RAPPORT VERHULT SLECHTE WATERKWALITEIT ZEELAND I KANAALZONE Actief De Gieterij trekt haar eigen plan VAN HET EEN KOMT HET ANDER. Eis acht maanden voor autodiefstal Meerminnenfeest is weer van start DE STEM Van Helden: weg met welstandscommissie PLAATSELIJK NIEUWS DE STEM VAN ZEELAND 3 ZATERDAG 28 ME11988 MIDDELBURG - De jaarlijkse rap portage van provinciale waterstaat over de kwaliteit van het zwemwa ter in Zeeland verhult hoe ernstig dat water op sommige plaatsen is verontreinigd. VAN DONGEN: ER ZIT NOG REK IN HET GIETIJZER Vier maanden voor meineed JE HAD'T KUNNEN LEZEN IN Druk programma Aardenburgsche Fanfaren Aardenburg IJzendijke Oostburg Sluis Waterlooplein- markt naar andere datum Filmavond van Leger des Heils T16 Zwemmen 4met oogkleppen' Van onze verslaggever „Het is een beetje een oogkleppen-ver haal," gaf een ambtenaar van waterstaat gisteren toe in een vergadering van de statencommissie milieu. Hij beant woordde kritische vragen van statenleden die het merkwaardig vonden dat het zwemwater in Zeeland overal 'geschikt tot goed' is. De oorzaak is dat het gaat om bacteriologische onderzoeken: „We moeten volgens de wet de stoffen eruit vissen, die van invloed kunnen zijn op zwemmers." Twijfelachtige stoffen als PAK's, PCB's en zware metalen horen daar ook volgens gedeputeerde G. de Vries-Hommes niet bij. Een andere ambtenaar stelde het nog scherper: „Je houdt in een zwembad toch ook geen vissen." Behalve door het beperkte onderzoek bleek het beeld ook nog rooskleurig te zijn bijgesteld omdat het vuilste water-dat in het oostelijk deel van de Westerschelde-niet is onderzocht. Alweer volgens de wet hoeft dat ook niet, kreeg de commissie te horen. Alleen plaatsen waar veel wordt gezwommen, worden bemonsterd en dat is niet het geval in dat deel van de Wester- schelde. Ook al omdat gisteren eveneens een rapport over de ernstig vervuilde onderwaterbodems in Zeeland-waarbij de oostelijke Westerschelde koploper is-op tafel kwam, hield de commissie er toch een vies smaakje aan over. Via Rijkswa terstaat gaat men daarom proberen om ook meetgegevens uit die hoek zwart op wit te krij gen. Zwemmen in Zeeland is niet alleen buiten, maar ook in zwembaden, een riskante aangele genheid, zo bleek uit een ander rapport. Een derde tot de helft van alle zwembaden in de pro vincie voldoet op een of ander punt niet precies aan de gestelde normen van kwaliteit en veilig heid. Vooral de 'hot whirl pools' moesten het ont gelden. 'Poelen van gevaar', waaruit veel chloor gas vrijkomt, heetten ze. Als voorbeeld noemde De Vries een incident in Nieuwvliet, waar vorig jaar acht zwemmers door chloorgas bedwelmd raakten. Over het algemeen zijn zwembaden van over heden beter dan die van particulieren. „Maar iedereen moet de voorschriften naleven," waar schuwde de gedeputeerde. „Gebeurt dat niet, dan kan sluiting de uiterste maatregel zijn." S»s*»nG«nL^ AAN DE Westkade in Sas van Gent is het een en al be drijvigheid. In de letterlijke zin van het woord, want als je langs het kanaal richting Zelzate rijdt staan de ondernemingen bijna hand in hand aan je rechter kant. Bedrijven met een regionale, vaak ook lande lijke uitstraling en een internationaal gezelschap van werknemers: Nederlanders en Belgen. Dat is ook van toepassing voor het laatste bedrijf, vlak voor de grens. De Zeeuws-Vlaamse Gieterij. Vierendertig jaar gele den 'met niets begonnen', nu werkgelegenheid biedend aan zo'n veertig man. Het bedrijf startte in een tijd waarin de ene na de andere gieterij het loodje moest leggen. „Tegen de verdrukking in, overal ging het slecht," zegt directeur A. van Dongen. De Gieterij handhaafde zich. En zal dat blijven doen, want er zit nog rek in het gietijzer. Door Ronald