REIZIGERS: LOF VOOR SNEL INGRIJPEN HULPVERLENERS oerschansschool Hulst feest I Ap^t?rochtend werd het jubileum geopend met i fctiwf\rVan vlae en het zingen van het [SS' "ervolgens werkten de kinderen een I En h C1£cmt af. Daarbij waren ook de kinderen Re2enboogschool aanwezig, waarmee al I stevige contacten worden onderhouden. 'Pachtwet tijdbom onder akkerbouw' Stichting vernieuwt akkerbouw FONSv. DORST b.v. Russische schrijvers bezoeken Neeltje Jans Anjerfonds: 3,5 ton voor Zeeuwse cultuur AUTOBEDRIJF AUSTIN ROVER Ettensebaan-Breda Tel076-224031 Jsen 030-88039 222 RILLAND- BATH - „Toen ik uit die trein kwam, die ravage, toen zag ik pas wat een ge luk ik gehad heb". De man, Fellowes uit Ril land, staart voor zich uit. Zittend op het trapje voor het dorpshuis in zijn woonplaats, nog niet goed beseffend wat hem allemaal is overko men. Stofwolk Snel Lof Tranen LANG FESTIVITEITEN WEGENS TIENJARIG BESTAAN DONDERDAG 2 JUNI 1988 ZLM: VERZET HARD NODIG Geen overleg Ezelskoers in Assenede 6-19 JUNI WEER COLLECTE DE STEM VAN ZEELAND 'Ik deed niets, kon niets' >-1988of zolang de voorraad |axi- 3en ren, /iel- Van de voorkant van de trein is niets over. Door Romain van Damme en Hennie Jeuken „Het ging zo snel. Ja, achteraf heb ik gehuild en daar gezeten. Ik deed niets, kon niets. Begrijp je nou hoe dit gebeurd is? Er zijn toch veiligheidslichten. Ik heb pijn aan mijn borst en aan mijn hand. Ik zat in de tweede wagon en die stond helemaal omhoog". - foto willem mieras Duidelijk is te zien hoe de personentrein over de goederentrein is geschoten foto van offeren „Ik was met iemand aan het praten, en één keer die enorme klap. Ik vloog voor over. Ik lag in een keer op de vloer. Even was het helemaal zwart voor mijn ogen. Toen ik bij kwam, zag ik dat het overal een grote puinhoop was, bagage lag door heel de wagon. De hulpverleners wa ren er snel. Echt heel snel". Rond half elf reed vrachtwa genchauffeur Ketelaars uit Halsteren op de weg langs het spoor tussen Krabbendijke en Rilland. Plotseling zag hij in een flauwe bocht een lange goederentrein staan. „Juist toen ik dacht, hè, wat staat die daar te doen, zag ik die gele aankomen. Het was gelijk ge beurd. Die gele vloog bovenop de goederentrein. De locomo tief schoot omhoog, een enorme knal en een giganti sche stofwolk". Ketelaars zette zijn vracht wagen geschrokken aan de kant en sprintte naar een te gemoet komende personenau to. „Ik vroeg de bestuurder of hij al gebeld had. Maar net op dat moment kwam er een taxi aan. Via de autotelefoon werd hulp gevraagd. Ik zag dat de conducteur en de machinist van de goederentrein de men sen rustig probeerden te hou den. Daarna ging het heel snel. Overal brancards, am bulances, hier en daar zag het rood van het bloed. Het was verschrikkelijk". Ketelaars was een van de weinigen die het zag gebeu ren. Een eind verderop stond een aantal mensen bij een spoorwegovergang. Zij von den dat de trein wel erg snel reed en hadden de indruk dat hij niet gestopt was in Ril land. Maar dat kon later op een in de haast belegde pers conferentie door bevoegde in stanties ontzenuwd worden. Uit verklaringen van reizi gers bleek dat de trein wel de- gelijk gestopt was in Rilland. „Waarom stond die goede rentrein hier eigenlijk?" vraagt een van de omstanders zich bij de plaats van het on geluk zich af. Gewapend met een fotocamera probeert hij zo