De argwaan is niet weggenomen yröf 8U0NZE SHOWROOM MAXIMAAL VUF ONTSLAGEN BU ZIEKENHUIS; GEEN TWEE NIVEAUS DIRECTIE DE MAAT ISVOl POSTBANK Ruding tilt de WOV 6over de zomer heen' Project voor pater Swinne loopt goed: 25 mille opgehaald „m DORST bestond om skaart u| rendabele sen maar dooi daaronder oing naar basis van lening dat van de >n daar vervol miljoen giro ïogen we :hot in de r< te van die giro ^lusrekening, rente als vooi f 10.000- üand zal moetei leen onder- itis^ratis, ïlijkhedea ïls dat wij met ïrtentie niet elaties een hail :en, maar dat rekeninghouder ïronder gebruikt^ ïnadereaEnwii ït, kan ons 400 bereiken, ezen van dit en beetje tijd ei «i mm KUin ZELF «mi OP DIE gratis faciliteiten van de Gratis Giropakket' waarin WOENSDAG 1 JUNI 1988 T27 SLUISKIL - De direc tie van de ziekenhuis oep 'Zeeuwsch- aanderen' verwacht het aantal gedwongen ontslagen na de fusie van de vier regionale Ziekenhuizen toch te kunnen beperken tot maximaal vijf. TWIJFELS BU ACTIEVOEREND ZIEKENHUISPERSONEEL envelop en richten aan'. S0400, terneuzen - ais laatste Onrust Boudewijn Kwartier Ruim voorschot Bouwers AKTIE DEZE MAAND AFGESLOTENZ Exhibitionist op klompen valt meisje Hulst lastig Alle Tovota modellen in voorraad! Seeds grote Keus uit 100 „First Class" occasions Meer klasse minder kosten i Speelhuislaan 156a Breda 076-712000 Stationstraat 12 Rijen 01612-3655 DE STEM VAN ZEELAND 1 Directie krabbelt Van onze verslaggever Ka overleg met de gezond heidsbonden gistermiddag, is de directie van de zie- kenhuisgroep ten dele te ruggekomen op het massa ontslag. Duidelijk is nu dat de 41 tijde lijke werknemers na 1 janauri 1989 op straat komen te staaa Voor de 24 werknemers in vaste dienst, die na het gereed komen van streekziekenhuis 'De Honte' in Terneuzen nog geen bij hun opleiding pas sende functie kan worden aan geboden, zal gezocht worden naar een tijdelijke baan binnen de nieuwe personeelsopzet. Wanneer door natuurlijk verloop weer passende functies vrijkomen, zullen de werkne mers die van de overbrug gingsregeling gebruik maken, ■hiervoor het eerst in aanmer- tg komen. „Op dit moment is ziekenhuisdirectie bezig om te komen tot gerichte omscho ling voor die mensen die te zij ner tijd problemen kunnen op leveren," zo liet districtsbe stuurder P. Verschragen van de Abva-kabo het verontruste personeel weten na afloop van het overleg. Collega-vakbondsbestuur der R. de Vries van het GOB benadrukte dat de ontslagaan vraag voor de 41 tijdelijke werknemers niet kon worden teruggedraaid. „Die mensen die na juni 1986 op tijdelijke basis in de ziekenhuizen aan het werk gingen, wisten toen al waar ze aan toe waren." „De consequenties van deze reorganisatie," zo vervolgde De Vries, „zullen pijn doen voor sommigen. Iedereen zal zich echter moeten aanpassen. Dat wordt binnen het bedrijfsleven ook gevraagd bij een dergelijke operatie." Het overleg tussen bonden en ziekenhuisdirectie, dat volgens De Vries 'harmonieus verliep', leverde verder duidelijkheid op over de inschaling op verschil lende niveaus. De arbeidson rust in de ziekenhuizen ont stond nadat de ziekenhuisdi rectie van de reorganisatie ge bruik wilde maken om een deel van het verpleegkundig en la- boratoriumpersoneel, circa honderd mensen, in te schalen op een lager functieniveau. De actie tegen het ontslag en de functie-indeling was ook ten aanzien van dit laatste punt succesvol. „Vanmiddag zijn we overeengekomen met de bon den dat diegenen met een vast dienstverband dat getoetst is voor het eerste niveau (schaal 40), ondanks het feit dat er in de nieuwe opzet minder plaat sen aan te bieden zijn binnen dit niveau, toch aangesteld worden in het hoogste niveau," voerde algemeen-directeur P. de Wolf aan. Ondanks de mededelingen van bonden en directie bleef gisteren de onrust onder het personeel leven. Een woord voerder van de centrale onder nemingsraad (COR) was ver bouwereerd over de wijze waarop de vakbondsbestuur ders de informatie aan het per soneel overbrachten. Voor veel personeelsleden, zo bleek giste ren uit de woorden van de