Grotere kans op rijbewijs vóór vakantie FNV: HERSTEL KOPPELING LONEN EN SALARISSEN-UITKERINGEN Schilderijenroof opgelost Tevredenheid over afblazen gif-export Meerderheid Kamer: winkels langer open De rancune van Brokx Wildgroei bii inning van tolgelden I )e^e|Ud BINNENLAND DE STEM COMMENTA AR DE STEM BINNENLAND WOENSDAG 1 JUN11988 EXTRA INZET VAN RU-EXAMINATOREN VOOR ZOMERDRUKTE AMSTERDAM - De vakcentrale FNV wil probe ren met het kabinet een nieuwe afspraak te ma ken over het herstel van de koppeling tussen de lonen in het bedrijfsleven aan de ene kant en de lonen bij de overheid en de uitkeringen aan de andere kant. SLUITING ZEVEN UUR AFGEWEZEN 35 Kleine postkantoren dicht WATERSPORTVERBOND NOEMT SITUATIE 'MIDDELEEUWS' NIEUWSOVERZICHT Brinkman in beroep over STER-gelden Studentenstop voor tien studies 4,5 jaar voor ex-topambtenaar Zilveren Anjers voor vier Nederlanders Kleine kans op spoedige reis naar Israël Minister laat sexlijn open Veel tips na tv-uitzending IRA-aansIagen T28 Maar plotseling ad. Laat ik eer- "t het nooit ge- als we niet mid- kiezingstijd had- Niemand kan het een wergelegen- af te kappen, van een paar "mingen houdt ven in Frankrijk af voor wat be ng van de baan- laatste idee van hoor de mooiste waarom men niet met me wil ar de werkelijke urlijkdat70pro- "n jongeren 'im- Een buitenlander overeen met de e firma, heet dat geen grapje als je Lepenisme. Ik heb *rs gehad die als e voor hun mede telden, dat er geen ers in de kiosken at soort concessies t doen. Die jongens zijn tenslotte ook schien dat er nu ring komt nu ex- _ts politiek minder wordt". vend vindt Blettner oede resultaten die ehaald als de kios- nmaal staan. Daar- r belangstelling uit "and. „In Italië wil lusconi misschien i doen in de vorm van ng. Ook uit Spanje lat soort reacties. In ebben we in Nivelles gedaan. Daar kregen er genoeg te maken If de problemen als in "it Nederland heb ik gehoord. Het is een an me een Europees et op te zetten. Een jongere in Parijs die weken stage kan lo- "ederland. Of anders- een geweldige moti- an dat voor zo'n zijn!" t nu toe de Dekker- 'en erg koel benaderd, alen zouden het liefst basisverzekering hele- 'et willen. Over 1992 liberalen zeer wazig. wordt de WD gehol- r het kabinet dat met bleem zit in 1990 af te Wat daarna met moet gebeuren, ma- politieke partijen dan t, heet het in liberale 'ge reden waarom de -kker nog niet hele- heeft afgeschoten, ligt -t feit dat uitgerekend retaris Dees een is en zelf overtuigd riaan. CDA daarentegen zal hameren op afspraken De christen-democra- Jlen de volksgezondheid erhoop halen, maar dan el voor iedereen. Dus oor de particuliere ver aars en- verzekerden, ook het CDA is intern ld. De christen-demo- n blijken eveneens het unt van uitvoerig gelob- c rechtervleugel van de -fractie blijkt gevoelig de argumenten van de culiere verzekeraars, "1 de linkervleugel zijn luisteren legt bij de zie- ondsen en een deel van de nden. Blaauw citerend ty- Een dwangsom kan in laad mensenlevens ruïne- ,De mogelijke tegenwer- dat de veroordeelde het zijn macht heeft dwang- iverbeurte te voorkomen, auwelijks een weerlegging ,rd", aldus Blaauw. Zij zou ook het stellen van doodstraf op wanprestatie htvaardigen. Ondanks de j meinsrechtelijke oorsprong weinig respectabel execu- Tüddel". Pleit Blaauw ver- gens voor bezinning op twikkelingen in het pri- itrecht dan laat hij ge- ikshalve de maatschappe- ce evolutie buiten schot. Uit .harding in het denken er elkaar volgt verstraffing n de wetgeving. In betrekkelijk korte tijd, makshalve: na de tweede jreldoorlog, heeft een bena- selde vele mogelijkheden om n belangen veilig te stellen. Een achtervolgde vrouw