IPS OVER STORTINGEN BLUVEN NOG BINNENKOMEN Met vallen en opstaan Weerman Willy Zware eis tegen inbreker Hulst 29!' P. HOMMEL B.V. Ziekenhuispersoneel voert actie in burgertenue Loco-burgemeester dreigt raadslid met politie 'Zeeland moet zich richten op ligging' Problemen vismijn nog steeds in studie UEURBOUW B.V. MBARE DMAKING Te jeugdige iromfietser icht gewond Inbrekers van de boot gehaald Milieuprijs kernactivisten voor raadslid A. van Himme Uw officiële Mercedes Benz dealer Waspik 04168-1236 ZATERDAG 28 MEI 1988 middelburg - Bij de speurtocht naar vaten in de Zeeuws-Vlaamse bodem zijn veel meer giftige stoffen aangetroffen dan de provincie tot nu be kend heeft gemaakt. Onderzoeken NERTSFARM DOET KESSEN DE DAS OM VAN HIMME HOUDT NAMEN INFORMANTEN AFVALSTORT GEHEIM SIK®"" heift altijd zéér mooie ..stor-jirinls" op «oorrnd. DE STEM VAN ZEELAND T27 vaardigt reeds meer rs van winkels, izen, nz.; deels volgens e architekten, deels rerp. Van onze verslaggever SLUISKIL - Het personeel van de vier Zeeuws- IVlaamse ziekenhuizen heeft sloten om op dinsdag 31 |mei actie te voeren. Op die lag blijft het verpleegsteru- iform en de laboratorium- in de garderobekast fiangen en zal het personeel dagelijkse werkzaamhe- Uen in de instellingen 'in burger' verrichten. Doel van de protestactie is steun vergaren bij de Zeeuwsch-Vlaamse bevolking, zieken en gezonden, voor de strijd tegen een onwillige zie kenhuisdirectie. Tijdens de ac tiedag onderhandelen bonden en directie over een eisenpak ket van het personeel over het schrappen van de niveauinde ling en het beperken van het aantal gedwongen ontslagen. „Het enthousiasme bij het personeel voor de fusie van de Zeeuws-Vlaamse ziekenhuizen is aanzienlijk bekoeld, nu on langs duidelijk is geworden dat boven de hoofden van een groot aantal collega's zich donker wolken samen pakken. Velen worden met ontslag bedreigd en andere moeten functies met minder bevoegdheden accepte ren," stelt het personeel in een persbericht over de actie. Omdat de directie van de ziekenhuisgroep verzuimd heeft klachten van het perso neel serieus te nemen is het vertrouwen van de werkne mers in de directie snel afgeno men. Om die reden is beslist om actie te gaan voeren. „Een actie waar patiënten geen enkel na deel van zullen ondervinden," stelt het personeel nadrukke lijk in een schrijven aan de pa tiënten en hun bezoekers. Al leen in gevallen waar uit hy- eer gif op stortplaatsen EUVEL atie bij de heer L. »1. es- Op een kleine tien onderzochte lokaties overschrijden de hoeveelheden chemisch afval ruimschoots de wettelijke normen. In de Lovenpolderstraat bij Hoek gaat het zelfs om een belt, waarop een bungalow is gebouwd. aEMEENTE DOSTBURG jer gemeente Oostburg er voldoening aan de arti- rband met de artikelen 63 mingswet, een commissie aten van Zeeland, bijge- ae door het algemeen be- eskundige, een lid van het erschap en het hoofd van lemeente, in het gemeen- zal houden op 15 juni om de bezwaren van be horen tegen het plan van rgenomen onteigening ten rschap Het Vrije van Sluis et verhogen en verzwaren ering tussen dp 13 van de er en dp 47 van de Oud Itawerk Nieuwe Sluis-Veer- aanleg van een kustweg ndhoofd 12, een en ander verken, in de Gemeente gt belanghebbende uit om indeling of schriftelijk aan sie mede te delen, dat het n het gehele werk, bedoeld artikel 12 van de onteige- ieder ter inzage zal liggen in de gemeente Oostburg, totdat de commissie haar eft volbracht". 