;nt Bellemans en Esprit vallen provinciaal kunstbeleid aan WOORDVOERDER: BEDRIJF ZEKER NIET ALLÉÉN SCHULDIG Duizend gulden boete voor geval oplichting 'Diamant' in Biervliet DUIVENSPORT PLAATSELIJK NIEUWS rder pflSTEM VAN ZEELAND 3 WOENSDAG 1 JUN11988 stand jvecht bestuurslid iLLBO overleden Assistenten dirigeren 'KOMST SBK-UTTLEEN BEDREIGT BESTAAN COMMERCIËLE GALERIES' 'Gênant' Voorstellen Tegenstelling Hoek Geschil ld het nieuws Jwe burgemees- ifan Rest. De re- I varieerden van fider blij', er, werd me- kegenoot uit haar karakteriseerd r gewonnen kraktertrek ge- jan sommigen. Zo j wel even te s burgemeester. IC. Barbé 'de Iken'. Heen en len vooroordeel, pnnen worden, eloen van Ter- hardop uithuilen' vs-Vlaamse bur- gemerkt, uit leest. De burge- dingen aan haar of de kabeltele- ie. Daarover er ar burgers via Belgisch gebied te laten reizen? pllege is zeker niet tegen nel, maar waar moet nen? De eerste plaats die nerking komt is dan Sas ent zou ik zeggea Maar eten realistisch zij a Zo'n dient niet alleen het belang. Die wordt echt ebouwd voor Sas van of Westdorpe. Ik vraag elfs af of die zou worden iwd voor Zeeuwsch- pderen. Het is tenslotte nderdeel van het landelijk net." 5 Van Rest kan het tracé en eventuele tunnel pas len vastgesteld als bekend 'aar de WOV komt, want lié er komt is haar vaste liging. „Pas dan kan wor- agedacht over de plaats l tunnel. We hebben een van een studie gemaakt, t als Sas' college hebben we vroeg willen reageren en signaal laten uitgaan". Iwens, over signalen ge- ken: „Ik vraag me wel eens E de 'Zeeuwse lobby' in Den j hard genoeg is. Als je ziet de noordelijke provincies, ook Limburg, allemaal elkaar krijgen! Dan denk ^t Zeeland vaker en harder en Haag moet attaqueren, name als je ziet wat voor ng Den Haag ten opzichte onze regio inneemt." de Sasse raadsvergade- len wordt sinds Van Rests de minder hard, en minder persoonlijk geattaqueerd het ogenblik is de onder geest tussen de verschil de fracties er een in de geest 'leven en laten leven'. „Het1 er niet meer zo hard aan |als van daarvóór wel heb ord. Ik sta ook niet toe dat ersoonlijke conflicten wor- uitgevochten. Daar is zo'n1 gadering niet voor, dat doen daarna maar. Het is zaak hand te houden aan de gaderorde. Als je de raads- ën steeds via de voorzitter t spreken zorg je voor een mpend effect' en dat komt beraadslaging ten goede." T16 dat voor elkaar en executive, de uitvoe- man, van een vijfhoof- commissie, die het werk een minister deed. nenigheid in de commis- yilde Van Eekeren op- sen. „Maar Rocky zei, ga niet. Dadelijk heb ik sschien voor iets anders Want ik was een trou- hooter. Ik werd toen in taat New York staatsse- iris voor de herbouw van gevangeniswezen, dat gelijk aan minister. Ik n in 71, vier maanden la- irak in een van de gevan- ssen, Attica, een grote op- d uit. Drieënveertig men- kwamen daarbij om. De srhandelingen waren lukt. We moesten binnen en. De hervormingen wa- niet snel genoeg gegaan". Eekeren is republikein, voortdurende gevecht de democraten kostte de kop. Twee jaar voor pensioen werd hij ontsla- Hij had geen bal te doen. verkiezing tot burgemees- kwam als geroepen. Hij nog een keer een periode twee jaar vol maken. Dow weigert boetekleed nog Van onze verslaggever