Ballen en fotonen Op zoek naar een plaats in de kosmos L LASER BUNDELT LICHT, WARMTE, ENERGIE EN INFORMATIE WETENSCHAP SE STEM_GJDS_2 NEDERLANDSE VERTALING VERZAMELD WERK JUNG COMPLEET UIT BOEKEN BLADEN 9 DE STEM EXTRA DONDERDAG 2 JUN11988 De computerrevolutie is nog niet uitgewoed, of we zitten al weer midden in de volgende: de la serrevolutie. Verbluffend Niet in zicht Fusiebolletjes Totaliteit Individueel NIEUWSFEITEN Keuze plaats wetenschapscentrum Eicel-bank in Singapore Zonnedood voor insecten JEDERLAND 1 JEDERLAND 2 NEDERLAND 3 DUITSLAND 1 [23.00] Eerste vlucht Sovjet-shuttle wordt beman^aTnbone - Waar gaat het geld voor lasers heen? Vraagtekens T49 De werking van een laser is een beetje te vergelijken met een ideale biljarttafel vol ballen. Je stoot één bal met effect tegen een stel andere, en alles blijft rollen, klossen en kaat sen tegen de banden. Natuurkundig onderlegde lezers krommen nu de tenen, want zoals elke vergelijking gaat ook deze mank. Daarom een klein stukje natuurkunde, voor de liefhebber. De laser -de afkorting van Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation - berust op het beschieten van elektronen rond atoomkernen met de precies daarbij passende lichtdeeltjes (fotonen). Er moeten genoeg atomen zijn in aangeslagen toestand. Dat wil zeggen: hun elektronen vliegen heel even in een wijdere baan rond de kern. De 'opgewonden' elektronen laten de fotonen passeren, zakken naar hun vroegere baan, en doen er bij hun te rugval elk zelf nog een foton bovenop, volgens het kruidenier sprincipe: twee halen, één betalen. Het resultaat is waterval van fotonen, die - eenmaal met spie gels of tralies in de juiste banen geleid - een lichtbundel vormen van één nauwkeurig afgemeten golflengte. Pieken en dalen van de golflengten van de fotonen lopen bovendien kilometers lang gelijk op. Ter vergelijking: het licht uit een gewone lamp bestaat uit een ratjetoe van golflengten, en straalt gewoonlijk alle kanten op. Laserbundels daarentegen zijn toonbeelden van discipline en vereende kracht. Allerlei stoffen blijken te 'laseren': gassen, vloeistoffen, halfge leiders, vaste stoffen.De eerste laser was van robijnkristal. Een paar miljoensten van een seconde kwam er een rood straaltje uit, zo dicht bij het einde van het spectrum dat het nauwelijks te zien was. De laser was geboren, op 7 juli 1960. De grote Einstein - wie anders - had het effect al voorspeld, in 1916. Een nieuwe revolutie Door Kees Buijs De wereldmarkt voor lasers was vorig jaar goed voor een omzet van zes miljard gulden. Dat lijkt een schijntje, vergeleken met de driehonderd miljard gulden van de wereldcomputermarkt. Maar de groeisnelheid van de la- sermarkt komt overeen met die van de computermarkt. Per vier jaar verdubbelt de omzet. Nu nog verdienen zestigdui zend mensen een boterham in de laserindustrie; in het jaar 2000 zullen het er volgens ver wachting een kwart miljoen zijn. In 1986 werden er wereld wijd drie miljoen lasers ver kocht. Een jaar later waren het er 16,4 miljoen. Die reusachtige toename kwam vooral door de laserljes in de compact disk speler. Daarvan werden er vo rig jaar vijftien miljoen ver kocht, waarvan tweehonderd duizend in ons land. Zit het geheim van de com puter in de steeds snellere en kleinere elektrische schakelin gen, het geheim van de lasers zit in gebundelde pakketten en pakketjes energie. Of licht Of warmte. Net wat u wilt Lasers zijn zo precies af te stemmen, dat je ermee kunt lezen en schrijven. Maar ook