IT FC Groningen speelt om UEFA-cup Gari Kasparov indrukwekkend 1NDRE AGASSI SUPERSTAR IN KWARTFINALES ROLAND GARROS Schultz en Jagerman in goed gezelschap Willem II houdt YYY uit Europacup OOK NAVRATILOVA EN EVERT UIT TOERNOOI Dortmund eeris mmen en Nibbix- Zweep e prijzen !rt wereldrecord an Armor DE STEM SPORT 3 MAANDAG 30 ME11988 T14 PARIJS - Nadat gisteren alle stofwolken en ^uitdampen boven Roland Garros opgetrokken varen, kon de schade van een emotioneel tennis- veekeinde opgemaakt worden. kwijk ia SC r Dynamo Berlin ia stopt SVRAGEN A/ESTDUITSE LOTTO Roland Garros SPEL 77 BELGISCHE LOTTO UITSLAGEN NACOMPETITIE Vierkamp krijgt mogelijk vervolg ds heren-basketbalteam is Super Cup in West-Duits- ranje versloeg in zijn laat- iie 79-75 (36-38), derde plaats; vijfde plaats: Nederland - heeft zaterdag de Omloop wieleramateur uit Heiloo van 35 renners, die in Put- Kops versloeg Farenhout een overwinning op voor nelste in een groepje van oor de eindstreep in Apel- ulometer koers Van Duim an onze sportredactie ENSCHEDE - FC Gronin gen heeft de hulp van Wil lem II niet nodig gehad en FC Twente kon er niets mee joen. De formatie van Mar tin Koeman en Henk van Brussel hield de Ensche- jeërs in eigen huis op 1-1 en besliste aldus de nacompeti- tie om één plaats in het ko llende UEFA-cuptoernooi n zijn voordeel. N (Heiloo) 175 km. in 4.39.50, 2. •lft), 4. Van Est (Fijnaart), 5. (Helmond), 7. Jansen (Leid- i), 9. Hopmans (Den Haag), 10. oven) 170 km. in 3.56.04,2. Van ïoven), 4. Van de Wetering te (Haarlem), 7. Harbers (Rijs- (Wierden), 10. Kleissen (Apel- :n SEW (dames) hebben za- balbekers veroverd, de finale met 15-12 over V ;n van het landskampioen- verzekerd, wees in de eind- terug. De nummer elf van de eredivi- iie mag Europa in, de (afgete- jende) nummer drie niet. FC fwente - FC Groningen had alles wat normaal is in de be slissende fase van de nacompe- fitie. Spanning, inzet en een wedstrijd verloop dat voortdu- ïweep werd zondag gewon- 3 Wrede op de sulky. In een erij in Hilversum versloeg n Zeus Boekelte (Jan van ling 20.000 gulden binnen. itter is zondag op de Solval e van de Elite-loop als ze- rd door Appie Bosscha, viel ie een zege en ruim 200.000 ngst Mack Lobell. Met John Idrecordhouder een kilome- uit Lisse heeft zondag bij Fhieten in Weert het wereld- im van 200 duiven, jook een serie records. Zijn I evenaring van het wereld- 1981 op naam staat van de Europese record, dat sedert lowaak Jan Hula, maar te- eld- en Europese record ju- burg het nationale jeugdre- 1 Lienden op 197 duiven had eft de Ronde van Armor in erd eindwinnaar door een |drit. De Fransman Thierry kwam vijf seconden te kort )EN 2.45.43,2. Chaubet (Fra), 3. Ben- f^op (Bel), 10. Nevels (Ned) allen 5,3 km. in 7.28 (42,589 km/u), 2. h) op 0.08. 