VAN ZTCETi AND Zestiende editie jazzfestival succes FEDERATIE-VOORZITTER DAALDER: MEEDENKEN OVER REGELGEVING Wassenaar wint bonds- oncours Mont Lucon Oostburg gaat beter op kleintjes letten PvdA: Onderzoek naar subsidiemogelijkheden C. Kostense nieuwe voorzitter Duumpje VJTjULH MmmJ JLmJI JLmmJiMmtjLJL milbliiiiJLi ^1 ui s LEASING CENTRUM Veel publiek op festival Kloortje JANSEN b.v. Havenschap boert goed EYSPEN 'groep (RESKENS - „Willen de lederlandse vissers voorko nen dat zij volgend jaar ge- onfronteerd worden met iiinisteriële regels die een lelasting vormen voor hun yerk op zee, dan moeten zij oor eind '88 met suggesties omen voor het wijzigen an de huidige regelgeving." zet De Hemel EEUWSE MELKERS SUCCESVOL M'eSS'S: oetbaltoernooi voor culturele Minderheden vlekkeloos van start REGEN VORMT GEEN BELEMMERING VOOR MUZIEKFESTIJN MAANDAG 30 MEI 1988 j§ RESERVES NEMEN STERK AF 'I! w. BETERE KANSEN VOOR VROUWEN Rommelmarkt dag met een sluipgang e paadjes met pakken, zakken, flessen. Steels e rechterschouder kij- an loerend over de lin- te ontkomen aan on- e duwtjes: hiereen jij, t vak, steek je hand uit oogte, béétHoorde ik stem, voelde ik de hete an de voorspellingen in Parade Partner in Autoleasing Leasing Centrum B.V. Mechelaarstraat 11 4903 RE Oostertiout Tel. 01620-32953 DE STEM T15 Vissers: krachten bundelen duurde maar kort, toen die ouderwetse neiging tong uitsteken', lekker ars liggen, finaal uit de oelgroep springen, Mar- open terwijl dat bedoeld de Nederlandse huis tot 35 jaar. Ook over- ik de gecombineerde huissloof/seksobjekt, in de reclame is een meestal het een of het zelden iets tussen die in. Hoe verder ik die 'tstak, hoe lekkerder ik ging voelen. En steeds oon mezelf ook. t ik bedacht, dat mensen lijk altijd onberekenbaar hoe uitgekiend het ook lijkt. Het blijkt toch een schuiven met en stu- op doelgroepen; de ene ejongen die alle konsu- :n in een vast formule euwig weet vast te leg- oet nog geboren worden. e tijd kunnen we d.us on- erd van het ene vakje het andere hinkelen: als de babyzeep kopen, jae- nderbroeken wassen in waar voetbalshirtjes wit orden, naar de Efteling zonder kind bij je, als vrouwenblad lezen, of je jong - op een dag een bier meer drinken. an onze verslaggever lit stelde voorzitter B. Daalder an de Federatie van Neder- mdse Visserijverenigingen za- rdagmiddag tijdens de jaar- jrgadering van de Breskense isserijvereniging 'Ons Belang' Breskens. aalder riep de West-Zeeuws- laamse vissers op om binnen vereni- ngsverband mee te denken over een cld noemt Woollcott uitbeelden door een r met één enkel le em Oom had Hamiets nemarken te komen, te ruimen om zelf op den het kapitalistisch d het niet eens zo ver- 1 echter bijna van zijn ij zag hoe Hamiets ge- stering over Hamiets het bloemen plukken geraakte en het leven aan wier tijdverdrijf: i einde kwam doordat ;1 en verdronk. Wooll- sie was gekomen en de Shakespeare's dagen Samuel Peeps z'n be- Sams bezoek aan Bed de rijkaards in die da dingen in hun karossen il gehurkt in een hoek i bezoekers hem tussen in om wat meer plezier Om die reden had Aki- je gegeven door Ophe- ken en in de beek te la- e Amerikaanse toneel- bazing. Nog meer over- in een andere schouw de Divisie bezet de He- leven te hebben verlo- een strategische blun- asse kon de Veertiende hemelpoort waar enige il verzoek om toelating, inde gebruik door met- ant uitgevoerde staats- lea Na de machtsover- bbers verschijnen voor