TERNEUZEN - Dow Chemical in Terneuzen laat zich 'in de gifva tenaffaire' vooralsnog niet afschilderen als de grote boosdoener. Wat er in het verleden op verschillende stortplaatsen nan chemisch afval is ge dumpt, is veelal gebeurd met vergunningen. Dat an niet alleen Dow wor den aangerekend. In die zin heeft een woordvoerder van het bedrijf zich giste ren uitgelaten. Heel zeker weet Dow wat er met 10.000 vaten giftige sty- reenteer is gebeurd die het be drijf volgens Terneuzenaar Paul van Es heeft laten ver dwijnen. Van Es, oud-werkne mer van het schoonmaakbe drijf Stoffels dat in opdracht van Dow chemisch afval van het terrein moest verwerken, was er getuige van hoe Dow twintig jaar geleden met che misch afval omsprong. Vrij dagavond deed hij een boekje open over zijn ervaringen met het bedrijf. „Die vaten zijn helemaal niet illegaal afgevoerd, zoals wordt gesuggereerd. Dat is afgevoerd naar stortplaatsen die toen be kend waren, of verwerkt. Daar waren ook vergunningen voor. Dat onderdeel van het verhaal van Van Es spreken we zeker tegen", aldus persvoorlichter E. Bassant. Over alle andere aan tijgingen wenst Dow momen teel geen commentaar te geven. De directie van het bedrijf probeert momenteel voor zich zelf een reconstructie maken van de afvalverwerking uit de beginperiode van de Terneu- zense vestiging. Hierbij worden ook de mensen gehoord van wie Van Es vrijdagavond de namen aan het bedrijf doorgaf. Een 'slecht geheugen' en de onbe- reidwilligheid van werkne mers om informatie te ver strekken, bemoeilijkt de taak die Dow zich heeft gesteld. „Maar er komt zeker wat uit de gesprekken met de mensen die erbij betrokken zijn geweest", aldus Bassant Het dagelijks bestuur van de provincie Zeeland weigert voorlopig ook alle verantwoor delijkheid bij het bedrijf te leg gen. „Het is zeker niet goed te praten wat Dow in die periode heeft uitgehaald. Maar aan de andere kant moet je ook stellen dat er door de overheid geen duidelijke richtlijnen voor het verwerken van afval werden aangegeven. Dus om de mensen bij Dow nu te betitelen als een stelletje criminelen gaat veel te ver", zei gedeputeerde me vrouw G. de Vries-Hommes gisteren. De jongste onthullingen door Van Es zijn voor haar aanlei ding op korte termijn opnieuw op speurtocht te gaan door Zeeuwsch-Vlaanderen. „Je kunt die dingen niet op zijn be loop laten. Wij nemen deze kwestie heel serieus", aldus De Vries-Hommes. Om de juiste waarde van de informatie te kunnen inschatten, volgen bin nenkort oriënterende gesprek ken met de tipgevers en de om wonenden van de locaties waar mogelijk chemisch afval ge stort is. Er komt een nader ge sprek met Dow en de trans portbedrijven die destijds het spul voor Dow vervoerden Vrijdag al wordt tijdens een stafoverleg op het provincie huis bekeken op welke termijn en hoe het vervolg van het'gif- schandaal' door de provincie wordt aangepakt. Het echtpaar De Krijger. - foto de stem cor j de boer Van onze correspondent BIERVLIET - Gisteren vierde het echtpaar J. de Krijger-Dierick het diamanten huwelijksfeest. De heer Krijger was daags daarvoor 83 jaar geworden, zijn echtgenote is 81. Beiden genieten nog een goede gezond heid. De Krijger werd geboren in Biervliet, terwijl zijn vrouw het