i'S PSV ?7" 'Gemeenten schieten schromelijk te kort' (AREN Smokkelaar krijgt een 'forse' boete VRAAGT engeldag Smit-Kroes in het 'rustige' hol van de leeuw 'Voortbestaan agrarische bedrijven in het geding' NCB krijgt een milieu- medewerker 'Middelburg' in klei, water, wind en wolken ÏEN 'dtoernooi ïdrecht Iets te vieren? •ft tt VRIJDAG 27 MEI 1988 ZEEUWSE MILIEU FEDERATIE KRITISCH OVER LANDSCHAPSZORG \/U EXTRA a bijlage over tuttgart. en prachtfoto's. Freek de Jonge BV. JEN HAAG - Het rijk moet meer geld pompen in ie achtertuin van Brabant en de Randstad', die |eeland is. De toeristische sector is niet alleen ran belang voor Zeeland zelf, maar ook voor de iedere provincies, waarvan de inwoners verpo- ling zoeken aan de Zeeuwse kust. imtoertocht Twee schapen doodgeschoten CONGRES IN TEKEN VAN GRANARIA EN ONDERHOUD VAARWEGEN Inmenging Geldbronnen 'ZONDE VAN DE DIEREN' NCB OVER DE MILIEUMAATREGELEN: Superheffing Overhaast e van de voetbalvereniging j g 29 mei een internationaal 1 de Badhuisweg te St.-Jan.1 il uit België, Frankrijk en ei komen de B- en C-junio-1 ctie en zondag de A-junio- gmorgen om negen uur en 1 doren. Het toernooi voor de j 0 uur en gelijktijdig houdt I gingen aan deze toernooien j ■gen op Zoom), SV Bernards 'erneuzen, EMH Nuenen, Ka. 1 ord. Uit België komen Straatje j ieldrecht en uit Frankrijk is 1 liging RIA uit WestdorpeJ 1 een groots opgezet jeugd- de streek, maar ook uit Bel- j jeugdformatie van Rac isse gepromoveerde plaats" V Mechelen. trijden om 10.30 uur en du-1 dag komen de E- en F-pu. j edstrijden op hetzeflde tijd- ewedstrijd omstreeks 16.; oren en D-pupillen in actie, nderd jeugdspelers present; olgende verenigingen: i neuzense Boys, Spui, Oostburg 1 baanderen. Uit België komen: 1 Ertvelde, SK De Klinge, KV St-Kruiswinkel. Scheidsrech-1 ren, Henk Noteboom, Anneke] t zaterdag 28 mei om het af-1 ren, junioren en aspiranten/ ctor uit Terneuzen deel. Die lit Oud-Gastel en VIOS uit] DS tegen elkaar, waarna om ia speelt. Bij de junioren isl rtij, dat tegen de junioren-1 enschaar uitkomt. Bij de as-1 ;erenommeerde PKC uit Pa- TIE) Specialiteitenrestaurant da* *00* culinair niveau vriendelijke prijzen Oosterhoutseweg - Teteringen - 076-713381 DE STEM VAN ZEELAND L onze verslaggever )DELBURG - De euwse gemeenten schie- volgens de Zeeuwse Mi- :eu Federatie (ZMF) 'schro- ijk tekort' bij de be- iierming van natuur en ndschap. In hun bestem- splannen houden ze er i weinig rekening mee, en er voorschriften zijn, is met de naleving heie aal pet. „We hebben nog oit een gemeente kunnen {trappen op een actieve nntrole in het buitenge- ied," zo schrijft de ZMF in reactie op de provin- Ie evaluatienota Natuur- iLandschapszorg. jt kritiek op de gemeenten is in ook een indirecte. De pro vide, vindt de ZMF, moet na- tuur en landschap beter be schermen door een goed plano logisch beleid. En daarin moet ze gemeenten met raad en daad terzijde staan, want nu zijn die 'gemakzuchtig, onwetend, of worstelen ze met deze proble matiek in hun bestemmings plannen'. Als nu de provincie een 'globaal en flexibel' streek plan vaststelt, waarin land bouw, recreatie en industrie weinig in de weg wordt gelegd, gaat het hdemaal de verkeerde kant op, aiaus de Milieufedera tie. In hetalgemeen komt de ZMF tot de conclusie dat de doelstelling van het natuur- en landschapsbeleid in Zeeland niet is gehaald; daarvoor is er ook in de afgelopen jaren nog te veel verloren gegaan. Om dat beter te kunnen meten zou de federatie graag een over zicht zien van de ontwikkeling van natuurwaarden per mi lieutype en van het landschap Omdat in de nota belangrijke gegevens ontbreken, ontstaat een te rooskleurig beeld. Een goed beheer van kwets bare gebieden blijft volgens de ZMF in Zeeland een groot pro bleem zolang ze niet kunnen worden aangekocht, ^jjere beheersvormen, zoals afspra ken met eigenaars (bijvoor beeld in 'relatienotagebieden'), werken niet altijd goed en voor aankopen is of te weinig geld beschikbaar, of bestaat gewoon geen mogelijkheid omdat de eigenaars er eenvoudig niet aan willen. 