0.48, 2. Duclos-Lassalle (Fra) op rend de kansen deed keren. De gastheren waagden alles, om dat alleen een zege nog kon ba ten. Maar Groningen hield stand en nam zelfs de leiding, waardoor het zich al in de eer ste helft vrij zeker van zijn zaak mocht wanen. Mason blokte een verdedigende actie van Twente en zag de bal ach ter Ensink tegen de touwen vliegen: 0-1. De matig spelende Balm bracht met een formidabele treffer de spanning en zijn ploeg terug: 1-1. Op slag van rust had dat een psychologisch goed moment moeten zijn voor FC Twente, dat in de nacompe- titie van alle vier ploegen de meest vermoeide indruk maakte en ook nog eens een waslijst van blessures moest verwerken. Na twee zeges raakte de ploeg het ritme kwijt en Groningen - in het Ooster park door de Enschedeërs met 2-0 geklopt en vervolgens tegen Willem II pas in de slotfase nog goed voor een gelijk spel - raakte steeds beter in vorm. Dat werd ook in Enschede bewezen waar er niets meer te merken was dat deze ploeg tot het einde van de competitie voor behoud moest vrezen. Het had meer kunnen en moeten doen met zeker drie puntgave kansen, maar vooral Brooke lag overhoop met de juiste richting. Aan de andere kant ontsnapte ook Groningen en kele keren. Maar waar de uit stekende Storm het in het doel niet alleen af kon, redde wel een ploeggenoot op inzetten van met name Keur. Uiteinde lijk echter konden de handen bij de Groningers in triomf de hoogte in. Dat was sneu voor Twente, de eerste ploeg die aan een derde plaais in de competi tie niet genoeg heeft voor Euro pees voetbal. Het zal in de va kantie een flinke kater moeten wegspoelen en keek jaloers naar FC Groningen, dat een in feite hopeloos seizoen toch nog glans gaf. Coach Henk van Brussel vond de kwalificatie van zijn team voor het UEFA-cuptoer nooi zeker niet misplaatst. „Maandenlang hebben we ruim een punt gemiddeld gespeeld in de competitie en in de nacom- petitie hebben we op de eerste wedstrijd tegen Twente na ge woon goed gevoetbald. Van Willem II, volgens mij de tech nisch beste ploeg, pakten we verdiend drie punten, dus is het een normale zaak dat wij nu Europa in gaan". Foeke Booy, spits van Gro ningen ging niet echt blij weg uit Enschede. Meteen na het laatste fluitsignaal van arbiter Keizer werd hij door een kara tetrap van een gefrustreerde supporter van FC Twente vol getroffen. Booy moest van het veld gedragen worden. FC Twente - FC Groningen 1-1 (1- 1). 28. Mason 0-1, 45. Balm 1-1. Scheidsrechter: Keizer, toeschou wers: 9400. Gele kaart: Rutten (FC Twente), De Wolf en Verkuyl (FC Groningen). FC Twente: Ensink; Paus, Rutten, Van Rossum en Scharmin; Neijen- huis (Meijerman), Bosch, Balm en Huistra; Keur en Koopman (Bril- huis). FC Groningen: Storm; Boekweg, De Wolf, Verkuyl en Manders; Mason, Thijssen (Souisa) en Olde Riekerink (Beltman)Brooke, Booy en Ey keikamp. Noah en Edberg onderuit indre Agassi Superstar in de kwartfinales, het hoofd an Mats Wilander bij beul Slobodan Zivojinovic op het akblok, de Joegoslaaf vergeet de laatste klap uit de de en, Stefan Edberg in drie sets kansloos onderuit tegen iuillermo Perez-Roladan en Yannick Noah in een partij onder weerga verslagen door Emilio Sanchez. door Leon Krijnen overwinning behaald in het ap van de zondagamateurs, donderdag van De Treffers met 3-2. 