dicht mogelijk bij het ver wrongen ijzer dat eens een trein was, te komen Een van de velen. Ondanks de afzet tingen en de strenge controle van de politie slagen ze er in bij de onheilsplek te komen. Daar houden leden van de spoorwegpolitie hen tegen. „Nee, meneer, er is niets meer te zien. Alle slachtoffers zijn al lang weg". Later, in het gemeentehuis van Reimerswaal, weet H. Bakhuis van de NS te vertel len dat de hoge snelheid en de stilstaande trein niet zo vreemd waren. „Sinds zondag rijden we op dit traject met nieuw materieel. Deze trein zit vrij snel op 130 kilometer. Dat duurt honderd seconden. Ik schat de afstand vanaf het station in Rilland tot de plek des onheils op een paar kilo meter. Voldoende om die snel heid te bereiken. Deze goede rentrein deed een proef. Nee, daar was de machinist niet van op de hoogte. Dat moet ook niet. Zij rijden op het se- instelsel, niet op het zicht. Stilstaande treinen op de tra jecten komen vaak voor. En dat hoeft absoluut niet onvei lig te zijn. In dit geval is er De hulpverleners zijn snel ter plaatse. De reizigers worden naar het dorpshuis gebracht. helaas iets verkeerd gegaan. Wat dat is, zoeken we nu uit". Tien minuten na de botsing was de reddingsactie in volle gang. De ijlings uit een VNG- bijeenkomst in Leiden terug gekeerde burgemeester A. Verbree zwaait dan ook de redders van het eerste uur alle lof toe. „De coördinatie was perfect. De hulpverlening kwam zeer snel op gang". Ambulances voerden de zwaar gewonden naar de zie kenhuizen in de streek. De lichtgewonden werden ter plaatse behandeld en konden in het dorpshuis van Rilland van de grote schrik bekomen. Daar werd een opvangcen trum ingericht. Daar ook werden de emoties de vrije loop gelaten. „Af en toe komen de tranen nog naar boven". Mevrouw Lieffering uit Den Haag was samen met haar man een dagje uit. Met de trein naar Middelburg. „Een ding weet ik zeker", zegt ze. „Nooit, nooit meer zal ik vooraan gaan zit ten. We zaten in de derde wa gon. Die is bijna in zijn geheel op de rails blijven staan". Zelf heeft ze niets, alleen de schrik. Haar man een hoofd wond, die ter plekke behan deld kon worden. „Ik zat te breien. Mijn man zat tegen over me, in de rijrichting, te lezen. De trein ging in één keer remmen en toen kwam die klap. Mijn man viel met zijn hoofd op dat plateautje bij het raam. Een vrouw die achter me zat had een snij- wond onder haar knie. Dat bloedde flink. Die vrouw zat net in de trein, ze was in Ril land ingestapt". Paniek was er nauwelijks. Ook niet in de wagon waarin - foto willem mieras het bejaarde echtpaar uit Den Haag zat. „Bij ons zat een vrouw die bij de spoorwegen werkt. Zij was een van de passagiers en stelde ons op ons gemak. Die vrouw was nog wel zwanger. Wij waren een van de laatsten die uit de trein kwamen. Hoe lang we in de trein zaten? Niet langer dan een kwartiertje, de hulp verleners waren er snel bij" Een ambulance bracht ze naar het dorpshuis. „Mijn man is hartpatiënt. We gaan dadelijk weer naar huis. Met de trein vanuit Roosendaal. Ons dagtochtje is al voorbij". ?an onze verslaggever HULST - De Hulster basisschool Moer- t sns bestaat tien jaar en dat wordt een maand lang gevierd. w sPecja'e feestcommissie heeft voor iedere ÏPtouwgez™aan<^ 'IUn' 6611 ^eeste^'ce activiteit iaaj gaan de kleinsten 's morgens op zoek ar üe schat van de Moerschans' en 's middags ïï/n™ Poppenkastvoorstelling voorge- K'4 De poppen zijn gemaakt door ouders, els zijn dan de leerlingen van de boven bouw al in de ochtenduren begonnen aan een fo to-zoektocht door de Hulster binnenstad. Een week later trekt de gehele schoolbevol king, met uizondering van de twee laagste groe pen, naar het Melipark in Adinkerke. Het jubi leum wordt.op 24 en 25 juni afgesloten met een fancy-fair. Eerst op 24 juni met een 'nep-fancy- fair' voor de kinderen. Daarbij wordt gespeeld met nep-geld, maar met echte prijzen. Het is een generale repetitie voor de volgende dag. Want op 25 juni zijn alle belangstellenden welkom tussen 13.00 en 18.00 uur. Dan gaat het trouwens wel om de 'knikkers'. De opbrengst gaat naar de familie van het Fos ter Parents kind Abu Kargo uit Sierra Leone, dat door de leerlingen is geadopteerd. Daarom is er die dag ook een informatie-stand van Foster Parents. De te spelen finalewedstrijd om het EK voetbal hoeft geen excuus te zijn om weg te blij ven. Want de strijd zal op het terras van de school op grootbeeld te volgen zijn. Van onze verslaggever GOES - Met een voorstel om de pachtwet af te schaf fen of drastisch te herzien, heeft het kabinet opnieuw 'een tijdbom' onder de akkerbouw gelegd. 'Onbetame lijk' noemt voorzitter H. van der Maas van de Zuide lijke Landbouw Maatschappij (ZLM) het voorstel dat zou kunnen leiden tot 'negentiende eeuwse toestan den'. ganisaties tot stand is geko men. Dat de ZLM de activitei ten van PZEM en COVRA in Borssele met grote argwaan blijft volgen, bleek op de vergadering ook. De land bouw wil in Zeeland liever helemaal geen opslag van radio-actief materiaal, en is dat onvermijdelijk, dan moet er zeker een goede schaderegeling komen. Daarnaast is gebleken dat ook het vliegas van de PZEM-centrale problemen geeft in de omgeving. Het hoofdbestuur be tracht wat meer soepelheid tegenover het grondgebruik in de provincie. Zo zijn de aanvankelijke bezwaren te gen de aanleg van golfter reinen in agrarisch gebied nu veel minder. Anderzijds blijft de ZLM zich verzetten tegen het opnemen van het Baalhoekkanaal in het streekplan Zeeland, zoals het Rijk dat dreigt voor te schrijven. „Het zal de land bouw in dat gebied fruste- ren," meent het hoofdbe stuur. „We zullen ons daar vanaf nu met hand en tand tegen moeten verzetten," aldus Van der Maas deze week in de hoofdbestuursvergade ring van de maatschappij De pachtwet beschermt sinds jaar en dag het grote aantal pachters onder de boeren tegen willekeurige prijsopdrijvingen en opzeg gingen van contracten. Veel bedrijven staan of vallen daarmee volgens de ZLM. Het kabinet heeft niettemin - zonder overleg met de landbouw- besloten om de pachtwet op de helling te zetten. Of de wet wordt af geschaft, of er komen dras tische wijzigingen, waar door pachters feitelijk vo gelvrij worden. In navolging van de voor zitter, vond ook het ZLM- hoofdbestuur het voorstel 'niet bespreekbaar'. Men nam het het kabinet zeer kwalijk dat dat zonder enig overleg met de landbouwor- Van onze verslaggever MIDDELBURG - In navolging van Reagan en Gorbatsjov draagt vandaag (donderdag) ook Zeeland een steentje bij aan betere oost-west verhoudingen. Op Neeltje Jans ont vangt commissaris der koningin dr. C. Boertien vanmiddag zes Russische auteurs. Na een tweedaags congres in Am sterdam over 'de actualiteit van de moderne sovjet-litera tuur' zijn