M-manifestatie: vliegers moeten vliegtuigen vervangen iy. [IDDENSTAM) WIL COMPENSATIE VOOR VERDWIJNEN RUIMTE Ë-STEM 'MER AND 1 George Sponselee 2 Over het vogelnest Schoolsport-project gemeente Hontenisse •e klasse! KORT ZEEUWS Laatste maal driekamp ziekenhuizen Muziekfestival in Heikant PLAATSELIJK NIEUWS [utosport keer 01 st je wat betref) tin huis hebben., ,E STEM VAN ZEELAND 2 DONDERDAG 2 JUN11988 sportieve Lancii Jebouwd op basif Van onze verslaggever i.e. Uitgerust met guLST - De Hulster Middenstandsvereniging sn met Goodyeai ^at er in het noordelijk gedeelte van de Hul- jle pin-stripmg er, ^er binnenstad nieuwe parkeervoorzieningen komen. Teleurstelling EN KXKLUSIEFfr ereldkampioen! de Keijzer [ENT BESPEELT NAAR HET ELIG KENNIS! 'C JMMERS 4A DOR MAAR 1e krant. Pessimistisch Leraar Hulst terug op geboortegrond H 't VOSKE Ingewikkelder Axel Nieuw-Namen St.-Jansteen Vlas in Vlissingen BU BELANGSTELLING VERENIGINGEN Gemotiveerder Informatie Honden rennen om Zilveren Muilkorf 400 starters Hulster vierdaagse r1 ggg [MICHEUI O fe-l pi musiM ffiJS T22 Van onze verslaggever (ES - Geen helicopters, dan laar vliegers! De Zuidelijke „andbouw Maatschappij (ZLM) laat zich niet uit het lood slaan »r het verbod van een 'lucht- lartshow' tijdens de grote mani- festatie eind juni op Neelije Jans. pe milieubeweging had overwegende bezwaren tegen vliegtochten, helicop- ter-demonstraties en ultra-lichte vliegtuigjes boven het voormalige werkeiland. Ze zouden de vogelrust verstoren. De ZLM heeft daarom een alterna tief gezocht en gevonden in onder meer een demonstratie vliegeren. „Niet zomaar vliegers, maar heel ver nuftige dingen, waarmee bijvoorbeeld ook luchtfoto's gemaakt kunnen wor den," zegt secretaris Jan Oggel over dit programma-onderdeel. Verder zal het publiek te zien krijgen wat 're mote sensing' precies inhoudt. Daarbij gaat het om zeer geavanceerde lucht fotografie via satellieten. In de agra rische sfeer worden die bijvoorbeeld gebruikt voor controles op aardappel moeheid. Ook de afzegging van de visserij - organisatie Zevibel, die aanvankelijk wel zou komen, lijkt te zijn gecom penseerd. Hoogstwaarschijnlijk meert een mosselkotter af bij Neeltje Jans. Als extra attractie beschouwt men tenslotte de aanwezigheid van prins Claus, die op vrijdag 24 juni de mani festatie bezoekt (per helicopter!). Hij neemt er niet alleen een kijkje, maar praat ook met een representatieve vertegenwoordiging van de Zeeuwse boeren. Dit zijn overigens nog maar enkele onderdelen van het overvolle pro gramma dat de manifestatie op 22,23, 24 en 25 juni te bieden heeft. Shows van antieke en hypermoderne machi nes, veekeuringen, de dag van het paard, ringrijden, muziek en folklore staan er eveneens op. Op woensdag 22 juni is er de traditionele opening met een concert in de Grote Kerk in Goes, een dag later is Neelije Jans centrum van de manifestatie, die officiéél zal worden geopend door ZLM-voorzitter H. van der Maas. xtra parkeerplaats nodig HF Integrale in Rally-uitvoerii De ondernemers vrezen dat er een groot tekort aan par- erplaatsen zal ontstaan als de plannen voor een Albert Jeijn-vestiging op het 's Gravenhofplein doorgaan. jen goed alternatief is in de jen van de middenstandsver- liging het terrein aan de Éoostergang, als daar binnen- fcrt het schoolgebouwtje