,,'s Zomers zie je wie de echte dierenvrienden zijn" Dekensen slaapzakken worden weer klaarwakker VOORZITTER DIERENBESCHERMING HOUDT ZELF GEEN DIEREN S PALTHE Inenting enige remedie tegen kinkhoest T7 FEDERATIE- Sassenaar wi concours Mo nu 2.50 korting LEASI CENT DE STEM EXTRA OP MAANDAG 30 ME11988 T48 Is hij de dierenvriend van 1988? Het woord is aan Hinne Reilingh. Voorzitter van de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren. Consument Bijtbeest Kinderen goed voor je goeie goed MEDISCHE RUBRIEK COKS VAN EYSDEN Doelgroep BRESKENS - „Willen d Nederlandse vissers voorko men dat zij volgend jaar ge confronteerd worden me ministeriële regels die ee: jelasting vormen voor hui werk op zee, dan moeten zi voor eind '88 met suggestie komen voor het wijzigei van de huidige regelgeving.' De Veertiende Divisie Bezet De Hemel ZEEWSE melker; Voetbaltoernooi vo« minderheden vlekk Aids contra besnijdenis Door Mick Salet De voorzitter van de die renbescherming houdt zó veel van dieren dat hij ze zelf niet in huis haalt. Hinne Reilingh: „Ik heb geen huisdieren. Een poes van por selein, dat is geloof ik het enige dier dat ik in huis heb. Waar om? Nou, als je een huisdier neemt dan moet je voldoende tijd hebben om er goed voor te zorgen. En dat heb ik niet. Ik ben bijna nooit thuis. En dan is het onverantwoord om een huisdier te nemen. Ik denk dat veel mensen te snel besluiten om een hond of een poes te nemen. Het is vaak een soort apeliefde, hè. Dan zien ze zo'n klein schattig poesje of zo'n lief speels puppie en dan zijn ze direct verliefd en verloren. In de praktijk blijkt dat mensen meestal niet goed we ten waar ze aan beginnen. En dat geeft naderhand vaak pro blemen en teleurstelling. Men sen die een huisdier nemen moeten goed beseffen dat ze daarmee de verantwoordelijk heid voor een dier op zich ne men. Ze moeten weten hoe ze zo'n dier moeten verzorgen. Ze moeten er ook tijd en plaats voor hebben. Vooral de komende maanden zul je weer zien dat er heel wat van die zogenaamde dieren vrienden zijn, die hun huisdier in de steek laten zo gauw als het te lastig wordt Mensen die het leuk vinden om een hond te hebben, maar er zo snel moge lijk van af willen als ze op va kantie gaan of als bijvoorbeeld blijkt dat ze op een camping geen hond bij zich mogen heb ben. Dan wordt de hond de straat op geschopt Of aan een boom gebonden. In de zomervakantie merken ze in de dierenasiels altijd weer hoe groot de dierenliefde in Ne derland werkelijk is en hoeveel onverantwoordelijke dierenbe- zitters er zijn." Is de voorzitter van de dieren bescherming zo'n dierenvriend die geen vlieg kwaad doet en geen hap vlees door zijn keel krijgt of houdt hij ook wel van dieren als ze in de pan liggen? Hinne Reilingh: „Ik ben geen vegetariër. Ik vind dat je die ren best mag gebruiken, èls je ze maar een dierwaardig be staan geeft Kijk, in de bio-industrie ge beuren ontoelaatbare dingea Ik ben tegen legbatterijen, waar kippen in een klein hok worden gepropt. Maar als een koe een dierwaardig leven heeft gehad, vind ik best dat ik daar naderhand een stukje vlees van mag eten. Hinne Reilingh: „Dierenliefde is vaak selectief. Als er een zeehondje wordt doodgeknuppeld, dan komt de halve wereld in opstand. Maar dat we ratten op een verschrikkelijke manier verdelgen vindt iedereen acceptabel". - fotodégelderlanoeh To 7iof Hot ctocuTc moor mn- niot VA xror» mortoon /Tio hun IITnnè <mn io u Je ziet dat steeds meer con sumenten er zo over gaan den ken. Steeds meer mensen hoe ven geen eieren meer van