1-4), Elinkwijk 2-1 (3-4). in het nieuwe voetbalseizoen ivelder van AZ was transfer- 3n reeds in Limburg. Er was FC Utrecht en Sparta. Met ia kwam Jalink tot overeen- act. Fortuna nam de 18-jarige •ens op in de groep contract- e tiende keer in zijn bestaan se voetbaltitel veroverd. Dy- oeite met 1-0 over FC Vorw- Leipzig, vorig jaar tegenstan- erfinale voor bekerwinnaars, lp grond van een beter doel de hoofdstedelijken toe. :eiler Marcel Reintsema, twee Nederlandse kandidaat voor in Medemblik met de wed- ht voor het werk op de surf- race naar Seoul. Peter-Paul am voorbijgestreefd. Reintse- vee keer tweede werd, over- j door met een Flying Dutch- -2-2. eelnemers: 15.610. lieg: f. 69.156. rij zenbedrag: f. 32.849. e winnende getallen in de estduitse lotto zijn: 2 - 10 - 23 - - 42 - 44. Reservegetal: 46. Kortom, er gebeurde van alles ip zaterdag en zondag op de 23 jravelbanen aan de Boulevard d'AuteuiL De grootste verras singen hadden gisteren plaats, »en de nummer twee, Stefan Edberg en de nummer 6, Yan nick Noah op het centre-court hun Waterloo vónden. Edberg verloor al in de mor- jenuren (7-5, 6-3, 6-3) van een speler die niet over bijzondere kwaliteiten beschikt, maar die één facet van het spel 110 pro mt beheerst: het terugslaan ran de bal over het net, binnen de lijnen. „Hij doet niet anders", aldus Edberg over Perez-Roladan, Jiij slaat gewoon alles terug en laat het initiatief aan de tegen stander over. Als je dan niet over voldoende scherpte be schikt, zoals ik vandaag, dan ben je verloren. Je staat tegen oen muur te spelen". Yannick Noah verloor geheel in de geest van zijn spel van een andere 'graveltijger'. Ook Emilio Sanchez beschikt over een fenomenale vastheid, maar schuwt de aanval niet, net iomin als Noah dat doet. Het everde een fantastische partij waarin Noah als vanouds struikelend en slidings makend «ver de baan vloog, over het net duikelde, verbaal met zijn te- Senstander in de clinch ging, Srimassen maakte, tranen liet ai uiteindelijk uitgeput aan het kortste eind trok: 4-6, 6-3, 6-7 (5-7), 6-2,6-3. „Ik heb gedaan wat ik kon net de dingen die me ter be schikking staat", fluisterde hij afloop, „meer kan ik niet. Nu moet ik mijn teleurstelling inslikken en opnieuw begin nen." Het commentaar van coach en manager Ion Tiriac was kort maar krachtig nadat zijn pupil Slobodan Zivojinovic op 5-1 in de vijfde set Mats Wilander in een houdgreep had, maar ver volgens op eigen service ver zuimde om het karwei naar be horen af te maken. 'Bloody Bo bo' gromde de Roemeen, de lip pen samengeperst onder de walrussnor. Dat Wilander niet kapot is te krijgen heeft hij al eerder be wezen, Zoals vier maanden ge leden in de finale in Melbourne, waar Cash twee klappen van de zege was en vervolgens toch weer ingehaald werd door de mentaal ijzersterke Zweed. Op 5-1 en 30-30 stond Zivoji novic zowat met zijn broekriem tegen de netband, een leeg veld voor zich en sloeg hij een wan- hoopsbal van Wilander onder in het net. In plaats van 40-30 en matchpoint werd het 30-40, een kansje dat Wilander zich niet liet ontgaan en dat de be slissende ommekeer in de par tij zou blijken. Na een uitput tingsslag van bijna vijf uur, verdeeld over twee dagen, was het Wilander die de kwartfina les bereikte en niet de beul aan de andere kant van het net die de winst voor het grijpen had: 6-2,6-7 (5-7), 3-6,6-3,7-5. Een dag later was Wilander al weer aardig hersteld van de inspanningen, gezien de ma nier waarop hij Ronald Agenor opzij zette: 6-1,7-6 (7-5), 6-3. Waar Noah en