5) I988 lurgemeester van Oostburg, J. Kruize Dat bleek gisteren tijdens een ergadering van de statencom- Imissie milieu, waar statenlid C. van Waterschoot (PPR) ont hullingen deed die gedepu teerde G. de Vries-Hommes, noch haar ambtelijk apparaat jkon tegenspreken Van Water- root bleek te beschikken over apporten, waar Gedeputeerde Staten nog niet eens over inge licht zijn. Hij kreeg steun voor [de conclusie dat het 'verdraaid irnstig' is en dat de provincie togelijk meer menskracht zal |moeten inzetten bij de kwestie. In hun tussenrapport dat de immissie gisteren besprak hadden GS vastgesteld dat op maar twee plaatsen vaten wa ren gevonden en op nog een aantal stortplaatsen hoge con centraties chemisch afval, zoals aromaten en fenolen. De nood- lakelijke maatregelen liet men e benutten, e wordt in een groter advertentie met het belangrijkste andig. ner in de advertentie op. kkelijk en snel. MNT HET BEDRAG )or toezending van brieven xtra te betalen. Als roene betaalcheque of een o- of bankoverschrijving) ing ontvangt u een echter f 4,- moeten brengen. blad De Stem, leveren op onze kantoren. Prijs incl. 6% BTW j- f 6,07 f 0,09 110,11 f 12,13 f 14,15 f 16,17 Van onze correspondent WALSOORDEN - De vijf- ien-jarige bromfietser H. uit Walsoorden werd donderdagavond bij een verkeersongeval in zijn woonplaats gewond. De jongeman verleende op de kruising Mariadijk-Haven- straat geen voorrang aan een personenauto bestuurd door zijn plaatsgenoot PL. Hij kwam daarbij te vallen en zijn voertuig raakte aanzienlijk be schadigd. De opgelopen verwondingen daarbij bleken achteraf wel mee te vallen, doch de jonge man kreeg een proces verbaal wegens het rijden op een brom fiets wat gezien zijn leeftijd in Nederland wettelijk verboden Van onze correspondent tJZENDIJKE - Een Vlissin- !w (L. de Z.) en een Breda- laar (P. de Z.) zijn gister middag op verdenking van liefstal van de veerboot ireskens-Vlissingen ge taald. let tweetal wordt verdacht 'an inbraak in een zomerwo- "hg aan de Bosdijk bij IJzen- ijke. Uit deze woning hebben ze jsteren wat antiek gehaald. °en ze wegreden werden ze Pgemerkt door de buren die et kenteken doorgaven aan de vkspolitie in Oostburg. Na enig speurwerk ontdekte e politie dat het tweetal de eerboot opgereden was. Op erzoek van de politie is de eerboot in Breskens blijven ggen tot het tweetal gearres- eerd was. Net duo s thans ingesloten «e!j bureau te Oostburg. nog in het midden. Ten on rechte volgens Van Water schoot. Hij kwam op de proppen met zeven lokaties, waar het gifge halte de normen ruim over schrijdt: De Kleine Huissen- spolder (Zaamslag), Othene, de Bontepolder (Sluiskil), de Van Wijckhuysenpolder (Hoek), de Noorddjjk (Hoek), de Loven- polderstraat (Hoek) en het Eiland (Boerengat). „Het rap port verhult hoe ernstig de si tuatie daar is," meende het sta tenlid. „Er zal snel verder ge zocht moeten worden." Dat er aan de Lovenpolderstraat een bungalow is gebouwd op een sterk verontreinigde beid vond hij helemaal kwalijk. „Daar is direct de volksgezondheid in het geding." Overdonderd door de onver wachte gegevens vielen vrijwel alle fracties Van Waterschoot bij. Dit temeer omdat ook bleek dat de tips over gifstortingen binnen blijven komen. Gede puteerde De Vries meldde dat ze gisterochtend nog een mel ding had gekregen over vaten styreen die eindjaren zestig er gens in Zeeuwsch-Vlaanderen waren gestort, en ook Van Wa terschoot wist dat 'er steeds weer nieuwe tips binnenko men'. „Laat ze maar komen," moedigde de gedeputeerde dat aan, „want anders komt die zaak ieder jaar opnieuw terug. We willen het liever nu afron den." Dat dat nog veel geld en tijd gaat kosten, bleek ook uit haar relaas. De provincie is nu net het stadium van de oriënte rende onderzoeken voorbij. Op een aantal plaatsen zal dat lei den tot nader onderzoek, dat per stortplaats drie tot vier maanden kan duren. Pas daarna komt eventueel sane ring aan de orde, en dat is vooral een buitengewoon dure operatie. Probleem bij het onderzoek is dat er weinig gegevens be schikbaar zijn, noch bij ge