NA FURIEUZE REACTIE VAN CONGOLESE REGERING De kandidaat 1.99 Verkrachter meldt zich uit angst voor 'Opsporing Verzocht' Uitstel automatisering burgerlijke stand neuzen ina SC BOSPEEN EN KIPKLUIFJES Bezoek Reagan geeft Russen enorme kiek )KEN Merijntje Brandsteder weer spelleider <ré j Af en toe een bui ar de zin DINSDAG 31 MEI 1988 ry ONGEPUBLICEERD ADVIES: PROJECT TOT MISLUKKEN GEDOEMD Reebok in de keuken MOERDIJK/BRUSSEL - Het Moerdijkse sur vey-bureau Van Santen zal niet meewerken aan het plan om jaarlijks een miljoen ton chemisch afval via Moerdijk naar het het Centraal-Afri kaanse Congo te exporteren. RZICHT in Aragon ren AAC Versoepeling arbeidstijd in september 'Nooit' Gerechtelijk onderzoek dood Kanaken Ontstemd Bospeen, Kipkluifjes, 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. V HET WEER IN ZUIDWEST-NEDERLAND Massale betogingen Armenië Nijpels wil maatregelen tegen algen K D DESTEMf :kers. Een schromelijk ssing, want die arme P0. erstaan geen letter van taaltje. Misschien een voor volgend jaar om d< anden in hun eigen tai. rwelkomen. Dat kost na- ijk wel even wat uurtji -ren, maar dat zal gent n Pierre er graag vooi hebben... POOLSE renners die in iniorendriedaagse van de j waren hadden het uit- ■nd naar hun zin. De re ten waren ook goed te ïen. Grzegorz Piwo- ki greep zelfs de trui van melpunten en tijdens de pe Zuiddorpe-Zuiddorpe 1 nog een flinke premie in acht gesleept die in Polen dan een maandwedde kent 3oolse renners waren on- ebracht in gastgezinnen ooral Adri de Bakker er genote Janneke, alsmede Zaan en Willem Ver- ke deden erg veel om het enners naar de zin te ma- En dat is prima gelukt. PERSONEE NODIG? Oat probloom lost u hst hssts I op rriot een ..Kleintje In de Staf- Immers met minstens vier van de tien Stemlezera 0n lezeressen die speciaal polongstelling hebben vOor onze „Kleintjes"-rubriek „personeel gevraagd" ligt het voor de hand, dat er snel en veel reacties komen. DE STEM 128ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneu/en - Vlissingen Losse nurnmers^f KERREMANS, belas radiocommunicatie, mee elijk met twee maten. »ens de reglementen moe apparatuur een kwartiei het begin van de wed- d afgehaald zijn. Toen de uurder van een volgauto daarin mevrouw Deij na- is een van de hoofdspon- 20 minuten voor het ver- i om dat apparaat ging eg hij te horen 'te laat' te i. Tien minuten later zaf man een jurylid de com- ïicatie-apparatuur afha- „Waarom die wel, en il liet hij verongelijkt we- Dat is zelfs ons niet dui- jk, maar er was wel meer duidelijk. Toen de af- id tussen de kopgroep en est meer dan één minuu roeg vond de pers het wei- es en reed naar de kop- ep toe. Maar daar aange- \en werd de auto onmid- ijk aan de kant gediri- rd met aan het stuur Ottc Waele. Toen die auto ver- 1 ging halen bij de wed- jdleiding kreeg De Wael< niddellijk opdracht terui >r de kop te rijden. Som ;e j uryleden denken inder d met een stropdas van d rWU alles te vertellen heb 'arts van Breukelen mag ilistiekêarnbacKl koeste-' >ol voor hem om zijn am- ter te zetten. Terug in je een speciale EK-bijlage, uren: rood, wit, rood. Het et worst. De populairste ollandse Frank Sinatra). De Nederlandse uitgave v-ster: Jos Brink, tional: stelling: „Ze zijn ikaar kampioen van Ne- Cruijff onze trainer". Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De automati sering van de gemeentelijke bevolkingsadministraties staat op losse schroeven. In een nog vertrouwelijk ad vies aan minister Van Dijk (Binnenlandse Zaken) staat dat de invoering van een dergelijk systeem opnieuw moet worden uitgesteld. Technisch is het mogelijk om vanaf 1989 de afdeling burger lijke stand van de verschil lende gemeenten te stroomlij nen, maar er is nauwelijks re kening gehouden met de prak tijk, aldus een rapport van de Commissie contra-expertise'. Die commissie bestaat uit me- dewerkers van de Centrale Ac countantsdienst (CAD), de