Edberg sneu velde op het veld van eer, be reikte Andre Agassi Superstar op de dag des Heren de kwart finales van Roland Garros. Net achttien jaar, blondge- verfd haar, de Bijbel in de ten- nistas, lijkt niets Agassi te kunnen stuiten op weg naar zijn doel: de beste tennisser van de wereld worden. Zaterdag won de zoon van een Iraanse bokser, die in 1948 en in 1952 de eer van de Sjah op de Olympische Spelen verde digde en die zich later in de Verenigde Staten vestigde, de vrijdagavond afgebroken par- e uitslag van Spel 77 is: 2711467. e winnende getallen in de Lal- sche lotto zijn: 10-28-37-38- - 41. Reservegetal: 11. Joker- immer: 2426563. Ivan Lendl retourneert een bal van Thierry Tulasne. tij tegen de Rus Vysand (7-5,6- 3,6-2). Gisteren bereikte hij voor de eerste maal in zijn carrière de kwartfinales van een Grand Slam toernooi via de Zweed Magnus Gustafsson; 6-4,6-2,4- 6, 6-0. Na de derde set, die hij verloor, werd de partij van wege de regen een half uur on derbroken. Of Agassi in dat half uur nog enige inspiratie had geboekt uit zijn favoriete lectuur is niet bekend. Feit is dat hij na de hervatting vrijwel geen punt meer verloor en in een vloek en een zucht korte metten maakte met de Zweed. Het verzilveren van het match point gebeurde via een van die klappen waarop Agassi patent heeft; een forehand op de ser vice van de tegenstander die als een rotte appel van zijn rac ket af lijkt te spatten. Hoe hard Agassi slaat werd zowel zater dag als zondag eens te meer aangetoond. In de partij tegen Vysand vlogen twee maal de trillingsdempers uit zijn rac ket, tegen Gustafsson sloeg hij in de eerste set zowaar de net- band aan stukken, en moest de wedstrijd toen al een kwartier onderbroken worden. Agassi is niet alleen een be genadigd tennisser, maar ook een geboren entertainer, hoe wel zijn voorliefde voor de Bij bel wellicht anders zou doen vermoedea Hij applaudiseert voor de tegenstander als die iets moois doet en hij bedankt na afloop het publiek met een buiging. Al met al is hij in Parijs in een week zo mogelijk populair der geworden dan Noah in een decennium. Ook gisteren werd de tent bijna afgebroken toen Agassi voor de tweede keer binnen twee dagen de knusse baan een als winnaar verliet. Heren enkelspel, derde ronde: Carlsson (Zwe) - Jaite (Arg) 6-2 6-3 6-1, Becker (WD1) - Muster (Oos) 6-1 4-6 7-5 6-3, Svensson (Zwe) - Nyström (Zwe) 6-7 6- 4 4-6 6-3 6-2, Agassi (VSt) - Vysand (Sov) 7-5 6-3 6-2, Wilander (Zwe) - Zi vojinovic (Joe) 6-2 6-7 (5-7) 3-6 6-3 7-5, Tsjesnokov (Sov) - Bengoechea (Arg) 6- 1 4-6 6-4 6-0, Cash (Aus) - Woodforde (Aus) 4-6 6-2 6-1 6-2, Lendl (Tsj) - Tu lasne (Fra) 6-3 7-6 (7-4) 6-2, McEnroe (VSt) - Chang (VSt) 6-0 6-3 6-1, Leconte (Fra) - De la Pena (Arg) 6-4 7-5 6-1; achtste finales: Perez-Roldan (Arg) - Edberg (Zwe) 7-5 6-3 6-3, Agassi (VSt) - Gustafsson (Zwe) 6-4 6-2 4-6 6-0, Wi lander (Zwe) - Agenor (Hai) 6-1 7-6 (7- 5) 6-3, Emilio Sanchez (Spa) - Noah (Fra) 4-6 6-3 6-7 (5-7) 6-2 6-2. Heren dubbelspel, derde ronde: Laval- le/Moreno (Mex) - Meinecke/Osterthun (WD1) 4-6 6-2 6-3, Lozano/Witsken (Mex/VSt) - Cahill/Mansdorf (Aus/Isr) 6-2 6-4, Gomez/Sanchez (Ecu/Spa) - Nyström/Pemfors (Zwe) 6-1 7-6 (7-3); achtste