OSITIE De politiehond is onmisbaar De doopsge: 'WAPEN TUSSEN WAPENSTOK EN VUURWAPEN IN' DE STEM EXTRA DONDERDAG 2 JUN11988 >E STEM VANZEEU OOSTBURG - Niets staa koop van de jachthaven in nog in de weg. De gemee burg heeft met het opstelle sociaal plan voor het per laatste hobbel genomen. Het sociaal plan, waarin de tot Training dige korpsleiding is laaiend en thousiast over de resultaten van de inzet van de dieren en gaat het ge meentebestuur voorstellen een vierde hond aan te schaffen. TIEN JAAR GELEDEN maakte eens bewijzen dat de hond een het korps gemeentepolitie in Ter- waardevolle aanvulling voor de neuzen een aarzelend begin met dienders kon zijn. Nu heeft het het gebruik van een politiehond, korps in de Scheldestad drie hon- Een 'geleend' dier moest maar den 'in volledige dienst'. De hui- fan onze verslaggever LaRDENBURG - Het D66- - [emeenteraadslid van Aar enburg H. van Rie wil dat - et zwembad in het Burge heester van Dongen sport- n [ark in Aardenburg varia- n Be openingstij den krij gt. In f [e weekends doorlopend 0 ipen van 10.00 uur tot 19.30 v |ur op andere dagen moet b le openstelling afhankelijk h vorden gemaakt van het tc peer. Belangstellenden g .Van onze verslaggever De pakwerker maakt zich klaar voor de strijd. De hond wordt opgehitst tegen een boef/politieman. De lijn zal tegen de kracht van het dier niet bestand blijken. Een politiehond die eenmaal iets vast heeft, laat niet makkelijk meer los. De wond moet behandeld worden om infectie te voor komen. door Rein van der Helm TERNEUZEN - Peter Smol ders, Jan van de Velde en Guido de Rechter - de geleiders van respectievelijk Astor, Tosca en Dusty- zullen hun nieuwe collega met open armen ontvangen. En de aan te kopen hond moet een scala van testen ondergaan voordat besloten wordt hem of haar aan te schaffen. Dikwijls een hem, want tachtig procent van de diensthonden bij de politie be staat uit reuen. En dan bij voorkeur een kruising van de Mechelse herder. „Wij hebben een moeilijke start gehad in Terneuzen", zegt Peter Smolders. „Maar nu zijn we door de collega's volledig geaccepteerd. Wijzelf zijn nor maal surveillant, alleen hebben wij als specialisatie dienst- hondgeleider. Als wij 's nachts surveilleren, is de hond er al tijd bij. En van die honden heeft menig collega al veel ge mak gehad Jan van de Velde schudt de voorbeelden waarbij een dank baar gebruik van de dienst- hond werd gemaakt met gemak uit de mouw. Ze variëren van het door de hond staande hou den van een tasjesrover en het scheiden van groepen vechten den - zoals bij de voetbalwed strijd PSV-Brugge in Bres- kens - tot de kalmerende wer king van een blaffende hond op over hun toeren zijnde mensen, die soms op het punt staan een mes of zelfs bijl te hanteren. „En daarnaast de preventie die uitgaat op een onrustige bin nenstad als een politieman met zijn hond de ronde doet. Het is opmerkelijk", zegt Van de Vel- De politieman loopt een forse beet op. en hij bijt, dan wordt daar een mutatie van gemaakt. Je moet je altijd kunnen verantwoor den. Alleen bestaan er voor het inzetten van een hond geen heldere geweldsinstructies zo als bij wapenstok of vuurwa pen. Het komt op gezond ver stand en kennis van je hond aan", zeggen Smolders en Van de Velde. Voorbeeld: er komt een alarm over een inbraak. Zie je kinderfietsen voor dat huis lig- mando correct wat geëist wordt? Kan hij goed zoeken en revieren. Een miskoop kun je je niet permitteren, want je praat al gauw over een kleine drie duizend gulden die neergeteld moeten worden", zeggen beide Terneuzense politiemensen. gen, dan gaat de hond natuur lijk niet onaangelijnd het huis in. Het is steeds een afweging die je moet maken". Van de andere kant vinden de Terneuzense hondengelei ders het wel dankbaar werk. „Er ontstaat een enorme ver trouwensband tussen hond en baas. Het vergt veel tijd en in zet, maar van de andere kant krijg je er veel voor terug. Het is eigenlijk een hobby". Voordat een hond wordt inge zet is er een lange en intensieve trainingsperiode aan voorafge gaan. Tijdens een loodzware test moet de hond het 'Certifi caat voor de diensthond' ver werven. Dan nog is het niet af gelopen. Wekelijks wordt één dag getraind, nu bij de afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van de Nederlandse Bond voor de Diensthond, waarvan alleen politiemensen lid kunnen zijn. En elke twee jaar moet op nieuw een examen worden af gelegd. De politiehond wil de fotograaf Ook met een hoge te lijf. De baas heeft moeite om het schutting heeft de beest aan te lijnen. hond geen moeite. Diensthonden zoals bij de poli- is een soort basis-opleiding, tie in gebruik zijn niet een, waarop wij verder touwen", twee, drie gekwalificeerd. De zegt Smolders, hond wordt aangeschaft bij een „Dit certificaat zegt overi- hondenliefhebber die zijn dier gens niet alles. Wij testen voor heeft opgeleid bij een politie- aankoop zo'n hond goed uit. Is hondenvereniging. „De hond hij moedig? Durft hij burgers heeft dan wel een certificaat, te bijten (tot dan toe zijn het al maar dat is niet genoeg om leen pakwerkers geweest)?, diensthond te kunnen zijn. Het Doet hij op het eerste com- En altijd is de hond bij de zelfde begeleider. „Je moet je hond door en door kennen, we ten wat hij kan en wat hij doet als hij bijt. Wat dit laatste be treft worden de honden afge richt op het vastpakken van armen of benen, hoewel een beet op een andere plaats ook niet is uitgesloten. Een hond loopt bij een vechtpartij niet altijd om de strijdende partijen heen om een arm of been te zoeken. En de speurzin wordt wekelijks getest." Als voorbeeld hiervan wordt verteld dat de Terneuzense honden in staat zijn een man, liggend op de bodem van een afgesloten auto -die op zijn beurt weer tussen zo'n vijftig autowrakken staat - feilloos te lokaliseren. Tijdens de wekelijkse trai ning, dit keer in De Braakman, gebeurde een klein ongelukje. Opgehitst door een man trekt Astor de lijn van zijn begelei der volledig door en bijt de on verlaat onmiddellijk. „En dan moet je weten dat die man wel de man is waar mijn hond naar toe gaat als ik met vakantie ben. Hij pakt dus zonder on derscheid des persoons en dat is een goed teken", zegt Jan van de Velde. Een probleem waarmee elke diensthondgeleider van tijd tot tijd wordt geconfronteerd is: wanneer zet ik mijn hond in. „Je moet de diensthond be schouwen als een soort wapen tussen de wapenstok en het vuurwapen in. Als de hond daadwerkelijk wordt ingezet Met een stoel probeert de pakwerker zich de hond van het lijf te houden. Portret

de Stem | 1988 | | pagina 18