JE EN? TOP IN MOSKOU WORDT VANDAAG AFGESLOTEN Vlaamse pers voelt zich gemuilkorfd België beëindigt z'n laatste oorlog IDE }renmode Onenigheid bij begin van ontwapeningsconferentie «uuiwïSIB? Sterke stijging koersen aandelen op Wall Street BUITENLAND rF&WMRDOM DAT UW KLEUREN- IER KUNNEN... ftestofrint T 11 1140-13720 DE STEM BUITENLAND WOENSDAG 1 JUN11988 punt" - Hulst BELGISCHE RECHTERS BELAGEN PERSVRIJHEID I BRUSSEL - Mag een krant I of weekblad de rechtsgang Itijdens een juridisch proces I kritiseren voordat de be- I trokken rechter of recht- Ibank een uitspraak heeft I gedaan? NIEUWSOVERZICHT Hittegolf in India eist hoge tol Sportvlieger schendt Sovjet-luchtruim Rabin ziet nog geen kans voor vredesproces Iran voert geheime besprekingen met VS Gif van zwerfschip in Italië verwerkt Joods rapport over Waldheim Solidariteit wil boycot verkiezingen Zes keizers op een rij A58 de hoogtepunten inje leven, rbeeld, je kinderen, de leuke oie herinneringen. Met volle 'us geen risiko's. Daarom itsbewuste fotovakman ook wuste organisatie gekozen- Print nemen ze er nog de tijd van te maken.Want haastige zeggen ze En t verschil is te ag bewijzen Zodat u zelf ook m kleurenfoto's kunnen zijn. ij u voor één keer f 5,- kkelen en afdrukken van uw aardebon dus uit en lever die leuren- en en Ongelooflijk goed in kleur T21 Reagan voelt zich best thuis Door Leo van Vlijmen MOSKOU - Nog voor de Amerikaanse president morgen zijn bezoek aan de Sovjetunie afsluit staat één ding vast: hij heeft bij zijn gang door de porceleinkast wat scherven achtergela ten, maar het meeste ser vies is toch heel gebleven. Vooral maandagavond en gisteren laaiden de Sovjetrus- sische irritaties hoog op over het feit dat Ronald Reagan de eerste twee dagen van zijn ver blijf in Moskou over bijna niets anders heeft gesproken dan over de mensenrechten. Vooral met de ontvangst op de Amerikaanse ambassade van een aantal dissidenten en re- fuzniks (joden die geen toe stemming krijgen om het land te verlaten) heeft Ronald Rea gan op lange Sovjet-tenen staan trappen. De televisie zond beelden uit van deze bijeenkomst, maar niet van de toespraken die daar gehouden werden. De tv-com- mentator gaf als enige toelich ting dat zich in het gezelschap o.a. een voormalige collabora teur van de nazi's en een door de CIA betaalde desinformant bevonden. De Pravda verweet de presi dent gisteren dat hij met dit soort ontmoetingen slechts stamtafel-politiek bedrijft. Het wordt tijd, aldus het hoofdre dactionele commentaar, om er mee op te houden dit thema van de mensenrechten voor propagandistische doeleinden te misbruiken. Hiermee schoot het partijblad in zoverre in de roos, dat de mensenrechten op deze topconferentie ongeveer het enige thema vormen waar mee Ronald Reagan in de ogen van alle Amerikanen hoog kan scoren. Overigens liet ook Michail Gorbatsjov zelf iets van zijn ongenoegen blijken toen hij er in zijn tafelrede op wees dat de verhouding tussen de super machten niet vertroebeld mag worden door particuliere of fa- Een vrolijk moment tussen de twee wereldleiders na hun zoveelste ontmoeting. - fotoanp Reagan spreekt onder een gigantisch beeld van Lenin een groot aantal studenten van de universiteit van Moskou toe. miliaire aangelegenheden. President Reagans voortdu rend hameren op de mensen rechten komt voor zijn gasthe ren natuurlijk niet onver wacht. Na drie voorafgaande topconferenties weet Michail Gorbatsjov langzamerhand wel wat voor vlees hij in de kuip heeft. En hij kon er eigen lijk wel zeker van zijn dat Ro nald Reagan zou proberen juist in het hol van de leeuw zijn kans waar te nemen. Dat hij de man die zich graag opwerpt als de kampioen voor de mensenrechten in Oost- Europa toch naar Moskou heeft uitgenodigd, betekent tweeër lei. Enerzijds kunnen de Rus sen het zich momenteel blijk baar veroorloven iemand als Ronald Reagan, die een vas tomlijnd vijandbeeld heeft, binnen de Kremlin-muren te halen. Zelf staan zij nu niet meer, als