ereikt met een straatverbod, at zij zich in en om huis vei- g kan voelen. Een in zijn pri- acy aangetaste aidspatiënt et ermee een evangeliste- achtpaar de pin op de neus. jonsumentenman Frits Bom n met zijn organisatie verge- ijkbare clubs zorgen er al of liet via de rechter voor, dat [e 'kleine man' niet wordt ilatgewalst onder het geweld van ogenschijnlijk ongrijp bare instellingen. Weerlozen krijgen in het huidige en het toekomstige recht voldoende middelen om de brutalen van het lijf te houden. jerle met afleveringen op 1,2 en 3 luni. Van onze verslaggever RIJSWIJK - Aspirant automobilisten die opnieuw een gooi naar het rijbewijs doen maken meer kans om vóór hun zomervakantie het begeerde roze papiertje in htm bezit te krijgen. Door de inzet van 86 parttime examinatoren en overwerk op zaterdag is de wachttijd voor de herexamens momenteel met twee tot drie weken bekort. Een woordvoerder van het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen (CBR) in Rijs wijk heeft dat gisteren desge- vraagd laten weten. Rijschoolleerlingen die al een of meerdere keren voor hun rijbewijs zakten moesten tot voor kort tussen de vijf en dertien weken wachten voor dat ze opnieuw een poging kon den wagen. Nu is die gemiddelde wacht tijd van meer dan twee maan den teruggebracht naar zes of zeven weken. Voor leerlingen die voor de eerste keer 'op moe ten' is er een constante wacht tijd van zeven tot negen weken. Het CBR is vorig jaar begon nen met de inzet van parttime examinatoren en het overwerk op zaterdag. Vooral in de maanden april, mei en juni lo pen de aanvragen bij het CBR torenhoog op. „Veel mensen die al eens eerder gezakt zijn voor het rij-examen proberen juist in deze tijd van het jaar nog eens een poging te wagen. Ze willen in de zomervakantie met de auto op pad gaan," aldus de CBR-woordvoerder. Volgens het CBR was de in zet van parttime examinatoren vooral nodig om de steeds maar wassende vloed van herexa mens in deze tijd van het jaar aan te kunnen. „De constante wachttijd voor leerlingen die voor de eerste keer examen doen is logisch omdat dit redelijk gepland kan worden aan de hand van de te verwachten aanvragen van de rijschoolhouders. De aanvra gen voor de herexamens heb ben we echter nauwelijks in de hand," aldus het CBR. De examenaanvragen lopen uiteen van 500 tot soms wel 10.000 per dag. Momenteel hikt het CBR aan tegen een berg van ongeveer 9000 aanvragen per week. Begin maart, net voor de te verwachten zomer- drukte, dreigde er een fatale vertraging bij het CBR. Door een computerstoring lag de planning een tijd stü. „Geluk kig duurde dat maar een aantal dagen anders waren de proble men niet te overzien geweest," aldus een zegsman van het CBR. Afspraak over inkomens Van onze Haagse redactie Volgens voorzitter Stekelenburg van de vakcentrale is de federatie zelfs bereid een vast bruto percentage af te spreken waarmee de lonen in de bedrijven maximaal omhoog mogen volgend jaar. De overheid van haar kant moet dan bereid zijn de ambtenarensalarissen en de uit keringen met hetzelfde percentage te verhogen. Hoeveel de lonen zouden mo- kabinet niet geheel van de gen stijgen wilde Stekelenburg hand zijn gewezen. In het na- gisteren op een persconferentie in Amsterdam niet zeggen: dat hangt af van de inflatie en de komende miljoenennota van het kabinet. Verwacht wordt dat men ergens tussen 0,5 en 1,0 procent uitkomt. De lonen bij overheid en be drijfsleven zijn nu ook al aan elkaar gekoppeld. Dat is gere geld in de Wet Aanpassingsme chanismen (WAM). Maar die wet is slechts één keer gebruikt en daarna voorgoed in de ijs kast gezet. Het kabinet vindt de WAM te duur. De overheid