ver- ijnt. De gemeente heeft (tarmee echter andere plan- pn. De Hulster Woningbouw- ireniging wil er zestien wo gen neerzetten. Het middenstandsbestuur hèeft in een brief aan de ge- ben een waarde Vai neente daarover zijn teleur- 1 ii, nelling uitgesproken. Volgens mo IS echter slecht) («ondernemers zal het bouwen no ƒ27.450,-. De Del van deze woningen een toe name betekenen van langpar- kèerders in de directe omge- JLe. f33.590,- (ook lever ving. Ze willen dat de bouw ?S90,-, Delta HF Integra van de huizen wordt uitgesteld, gingen voorbehouden de gemeente met een b «spleet parkeerplan komt. Lancia Delta San ReraG ibak, verstelbaar stuui ïalogeen koplampen. :et de komst van een grote markt op het 's Graven- ilein, waarover de Hulster .ernemers verdeeld denken, len volgens de gemeente 58 rkeerplaatsen verloren gaan ar secretaris G. d'Haens van middenstandsvereniging it via een simpel rekensom- itje al snel op zowat het dub- le. „Het is niet alleen de ite die de supermarkt in ;lag neemt. Daar komen tien iningen bovenop en die men sen moeten hun auto ook par- keren. Pak dan ook nog eens twintig werknemers die er de hele dag parkeren en de - auto's van de bewoners van de -19708 ar is MusicMaker een gereld. Een zeer informatief dereen die zich - als amateur Inal - met muziek bezig houdt. |er is nu vernieuwd, i verbeterde vormgeving, meer ik en een nieuwe indeling, is het chtelijker, mooier en en. Het is meer dan ooit de koor de muzikant. ieren kennis maken met of boekhandel lopen en voor ;r kopen, met 06-0224222 lan opgeven roefabonnement en ontvangt "OOR ZUIDWEST NEDERLAND Hil'llf niïMIil'E itoren 'neuzen, Huist en Goes, "essen en telefoon- imers op pagina 2. ilngstljden: 12.30/13.30-17.00 uur. flactle neuzen: Rein van der pm (editie-chef), Romain Damme, Frank Deij, nny van Gremberghe, nald Verstraten, Cor de j~er (foto), Ton Koomen (sport) B®s: Jan Jansen. •jfthstEugène Verstraeten, d°ep Trommelen. kertentie-exploltatle ecteur Zeeland: rtenu, pr^teLOnso- .tf zelf in de richting van het aan het plein gelegen bolwerk. „Ik denk dat Monumentenzorg daar niet erg van onder de in druk zal zijn", reageert wet houder G. van de Voorde. Hij vindt het rekensommetje van de ondernemers te pessi mistisch. „Mensen die daar wo nen, gaan meestal met hun auto naar het werk. Dat bete kent-dat overdag, wanneer er toch de zwaarste parkeerdruk is, die auto's weg zijn. Boven dien is er binnen de wallen toch al erg veel parkeergelegenheid, zo meent hij. De wethouder zal in ieder geval de mogelijkheden voor vervangende plaatsen onder zoeken. Een oplossing ziet hij in voorzieningen aan de noord kant net buiten de wallen. „Het probleem is echter dat de ge meente daar geen eigendom heeft". HULST - Leerlingen van het Lycée International in Parijs verkennen deze week de geboortestreek van hun leraar Ludwig Verpalen. Ze vertoeven op het Hulster buitencentrum 't Jagertje, van waaruit ze, onder leiding van hun leraar, een stevig gevuld programma vol acti viteiten en bezienswaardig heden afwerken. Ludwig Verpalen is gebo ren en getogen in Hulst en is sinds 1979 leraar aan het Ly cée International. Dat omvat de hoogste klassen van het basisonderwijs en de onder bouw van het voortgezet on derwijs. De 37 leerlingen hebben deze week al bezoeken ge bracht aan Gent, de