en wat deed u voor de /ader: 'Ik ben de schep- volkscommissaris, 'en c in de zaal ging op de ord niet te missen. Het k de commissaris in de i. Na een pijnlijke, ver- i divisie in bulderend door de kameraden in vroeg zich af of wes- (volgens het woorden- van God dat zij een ant- (kUO'THM regelgeving voor 1989 die het werk van de vissers praktisch zou verge makkelijken. „Binnen de Federatie willen we de huidige regels, die ons het werken veelal onmogelijk maken, op de hel ling zetten. De knelpunten moeten er uit gehaald worden, of het nu om de zeedagenregeling gaat of om de log boekverordening. Hebben we de knel punten op een rijtje, dan reizen we stad en land af om met de vissers in de diverse havens te praten over onze bevindingen. Dat betekent, als we in 1989 op zee een beetje uit de voeten willen kunnen, dat we aan de vissers vragen of ze mee willen denken over die knelpunten. Suggesties zijn dan van harte welkom," benadrukte Daal der. De voorzitter van de Federatie hield de Breskense vissers voor dat voor dit jaar een wijziging van be paalde regels en verordeningen ver geten kan worden. „Ingenieur W. Takke, die het op het ministerie van landbouw en visserij te bepalen heeft, stelde onlangs nog dat voor 1989 te praten valt. Voor dit jaar staat alles vast en we zullen daarmee moeten le ven," aldus Daalder. Daalder benadrukte verder het be lang van gesloten gelederen onder de vissers. „In voorgaande jaren hebben we gekankerd over steeds nieuwe verordeningen, maar we zijn nooit met een uniform verhaal naar de mi nister gestapt. Dat was onze zwakte en we moeten dit jaar benutten om onze krachten te bundelen. Het is al tijd zo geweest dat de politiek zich met ons bemoeide. Nu wordt het tijd dat wij ons met de politiek gaan be moeien," voerde hij aan. De voorzitter ging ook in op, wat hij noemde 'het magische jaar 1992'. „Te gen die tijd hebben we tien jaar EG- vissersbeleid achter de rug. Mogelijk een moment waarop we kunnen af stappen van het systeems van TAC's en quota. De biologen komen nu al aanzetten met het plan om gesloten gebieden, visgebieden waar voor be paalde tijd niet gevist mag worden, in te voerea Nou, een kabeljauwbox, een gesloten gebied wordt een box ge noemd, daar hebben we al eens kennis mee kunnen maken. Dat werd een flop. Nu wordt er onder de geleerden gedokterd over een scholbox noorde lijk van het Duitse eiland Helgoland. Dat gebied zou een kwartaal dicht moeten. Binnen EG-verband begint dit idee aan te slaan en het lijkt mij, willen we binnen Europa als vissers een goed figuur blijven slaan, dat we zeer binnenkort over de gesloten ge bieden een mening moeten vormen," vervolgde hij. Daalder plaatste enkele kantteke ningen bij de sanering van de vissers vloot „Moeten we daar als vissers aan meebetalen?" vroeg hij zich af. Waar schijnlijk wel. Binnen het ministerie wordt druk gewerkt aan een sane ringsregeling. Voorlopig ziet het er naar uit dat de minister de garnalen- vissers dit jaar nog wil belasten met een heffing van een rijksdaalder per pk en de reguliere vissers met drie gulden per pk. Na 1988 zouden die hef fingen verhoogd worden naar respec tievelijk vier en vijf gulden per pk. Voorzitter P. de Baare van 'Ons Be lang', die de saneringsheffing aan sneed, benadrukte dat dit de voorlo pige plannen van de minister waren. „Het kan dus nog anders uitvallea Neemt niet weg dat deze heffing niet via de visafslagen, maar via de belas tingdienst