levenslicht in Hoofdplaat zag. Uit het huwelijk zijn zeven kinderen geboren. Er zijn 24 kleinkinderen en vijftien achterkleinkinderen. Metselaar was het hoofdberoep van De Krijger, maar daarbij runde hij samen met zijn vrouw tal van jaren in Biervliet een café annex winkel. Het café werd kort na de Tweede Wereldoorlog opgeheven, de winkel pas jaren la ter. Mevrouw De Krijger maakt nog veel van haar kleren zelf; zo ook de japon die ze droeg tij dens de feestdag. Maar ook haar man heeft iets gepresteerd dat niet velen op zijn leeftijd hem nadoen. Hij werd vorig jaar krulbol- kampioen van Biervliet. Een spel dat hij nu nog veel doet. De krulbolbaan ligt bovendien nabij Service-flat Ter Walle in Biervliet, waar het echtpaar ongeveer acht jaar geleden zijn intrek nam. Na een door de familie verzorgde dienst in de Rooms Katholieke kerk trok men gistermiddag naar restaurant De Landbouw voor een etentje gevolgd door een gezellig samenzijn. Daar kwam in de avond ook de plaatselijke muziekvereniging het diamanten echtpaar een serenade geven. Eerder op de dag kwam waarnemend burgemeester J. van Rooijen van Terneuzen namens het gemeentebe stuur zijn felicitaties aanbieden. ■an onze verslaggever ERNEUZEN - In zijn Woonplaats Terneuzen is baandag plotseling be stuurslid van de afdeling Ferneuzen van de Katho- fieke Nationale Bond voor EHBO W. Leenhouts over- den. enhouts, die in zijn dagelijks Jeven brigadier bij de gemeen tepolitie Terneuzen was, is 42 far geworden. De overledene wordt vrijdag 3 juni om 14.15 pur naar zijn laatste rustplaats P de Zuiderbegraafplaats in ferneuzen gebracht. Vooraf pand is een rouwdienst in de Ppstandingskerk. Deze begint 'm 13.30 uur. GOES - Zes pas geslaagde 'assistent-dirigenten' staan op woensdag 8 juni voor het Samengesteld Zeeuwse Bond Orkest en het Koperensemble Paul van Belzen, die dan een concert verzorgen in de Prins van Oranje in Goes. Dat gebeurt ter gele genheid van de officiële uitreiking van getuig schriften aan tien Zeeuw(s)en die met succes de cursus assistent-diri gent hafabra (harmonie-, fanfare- en brassorkes- ten) hebben gevolgd. De avond begint om 20 uur en de toegang is vrij. Van onze verslaggever AXEL - De Axelse galerie houder R. Bellemans en Ga lerie Esprit in Clinge heb ben de aanval geopend op het kunstbeleid van de pro vincie. De notitie provin ciaal beeldend kunstbeleid moet het ontgelden. Zowel Bellemans als Esprit erva ren het negeren van de pro vincie van hun activiteiten als bedreigend voor hun bo terham en het culturle kli maat in Zeeland. Bellemans vraagt in een brief aan het provinciebestuur uit stel van de behandeling van de notitie, waarin de provincie de lijnen voor de komende jaren uitzet. De notitie zou de betrok kenen onvoldoende op de hoogte stellen van de werke lijke situatie, en dan vooral met betrekking tot de kunstuitleen, stelt hij. Bellemans noemt het 'gênant' dat de nota met geen woord rept over de bedreiging die ge subsidieerde uitleencentra vor men voor commerciële als de zijne. Hij is bang voor de komst van de Stichting Beeldende Kunst (SBK) naar Zeeuwsch- Vlaanderen. In tegenstelling tot de situatie een jaar geleden, toen hij bij de provincie ook al klaagde over die dreiging, legt de nota de verantwoordelijk