Verstraten KACHELS WORDEN er niet meer gemaakt en gegoten ijzer is al lang niet meer broos. De Zeeuws-Vlaamse Gieterij, ooit begonnen als Ijzergieterij Sas van Gent, heeft er sinds enkele jaren een specialisatie bij: gegoten staal. „We spreken opzettelijk niet over ijzergieterij, maar over gieterij. We maken veel staal en bijzondere legerin gen. Dat is ons behoud ge weest, warit tegen het ijzer uit de goedkope landen konden we op een bepaald moment niet meer op," zegt Van Don gen. Hij heeft er weinigen zien komen en velen zien gaan. „In de vijftiger jaren had je nog zo'n tachtig tot honderd giete rijen in Nederland. Vele daarvan stierven een natuur lijke dood of werden gesa neerd," aldus Van Dongen. Hoeveel zijn er nu nog over? Twee handen, tien vingersr gaan de lucht in. „Je kunt ze maar één keer opsteken," zegt hij erbij. Met twee man personeel streek hij in 1954 neer in een oud kachelgieterij tje achter de Glasfabriek. Dat werd al een tijdje niet meer gebruikt. Kon ook niet meer gebruikt worden, want de oven was af gekeurd. Er kwam een nieu we, want Van Dongen had er wel vertrouwen in. „Ik had de markt in de regio onderzocht en bij diverse industrieën was er behoefte aan gietwerk. Daarnaast bleven me enkele oude klanten uit Brabant trouw en zo zijn we stap voor stap verder gegaan." Die stapjes werden forse schreden toen de Gieterij in 1962 de oude 'blauwselfa- briek'-jawel, van het 'zakje- '-kocht Die stond, leeg, aan de Westkade. Een aantrekke lijk terrein voor de gieterij, vele keren groter dan het oude terreinlje. Er werd flink gesloopt en verbouwd en vier jaar later kwam de toenma lige commissaris van de ko ningin in Zeeland, mr. Aart- sen, het nieuwe bedrijf per soonlijk openen. „Daar ben ik nog altijd een beetje fier op. Iedereen probeert toch im- Van Dongen: 'Op de stukken die wij leveren mag geen barstje of oneffenheidje voorkomen' mers een hoogtepunt in zijn loopbaan te creëren?" zegt Van Dongen. Toch heeft hij in die tijd wel wat gemist. „Subsidie. Alles hebben we zelf moeten doen. We hebben geen rooie stuiver gekregen." Hij voegt er be dachtzaam aan toe: „Ach, je leert er alleen strijdvaardiger door te zijn. Je eigen plan trekken, zoals ze hier zeggen." En dat was nodig, want regio nale industrieën, die tot de vaste afnemers van het be drijf hoorden, gingen over op andere procedé's. Van Don gen: „Moeilijke jaren, weinig werk en veel concurrentie. Vroeger verkochten we ton nen slijpstaven aan die be drijven. Toen dat ineens min der werd hebben we andere afzetgebieden moeten vin den." En wat maakt de gieterij sindsdien? „Alles wat langs constructieve weg moeilijk te maken is. Dus wat niet gelast of gewalst kan worden. Wij construeren niet, maar ma ken complete gegoten pro- FOTO DE STEM COR J. DE BOER dukten, in van te voren ge reed gemaakte vormen." Een rondgang door het be drijf maakt duidelijk wat hij bedoelt. Pompluizen en 'waaiers' naar gelang de op drachtgever slijtvast, bestand tegen chemische concentra ties of hoge temperaturen. Belangrijke klanten zijn daarbij de machine-industrie, pompenfabrikanten in Ne derland en België, maar ook de baggerwereld en kolen centrales van elektriciteits maatschappijen. „Die kolen moeten verpul verd worden. Wij leveren de slijtvaste materialen. Hoe langer die meegaan, hoe beter voor het produktieproces," zegt Van Dongen. En: „Iedere keer probeer je het produkt beter te maken. In eerste in stantie prijs je jezelf uit de markt, maar later komt men toch terug. Als je het optimale maakt maak je gratis reclame voor jezelf." Het is dan ook niet verwonderlijk dat er scherpere controle plaats vindt. Zoals bijvoorbeeld op onderdelen voor de 'Walrus'- onderzeeërs. „De marine stelt nog hogere eisen dan de