COR-woordvoerder, blijft de al dan niet individuele toekomst nog erg onduidelijk. De ziekenhuisdirectie gaat vrijdag de met de bonden over eengekomen zaken op papier stellen. Maandag zullen de ge zamenlijke bonden op de over eenkomst reageren. De COR praat 7 juni met de directie over de kwestie. terug Ook de buitenwacht kon kennis nemen van de acties in de ziekenhuizen Het ziekenhuispersoneel in Zeeuwsch- Vlaanderen werkte gisteren in burger DESPANDOEKEN.de papieren vellen vol strijdlustige kreten, kun nen van muren en ramen af. De demonstratiebor den de kast in. De rust binnen de ziekenhuizen is voorlopig teruggekeerd. De bonden en de directie hebben het in de kantine van het Elizabeth-zieken- huis in Sluiskil voor een muisstil gehoor over 'on derhandelingen in een prettige sfeer'. De verte genwoordigers van de bonden zijn tevreden. De acties hoeven geen vervolg. Om middernacht was het verplegend per soneel met die acties be gonnen. Werken zonder dat witte uniform aan; folders met uitleg over de acties aan de patiënten en bezoek uitdelen; in de vroege middaguren een kleine optocht voor het Juliana-ziekenhuis in Terneuzen en het zingen van strijdliederen. Dat alles kan de komende da gen achterwege blijven, maar wat wel blijft is on duidelijkheid en arg waan. Wie heeft er nu ge wonnen? Op weg naar het overleg moet de directie spitsroeden lopen door de met actievoer ders gevulde gang Door Romain van Damme spoedt Gerard Raemakers i naar het overleg met de bonden. Dat gaat met zo snel, de locatiedirecteur van het St. Liduina-ziekenhuis in Hulst beweegt zich voort op kruk ken. „Nee, echt niet", bezwe ren de actievoerders, „dit heeft niets met onze acties te maken". De vierkoppige directie moet zich op weg naar de verga derruimte langs demonstre rend personeel wurmen. De teksten op de spandoeken en de borden zijn duidelijk. „We vechten voor elkaar", zingen de ongeveer honderd ver pleegkundigen die zich rond één uur verzamelen voor de hoofdingang van het Juliana- ziekenhuis. Ze zijn het goed zat. Boos op de directie die volgens hen gedane beloftes niet nakomt. De fusie zorgt voor donkere wolken boven de hoofden van de verpleeg kundigen. Natuurlijk wordt er gespecu leerd. Wat krijgen we straks om vier uur te horen? In de ziekenhuizen doen geruchten de ronde dat de directie 'de poot stijf houdt' en niet wil ingaan op de eisen van het personeel. Ook in Sluiskil, waar Erwin Wieme net ach ter de ingang staat. Hij geeft de bezoekers een pamflet. Daarin een heldere uitleg over de ontstane onrust in de ziekenhuizen. Erwin heeft zijn verplegersuniform thuis gelaten. Zoals iedereen van het personeel. „We worden niet gewaardeerd door de di rectie", zegt hij. „Daarom la ten we ons uniform uit. Of we dat nu aan hebben of niet, voor de directie maakt dat blijkbaar niet veel uit". Een dag eerder zijn de pa tiënten ingelicht. Dat leverde volgens Wieme louter posi tieve reacties op. „Eindelijk gebeurt er wat, zeiden ze. Er staan al zo weinig mensen aan de bedden. En zo kan het niet langer. Er zijn tussen tijds al 144 mensen vertrok ken. Naar andere ziekenhui zen, of ze hebben een ander beroep gekozen. Dat zegt toch genoeg. Elk personeelslid kan de dupe worden". Wie het pamflet niet leest en achteloos het gebouw verder inloopt, blijft niet lang onwe tend. Hier moet iets aan de De ene leus nog pa le kend er dan de andere. hand zijn.' Werkelijk overal hangen vellen papier met kreten die er niet om liegen. 'De steek is vol', 'Directie, de maat is vol, ruim zelf maar op die drol' en 'FWG 35, Nee'. Ze hangen ook in het laborato rium, waar analyste Marleen zich verontschuldigt als ze een schort voordoet. „Sorry hoor, maar ik moet even met poep werken". Ze zijn strijdbaar. „Ieder een is solidair", zegt Heieen Steutel. „Dit is een spontane actie van het personeel. Als de directie niet toegeeft, is dit het begin van de acties". Er win Wieme laat weten dat ook de medische staf achter het verplegend personeel staat. Dat hebben ze via een brief aan de Centrale Onder- nemings Raad verteld. „De huisartsen die hier komen zijn het er mee eens. Iedereen vindt dat dit niet kan. De functies worden uitgehold, dit pikken we niet". Niet alle leuzen zijn geslaagd. 