Ooster- scheldewerken en Antwer pen. Vandaag gaat de trip naar de St. Paulus abdij in Sport en spel nemen een belangrijke plaats in in het programma van de Franse scho lieren. Op de achtergrond leraar Verpaalen FOTO W1M KOOYMAN Oosterhout, waarna vervol gens de Efteling wordt aan gedaan. Vrijdag wordt het verblijf afgesloten met een rondwandeling langs de mooiste plekjes van Hulst. Bij die gelegenheid wonen de in de basiliek ook een orgel concert bij door Jo Ivens. ;omstige zestien woningen aan de Kloostergang. Dan zit je al op honderd. En dan reken ik Mg aan de krappe kant". is er overigens nog niet ge- iken over ruimte voor laden lossen en het feit dat tijdens iuw een groot deel van het niet gebruikt zal kunnen ïn. „Het 's Gravenhof- n staat op doordeweekse [en meestal voor driekwart stelt d'Haens. „Het is dui- 'k dat er wat moet gebeu- Die invulling van die extra •keerplaatsen moet tegelij- ijd plaatsvinden", lu liggen de mogelijkheden extra parkeervoorzienin- in die buurt niet voor het •apen. De secretaris denkt (ADVERTENTIE) "rh. Restaurant JA Hulst •rfi Bierkaaistraat 8 <3P Tel. 01140-13444 Hei adres voor uw familie- diners, koffietafels enz. Gerenommeerde keuken, ■Parte zaal aanwezig. Re serveren prettig voor u en 'oor ons. leuken open van 12 tot 21 uur. Dinsdags gesloten. au - w?:. SOMS IS het niets, soms een waar wondertje. Pin- guins figureren zo vaak in televisiefilms dat iedereen wel weet dat een soort als de keizerpinguin geen nest maakt, maar het ei uitbroedt in een huidplooi en ruststand op de poten. Uiteraard legt het vrouwtje dat ei, tussen wat bijeen geraapte ste nen zodat er toch iets van een nest is, maar daarna neemt de man het over. Ongeveer zestig dagen moet hij als een paal blijven staan. Er is niet zo heel veel goede wil voor nodig om die huid plooi te vergelijken met de buidel van buideldieren en met name met de primitiefste voorganger, het vogelbek dier. Dat heeft kenmerken van vogels en reptielen, maar ook van de zoogdieren en, hem het voordeel van de twijfel gunnende, mag hij meedraaien bij de zoogdie ren. Overeenkosten dus tus sen vogelbekdier (en miere negel) en dieren als krokodil len en schildpadden. Gaan we na hoe die hun broed ver zorgen, dan blijkt dat ze hun eieren afzetten in zand en dergelijke en op de zonne warmte vertrouwen om ze uit te broeden. En u vraagt zich wellicht af of we het nu wel of niet over vogelnesten willen heb ben. Toch, want via die om weg belanden we bij de Australische grootpoothoen- ders (inclusief Polynesië en Nieuw-Guinea) die eigenlijk niet nestelen. Soorten als het Hamerhoen leggen hun eie ren in het losse zand in een gang die schuin de grond in gegraven is. Ook hier moeten zonne- en vulkanische warmte voor het broeden zorgen; de vogels trekken zich, zoals ook schildpadden dat plegen te doen, niets meer van de eieren aan. Verwante soorten gaan veel ingewikkelder te werk. Zij schrapen heuvels bijeen van zand, zanderige modder en van rottende bladerea Die heuvels kunen één meter hoog zijn en drie, vier meter in doorsnede en ze worden gemaakt zowel in het oer woud als op het strand, dat hangt van de soort af. Kun je overigens nagaan hoe zeer bedreigend toerisme voor soorten als deze is! Maar goed, in dit geval zorgt de rottingswarmte voor de vereiste broedwarmte. Zij, voornamelijk