heid en de exploitatie van uit leencentra nu immers bij de SBK. Tot nu toe waren de pro vincie en de gemeente daar zelf de baas over. Hij kan zich niet aan de in druk onttrekken dat de nota onder tijdsdruk is geschreven, schrijft hij, en constateert dat de bekendste kunstuitleen in Zeeland, die van hemzelf, niet eens genoemd wordt. Alleen de manier waarop de Stichting Beeldende Kunst uitleent, wordt de hemel ingeprezen. Bellemans wijst erop dat een gesubsidieerde kunstuitleen een wezenlijke bedreiging vormt voor een galeriehouder in die op commerciële basis kunst uitleent De provinciale notitie ziet een kunstuitleen, op SBK-leest ge schoeid, als een soort biböo- theek, zegt Bellemans. Het idee om in alle vrijheid beeldende kunst te leren kennen is een groot goed, vervolgt hij. Bij beeldende kunst kan dat in musea en galeries, maar bij boeken niet. Vandaar dat bi bliotheken noozakelijk zijn. „Bibliotheken zijn geen con currenten van de boekhandel", schrijft hij. „Niet alleen kopen ze al hun boeken via de (meestal plaatselijke) boekhan del, maar ze verkopen die boe- Van der Wijst en Hofstede (zittend): 'Zeeland borduurt verder op oud stramien'. FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER ken ook niet". Kunstuitleen centra zoals de SBK bedreigen de galeries echter wel. Hij stelt verder vast dat er daarom in Zeeuwsch-Vlaanderen meer galeries zijn dan op Walcheren, waar de SBK actiever is. „Aangezien de exploitatie van een kunstuitleen ten laste van de provincie en van de ge meente komt, kunnen zij de beeldende kunst bijna zonder winst verkopen", schrijft Bel lemans, inhakend op het huur koop systeem dat de SBK han teert. „De prijzen die de beel dende kunstenaars vragen, ko men daardoor hoger te liggen. Een galeriehouder moet zijn exploitatie wel uit zijn winst marge betalen waardoor er al een behoorlijk prijzenverschil ontstaat". Daar komt volgens de galerie houder nog eens bij, dat hij ook omzet- en inkomstenbelasting moet betalen. Werken die hij voor een kunstenaar 'in bewa ring' heeft tot iemand ze koopt, vallen zelfs onder de hoogste schaal van de omzetbelasting van twintig procent. Als men sen via een spaarregeling zo'n werk zouden willen kopen, zou Bellemans het ineens twintig procent duurder moeten ma ken. Dat is de reden waarom bijna zijn hele collectie in eigen bezit is. Bellemans: 'Geen bibliotheek'. FOTO DE STEM/CORJ DE BOER In de loop der jaren heeft hij tussen de vijfhonderd en dui zend werken aangeschaft, re kent hij voor. Hij waarschuwt dat de komst van de SBK-uit- leen naar Terneuzen een ge weldige klap voor zijn galerie zou betekenen. „Tenslotte zijn wij begonnen met onze uitleen toen enige jaren geleden de SBK besloot om zelfs het half jaarlijkse overstapje naar Ter neuzen achterwege te laten. Men is daar toen wel op terug gekomen, maar het feit dat wij op die paar jaar tijd dat wij be staan de SBK in Zeeuwsch- Vlaanderen in ledental voorbij zijn gestreefd, lijkt mij teke nend", stelt Bellemans. Uitstel van behandeling moet de provinciale volksver tegenwoordigers beter in staat stellen de verschillende voor stellen te bestuderen, zegt Bel lemans. Daarnaast kunnen de samenstellers van de nota zich dan wat beter verdiepen in de