'PSV de cup, wij de zak' is niet pakkend genoeg. Maar de slogans in de gang die naar de directieruimte leidt, vergoe den veel. Voor ieder directie lid is een kreet bedacht. 'An nie, da ka nie' is bedoeld voor - foto's de stem cor j. de boer Ejlias, locatiedirecteur in Oostburg. 'Pieter, stop met je gemieter' is voor De Wolf, al gemeen directeur. 'Geraar, wat maak je me toch klaar' voor Raemakers, de Huister locatiedirecteur. „Hè, hier is er een weggehaald", merkt Erwin Wieme meteen op. Kan kloppen, want nog niets rijmt op Boudewijn. Dat is de voor naam van de directeur pa tiëntenzorg. Maar ook hij komt tevoor schijn. Elders in het zieken huis en aan de hoofdingang in Terneuzen. 'Boudewijn, zo krijg je ons niet klein'. Een paar actievoerders delen in Terneuzen de liedjes uit De ambulance, volgeplakt met leuzen, zet de zwaailichten aan en zet koers naar het raam waarachter de directie een voorbespreking voert. De demonstranten volgen. Drie kwartier later is het voorbij, als de directie en de vak bondsleden elkaar in de ver gaderruimte de hand schud den. In Sluiskil loopt de kantine tegen vier uur langzaam vol met mensen die uitermate be nieuwd zijn naar de uitkomst van het overleg. Rob de Vries en P. de Wolf leggen uit wat er afgesproken is. Daar heb ben ze een kwartier voor no dig. Vervolgens blijft het merkwaardig stil in de kanti ne. Een schuchter applaus, geen vragen. Al zijn er die wel. „Ik snap het niet zo best", zegt iemand. „Duidelijker kunnen we toch niet zijn", zegt een vakbondsman. Maar ook dat neemt de argwaan niet weg. „Eerst moet alles zwart op wit staan, pas dan geloven we het". Directeur P. de Wolf legt het personeel de resultaten van de besprekingen uit. - foto d€ stem cor j. de boer Door Jan Jansen MIDDELBURG/DEN HAAG - Er is 'geen schijn van kans' dat pro vinciale staten van Zee land nog voor de zomer toekomen aan een debat over de Westerschelde Oeververbinding. Het overleg tussen de minis ters Ruding (Financiën) en Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) over in dexering van de jaar lijkse rijksbijdrage aan het project, gaat daar voor nog te veel tijd kos ten. Die conclusie moest gedepu teerde R. Barbé gisteren enigszins gelaten verbinden aan zijn zoveelste gesprek met Smit-Kroes over de WOV. Zijn gelatenheid stond in schril contrast met de ferme toon waarop hij een dag eerder nog had be weerd dat de staten voor 24 juni - de eerstvolgende sta tenvergadering - meer dan genoeg voer voor een dis cussie zouden krijgen. Smit- Kroes' mededeling, maan dagavond gedaan in Goes, dat haar collega van Finan ciën dwars ligt, was dan ook een fikse tegenvaller. Dat gold trouwens ook voor de minister zelf, die pas in Goes op de proppen kwam met een aanneme lijke verklaring voor het steeds maar voor zich uit schuiven van een beslissing over de financiering van het project. Aangenomen wordt dat ze er niet eerder mee voor de dag durfde te ko men, omdat ze al enkele maanden geleden de Tweede Kamer schreef dat er wel degelijk een geïnde xeerde rijksbijdrage was te verwachten. Nu ze daarmee een te ruim voorschot blijkt hebben ge nomen op Rudings goed geefsheid, zou de beslissing nog wel eens langer op zich kunnen laten wachten. Bar bé waagde zich na de zo veelste teleurstelling, giste ren in ieder geval niet meer aan een voorspelling. „Het komt niet in juni in de sta ten. Maar we proberen die zaak natuurlijk zo snel mo gelijk te regelen," zei hij al leen. Ingewijden menen dat de WOV-bijdrage nu gaat meespelen bij de komende dans rond de miljoenennota: 'Alle ministers hebben wis selgeld op zak, en wat Smit- Kroes betreft zijn er na tuurlijk ook nog andere - voor haar belangrijker - projecten in het geding, zo als de tunnels in de Rand stad en de Nieuwe Water weg'. Het zou betekenen dat een officiële beslissing niet voor september is te ver wachten, terwijl de minister eerder 'rond Pasen' beloof de. Een zuchtende Barbé: „We zullen het over