'Erfenis van een ongeorganiseerde bende' Oostburg moet bijna twee ton aan kortingen ophoesten 'Vissers moeten hun haven schoonhouden' OSTBURG: MIDDELEN VOOR KUSTWERKEN NA 1989 ONTOEREIKEND ér van Veede lustrum vond vier daagse i Zaamslag oetbalfeest V Hulsterloo tOB Terneuzen fint Rode iruis-toernooi ill TERNEUZENAAR P.VAN ES DOET ONTHULLING IN GIFVATENAFFAIRE PLAATSELIJK NIEUWS UUR FOTOSERVICE ■JE STEM VAN ZEELAND 2 MAANDAG 30 ME11988 EMEENTE ONTENISSE DINGSBESLUITEN OSTBURG - De belasting oor toeristen en woonfo- «sen in de gemeente Oost- urg moet in 1990 omhoog, loor deze ingreep hoopt het ügelijks bestuur van de ge- ieente genoeg geld te kun- en vrijmaken voor de wer en in het kustgebied. eren ie zaak draaiend, 99 Gifbelt Ziekte Blij Clinge Heikant Zwaar gewonde Stereo weg Afgedreven Fiets weg Granaat VERVUILD SLIB RUKT OP Containers Waslijst KODAK EXPRES QUALITY CONTROL T6 n Hontenisse maakt bekend dat adering van 25 mei 1988 heeft ningen worden voorbereid voor itemmingsplannen: de verbouw van de woning Kar- ingstdijk door dhr. L.A. van Ste- /.m. de herbouw van de woning le Hengstdijk door dhr. L. Ver raad een voorbereidingsbesluit >t buitendijks gebied om zijn te waarborgen tegen ongewen- igerspecie. aadsbesluiten en de daarbij be- liggen met ingang van 31 mei op de afdeling algemene zaken rrie te Kloosterzande ter inzage, asluiten zijn in werking getreden mei 1988 Tieester van Hontenisse, .G.M. Kessen 1 Toeristenbelasting omhoog in onze verslaggever dit moment betalen toeristen in oostburg zestig cent per over nachting, dat wordt over twee jaar zeventig cent. De woonfo- rensen dienen te rekenen op een verhoging van de gemeentelijke belasting met tien procent. In een notitie over de tweede fase van de kustwerken, die 2 juni besproken wordt door de leden van de financiële commissie, stelt het college 'over te weinig financiële middelen te be schikken om de tweede fase van de kustwerken te kunnen bekostigen'. De werken, een opspuiting van het strand bij Groede, de aankoop van gronden en de aanleg van wegen, als mede het aanbrengen van beplanting, kosten de gemeente zeker drie mil joen. Voor het karwei is twee miljoen gereserveerd. Bij deze reservering is evenwel uitgegaan van een forse overheidssubsidies. „Blijven we echter verstoken van subsidies, dan zullen we genoodzaakt zijn om de toeristenbelasting nog ver der aan te passen. Dat is de enige mo gelijkheid. Onze financiële reserves zijn momenteel niet van dusdanige aard dat we kunnen interen, dat zou onverstandig zijn ook," benadrukte wethouder J. Thomaes (financiën) za terdag. Wanneer een verhoging van de toe ristenbelasting onmogelijk blijkt te zijn, dan zit er volgens Thomaes maar één ding op. „Namelijk de werken niet uitvoeren." De gemeente wil dit jaar de tweede fase van de aanleg van een recreatie- strook aan de kust afrondea In deze fase werd uitgegaan van de aanleg van een wandel-fietspad bij de zee dijk en het 'recreatieklaar maken' van een terrein van acht hectare in de Jong-Breskenspolder. Ook zou er een zogenaamde Panoramaweg komea Uitvoering van dit project in zijn to taliteit zou minstens vier miljoen kos ten, maar de gemeente heeft daar de middelen niet voor. Vandaar dat en kele bezuinigingen zijn doorgevoerd. Het recreatieterrein en fietspad blij ven voorlopig alleen op papier be staan. De panoramaweg langs de kust wordt wel aangelegd. De commissie vergadert donderdag 2 juni in het Oostburgse gemeente huis. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. Kn onze correspondent ;n: De Slem, 076-236911 ouder van de uitlijn-technicus, erg interessant. Uitlijn kwaliteit. Uw bandenvakman Ook krijgt u vooraf de jk de belangrijkste pijlers ERKEND Afrikaweg 4 HULST Tel. 01140- 12461 specialist VAMSLAG - De commis- sportieve recreatie jamslag houdt vanaf van- lag tot en met donderdag n avondvierdaagse, start is elke avond bij de intine van de voetbalvereni- »g Zaamslag aan de Sport- jn. Deelnemers kunnen zich ar tevens laten inschrijven inaf 17.45 uur. De start van de in kilometer is om 18.15 uur, rwijl de wandelaars (sters) voor de vijf kilometer kie- om 18.30 uur vertrekken, oorinschrijving is ook moge- k en wel zaterdag (vandaag) ssen 18.00 en 19.00 uur op het ires Reuzenhoek 40. In ver and met het tweede lustrum in dit evenement ontvangt ke deelnemer (ster) een her- inering. in onze correspondent EUW-NAMEN - De tra- itionele voetbalfeesten van Hulsterloo zijn een toot succes geworden. De «sten werden vrijdag- rond ingeluid met het op- sden van Avro's Toppop ide Splinter Road Show. ser dan 350 jeugdigen waren inwezig. zaterdagmiddag erden voor het eerst de touw- ikwedstrijden gehouden, en groepen deden mee. Van it optreden van de Havenzan- re zaterdagavond genoten eer dan 500 aanwezigen. Zon- ig waren er vriendschappe- ke voetbalwedstrijden tussen ulsterloo 1 en 2 tegen Kiel- scht 1 en 2. ■wm upon, met een postzegel v' p/a Stephensonstraat 12, rmeer. Dan krijgt u het boet it is' thuisgestuurd. i*i*wui.i:«;iw«T Woonplaats door dit blad in samenwerking Reclame. n onze correspondent SKENS-ROBTerneu- is winnaar geworden de negentiende editie het Rode Kruis-voet- )ltoernooi dat op sport- irk Baersande in Breskens Jerd gehouden. ROB kwam de finale door achtereen- plgens het Belgische swezen met 1-0, De ers met 1-0 en PSD singen met 4-0 te ver ban en gelijk te spelen te- de familie De Ruys- jher met 0-0. deze laatste wedstrijd had latere winnaar over geluk ft te klagen. Telepost (win- ]ar poule B) en Katsboys naar poule A) kwamen meens in de finale. Met ne het optreden van Kats- |ys was verrassend Met rout- r Ko van de Velde in doel en n goed uitgebalanceerd team 'rden meer gerenommeerde ienstanders opzij gezet. In de öle kwam het er echter niet $r aan te pas. Eerst werd 12-0 van Telepost verloren, ijl ook ROB een maatje te lotwas (3-0). Telepost, op papier de beste *g, moest tegen ROB ook 2-0-nederlaag incasseren, lat de Terneuzenaren be- ald niet met de hakken over sloot kwamen. He opbrengst van dit toer- >i ten bate van het Rode afdeling West- fuwsch-Vlaanderen was 3,70. Het organiserende Harry van der Weegen, van Remmen en Wim el was daar zeer gelukkig ndstand: 1. ROB Terneu- k 2. Telepost, 3. Katsboys, 4. ilie de Ruysscher, 5. Omni- 1 Casino, 6. Amro, 7. PSD dingen, 8. Verplegend Per- el, 9. Douane, 10. OBS ïskens, 11. Visser, 12. Bel- Loods wezen, 13. PSD sskens. VOOR TERNEUZE NAAR Paul van Es (38) staat één ding vast. Het milieu in de Nieuwe Neu- zenpolder, waar Dow Chemical in de loop van de j aren '60 verrees, is op alle mogelijke manieren veraekt. De grond is vol gens hem doordrenkt met chemische stoffen en op tal van plaatsen op het terrein van de Terneu- zense chemiegigant rus ten nog honderden vaten giftig