materie. L. Smulders-v.d. Wijst en H. Hofstede van Galerie Esprit doen in een brief aan Gedepu teerde Staten een viertal voor stellen waarmee de provincie haar leven kan beteren. Zij vinden het jammer dat allerlei initiatieven van hun kant on der de dooddoener 'commercie' getorpedeerd worden. Zij vragen om een betere sa menwerking tussen de provin cie en commerciële galeries. Die zou ook moeten blijken uit het aankopen van werken uit de galeries voor de provinciale collectie. Ze zouden graag op tijd informatie ontvangen over op handen zijnde wijzigingen in het beleid. De commerciële galeries hebben ook te lijden onder de langzame afhandeling van de aankoopsubsidie van de pro vincie. Deze geeft twintig pro cent subsidie, maar die moet eerst door de galerie zelf wor den worden voorgeschotea Bo vendien stelt het tweetal dat de subsidie sowieso weinig nut heeft. Ze zou de verkoop zeker niet bevorderen. „Men koopt wat men mooi vindt", schrijven ze vanuit hun eigen ervaring.. De biaaaocumentatie die de provincie over de Zeeuwse kunstenaars aanlegt, zou uitge breid moeten worden met alle professionele kunstenaars in Zeeland. Alleen diegenen opne men wier werk in de provin ciale collectie zit, zou de ande ren benadelen. Ook Esprit vreest de plannen voor een ge subsidieerd uitleencentrum in Zeeuwsch-Vlaanderen. „Zeeuwsch-Vlaanderen heeft op cultureel gebied een grotere achterstand gehad en heeft dat nog", schrijven de galeriehou ders. „Gesubsidieerde kunst manifestaties hebben bijna al tijd plaatsgevonden aan de overzijde van de Schelde. Nu hier - dankzij particuliere ini tiatieven- het culturele kli maat zich in positieve zin be gint te wijzigen, lijkt het plot seling voor de provincie een noodzaak zich middels ge noemd plan hier te manifeste ren". Smulders-v.d. Wijst en Hof stede wijzen op de tegenstelling die er lijkt te zijn tussen wat het ministerie van WVC voor staat en de manier waarop de provincie met de nota aan het kunstbeleid sleutelt. „Het mi nisterie van WVC onderkent de laatste jaren steeds meer het belang van het commerciële circuit in de beeldende kunst. Initiatieven zoals de rentesub sidieregeling wijzen erop, dat het landelijk cultuurbeleid erop uit is de Nederlandse kunmstenaars te stimuleren via de vrije markt een zelfstan dig inkomen te verwerven, wat na het afschaffen van de BKR ook min of meer noodzakelijk is gebleken En met succes, zo als onlangs uit de gepubli ceerde cijfers is gebleken. Wie echter verwacht in de provin ciale nota een dergelijke ten dens terug te vinden, komt be drogen uit. Zeeland borduurt verder op het oude stramien en negeert het feit dat sinds ve- schillende jaren, met name in Zeeuwsch-Vlaanderen, een aantal niet-gesubsidieerde ga leries bestaat, welke een groot aantal Zeeuwse kunstenaars promoten, wier werk zij regel matig verkopen en in stock houden". PLAY BACK - In buurthuis De Hoekse Rakkers wordt za terdag 11 juni een play back wedstrijd gehouden voor de jeugd van vier tot zes jaar, ze ven tot negen en van tien tot twaalf jaar. Er wordt ge vraagd zoveel mogelijk Ne derlandstalige artiesten te imiteren. Voor iedere deelne mer is er een attentie. In schrijven kan nog tot 10 juni bij Annie Belfroid, Janny Foutijn of Matty de Regt. Me dewerking wordt verleend door disco Twilight. FILM - In buurthuis De Hoekse Rakkers wordt zater dag 4 juni een filmavond ge houden voor de jeugd vanaf twaalf jaar. De film begint om 19.30 uur. Leden betalen 1,- en niet-leden 2,-. TERNEUZEN - In het samenspel Huist/Sl-Jansteen vlogen vanuit Compiègne 312 jaarlingduiven. 