finales: Korita/Levine (VSt) - Arias/Cane (VSt/Ita) 5-7 6-4 6-4, Ma- sur/Woodforde (Aus) - Warder/Wil- lenborg (Aus/VSt) 3-6 6-2 6-1, Fitzge- rald/Jarry (Aus/Zwe) - Steltenberg/ Woodbridge (Aus) 7-5 2-6 6-0. Dames enkelspel, derde ronde: Sanchez (Spa) - Evert (VSt) 6-3 7-6 (7-4); achtste finales: Fulco (Arg) - Martinez (Spa) 6- 2 6-4, Sabatini (Arg) - Schultz (Ned) 6-4 6-1, Kelesi (Can) - Jagerman (Ned) 6-2 6-1, Graf (WD1) - Tauziat (Fra) 6-1 6-3, Evert (VSt) - Sanchez (Spa) 6-3 7-6 (7- 4), Sukova (Tsj) - Garrison (VSt) 6-1 6- 2, Zvereva (Sov) - Navratilova (VSt) 6-3 7-6, Arantxa Sanchez (Spa) - Tanvier (Fra) 6-2 6-0, Provis (Aus) - Hanika (WD1,15) 7-6 (7-1), 7-6 (7-4). Dames dubbelspel, tweede ronde: Lindström/ Porwick (Zwe/WDl) - Bol- legraf/Van der Torre (Ned) 5-7 6-4 6-4, Navratilova/Shriver (VSt) - Manuela en Katarina Maleeva (Bul) 7-6 (8-6) 6-2, Suire/Tanvier (Fra) - Allen/Herr (VSt) 6-1 7-5, Bykova/Zvereva (Sov) - Sa- bas/Van Lottum (Fra) 6-3 6-1, Herre- mannn/Paradis (FYa) - Jaggard/Kelesi (Aus/Can) 6-2 6-1, Graf/Sabatini (WDl/Arg) - Driehuis/ Mesker (Ned) 6-4 6-4, Demongeot/Tauziat (Fra) - Pospi- silova/Zrubakova (Tgj) opgegeven, Kohde/Sukova (WDl/Tsj) - Reggi/ Phelps (Ita/VSt) 6-1 6-0, Porwik/ Lindström (WDl/Zwe) - Bollegraf/Tor res (Ned/VSt) 5-7 6-4 6-4,Horvath/Van Rensburg (VSt/ZAf) - Fulco/Raponi (Arg) 6-3 6-1. Gemengd dubbelspel, eerste ronde: Tella/Menezes (Bra) - Hakami/Bah- rami (VSt/Im) 7-5 1-6 6-2, Reynolds/ Dyke (VSt/Aus) - Llorca/Arrese (Spa) 6-3 6-3, Louie-Harper/Reneberg (VSt) - Dias/Motta (Bra) 6-4 7-6 (7-5), Halard/ Winogradsky (Fra) - Minter/Warder (Aus) 6-4 7-5, Rehe/Lewis (VSt/NZe) - Field/ Steltenberg (Aus) 6-1 6-2, Thompson/McPherson (Aus) - Dechau- me/Gilbert (Fra) 4-6 6-4 6-4, Schultz/ Schapers (Ned) - Horvath/ Drewett (VSt/Aus) 3-6 6-3 6-4, Herr/Pawsat (VSt) - Russell/De Palmer (VSt) 7-5 6-4, Vieira/Marcelino (Bra) - Byme/Youl (Aus) 6-3 6-4, Fairbank/Woodbridge (Aus) - Bakkum/Oosting (Ned) 7-6 (7-0) 7-6 (7-5), Benjamin/Cox (VSt) - Co- hen/Luzi (Zwi/Arg) 7-5 6-3, Provis/Ca- hill (Aus) - Paquet/Courteau (Fra) 6-1 6-2, Tanvier/Tous (Fra/Spa) - Casals/ Bimer (VSt/Tsj) 7-5 6-4, Phelps/WÜ- lemborg (VSt) - Bassett/Flach (Can/ VSt) 6-3 7-6 (7-5), Barg/Korita (VSt) - Derly/Boetsch (Fra) 7-6 (12-10) 6-4, Sui- re/Levine (Fra/VSt) - Smith/Hooper (VSt) 4-6 6-2 9-7, Sanchez/Sanchez (Spa) - De Vries/Gustafsson (Bel/Zwe) 2-6 7-5 7-5, Wiesner/Muster (Oos) - Driehuis/Baxter (Ned/VSt) 6-2 6-4, Bollegraf/Nijssen (Ned) - Bykova/Vy- sand (Sov) 6-3 6-3, Etchemendy/Fleu- rian (Fra) - Kruger/Rittersbacher (ZAf/WDl) 6-0 6-2, Paz/De la Pena (Bra) - Fulco/Lopez-Maeso (Arg/Spa) 6-2 6-3, Kelesi/Leach (Can/VSt) - Van der Torre/Davis (Ned/VSt) 7-6 2-6 6-3, Fernandez/ Chamberlain (VSt) - Jag gard/Woodf rode (Aus) 6-2 6-2; tweede ronde: Burgin/Kohlbeg (VSt) - Telia/ Menenzes (Bra) 6-2 6-2, Scheuer/Mor- tensen (Den) - Rehe/Lewis (VSt/Zwe) 6-3 6-3, Schultz/Schapers (Ned) - Ben jamin/Cox (VSt) 6-7 (2-7) 7-6 (7-2) 7-5, Nagelsen/Forget (VSt/Fra) - Herr/ Pawsat (VSt) 4-6 6-3 6-4, Barg/Korita (VSt) - Louie-Harper/Reneberg 6-4 6-4, Fairbank/Woodbridge (ZAf/Aus) Phelps/Willenborg (VSt, 10) 6-7 (4-7), 6- 4,6-1. Yannick Noah bijt op zijn lip