afval in de bodem. Van Es kan het weten. Hij heeft de vaten zelf een rustplaats gegeven. Bijna zeven jaar achtereen was hij werkzaam op het Dow-terrein. Twee jaar fungeerde hij als 'gifver werker', totdat zijn baas hem niet meer nodig had. Vrijdagavond maakte hij na j aren stilzwij gen, zij n ervaringen en bevindin gen openbaar. Een zwarte bladzijde uit de indu striële geschiedenis van Zeeuwsch-Vlaanderea Door Conny van Gremberghe „LAAT IK vooraf even stel len dat mijn onthullingen niet voortkomen uit een soort ran cune. Dat is niet het geval. Was dat wel zo geweest, dan had ik mijn verhaal veel eer der verteld Nee, door mijn slechte gezondheid ben ik een beetje bewust geworden. Vandaar dat ik in eerste in stantie mijn verhaal aan An- dré van Himme - het Terneu- zense raadslid dat de gifva tenaffaire heeft aangezwen geld - verteld heb. Hij was het die me overhaalde om mijn informatie te melden bij de provincie. Dat is inmiddels gebeurd," verhaalt Van Es tijdens een bijeenkomst in Hulst. Eind jaren '60 werkte de Ter- neuzenaar bij het schoon maakbedrijf Stoffels uit de Scheldestad Het bedrijf ver vulde allerhande werkzaam heden, variërend van schoon maken van gebouwen tot het vervoer van stoffen. De eerste jaren hobbelde Van Es op het Dowterrein rond met een vorkheftruck. In 1973 had zijn baas een ander karwei voor hem in petto. „Het opruimen van vuiligheid, zo werd ons gezegd Het kwam er op neer dat we met vier man, een jon gen uit Breskens, een uit Vo gelwaarde, een Terneuzenaar en ik, allerhande afvalstoffen moesten inventariseren, ver zamelen en klaar maken voor ver- of bewerking. Ik denk dat we in '73 en '74 in totaal zo tussen de 80.000 en 100.000 va ten onder handen hebben ge had," aldus Van Es. Een deel van de vaten - hoeveel is onduidelijk, ook voor Dow Chemical- werd door de vervoersondernemin gen Tollenaar, Peyl en Ver- brugge van het bedrijfster rein gehaald met vrachtau to's. Waar al deze ladingen heengingen, is ook een vraag teken. Raadslid Van Himme houdt het er op dat veel vaten ergens in Zeeuwsch-Vlaan- deren gedumpt zijn. Vrijdag avond sprak hij van min stens 10.000 vaten in '68-69 met het giftige styreenteer'. Van Es weet zich van die ja ren niets te herinneren. Wel van begin zeventiger jaren. „Een deel van de vaten die wij in handen kregen, is ver voerd naar een afvalverwer- kend bedrijfje in Zwijn- drecht. Dat weet ik zeker. Ik ben daar een keer naar toe De delegatie van Dow heeft veel interesse voor het relaas van Van Es. Links kijkt voorzitter Huijsmans van de werk groep Kernenergie belangstellend mee - FOTO'S WIM KOOYMAN. geweest. Nou, van afvalver werking was geen sprake. Op het terrein van die Van Oeve- ren, waarmee Dow in zee ge gaan was, stonden gifvaten gewoon opgestapeld Een he leboel van die vaten waren zo lek als een zeef en de drab stroomde zo de bodem in. De grond was dan ook door drenkt met chemische stof fen, zo zuur dat m'n laarzen aangevreten werden. Bij dat bedrijfje lag een bootje met een verbrandingsinstallatie, maar aan de onderhoudstoe- stand te zien was dat ding in jaren niet meer gebruikt. Het was één grote gifbelt. Een vuilnisbelt zag er nog ordelij ker uit," herinnert Van Es zich. Volgens de Terneuzenaar had de chemiegigant gauw in de smiezen dat Van Oeveren niet geheel legaal chemisch afval verwerkte. „Toen justi tie bij de Zwijndrechtenaar op visite