1. P. d'Hondt, 2. Th. Casteels, beiden Hulst; 3. P. van Looy, St.-Jan- steen; 4. J. Erpelink, 5. F. Kroes, 6. P. Antheunis, allen Hulst; 7. Adrie Thijs, 8. A. Jansen, 9. R. Danckaert, allen St.-Jansteen; 10. J. Dhanis, Hulst. Met 221 oude duiven, 1697,31 mpm: 1. P. Ver- straeten, St.-Jansteen; 2. me vrouw De Waard, 3. combinatie Dieleman-Buys, 4. L. Blommaert, allen Hulst; 5. Adrie Thijs, St.- Jansteen; 6. W. Boddaert, Hulst; 7 en 9. R. Dankaert, St.-Jansteen; 8. F. Jansen en zoon, Hulst; 10. J. van Dale, St.-Jansteen. Nieuw Leven Koewacht, 138 jaarlingen, 1691,6 mpm: 1 en 10. H. de Vliegher en zoon, 2 en 3. R. Saman, 4. G. Schalkens, 5. W. Elegeert, 6. R. Clapdorp, 7. A. de Booij, 8. P. Mathijs, 9. Th. Inghels. Met 106 oude duiven, 1664,54 mpm: 1. W. van de Bilt, 2 en 8. R. de Laruelle, 3. R. Clapdorp, 4. Th. Inghels, 5. P. Christiaansen, 6. P. Mathijs, 7. A. Kips, 9. Jac. Ele geert, 10. Joh. de Block. De Reisduif Graauw in samen spel met De Postduif Lamswaar- de, 87 jaarlingen, 1694,29 mpm: 1,4 en 10. L. van Vliemberghen, 2 en 5. P. de Koster, 3,6,7 en 8. G. Vioen, 9. A. Bisschop. Met 83 oude duiven, 16904,29 mpm: 1 en 6. L. van Vliemberghen, 2 en 4. J. van Denderen, 3,7 en 8. G. Vioen, 5. J. Pardon, 9 en 10. P. de Koster. De Postduif Heikant, 110 jaarlin gen, 1678,6 mpm: 1. Ch. de Beule en zoon, 2. Th. de Block, 3. J. Gij- sel, 4. J. Leenknegt, 5. H. van de Branden, 6 en 7. Ed Verschuren, 8. D.O. Nice, 9. gebroeders Sturm, 10. gebroeders Van Houten. Met 80 oude duiven, 1716,88 mpm: 1. J. Gijsel, 2. L. Herwegh, 3 en 5. D.O. Nice, 4 en 8. Ch. de Beule en zoon, 6 en 10. Th. de Block, 7. W. Kuij- pers, 9. gebroeders Van Houten. Herleving Kloosterzande, 171 jaarlingen, 1686 mpm: 1 en 8. Verschuren-Andriessen, 2. R. Mahu, 3. L. van Dorsselaar, 4. All. Colpaert, 5. combinatie Reyns-De Kort, 6. F. Roctus, 7. P. Verschu ren, 9. B. van Waes, 10. Th. Voet. Met 170 oude duiven, 1691 mpm: 1 en 5. S. Neeteson, 2 en 9. B. van Waes, 3,4 en 6. R Mahu, 7. Renè van Goethem, 8. J. Voet, 10. W. Voet en zoon. De Snelle Duif Clinge, 40 jaarlin gen, 1662 mnpm: 1. Cyr. Hage- man, 2. St Bolssens, 3. J. de Bur ger, 4. B. van den Branden, 5. W. de Kind. Vanuit Chantilly met 40 jaarlingen, 1151,8 mpm: 1. St. Bolssens, 2 en 3. B. van den Bran den, 3. St. van Duyse, 5. J. Kool mees. VZV Hoofdplaat, 257 duiven, 1685,29 mpm: 1,3,5 en 9. combina tie Den Hamer, 2. C. Krocké, 4. W. de Ruijsscher, 6. A. Gernaert, 7. Th. de Ruijsscher, 8. A. de Poor ter en zoon, 10. R Pielaet. Steeds Sneller IJzendijke, 252 duiven, 1657 mpm: 1. P. Neve, 2 en 4. M. Rodts, 3. P. Dellaert, 5. com binatie De Smet, 6. I. de Cocq, 7. H. Dellaert, 8. H. Groosman, 9. C. de Putter en zoon, 10. A. Note- boom. Recht voor Allen Sluis, 132 dui ven, 1608 mpm: 1,7 en 8. F. Baas en zoon, 2. mevrouw Coppens- Baert, 3 en 10. H. van Damme- Verheule, 4 en 6. O. Moens, 5. M. van de Bussche, 9. J. van de Lijc- ke. De Bonte Duif Aardenburg in sa