nor malisatienormen. Maar die Walrussen moeten ook maan denlang onder water kunnen blijven. Op de stukken die wij leveren mag geen barstje of oneffenheidje voorkomen." De Gieterij gaat altijd maar door met het zoeken naar nieuwe produkten en afzet mogelijkheden. Sinds kort wordt er 'modulair gietijzer' gemaakt. Door toevoeging van hoofdzakelijk magne sium ontstaat een speciaal proces. De uitkomst is dat het gietijzer een rekbaarheid heeft van vijftien tot twintig procent. „Denk je eens in: gietijzer dat rekt," zegt Van Dongen. En er zijn meer zaken waar hij trots op is. Zo wordt alles in het bedrijf hergebruikt. Zand uit de "vormkasten', waarin de modellen worden gemaakt, wordt na gebruik helemaal ontstoft en ontdaan van chemische restea Zo kan het weer opnieuw dienst doen. Hetzelfde geldt voor ijzer of staalrestanten. Een torenhoge installatie houdt bovendien buiten- en binnen- lucht zuiver. „Er is geen uit stoot, we voldoen aan de strengste eisen. Die installatie hebben we nu vijf jaar. Vrij willig! Want ontwikkelingen moet je vóór zijn." Van onze verslaggever MIDDELBURG - De recht bank te Middelburg heeft de 27-jarige T.T. uit Terneu- zen veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar. De tijd die T. in voorarrest heeft gezeten wordt van de straf afgetrokken. T. stond op 13 mei terecht wegens meineed, f In januari had hij een valse verklaring afgelegd als getuige in een andere rechtzaak.De rechtbank nam hem dat be hoorlijk kwalijk. Toch valt het vonnis nu iets milder uit dan de 1 eis van de officier van justitie. Die had vier maanden onvoor- waardelijk gevraagd. De 33-jarige AD. uit Mid delburg is veroordeeld tot ze ven maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Die straf krijgt hij omdat hij als bankbediende misbruik had gemaakt van z'n vertrouwensrelatie met twee oudere dames. Hij had in 1985 en 1986 meer dan een ton van hun rekeningen gehaald en in eigen zak gestopt. De uitspraak van de rechtbank is conform de eis van de officier van justitie. (ADVERTENTIE) Alle kranten staan dagelijks boordevol Want nieuws maakt weer méér nieuws, nieuws. Nationaal en internationaal. Maar, en En dat kan wel eens belangrijker zijn: het dat is het grote verschil, in uw Regionale raakt u immers persoonlijk. Dagblad kunt u óók lezen wat de gevolgen U hoeft alleen maar even te bellen en zijn voor uw eigen stad, streek of plaats. ook dat nieuws komt dagelijks bij u in de bus. DE KRANT VOOR JE EIGEN STUK VAN NEDERLAND, Van onze correspondent AARDENBURG - De ko ninklijke muzieksociëteit Aardenburgsche Fanfaren heeft voor de komende maanden een druk pro gramma. Vandaag treedt de Fanfaren op in Aardenburg, samen met de muziekver eniging uit Sluiskil. Op 9 en 16 juni wordt een rond gang door Aardenburg ge maakt in het kader van de An jercollecte. De Fanfaren werkt daartoe samen met de Aarden- burgse volksdansgroep Avogro. Op 9 juli wordt de braderie in Aardenburg geopend en 10 juli is men te St.-Kruis om er de kermis op te luisteren. Op 18 juli treedt de Fanfaren op in Lovendegem en 24 juli in St.- Margriete, terwijl 30 juli acte de présence wordt gegeven bij het vijftienjarig bestaan van het Streeklandbouwmuseum te Heille. Optredens in België zijn voorts geland op 31 juli in Pont a Celles, 21 augustus Lessines, 18 september Maldegem en 26 september Sint-Laureins. Op 4 september wordt deelgenomen aan het festival van alle West- Zeeuws-Vlaamse muziekgezel schappen in Hoofdplaat. MIDDELBURG - Tegen de twintig-jarige CM. uit Sluiskil is gisteren acht maanden gevangenisstraf geëist, waarvan vier voor waardelijk wegens auto diefstal en diefstal van audio-apparatuur uit auto's. Op goed geluk was M., zoals de president van de rechtbanK nu-, Janzen-van