de mannetjes, verzorgen wel hun broedsel omdat ze gedurig de tempe ratuur controleren - het Thermometerhoen heeft daartoe een warmtegevoelige plek aan de binnenzijde van de vleugel - en naar behoefte materiaal weghalen of toe voegen. De jongeren graven zichzelf uit en zijn direct zelfstandig; er is geen contact Vroeger, toen het nog rustig was, broedden hier de sterns op het kale zand - foto archief de stem meer met de ouaerdieren, ook alweer zoals bij vele rep tielen derhalve. Onder de vogels die met hun eigen lichaamswarmte de eieren uitbroeden zijn er ook vele die geen nest maken. Overigens is broeden niet zo maar op de eieren gaan zit ten. Het gaat echt niet om een willekeurge kip bij haar lur ven te pakken en op een nest eieren in een hoekje te zetten met de opdracht: „Broeden jij!" Het broeds worden brengt bij de vogels hormo nale veranderingen te weeg - om precies te zijn: omge keerd natuurlijk - en op buik en borst ontstaan broedplek- ken; kale, sterk doorbloede huidgedeelten met een tem peratuur van dik veertig graden Celcius. Om op de nesten terug te komen: sterns als Visdiefje en Dwergstern, pleviertjes, de Kluut, de Kievit en Grut to, zij komen allemaal niet veel verder dan een simpel kuiltje in het blote zand of tussen schrale of korte vege tatie. Een enkele fantasie rijke figuur - daar zal bij vo gels ook wel evenveel onder ling verschil zijn als bij de mens - zie je wat strootjes of schelpjes rond het kuiltje draperen en daarmee is het werk af. Al wil niet doen nog altijd niet zeggen, niet kun nen. We hebben wel eens kluten- nesten gevonden op kale stukken grond langs kreken die niet meer waren dan een kuiltje. Toen door zware re genval het water steeg, werd als de sodehannes een nest gebouwd van plantaardig materiaal tot het zo'n tien centimeter hoog was, maar waarmee wel het legsel veilig gesteld werd. Intelligentie is natuurlijk ook een factor met survival value, met overle- vinsgswaarde. Bij de groep van de geen- nest-bouwers komen elders in de wereld wat typische ge vallen voor. We schreven juist bij de keizerpinguin dat hij voor paal staat, de grote reuzennachtzwaluw speelt voor paal. Zij legt haar ei in een richel in de kop van een staande paal, een afgebroken verticale tak of dergelijke, gaat erop zitten de kop om hoog gestrekt en lijkt daar door - mede door de bijpas sende schutkleur- een stuk van de paal te zijn. Onze nachtzwaluw, een verwant van de hiervoor ge noemde, maakt er ook weinig werk van: een kuiltje, of nog niet, tussen droge bladeren en verder maar vertrouwen op de camouflagekleuren. Een andere simpele ziel, menselijk gezien dan, is de witte stern. Die legt het ei op een kale steen of een hori zontale boomtak met kleine oneffenheden en daar lig het echt, letterlijk, te balanceren. Het moet een uiterst voor zichtig dier zijn geworden in de loop van de tijd, maar vol gende keer meer over bijzon dere en minder bijzondere kostgangers rondom ons. HULST - Voor de laatste keer treden vrijdag de personeelsle den van het St.