'Een prioriteiten lijst is overbodig', stelt de ZMF dan ook vast. Voor educatie, voorlichting en onderzoek heeft de provin cie volgens de ZMF te weinig geld over en men mist in de nota een relatie met andere be leidsterreinen. 'Gezien de ne gatieve belans' is die onvol doende. ^eeT jg ,je njj. lieufederatie nog altijd over de druk van de recreatie op na tuur en landschap. „Deze con flicten verdienen meer aan dacht dan ze krijgen." De reactie staat in het bij zonder stil bij de mogelij khe- Meer geld voor recreatie lie boodschap bracht gedeputeerde J. Ventevogel giste- tn in Den Haag over aan een gezelschap van Tweede iamerleden en andere bij het toeristisch beleid betrok- instellingen en personen. p gaan vissen, een zin- olle bezigheid hebben, e natuur leren kennen n waarderen. Dat sport- issers naast het inrich- n van talloze viswate- ;n en het opnieuw be- jolken van visarme wa ren vis willen vangen, duidelijk. De jeugd ordt daarbij geleerd dat issen ook verantwoord lient te gebeuren, van aar dat de laatste jaren ele jeugdcursussen van e grond zijn gekomen. De OVB houdt voor het weede jaar (nu in Sneek) en jeugdhengelkamp- )e begeleiders voor dit amp wordt enige weken laarvoor, op 7,8 en 9 juni, en cursus gegeven door e OVB en enige bekende Nederlandse hengelspor- jers. Ondanks het grote ucces van 1987 blijkt er |iog ruimte te zijn voor olwassen cursisten om !e hengelkampen te Iraaiea Uiteraard kan pen zich nu reeds opge- en voor volgend jaar. Inlichtingen over hen- ;elkampen, jeugdcursus- en en lesmateriaal kan nen inwinnen bij OVB luxtehudelaan 1 te Nieu- vegein (afd. voorlich- ing). Voor publicaties op I iet terrein van hengelda- gen, viswedstrijden en indere hengelactiviteiten :an men zich wenden tot NVVS, postbus 288, 1800 AG Amersfoort n/ of NVH p.b. 94, «800 AB Amersfoort. moment was niet toevallig ekozen. Komende maandag is i in Den Haag een uitgebreide smmissievergadering open- uchtrecreatie, waar het rijks- eleid op dit terrein, en de ver van het geld, aan de orde lomen. Ventevogel wees erop dat Mand zelf z'n verantwoorde- ikheid heeft genomen door ISTBURG - Na een on- irbreking van twee jaar at de 220 kilometer lange lertocht Oostburg-Ger- ardsbergen-Oostburg (eer op de kalender van de iederlandse Rijwiel Toer inie. Het is een unicum dat rin Zeeland een klimtoer- ocht start. Die telt zelfs nee voor het Nederlandse tlimmersbrevet. Toertochten moeten zwaar Sn, grote afstanden, moeilijke regen, klimmetjes en vrije lelheid. Dit is den tendens van e laatste jaren," aldus Jaap Espen, secretaris van de [ganiserende vereniging TIO it Oostburg. Op 5 juni tussen 100 en 08.00 uur kan men voor vrije toertocht inschrijven ij café De Tol in Oostburg. Vroeger was het een toer- <cht achter voorrijders met n snelheid van 23 kilometer t uur. De pauze was in Ger- rdsbergen en de liefhebber n dan de muur beklimmen, twas wel vrijwillig, want hij >s niet in de route opgeno- in. Nu krijgen de deelnemers it alleen de bekende muur #r de wielen, maar ook de Üelaere, Eikenberg, Varet- g, Kapelleberg, Steenberg de Schorisse. Behalve de eeuws-Vlaamse toerfietsers ifwacht men ook veel deelne- ers uit Midden- en Noord- 'ederland. 'LBURG - De Noordbra- ntse Christelijke Boeren- itd beschikt met ingang 1 juli over een milieu- bewerker. Op die datum ir. M. Brinksma bij !NCB in dienst. 3t maakte NCB-voorzitter A. at'jnhouwers deze week be- i op een themadag. Aanlei- om 'de kennis in eigen i te vergroten' zijn volgens inhouwers 'de vele vragen "Jjuit de leden'. winksma is in 1985 afgestu- 1 in Wageningen. Hij is nu werkzaam bij het inge- ««ursbureau IWACO. urinksma zal vooral onder kend bezig zijn voor de le- y?n de NCB en bij de voor- ;(e!ding van het beleid van J hoofdbestuur met betrek- S tot milieuvraagstukken. veel geld te stoppen in de ont wikkeling van het toerisme. Dat heeft ook gerendeerd, want het aantal bezoekers uit bin nen- en buitenland is de laatste jaren sterk gestegen en de werkgelegenheid in de sector nam navenant toe. Om de Zeeuwse inspanningen te on derstrepen, kon Ventevogel uit verschillende beleidsstukken van de provincie citeren. Tot nu toe