meenten, noch bij bedrijvea „Die gegevens staan op oud pa pier dat ze verkocht hebben omdat het geld opbracht," sneerde PvdA-er J. Mijnsber- gea Volgens De Vries zullen er hoe dan ook externe deskundi gen aan te pas komen om de zaak af te wikkelea Het is nog de vraag of de provincie zelf er extra menskracht voor in kan zetten. TERNEUZEN - Eindelijk was het zover. Een intensieve leerperiode en een zenuwslopende examentijd achter de rug. En dan mag je je ziekenverzorgende noemen. Waarschijnlijk is het vak met vallen en opstaan geleerd en zo gaat het ook als je met een groepje gaat skiën op een reuzelat. Maar de dames waren toch op tijd voor het grote feest, ter afsluiting van hun cursus bij de school Infra Scaldem in Terneuzen. Nu wacht de harde praktij k. foto de stem cor j. de boer Van onze verslaggever HULST - De milieuprijs van de vereniging werk groep Kernenergie Zeeuwsch-Vlaanderen (WGKEZV) werd vrijdag avond voor de eerste uitge reikt aan het Terneuzense raadslid A. van Himme. Dit gebeurde tijdens een bij eenkomst van de kernactivis ten in Hulst. Van Himme ont ving uit handen van voorzitter A. Huijsmans van de WGKEZV een 'gifvat' in aar dewerk. De symbolische prijs werd door de vereniging toegekend aan Van Himme voor het naar buiten brengen van het Zeeuws-Vlaamse gifschandaal en zijn publieke stellingname tegen kernenergie. Bij de vereniging waren twee kandidaten voor de prijs aangemeld; Van Himme en burgemeester A. Kessen van de gemeente Hontenisse. „Kessen komt in aanmerking vanwege de windmolenbouw in zijn ge meente en zijn inzet voor de vereniging Zeeuwind. Uitein delijk is de keus niet op de bur gemeester gevallen, daarbij heeft de komst van een nerts farm in zijn gemeente voor ons een doorslaggevende rol ge speeld," stelde Huijsmans. Van Himme was ingenomen met het huldebetoon aan zijn adres. Hij maakte van de gele genheid gebruik om nieuwe ge gevens over de omvang van het Zeeuwsch-Vlaamse gifschan daal openbaar te maken. Fei ten, die inmiddels ook al bij de provinciale instanties zijn ge meld. Zich baserend op verklaring van twee anonieme en een niet- anonieme bron, de Terneuze- naar P. van Es stelde Van Himme dat verschillende delen van het Dow-terrein sterk ver ontreinigd zijn met chemisch afval. „Het gaat hier om een zeer omvangrijke zaak," bena drukte hij. Van Himme pleitte tijdens de bijeenkomst, die werd bijge woond door een vijf man sterke Dow-delegatie, voor een uitge breid vervolgonderzoek naar omvang en gevolgen van de gif stortingen in het verleden. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De waarnemend burgemeester van Terneuzen J. van Rooijen heeft gisteren raadslid A. van Himme (Links Perspectief Terneuzen) erop gewezen hem door de politie te kunnen laten ophalen als het raadslid blijft weigeren de namen te noemen van drie infor manten, die iets weten van illegale stort van chemisch afval op tot nu toe onbekende plaatsen. Het raadslid heeft de drie informanten wél in contact gebracht met het provin ciebestuur. Dat weigert echter om zon der toestemming van Van Himme de namen aan Van Rooijen te onthullen. „Dat bewijst weer dat met de provin cie wel en met de gemeente Terneuzen wat minder goed is samen te werken", aldus een ontdane Van Himme. „Ik kan echter mijn aan de informanten gege ven woord niet verbreken en mag hun namen dus niet aan de gemeente door geven. Want dat heb ik hen niet ge vraagd". Van Rooijen op zijn beurt vindt dat het raadslid zijn ambtseed om niets na te laten om de belangen van de ge meente te dienen, niet nakomt. „Ik heb hem daar als voorzitter van de raad op aangesproken. Het kan toch niet dat door een raadslid ;egevens achterge houden worden vai mogelijk strafbare feiten die zijn gepleegd binnen onze ge meente." „Het