kwam, was Dow er ais de kippen bij om de vaten van Dow terug te halen of on herkenbaar te maken. Dat is gebeurd," aldus Van Es. Vaten die niet op transport werden gezet, werden op het Dow-terrein zelf 'verwerkt'. „Bij' de oude carwash hebben we styreen en andere zwavel houdende stoffen gewoon op de grond gedumpt. Dat stroomde wel weg via een lei ding. Bij de oude fabrieks- poort 3 zijn enorme hoeveel heden fenol, benzeen en ety- leen verwerkt Die grond daar moet verzadigd zitten met giftige stoffen. Op ver schillende locaties bij de zee dijk hebben we vaten met dikke teerachtige troep ge woon onder de grond gestopt Op andere plekken hebben de inhoud van vaten, als het om vloeibaar spul ging, in het riool gedumpt. Ik weet zeker dat er nog ettelijke duizenden vaten op het terrein in de grond zitten. Vaten die een direct gevaar vormen voor het grondwater en misschien wel voor ons drinkwater." Een hoestbui maakt hem ver der praten onmogelijk. Een slok frisdrank doet wonderen en van Es vervolgt zijn relaas. „Sinds '74 heb ik erg veel last van mijn longen. Van werken is sindsdien niet veel meer terecht gekomea Een paar maanden in het jaar, ze- hun verhaal gedeponeerd bij de provinciale instanties. Van Es benadrukt nog eens dat zijn verhaal de waarheid en niets anders dan de waar heid is. „Ik wil niet graag op een leugen betrapt worden. Vandaar dat ik me alleen be perk tot zaken waarvan ik ze ker weet dat ze na te trekken zijn. Aan speculeren heeft niemand iets," meent hij. Paul van Es wijst op een kaart aan waar nog gif in de bodem moet zitten ker in het najaar en winter heb ik ademhalingsmoeilijk heden. Een omscholingscur sus is tot drie keer toe mis lukt, omdat ik voortijdig af moest haken wegens ziekte," benadrukt hij. Voor Van Es staat het vast dat het verwerken van het chemisch afval de oorzaak is geweest van zijn fysieke mi sère. „In die jaren wisten we absoluut niet wat we in onze handen hadden. We hadden geen idee van gevaar. Tja, we waren jong en verdienden goed. De bazen zeiden tegen ons dat we niet moesten zeu ren. Die stoffen konden geen kwaad. Dus ruimden wij ge woon in onze overall en met handschoentjes aan die rom mel op." Aan Van Es' carrière als 'gifverwerker' kwam een einde toen hij op een zeker moment begon te zeuren om een medische keuring. „Van de ene dag op de andere had mijn baas me niet meer no dig. Ik werd naar buiten ge sluisd en ik hoefde niet meer terug te komea Opvallend was dat, op het moment dat ik kon vertrekken, andere men sen die met de vaten omgin gen beschermende kleding en persluchtmaskers moesten gaan dragen. Dat geeft te denken. In de jaren dat ons groepje de vaten verwerkte, ontbrak echter elke vorm van controle. Er werd daar op grote schaal gerommeld." „Het verhaal van Van Es wordt door twee andere bron nen, die anoniem willen blij ven, bevestigd," zegt André van Himme, terwijl een vier man sterke Dow-delegatie zich rond Van Es schaart om meer te vernemen over de stortlokaties op het fabrieks terrein. Die twee andere oud- Dow-werknemers hebben De op de avond van de ont hulling aanwezige Dow-bon- zen zijn, zo zegt milieu-des- kundige H. Spaas 'blij met de informatie'. In vergelijking met vroeger is ons beleid voor de verwerking van chemisch afval aanmerkelijk strakker geworden. Veel verontrei nigde grond op ons terrein is inmiddels afgevoerd, maar wij zijn ook