na de door hem irtij tegen Sanchez. Door Léon Krijnen PARIJS - De oudjes doen het ditmaal niet best in Parijs. Door de eliminatie van Martina Navratilova is de gemiddelde leeftijd van de overgebleven vrou wen in Parijs het afgelo pen weekeinde een flink stuk gezakt, temeer daar beiden door een teenager uitgeschakeld werden. Evert, niet minder dan zeven maal winnares in Parijs, ver loor van de Spaanse Arantxa Sanchez, Navratilova, die Ro land Garros 'slechts' twee maal won, moest haar meer dere erkennen in de Russi sche Natalia Zvereva. Beiden gingen met identieke cijfers onderuit; 6-3 en 7-6, waarbij Navratilova in de afsluitende tie-break een puntje wist te maken dan Evert (5-7 om 4-7). Beiden reageerden na af loop ook bijna beledigd op de vraag of het einde van een tijdperk nu echt aangebroken was. Een tijdperk van vijftien jaar waarin het duo afwisse lend de hoogste plaats op de wereldranglijst bekleedde. Waarin ze de meeste Grand Slam toernooien zusterlijk tussen elkaar verdeelden, een indrukwekkend aantal Grand Prix toernooien won nen en wat kruimels voor de andere dames lieten liggen. „Ik maak zelf wel uit wan neer ik er mee op hou", snauwde Navratilova na af loop, „dat hoeven jullie niet te doen. Ik word alleen maar woest als ik op zo'n manier verlies, mijn zelfvertrouwen wordt er echt niet door aan getast.." Evert reageerde een beetje gematigder. Zij kon pas tegen Sanchez spelen nadat zij een spuit in de voet had gekregea Aan ophouden denkt de 33- jarige vooralsnog niet, maar de beslissing zal afhangen van het verloop van de al enige maanden slepende bles sure. Het Nederlandse duo Schultz en Jagerman werd zaterdag een halt toegeroe pen, respectievelijk door Ga- briela Sabatini en Helen Ke lesi. Brenda Schultz had na afloop tegen de Argentijnse nummer vier van de wereld ondanks het verlies (6-4, 6-1) alle reden om breedlachend de baan te verlaten. Zij speelde een prima wedstrijd, had op 4-4 in de eerste set nog uitzicht op een doorbraak en gaf ook in de tweede set veel meer tegenstand dan de 6-1 doet vermoeden. De score (6-2, 6-1), waar mee Nicole Jagerman van het gravel werd gemept geeft het beeld van de wedstrijd volle dig weer. De Heemsteedse slaagden er geen moment in om het niveau van de duels tegen Mesker, Halard en Strandlund te bereiken en klapte al na de eerste games volledig in. Schultz en Jagerman ver dienden in het enkelspel alle bei ongeveer 32.000 gulden, Schultz raakte gisteren met Schapers een ronde verder in het gemengd dubbel en zal de komende week, net als Paul Dogger, in het juniorentoer- nooi aantreden. Schultz, na de afgelopen week volop in de belangstel ling had niet bijster veel zin in dat evenement. „Ik heb daar helemaal niets te win nen. Ik moet er van Stanley Franker spelen, dus ik zal wel naar hem moeten luisteren, maar ik kan er alleen maar verliezen". Door Kees Tanis TILBURG - „Het verschil tussen moeten en mogen winnen is bij ons te groot", met die woorden pro beerde WV-trainer Jan Reker een verklaring te ge ven voor het verschil tussen het spel van zijn ploeg donderdag (4-1 winst op Twente) en gisteren (4-1 verlies tegen Willem II). WV had de pech, dat Wil lem II geen kans meer had in de