Oosten stelde, gaan rijden op zoek naar een Opel. Die kon hij immers slij ten bij een bevriende familie die gespecialiseerd was in het 'ombouwen' van dat merk. Tot twee keer toe slaagde hij vorig jaar in zijn opzet. Eerst op 21 juli in de gemeente Werken dam, toen nog eens op 7 sep tember in Gent (B). Tussendoor had hij op 24 augustus in Sluis kil een radiorecorder en boxen uit een auto gestolen en her haalde dat kunststukje nog eens op 15 oktober in Biervliet. M., momenteel gedetineerd in de jeugdgevangenis in Vught, had een thuis gevonden bij de genoemde familie, maar was nu tot inzicht gekomen dat het beter zou zijn Zeeuwsch- Vlaanderen te verlaten. Hij wil terug naar Brabant om weer bij z'n moeder te wonen en op nieuw te beginnen. Daar hield officier van justitie mr. Stein rekening mee, maar hij kon er niet onderuit om toepassing van een eerder opgelegde voor waardelijke straf te vragen. Behalve de vier maanden onvoorwaardelijk zou M. ook nog eens achttien dagen moe ten opknappen. De rechtbank doet over veertien dagen uit spraak. REISJE - De afdeling Aar denburg van de Algemene Bond voor Ouderen maakt 15 juni een dagtocht door Bel gisch en Nederlands Lim burg. Ook niet-leden mogen mee en kunnen zich aanmel den bij het bestuur van de ANBO. CONCERT - De koninklijke muzieksociëteit Aardenburg sche Fanfaren en de muziek vereniging uit Sluiskil treden morgen op. Er wordt een con cert gegeven en een rondgang door Aardenburg gemaakt. De gezelschappen vertrekken vanaf de sociëteit in de West straat om 19.15 uur. BOLLING - Bolclub Molen- zicht hield een bolling. Hier aan namen 37 personen deel. Uitslag: 1. H. Bruggeman, 2. L. van Durmen, 3. Th. Vermeulen. BRIDGE - De Oostburgse Bridgeclub hield een wed strijd voor de competitie. Hieraan namen 24 paren deel. Uitslag groep A: 1. mevrouw Christiaansen-de heer Wage naar, 2. echtpaar Weck, 3. echt paar Baltussen. Groep B: 1. me vrouw Van Wanrooy-de heer De Badts, 2. mevrouw Van de Lijcke-de heer Langedijk, 3. echtpaar Legrand. JEUGDVOETBAL - Het voetbalseizoen van de Sluise jeugd werd afgesloten met wedstrijden tegen de ouders. De moeders speelden tegen de zes- tot negenjarigen en ver loren met 3-4. De vaders speelden tegen de tien- tot twaalfjarigen en verloren met 2-3. CONCERT - Ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan geeft De Sluise Rakkers 18 juni een concert. Dit concert is in de raadszaal en begint om 20.00 uur. SCHAKEN - Schaakclub De Sluise Toren sluit het schaak seizoen af met een clubtoer- nooi voor de jeugd en de se nioren. Morgen om 13.30 uur wordt de eerste zet gedaan in Central. WANDELTOCHT - Vanuit Knokke waren er 132 deelne mers voor een wandeltocht van vijftig kilometer, die ge deeltelijk door West- Zeeuwsch Vlaanderen liep. De eerste controlepost was 't Zoute Vestje. De route ging verder via Retranchement en Cadzand ter'' - naar Knokke. Van onze correspondent AARDENBURG - „Aan de ene kant maakt de welstands commissie problemen over een dakkapel of hoogte van een venster, aan de andere kant doen sommige winkelpuien af breuk aan het historische karakter van ons dorp. Wat mij betreft kunnen we de welstandscommissie wel opheffen en een eigen architect inschakelen", aldus W. van Helden (Ge meentebelangen) tijdens de Aardenburgse gemeenteraad. „Ik word onwel van welstand en hoor hierover regelmatig klachten. Liever vandaag dan morgen opdoeken". „Zo'n welstandscommsisie werkt niet altijd vertragend. Het heeft zowel positieve als negatieve kanten. We hebben de adviserende instantie ge vraagd regels op te stellen zo dat iedereen weet waar hij aan toe is", aldus burgemeester E. Jongmans. Ook raadslid H. van Rie (D66) wilde een betere aanpak en kwam met een voorstel aan gaande