enkele jaren geleden, met de mond vol tanden, maar zijn heel wel in staat om van zich af te bijten. En anderzijds hoeven zij niet of nauwelijks te vrezen dat Reagans woorden over de mensenrechten, ook al worden ze via de tv en de pers verspreid, onder de bevolking enige opwinding zullen veroor zaken. Indien er al sprake is van be roering, dan keert deze zich, zo moet men althans vrezen, eer der tegen degenen die door Reagan ontvangen zijn, de dis sidenten en de refuzniks. Met name de joden merken al lang dat het anti-semitisme onder de bevolking toeneemt. En niet zelden worden demonstranten voor de mensenrechten voor de mensenrechten niet door de KGB of door de politie, maar door brave burgers gemoles teerd. Tijdens de eerste drie dagen van Reagans bezoek aan Mos kou is er trouwens betrekkelijk weinig gedemonstreerd. En de mini-demonstraties die gehou den zijn, zijn Reagan niet onder ogen gekomen. De Amerikaanse president kan zich er alles bijeen niet over beklagen dat hij in de Sowjetrussisehe hoofdstad te weinig bewegingsvrijheid NEW YORK (AFP) - Ter wijl op de top in Moskou de twee supermogendheden onderhandelen over ver mindering van de strategi sche kernbewapening, trek ken de leiders van de rest van de wereld de komende weken naar New York om te praten over richtlijnen voor ontwapening op multi laterale schaal. Ten minste 25 staats- en rege ringsleiders en een vijftigtal ministers van buitenlandse za- ken worden verwacht op het Newyorkse hoofdkwartier van de VN. Daar is de Algemene Vergadering dinsdag begonnen aan de derde speciale ontwape ningsconferentie, die tot 25 juni zal duren. Onder de kopstukken die zullen spreken op de conferen tie zijn de Afghaanse president Najibullah, het Pakistaanse staatshoofd Zia Ul-Haq en de ministers van buitenlandse za ken van de grote mogendheden. Het klimaat voor de derde speciale ontwapeningsconfe rentie is thans een stuk gunsti ger, gezien de spectaculaire vooruitgang in de Sovjet-Ame rikaanse betrekkingen en het BOEREN JASMIJN, met witte, heerlijk geurende? bloemen .j R95( SPADE Een degelijk stuk gereedschap nu in ,de aonbied/nq! van 57.50 49.95 60x6Ox 36 cm. Voor terras of balkon. 49.50 Door Frans Boogaard |En mag op het functioneren |van een individuele rechter überhaupt kritiek worden uit geoefend? Vier Antwerpse [rechters vinden van niet. In een aak die ook bij de Brusselse balie verbazing heeft gewekt, daagden zij deze week het Naamse dagblad De Morgen [en het Brusselse weekblad numo voor een collega-rechter. De rechtbank van eerste anleg in Brussel doet pas over ien paar weken uitspraak, naar voor Paul Goossens (De Morgen) en Guy Mortier (Hu- bo) staat nu al vast dat ze in poger beroep gaan als deze uit spraak voor hen negatief uit valt. Goossens: „In een zo prin- ppiële zaak kun je niet toege- pen. Die ben je verplicht tot het ?md toe uit te vechten." En zijn collega-hoofdredacteur van numo: „Sommige magistraten "enken hier al te vaak dat zij loven de wet staan. In die ge- lachtengang zullen wij hen pet sterken." De woede van de vier rech ts, van wie er inmiddels één 'erleden is, werd gewekt door m reeks artikelen in Humo en Morgen over de uit Antwer- jn afkomstige 'notaris X'. Hij 'ordt ervan verdacht zijn twee minderjarige kinderen, stee- jast aangeduid als 'Wim en m'. gedurende vele jaren ixueel te hebben misbruikt en "nstig te hebben mishandeld. Het proces tegen de notaris, le naast zijn feitelijke ambt 18 een groot aantal andere >ge maatschappelijke posities bekleedde, trok twee jaar gele den in heel België grote aan dacht, zowel door de gebrek kige procesvoering als door de ernst van de aanklachten. Humo en De Morgen publiceer den voor de notaris zeer belas tende rapporten van experts op het gebied van kindermishan deling, die echter in het proces tegen de notaris stelselmatig werden genegeerd. De Morgen, die de proces voering als 'hallucinant' om schreef, legde bovendien ban den bloot tussen de notaris en