Ierland: Bonner; Morris, Hughton, McCarthy, Moran en McGrath; Whelan, Houghton en Gal vin (Sheridan); Stapleton (Casarino) en Al- dridge. DENEMARKEN - TSJECHOSLOWAKIJE 0-1 (0-1)-11. Kubik 0-1. Denemarken: Rasmussen; Morten Olsen (Lars Olsen), Nielsen (Kristensen), Bysk en Sive- baek; Lerby (Jensen), Helt, Heintze; Elkjaer Larsen, Poulsen en Jesper Olsen (Vilfort). MALTA - WALES 2-3 (2-1) - 9. Horne 0-1, 15. Busuttil 1-1,21. Busuttil 2-1,53. Hughes 2-2,74. Rush 3-2. Wales: Norman; Hall, Blackmore, Williams en Aizlewood; Slatter, Saunders (Hodges) en Ho ren; Rush, Hughes en Davies. SOVJETUNIE - POLEN 2-1 (0-1) - Dzeka nowski 0-1, Litovtsjenko 1-1, Protossov 2-1 (strafschop). ROTTERDAM (ANP) - De grote schoonmaak bij Feyenoord heeft ook Rinus Israel getroffen. Na een langdurig onderhoud met algemeen directeur Hans Kraay en Feyenoord-voorzitter Gerard Kerkum besloot hij gisteravond met onmiddellijke ingang zijn functie als trai ner van de Rotterdamse eredivisie-vereniging neer te leg gen. Dat maakte Hans Kraay woensdagnacht bekend. Het vertrek van Israel hing al een tijdje in de lucht. De voor zitter van de beheersstichting, Jorien van de Herik, had al eens geïnformeerd welke afkoopsom voor zowel Feyenoord, Israel als de vakbond WON aanvaardbaar was. Kort voor de nieuwe beheersstichting aantrad, tekende Is rael een contract tot de zomer van 1990. Feyenoord-voorzit ter Gerard Kerkum ging er tot dusverre vanuit, dat Israel gewoon zijn contract zou uitdienen. Samen met Kraay en bestuurslid Van Duivenbode had hij een dag of tien geleden een gesprek met Israel over onder meer het volgend seizoen, dat later schriftelijk werd vastgelegd. Israel antwoordde maandag eveneens schriftelijk. Er werden afspraken ge maakt over een vervolggesprek. „Dat ging in een heel goede sfeer. Ik ben er steeds vanuit ge gaan, dat ik mijn contract bij Feyenoord zou uitdienen", al-' dus Israel. „Maar het was mij al wel duidelijk, dat Van de Herik het in mij niet zag zitten." VALDERSFLYGA (ANP) - Heieen Hage is woensdag in de zesde etappe van de Ronde van Noorwegen als vierde geëin digd. Na de bergetappe over 60 kilometer van Fagernes naar Valdersflya, gewonnen door de Zwitserse Gyr, bezet Hage de tweede plaats in het algemeen klassement op 47 seconden van de Amerikaanse Davis. Uitslag zesde etappe: 1. Gyr (Zwi) 60 km. in 1.57.36,2. Davis (VSt) op 0.18,3. Benedict (VSt) op 0.25,4. Hage (Ned) op 0.27,10. Knol (Ned) op 1.24; 26. Westland (Ned) op 1.52; 54. Koolloos (Ned) op 12.54, 59. Meyer (Ned) op 15.12. STOCKHOLM (TT) - De Zweedse voetbal-international Hans Eskilsson komt het volgende seizoen uit voor de Por tugese eerste divisie-club Sporting Lissabon. De transfer, voor ongeveer één miljoen gulden, kwam gisteren rond. Eskilsson speelde drie jaar geleden nog voor een amateur club in Oestersund. Daarna ging hij over naar Norrköping, waar hij zich geen basisplaats kon verwerven. Afgelopen seizoen kwam hij uit voor Hammarby, speelde wel in Jong Zweden, maar had op het moment dat hij werd gekozen voor de nationale ploeg, die in het vierlandentoernooi van West-Berlijn aantrad (eind april), nog geen enkele wed strijd in de eerste divisie voor zijn nieuwe club gespeeld. In Berlijn was hij als spits de grote uitblinker. GENEVE (RTR) - Bordeaux-aanvaller