de zo mer heen moeten tillen." Immer beleefd blijvend te genover 'koning klant' be ginnen nu ook de kandi daat-bouwers zich meer en meer te verbijten. Hun eind vorig jaar uitgebrachte of fertes blijven niet eindeloos geldig, waarschuwen ze. Zo lang de rentestand gunstig is, trekken ze hun aanbie dingen niet in. „Maar het is natuurlijk duidelijk dat het risico van onverwachte ont wikkelingen steeds groter wordt, naarmate men dit verder voor zich uit schuift. En de financiers wachten ook niet eeuwig," zegt direc teur G. van Os van de Tol- brug Exploitatiemaatschap pij (TBM). De reactie van de Exploi tatiemaatschappij Wester schelde (EW) komt op het zelfde neer. Beide maat schappijen vormen met Smit-Kroes en Barbé een front tegenover Ruding: In dexering van de rijksbij drage moet hoe dan ook. Over een periode van 25 jaar wil geen enkele finan cier zich een buil vallen aan niet te overziene schomme lingen van lonen en prijzen. De bijdrage van het Rijk moet waardevast zijn. „Zo niet, dan gaat het dus niet door," sprak woordvoerder Luyendijk van de anders zeer voorzichtig opererende EW-groep gisteren ferme taal. Van onze verslaggever HULST - Het Hulster Derde Wereldproject voor pater Cyriel Swinne heeft tot nu toe zo'n 25.000 gulden opge bracht. Dat bedrag zal nog fors toenemen, want heel wat vereni gingen die activiteiten op touw hebben gezet, moeten de opbrengst nog overhandigen. Daarbij komt ook nog eens het resultaat van de Vastenac tie in Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren. Die komt dit jaar ook deels ten goede aan het project van pater Swinne in Colombia. Momenteel worden de voor bereidingen getroffen voor een grote afsluitingsavond van dit Van onze correspondent HULST - Bij de rijkspolitie te Hulst werd opnieuw een geval gemeld van exhibitio nisme. Een over de Zeildijk fietsend meisje zag maan dagmiddag rond half zes een man naast haar komen rijden. De man zag kans on der rijden zijn geslachtsde len te ontbloten en deze te tonen. Het meisje, hierdoor geschrok ken, versnelde het tempo en ontweek zo de man die geen po gingen deed haar verder te achtervolgen. Doordat zo doende de confrontatie met de exhibionist van korte duur was, kon ze geen duidelijk sig nalement aan de politie ver strekken. Wel dat de man op een oude fiets reed en klompen droeg. Verder was hij gekleed in een bruine jas; hij heeft grijs/ zwart haar. De rijkspolitie in Hulst wil in contact komen met mensen die denken de man te hebben zien rijden om die tijd. project, aat nu ruim een jaar in Hulst heeft gelopen. Daarbij hebben heel wat verenigingen zich ingezet om op velerlei wij zen geld bijeen te sprokkelen. Het aanvankelijke doel was ge steld op een totaalbedrag van 10.000 gulden. De actie is zo'n succes geworden dat het, zoals het er nu naar uitziet, een veel voud van dat bedrag wordt. Voor de afsluitingsavond wordt een datum in juni ge prikt Dat kan, nu pater Swinne voor twee maanden in Nederland is. Voorlopig is er vanuit Hulst tien mille naar Colombia overgemaakt. Van dat geld heeft men in de krot tenwijk La Paz een schoolge bouw kunnen aankopen en verbouwen. „Door de actie in Hulst is het vertrouwen in de school aan het toenemen", zegt pater Swinne. „Het schooltje is nu echt uit de misèresfeer ge raakt. We hebben een officiële erkenning en zijn nu zelfs een voorbeeld voor andere scholen in de omgeving. Tijdens zijn verblijf in Ne derland zal pater Swinne in gaan op verschillende uitnodi gingen om iets over zijn werk in Colombia te vertellen. Daar naast gaat hij uiteraard op zoek naar geld en spullen voor zijn parochie. Op het verlang lijstje staat onder meer een ge bruikte ambulance. Ook hoopt pater Swinne deskundige in formatie te bemachtigen over de samenstelling van het gips dat nodig is voor het behande len van breuken. Wijkgenoten die momenteel een arm of been breken kunnen een behande ling in het ziekenhuis niet be talen, omdat het gips enorm duur is. De pater wil nu probe ren in de eigen wijk een gips- bedrijfje op te zetten. ZIE OOK PAGINA ZEELAND 2

de Stem | 1988 | | pagina 13