feit dat vrijdagavond (tijdens een bijeenkomst van de Werkgroep Kernenergie die aan Van Himme de milieuprijs 1988 uitreikt. Red.) de tipge vers kennelijk uit de anonimiteit tre den, betekent dat wij ook gerechtigd zijn hun namen te weten. Ook wij heb ben, naast de provincie, een taak toege wezen gekregen in de Wet op het Bo dembeheer. En Van Himme verhindert dat wij die taak in dit geval kunnen uitvoeren. Daarom dat ik hem erop ge wezen heb dat ik hem eventueel door de politie kan laten ophalen", aldus Van Rooijen. „Er wordt ni»ts achtergehouden, de giënisch oogpunt uniformen noodzakelijk zijn zal het perso neel het burgertenue voor de gangbare werkkledij verwisse len. De vakbonden overleggen dinsdag 31 mei met de directie in Terneuzen. De bijeenkomst begint om 13.30 uur. Vooraf wordt er in de vergaderzaal van het Juliana-ziekenhuis een personeelsbijeenkomst gehou den ter morele ondersteuning van de vakbondsvertegen woordigers. OPNIEUW een goed weekeinde, zonnig en redelijk warm. Het zag er donderdag, toen de eerste gegevens voor deze weersver wachting werden verzameld, niet naar uit dat we met deze hoopgevende zin zouden kunnen openen. Vanacht openbaarde het betere weer zich al. Geen plakkerig woelen in de broeihitte van de afeglopen dagen. Vanmorgen erg vroeg waren er misschien enkele mistbanken, maar de zon die om half zes al aan de horizon verscheen, verjoeg deze mist snel. Vandaag een mooie dag, weinig wind uit westelijke richting met een kracht van twee tot drie Beaufort. Daardoor blijft het aan de kust zeventien graden, maar de temperatuur haalt in het binnenland ruim de 21 graden. Morgen wordt het nog beter. Dan is er in ieder geval minder wind en stijgt de temperatuur tot negentien graden aan de kunst en naar 24 graden in het binnenland. Voor de organisatoren van buiten-activiteiten een mooi en zorgeloos weekeinde. De duivenlifhebbers kennen ook geen zorgen. Ook in België en Frankrijk blijft het droog en zonnig. De wind, die zaterdag nog veranderlijk was uit het westen, draait zaterdagavond naar oost- tot zuid-oost. Dat komt omdat wij dichtbij een kern van een klein hogedrukgebied liggen. Boven Scandinavië ligt nog steeds het machtige hogedrukgebied dat ons een prachtig pinksterweekeinde bezorgde. Een uitloper van dit gebied naar de Oekraïne is de oorzaak van de oostelijke warme landwind. Daar is het dan ook dertig tot 35 graden. De depressies die op nieuw massaal aanwezig zijn boven de Atlantische Oceaan hebben dankzij de hogedruk geen schijn van kans ons te berei ken. Dat zou pas dinsdag het geval kunnen zijn, maar ook dat is uiterst twijfelachtig. Als eventueel verzwakte fronten van deze depressies toch tot onze streken doordringen moet u reke ning houden met buien. Die gaan vrijwel zeker gepaard met onweer, hagel en windstoten, maar ongerust hoeft u zich nog niet te maken. Het strandwater is al gestegen tot veertien graden en over een week bij dit weer wordt het mogelijk om in zee te zwem men. De eerste slachtoffers van onweer zijn gevallen. Een groep meisjes, leerlingen van een school in het Belgische Lommel, waren donderdag aan het sporten in een bos. Toen onweer los barste wilden ze in een kantine dichtbij schuilen. Op een open plaats sloeg de bliksem tussen de hard lopende meisjes in. Het gevolg was dat vijf meisjes brandwonden opliepen, waarvan drie ernstig. Wat zeggen de weerspreuken: 'Afwisselend zon en regen, is de boer zijn zegen.' 