heeft de ambtenarensalarissen en de uitkeringen de laatste ja ren steevast bevroren of zelfs verlaagd, terwijl de lonen in de bedrijven wel stegen. Het nieuwe FNV-voorstel is een compromis tussen het oude FNV-standpunt en het stand punt van het kabinet. De FNV krijgt haar directe koppeling, terwijl de overheid niet bang hoeft te zijn dat de lonen de pan uit rijzen omdat er vooraf afspraken worden gemaakt met de bonden. Los van de koppeling wil Stekelenburg komende weken bij het kabinet ook zijn Delta plan voor de bestrijding van de langdurige werkloosheid be spreken. Dat plan zou door het jaar wil de federatie dan pro beren met kabinet en werkge vers harde afspraken te maken over de bestrijding van de langdurige werkloosheid. De FNV-voorzitter nam af stand van de uitspraken die zijn nieuwe cao-coördinator Draijer vorige week deed op het congres van de Grafische bond. Draijer (toen nog voor zitter van die bond) zei dat er in het najaar harde acties in be drijven zijn te verwachten als het kabinet op Prinsjesdag nieuwe bezuinigingen aankon digt op bijvoorbeeld de uitke ringen, het minimumloon, de jeugdlonen of de gezondheids zorg. De FNV heeft verder beslo ten de komende drie jaar ruim tien miljoen gulden in de uit werking van het plan FNV 2000. Dat plan is bedoeld om de werfkracht vah de FNV te ver groten, de representativiteit te verhogen en de invloed op de samenleving te laten toenemen. FNV-voorzitter Stekelen burg wil op termijn tevens streven naar een grote media- bond binnen de FNV. Daarin zouden delen van de Diensten bond, de joumalistenbond en de Grafische bond kunnen worden samengevoegd. Museumdirecteur Wim Beeren (rechts) met hoofdinspec teur J. P. Hollman bij de drie teruggevonden schilderijen. MOERDIJK - Er heerst alom tevredenheid over het niet doorgaan van de export van chemisch afval via de haven van Moerdijk naar Congo. De aankondiging van direc teur Looyschelder van Van Santen dat zijn bedrijf zich uit het project zal terugtrek ken, is bij ambassadeur Am- broise Gambouele in goede aarde gevallen. „Ik ben blij dat Van San ten er van afziet", zo zei hij. „Hoewel je mensen het dro men natuurlijk niet kunt verbieden". Maar zijn vreugde is niet onverdeeld. „Je weet niet waar ze het gif nu willen dumpen", aldus de ambassadeur in een reactie. Ook politiek heerst er op luchting. Een woordvoerder van de Brabantse gedepu teerde Rein Welschen (mi lieu) zei dat het besluit de provincie tevreden stemt. „Wij zijn net als minister Nijpels van mening dat elk land zijn eigen afval moet verwerken en dat dumpen in de Derde Wereld uit den boze moet zijn". De Congolese regering is inmiddels een publiciteitsof fensief gestart. Tegenover het persbureau Reuter zei de minister van informatie, Christian Gilbert-Bembert, dat Congo 'liever arm' blijft dan dat het zich leent voor dergelijke 'afvalstort'. AMSTERDAM - De politie heeft een lokvogel gebruikt om de drie uit het Stedelijk Museum gestolen schilde rijen terug te krijgen: een pseudokoper, waarmee de inbrekersbende opgerold kon worden. In de nacht van maandag op dinsdag wist de politie de drie schilderijen van Van Gogh, Cézanne en Jongkind vrijwel onbeschadigd in handen te krijgen. Anderhalve week zijn de drie topstukken uit de klassieke collectie van het Stedelijk Mu seum in Amsterdam spoorloos geweest na de grootste kunst- roof uit een museum ooit in ons land gepleegd. Alleen het stilleven van Cé zanne vertoonde bij inspectie door directeur W. Beeren van het Stedelijk een lichte kras. Beeren is de politie „buitenge woon erkentelijk voor haar grote inzet". De politie hield in de nacht van maandag op dinsdag om streeks 1 uur drie mannen