nacompetitie, en zo de vijfduizend toeschouwers wilde tractoren op een voetbalfeestje. Alsof zij zich bevonden in de slotronde van het schoolvoetbalkam- pioenschap, zo speels trok ken de Tilburgers ten strij de. Het effect van die strijdwijze, én het gelijke spel van FC Groningen bij FC Twente, kostte de Velo- naren de deelname aan de UEFA-cup. Er was maar een lijn, en die liep direct naar VVV- doelman Roox. Het speelge- not straalde er vanaf en vooral van Straalen trok regelmatig zijn goed ge vulde trucendoos open. Dat opportunistische spel leidde al in de negende minuut tot de eerste Tilburgse treffer. Broeken brak door op rechts en plaatste de bal op maat op het hoofd van Maddock, 1-0. De aanvalsdrift van Wil lem II leverde achterin na tuurlijk gevaren op. Een handvol kansen voor Lu- huky en Rutten bleef onbe nut, maar in de 20ste mi nuut was het dan toch raak. Van Berge Henegouwen gaf de voorzet en Libregts kopte fraai in, 1-1. Tien mi nuten later keek WV al weer tegen een achterstand aan. Een solo van gochelaar Van Straalen kon alleen beëindigd worden met een overtreding en scheidsrech ter Blom legde de bal op de stip. Van Straalen mocht het karwei zelf afmaken, 2- 1. Met een kopbal van Valckx op de lat was het meteen gedaan met de da dendrang van WV. Vanaf dat moment was het alles Willem II wat de klok sloeg. Vlak voor rust namen de Tilburgers definitief af stand dankzij een fraai doelpunt van verdediger Mallien. De Visser paste in de tweede helft twee pu- bliekswissels toe. Van der Horst en Maddock kregen geen nieuw contract en moesten het veld ruimen voor Dijkstra en Farring- ton. Het doelpunt van Broe ken in de laatste minuut maakte het Tilburgse feest compleet, na een lang maar succesvol seizoen. Een mooi afscheid ook voor Werdek- ker (Ajax) en doelman Ver kerk, die na acht Tilburgse jaren zijn carrière beëin digt. Voor de wedstrijd werd al afscheid genomen van Ton van de Ven, die, na een beenbreuk in het vorige seizoen, uiteindelijk toch werd afgekeurd. Willem II - WV 4-1 (3-1). 10 Maddock 1-0, 20. Libregts 1-1, 32. Van Straalen 2-1, 44. Mal lien 3-1, 90. Broeken 4-1. Scheidsrechter: Blom, toe schouwers: 5000. Gele kaart: Mallien (Willem II) en Roox en Reynierse (WV). Willem II: Verkerk; Wolffs, Mallien, Werdekker, Stafleu, Feskens, Van der Borgt, Broe ken, Maddock (Farrington), Van der Horst (Dijkstra), en Van Straalen. WV: Roox; Burhenne (Fran cois), Reynierse, Verhagen, Van Berge Henegouwen, Eijer, Valckx, Libregts, Korsten (Lammers), Rutten en Luhu- kay. UITSLAGEN Stand Twente - Groningen Willem II-WV EINDSTAND Stand FC Groningen 1-1 Willem II 4-1 FC Twente WV 6 2 3 1 7 7-5 6 2 2 2 6 9-8 6 2 2 2 6 8-9 6 2 1 3 5 7-9 AMSTERDAM (ANP) - Met enige veine heeft Jan Tim man zich in de laatste ronde van de grootmeesterschaak kamp in Amsterdam gered uit de kaken van de als een pitbull-terriër te keer gaande Gari Kasparov. De we reldkampioen verschoot van kleur, toen de Nederlandse grootmeester een niet voorziene zetherhaling uitvoerde en zich met remise redde. De vernietiging van alle tegen stand was net niet gelukt, al was natuurlijk de score van vijf punten uit de laatste zes partijen en een totaalscore van negen uit twaalf indrukwek kend genoeg. Maar niet vol doende voor Kasparovs eigen aspiraties. Hij mag dan Karpov zodanig hebben verslagen, dat er voorlopig geen sprake meer is van een gedeeld wereldkam pioenschap. 