extreem-rechtse groepen, waarmee ook de betrokken magistraten connecties onder hielden. Op grond daarvan de poneerde het viertal februari vorig jaar een aanklacht bij de rechtbank in Brussel. De rech ters voelden zich 'blootgesteld aan het misprijzen en de open bare verachting van het pu bliek door verdachtmakingen en lasterlijke aantijgingen'. Bovendien zou hun gezag en onafhankelijkheid in het ge drang zijn gebracht. De hoofdredacteuren van de twee kranten brengen daar te genin dat de persvrijheid ern stig geweld wordt aangedaan als over lopende processen niet meer mag worden geschreven. Zij wijzen erop dat dankzij de pers in het recente proces tegen de zogenaamde Borinagetak van de Bende van Nijvel (vier supermarkt-overvallen met vijf dodelijke slachtoffers) een groot aantal justitiële blunders aan het licht kwam, op grond waarvan de verdachten in vrij heid werden gesteld. Goossens: „Als deze vier rechters hun zin krijgen, wordt in de praktijk elke verslagge ving over een rechtszaak on mogelijk. Van een assisenpro- ces bijvoorbeeld kun je dan het verloop enkel na de uitspraak publiceren, niet tijdens de be handeling van de zaak." Hij en Mortier wijzen erop dat de vier magistraten inhoudelijk de door hen geciteerde rapporten van de experts in de zaak-X niet aanvallen, en zij ook hun banden met de notaris niet ont kennen. Bovendien vechten zij prin cipieel de bevoegdheid van de Brusselse rechter aan. Laster en eerroof, de feitelijke inzet van het geding, is een straf rechtelijke aangelegenheid, die bij het Assisenhof thuishoort. Voor een 'verhuizing' van hun proces pleit voorts, dat nu een 'eenvoudig' rechter uitspraak moet doen in een zaak die door hiërarchisch hoger geplaatste raadsheren - drie rechters bij het Hof van Beroep en een ma gistraat van het parket-gene raal - is aangespannea Volgens hun verdedigers, die het woord 'zelfbedienings rechtspraak' al in de mond hebben genomen, is dat strijdig met de arresten van het Euro pees Hof voor de Mensenrech ten. Het Hof vindt dat zelfs de schijn van mogelijke partijdig heid moet worden uitgesloten. Mortier en Goossens maken zich weinig illusies over de uit slag van hun proces. Niettemin nemen zij de aanval van de Antwerpse rechters hoog op. Goossens: „De verhoudingen tussen pers en Justitie zijn in België altijd gespannen ge weest. Maar wat hier gebeurt gaat verder dan wat we al ge woon waren. Een typische uiting van het ancien regime, dat vooral in Antwerpen ook anno 1988 nog onschendbaar denkt te zijn." Hij wijst erop dat de rechters geen gebruik hebben gemaakt van hun Recht op Antwoord, een Belgi sche antiquiteit die zegt dat iemand die in de pers aange vallen is recht heeft op pub^ heeft gehad. Hij heeft zijn hele program kunnen afwerken, met kerkelijke autoriteiten en systeemcritici gepraat, intel lectuelen, schrijvers en studen ten toegesproken, en zich twee keer - op de Arbat en op het Rode Plein - zelfs onder het volk begeven. En omdat de Moskovieten zich ook door een bezoek van de president van de Verenigde Staten niet uit hun evenwicht laten brengen, kan hij tijdens zijn ritten door de stad de beste kanten van het Sovjet-leven van alledag gadeslaan: in luch tige zomerkleren flanerende Sovjet-burgers, druk verkeer van auto's en weinig rijen voor de winkels (de aanvoer van le vensmiddelen naar Moskou on dervindt dezer dagen als door een wonder geen stagnatie). Afgezien van de ook onder de blakerende zon altijd nog grauwe gebouwen zou Ronald Reagan kunnen denken dat hij zich in Philadelphia of Wash ington bevindt, ergens in 'Gods own country'. Het hoeft dus niet te verba zen dat de Amerikaanse presi dent gisterochtend tijdens zijn wandeling met Michail Gor batsjov door de Kremlin-tui nen moest toegeven dat hij zich niet meer in 'het rijk van de duivel' waande en dat hij zeer tevreden was. Is het de Russen dan inder daad gelukt om Ronald Reagan in te pakken en is daardoor op de top toch méér bereikt dan men aanvankelijk durfde