Vlode 'In deze regio zijn ze al heel ver' «iiik OUDHEIDKUNDIGE KRING: KASTANJE HISTORISCH WAARDEVOL mÉh« i 20% KORTING 'Buitenland wordt spiegel voorgehouden' Axelse plattelandsvrouwen komende tijd volop actief PLAATSELIJK NIEUWS Ferrassende Variaties i Mooie Mode DE STEM VAN ZEELAND 2 WOENSDAG 1 JUN11988 T22 5LDOEN AAN ALLE ESTELDE EILIGHEIDSEISEN! mw 59.- HULST - Na de buurtbewo ners en de vereniging De Steltkluut heeft nu ook de Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten bezwaar aangetekend tegen het om- j hakken van de oude kas tanje in de Hulster Zomer straat. OP REGENMANTELS PATER SWINNE: LEVENSSTANDAARD ALLEEN MAAR VERSLECHTERD OP HET eerste gezicht gaat het in Colombia lang niet slecht. De regerings- rijfers tonen aan dat het gemiddeld inkomen per hoofd van de bevolking stijgt en dat het aantal werklozen daalt. Maar dat is volgens pater Cyriel Swinne slechts schone schijn. Drughandel Unicef Erkenning RODE KRUIS ZEEUWSCH-VLAANDEREN LOOPT VOOROP Theorie Zweetlokalen Eén lijn Hengstdijk Graauw Ossenisse St.-Jansteen Kloosterzande Drempelvrees Tweede prijs voor EHBO Kloosterzande Record-eis tegen zeer hardleerse dronken chauffeur Info-avond over manuele therapie A12 ■uminium jishoudtrappe» njet extra hoge kniebeugel, streden en helgrote lateau hebben een pti-slip profiel. I (incl. plateau) (incl. plateau) \y l A-r m -m- m u 1 W V f/ Weer protest omhakken boom 1 j riji111*- x jx T\ rii- j1d n 1J V\ii Ha 01 <TA_ i 8 lil. Van onze verslaggever Het protest van de Oudheidkun dige Kring is ingegeven door ar gumenten van historische aard. akje benutten, sntie wordt in een groter de advertentie met het belangrijkste p bondig. ummer in de advertentie op. makkelijk en snel. ZIJKANT HET BEDRAG Voor toezending van brieven 0 extra te betalen. Als n groene betaalcheque of een giro; of bankoverschrijving) etaling ontvangt u een ij u echter f 4,- ning moeten brengen. Dagblad De Stem, of inleveren op onze kantoren. Prijs incl. 6% BTW •f 6,07 f 8,09 f 10,11 f 12.13 f 14,15 f 16,17 In een brief aan de Hulster gemeente raad betoogt de Vier Ambachten aan de hand van een oude plattegrond dat het Hulst van de zestiende eeuw voor de helft 'groen' was. Een normale zaak voor een vestingstad. Immers, in tij den van oorlog en beleg moest er veel voedsel geproduceerd kunnen worden voor de bewoners en de bezetters. Nu, zo constateert de Oudheidkun dige Kring, is er van deze voormalige groene vlakten in de Hulster binnen stad niet veel meer over. „Het opvul len van alle gaten, met name door wo ningbouw, is dus historisch niet ver antwoord. Een verdere beplanting van het Minderbroedersplein en van de Grote Markt", zo wordt er nog aan toegevoegd, „zou als een eerste aanzet tot herstel kunnen worden be schouwd". Rond de oude kastanjeboom in de Zomerstraat is al heel wat te doen ge weest. Vorige week nog legde natuur beschermingsvereniging De Steltkluut een rapport op tafel. Daar uit bleek dat de boom heel wat gezon der is dan door de gemeente is gesug gereerd. „Wie heeft er nou gelijk", vroeg mevrouw A. van Wees (PvdA) zich dan ook af tijdens de raadsverga dering. Op het lapje grond wil het zwakzin nigeninstituut De Sterre twee socio- woningen bouwen. Die kunnen enkel gerealiseerd worden als de boom wordt omgehakt. Eigenlijk komt het protest als mosterd na de maaltijd, want B en W hebben inmiddels al de vereiste kapvergunning verleend. Toch krijgt de gemeenteraad deze maand nog gelegenheid om over de kwestie te discussiëren. De gemeente zal een onafhankelijk onderzoek laten uitvoeren naar de gezondheidstoe stand van de boom. De resultaten zijn tegen volgende raadsvergadering bé kend. Volgens wethouder G. van de Voorde zijn de protesterenden bij de