geïnd zullen worden," zei De Baare. Wordt de saneringsheffing onge wijzigd doorgevoerd, dan betekent dit voor de grotere vissers in Breskens een extra belasting van rond de vijftig mille. Daalder sloot zijn toespraak af met een verzoek aan minister Braks om de 8000 ton schol, die nog niet aan de con- tigenthouders is toebedeeld, aan de vissers toe te bedelen „Aan een natio nale reserve die op het ministerie ligt, hebben we niets. Die vis hoort bij de vissers," aldus Daalder. lan onze duivensportmedewerker 'ERNEUZEN - Het zaterdag gehouden bondsconcours anuit het Franse Mont Lucon is gewonnen door de Sasse östduivenhouder Theo van Zeele, lid van de plaatselijke ',V. De Vrede. leer Zeeuwen waren in dit ancours succesvol, gezien de reegste meldingen. Bij de eer- tien in deze fondvlucht samen er niet minder dan cht uit Zeeland. Uiteraard Is'Van Zeele ook raVnaar' van 'nét provinciale oi ohcours van.de afdeling Zee- sfid. Zijn winnè"hde duif werd aterdagmiddag 'geklokt' om f.06 uur. Daarmee had de vo el de ruim 550 kilometer lange lucht overbrugd met een ge- liddelde snelheid van 1290 me- per minuut. Het convooi as om 09.00 uur in Mont Lu- gelost. Aan het Zeeuwse mcours werd door 4186 duiven ieelgenomen. Binnen een tijd- stek van ongeveer twee uur aren in deze provincie de ijzen verdiend. Minder vlot mg het Brabant. Met name in afdeling Oost Brabant wa in de prijzen die avond niet erdiend. De verdere vroegste meldingen kwamen van: R. Galle Zaamslag, 16.16 uur, 1282mpm. Combinatie Eckhard Souburg, 16.18 uur, 1280mpm. m. rodts IJzendijke, 16.14 uur, 1280mpm. D. van Kerkhoven Re- 1261mpm. D. Dieleman Axel, 16.24 uur, 1252mpm.' M. Coppens. Sluis, 16.24 uur, 1250napm. L. Claessens Kwadendamme, 16.40 uur, 1250mpm. J. Verstraeten Axel, 16.25 uur, 1249mpm. Joh. van Spaandonck St.-Jansteen, 16.27 uur, 1246mpm. F. Glerum Kruinin- gen, 16.45 uur, 1241 mpm. P. Baecke Westdorpe, 16.25 uur, 1240mpm. M. Buysse Oostburg, 16.31 uur, 1238mpm. Th. Weening Kapelle, 16.48 uur, 1238mpm. P. d'Hondt Hulst, 16.33 uur,1236mpm. J. Steen hard Goes, 16.51 uur, 1234mpm. Ed. Vermast Yerseke, 16.52 uur, 1234mpm. W. van Hoorn Vlissin- gen, 16.45 uur, 1231mpm. W. Daan- sen Breskens, 16.40 uur, 1230mpm. D. Aarnoutse en zoon Grode, 16.39 uur, 1228mpm. H. van de Branden Heikant, 16.32 uur, 1228mpm. J.Bras Wemeldinge, 16.56 uur, 1227mpm. M. Jaspers Middelburg, 16.52 uur, 1225mpm. R. Clapdorp Koewacht, 16.31 uur, 1224mpm. Th. van Damme Boschkapelle, 16.40 uur, 1224mpm. C. Hermes Lewe- dorp, 16.55 uur, 1218mpm. Z, g F Streetparade in Terneuzen, een van de hoogtepunten van het jazz-festival - FOTO W1M KOOYMAN ERNEUZEN - De eerste voetbalwedstrijd voor cultu re minderheden is gisteren succesvol verlopen. een sportief duel wonnen de Turkse jongeren Zeeuwsch- laanderen met 2-1 van de Turks/Islamitische vereniging, «heidsrechter bij dit treffen was organisator Piet Penne. 'oor de voetbaltoernooien die her en der nog gespeeld worden, 'as er geen officiële scheidsrechter voorhanden. De aftrap van de wedstrijd werd verricht door loco-burge- jieester Van Rooyen van Terneuzen. Piet Penne was na afloop m tevreden man. „In een wedstrijd die twee keer een half uur uurde is er door de jongens met volle overgave gespeeld. Ik ben 'ij dat een en ander in goede harmonie verlopen is". De volgende wedstrijden, die alle gespeeld worden op het sport- örk Oude Vaart in Terneuzen, zijn op 5, 12 en 19 juni om 14.00 ur. Volgende zondag