uni versiteit Utrecht en het ac countantsbureau Moret Lim- perg. De commissieleden plei ten voor een vertraagde invoe ring, omdat het hele project an ders tot mislukken gedoemd is. De automatisering van de gemeentelijke bevolkingsad ministraties is al enkele malen uitgesteld, hoewel verschil lende gemeentebesturen al volop met de voorbereiding be zig zijn. De overheid wil met die stroomlijning zorgen dat per soonlijke gegevens van burgers sneller tussen verschillende ge meenten uitgewisseld kunnen worden. Aanvankelijk zou er dit jaar al met de invoering ge start worden, maar dat was al verschoven naar volgend jaar. De bewindsman liet in april weten dat bij grote automatise ringsprojecten van de overheid eerst een onafhankelijk onder zoek (contra-expertise) uitge voerd mest worden. Volgens minister Van Dijk was dat no dig om „geldverslindende mis lukkingen" te voorkomen. Volgens het nog vertrouwe lijke rapport schort het bij de automatisering van de ge meentelijke bevolkingsadmini straties vooral aan de begelei ding van de betrokken ambte naren. „Je kunt niet zomaar er gens een stel kastjes binnen kruien, als de begeleiding van de mensen die met de automa tisering te maken krijgen be neden de maat blijft", aldus een medewerker van Rijkswater staat. Het negatieve automatise ringsrapport over de gemeen telijke bevolkingsadministra-. ties is een nieuwe teleurstelling voor minister Van Dijk. Zijn collega Ruding (Finan ciën) was al niet van plan om voor de uitwerking hiervan snel de beurs te trekken. Zo lang niet goed is aangetoond dat het nieuwe systeem tot be zuinigingen leidt, houdt minis ter Ruding de boot af, zo is in kringen van het ministerie van Binnenlandse Zaken verno men. Na de voorgenomen start in 1989 en begin 1990 zou in 1992 dan een volledig geautomati seerd uitwisselingssysteem moeten werken. Beide ingangs data staan met het nieuwe rap port echter weer ter discussie. Bij de gemeenten Middel burg en Geleen wordt al enige tijd proefgedraaid met die automatisering. Een woord voerster van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) bevestigde de inhoud van het rapport van de 'com missie contra-expertise', maar kon nog niet zeggen welke ge volgen dit heeft voor de invoe ring van het systeem. Gifhandel Congo afgeblazen UTRECHT (ANP) - Een verdwaalde ree bok heeft gisteroch tend een vrouw in de Utrechtse wijk Over- vecht in de keuken verrast terwijl ze het ontbijt stond klaar te maken. Het dier was na een wilde tocht dwars door de gla zen buitendeur heen ge galoppeerd, ging in de huiskamer wild te keer en trachtte daarna via de keuken het pand weer te verlaten. De politie wist de ree bok met behulp van de kens te overmeesteren. Het dier, dat op zijn tocht ook nog in botsing kwam met een auto, is inmiddels in de universiteitskliniek voor huisdieren geope reerd. Van onze verslaggevers Dat zegt directeur T. Looyschelder van Van Santen na dat De Stem hem gisteravond confronteerde met de woe dende reactie van de Congolese regering op de export plannen, die Van Santen in opdracht van het bedrijf Bauwerk uit Liechtenstein onderzoekt. schelder zou Bauwerk de - door de ambassadeur dus ontkende - onderhandelingen hebben ge voerd. „Ik sta daar voor de rest helemaal buiten. Ik zal deze re actie doorspelen naar mijn op drachtgever, Bauwerk". id in een nieuwelingenkoers ii te zesde plaats. Jose Recio heeft de Ronde vanaf de proloog. De slot- ining op voor zijn landge- 2. Mauleon (Spa) op 0.20,3. 