te hopen? Dit laatste moet vanmiddag blijken, wanneer de Ameri kaanse president en de Sovjet- russische partijleider de balans van vier dagen top zullen op maken. Maar indien woord voerder Gennadij Gerasimov eens een keer de waarheid heeft gesproken, is het weder zijdse vertrouwen tussen Rea gan en Gorbatsjov momenteel zo groot dat ze bereid zouden zijn van elkaar een tweede hands auto te kopea Ook dat moet de Amerikaanse presi dent bekend in de oren klinken. Hij kan zich in Moskou al bijna thuis voelen. eind vorig jaar gesloten INF- verdrag over de afschaffing van de middellange-afstands- raketten. Niettemin belooft het debat in New York er niet minder le vendig om te worden. De wes terse landen en de niet-gebon- den staten zijn reeds bij de voorbereidingen van de confe rentie met elkaar in aanvaring gekomen over de prioriteiten die zouden moeten worden ge steld bij het streven naar nu cleaire en conventionele ont wapening. catie van een tegenbericht van tweemaal de lengte van de aanval. Goossens: „Dat Recht op Antwoord is ons niet gevraagd. En wij hebben niet de kans ge kregen om het aan te biedea" Ook Mortier weet 'vrijwel ze ker' dat hem geen Recht óp Antwoord is gevraagd. Maar een fraaie oplossing had hij dat tóch niet gevonden. Net zo min als een 'deontologische' veroor deling door de Beroepsunie van Belgische journalisten, een an dere mogelijkheid die de rech ters hebben veronachtzaamd. Mortier: „Dat had ik trouwens helemaal niet gepikt. Die Com missie hééft al een verslagge ver van mij vier dagen in de bak gegooid. Enkel en alleen omdat hij een rapport publi ceerde over de Vlaamse milieu maffia, dat een paar mensen minder goed uitkwam. De on dervragingsmethoden van die Commissie waren op zijn minst nogal on-orthodox. Maar enfin, de onderzoeksrechter die toen tot in hechtenisneming besloot, is nu zelf geschorst." Goossens, zonder een direct verband te leggen met het hui dige proces, wijst op een soort gelijke tegenactie. Toen zijn krant vorig jaar een dossier over belastingfraude publi ceerde, haalde een klein leger gerechtelijke ambtenaren in het weekend zijn hele redactie overhoop. Goossens zelf werd geboeid afgevoerd en pas na enkele uren vrij gelaten. Tot extra-waakzaamheid bij de Vlaamse pers, buiten Humo en De Morgen, heeft dat alle maal niet mogen leiden. De aandacht voor hun proces is mondjesmaat. Mortier, grim mig: „Och, het gaat maar om persvrijheid. Anderen blijven ons toch in de eerste plaats als concurrenten beschouwen. En die laat je liefst in hun eigen sopje gaar koken." Van onze correspondent BRUSSEL - Het koninkrijk België heeft deze week een meer dan 120 jaar oude oorlog beëindigd. In Tunja, de oude hoofdstad van het Colombiaanse departement Boyaca, heeft ambassadeur Willy Stevens de vredeso vereenkomst getekend. De oorlog tegen België werd in 1867 afgekondigd door ge neraal José Santos Guttie- rez, de leider van de toen autonome staat Boyaca, die tijdens zijn studies in Leu ven verliefd was geworden op de Brabantse Joséphine Harboort, maar die met haar niet in het huwelijk mocht treden. Santos Guttierez, die vol gens een Colombiaans histo ricus door de ouders van zijn geliefde 'ernstiger werd ver nederd dan wanneer hij een Vlaming zou zijn geweest', stuurde daarop een formele oorlogsverklaring naar Leo pold II, maar die is door een slordigheidje van de post nooit aangekomen. De burgemeester van Tunja heeft nu ter opluiste ring van het vredesverdrag de twee negentiende-eeuwse geliefden symbolisch alsnog in de echt verbonden, waar mee aan de wellicht meest vredelievende oorlog uit de geschiedenis een eind is ge komen. NEW YORK (UCN/ANP) - De koersen op de effectenbeurs van Wall Street zijn dinsdag over een breed front sterk ge stegen. De Dow Jones-index van de dertig industriële fondsen ging met 74,68 punten omhoog naar 2031,12 punten. Dat betekende een winst van 3,8 procent. Van de verhan delde fondsen sloten er 1177 ho ger en 334 lager. De omzet was