menspel met De Grensvüegers Eede, 70 jaarlingen, 1641,1 mpm: I. V. de Vreeze, 2. H. Cocquit, 3. D. van de Broecke, 4 en 8. O. de Vriend, 5. R. de Clerck, 6. J. Geer- naert, 7. A. Verstraete, 8. E. Rijc- kaert, 10. E. Verhulst. Met 85 oude duiven, 1664,8 mpm: 1,8 en 9. Ph. Rammelaere, 2. V. de Vreeze, 3 en 6. E. Rijckaert, 4. W. Standaart en zoon, 5. H. Cocquit, 7. O. de Vriend, 10. E. Verhulst. Strijd in Vrede Groede, 176 dui ven, 1654,55 mpm: 1. G. Dusar- duijn, 2. G. Dusarduijn Gzoon, 3 en 10. A. Schaap, 4. Jac. Wille, 5 en 7. meveouw Scheele, 6 en 9. D. Verherbrugge, 9. L. van de Wege NS. Eerste de Beste Schoondijke, 142 duiven, 1629,7 mpm: 1 en 6. G. de Wever, 2 en 7. S. Huigh, 3. A. de Wever en zoon, 4 en 9. J. Buy ze, o. J. Temmerman, 8. J. Pijcke, 10. J. Dhont. Hoop Biervliet, 188 duiven, 1699,52 mpr»~ en 4. J. du Puy, 2 en 5. P st, 3. M. van Hout, 6. U. K .wi', 7 en 8. J. Moens, 9. C. van belois, 10. M. Deveneijns. De Getrouwe Duif Cadzand, 141 duiven, 1642,07 mpm: 1. A. Fre- mouw, 2. A. Mabelis, 3. D. van Kerkhoven, 4. A. Duininck, 5. G. Schrier, 6. M. Provo, 7. Aart Vas- seur, 8 en 9. J. van de Plasse, 10. Sj. Visser. Nog Sneller Breskens, 191 dui ven, 1646,11 mpm: 1. J. Boeije, 2 en 6. J. van de Velde, 3 en 7. A. Vinjé, 4. H. Mookhoek en zoon, 5. gebroeders Van Grol, 8. Iz. de Jonge, 9 en 10. gebroeders Pijcke. TERNEUZEN - De kring Mid- den-Zeeuwsch Vlaanderen hield met een deelname van 624 duiven een concours vanuit Mont Lucon. Winnaar werd een duif van Th. van Zeele uit Sas van Gent, snel heid 1290,9 meter per minuut. 2. R. Galle, Zaamslag; 3. D. Diele- man, 4. J. Verstraeten, beiden Axel; 5. P. Baecke, Westdorpe; 6. Th. van Damme, Boschkapelle; 7. combinatie De Mui-Kop, Zuid- dorpe; 8. G. Roegiers, Philippine; 9. G. Snelders, Sas van Gent; 10 en 12. R Herman, Axel; 11. D. Evers, Terneuzen; 13. J. de Mul en zoon, Philippine; 14. R. Geer- naert, Sas van Gent; 15. J. du Puy, Sluiskil. VZV Hoofdplaat, 132 duiven, 1224,86 mpm: 1,4,5,7,9 een 10. H. Calon, 2. E. Temmerman (haven), 3. P. de Poorter, 6. W. de Ruijs scher, 7. B. de Poorter. Steeds Sneller IJzendijke, 108 duiven, 1280 mpm: 1 en 2. M. Rodts, 3. L. de Schoolmeester, 4,5 en 10. A. Dusardyijn, 6 en 8. com binatie De Smet, 7. J. Boerman, 9. P. Dellaert. Nog Sneller Breskens, 109 dui ven, 1230,71 mpm: 1 en 10. W. Daansen, 2 en 6. G. Dusarduijn, 3. J. Reynvoet, 4. L. Ras, 5. G. van Drie en zoon, 7. A. van Oeffelen, 8. gebroeders Pijcke, 9. R de Smet. Strijd in Vrede Groede, 77 dui ven, 1262,47 mpm: 1. G. Schaut- teet, 2. Jac. Wille, 3 en 8. G. Du- darduijn, 4 en 10. J. van Hoeve, 5. D. Aarnoutse en zoon, 6 en 9. E. Ulijn, 7. G. Dusarduijn Gzoon. Hoop Biervliet, 1201,5 mpm: 1,3 en 6. P. en M. de Bree, 2. J. du Puy, 4. M. Deveneyns, 5. A. de Boevere, 7. C. de Regt-Bracke, 8. M. von Hout, 9. Van de Linde-De Regt, 10. P. Dingemanse. Eerste de Beste Schoondijke, 58 duiven, 1203,69 mpm: 1 en 10. A. de Wever en zoon, 2. A. Luteyn, 3. C. Jansen, 4. J. Pijcke, 5. J. de Poorter, 6. P. Comelis, 7. G. de Wever, 8. J. Temmerman, 9. J. Taillie. De Getrouwe Duif Cadzand, 155 duiven, 1269,15 mpm: 1. D. van Kerkhoven, 2. M. Coppens en zoon, 3. A. van Houte, 4 en 8. G. Schrier, 5. S. de Putter, 6. A. van Landschoot, 7. S. Visser, 