meten, opereren, snij branden, commu niceren, holografische afbeel dingen en lichtshows maken, bolletjes samenpersen en gasa- tomen vangen. We hoeven de prestaties van lasers niet uitsluitend af te me ten aan de krachtpatsers onder hen, zoals de industriële staal plaatsnijders of de ruimtewa pens die president Reagan op z'n SDI-tekentafel heeft. Hoe verbluffend veel juist de klein ste lasers kunnen, meldde dr. Verbeek van Philips Natuur kundig Laboratorium onlangs op een symposium aan de Technische Universiteit Eind hoven. Halfgeleiderlasers die de compact disk 'lezen' - sommige kosten nog maar vijf gulden, met een gegarandeerde levens duur van 25 j aar - zij n niet gro ter dan een speldeknop. Het overgrote deel van die speldek nop bestaat uit opsluitlagen. Daartussen zit de actieve 'lase- rende' laag. Die actieve laag is akelig dun. Men gaat naar 'dikten' van tien angstrom; dat is gelijk aan drie atoomlagen. „Dikker hoeft niet", aldus Verbeek la- koniek, „want alle elektronen in de laag doen mee." En dat zijn er altijd nog miljarden maal miljarden. De stroom die nodig is om het lasertje aan de gang te krij gen, was aanvankelijk honderd milliampère; nu is 25 milliam- père genoeg. Het vermogen ligt rond de tweehonderd milli watt. Wil men meer vermogen, dan voegt men een stel la serljes samen. Er zijn nu half geleiderlasers die zijn samen gesteld uit vierhonderd afzon derlijke laserljes (emitters), met een gezamenlijk vermogen van twee watt. Een enorm ver mogen, als je let op de afmetin gen. De nieuwste ontwikkeling is de halfgeleiderlaser die z'n golflengte kan veranderen. Het is een soort minuscule drie trapsraket, waarvan het ene uiteinde het vermogen levert en het andere de golflengte re gelt. De eerste resultaten wij zen op een variatie tot honderd angstrom; niet veel, maar alle begin is moeilijk. Het einde van de ontwikkeling is nog lang niet in zicht. Ver beek noemt de produktie van halfgeleiderlasers ondanks de stormachtige successen van de afgelopen tien jaar nog niet volwassen. En de compact disc kan nog stukken voller. Een heel andere toepassing die in Eindhoven ter sprake kwam, is de laser in de genees kunde. In veel gevallen hoeft de chirurg niet meer te snijdea Een 'actieve draad' doet het vuile werk. Drs. ir. E. Stassen, natuur kundige èn medicus in het Delftse Reinier de Graaf Gast huis, meldde dat daar inmid dels 25 patiënten met een laser zijn behandeld aan verstopte bloedvaten in het bovenbeen. De slaagkans ligt boven de ne gentig procent. Een laserfiber met saffiertje sluipt door de ader en zodra hij een bloedprop of plaque tegen komt, brandt hij die weg. Eten soort appelboor vangt het Men werkt nu aan dunnere lasersystemen, zodat ook de bloedvaten in het onderbeen en Door Ronald Peters Aan de Nederlandse uni versiteiten wordt het werk van Carl Gustav Jung, een enkele uitzondering daar gelaten, nauwelijks gedo ceerd. Wat dat betreft trof hij het, als 'verloren zoon' van Sigmund Freud, maar slecht. Niet dat Freud zich' in een da verende reputatie mag verheu gen, maar veel studenten wor den toch uitgebreid op diens ideeën getracteerd Toch neemt de belangstelling voor het werk en de ideeën van de Zwitserse psychiater Jung de laatste jaren toe. Niet in de laatste plaats door de inspan ningen van uitgeverij Lemnis- caat, waar inmiddels bijna een derde van Jungs oeuvre in ver taling verscheen. Nu is er dan ook het Verza meld Werk. Weer een forse zet in de richting van meer be kendheid Tien pillen Jung. Een