aan, alle drie bekenden uit het cri minele circuit: de 36-jarige J.P. (een notoire inbreker), de 44- jarige H.M. en de 32-jarige B.H. De arrestatie vond plaats in het Pullmanhotel aan de Oude Haagweg in Amsterdam-West, aan de uitvals-snelweg rich ting Schiphol en Den Haag. De inbreker P. bood daar, samen met een kornuit en vergezeld van een bemiddelaar, de drie schilderijen aan aan een koper. Die koper was een politieman, de schilderijen lagen in de auto van de inbreker. De politie wil niet zeggen welke rol de lokvqgel/pseudo- koper precies gespeeld heeft. Ano-sjknsi; Van onze Haagse redactie no •wRngiibi 'tn DEN HAAG - De meerderheid van de Tweede Kamer wil wel dat er langere openingstijden voor winkels komen, maar ze verwerpt wel het D66-voorstel om de winkels één uur later te laten sluiten. schappen zijn er minder dan aanva- nelijk werd aange nomen omdat de minister de eerdere, scherpere, voor waarden versoepeld heeft. Nu moeten er jaarlijks minstens 2500 klanten per kantoor geholpen worden, als dat ge tal lager is moet het kantoor dicht. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De PTT sluit binnen kort weer 35 klei nere postkantoren. Voor deze, voorna melijk op het plat teland gelegen, kantoortjes is het doek definitief ge vallen met een gis teren door de Tweede Kamer ge accepteerde nieuwe regeling. Minister Smit- Kroes (Verkeer en Waterstaat) Iaat deze week weten om welke kan toortjes het gaat, maar liet wel al doorschemeren dat 15 daarvan in het noorden van Neder land liggen. De 35 verdwij nende postagent- Dat voorstel zet te weinig zo den aan de dijk, vinden PvdA en WD. Het D66-kamerlid Groen man had de kamer voorgesteld de winkels in plaats van om zes uur om zeven uur 's avonds te laten sluiten. Dan kunnen mensen na hun werk ook nog boodschappen doen. De PvdA en de WD voelen evenwel voor een forsere in greep in de openingstijden. Zij bepleiten een winkeltijd tot ne gen uur 's avonds. Maar dan wel weer elk op een andere wijze. De WD voelt het meeste voor het idee van staatssecre taris Evenhuis (Economische Zaken en WD) om winkels die tot negen uur open willen zijn, pas om twaalf uur 's middags open te laten gaan. Zodoende komen er avond en ochtend- winkels. De PvdA heeft een wijzi gingsvoorstel gedaan op het voorstel van D66. Dat houdt in dat winkels wel tot negen uur open mogen blijven, maar dat de gemeente van geval tot be paald of de winkel inderdaad ook langer open mag blijven. Het CDA wijst alle voorstellen af, en wil geen verandering van de bestaande praktijk. Die zou door ondernemers het meest gewenst zijn. Ondernemers zijn bang door latere openingstij den voor hogere kosten te wor den geplaatst van licht, energie en personeelslasten. De vak bonden vrezen slechtere ar beidsomstandigheden voor het personeel. PvdA, WD en D66 willen evenwel ook met hun eigen voorstellen vasthouden aan de maximale openingstijd van 52 uur in de week. Voor het CDA bleek deze toezegging gisteren tijdens het debat in de Tweede Kamer onvoldoende garanties te bieden om met een van de voorstellen te kunnen instem men. D66 bleek bereid om het eigen voorstel eventueel te combineren met dat van staatssecretaris Evenhuis. Om die reden vroeg D66-indienster Groenman gisteren de verdedi ging van haar initiatief voorlo pig uit te stellen. Ze wil eerst nader beraad. Volgende week gaat het debat verder. GERRIT BROKX loopt niet over van bescheidenheid. De voorma- Cv «F C-J GERRIT BROKX loopt niet over van bescheidenheid. De voorma lige staatssecretaris van Volkshuisvesting heeft het altijd goed I met zichzelf kunnen vinden. Deze van eigen kwaliteiten overtuigde Brokx voelde zich diep gekwetst toen hij