8,5. Gorospe (Spa) op 0.33. trijddag in de atletiekcom- bij de hoofdklasse-wed- ïaal record op de 4x 100 me- -elftal van Groot-Ter een vriendschappelijk6 *se Fortuna SC A en B J. Vercauteren (Sluiskil), e Letter, M. Risseeuw, E- en en M. de Vries (Terneu- J. van deBroeke, J. van de e en J. de Jonge (Zaarn- J. Naye, W. Dieleman, J- Koeijer en D. Reubens k), K. de Jonge, J. Saman de Vries (Terneuzense ganisator van deze sport- isseling is J. Meijer en de lische leiding berust bi) Doorns. DEN HAAG (ANP) - Be drijven kunnen per 1 sep tember voor een jaar een vergunning krijgen perso neel 9,5 uur per dag te laten werken. Die vergunning wordt afgegeven wanneer per kwartaal niet meer dan gemiddeld 42,5 uur in de week wordt gewerkt. Dit blijkt uit een brief die staatssecretaris De Graaf (so ciale zaken) maandag aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. Een meerderheid in de Ka mer had De Graaf voorgesteld met een regeling te komen waarmee aan de behoefte van het bedrijfsleven voor soepeler werktijdregelingen wordt vol daan. De verwachting is dat de PvdA echter opnieuw discussie wil over de nu aangekondigde regeling. De voorgestelde ver soepeling gaat de PvdA te ver. Met het vergunningenbeleid loopt De Graaf vooruit op een algehele herziening van de Ar beidswet. Daaraan wordt op bet ministerie gewerkt. Voor bedrijven die flexibel willen werken wil De Graaf een zogenoemde jaarvergun ning mogelijk maken. Per week mag dan 9,5 uur gewerkt worden en per vier weken maximaal 190 uur. CDA en WD zijn voorstander van deze versoepeling van werktijden, in plaats van de huidige 5x8 uur per week. Voordat een jaarvergunning wordt afgegeven moeten so ciale partners in het bedrijf het eens zijn over de versoepeling. Is er geen cao of is daarin niets geregeld dan moet er overeen stemming bestaan met de on dernemingsraad. Gorbatsjov geeft geen kick Daarmee is voorkomen dat Moerdijk de centrale uitvoer- haven van Europa voor de ex port van chemisch afval zou worden. De Volksrepubliek Congo zou bereid geweest zijn om zwaar chemisch afval voor 176 miljoen gulden te accepteren, zoals deze krant vorige week berichtte. Maar in een vraag gesprek met De Stem zegt de ambassadeur in Nederland en België, Ambroise Gambouele, dat er nimmer contacten zijn geweest met Van Santen of Bauwerk. De verontwaardigde ambas sadeur: „Wij geven nu geen toestemming en wij zullen nooit toestemming verlenen". Looyschelder zegt „zeer ver rast" te zijn door deze Congo lese reactie. „Wij hebben intern gesprek ken gevoerd en zijn toch al van plan om af te haken", zegt Looyschelder. „Als Uw infor matie juist is, stoppen we er ze ker mee. We kregen toch al van alle kanten negatieve reacties op de plannen". Volgens Looy- PARIJS (AFP/DPA) - Er wordt een gerechtelijk on derzoek ingesteld naar de dood van drie Kanaakse strijders die begin mei om kwamen toen Franse troe pen met geweld een einde maakten aan een gijzeling in Nieuwcaledonië. Dit heeft het Franse ministerie van justitie maandag be kendgemaakt Het vooronderzoek naar de omstandigheden waaronder de drie de dood hebben gevonden, heeft voldoende aanknopings punten opgeleverd om een on derzoek in te stellen. Onder zocht worden de beschuldigin gen dat er sprake was van moord, het toebrengen van let sel en het niet verlenen van hulp aan mensen in gevaar. Verscheidene ooggetuigen hebben verklaard dat drie Ka naken, Alphonse Dianou, Wen- ceslas Lavelloi en Waïma Amossa, de dood hadden ge vonden nadat zij zich hadden overgegeven aan de Franse troepen. De procureur van Noumea, de hoofdstad van Nieuwcaledonië, heeft op dracht gegeven tot autopsie. Eerder maandag had de nieuwe Franse minister van defensie, Jean-Pierre Cheve- nement, verklaard dat de troe pen „verkeerd" hadden gehan deld bij het beëindigen van de gijzelingsactie van Kanaken. De mogelijkheden tot onder handelingen waren nog niet uitgeput toen oud-premier Jac ques Chirac bevel gaf tot de militaire actie om 22 gijzelaars te bevrijden die door Kanaakse strijders werden vastgehouden in onderaardse grotten, aldus Chevenement. Ambassadeur Gambouel toont zich tegenover De Stem bijzonder ontstemd. „Zelfs als we op de rand van de honger dood zouden staan, zouden we opslag van gif in ons land niet toestaan", zegt ambassadeur Gambouele „Deze handelaren zijn de exporteurs van de dood". De