'Onweer in de mei, geeft gras in de wei.' MIDDELBURG - Een kleuren-tv, drie videorecorders, ge luidsapparatuur en 400 aan kasgeld. Dat was de buit van LJ. uit Hulst toen hij op 22 augustus 1987 inbrak in een winkel aan de Terneuzense Nieuwstraat. Alles bij elkaar vertegenwoor digde de handel een waarde van zo'n 15.000. Geld dat J. no dig had om als drugsgebruiker aan zijn gerief te komen. Een verslaving waar hij nu vanaf zou zijn, maar die hem niette min gisteren voor de Middel burgse rechtbank bracht. J. stond niet alleen terecht voor de inbraak in Terneuzen. Eerder had hij op 21 juni 1987 ingebroken in een kledingzaak in de Steenstraat in Hulst. Spij kerbroeken, rokken en jassen nam hij mee, plus 285 uit de kassalade. En op 27 mei 1987 had hij uit een fritestent in Kamperland etenswaren, pan nen en bestek meegenomen. Officier van Justitie mr. Stein vroeg zich af of J.'s drugsprobleem echt van de baan was. „Ik kan dat niet be oordelen, ik zie hier alleen een man van 22 jaar staan", consta teerde hij nuchter. Met het oog op J.'s uitgebreide strafblad eiste hij negen maanden on voorwaardelijke gevangenis straf. J.'s raadsman zei dat zijn cliënt de feiten 'in een roes' zou hebben gepleegd, onder invloed van slechte contacten die nu afgebroken waren. Hij stelde daarom voor de straf korter te maken. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. Van onze verslaggever GOES - Zeeland moet de komende jaren proberen zoveel mogelijk profijt te trekken uit de gunstige positie tussen Antwerpen en Rotterdam. De aanleg van een WOV is daarvoor van het grootste belang. Zeeland zal in die zaak zo eensgezind en snel mogelijk moeten handelen. Dat zei het CDA-Tweede Ka merlid H. Eversdijk gisteren bij gelegenheid van het vijftig jarige bestaan van 'Schipper- Accounts'. Volgens Eversdijk liggen de kansen voor de Zeeuwse econo mie juist in die zakelijke dienstverlening en in een sterke stimulering van het midden- en kleinbedrijf. Hij haalde in herinnering dat de grote bedrijven in Zeeland niet meer groeien en hier en daar zelfs een teruglopend belang vertegenwoordigen. Winnaar A. van Himme. foto de stem/corj.de boer namen zijn bekend bij de provincie. Die kan de mensen gaan verhoren, want de provincie doet het onderzoek. Van de resultaten hiervan wordt de gemeente toch op de hoogte gesteld. Maar als die informanten nu van verschillende kan ten benaderd worden heb je kans dat ze kopschuw worden en daarmee is het to tale milieubelang niet gediend", aldus Van Himme in zijn toelichting om de namen achter te houden. Hij zegt nog nooit van zijn leven zo geschrokken te zijn als van het dreige ment van Van Rooijen. „Ik hoop dat nooit meer mee te makea Ik probeer altijd eerlijk en fair te werken en dan gaan ze je zo aanpakken. Ik ben hele maal ontdaan" VLISSINGEN (ANP) - De gemeentepolitie Vlissingen heeft in de nacht van donderdag op vrijdag opnieuw vijftig men sen ingezet om problemen bij controle op aangevoerde vis op de vismijn te voorkomen. De agenten hoefden niet op te treden want het bleef rustig. De AID, de Algemene Inspec tiedienst van het ministerie van landbouw en visserij, kon haar controlewerkzaamheden in tegenstelling tot de afgelo pen weken normaal verrichten. De begin deze week opge richte denktank, een geïnte greerde staf met beleidsfunc tionarissen van diverse politie korpsen uit het land, de officier van justitie in Middelburg en de Vlissingse burgemeester J, van der Doef, heeft nog geen oplossing gevonden voor het probleem dat zich wekelijks op de vismijn van Vlissingen voordoet. Controleurs van de AID worden daar uitgescholden en met waterspuiten of lichame lijk geweld bedreigd door de vissers. De denktank wil een plan ontwikkelen dat voor zo wel de AID als voor de vissers acceptabel is. Dat moet volgens de politie wel snel gebeuren want de acties bij de Vlissingse vismijn leggen een te zware druk op het gewone politie werk. (ADVERTENTIE) Alles voor de vereniging Handelshuis St.-Antonius Grensweg 18, Baarle-Nassau Tel. 04257-9264 0(9364 opbuaasbo>ot ïpersoons A60cm

de Stem | 1988 | | pagina 19