bat terij-kippen en willen best een paar centen méér betalen voor een scharrelei. Al weet ik niet hoevèr de consument daarmee wil gaan. Zouden mensen scharreleieren blijven eten als die een dubbeltje of een kwartje duurder zijn dan de eieren van een batterij kip? Ik vraag het me af? Neem nou het kalfsvlees. Omdat de consu ment wil dat het kalfsvlees wit is, wordt er voor gezorgd dat de kalveren kunstmatig bloedar moede lijden. Als de consument écht oog zou hebben voor een dierwaardig bestaan, dan zou dat toch niet gebeuren. Maar ja, het is met koeien en kippen net als met huisdieren: ze zijn er voor ons plezier en niet voor het plezier van de dieren zelf." Het is de vraag in hoeverre dierenliefde liefde voor het dier niet zo van mensen die hun huisdier als een kindje vertroe telen en hun hondje bonbons te eten geven. Ik vind dat je een dier als een dier moet behande len. Dierenliefde is vaak selec tief. Als er een zeehondje wordt doodgeknuppeld, dan komt de halve wereld in opstand. Maar dat we ratten op een verschrik kelijke manier verdelgen vindt iedereen acceptabel. Ik vind het ook gek dat iedereen die een hond heeft ge lijk een dierenvriend wordt ge noemd. Is iemand met een pit bullterriër voor illegale hon dengevechten een dieren vriend? Is iemand die een bou vier gevangen houdt op een flatje tien hoog een échte die renvriend? Ik denk van niet." IS. Hinne Reilingh: „Ik houd Hoewel hij weinig goede woor den over heeft voor de bezitters van agressieve pit bullterriërs, heeft Hinne Reilingh wel me- dedelijden met de bijtbeesten, die op dit moment de gebeten hond zijn. Want van nature is de pit buil geen moordmachine op potea De happige honden zijn, onder hondse omstandig heden, zo levensgevaarlijk ge fokt. Hinne Reilingh: „Je mag wel zeggen dat het een levensge vaarlijk situatie is geworden. En dat komt vooral door onver antwoord fokken. Van huis uit is de pit bullterriër een moe dige en bijtvaste hond, maar zeker geen hond die kinderen op straat zomaar aanvalt Bepaalde fokkers hebben die honden gek en gevaarlijk ge maakt. Doordat ze op de felle en agressieve karaktereigen schappen van de pit buil door zijn gaan fokken, zijn die le vensgevaarlijk honden ont staan waarover je in de krant leest dat ze paarden half dood bijten en mensen op straat aanvallen. Dat soort excessen bij het fokken zie je vaker ontstaan als een hond in de mode komt En de pit bullterriër is nu een maal een mode-hond in een be paald milieu, zeg maar de on derwereld. Daar is een woeste pit bullterriër gewoon een sta tussymbool. Wij hebben de overheid twee jaar geleden al gewaarschuwd. Maar wat is er gebeurd? Niets. Geen maatregelen. Alleen maar ongelukken. De overheid is gewoon veel te laks met het aanpakken van hét probleem van de pit bullterriërs. Den Haag moet het bij de wortel aanpakken. Er moet een registratie komen van fokkers, zodat de malafide fokkers aan gepakt kunnen worden. Als de overheid nu direct een mel dingsplicht voor alle eigenaren van een pit bullterriër zou in voeren, dan ben je die fokkers van vechthonden zó op het spoor. En wie niet mee wil merken, die moet flink worden aangepakt. Met flinke boetes. En het inbeslagnemen van de honden. Er hoeft wat mij betreft geen algeheel fokverbod van pit bullterriërs te komen. Als je een pit bullterriër verstandig fokt en goed opvoedt, dan wordt het helemaal geen ge vaarlijke hond. Dan kan het best een lief huisdier zijn. Nee, het zijn bepaalde men sen, fokkers en eigenaars, die van de pit buil een gekke en ge vaarlij ke vechthond