niet op de hoogte van alles. Om die reden heb ben we al verschillende ma len het personeel opgeroepen om zoveel mogelijk informa tie te verstrekken over plaat sen waar mogelijk afval ge borgen ligt," benadrukt Spaas. Die oproepen hebben tot zover niets opgeleverd. „Niet temin," zo stelt Dow-voor- lichter E. van Wijck, „hadden we liever gezien dat Van Himme met zijn informatie ons benaderd had." Van Himme zei vrijdag avond laat 'daar niet aan te denken'. „De Provincie heeft de hele gifvatenaffaire in on derzoek. Als ik iets weet, dan meld ik het bij die instantie en nergens anders," aldus het LPT-raadslid. Het Terneuzense raadslid hoopt dat naar aanleiding van de onthulling van Van Es nu ook de (oud)-werkenemers van de transportbedrijven hun mond eens open doea „Die mensen weten waar veel afval naar toe gegaan is. Ze weten de locaties waar troep gestort is, en willen we een punt achter deze kwalijke af faire zetten, dan is hun infor matie van essentieel belang," benadrukte hij. „Tja," zegt Van Es, „wat Dow doet in Zeeuwsch- Vlaanderen is nu genoegzaam bekend. Wat ze destijds heb ben gedaan is niets meer of minder dan dat ze op grootse wijze het milieu hebben ver ziekt. Het is gewoon een erfe nis van een ongeorganiseerde bende." SPELENMIDDAG - De Alge mene Nederlandse Bond voor Ouderen houdt donderdag een gezelschapsspelenmiddag in gemeenschapscentrum Malpertuus. Vanaf 13.00 uur kan men zich laten inschrij ven, de spelen beginnen orr. 13.30 uur en bestaan onder andere uit sjoelen, pieken, duifschieten, busgooien, kl- uitwerpen, neus- en ring- gooien en pieren. Iedereen bo ven de vijftig jaar is welkom en elke deelnemer heeft prijs. SCHIETING - In zaal 't Hel leken wordt woensdag een bejaardenschieting gehouden, aanvang 13.30 uur. KAARTING - De Katholieke Bond voor Ouderen houdt donderdag een kaart- en bin gomiddag in gemeenschaps centrum 't Heike voor ieder een boven de vijftig jaar. Aanvang 13.30 uur. POLITIERAPPORT CADZAND - Zondagmiddag gebeurde op de kruising Potjes een aanrijding waarbij een zwaargewonde viel. De zwaargewonde was mevrouw M.M.C.J. van U. uit Cadzand. Zij kwam met haar personen auto van de richting Cadzand, en verleende op de kruising geen voorrang aan A.K. uit Neuss, die van richting Sluis kwam. Van U. is in het zie kenhuis te Oostburg opgeno men. SLUIS - Uit de auto van D.C. uit Wetter (Duitsland) is een stereo-installatie en twee paspoorten gestolen. De auto stond in Sluis op een parkeer terrein. BRESKENS - Nabij camping Zeebad zijn zaterdagavond twee Duitse toeristen met een plastic boot afgedreven. Zij waren daar met de boot te water gegaan, en waren on bekend met stroom en getij. Ze dreven de Westerschelde op. Zij werden door een sleep boot bijna overvaren; deze heeft de twee aan boord geno men. Het betreft D.A. en M.S. uit Duisburg, die met een kampeerauto nabij 't Halve maantje stonden. WATERLANDKERKJE Tijdens de Meerminnefeesten is een fiets gestolen, eigendom van S.V. van de V. uit IJzen- dijke. CADZAND - Op het strand van Cadzand, nabij het Strandhotel, is zondagmiddag een granaat van 10 bij 13 cen timeter gevonden. In verband met ontploffingsgevaar maakte de mijnopruimings- dienst uit Vlissingen het pro jectiel zondag nog onschade lijk. Van onze verslaggever OOSTBURG - Het gemeen tebestuur van Oostburg is niet van plan om de instel lingen, die dit jaar de rijks kortingen