vindt er dan de ontmoeting plaats tussen de «rinaamse jongeren en de Antillianen. Nadat alle wedstrijden espeeld zijn, zullen de spelers in de gelegenheid gesteld worden gedachten te wisselen met de voetbalverenigingen uit de ge- Wente Terneuzen, waarbij de integratie in bestaande vereni- ifigen voorop blijft staan. Van onze correspondent TERNEUZEN - De Stichting Jazz heeft het afgelopen weekend de sta tus van Terneuzen als Jazz-stad, zo meent woordvoerder Frans de Ruy- ter, 'danig weten te versterken.' De zestiende editie van het festival, ge kenmerkt door een sterke bezetting en een grote diversiteit, werd ondanks de slechte weersomstandigheden, druk be zocht. Met name vrijdag- en zaterdagavond en -nacht bruiste de Terneuzense binnen stad van dixiedeunen en andere jazzy ge luiden. De horeca-bedrijven deden goede zaken. Het Jazzcafé Porgy and Bess fungeerde net zoals in voorgaande jaren als het mid delpunt van het muziekfestijn. Hoogte punten waren als vanouds de streetpara- des in de middaguren en de kroegentocht op zaterdagavond. „Het feest kende een positief verloop. De orkesten hebben zich op de podia na drukkelijk waargemaakt. Topper bij het publiek was Gonzalito Rubalcada uit Cu ba, die een weergaloze jazz-salsa ten ge hore bracht Soulstation en Feso Trom bone waren ook niet te versmaden," aldus woordvoerder De Ruyter van de stichting Jazz. Zeker is nu dat volgend jaar de Zeeuwse jazznacht weer in het pro gramma van het festival wordt opgeno men. „De Zeeuwse jazzbands trokken veel publiek naar de binnenstad. Volgend jaar zullen we meer bands uitnodigen, om het festival nog iets meer in de breedte uit te bouwen," zei Frank Wieland, bestuurslid van de organiserende stichting. De horeca-ondernemers waren evenals het stichtingsbestuur goed te spreken over het verloop van het muziekfestijn. Volgend jaar is het bestuur van plan om ook bands in de horeca-bedrijven in de kop van de Nieuwstraat te krijgen. In die kroegen speelden de afgelopen dagen geen groepen, waardoor in het ene deel van de straat heel veel volk was, terwijl het in het andere deel van de straat vrij stil bleef. Ook de internationale jazz-muzikanten waren goed te spreken over de sfeer in Terneuzen. Vermaardheden als Don Menza, John Clayton en Jack van Poll konden er niet mee ophouden. Buiten him sessies om stapten ze diverse malen op andere podia om met tal van andere mu zikanten een eindje weg te "jammen'. Ook in financieel opzicht is de stichting Jazz er goed uitgesprongen. Ruim 5000 betalende bezoekers maakten hun op wachting. w argument in handen: besmettingsgevaar met ids-virus. ationale Vereniging van eegsters en Vroedvrou- loopt voorop in de cam- tegen besnijdenis. Het op infecties na de ingreep K>t omdat de instrumenten steriel zijn en kruiden-: 'seis worden gebruikt. Van onze correspondent KLOOSTERZANDE - In zon en regen hebben de elf deelnemende korpsen aan het show-festival, ter ge legenheid van het 15-jarig bestaan van showband Kloortje, in totaal zestien shows gebracht voor een talrijk opgekomen pu bliek. Burgemeester A. Kessen, met echtgenote, en de beide wet houders van de gemeente Hontenisse behoorden tot de ere-gasten. Deelnemende verenigingen waren: Dosko- De slagwerkers van Kloortje aan het werk tijdens hun eigen festi- Va^- - FOTO WIM KOOYMAN nale uit Breda, The Millstars uit Zonhove (B), drumband Excelsior uit Terhole, show band Irene uit Terneuzen, The Sunflowers uit