gemeente overigens aan het ver keerde adres. „Ze moeten bij de eige naar van de grond zijn en dat is De Sterre". Van de Voorde benadrukt nog eens dat ook hij niet staat te springen om de boom om te hakken. „Maar het is een afweging die gemaakt moet wor den. Zodra er gevaarsaspecten gaan meespelen, kun je moeilijk anders. Bovendien is de kans groot dat de wortels de fundering van de belen dende bebouwing gaan ondergraven, met alle schade vandien. En uiteinde lijk is het natuurlijk ook niet zo dat er in Hulst verder geen groen is. Wij zijn toch altijd nog een van de meest groene gemeenten". Elf jaar geleden begon pater Cyriel Swinne uit Sint- Jansteen zijn werk in La Paz, één van de vele krottenwijken in de Colombiaanse havenstad Barranquilla. Sindsdien is er in de situatie van de armsten maar bar weinig verandering gekomen. Hoewel officiële rapporten de 'buitenwacht' anders willen laten geloven, is volgens pater Swinne de levensstandaard van de mensen eerder nog achteruit gegaan. Ontwikkelingsgelden worden ingepikt door rijken die steeds maar rijker worden. Regeringsprogramma's mislukken omdat meer dan de helft van het geld aan allerlei strijkstokken blijft hangen. De wijk La Paz komt nog goed weg. Met steun van de Hulster bevolking is daar nu een voor Colombiaanse begrippen uiterst moderne school verrezen. Een kijkje achter de schermen van het ontwikkelingswerk. Door Eugene Verstraeten „Die cijfers zeggen niks. Ik zie zelf in onze wijk dat de si tuatie steeds schrijnender wordt. De beste maatstaf is de hoeveelheid rijst die iemand kan kopen voor een uur werken. Een paar jaar geleden was dat nog vier kilo. Nu amper anderhalve kilo voor een uurloon". Als er tenminste werk is, want in tegenstelling tot de cijfers wordt de werkloosheid steeds groter. In Barranquilla is de afgelo pen jaren heel wat gebouwd. :«f"SqiiSï Deze school kwam tot stand dank zij in Hulst en omgeving gehouden inzamelingen. Pater Swinne toont meehebracht handwerk. 'Die cij fers van de regering zeggen niets', stelt hij. FOTO DE STEM /CORJDE BOER Veel inwoners konden in deze sector dan ook een scha mel inkomen verdienen. „Bij die bouw was vooral veel ka pitaal uit de drughandel be trokken. Nu de strijd tegen de verdovende middelen is opgevoerd, wordt er minder gebouwd. En dat betekent minder werk". In de rege- ringscijfers zijn uiteraard enkel de 'officiële' banen be trokken. Veel armen verdie nen echter de kost als smok kelaar. Maar ook in die han del raken velen hun 'baantje' kwijt vanwege strenger op treden door de douane. Met grote regelmaat pre senteert de Colombiaanse re gering projecten die de le vensstandaard moeten ver hogen. Het belangrijkste pro gramma is dat voor het uit roeien van de armoede. „Maar dat is volledig aan het mislukken", stelt pater Swinne. „Politici en bedrij ven proberen zoveel mogelijk van het daarvoor bestemde geld zelf binnen te harken".' Zo voorziet het project in wa terleiding en asfaltwegen in alle wijken. „De regeringspe riode van de huidige presi dent is halfweg en nog niet een tiende gedeelte van Bar ranquilla is voorzien". Dat het er echt op z'n Zuida merikaans kan toegaan be wezen de verkiezingen die vorige maand zijn gehouden voor het provinciebestuur, gemeenteraad en de burge meester. van kandi daten was een senator, wiens broer een bouwbedrijf heeft. Dat bedrijf heeft het mono polie op de levering van wa terleidingbuizen. Het kwam er op neer dat bij iedereen die zijn zijn stem 'verkocht' aan de senator buizen wer den gedropt. De mensen moeten die zelf in de grond graven. Volgens het rege ringsprogramma hebben wij in La Paz recht op twaalf ki lometer buis. Maar we heb ben, navenant het aantal stemmen dat beloofd was, maar vijf