een beschermd stads gezicht voor de Weststraat en Kaai. De democraat wil de bouwij- ver van de Aardenburgse on dernemers enigszins beteuge len door het centrum van de Kikkerstad de bestemming van beschermd stadsgezicht te ge ven. „Diverse ondernemers hebben de afgelopen jaren al de nodige investeringen gedaan. De een probeert zijn bedrijf - -van buitenaf-nog fraaier te maken dan de ander. Gevolg is wel dat ieder verbouwd pand op zich minder fraai te noemen is en dat de samenhang van de gebouwen in het gebied rond het Kaaiplein en de Weststraat steeds minder zichtbaar wordt," voerde van Rie giste ren aan. „Om te voorkomen dat er nog meer afbreuk gedaan wordt," zo pleitte Van Rie, „zouden we als gemeentebe stuur moeten stimuleren dat verbouwwerkzaamheden aan Van onze correspondent OOSTBURG - De Water- looplein-markt in Oostburg, die zaterdag 28 mei gepland stond, is verzet naar 4 j uni. De organisatoren, de Oost burgse winkeliersvereniging, willen op deze manier voorko men dat de Meerminne-feesten in Waterlandkerkje schade on dervinden van deze markt, die gelijktijdig plaats zou vinden. de buitengevels met 'oude ste nen' worden uitgevoerd en dat er geen kunststof, bijvoorbeeld voor kozijnen, wordt gebruikt. Voor het gebied tussen Markt en Kaaiplein zou dit verplicht moeten worden. Ik pleit dan ook om aan dit stadsdeel de be stemming beschermd stadsge zicht te geven." Tijdens deze raadsvergade ring ontstond er ook nog een discussie omtrent de Van Don- gen-sportparkcommissie. „De praatgroep moet nu maar eens werkgroep worden", aldus Van Rie. „Het eerste ongeluk is al gebeurd. Er moet nauwlettend toezicht worden gehouden. Bo vendien zijn de toiletten goor. Ik stel dan ook voor een be heerscommissie in te stellen". Dit voorstel kreeg echter weinig steun van de andere raadsleden. „Dit tekent de zwakte van de raad. De raad is niet slagvaardig", verzuchtte Van Rie. Volgens wethouder De Ridder wordt er wel hard gewerkt en is de commissie even stil gelegd. „Een eindver slag komt er aan, inclusief en kele adviezen", aldus De Rid der. „Kleine dingen hebben de prioriteit gekregen. In de hui dige vorm is het zwembad niet te handhaven. Door gemeente werken worden momenteel en kele werkzaamheden verricht". Van onze correspondent TERNEUZEN - In het ge bouw van het Leger des Heils aan de Donze Visser straat te Terneuzen wordt zondag 29 mei een film ver toond met als titel 'Albanië, verboden voor God'. Aan vang 17.00 uur. Een medewerker van de orga nisatie 'Kruistochten' zal aan wezig met een boekentafel. De stichting Kruistochten in Nederland steunt christenen in landen waar het christelijk ge loof een verboden religie is. Ze doet dat door bijbels te brengen naar landen waar die niet te koop zijn en de bijbel tevens een verboden boek is. Van onze correspondent WATERLANDKERKJE - De meerminnenfeesten, het volksfeest van 't Kerlqe, zijn gisteren onder matige weers omstandigheden van start gegaan. De schoolkinderen gaven met een lawaaioptocht en een rond gang door het dorp het start sein. Daarna volgde de bekende Nederlander, Vader Abraham. De belangstelling voor de prestatieloop viel deze maal wat tegen. Voor de optredens van Kaos, Night Flyer en The Passenger was er een redelijke belangstelling. Vandaag begint het grote spektakel in Waterlandkerkje. Naast de rommelmarkt in de morgenuren is er om 11.00 uur een optreden van showband Jeugdbelang uit IJzendijke. De meeste belangstelling gaat uit naar de trekker-trekwedstrij- den, vanavond gevolgd door een groots bal in de feesttent met medewerking van diverse artiesten waaronder Rob de Nijs die samen met enkele an der vedetten, het wellicht dui zendkoppige publiek weer zul len vermaken.

de Stem | 1988 | | pagina 23