binnen de so- ciaal-culterele sector heb ben opgehoest, in 1989 te be lasten. Het gaat hier dan met name om de stichting Welzijn voor Ouderen (SWO) en de Streek- jeugdcentrale (SJC). De stich ting voor maatschappelijke dienstverlening (Madi) wordt volgend jaar eveneens door de gemeente ontzien, maar krijgt wel een directe overheidskor- ting van dertig tot veertig mille voorgeschoteld. Wethouder J. de Vries (wel zijn) verwacht dat Oostburg in 1989 bijna twee ton aan rijks bezuinigingen toebedeeld krijgt. De rijksbijdrage voor het sociaal-cultureel werk, het ouderenwerk en bibliothee kwezen in Oostburg zal vol gend jaar 720.000 gulden bedra gen. Ook de Oostburgse afdeling van het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming (ZIKV) zal volgens De Vries niet ge kort worden. „Wij gaan in 1989 na liquida tie van het ZIKV met Terneu zen in zee. Een eigen zelfstan dige afdeling, zoals in Hulst het geval is, daar zien we niks in. De kwaliteit van het cultureel werk in de gemeente wordt nu gewaarborgd, doordat we be schikken over vakbekwame docenten, die verantwoording hebben af te leggen aan de in spectie. Dat is een garantie voor kwaliteit van de cursus sen. Die garantie blijft bestaan wanneer we samen met Ter- neuzen het instituut in leven houden. In Hulst moeten ze nog maar afwachten hoe het alle maal uitpakt," aldus De Vries. Van onze verslaggever BRESKENS - De Breskense vissers, de schoonmakers van de zeebodem, moeten er voor zorgen dat hun thuis haven niet verontreinigd wordt. Die oproep deed voorzitter P. de Baare van de visserij vereni ging 'Ons Belang' zaterdagdag- middag in Breskens. „Het slibprobleem komt steeds meer aan de orde. Het vormt een bedreiging voor de rivier-en zeebodem. Aangezien we van een goede waterkwali teit afhankelijk zijn, doe ik een beroep op de Breskense vissers om niet alleen op open zee een voorbeeld aan anderen te stel len, maar ook in de haven," zo voerde De Baare aan. Door toedoen van gemeente en visserij vereniging heeft Rijks waterstaat op het haventerrein in Breskens en in de vismijn vuilcontainers geplaatst. „Gooi dan dat blikje verf niet in het water, maar in die containers. We moeten goed beseffen dat in dat blikje PCB's en andere rot zooi zit. Komt dat in het haven- slib, dan bestaat er na verloop van tijd een gerede kans dat Rijkswaterstaat het slib niet meer uitbaggert. Dan is het met de diepte gedaan en kun nen de vissers wel inpakken. Vandaar mijn oproep. Let er een beetje op," benadrukte de voorzitter. De Baare kon verder de Breskense vissers vertellen dat zij voorlopig nog gebruik kun nen maken van de bankhelling in de haven voor het teren en schoonmaken van de schepen. „Rijkswaterstaat heeft daarbij wel als voorwaarde gesteld dat eventueel slib en andere moge lijke vervuilende stoffen in een speciale bak worden opgevan gen, zodat het goedje niet in de haven terechtkomt," aldus De Baare. De voorzitter van de visserij- vereniging hield tijdens de jaarvergadering een weinig opbeurende rede. Hij signa leerde een waslijst van proble men waarmee de vissers te kampen hebben. „Niettemin hebben we in Breskens een vlootje waar we trots op mogen zijn," stelde hij. Hij riep de vis sers op eensgezind te zijn in de komende moeilijke periode. (ADVERTENTIE) 4 Uil- Verschoo 1 i0 1 ^I-luist, 's-Gravenhofplein 8, tel. 01140-16162

de Stem | 1988 | | pagina 7