representatieve keuze uit zij oeuvre. De afgelopen drie jaar druppelgewijs op de markt verschenen, en met deel tien -aantekeningen en registers - afgerond. Drieduizend pagina's tekst. Vierhonderd illustraties. Voor een klein deel al verschenen als zelfstandige titels en integraal uit het Duits vertaald door de Rotterdamse Jung-kenner en publiciste Pety de Vries-Ek. Het verzameld werk mag dan compleet zijn, volledig is het zeker niet Het blijft repre sentatief. Omvangrijker zijn bijvoorbeeld de Gesammelte Werke van Jung die te lezen zijn in het Duits en het Engels. Hier gaat het om een kostbare verzameling waarvan de boe ken 150 gulden per stuk kosten. Als tussenweg werd in Zwit serland onder redactie van dr. H. Barz en dr. H. Dieckman de wat bescheidener serie uitge bracht die nu vertaald is. De eerste complete versie werd tijdens een bijeenkomst in Utrecht door de voorzitter van de Landelijke Vereniging voor Analytische Psychologie R. ten Kate overhandigd aan schrijver Harry Mulisch. „Mijn leven is de geschiedenis van een zelfverwerkelijking van het onbewuste. Alles wat in het onbewuste ligt wil ver wezenlijkt worden, en ook de persoonlijkheid wil zich ont plooien vanuit haar onbewuste toestand en zichzelf als totali teit beleven." Deze woorden van Jung zijn terug te vinden ir< de proloog van zijn autobiografie Herin neringen Dromen Gedachten. Ze werden deels ook gebruikt bij de presentatie van het Ver zameld Werk. Jung omschrijft er de kern van zijn arbeid mee: zijn stre ven naar individuatie. Ofwel: de volledige persoonlijke ont wikkeling van het individu. Dat moet daarvoor wel een zware weg vol problemen en gevaren afleggen. Maar aan het eind ervan vindt hij zijn persoonlijk heldendom. Om zichzelf, en zijn patiën ten, die weg te wijzen poogde Jung het onbewuste zo diep mogelijk te doorgronden. Hij zocht woorden van de inner lijke stem vooral in dromen, religie, de alchemie en de oer beelden (de achetypen). Bij zijn speurtocht stootte hij op enkele van zijn wellicht be langrijkste wapenfeiten: zijn ontdekking van een collectief onbewuste, de archetypen en de synchroniciteit. Met dat laatste wees hij op al te toevallige samenlopen van omstandigheden. De mate van toevalligheid is daarbij, vol gens Jung, zo groot dat er een bedoeling in moet zitten. Een boodschap die richting aan het handelen van mensen kan ge ven. Het collectief onbewuste openbaart zich onder andere in de archetypen. De oerbeelden die bij iedere individu over de hele wereld sinds zijn ontstaan gemeenschappelijke kenmer ken hebben. Jung herkent ze in dromen (eenvoudige voorbeel den zijn vuur, water en zon) en in de mythen die hij uitgebreid bestudeerde. Pety de Vries over het indivi duele aspect van Jungs werk, dat therapeutisch uitmondde in de analytische psychologie: „Ik denk dat juist daarom het werk van Jung tot nog toe vooral een voedingsbodem in Amerika heeft gevonden. Daar ga je al snel in een persoonlijke analy se. Niet alleen omdat je proble men hebt, maar als onderdeel van een persoonlijke ontwik keling. Verder is de belangstel ling voor hem in Engeland ook heel levendig." Over Jung en Nederland: „Hier hebben lange tijd op uni versiteiten de Freudianen ge regeerd. Af en toe kom je een Jungiaan tegen, maar veel zijn dat er tot nog toe niet." Het uitkomen van het Verza meld werk zou daar volgens de vertaalster verandering in kunnen brengen. Verder dra gen daartoe bij de activiteiten van de Nederlandse Vereniging voor Analytische Psychologie, die