indertijd op aandringen van CDA-fractievoorzit- ter Bert de Vries vroegtijdig als staatssecretaris van Volkshuives ting moest opstappen. Blijkbaar heeft hij die wrok al die tijd met zich meegedragen en hoopten de frustaties zich op naarmate hij langer als ambteloos burger door het leven moest. Het is dan ook geen toeval dat hij - nog maar net benoemd als burgemeester van Tilburg - nu een boekwerk het daglicht heeft doen zien waarin hij stoom afblaast. Op zich is er niets op tegen dat een voormalig politicus uit de [doeken doet hoe een bepaalde affaire zich heeft voltrokken. Voorwaarde is echter wel dat de goede man een zinnige bijdrage levert of met eventuele spectaculaire onthullingen komt aandra gen. In 'Naschrift van een Getuige' is daarvan nauwelijks sprake. I Het is in feite niet meer dan één grote aanklacht in de richting van Bert de Vries en zijn eigen partij, het CDA. De zo fel geattaqueerde Bert de Vries formuleerde het zeer I fijntjes: De beschuldigingen zeggen meer over de schrijver van I net boek dan over de feitelijke gang van zaken.' Daar kan 'straat- I vechter' Brokx het voorlopig mee doen. |n zijn installatierede in Tilburg pochte Brokx over de goede re- l jaties die hij met de Haagse politiek onderhoudt. De vraag is ot laat na het verschijnen van het boek nog het geval zal zijn. Zeker Jjs dat Gerrit Brokx er zijn stad - waar ze hem met de nodige te genzin hebben geaccepteerd - geen dienst mee heeft bewezen. Door Paul de Schipper AMSTERDAM - De Neder landse watersporters wor den in hun portemonnee be dreigd door een wildgroei aan tolgelden bij bruggen en sluizen. Gemeenten, recreatieschappen en andere lokale overheden gaan zich in toenemende mate te buiten aan allerlei heffingen. „Een middeleeuwse benadering van de watersporter", aldus di recteur Henny van Loosbroek van het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond. Traditioneel is het heffen van tol op binnenwateren in Friesland. Huismoeders bedie nen er gemeentelijke bruggen als bijbaantje. Met een klompje aan een hengel incasseren ze folkloristische bedragen die variëren van een paar kwartjes tot een gulden. Het fenomeen tol is nu echter ook in de rest van Nederland ontdekt, vooral in de randstad en in Noord-Holland. Een paar voorbeelden. Wie door de Wie- ringermeer wil varen moet 15 gulden aan het plaatselijk wa terschap afdragen. Tot dit jaar was 'de toegang' gratis. Het watertol voor de stad Haarlem is per 1 januari met bijna 400 procent gestegen: van 2,50 naar 8 gulden. In West-Brabant vraagt het Hoogheemraad schap 120 gulden per jaar van watersporters die met hun boot op de Mark of Dintel willen lig gen. „Zo'n hoogheemraadschap denkt: kijk er komen een paar bootjes langs. Daar kunnen we geld van vangen", aldus Van Loosbroek. Hij bevestigt dat het vooral om de lagere over heden gaat. Naar zijn idee wordt vooral de man met de smalle beurs gepakt: „Veel mensen nemen een bootje in plaats van een caravan. Ze moeten op binnenwateren blij ven, omdat ze zich geen groot jacht kunnen veroorloven. De grote schepen varen tolvrij op de Noordzee". Van Loosbroek spreekt van een bijzonder ongastvrije ont wikkeling: „Op het land zou zo'n aanpak betekenen dat je fietsend van Arnhem over de Veluwe naar Harderwijk, bij elke gemeentegrens een slag- booom tegenkomt, die de toe gang verspert. Na betaling van tien tolheffingen bereik je dan Harderwijk. Dat dreigt nu in de watersport". De KNWV zegt begrip te hebben voor het feit dat sluizen en bruggen niet gratis te bedie nen zijn, maar, zo vindt het verbond: „er zijn alternatieven. Bijvoorbeeld: automatische be diening, zelfbediening of met vrijwilligers". Volgens Van