Ossen- drecht, Manana Girls uit Breda, drumband Willem Beukelszoon uit Biervliet, showband De Zwaluw uit Sluiskil, Scaldis Girls uit Wemeldinge, showband Sas van Gent uit Sas van Gent en natuurlijk de jubilerende showband Kloortje, waarvan de majorettes voor het eerst optraden in hun nieuwe uni formen. Alle deelnemers maakten allereerst een rondwandeling door Kloosterzande en ver maakten daarna het publiek met een optreden op het feestelijk ingerichte Marij- keplein. Verschillende kraampjes waren hier inge richt om de sfeer te verhogen. Bij het slot van het festi val, de gezamenlijke finale, werden de deelnemers rijke lijk met hemelwater be sprenkeld. Met dankwoorden van voorzitter E. de Cock van showband Kloortje, reikte burgemeester Kessen de her inneringsvaantjes uit aan de deelnemers. Organisatoren en leden hebben de feestdag afgeslo ten met een gezellige bijeen komst in hun clubgebouw. OOSTBURG - De gemeente Oostburg dreigt door :g$ haar centen heen te raken. Om dat te voorkomen zal de gemeente genoodzaakt zijn om het investeringenniveau te verlagen. Verder acht het college van B en W een verhoging van de tarieven van de gemeente- li lijke belastingen in 1989 onafwendbaar. 111 Dit valt te lezen in de voorjaarsnota van Oostburg, die deze M week besproken wordt door de financiële commissie. In het stuk stelt het college dat Oostburg 'niet jaren boven haar stand heeft geleefd'. „Wie het investeringenniveau van de afgelopen jaren bekijkt, met grote investeringen als de II centrale huisvesting van de gemeentelijke diensten, de bouw van De Hoekzak en de weg Oostburg-Groede, komt op het 11 eerste gezicht tot die conclusie. Dit is echter niet het geval, 11 omdat een belangrijk deel van de investeringen konden 11 worden opgevangen uit de reserves," schrijft het college. Il Door de terugloop van het rekeningsaldo van de gemeente II van ruim twee miljoen in 1985 naar dik 1,5 miljoen in '86, l'li vreest het college dat het fundament onder de investeringen II weg gaat zakken. „Om verdere verzwakking van de finan- ciële positie te voorkomen, dient op korte termijn het niveau II van de investeringen worden verlaagd," benadrukken B en |i|: Om de financiële toestand van Oostburg weer wat gezonder I! te maken meent het college dat uit het reserveringspotje voor nieuwe investeringen in 1989, begroot op 325.000 gulden, Il 75 mille gehaald moet worden. Verder zullen alle investerin- gen binnen het urgentieschema opnieuw bekeken worden. I! De nullijn wordt voort volgend jaar gehanteerd en de ge il meente zelf zal haar uitgaven nauwgezetter controleren. Zeker is ook dat de tarieven voor de reinigingsrechten, af- II valstoffenheffing, begrafenisrechten, marktgelden, leges en I! percariorechten omhoog gaan volgend j aar. De kosten van de werken in de recreatiesector zullen deels lli verhaald worden op de toeristen. Een verhoging van de toe- ristenbelasting van tien cent per persoon per etmaal zit in de II pen. OOSTBURG - De PvdA-fractie verzoekt in een brief aan het college van B en W van Oostburg om op korte termijn na te gaan welke mogelijkheden er zijn voor deze ge meente om een beroep te kunnen doen op subsidie, die meer vrouwen de kans geeft om door te stromen naar een hogere functie. Volgens de PvdA-fractie is er een maatregel van het ministe rie van Sociale Zaken om twee miljoen gulden beschikbaar te stellen aan bedrijven, instellin gen en lagere overheden, die serieuze plannen in die