zij mede oprichtte. Een club van zo'n 150 academici die po gingen doen het werk van Jung verder te verdiepen door het bijvoorbeeld te integreren in de moderne wetenschap. Daarbij horen onderzoek, het uitbren gen van artikelen en het geven van gastcolleges. Aan het begin van deze eeuw had Jung enkele j aren intensief contact met Freud, die in hem zijn opvolger zag. Jung waar deerde Freud zeer vanwege zijn wijze van werken met neurotische patiënten, van wie hij zich, door zich zoveel moge lijk in hun situatie te verplaat sen, een diep begrip verschafte. Hij verwierp echter zijn theorie die alle menselijke ge dragingen en drijfveren terug brengt tot de seksualiteit. De twee gingen met ruzie uit elk aar. Hoewel het Verzameld Werk uitdrukkelijk niet alleen be doeld is voor de professionele lezer, is het voor de liefhebber taaie kost. Jung schrijft ro mantisch en gedreven, maar zijn gedachten zijn hoewel in trigerend soms nauwelijks te volgen. „Toen ik hem twintig jaar geleden voor het eerst las, be- Carl Gustav Jung. foto archief de stem greep ik misschien een derde van wat hij beweerde. Wel voelde ik me direct aangetrok ken tot wat hem dreef. Jung geeft je een plaats in de kos mos, en het gevoel dat die iets groots en geheimzinnigs is." Een goede tip van Pety de Vries-Ek is dan ook om, alvo rens aan het Verzameld Werk te beginnen, eerst Herinnerin gen, Dromen Gedachten te le zen. Dat biedt niet alleen een toegang tot zijn werk, maar vertelt ook veel over het leven van een van de grootste den kers van deze eeuw. Het Verzameld werk, uitgegeven bij Lemniscaat Rotterdam, omvat de delen: Psychologie en praktijk, Archetype en onbewuste, Persoon lijkheid en overdracht, Mensbeeld en Godsbeeld, Droom en Indivi duatie, Verlossing In de alchemie, Libidoin transformatie. De held en het moederarchetype, Mens en cul tuur en Aantekeningen en regis ters. Prijs per deel 6930. Het kabinet acht het wijs zich afzijdig te houden bij de van een geschikte lokatie voor een nationaal centrum voorn tenschap en technologie. Een uitspraak daarover is te meer ij verstandig, daar het rijk geen financiële middelen voort dergelijk centrum wil vrijmaken. De ministers Deetman derwijs en Wetenschappen) en De Korte (Economische Zal# hebben dit de Tweede Kamer meegedeeld. Herhaalde pogingen van de regering om de activiteiten initiatiefgroepen die zich sterk maken voor een nationaal tenschapscentrum te bundelen, zijn op niets uitgelopen, vj gens het kabinet is er in ons land slechts plaats voor één wetn schapscentrum. Rotterdam, Utrecht en Kaatsheuvel werken elk aan ei( plannen om zo'n centrum van de grond te krijgen. Daar doet Twente een proef met het centrum Technovia. Een advi commissie onder leiding van oud-minster Van Aardenne j vorig jaar de voorkeur aan Rotterdam. In Singapore bestaan plannen voor een 'bank' voor menselijl eicellen. Als die er komt, is het de eerste in de wereld. Het g$ om een soort vrieskist, waarin eicellen kunnen worden ij waard bij een temperatuur van 180 graden Celsius onder nuljj Volgens de initiatiefnemer, dr. Christopher Chen, is het dij vriezen van eicellen nuttig bij geboortenregeling. „Vroum produceren op jongere leeftijd betere eicellen, terwijl ste meer vrouwen pas omtrent hun vijfendertigste gezinsuitbnj ding wensen. Hun eicellen kunnen zolang worden bewaaiij aldus Chen. Vakgenoten van Chen twijfelen aan het plan voor een eitJ bank. Zij vinden dat er eerst meer bekend moet zijn over degj volgen van het invriezen van