Loosbroek is de wildgroei in tolgelden strijdig met het beleid van de hogere overheden en de overkoepe lende watersportorganisaties. De KNWV-directeur: „We ge ven in Nederland miljoenen uit om ons land te promoten als watersportgebied. Daarmee willen we het inkomende toe risme lokken en eigen mensen overhalen om in eigen land op vakantie te gaan. Al die ver schillende heffinkjes zijn nega tief voor het image zoals dat wordt opgebouwd door het Na tionaal Bureau voor Toerisme". De watersportindustrie brengt in Nederland 1,5 miljard gulden op. Van Loosbroek: „Zo'n industrie waar we lande lijk van profiteren moeten we lokaal niet verprutsen. Laten we bij elkaar gaan zitten en het oplossen". i/ l? BELGIË is een land waar zich soms operette-achtige taferelen afspelen. Neem nou de Opera van Vlaanderen. Daar is men erachter gekomen dat men er 27 gepensioneerden en een dode in dienst heeft. Het lakse opera-bestuur heeft verzuimd in de loop der jaren de administratie van het personeelsbestand aan te passen. Wat die dode betreft is er natuurlijk een persoon die er op garen bij spint: Die lustige Witwe. In Nederland spelen zich intussen schilderachtige taferelen af. Daar duiken gestolen schilderijen plotseling op in een hotel. De politie heeft uit de doeken gedaan dat de schilderijen via een pseudo-koper weer in goede handen zijn gekomen. Ja, da's geen kunst zult u wellicht zeggen. Over verven gesproken: Het hoofd technische dienst van het Witte Huis wil het echtpaar Reagan bij thuiskomst verras sen en besluit daarom het Witte Huis te laten schilderen. De man vraagt offertes aan een Belg een Duitser en een Ne derlander. tV De Belg wil het wel doen voor 50.000 dollar. „25.000 Dollar materiaalkosten en 25.000 dollar arbeidsloon", zo preci- sieert hij de nota. De Duitser wil het wel voor 100.000 dollar doen. „De helft ma teriaalkosten en de helft arbeidsloon", zo licht hij toe. De Nederlander tenslotte vraagt 250.000 dollar. „Hoe kom je aan dat bedrag?", wil de Witte Huis-opzichter weten. „Heel simpel", zegt de Nederlander, „ik 100.000 dollar, jij 100.000 dollar en dan huur ik die Belg in om het werk te doen". MERIJN DEN HAAG (ANP) - Minister Brinkman van WVC heeft hoger beroep aangetekend tegen het vonnis van de Haagse recht bank, waarin werd bepaald dat hij ten onrechte 210 miljoen aan STER-geld uit de omroeppot heeft gehaald om gaten in zijn begroting mee te dekken. Dit heeft een woordvoerder van WVC dinsdag meegedeeld. De minister haalde de 210 miljoen vorig jaar bij de omroepen weg. Volgens hem ging het om STER-geld waarvan de bestemming door hem kon worden be paald, omdat de toenmalige omroepwet daarvoor geen duide lijke regels bevatte. DEN HAAG (ANP) - Minister Deetman van Onderwijs heeft voor het studiejaar 1988/'89 voor tien universitaire studierich tingen een numerus fixus ingesteld. Nieuw is de studentenstop voor economie. Gezien de maatschappelijke behoeften aan eco nomen wilde Deetman aanvankelijk de toelating tot deze stu die niet beperken. De universiteiten hadden hem dat wegens onvoldoende opleidingscapaciteit (4.720 plaatsen) wel geadvi seerd. Na een gesprek met de betrokken instellingen besloot hij alsnog tot een beperking. Die is echter zo ruim gesteld (5.055) dat naar verwachting vrijwel iedere gegadigde zal worden in geloot, aldus het ministerie. De studentenstops gelden verder voor bedrijfskunde, geneeskunde, diergeneeskunde, medische biologie, industrieel ontwerpen, beleid en management ge zondheidszorg, gezondheidswetenschappen en Japankunde. ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft dins dag de 55-jarige ex-topambtenaar C.P.P.F. van de gemeente Rotterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar en zes maanden wegens oplichting en valsheid in geschrifte tot een bedrag van 8,2 miljoen gulden in de periode 1984-1987. De officier van justitie had een gevangenisstraf geëist van zes jaar. F., een computer-deskundige, was werkzaam op de afde ling Financiën van de gemeente Rotterdam. Hij was aange trokken om het betalingsverkeer van de gemeente te automati seren. Hij pleegde de fraude door fictieve betalingsopdrachten in de computer in te voeren. Het geld kwam terecht op bankre keningen waarover F. kon beschikken. DEN HAAG (ANP) - De Zilveren Anjer, een prijs die door het Prins Bernhard Fonds wordt toegekend aan personen die zich onverplicht en onbetaald hebben ingezet voor de Nederlandse cultuur, wordt op 24 juni door prins Bernhard uitgereikt aan mevrouw E. J. van den Broecke-De Man uit Vlissingen, dr. E. Kits van Waveren uit Amsterdam, G. Brinkgreve uit Amster dam en W. Noske uit 's Gravenhage. Dat heeft de Rijksvoor lichtingsdienst bekend gemaakt. Mevrouw Van den Broecke krijgt de prijs voor haar verdiensten voor de Zeeuwse cultuur en met name voor haar inzet voor het behoud van de dialecten in deze provincie, dr. Kits van Waveren voor zijn wetenschap pelijk werk op het gebied van de zwammenkunde, Brinkgreve voor zijn verdiensten op het terrein van de momumentenzorg en Noske voor zijn diepgaand onderzoek naar het Nederlands muziekverleden. De uitreiking vindt plaats in het Koninklijk Paleis in Amsterdam, in aanwezigheid van prinses Juliana. DEN HAAG - Het is moeilijk om een geschikte datum te vin den voor het voorgenomen - al een keer uitgestelde - bezoek van premier Lubbers en minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) aan Israel. De kans is klein dat de bewindslieden op korte termijn afreizen naar Israel. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken gisteren meegedeeld. De zegsman zei met nadruk dat er voor Nederland geen belemmeringen zijn, „behalve de agenda." Eerder ging een bezoek van Lubbers en Van den Broek naar Israel niet door vanwege wat officieel ook al 'agen da-problemen' heetten. De Nederlandse bewindslieden zouden een bezoek aan Israël hebben gebracht op het moment dat de confrontatie tussen leger en Palestijnen in de door Israel be zette gebieden wereldnieuws was. Nederland liet zich toen uiterst kritisch uit over het gedrag van het Israëlische leger. DEN HAAG - De regering legt de exploitanten van de zoge naamde 06-sexlijnen geen strobreed in de weg. Als mensen zich storen aan die lijnen moeten ze naar de rechter stappen. Minis ter Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) zei dit gisteren tegen het SGP-Tweede Kamerlid Van den Berg, die zich groen en geel ergert aan die 'ontspanningslij nen'. Volgens de SGP vor men de sexlijnen een 'ondermijning van het zedelijkheidsge voel.' Minister Smit-Kroes liet overigens weten dat de belang stelling voor de sexlijnen langzaam afneemt. ROERMOND (ANP) - Het televisieprogramma 'Opsporing verzocht' heeft het onderzoeksteam dat al een maand bezig is met de IRA-aanslagen op Britse militairen in Limburg, heeft meer dan honderd tips opgeleverd. De tips variëren: het zien van verdachte Engels sprekende figuren en het signaleren van mogelijke vluchtauto's, zowel in Roermond waar op 1 mei de auto met drie Britse militairen werd beschoten, als in Nieuw- Bergen waar een auto met drie Britten explodeerde. Bij deze aanslagen kwamen drie soldaten om het leven en werden drie ernstig gewond. Hoewel de gouden tip er op het eerste gezicht niet bij is, zijn er toch meerdere interessante meldingen bij, nader onderzocht zullen worden.

de Stem | 1988 | | pagina 3