richting maken. De subsidieregeling zal voor vier jaar gelden. Het geld kan gebruikt worden om de po sitie van vrouwen binnen de organisatie te onderzoeken, ex- terfi advies hierover in te "win nen en maatregelen te nemen die de positie van vrouwen ver betert. De maximale subsidie be draagt 25 mille per werkgever. „Oostburg voldoet aan de voor waarde om minimaal 35 men sen in dienst te hebben," aldus de PvdA-fractie in de brief. „Passende binnen het plan voor wat de reorgaisatie betreft en het automatiseringsplan ver zoeken wij u dit na te gaan, zo dat de positieverbetering bin nen de organisatie, gelijktijdig met de andereplannen kan <s worden meegenomen." OOSTBURG - Cees Kostense uit Biervliet is de nieuwe voorzitter van natuurbeschermingsvereniging 't Duumpje. Hij werd tot nieuwe voorman van de natuurbeschermings vereniging gekozen tijdens een druk bezochte ledenvergade ring in Den Hoekzak te Oost burg. Tijdens deze vergadering werd het boek 'De Vogels van Het Zwin tot Saeftinghe' ge presenteerd. Burgemeester J. Kruize van Oostburg, die de bijeenkomst bijwoonde, kreeg slechts een dummy van het boek, omdat de eerste druk nog niet gereed (ADVERTENTIE) gedipt, orthopedisch schoentechnicus GESPECIALISEERD IN Ibdvrv toKfcrüH SPREEKUUR Volgens afspraak tel. 076-148168 orthop. schoenen, iemor orthop. schoenen steunzolen en' Inlays voor alle sport-en trimschoenen Teterlngsedljk 60, Breda Zwanenstraat 21. Hulst (Z.VI.) was. De aanwezigen konden al wel inschrijven voor dit vier honderd pagina's tellende boek. De hoogte van de prijs kon nog niet worden bepaald omdat de provincie eerst nog over de subsidie moet beslissen. Het nieuwe boek is een produkt van samenwerking tussen 't Duumpje en De Steltkluut. Eric Marteyn, die de voorzit tershamer overgaf aan Cees Kostense, hield een lezing over vogels in Zeeuwsch-Vlaande- ren. „We hebben met burge meester Kruize een afspraak om een tocht te maken door onze streek. Zo leert hij onze regio niet alleen beter kennen, ook kunnen we dan enkele van onze ideeën overbrengen," al dus een woordvoerder. „Het voorzitterschap van Kostense betekent zeker een verdere stimulans voor 't Duumpje. Niet alleen beschikt de nieuwe voorzitter over veel ervaring, ook is hij een ras echte Westzeeuwsvlaming en daar is men bij 't Duumpje best een beetje trots op." stelde de woordvoerder. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Het haven schap Terneuzen kan 1987 afsluiten met een batig saldo van ruim zes ton. Aan de raad van bestuur, die 6 juni om 14.15 uur in het haven schapsgebouw in Terneuzen bijeenkomt, wordt voorgesteld dit bedrag te storten in de re serve waarmee eventuele na delige exploitatie-saldi in de toekomst gedekt kunnen wor den. De vergaderagenda heeft niet veel om het lijf. De raad moet akkoord gaan met de ver huur en verkoop van enkele stukken terrein. Van onze correspondente ST.JANSTEEN - Vele materialen, een grote schare kooplustigen en redelijk weer maakten de rommelmarkt die de fan fare Sint Jan zaterdag hield tot een geslaagd evenement. Ruim een jaar waren de leden van de fanfare doende om tweedehands spullen te verzamelen voor hun rommelmarkt. Begin mei werd tenslotte nog een grote ophaling gedaan, en zo was het marktje aan de Brouwe rijstraat zaterdag vol met meubels, potten, pannen, serviesgoed en andere ge bruiksartikelen. Ook werd er door de fanfare een sousafoon bij in schrijving verkocht.

de Stem | 1988 | | pagina 5