-Liduinazieken- huis, De Sterre en de Blaauwe Hoeve tegen elkaar in het strijdperk voor een sportieve driekamp. Zoals altijd wordt de arena gevormd door het grote terrein voor het Hulster ziekenhuis. De spelen beginnen daar om 19.00 uur. Hoewel het vanwege de slui ting van het ziekenhuis de laat ste keer is dat de drie instellin gen de strijd aanbinden, zal het er niet minder gezellig om wor den. Het is dit jaar voor de vijf tiende keer dat dit evenement plaatsvindt. Ook nu weer heb ben de organiserende drie per soneelsverenigingen een aantal spelen bedacht die niet alleen een uitdaging vormen voor de deelnemers, maar ook voor de toeschouwers aantrekkelijk zijn. Uiteraard komt er heel wat water aan te pas, zodat voor heel wat deelnemers een nat pak onvermijdelijk lijkt. HENGELEN - Veteranenle- den van de hengelsportvere niging GOA (Geduld Over wint Alles) visten op de IJs- baanvijver de eerste wed strijd in dit jaar. De vangsten waren matig. Uitslag: 1. O. Coppieters 1300 punten, 2. P. Witte 360, 3. F. van de Velde 210,4. G. de Rijck 180,5. C. van de Berghe 160 punten. KAARTING - In zaal Marjo werd een kaarting gehouden. Uitslag winnaars: 1. A. Ver- hulst-R. Sturm, 2. C. de Winckel- A. de Bruyn, 3. B. Abbeel-J. van Campen. Verliezers: 1. A. Thie- lens-K. van Waterschoot, 2. E. Weemaes-W. Galle, 3. I. de Winkcel-Th. Praet. KAARTING - In zaal R. Thil- leman werd een kaarting ge houden. Uitslag winnaars: 1. E. de Koning-F. Blommaert, 2. P. Praet-R. Verbist, 3. A. Vergau- wen-F. Penneman. Verliezers: 1. J. de Loos-J. Vermeersen, 2. A. Verhulst-C. de Winckel, 3. L. van Roeyen-J. Schroder. TOUWTREKKEN - De voet balvereniging Hulsterloo hield een touwtrekwedstrijd. Uitslag aangeslotenen: 1. Vrien denkring 1, Kieldrecht 11 punten; 2. Lucasse, Kloosterzande 9; 3. Kombuis, Kloosterzande 4 pun ten. Recreanten: 1. Vrienden kring 2, Kieldrecht 10; 2. Melse- pad, Nieuw-Namen 8; 3. Lee Boys, Nieuw-Namen 6 punten. TOERNOOI - In het kader van het jubileumjaar hield tennisvereniging Smash een jeugdtoernooi waaraan 35 le den deelnamen. Met name Ine en Wim Pollet hadden de or ganisatie in handen. Uitsla gen: Mini's beginners: 1. Je roen Millenaar, 2. Heidi Nag- tegaal. Gevorderden: 1. Se bastian Millenaar, 2. Athina Nagtegael. Groot veld begin ners: 1. Maiko Martinet, 2. Walter Pollet. Gevorderden: 1. Patrick Pollet, 2. Remco Prince. Ook werd de winnaar van de kleurwedstrijd bekend gemaakt. Dat was Daphne Pollet die een blik tennisbal len kreeg. VLISSINGEN - Op zaterdag 4 juni, van 10 tot 17 uur, staat vlas centraal op de Boulevard Evertsen in Vlissingen. In en bij het Strandhotel wordt dan de Linnen Zomer Manifestatie '88 ge houden. De organisatie is in handen van een samenwerkings verband tussen de Zeeuws-Vlaamse vlassersbond, het Voor lichtingsbureau Vlaslinnen uit Amsterdam en enkele enthou siastelingen uit de vlassers- en wevers wereld. 'Van vlas tot lin nen' verzorgen zij uitgebreide voorlichting, laten ze zien hoe het produkt tot stand komt en tot welk resultaat dat leidt. Van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - Bij voldoende belangstelling van de verschillende verenigingen zal ook in de gemeente Hontenisse een schoolsport-project op touw worden ge zet. Zo'n project heeft tot doel de jeugd te laten kennismaken met allerlei takken van sport. In zijn algemeenheid hebben heel wat sportclubs te kampen met teruglopende belangstel ling en een groot verloop onder de jeugdleden. Reden daarvoor is dat kinderen vaak weinig gemotiveerd voor een bepaalde tak van sport kiezen, waardoor teleurstelling vaak het gevolg is. Daarnaast