menselijke eicellen. Een onderzoeksgroep aan de universiteit van Illinois in de Vel enigde Staten heeft een bestrijdingsmiddel gemaakt dat insta ten doodt binnen enkele seconden nadat licht op hen valt J Nachts brengt men het middel op bladeren, waarop insekl zitten te eten. Zodra de zon op komt, veroorzaakt dit in de volgegeten beestjl een fotochemische reactie, die de celwanden vernietigt. Vi| gens de onderzoekers is het een milieuvriendelijk bestrijdinj middel, dat snel afbreekt. De mens heeft in de voorbije 2500 jaar steeds vernuftiger] nieren bedacht om de tijd te meten. De eersten die dat na« keurig konden, waren de Grieken met hun zonnewijzers. Lak kwamen onder meer de mechanische en elektrische uunwj ken. Sinds kort hebben kwartsuurwerken de wereld verovaij terwijl de grootste precisie zit in de atoomklok. Hoe werken ze eigenlijk? Daarover schrijft Bruno Ernslj 25 eeuwen tijdmeting. In zijn historisch overzicht streeft 1 niet naar volledigheid; waterklokken en zandlopers bijvo beeld ontbreken. Maar wat hij behandelt doet hij teel haarfijn uit de doeken. Zo kun je ook eens je eigen klok wen. Uitgegeven door Aramith in Amsterdam 32,50) Heel wat psychologisch onderzoek komt in het dagelijks ven van pas. Pieter Vroon, psychologiehoogleraar in Utr< lijkt de voorbeelden uit zijn mouw te schudden, en schrijft korte, bondige stukjes over in De Volkskrant. Over de onl trouwbaarheid van ooggetuigen bijvoorbeeld, waarom maan laag aan de horizon zo groot lijkt, wat licht te mal heeft met onze gevoelens, waarom wij kleuren zien die er zijn, hoe eenvoudige leerprocessen onze lichamelijke a: kunnen aantasten, of waarom wij dromen. Een aantal vanzij stukjes is bewerkt, verdeeld in vijf rubrieken -waarnei gevoelens, denken, het lichaam en ziekte - en gebundeld in boekje Allemaal psychisch. Leerzaam, soms ook vermakel en een genoegen om te lezen. Uitgegeven bij Ambo in 25). Taal en sociale werkelijkheid heet de bundel sociologis beschouwingen van de Amsterdamse hoogleraar J. Gotij sblom. De stukken, die hij de laatste 25 jaar schreef, gaan ovj o.m. het algemeen beschaafd Nederlands, de (taal)positie v Nederlandse inmtelleetuelen, maatschappelijke hiërarchie] geluk, levensbeschouwing en ideologie. Al zijn beschouwingen hebben gemeen dat ze wijzen opl sterke invloed van maatschappelijke machts- en afhankeiij| heidsverhoudingen op allerlei aspecten van het menselijk b staan. De taal weerspiegelt deze verhoudingen en bekrachsi ze, schrijft Goudsblom. Ook in dit boek benadert hij oude ij nieuwe vraagstukken via de denkwijze en de begrippen v Norbert Elias. Uitgegeven bij Meulenhoff in Amsterdi (ƒ34,50). In het laatstverschenen nummer van Natuur en Tech aandacht voor een onderwerp, dat lange tijd tot de verbeeldip van biologen heeft gesproken: de metamorfose of gedaantevij wisseling bij insekten. Met prachtige foto's en tekeningen. Planten zijn niet alleen in staat om insekten en andere 'oj vreters' af te schrikken met vies smakende sappen. Zij ku ook heel gerichte vergiften in hun weefsels produceren, 4 beestjes verminken. Zo hebben -blijkens een artikel in Nat] van 12 mei - onderzoekers van de Maleisische universiteit vi Penang en een onderzoeksinstituut in Palo Alto, Califoni ontdekt dat een Cypergrassoort hormonen produceert, was] mee de plant de ontwikkeling van jonge sprinkhanen aan kelijk kan vertragen en de dieren op latere leeftijd onvrudi baar maakt. iavond start de VARA de herhaling van Tteilly, «terspion'. Meesterspion »ey Reilly heeft echt he in. Hij werd in 1874 onder naam Sigmund Rosen- d in Rusland geboren, leven is één groot avon- ur geweest van vrouwen fspionage-opdrachten voor Engelse geheime dienst serie begint in 1901, als dly reeds enkele opdrach- i heeft vervuld. Survival of the fittest aiiit Sankt Moritz brengt AVRO een nieuwe ronde 'Survival of the fittest'. Ier de deelnemers be vin - zich de Nederlandse ver- icnwoordiger Bert van der Fan, officier bij de land- cht en drie oud-winnaars, zijn de Engelsman Bernie shbee, de Welshman Da- Robberts en de Ameri- David Bingham. Zij «ten diverse uitputtende lerdelen afwerken, waar- Ier wildwaterzwemmen -varen, een downhill-race, ial ropes en een survival William and Mary -tweede documentaire in erie 'William and Mary - .erfect match' gaat in op gevolgen van het koning- ap van stadhouder Wil- i III. Door Willems bestij- .g van de Engelse troon >ben de Nederlanders niet en een belangrijke in- uitgeoefend op de En- kunst en wetenschap, ar ook andersom is dat het I geweest. Uit de kunst ende I vekelijkse aflevering van de kunst' verzorgt een ortage over de opera putertje Pieterse' van rad Boehmer naar het boek van Multatuli. is er een reportage de oprichting van de jiting Kunstenaars Ne- i-Nicaragua. De ru- brengt verder in ter- met Harold Pinter, ograaf William Forsy- q componist Tom Wil- De laatste twee zijn den verbonden aan het llett Frankfurt. Dormlre eur Niklaus Schilling hulde in 1978 met de film eingold' zijn passie voor aen. Ook de tv-film 'Dor- e' op het eerste Duitse net ilt in een trein. Twee ge vrouwen delen onder van Hamburg naar nchen een slaapcoupé. De s vrouw, een vroegere pia- is op de vlucht. Ze bij een moord betrok- iske en Wiske: ntistmh! 'een' Het nieuwe nummer van Pythagoras, wiskundetijdscl voor jongeren, zingt de lof van de passer, het tweebenige Ij keninstrument, dat voor veel brugklassers de eerste wete schappelijke investering is. Wat de oude Grieken Archimed en Nicomedes allemaal met de passer uitspookten en nog v meer meetkunde. Het blad Mens en Wetenschap presenteert de nieuf deeltjesversneller, waarmee men in Genève de materie r verder uiteen wil rafelen in deeltjes van deeltjes. Volgei moeten met het apparaat - opgesteld in een ondergronc kelvormige tunnel in een ring, waarvan de straal meer 4 twintig kilometer bedraagt - de eerste proeven gedaan word« <ctns een iaen neus In de NewScientist van 5 mei tracht de hersenspecialisteS san Blackmore van de Universiteit van Bristol te duiden wall aan de hand is met de verhalen van mensen, die klinisch dof zijn geweest of op het randje van de dood hebben gezweefd^ weer zijn 'teruggekomen'. Verhalen van tunnels met licht ai het eind en mensen, die uit hun lichaam treden en zichzelf t boven bekijken. Volgens de schrijfster hangt veel af van] ideeën die de mensen van tevoren al hadden, en van de a van hersenactiviteit. MOSKOU (AP) - De eerste vlucht van een Russisch ruimtevf^'^ /5 zal vermoedelijk worden bemand door twee kosmonauten. //y HE-1~ heeft de Russische ruimtevaartdeskundige Vladimir Sjatalov \L,/, A, kendgemaakt. Hij zei erbij dat de lancering pas zal plaatsvind|j'"/VD./£' als alle systemen grondig zijn gecontroleerd en beproefd. Eerder was bekendgemaakt dat de eerste vlucht van het Ru sche ruimteveer onbemand zou zijn. Sjatalov heeft verslaggeV1 op bezoek in het ruimtevaartcentrum in Baikonoer de planr voor de lancering ontvouwd. Volgens Radio Moskou lijkt het B sische ruimteveer op het Amerikaanse, maar