maken. Dié mensen moeten worden aangepakt." Laatste onderwerp. Speciaal voor kinderen. De dierenbe scherming komt met een nieuw prijs voor dierenvrienden tus sen de acht en achttien jaar. De Poespasprijs. Hinne Reilingh: „Het leek ons wel aardig om zo'n prijs voor jonge dierenvrienden in te stellea Want voor de dierenbe scherming zijn kinderen heel belangrijk. Niet alleen omdat we bijna tienduizend jeugdle den hebben. Vooral omdat kin deren een voortrekkersrol heb ben. Het zijn vaak kinderen die er voor zorgen dat vader en moe der een hond of een ander dier in huis halen. En het zijn de kinderen die voor een mentali teitsverandering in Nederland zorgen. Ik denk dat er in heel veel gezinnen scharreleieren wor den gegeten, omdat de kinde ren zeggen dat ze geen eieren willen van kippen die in een legbatterij gehouden worden. Dat vinden kinderen vaak zie lig- En ik denk ook dat het aan de kinderen te danken is dat nog maar zo weinig vrouwen in Nederland een bontjas durven te dragen. Kinderen accepteren het gewoon niet als hun moeder een bontjas zou dragen. Dan zeggen ze dat het gemeen is om een zeehondje of een vos dood te slaan voor een jas. In de praktijk blijkt gewoon dat kinderen vaak de grootste dierenvrienden zija Daarom werd het ook tijd voor een spe ciale prijs. Wie in aanmerking komt voor de Poespasprijs? Alle kin deren tussen de acht en acht tien jaar die zich op de één of andere manier inzetten voor dieren. Je hebt kinderen die heel aardig zijn voor hun eigen huisdier. En je hebt jongens en meisjes die in hun vrije tijd in een asiel helpen. Er zijn scho lieren die handtekeningen op halen voor een betere welzijns wet voor dieren. En er zijn kin deren die wel eens een poesje uit een boom of een zwerfhond van straat hebbèn gered. Alle kinderen die iets aardigs doen voor de dieren maken een kans. Kinderen kunnen zichzelf of een ander opgevea Dan moe ten ze een brief schrijven naar de dierenbescherming. Het adres? Postbus 85980, 2508 CR Den Haag. In de brief (met naam, ge boortedatum, adres, telefoon nummer en pasfoto) moet dan staan waarom iemand in aan merking komt voor de Poes pasprijs. De aanmeldingen moeten wel vóór 1 september worden opgestuurd, dan kun nen we de eerste Poespasprijs met Dierendag voor de eerste keer uitreiken." (ADVERTENTIE) Palthe Droom Service Dekens en slaapzakken zijn weer fris, schoon, wollig en warm na onze speciale behandeling. Tapijtreiniger gratis te huur Het reinigingsmiddel koopt u, net apparaat krijgt u gratis een dag mee naar huis. Deze aanbiedingen gelden t/m 25 juni 1988. Prins Hendrikstraat 200, Breda Winkelcentrum 20, Etten-Leur# de Rozelaar 23, Roosendaal Depóts: Hogestraat 1, Rijsbergen# Klein Duimpje Bosstraat 28-30, Bergen op Zoom Door onze medische medewerker ER IS IETS merkwaardigs aan de hand met kinkhoest. Sinds jaar en dag worden kinderen ingeënt tegen Difte rie, Kinkhoest, Tetanus en Polio (DKTP-prik), sinds kort ook nog tegen Bof, Ma zelen en Rode Hond (BMR- prik) en sindsdien hebben veel van die ziekten hun schrikwekkende klank verlo ren. Hoe erg polio is, of tetanus, of difterie, weten alleen nog oma's en oude rotten in het medische vak, want de di verse prikken verdreven al die ziekten uit de medische statistiek. Met kinkhoest is dat op een merkwaardige wijze niet ge lukt. In de jaren 70 leek de ziekte in Nederland uitge roeid, maar kijk, rond 1981 stak het plotseling weer de kop op: in 1982 waren er in eens 86 aangegeven gevallen en dat waste aan tot 2700 ge vallen in 1987. Nog merk waardiger is