zij toe aan verpozing in de Delta. Dat gebeurt niet alleen omdat een van de zes schrijvers, Ras- poetin, zeer begaan is met het milieu en daarvoor actie voerde in Siberië, maar ook omdat hun Nederlandse gast heer, prof. dr. M. Broekmeyer, Van onze verslaggever GOES - Er is een nieuwe Zeeuwse stichting in de maak die zich gaat toeleg gen op de vernieuwing van de akkerbouwsector. De Stichting Stimulering Plantaardige Produktie is een initiatief van de drie landbouworganisaties in Zeeland, in samenwerking met de Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikke ling. Als eerste besloot de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM) deze week om er geld in te steken: 20 tot 25 mille. Waarschijnlijk wordt een coördinator aangesteld om het project van de grond te krijgen. De organisaties zeggen hier mee hun eigen verantwoorde lijkheid te nemen om in te spe len op de ontwikkelingen in de akkerbouw. Gedwongen door overproduktie en daarmee ge paard gaande prijsverlagingen moet de sector op zoek naar an dere produkten, afzetmarkten en toepassingsmogelijkheden. Om die reden wil de stichting ook de verwerkende handel en industrie bij het initiatief be trekken. hun per se Neerlands trots wil laten zien. Op het congres in Amster dam praatte het zestal - V. Karpov, Raspoetin, Baklanov, Kondratjev, Mozjajev en Strel- jany - mee over drie onderwer pen: de literatuur en de Tweede Wereldoorlog, de lite ratuur en het milieu, en de lite ratuur en landbouw en platte land. In hun vaderland kunnen de zes daarover op het ogenblik tamelijk onbevreesd hun me ning naar voren brengen. Voor het eerst mochten zij dat deze week ook over de grens doen. Van onze verslaggever SAS VAN GENT - In de Belgische grensge meente Assenede is zondag 26 juni een vijf uur durend lachspek- takel te aanschouwen. Op de derde dag van de zogenaamde Valke kermis wordt op de ter reinen van Valere de Jonghe in de Gezus- tersstraat een ezels- koers gehouden. De organisatie, de spaar- maatschappij De Polder- spaarders, is inmiddels van deelname van tien ploegen verzekerd. Maar ook het publiek kan spon taan een ritje op een ezel maken. De ezelskoers be gint om 13.00 uur. De Valke kermis is van vrij dag 24 juni tot en met 27 juni. Van onze verslaggever MIDDELBURG - Het Anjerfonds heeft vorig jaar 3,5 ton uitgegeven voor bevordering van de cultuur in de provin cie. Traditiegetrouw ging veertig procent daarvan naar de amateuristische kunstbeoefening: fanfares, majoretten, koren en dergelijke profiteren volop. Op de eerste dag van het jubileum werkten de kinderen een spelencircuit af. foto de stem/corj.de boer Een ton was er verder voor professionele kunst, waarvan de stichting Porgy en Bess in Terneuzen 65 mille opslokte. Tenslotte ging er geld naar ac commodaties, musea en monu menten. Het Anjerfonds komt met deze verantwoording op de proppen omdat tussen 6 en 19 juni weer de jaarlijkse collecte wordt gehouden. Vorig jaar bracht die in Zeeland 73.514 gulden op. Dat was het voor het Prins Bernhard Fonds, waar van het Anjerfonds een afde ling is, voldoende om het be drag aan te vullen tot 3,5 ton. Dit jaar heeft het Zeeuwse fonds inmiddels alweer 110.000 gulden uitgedeeld, waaronder bijvoorbeeld tien mille voor de uitgave van een museumfolder en zesduizend gulden voor res tauratie van de muziektent in IJzendijke.

de Stem | 1988 | | pagina 13