zijn er meer bijz^sü derheden in het ontwerp. de kransslagaderen toeganke lijk worden voor deze behan delmethode. Veel toepassingen bleven in de lichtstad onbesproken. Zoals de militaire, waarnaar wereld wijd meer dan de helft van al het geld voor laseronderzoek gaat. En ook de mogelijkheden van laserfusie: laserbundels die bolletjes zwaar water - niet groter dan een zandkorrel - zo in elkaar persen dat een fusie reactie optreedt. Een water stofbom in piepzakformaat dus, maar veelbelovend voor de energievoorziening van de vol gende eeuw. Verrijking van uranium met behulp van lasers is een andere energietoepassing die in het verschiet ligt. Gaat dat lukken, dan lijkt de centrifugemethode van UCN in Amelo rijp voor het museum. Toepassingen van lasers in de telecommunicatie verlopen Een arts verricht een operatie met een grote kooldioxyde- laser. Aangezien de lichtbundel van zo'n laser niet te zien is, gebruikt hij een helium-neonlaser met een rode bundel om de laser precies te richten. Grafisch 1.9 Medisch 3.7% Onderzoek 4% Materiaal-^ bewerking 5.2% L_ Verrijking 10.5% Militair 52.4% Een metalen imitatie van een fusiebolletje op een speldek nop. De middellijn van het bolletje is even klein als die van een mensenhaar. - foto Lawrence uvermore national laboratory tot dusver teleurstellend. Het heeft lang geduurd voordat de industrie glasfibers kon maken die helder genoeg zijn om de lichtbundels over lange afstand probleemloos te transporteren. Maar nu die er zijn, verwach ten deskundigen dat tachtig procent van de koperen kabels van PTT over twaalf jaar ver vangen zal zijn door glasfiber. Televisie en beeldtelefoon gaan dan eveneens per laser en fiber. Vormen de lasers uitsluitend een succesverhaal, zoals in een spannend j ongensboek? Ir. W. de Ruiter, docent we tenschap en samenleving aan de Technische Universiteit Eindhoven, zet daar vraagte kens bij. Vooral bij de enorme sommen die aan het onderzoek naar laserwapens op gaan. Al leen de VS heeft daar al vier Links een gewone telefoonkabel met koperdraden; rechts een glasvezelkabel. Deze kabel is veel dunner, maar kan vijf tigduizend telefoongesprekken tegelijk verwerken. Dat is meer dan drie keer zoveel als de kabel van koperdraad. miljard dollar in gestoken. En het gaat nog zeker tien jaar du ren voordat de lasers die nu nog in de SDI-race zijn, toe te passen zijn als wapens. Maar ook op de gebieden la serfusie en -verrijking zijn de meningen verdeeld. Deze toe passingen kunnen leiden tot het goedkoper worden van kernenergie en tot een grotere verspreiding van kernwapens. Produkten van de laserin dustrie laten zich verder erg goed automatiseren, waar schuwt De Ruiter. „We moeten dus geen al te grote verwach tingen voor de werkgelegen heid hebben. Nog afgezien van de ultra-consumptiemaat schappij die we bezig zijn te scheppen." Zelfs op het gebied van de gezondheidszorg is het volgens hem niet alles goud wat er blinkt. „Kunnen we die dure spullen wel betalen, en worden we niet totaal afhankelijk van het medisch apparaat? Zouden we niet beter onze leefwijze kunnen aanpassen?" Tenslotte noemt hij nog één toepassing van lasers, waar over de meningen zeer ver deeld zullen zijn. In het jaar 2000 hebben we een omvang rijke holografische porno- markt in tijdschriften. Wie meer wil weten over principe en toepassingen van lasers, vindt veel hierover in 'Laser. Dodelijk wapen, genezende straal' van Jeff Hecht en Dick Teresl (uitg. Else vier 1985).

de Stem | 1988 | | pagina 22