dat het verza melde medische intellect niet weet wat ze van die getallen denken moet. Men weet niet eens of kinkhoest wel zo erg aan het terugkomen is. Kinkhoest is een van de ernstigste en afmattendste ziekten die een kind kunnen overkomen. Na besmetting met de Bordetella Pertussis bacterie heeft het kind een tot twee weken 's nachts last van een korte droge hoest. Daarna verergert het beeld. Het kind wordt dan dag en nacht overvallen door hoest- salvo's van 10 tot 20 blafhoest met een typische hoge klank. Het patiëntje geeft dan slijm op, braakt soms, en hapt na elke salvo gierend naar adem. Dit kan zo weken doorgaan, het herstel neemt ook enkele weken in beslag. De ziekte wordt vooral le vensgevaarlijk als de kink hoest een soort stuipen uit lokt of als andere bacteriën in de achterhoede van het kink- hoestleger zich over de lon gen verspreiden en een le vensgevaarlijke longontste king veroorzakea Een dra matische ziekte. Op het hoogtepunt raakt het kind door de niet afla tende hoestaanvallen uitge put en de ouders niet minder, want die aanvallen kunnen zo hevig zijn dat je zou den ken dat het kind er in blijft. Medicijnen tegen de ziekte zijn er niet of nauwelijks. Antibiotica kunnen in de be ginfase misschien wat uitha len, betrouwbare middelen tegen de hoest zijn er eigen lijk niet, slaapmiddelen kun nen het kind enigszins rust geven. Kortom, het enige wat echt wat uithaalt is een inen ting tegen kinkhoest. Tenminste, dat is de bedoe ling. Maar van de in 1987 ruim 2700 aangegeven pa tiënten met kinkhoest was liefst 78 procent volledig gev accineerd. Helpt dat kink- hoestvaccin dan niet? Jawel, maar niet zo goed als men zou wensen. Het kinkhoestvaccin beschermt weinig tegen de ziektekiem, maar wel tame lijk goed tegen de ziekte zelf. Met andere woorden: je kunt ondanks de inenting nog steeds kinkhoest oplopen, al leen verloopt de ziekte dan wel stukken en stukken mil der. Ondanks dat kon men die fantastisch snelle stijging van het aantal aangegeven kinkhoestgevallen niet ver klaren. In 1984 raakte men zelfs een klein beetje in pa niek en in de medische vak pers verschenen artikelen met veelzeggende koppen als 'Kinkhoestvaccinatie: een kink in de kabel?'. Nu, vier jaar later, is men stukken sceptischer gewordea Wat is het geval? Toen rond 1981, na een lang kinkhoestloos tijdperk, weer de eerste gevallen van kink hoest werden aangemeld, waren vooral de jonge dok ters volledig verrast. Soms stelde de oma van het kind de diagnose en als de tegenstrib belende huisarts ('nee me vrouw, kinkhoest komt niet meer voor') voor alle zeker heid de zaak uitzocht, bleek oma potverdomme toch gelijk te hebben. Sindsdien is men waakzamer geworden, en, zo is de redenering, zou de stij ging van het aantal aangege ven gevallen voor een groot deel kunnen verklaren, want wie zoekt zal vinden. Bovendien heeft men naar grote waarschijnlijkheid vaak verkeerd gezocht Stel, een kind is wat hoesterig en ook nog in het bezit van zo'n oma die zich de goede ouwe tijd maar al te goed herin nert. „Toch geen kinkhoest, hè dokter?" Dokter zoekt het uit en stuurt bloed in naar het lab, en inderdaad, de an tistoffen tegen kinkhoest zijn tamelijk hoog. Diagnose: kinkhoest en onder die diag nose is het later terug te vin den in de medische statistiek. Maar het zou net zo goed om een ander, de luchtwegen be lagend microbeest kunnen gaan, want een hoog peil aan antistoffen bewijst niets. Alleen een stijging ervan zegt wat, maar dat onderzoek waarvoor je twee keer bloed moet prikken wordt zelden