Congolese ambassadeur zegt van zijn regering in Bra- zaville te hebben vernomen dat er nog nooit officiële contacten zijn geweest met Van Santen of Bauwerk. Ook zal zijn regering geen delegatie ontvangen. Hij zegt juridische stappen tegen de bedrijven niet uit te sluiten, omdat hij vindt dat de 'onjuiste berichten' een smet werpen op de reputatie van zijn land. I ZIE OOK BUITENLAND (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding per bos Ssü gekruid, 4.99 kilo De onafhankelijke uitgever Sergej Grigoryants zei dat vrienden uit Jerevan hem over de telefoon hadden verteld dat circa 30.000 mensen hadden deelgenomen aan protesten over het autonome gebied Na- gorno-Karabach. In Stepanakert, hoofdstad van dit gebied, is een staking aan de gang, aldus Grigo ryants. In Nagomo Karabach wonen veel Armeniërs. Door Leo van Vlijmen MOSKOU - Maandagavond op de Ar- bat, de in oude luister herstelde fla- neerstraat van Moskou. Duizenden Moskovieten wandelen of staan in groepjes te praten. Een paar van hen discussiëren bij een al gesloten limo nadetentje over het hoge bezoek uit de Verenigde Staten. Op de vraag waarom de mensen niet overal waar Reagan langs komt te hoop lopen zegt een grijzende heer belerend: „Wij leven hier niet op het platteland. Er komen hier gemiddeld twee staatshoofden per maand op bezoek. Daar kunnen we toch niet telkens naar toe". „Maar Reagan is toch niet zomaar een staatshoofd". „Nee, dat is waar", zegt een jongeman, „het is eigenlijk een wonder dat hij hier is. Een paar jaar geleden zouden we dat niet voor mogelijk hebben gehou den". Eén resultaat van president Reagans bezoek aan Moskou staat inmiddels vast: het feit dat de Amerikaanse president vijf dagen lang in de Sovjetrussische hoofd stad te gast is geeft de Sovjet-burgers een ongekend gevoel van zelfvertrouwen. „Inderdaad, eindelijk horen we er nu bij", zegt de grijzende man wiens enige zoon in 1985 negen maanden lang in Af ghanistan heeft gediend. „En goddank is hij heelhuids teruggekomen. Wij werden altijd supermacht genoemd, maar we zijn eigenlijk nooit werkelijk als supermacht behandeld. Dat is misschien ook wel onze eigen schuld geweest. Want wat hadden we te bieden? Met een man als Chroesjts- jov konden we indertijd op het internatio nale toneel weinig eer in leggen. En Brezj- nev, dat was ook niet veel. Als ik mag ge loven wat ze nu vertellen was hij in zijn laatste jaren kinds en gebeurde het nogal eens dat hij tijdens een gesprek in slaap viel. Met Michail Sergejevitsj Gorbatsjov hebben we nu een man van gewicht die kennelijk ook in het buitenland diepe in druk maakt. Daarmee is ons aanzien in de wereld al gestegen". „Jawel, maar we heb ben nu ook ons Afghanistan-trauma", zegt de jonge man. „Dat is zo", beaamt de grij zende heer, „en daarom is het juist zo goed dat Michaïl Sergejevitsj president Ronald I VANDAAG 2 KATERNEN De Nederlandse Hartstichting werkt met de TROS en de ANWB tot eind augustus aan de campagne 'Way of life'. Doel is de complete Nederlandse bevolking voor te lichten over het belang van een gezonde leefwijze. Ron Brandste der presenteert elke dinsdagavond vanuit de Efteling de 'Way of Life Show', waarin een wedstrijd zit met veel hin dernissen. ZIE GIDS-1 Spelmoment uit de 'Way of Life Show' - fotoanp Wisselend bewolkt en af en toe een bui. Wind matig uit het zuidwesten. Maximum temperatuur 16 tot 18, minimum 6 tot 8 graden. i Van onze verslaggever BREDA - De 23-jarige L.N. heeft tegenover de Bredase po litie bekend dat hij op 22 april dit jaar op de Teteringsedijk in Breda een vrouw heeft verkracht. Hij heeft haar daarbij met een mes bedreigd. Terwijl in Moskou president Reagan zijn best doet zo gun stig mogelijk in de geschiedenisboeken terecht te komen, woedt in Amerika onverminderd de slag om zijn opvolging. De Democratische kandidaat Michael Dukakis sloeg in New Jersey aan het hamburger-grillen. Je moet toch