's Werelds aller beste uit de schaakhistorie is hij niet; althans voor zover dat uit de kille cijfers blijkt. In werkelijkheid gaat natuurlijk elke vergelijking mank. Maar feit is nu eenmaal dat Bobby Fischer op het hoogtepunt van zijn carrière met 2780 de hoog ste ELO-rating aller tijden had. Met de vijftien a twintig punten, die Kasparov in Am sterdam won, komt hij hooguit op 2770. Die winst behaalde hij ten koste van alle drie tegen standers in Amsterdam. Van der Wiel hield aan zijn vier confrontaties met de wereld kampioen slechts een half puntje over, Karpov één punt en Timman anderhalf. Toch zal Timman niet tevreden op zijn optreden in Amsterdam kun nen terugzien. Afgezien van zijn ene winstpartij tegen Van der Wiel wist hij weinig af te dwingen. Van der Wiel vond niet het goede evenwicht tus sen zijn van nature aanval lende stijl en het gevoel voor lijfsbehoud, dat essentieel is in de confrontatie met de aller grootsten. Met een volharding, een beter doel waardig, loodste hij in de laatste ronde een vanaf de opening inferieure stelling tegen Karpov door twee tijdcontroles om tenslotte in een slecht staand eindspel te belanden, dat hij zaterdag avond laat gewonnen moest ge ven. De omstandigheden waarin Kasparov zich moet waarma ken zijn heel anders dan in de jaren zestig. Fischer bouwde zijn torenhoge score op in de cyclus naar het wereldkam pioenschap via overwinningen op Larsen en Taimanov met 6-0 en de historische tweekamp op IJsland tegen titelhouder Spasski met 12%-7%. Daarbij was nog een reglementaire nul wegens weigerachtigheid van Fischer. Het was de grote ver dienste van dr. Max Euwe, dat hij Fischer nog achter de tafel kreeg. Het was de laatste keer, dat iemand Fischer een schaakstuk zag aanraken. Het genie verkoos in eenzaamheid als mythe verder te leven. Een drastische stap, die nog eens accentueerde hoe volstrekt zijn prestaties buiten het gemid delde begripsvermogen vielen. Toch had Fischer het in enkele opzichten gemakkelijker dan Kasparov nu. Het peil van het schaken in Fischers tijd was in de breedte lager dan nu. De ELO-ranglijst werd eens per jaar opgemaakt, tegen elke zes maanden nu. Een goed resul taat telde daardoor meer aan. Dat Kasparov het desondanks probeert, is tekenend voor zijn ambities. Uitslagen twaalfde ronde: Karpov (Sov) - Van der Wiel (Ned) 1-0, Timman (Ned) - Kasparov (Sov) 14-14. Eindstand: 1. Kasparov 9 punten, 2. Karpov 614, 3. Timman 514, 4. Van der Wiel 3. Einduitslagen mini-matehes: Kas parov - Karpov 3-1, Kasparov - Timman 214-114, Kasparov - Van der Wiel 314-14, Karpov - Timman 2-2, Karpov - Van der Wiel 314-14, Timman - Van der Wiel 2-2. AMSTERDAM (ANP) - De schaakvierkamp in Am sterdam krijgt mogelijk een vervolg. Dat zei president directeur Westerterp van sponsor Optiebeurs zondag in zijn slotwoord. De tweede vierkamp zal even tueel in februari 1990 gehouden worden. Westerterp heeft voor die tweede seance wereldkam pioen Kasparov en Timman reeds vastgelegd.

de Stem | 1988 | | pagina 11