Philippe Fargeon, vóór de kwartfinales van het Europese bekertoernooi van landskampioenen tegen PSV nog aangekondigd als één van de grootste Franse talenten, tekende gisteren een vierjarig contract bij de Zwitserse club Servette. Met de transfer is een bedrag gemoeid van een kleine anderhalf miljoen gul den. De vereniging uit Genève was op zoek naar versterking we gens de kwalificatie voor het UEFA-bekertoernooi. Het aantrekken van Fargeon heeft consequenties voor de 32-jarige Westduitser Karl-Heinz Rummenigge. De 95-vou- dige international verdwijnt uit de voorhoede van Servette. Het is de bedoeling dat hij de verdediging van de Zwitserse topclub gaat leiden. ZEIST - Stanley Menzo heeft zijn vakantie naar Suriname afgezegd. Volgens bondscoach Michels mag de tweede re- serve-doelman van het Nederlands elftal de komende we ken best met vakantie gaan, als hij maar bereikbaar is voor het geval dat Van Breukelen of Hiele tijdens de eindronde om het Europees kampioenschap uitvalt. GUANGZHOU (ANP) - Het Nederlandse dames-voetbal- elftal heeft de eerste wedstrijd van het internationale toer nooi van Guangzhou, in de Chinese provincie Guangdong, met 3-0 gewonnen van Ivoorkust. De wedstrijd werd bijge woond door 12.000 toeschouwers. Bij rust was de stand al 2-0 door doelpunten van Regina van Miltenburg en Ria Vestjens. Na een kwartier in de tweede helft bepaalde Daniëlle de Winter de eindstand op 3-0. Opstelling: Van den Hoek; Zwarts, Vestjens, Van Rooijen-Bonte (Leemans), Mostert; Fien Timisela, Wiegman, De Winter; Janny Timisela, Van Miltenburg, De Bakker (Schuil). Uitslagen: poule A: Nederland - Ivoorkust 3-0, China - Canada 2-0; poule B: Australië - Brazilië 1-0, Noorwegen - Thailand 4-0; poule C: Verenigde Staten - Japan 4-1, Zweden - Tsjechoslowakije 0-0. SEVILLA (ANP) - Rob Druppers heeft zijn Spaanse toernee woensdag voortgezet met de tweede plaats op de 800 meter tijdens internationale atletiekwedstrijden in Sevilla. De Utrechter noteerde 1.44,98. Druppers behoefde slechts Joseph Chesire voor zich te dul den. De Kenyaan liep met 1.44,39 de beste tijd van het sei zoen. De derde plaats was voor de Brit Peter Elliott in 1.45.44. Han Kulker en Mare Borghans, de twee andere Nederlan ders die in Sevilla startten, eindigden als achtste en elfde op de drie kilometer. Dat onderdeel leverde in 7.45,46 een over winning op voor de Brit Steve Cram. Borghans klokte 7.59,04, Kulker 8.06,33. (ADVERTENTIE) Bijster 30. - Holland Casinos: Amsterdam - Breda - Rotterdam - Scheveningen - Valkenburg - Zandvoort. TURIJN (RTR) - Dino Zoff, de vroegere doelman van het Italiaanse voetbalelftal, is woensdag benoemd tot manager van Juventus. De legendarische doelman, die in 1983 zijn loopbaan als voet baller bij Juventus beëindigde, is de opvolger van Rino Mar- chesi. Zoff werd vooral aange trokken vanwege zijn grote po pulariteit bij de aanhang van Juventus. Zoff maakte deel uit van het Italiaanse elftal, dat in 1982 in Spanje wereldkampioen werd. Hij speelde 112 interlands; de laatste elf jaar van zijn car rière kwam hij uit voor Juven tus. Tot voor kort was de 45-ja- rige Zoff trainer van het Olym pisch elftal. Zoff krijgt de zojuist met voetbal gestopte oud-interna tional Gaetano Scirea als assis tent.

de Stem | 1988 | | pagina 9