kilometer gekre gen. Want er zijn mensen die op een of andere manier bin ding hadden met andere kandidaten en dus niet op de senator konden stemmen". Zo kan het dus gebeuren dat in La Paz verschillende huizen wel een stuk buis voor de deur hebben en andere weer niet. „Dus nu schiet er niemand iets mee op. Want zolang het net niet volledig is, kan er geen water door. En zo gaat het bij veel projecten op allerlei gebied". Pater Swinne kan er een boek over schrijven. Zelfs een wereldorganisatie als Unicef laat zich door de poli tici de das om doen. „Unicef" financiert een inentingspro gramma om de polio uit te bannen. Naar buiten toe wordt Barranquilla als voor beeld gesteld voor andere projecten. Net voor ik naar Nederland vertrok, durfde een krant het eindelijk eens aan om vraagtekens te plaat sen. Als dat programma zo'n succes is, hoe komt het dan dat de poliocijfers in Barran quilla alleen maar toene men?" Behalve het gezondheids centrum van de parochie, dat te pas en te onpas door de overheid wordt gebruikt als paradepaardje naar buiten toe, is nu ook de school de trots van de inwoners van La Paz. Met het geld dat het Hulster Derde Wereldproject heeft opgeleverd, is het ge bouwtje aangekocht en ver bouwd. „Dat heeft bij elkaar 27.000 gulden gekost", zegt pater Swinne. „We hebben het meteen goed gedaan, want als er over een paar jaar scheuren in de muren komen, waar moeten we dan nog het geld vandaan halen? Deze actie in Hulst helpt ons om de overheid onder druk te zetten. Want als het buiten land het zinvol vindt om deze school te steunen, waarom dan de eigen regering niet? En dat proberen we nu". Door de aanpassingen heeft de school, die door zo'n 750 leerlingen wordt bezocht, ook officiële erkenning gekregen voor basis- en middelbaar onderwijs. „De mensen zijn er ook een beetje trots op. Wat we wel proberen is de inwoners zoveel mogelijk voor hun eigen schooltje te laten opkomen. Ze zijn er bij betrokken. Ook al omdat ze in verhouding tot hun in komsten toch een fors bedrag aan schoolgeld moeten beta len". Zelf opkomen voor jezelf, vechten voor iets, dat is de rode draad die door de ver schillende projecten in La Paz loopt. Die hebben voor namelijk tot doel wat geld in het laatje te brengea Zo zijn er verschillende kleine 'be drijfjes' uit de grond ge stampt. Het nieuwste idee is een bedrijfje dat carnavals maskers maakt. „Ik heb dat zo eens bekeken en daar zit goede winst op. Kijk, het gaat erom dat we proberen geld aan te zuigen. Maar ook dat het geld in de wijk blijft en dat mensen niet voor alles naar de stad moeten". De filosofie in La Paz is dan wel dat mensen er zelf aan moeten werken om iets tot stand te brengen, maar er zijn grenzen aan. „Het moet natuurlijk niet zo zijn dat de armen alles moeten doen wat eigenlijk de regering moet doen". Volgens pater Swinne heeft de Colombiaanse rege ring te goed naar de westerse landen geluisterd. „In het on- wikkelingswerk is de laatste jaren sterk de nadruk gelegd op de zelfwerkzaamheid van de mensen. Dat past natuur lijk precies in het straatje van de regering, dus die heeft dit meteen opgepakt. Maar het mag natuurlijk niet zo zijn dat de armen zelf de sleuven voor hun waterlei ding moeten graven en de rijken niet". Het Rode-uis in Zeeuwsch- Tlaanden.,. is sinds maandagavond 36 jhulpverleners(-sters) rijker. Zij waren in Huist aanwezig om onder toeziend oog van een ;groot aantal examinatoren het (examen module 1 af te leggen, ^la een paar uur zweten konden de 36, afkomstig uit heel Zeeuwsch-Vlaanderen, [Opgelucht adem halen. Zij negen het getuigschrift, lehorend bij module 1. Voor het eerst in Nederland werd in pulst een dergelij k regio- fexamen met zoveel kandidaten hfgenomen. De