gedaan. Het is zo goed als ze ker dat op deze manier veel, vooral wat oudere hoesters ten onrechte als gevallen van kinkhoest in de medische sta tistiek terecht zijn gekomea Reden genoeg voor de Hoofd inspecteur van de Volksge zondheid dr. H. Bijkerk om de diagnose kinkhoest streng aan banden te leggen. Vanaf 1 januari 1988 heeft iemand pas echt kinkhoest als hij dat dramatische ziek tebeeld (zie boven) vertoont, en een milde vorm van kink hoest als hij Aenigzins hoest, en B. uit laborato rium-onderzoek ondubbel zinnig blijkt dat de kink- hoestbacterie de boosdoener is. Gevolg: januari 1987 le verde 1 echt geval van kink hoest op en 231 gevallen van de milde vorm, in januari '88 waren de cijfers respectieve lijk 0 en 1. Een enorme daling. Dat het kinkhoestvaccin wel degelijk iets uithaalt blijkt wel uit de ervaringen in ons omringende landen. ■J en paar weken gele- I 1 .den leefde ik er nog onbekommerd op los. Jodelend liep ik in de super markt achter de vergaarbak op wielen, kieperde er in wat we nodig hadden en wat met Pink steren een lekker extraatje zou zijn. Onbevangen ook het ik uit ons dagblad alle advertentie teksten op me afkomen. De blokken ster-reclame op tevee Argeloos als een baby aan schouwde ik de verspringende beelden - giechelde om onbe nullig vrouwtje-zus - kronkelde dubbel in mijn stoel om aan stellerig mannetje-zo. Een groentje was ik. Eigenlijk meer nog een hautaine hoela, die dacht dat ze gewoon zelf eigen doen en laten uitstippel de. Maar al die tijd en elke mi nuut van mijn leven dat ik als konsument handelde, blijk ik - als ieder ander - onzichtbaar maar onontkoombaar op af stand te zijn. Anderen becijfe ren welke boodschappen ik moet inslaan, puzzelen uit welke krant en welk tijdschrift ik hoor te lezen, welk soort va kantie mijn voorkeur heeft, in welk merk kleding ik me 'op sjiek' of 'gewoon makkelijk' voel en wat voor soort knab beltje ik Jan en Anneke voor zet, als ze een avondje komen bijkletsen. Want zodra het om de cen ten gaat die uit mijn portemon nee rollen, bestaat er geen Coks van Eysden meer. Met de knip in de hand is een mens opeens niet meer dan een naamloos deel van een doelgroep, waar van tevoren bekend is wat ze zullen kopen, voor welke ver borgen verleidingen ze gaan be zwijken, aan wat voor soort za ken ze beslist niet voorbij zul len gaan. In elk blad over re clame zijn de meest fantasti sche filosofieën te lezen over het voorspelde gedrag van de konsument. En vooral natuur lijk over de aanpak: hoek krij gen we gekke grietjes precies in ons straatje Omdat ik toeval lig zo'n goed onderbouwd arti kel over reclame las, dat precies over mij ging en over mijn com puter-berekende koopgedrag, raakt ik eventjes van slag. Wèg jodelig gevoel. En omdat ik niet alleen de sterspotjes maar ook menig thriller zie, liep ik de vol- gende dag met een sluipgang door de paadjes met pakken, blikken, zakken, flessen. Steels over de rechterschouder kij kend, dan loerend over de lin ker om te ontkomen aan on zichtbare duwtjes: hiereen jij, naar dèt vak, steek je hand ut op diè hoogte, bèétHoorde ik echt een stem, voelde ik de hete adem van de voorspellingen in de nek Het duurde maar kort, toen kreeg ik die ouderwetse neiging van je tong uitsteken: lekker püh. Dwars liggen, finaal uit de eigen doelgroep springen, Mar griet kopen terwijl dat bedoeld is voor de Nederlandse huis vrouw tot 35 jaar. Ook over woog ik de gecombineerde funktie huissloof/seksobjekt, want in de reclame is een vrouw meestal het een of het ander, zelden iets