wat, als het schort aan echte ideeën- foto ap MOSKOU (RTR) - In Jerevan, de hoofdstad van de Sovjet republiek Armenië, is maandag massaal betoogd, aldus dissidente bronnen in Moskou. Verleden week verklaarden partijfunctionarissen dat vei ligheidstroepen patrouilleer den in de straten van Stepana kert, waar de voornamelijk Ar meense bevolking massale pro testacties heeft gehouden om herziening van de grenzen te verkrijgen. Nagorno-Karabach valt nu onder Azerbajdzjan en de Armeense bevolking wenst aansluiting bij Armenië. De man heeft zich gemeld om dat zijn 'zaak' gisteravond zou worden behandeld in het tv- programma Opsporing Ver zocht. N. werd vorig jaar door de rechtbank in Middelburg al veroordeeld tot TBR in ver band met een verkrachtings zaak. Hij werd toen voor psy chiatrische behandeling opge nomen in de dr. Van der Hoe- venkliniek in Utrecht, waaruit hij op 22 april wist te ontsnap pen. Met een in die stad gestolen auto belandde hij diezelfde avond in Breda, waar hij om streeks half elf op de Tetering sedijk nabij een pompstation zijn slachtoffer ontmoette. N. heeft vervolgens drie we ken rondgezworven, waarna hij zich medio mei weer meldde bij de kliniek in Utrecht. Toen hij hoorde dat de Bre dase verkrachtingszaak maan dagavond zou worden behan deld in het tv-programma Op sporing Verzocht, lichtte hij de directie van de kliniek in, die op haar beurt de Bredase poli tie op de hoogte stelde. De Bre dase zaak werd daarom gister- i avond uit het tv-programma geschrapt. DEN HAAG - Mogelijk nog deze week overlegt minister Nijpels (Milieu) met zijn collega van Verkeer en Wa terstaat Smit-Kroes over de fosfaatverwijdering uit het oppervlaktewater. Deze kwestie is des te actueler omdat langs de Skandinavische kust een algenramp gebeurt. Fosfaten en stikstof zijn de veroorzakers van de dodelijke algenbloei. Nijpels vertelde gisteren dat hij optimistisch is over de ver mindering van fosfaten in was middelen. De fabrikanten moe ten volgens het convenant met Nijpels volgend jaar de helft van de fosfaten hebben verwij derd uit hun wasmiddelen. ZIE OOK ACHTERGROND (ADVERTENTIE) li li i deze bon kunt u een nieuwe abonnee Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan melden Reagan heeft uitgenodigd en dat deze ook naar Moskou is gekomen. Ik vind dat een erkenning van het feit dat ons Sovjet-volk belangrijk is". Niet verwend met informatie over de buitenlandse politiek Van hun land komt deze vierde top nu via radio, televisie en pers in hun huiskamers. Ze kunnen met eigen en niet door een handige regie ver troebelde ogen zien dat Michail Sergeje vitsj een voortreffelijke partij speelt en al mogen ze zijn vrouw niet, Raissa Gorbats- jova hoeft blijkbaar in geen enkel opzicht voor Nancy Reagan onder te doen. Er is dus maar weinig reden om te hoop te lopen wanneer de Reagans ergens voor bijrijden. Straks moeten de Moskovieten weer in de rij staan voor vlees, suiker of sokken. Maar nu zijn ze even onderdanen van een supermacht en denken: Gorbats jov molodjets! (Goed gedaan, Gorbatsjov!) of zoals de grijzende heer het uitdrukt: „Wat er van zijn perestrojka terechtkomt weet ik nog niet, maar een kraan is het!" Met glasnost lijkt het in elk geval al goed te zitten. ZIE OOK BUITENLAND I i I 0 DE NIEUWE ABONNEE HEET: Adres: Postc.:Plaats:. Telefoon: Bank of gironummer: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken GRATIS daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand per automatische afschrijving ad23,90 kwartaal acceptgirokaart ad-ƒ71,85 kwartaal per autom. afschrijving adƒ69,95 Zodra de nieuwe abonnee het abonnementsgeld heeft voldaan, ontvang ik uw PARKER JOTTER BADHANDDOEK Mijn naam: Adres: Postc.: Plaats:. handtekening Stuur deze bon in een envelop (zonder postzegel) naar Dagblad De Stem, Antwoordnr. 112, 4800 VB Breda JE HAD7 KUNNEN LEZEN IN..fö ocKMMTwpKPCBmmiMnaauw^

de Stem | 1988 | | pagina 1