wereldomvattende organisatie heeft er na de opheffing van de Bescherming Bevolking (BB) heel wat taken bij gekregen en onder andere daarom gekozen Svoor een hernieuwde Ppleiding. Dat leverde in Hulst ■ten goede eerste test op. or Romain van Damme ULST - Reeds na 25 minu- ®n verlaten de examen- Kandidaten de zaal. Ze heb- pen nog ruim 25 minuten om de vijftig meerkeuze-vra- Een te beantwoorden. Een Tninuut per vraag. Zoveel J]d hebben ze lang niet no- Jig. Maar dat wil niet zeg gen dat de vragen een 'mak- «e waren. iJe moet geleerd hebben", zegt ten van de kandidates. „Anders tun je het vergeten. Je kunt het constant gokken". J. van de gelde, plaatsvervangend regio- fommandant en colonne-com- Pandant van Oostburg, had het U gezegd. „Het is een vrij pittig «amen. Als je dit examen met goed gevolg aflegt, beheers je de stof". Het Rode Kruis bijeen in Hulst. Het kan niet missen. Wie rond zeven uur 's avonds bij de in gang van het zalencomplex Tif fany staat, ziet regelmatig 'Rode Kruis-uniformen' naar binnen stappen. Met hen stap pen de 36 kandidates de trap op. Een beetje nerveus, het is en blijft tenslotte een examen. Als Jos Valkcx als regio-comman dant het openingswoord voert, is het aardig druk in zaal 1. In die zaal moeten de vragen beantwoord worden. Vijftig vragen. Variërend van 'waar staat het hoofdbureau van het Rode Kruis (Genève)' tot 'wat is de verhouding compressies/in- blazingen bij de reanimatie van een zuigeling' (vijf maal mas sage- 1 maal inblazen). Terwijl de 36 zitten te zweten op de vra gen, verhuist de rest van het gezelschap naar een andere zaal. Daar verdeelt J. Valckx hen in verschillende groepen. De slachtoffers, de examinato ren voor de verschillende on derdelen en de mensen die zich bezig houden met de afslui tende gesprekken. „Er zijn drie zweetlokalen", legt J. van de Velde uit. „In een zaal nog het GOR-boekje. Dat bete kende Gewondenzorg onder rampomstandigheden. Nu pra ten we over modules. Je hebt vier modules, vier examens. Je kunt je tenslotte specialiseren. Verzorging of rampenbestrij ding. Voor je module 3 mag doen, moet je veertig uur stage lopen in een ziekenhuis, een Rode Kruis-tehuis, de Henri Dunant-boot of in een bejaar dentehuis". Deelnemers aan het examen nieuwe stijl in Hulst. - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER liggen vier brancards. De kan didaten moeten dan laten zien wat ze weten over het vervoer van de patiënten. Daarnaast is de reanimatie-zaal. Daar lig gen vier poppen. Ze moeten vragen beantwoorden, laten zien dat ze kunnen reanimeren. Daarna gaan ze terug naar de grote zaal waar een afsluitend gesprek plaats vindt. Waarom kiezen ze voor het Rode Kruis, wat willen ze er mee doen. Dat alles bij elkaar wordt bekeken en dan volgt de uitslag". Van de Velde zelf zit al ze ventien jaar in het Rode Kruis. Hij haalde de stof nog uit het EHBR-boekje (Eerste Hulp bij rampen). „We moesten het des tijds met die boekjes doen. Zie kenverzorging, ziekteleer en dat EHBR-boekje. Je had ook Alles op één lijn krijgen. Daar werkt het Rode Kruis in Zeeuwsch-Vlaanderen hard aan. En dat lukt uitstekend. „Nergens in Nederland zijn ze zo ver", zegt Wilma Boone, die als provinciaal commandant de examens volgt. „Op andere plaatsen in Nederland zijn er een paar tests geweest, maar nergens zo groots opgezet als hier. Qua organisatie is het hier in Zeeuwsch-Vlaanderen prima geregeld". Dat geeft de burger moed. Zeker als later blijkt dat de kandidates het niet slecht doen. Ook in de reanimatie-zaal niet, waar een van de kandidates knielend bij een pop hardop telt. Vijftien keer indrukken en twee keer beademen. In de zaal waar de vervoersproblemen opgelost dienen te worden, is het druk. De slachtoffers