met 244 miljoen aandelen flink groter dan die van de afgelopen weken. Vorige week vrijdag werden er 134 miljoen aandelen omgezet. Het leek erop dat de hande laren een verloren dag wilden inhalen. Volgens beursdeskun- digen handelden de Ameri kaanse beleggers, die in ver band met Memorial Day maan dag thuisgezeten hebben, van uit de overtuiging dat de Ame rikaanse rentetarieven hun top hebben bereikt. Zij baseren deze mening op het feit dat vo rige week vrijdag tegen hun verwachtingen in geen verho ging van het Amerikaanse dis conto heeft plaatsgevonden. De hoge vlucht van de aan delenkoersen werd nog eens versterkt door de bekendma king dat het Japanse handels overschot over de eerste twin tig dagen van mei is vermin derd tot 1,63 miljard dollar te genover een tekort van 2,84 miljard dollar in 1987. Dit kan duiden op een mogelijke ver dere verkleining van het Ame rikaanse handelstekort. De koers van de dollar is na een dag van weinig beweging in Europa op de wisselmarkt in New York wel gestegen. Tegen het slot van de handel werd een koers genoteerd van 1,9410 gul den tegen een slotkoers van 1,9340 gulden in Amsterdam. De stijging van dinsdag was de op vijf na grootste in de ge schiedenis van de Newyorkse beurs. Het was tevens de op een na grootste stijging sinds de beurscrisis van oktober vorig jaar. Op verzoek van het beursbestuur stopten de han delaren hun transacties op ba sis van computerprogramma's toen de Dow Jones vijftig pun ten was gestegen, maar dat kon een verdere stijging niet tegen houden. NEW DELHI (DPA) - Een al zes weken durende hittegolf in In dia heeft al aan zeker honderd mensen het leven gekost. Meer dan tweehonderd door de warmte bevangen mensen zijn in zie kenhuizen opgenomen. Het zwaarstgetroffen gebied is volgens berichten in de Indische pers de noordwestelijke deelstaat Ra- jastan, waar tot nu toe 71 doden zijn gevallen. De gemiddelde temperatuur is in de meeste deelstaten sinds april niet onder de veertig graden geweest. Als hoogste tempe ratuur is 48 graden gemeten. In de stad Nagpur, in de deelstaat Maharashtra, de heetste stad van India, zijn de laatste dagen vijftien mensen aan zonnesteek overleden en liggen nog vijf tien mensen in hopeloze toestand in het ziekenhuis. OSLO (RTR/DPA) - Een Westduitse sportvlieger is het afgelo pen weekeinde met zijn Cessna-toestelletje enkele malen door gedrongen in het Sovjet-luchtruim om te herdenken dat Mat thias Rust precies een jaar geleden na een spectaculaire vlucht met zijn vliegtuigje landde op het Rode Plein in Moskou. Dit heeft het Noorse blad 'Aftenposten' gisteren gemeld onder aan haling van regeringsbronnen. De piloot was zaterdag vanuit de Finse stad Ivola gevlogen naar Kirkenes in het noorden van Noorwegen. Daarvandaan drong hij in totaal drie maal het Russische luchtruim binnen. Naar verluidt stelden de Noorse autoriteiten toen zij de vluch ten bemerkten, de Russen daarvan op de hoogte. Maar de Sov jet-luchtverdediging had deze maal de vlieger al opgemerkt. De woordvoerder van het Ministerie van Buitenlandse Zaken in Oslo bevestigde gisteren dat de Sovjetunie een formeel pro test heeft ingediend wegens schending van het luchtruim. JERUZALEM (RTR/AFP) - De Israëlische minister van defen sie, Yitzhak Rabin, verwacht geen vooruitgang in het vredes proces in het Midden-Oosten voor juni 1989, omdat dit jaar ver kiezingen worden gehouden in Israël en de Verenigde Staten. Dit heeft Yasir Obeid gisteren verklaard voor de Israëlische radio. Hij was één van vier prominente Palestijnen die Rabin maandag ontving zoals hij beloofd had te doen als de Pales tijnse onlusten zouden afnemen. Rabin besprak maandag met de vier Palestijnse vertegen woordigers de toestand in de bezette Westoever en Gazastrook na bijna zes maanden anti-Israëlische opstand. Volgens Obeid verklaarde Rabin dat het jongste Amerikaanse vredesinitiatief van minister Shultz geen kans maakt wegens de verkiezingen. ABU DHABY (UPI) - Iran heeft