tussen die uitersten in. Hoe verder ik die tong uitstak, hoe lekkerder ik me weer ging voelen. En steeds meer gewoon mezelf ook. Want ik bedacht, dat mensen natuurlijk altijd onberekenbaar blijven, hoe uitgekiend het ook allemaal lijkt. Het blijkt toch steeds een schuiven met en stu deren op doelgroepen; de ene reclamejongen die alle konsu- menten in een vast formule voor eeuwig weet vast te leg gen, moet nog geboren worden. Parade Partner in Autoleasing Leasing Centrum B.V. 4903 RE Oosterhout T Vis» Van onze verslaggever Dit stelde voorzitter B. Daalde van de Federatie van Neder landse Visserijverenigingen za terdagmiddag tijdens de jaar vergadering van de Breskens visserij vereniging 'Ons Belang in Breskens. Daalder riep de West-Zeeuws Vlaamse vissers op om binnen vereni gingsverband mee te denken over ee. Van onze duivensportmedewerker écht geen bier meer drinken. De maand november van het jaar 1932 bracht Alexander Woollcott door in de Sovjet- Unie. De Amerikaanse jour nalist - de grootste van zijn tijd - beschrijft in zijn boek 'White Rome Burns' de Rus sische versie van klassieke Engelse toneelwerken die hij zag opvoeren M' Moskou. Russische regisseurs bleken eigen opvattingen te hebben van Shakespeare's stukken. Als voorbeeld noemt Woollcott 'Hamlet' onder regie van Nikolaj Akimov. Deze liet the sweet Prince of Denmark' uitbeelden door een fors gebouwd acteur als een ongelikte beer met één enkel le vensdoel: zijn oom van het leven beroven. Oom had Hamiets vader vermoord om op de troon van Denemarken te komen, ergo probeerde Hamiets oom uit de weg te ruimen om zelf op die troon te komen. Zo zagen de kameraden het kapitalistisch geïntrigeer aan het hof en Woolcott vond het niet eens zo ver bazend, van hun standpunt uit. Hij viel echter bijna van zijn schouwburgstoel van verbazing, toen hij zag hoe Hamiets ge liefde Ophelia die in haar verstandsverbijstering over Hamiets wrede houding tegenover haar onder het bloemen plukken langs de oevers van een beek te water geraakte en het leven verloor, zag uitbeelden als een cocotte aan wier tijdverdrijf: kwaadstichter aan het hof, een abrupte einde kwam doordat ze met haar zatte kont in het water viel en verdronk. Wooll cott vroeg Akimov hoe hij tot deze versie was gekomen en de Russische regisseur legde uit dat men in Shakespeare's dagen fle waanzin zag als iets komisch. In Samuel Peeps z'n be roemde dagboek had hij gelezen van Sams bezoek aan Bed lam, een krankzinnigengesticht, waar de rijkaards in die da gen op zonnige zomermiddagen heengingen in hun karossen 'om de gekken aan de gang te zien'. Zat zo'n ongelukkige toevallig doodstil gehurkt in een hoek van zijn kooi te kreunen, dan porden de bezoekers hem tussen de ribben met hun ivoren wandelstokken om wat meer plezier te beleven aan hun zondagse uitstapje. Om die reden had Aki mov de waanzinscène een komisch tintje gegeven door Ophe lia een glas wodka te veel te laten drinken en in de beek te la ten rollen. Het was heel nieuw voor de Amerikaanse toneel criticus maar niet het eind van zijn verbazing. Nog meer over donderd werd hij de volgende avond in een andere schouw burg waar het successtuk 'De Veertiende Divisie bezet de He mel' werd opgevoerd. De Veertiende bleek in zijn geheel het leven te hebben verlo ren op een slachtveld ten gevolge van een strategische blun der van een dronken generaal. En masse kon de Veertiende dus aankloppen bij de receptie aan de hemelpoort waar enige verwarring ontstoind door zo'n massaal verzoek om toelating. Van die verwarring maakte de Veertiende gebruik door met een door te marcheren en met een briljant uitgevoerde staats greep het hemelse bewind over te nemen. Na de machtsover name moesten de vroegere bewindhebbers verschijnen voor de nieuwe machthebbers. 