moe ten eerst veilig liggen, dat heet BINGO - Op recreatiecen trum De Vogel werd een bingo gehouden waaraan 210 personen deelnamen. Uitslag: 1. R. van Bunderen, Vogel waarde; 2. R. Freyser, 3. N. Burm, beiden Hulst; 4. me vrouw Fassaert, Terneuzen. KAARTING - Op recreatie centrum De Vogel werd een kaarting gehouden waaraan 62 personen deelnamen. Uit slag bieden: 1. mevrouw Jan sen, Kloosterzande; 2. me vrouw Haulez, 3. C. Burm, beiden Hulst. Jokeren: 1. me vrouw Van Goethem, Waas munster; 2. mevrouw Van Trommelen, Sas van Gent; 3. mevrouw Van Gink, Axel. KAARTING - De Bond voor Ouderen hield in het gemeen schapshuis een kaarting waaraan 38 personen deelna men. Uitslag: 1. D. van de Bos, Axel; 2. V. Willaert, Clinge; 3. L. de Burger, Graauw. De volgende kaarting is donder dag 2 juni. KAARTING - In zaal Hof ter Nesse werd een kaarting ge houden waaraan 76 personen deelnamen. Uitslag bieden: 1. J. Bogaert, Kloosterzande; 2. R. Linthout, Axel; 3. C. de Deyne, Kruispolderhaven. Jokeren: 1. mevrouw Freyser, 2. mevrouw Pauwels, beiden Kloosterzande; 3. E. van Voo- ren, Ossenisse. KAARTING - De Bond voor Ouderen hield in De Lieve een kaarting waaraan 24 per sonen deelnamen. Uitslag: 1. mevrouw D'Hooghe, 2. me vrouw Lernout, 3. mevrouw Cornelissen, allen Hulst. De volgende kaartingen zijn 30 mei in De Blaauwe Hoeve en 14 juni in De Lieve. KOOR BLAUWE HOEVE - Zaterdag 28 mei verzorgde het gemengd koor van de Blauwe Hoeve twee optre dens in Belgische Smeermaas. Om 18.30 zong men tijdens een eucharistieviering en la ter op de avond nog eens in de plaatselijke dorpszaal. Het koor, onder leiding van diri gent T. de Ruijsscher, oogste veel succes. ST.-JAN - Voor het kam pioenschap van schuttersver eniging St.-Jan zijn drie ron den afgewerkt. Het klasse ment wordt aangevoerd door E. Verschueren met elf pun ten; 2. B. Samijn en E. Savooij 10,3. P. de Letter 9 punten. De volgende schieting is donder dag 2 juni, aanvang 19.30 uur. Eventuele liefhebbers kunnen een kijkje nemen en mee- schieten. Pijlen en boog wor den door de vereniging ter beschikking gesteld. FANCY FAIR - Op het plein van basisschool Ingehelosen- berghe wordt zaterdag, aan vang 14.00 uur, een fancy fair gehouden. Er is van alles te doen en er zijn mooie prijzen te winnen. HENGELEN - Aan de zesde wedstrijd van zeehengelvere niging De Vogel namen 51 vissers deel. Uitslag: 1. Th. van Bellen (Kloosterzande) 2862 punten, 2. M. van Duyse (Clinge) 2706, 3. R. Pieters (Kloosterzande) 2690,4. K. van Kerkhoven (Kloosterzande) 2674,5. R. de Waal (Axel) 2628; pijp: mevrouw De Putter (Zaamslag) 150 punten. Van onze verslaggever AXEL - De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen af deling Axel heeft voor de zomermaanden drie activiteiten op de agenda staan. Zaterdag gaan de leden een gezellig- heidsrit per auto maken. Ze vertrekken vanaf 14.00 uur bij Fehax aan de Vaartwijk. De rit is georganiseerd samen met de ZLM en de PJZ. Vanaf 13.30 uur kan men zich inschrijven. De lengte van de rit is ongeveer veertig kilometer en de uitslag wordt om 18.00 uur bekend gemaakt. De plattelandsvrouwen houden op 23 augustus hun jaarlijkse fietstocht. Dit keer gaan ze naar het vlasbedrijf van Van der Bilt in Sluiskil. Deze geeft een rondleiding en uitleg over de vlasver werking. Ze vertreken om 13.15 uur vanaf het Szydlowskiplein. Alleen als het regent stappen de vrouwen over in auto's. De excusie van dit jaar gaat naar de tuin van mevrouw Van Ben-" nekom in Domburg en naar het waterwingebied op Walcheren. Deze tocht staat voor 1 september op stapel. Om 9.45 uur komt men daarvoor samen in de molen van Serooskerke. nu de Nato-ligging. „Wat je hier ziet is de rautekmethode, de zweefmethode en de