9. W. Goossen, 10. M. de Lijser. Herleving Kloosterzande, 239 duiven, 1261 mpm: 1. P. Moortha- mer, Kuitaart; 2. J. Roels, 3. H. van Dijk, 4 en 6. gebroeders De Backer, Graauw; 5. Th. Voet, 7. C. de Cock, 8. G. Vioen, Lamswaar- de; 9. A. Bisschop, Graauw; 10. Ridderhof en dochter. Nieuw Leven Koewacht, 173 dui ven, 1221,94 mpm: 1. R Clapdorp, 2 en 6. L de Bruin, 3. Ch. de Bruin, 4 en 8. mevrouw Coenen, 5. Joh. de Block, 7. Jos Elegeert, 9. G. van de Heyden, 10. Ch. Suy. Inkorfcentrum Hulst, 299 duiven, 1244,84 mpm: 1,6 en 9. Joh. van Spaandonck, St.-Jansteen; 2. H. van de Branden, Heikant; 3. P. de Vos, Clinge; 4. Jos de Wit, St- Jansteen; 5. P. de Koster, Clinge; 7. A. de Meijer, 8. combinatie LO- KO, beiden St.-Jansteen; 10. P. Antheunis, Hulst. Kringconcours uit Chantilly van de kring West-Zeeuwsch Vlaan deren/Walcheren met 2330 dui ven, 1264,7 mpm: 1. mevrouw Coppens-Baert, 2. P. Denneman, beiden Sluis; 3 en 10. D. van Kerkhoven, Retranchement; 4,5 en 8. L. van de Wege NS, Groede; 7. R. Braet, Sluis; 9. L. Verheije, Oostburg. MIDDELBURG - „Ik heb nooit verteld dat ik van de ver zekering was. Ik probeerde juist klanten te winnen", zei de van oplichting verdachte C.D. uit Vlissingen gisteren. Hij stond terecht omdat hij op 17 juli van vorig jaar op ver schillende adressen op Walche ren controles op brandblusap- paraten had verricht De men sen die werden bezocht, moes ten contant betalen, terwijl D. de indruk wekte dat hij in op dracht van een verzekerings maatschappij werkte. Toen een achterdochtige inwoner uit Biggekerke zei, dat hij daar dan eerst eens mee wilde bel len, ging D. er met de auto van zijn werkgever -een brand- blussersfabriek - vandoor. Ter zitting verklaarde D. dat hij te goeder trouw zou hebben gehandeld. Omdat het geïncas seerde geld echter noch bij zijn werkgever noch bij de verzeke ringsmaatschappij terecht kwam, vond officier van justi tie, mr. Beaumont, zijn verhaal volstrekt ongeloofwaardig. „D. heeft zijn taak als vertegen woordiger wat al te ruim opge vat", zo sprak hij. Vervolgens wees hij erop, dat uit verschillende getuigen verklaringen duidelijk bleek dat D. de boel had opgelicht, zodanig dat de verzekerings maatschappij 1.000 uittrok om haar cliënten door middel van een circulaire voor D. te waarschuwen. De officier achtte oplichting bewezen en eiste een boete van 1.000 plus een voorwaardelijke gevange nisstraf van twee weken met een proef tij d van twee j aar. Volgens D.'s raadsman zat er een andere kant aan de zaak. Tussen D. en zijn werkgever was een geschil ontstaan en er hing hem ontslag boven het hoofd. „Mogelijk werd een aan leiding gezocht", vertelde hij. Er zou geen sprake van 'nep- controles' zijn geweest, maar van échte, die bovendien slechts de helft kostten van het normale tarief. Dat zijn cliënt zich zou hebben uitgegeven voor iemand van de verzeke ring bestreed hij. Die conclusie zou door de bezochten zelf zijn getrokken. Voor politierechter mr. Fibbe was de zaak duidelijk genoeg. Hij vond het 'een vrij ernstig delict'. Overeenkomstig de eis legde hij 1.000 boete op, maar de voorwaardelijke cel straf bracht hij terug tot een week, omdat D. nog niet eerder met justitie in aanraking was geweest.

de Stem | 1988 | | pagina 17