'Wie bent u en wat deed u voor de kost'" vroeg de volkscommissaris. Met gepaste trots antwoordde God de Vader: 'Ik ben de schep per van hemel en aarde'. 'Mooi', zei de volkscommissaris, 'en wat deed u voor die tijd'? Het publiek in de zaal ging op de rand van de stoel zitten om het antwoord niet te missen. Het antwoord kwam niet. God kon moeilijk de commissaris in de kaart spelen door te antwoorden: niets. Na een pijnlijke, ver warrende stilte barstte de veertiende divisie in bulderend hoongelach uit dat werd overgenomen door de kameraden in de zaal. Woollcott lachte niet mee. Hij vroeg zich af of wes terse theologen oftewel godgeleerden (volgens het woorden boek) zo geleerd waren op het gebied van God dat zij een ant woord wisten op die vraag. 'i Tot die tijd kunnen we dps on bekommerd van het ene vakje naar het andere hinkelen: bejaarde babyzeep kopen, jae ger onderbroeken wassen in spul waar voetbalshirtjes wit van worden, naar de Efteling gaan zonder kind bij je, man een vrouwenblad lezen, of - al ben je jong - op een dag TERNEUZEN - Het zaterdag vanuit het Franse Mont Lucon is jpostduivenhouder Theo van Zee! P.V. De Vrede. Meer Zeeuwen waren in dit oncours succesvol, gezien de Toegste meldingen. Bij de eer- - te tien in deze fondvlucht «ramen er niet minder dan icht uit Zeeland. Uiteraard is Van Zeele ook winnaar van'liet provinciale cours vaiude afdeling Zee land. Zijn winnëttde duif werd zaterdagmiddag 'geklokt' om 16.06 uur. Daarmee had de vo- >el de ruim 550 kilometer lange vlucht overbrugd met een ge middelde snelheid van 1290 me ter per minuut. Het convooi was om 09.00 uur in Mont Lu ton gelost. Aan het Zeeuwse ïoncours werd door 4186 duiven ieelgenomen. Binnen een tijd- wstek van ongeveer twee uur waren in deze provincie de rijzen verdiend. Minder vlot ling het Brabant. Met name in ie afdeling Oost Brabant wa- :en de prijzen die avond niet verdiend. De v kwa R. 1282r Soub rodts 12801 tran P. M 12611 uur,; 16.24 Kwa 1250r 16.25 Spas uur, gen, Wesf Buys 1238i 16.48 Huls hard Verr 12341 gen, sen D. A uur. Heil J.Br 12271 16.52 Koe' van uur, dorp TERNEUZEN - De eerste voetb 'ele minderheden is gisteren succ h een sportief duel wonnen de Ti Vlaanderen met 2-1 van de Turk Scheidsrechter bij dit treffen was orga Door de voetbaltoernooien die her er was er geen officiële scheidsrechter vc De aftrap van de wedstrijd werd meester Van Rooyen van Terneuzen. een tevreden man. „In een wedstrijd iuurde is er door de jongens met voll Wij dat een en ander in goede harmoni De volgende wedstrijden, die alle ge park Oude Vaart in Terneuzen, zijn ®ir. Volgende zondag vindt er dan de Surinaamse jongeren en de Antillian gespeeld zijn, zullen de spelers in de van gedachten te wisselen met de voe meente Terneuzen, waarbij de integ gingen voorop blijft staan. LAGOS (IPS) - Nog steeds worden in Nigeria miljoe nen vrouwen besneden. De ingreep is al jaren bron van verhitte discussie. De tegen standers hebben nu een nieuw argument in handen: het besmettingsgevaar met het aids-virus. De Nationale Vereniging van Verpleegsters en Vroedvrou wen loopt voorop in de cam pagne tegen besnijdenis. Het risico op infecties na de ingreep is groot omdat de instrumenten niet steriel zijn en kruiden-, mengsels worden gebruikt.

de Stem | 1988 | | pagina 4