liftme- thode", doceert Van de Velde verder. „Als examinator moet je op verschillende zaken let ten. Bijvoorbeeld hoe ze lopen met een brancard, die brancard mag in feite niet bewegen". Er is koffie, broodjes en aan het eind van de rit louter tevreden gezichten als blijkt dat iedereen een getuigschrift krijgt. Dat wekt de indruk dat het Rode Kruis niets meer te wensen heeft. Maar dat is niet waar. „We hebben gebrek aan mate riaal", zegt Van de Velde. „Het materiaal van de BB is ons toe gezegd, Maar we hebben nog niets gezien. Voor het vervoer kunnen we twee busjes gebrui ken. En we hebben nog altijd gebrek aan mannen". „Die kennen toch een drem pelvrees. Valse schaamte wel licht, zij zien zich zelf niet zo snel iemand wassen om maar wat te noemen. Maar wij kun nen ze best gebruiken. Voor het tilwerk, het zware werk dat de vrouwen niet zo ligt. En het blijft jammer dat de EHBO nog wel eens met een scheef oog naar ons kijkt. De verenigingen vinden dat we leden afpikken. Maar dat doen we zeker niet. Sterker, we kunnen niet zonder de EHBO. Die mensen hebben we hard nodig. We moeten ge woon goed samenwerken. Er voor zorgen dat we een goed team ter rampenbestrijding hebben. Vanavond is het niet slecht gegaan. Het gemiddelde is goed. En dat stemt natuurlijk tot grote tevredenheid". Van onze correspondent KLOOSTERZANDE - De EHBO-vereniging St.-Mar- ,tinus uit Kloosterzande be haalde de tweede prijs op de landelijke EHBO-wedstrij den te Poeldijk. Aan deze wedstrijd namen negentien ploegen deel uit het hele land. De opdrachten bestonden uit het behandelen van een onge val, kunstmatige beademing toepassen en ene individuele theoretische test. De deelne mende ploeg uit Kloosterzande bestond uit mevrouw Janse- Baart, mevrouw Burm-van Goethem en H. Menu. Een aan tal leden, onder wie een groep pas geslaagde jeugd-EHBO'ers, vergezelde de deelnemers. Voor hun tweede prijs moch ten zij de bronzen Inter Arma Caritas-medaille in ontvangst nemen. Bij aankomst in Kloos terzande werden zij door het gemeentebestuur ontvangen en toegesproken door burgemees ter A. Kessen. Ook kregen zij bloemen. Van onze verslaggeefster BREDA - Z'n 'gouden ju bileum' heeft hij al een tijdje geleden gevierd. Vijftig keer is de nu 46-ja- rige Th. M. uit Breda ach ter het stuur van zijn auto gekropen terwijl hij ge dronken had en/of zijn- rijbewijs was ingetrok ken. Tenminste, dat zijn de keren dat de politie hem betrapte. En als het aan officier van justitie mr. A. van der Schans ligt, mag de man daar ook een record-tijd voor gaan zitten. Zes maanden, onvoorwaarde lijk, was gisteren zijn eis tegen M., die voor weer vier van dergelijke zaken moest voorkomen. Verder mag de hard leerse M. vijf jaar lang niet meer rijden, vond de officier. Op 13 juni doet de rechtbank uitspraak. Van onze verslaggever HULST - Bij de stichting Prisma in de Bontehondstraat te Hulst wordt vrijdag 3 juni een lezing gegeven over 'manuele therapie'. Aanvang 20.00 uur. Spreker is G. van Doeselaar, fysiotherapeut en manueel thera peut uit Terneuzen. Manuele therapie is een vorm van behandeling van afwijkin gen van het bewegingsapparaat. Getracht wordt die verloren ge- gane beweeglijkheid van de gewrichten op te heffen, zodat de functie weer hersteld wordt en de afwijking zo mogelijk wordt genezen. De beweeglijkheid van gewrichten kan door allerlei re denen verminderen. Dat leidt tot functieverlies, dat niet altijd ernstige gevolgen hoeft te hebben. De nadruk bij de behandeling ligt op het functieherstel van de patiënt. De voordracht vrijdag zal bestaan uit een bespreking van de manuele therapie in het al gemeen en de bespreking van de zogenaamde methode Van de Bijl in het bijzonder.

de Stem | 1988 | | pagina 15