hebben sport clubs zo hun eigen problema tiek, zoals een tekort aan opge leid kader, accommodatiepro blemen of financiële proble men. De verwachting is dat wanneer de jeugd op een goede manier kennis kan maken met ver schillende sporten, de kinderen ook meer gemotiveerd voor een bepaalde sport zullen kiezen. Het onderwijs beschikt over onvoldoende mogelijkheden om bijvoorbeeld tijdens de gymles sen die kennismaking te reali seren. Wel kan de school een belangrijke bijdrage leveren in het stimuleren van de kinderen om mee te doen aan kennisma kingsactiviteiten van clubs. Dergelijke schoolsport-projec ten zijn, met medewerking van de Zeeuwse Sportraad, al op touw gezet in andere Zeeuwse gemeenten. Onder andere in Hulst. Burgemeester en wet houders van Hontenisse willen hun steun geven om zo'n pro ject in Hontenisse uit te voeren. Daarom wordt voor alle sport clubs en scholen op dinsdag 7 juni een informatie-avond ge houden. Die begint om 19.30 uur in zaal Van Leuven. Behalve over schoolsport gaat het die avond ook over ka derbegeleiding. Want clubs die meedoen zullen over voldoende, kader moeten beschikken om de programma's uit te voeren en eventuele toeloop van nieuwe leden op te vangen. Bij veel clubs heeft het kader dat de jongste jeugd traint echter nauwelijks of geen sportoplei- ding gevolgd. De Zeeuwse Sportraad biedt daarom aan de clubs vijf weken lang begelei ding en ondersteuning te ge ven, in het kader van het schoolsport project. Van onze verslaggever SINT-GILLIS - Windhon den uit verschillende Euro pese landen komen zondag 5 juni in Sint Gillis-Waas aan de start om de Zilveren Muilkorf te bemachtigen. Deze internationale windhon- denren is op touw gezet door de Belgische Vereniging voor Windhonden en vindt plaats op de renbaan 't Gelaag aan de Reepstraat. De wedstrijden be ginnen om 11.00 uur en de fina les worden verwacht om streeks 15.00 uur. Van onze verslaggever HULST - De avondvier daagse in Hulst is van start gegaan met 400 wandelaars. Het merendeel van de deelne mers (350) loopt per avond de vijf kilometer. Vijftig echte wandelfanaten lieten zich in schrijven voor de route van tien kilometer. Vrijdag is de slotdag van dit wandelevene ment. Wandelaars die op een van de avonden verhinderd zijn kunnen toch nog de ge bruikelijke medaille verdienen. Voor maandag is er namelijk een inhaalavond voorzien. Van onze correspondent HEIKANT - Voor de 41e keer wordt dit weekeinde in Hei kant een groot muziekfestival gehouden. Zaterdag wordt het evenement om 14.30 uur geopend met een rondgang door de muziekvereniging Heikant. Vanaf 19.45 uur kan de drumbandliefhebber terecht in gemeen schapscentrum 't Heike, waar drumband Heikant de spits afbijt. Daarna treden achtereenvolgens drumband Eendracht Maakt Macht uit Koewacht, drumband Kloortje uit Kloosterzande, drumband De Volharding uit Zaamslag en drumband De Vlie gende Hollander uit Terneuzen voor het voetlicht. Zondag 5 juni worden vanaf 15.00 uur concerten gegeven in 't Heike. Muziekliefhebbers kunnen dan luisteren naar muziekver eniging Nooit Gedacht uit Graauw, fanfare Excelsior uit Terhole, koninklijke harmonie St.-Cecilia uit Kloosterzande en na dé pauze naar muziekvereniging St.-Jan uit St.-Jansteen en fanfarê Weldoen door Vermaak uit Clinge.

de Stem | 1988 | | pagina 15