geheime besprekingen gehou den met de Verenigde Staten en andere westerse landen om de kwestie van de gijzelaars in Libanon op te lossen. Dit heeft een plaatselijk dagblad maandag gemeld in de Verenigde Arabi sche Emiraten. „Teheran is erop gebrand de kwestie van de gijzelaars te beëindigen op een wijze die het doel van hun gevangenschap dient", zo citeerde een Libanese regeringsfunctionaris de Iraanse vice-minister van Buitenlandse Zaken, Ali Moham med Besharati. Volgens het dagblad 'Al-Ittihad' zei Besharati spoedig nieuwe ontwikkelingen in de besprekingen te ver wachten. GENUA (RTR) - Het giftige afval aan boord van het onder Sy rische vlag varende schip Zanoobia, dat vele weken een plaats heeft gezocht om te lossen, zal binnen twee maanden in Italië worden vernietigd. Dat is gisteren in Genua officieel meege deeld. Het schip kreeg dit weekeinde toestemming aan te meren in de Italiaanse haven van Genua. De Zanoobia heeft meer dan 2.000 ton chemisch afval aan boord. De kosten van de verwerking van het - uit Italië afkomstige - afval, ongeveer vijf miljoen gulden, zijn voor rekening van de regering in Rome. Geen en kel bedrijf heeft toegegeven verantwoordelijk te zijn voor de leverantie van het afval aan de Zanoobia. Het gifschip heeft te vergeefs in Djibouti, Venezuela, Sardinië, Syrië en Grieken land getracht van zijn lading af te komen. Een deel van het gif zou reeds uit de vaten zijn gestroomd. Als gevolg daarvan staat de 18-koppige bemanning onder medische controle. Volgens artsen dreigt voor hen geen onmiddellijk gevaar. BRUSSEL (UPI) - Het Joods Wereldccongres WJC heeft dins dag in Brussel een rapport gepubliceerd over het oorlogsverle den van de huidige Oostenrijkse president, Kurt Waldheim. In het 65-pagina's tellende rapport wordt het feit dat Waldheim secretaris-generaal van de Verenigde Naties is geweest een 'historische obsceniteit' genoemd. WJC-voorzitter Elan Stein berg verklaarde dat het voor het eerst is dat zo'n volledig rap port over Waldheims verleden is gepubliceerd. Hij kondigde aan dat het werk naar alle lidstaten van de VN zal worden ge zonden. Volgens Steinberg is het document niet opgesteld om dat Waldheim president van Oostenrijk is, maar wegens het feit dat hij secretaris-generaal van de VN is geweest, 'hetgeen een historische obsceniteit' is. In het rapport wordt een over zicht gegeven van Waldheims activiteit als officier van het Duitse leger tijdens de bezetting van de Balkan in de periode 1942-'45. Volgens Steinberg is er één nieuw feit over Waldheims oorlogsverleden in opgenomen, namelijk dat Waldheim lid was van een kleine Duitse eenheid die verantwoordelijk was voor de deportatie naar concentratiekampen van 65.000 burgers, on der wie 23.000 kinderen, uit de Joegoslavische streek Kozara. „Een reeks Duitse documenten toont aan dat die eenheid direct verantwoordelijk was voor de deportaties die hebben geleid tot de dood van tienduizenden onschuldige burgers", aldus het WJC-rapport. WARSCHAU (RTR-DPA) - De leiding van het verboden Poolse vakverbond Solidariteit heeft haar aanhangers opge roepen de lokale verkiezingen van 19 juni te boycotten. Woord voerder Janusz Onyszkiewicz verklaarde telefonisch vanuit Gdansk: „Wij zullen niet deelnemen aan de verkiezingen". De boycot is een uiting van protest omdat men (Solidariteit) onze natuurlijke rechten niet erkent, voegde Onyszkiewicz eraan toe. De verkiezingen van juni zijn voor lokale en provinciale raden. Voor het eerst worden de kandidaten op alfabetische volgorde op de stembiljetten geplaatst. De eerste naam op de lijst krijgt voortaan niet de stem toegewezen indien de kiezer geen voorkeur aangeeft. Een serie van zes marmeren bustes van de Romeinse kei zers Julius Ceasar, Marcus Brutus, Domitianus, Nero, Augustus en Titus is gisteren bij veilinghuis Sotheby's in Amsterdam verkocht voor 120.000 gulden. De koper is een verzamelaar uit Kuwayt. De beelden dateren uit 1800.

de Stem | 1988 | | pagina 5