mocht het provin ciebestuur daarbij rekenen op de steun van het rijk, dat onder meer geld voor 'speerpuntge- bieden' (zoals Cadzand en Neeltje Jans) overmaakte. De gedeputeerde omschreef Neeltje Jans zelfs als 'een heel bijzonder speerpunt, dat persé van de grond moet komen'. Be zuinigingen van het rijk vor men echter een regelrechte be dreiging voor dergelijke ont wikkelingen, zo verklaarde hij de Zeeuwse aanwezigheid in Den Haag: De bijdrage openluchtrecrea tie is teruggebracht tot zes ton. Dat moet tenminste twee mil joen worden, wil er volgens Ventevogel sprake kunnen zijn van 'een zinvol stimulerend be leid'. Er bestaat onzekerheid over voortzetting van het speerpun tenbeleid. Economische Zaken maakte in vier jaar tijd zeven miljoen gulden over aan Zee land, waar men nog enkele miljoenen meer verwacht. Houdt de regeling op, 'dan be tekent dat het einde van het Zeeuws speerpuntenbeleid'. De derde bedreiging is een in directe: de afschaffing van de rijkssubsidies voor het stimu leren van de regionale econo mie. Zeeland kreeg tot nu toe zes miljoen per jaar. Valt dat weg, dan vervalt niet alleen een financieel hulpmiddel voor het toerisme, maar dan zal ook compensatie worden gezocht op andere beleidsterreinen. Ook recreatie en toerisme moeten dan misschien bloeden. VLISSINGEN - In twee van elkaar gescheiden wei landen langs de zeedijk tus sen Vlissingen en Ritthem werden gistermorgen twee dode schapen aangetroffen. Beide dieren bleken in de nacht daarvoor te zijn doogeschoten. Dat heeft een sectie, verricht door de stichting Gezondheids dienst voor dieren in Gouda, uitgewezen. In een weide van A. de L. uit Ritthem werd een twee-jarig schaap, ongeveer 700 gulden waard, het slachtoffer van de schutter. Bovendien had dit dier pas twee lammeren gekre gen. Het ander dier, een ongeveer drie maanden oud ooi, was van KO. eveneens uit Ritthem. Voor hem betekende dit een schadepost van circa 200 gul den. De minister spreekt de schippers toe Door Joep Trommelen Met SAS VAN GENT - een helicopter werd mi nister N. Smit-Kroes gis termiddag naar het 'hol van de leeuw' gevlogen: het Schuttevaercongres in de Sasse Vlaanderenhal. De confrontatie met de schippers, die haar zeker sinds de Granaria affaire als de grote boosdoenster zien, was voor de politie aanleiding voor uitge breide veiligheidsmaatre- gelen. Op het terrein van de Sui kerunie stonden zelfs twee busjes van de Mobiele Een heid, heimelijk achter bomen verscholen. Maar wat zich in de congreshal afspeelde was zeker geen veldslag, maar een verbaal treffen tussen een rationele, vastberaden minister en een bedrijfstak die in het nauw zit. Twee onderwerpen be heersten het congres: de grote achterstand in het on derhoud van de vaarwegen en de zaak Granaria. Ook al benadrukte voorzitter K. van Dorsten dat Schuttevaer slechts een 'nautisch-techni- sche' vereniging is en de so ciaal-economische zaken buiten schot dienden te blij ven. Het thema van het con gres luidde immers 'Het vaarwegenbeieid: onder houd, verbetering en ver nieuwing'. Tijdens de discussie die Smit-Kroes na afloop van haar rede met de zaal aan ging gebeurde dat echter wel. Woordvoerder van de tegen Granaria actievoerende bin nenvaartschippers H. Lensen wreef haar nog eens onder de neus dat voor hen Vaststaat dat uw persoonlijke inmen ging de toestemming voor Granaria tot gevolg heeft ge had'. Bovendien zou ze de rechtsgang hebben beïnvloed door het College van Beroep. Mevrouw Annie Veldheer van de 'Visbank'. Wacht u op een dode F0Tas STEM cohj.de boer ligt een wetsvoorstel klaar dat het onderscheid tussen beroeps- en particulier ver voer regelt, en de vervoer ders en verlaers moeten vol gens haar maar snel rond de tafel gaan zitten om over de toekomst van de binnenvaart te praten. „Op mij kunt u re kenen", zei ze in dit verband. Haar ferme woorden konden enig boegeroep uit de zaal niet voorkomen. Een 'nautisch-technisch' ar gument tegen Granaria werd door Van Dorsten aange haald. De Granaria-duw- bakken zouden niet aan de door de minister zelf opge steld technische eisen vol doen. Iets wat door de rijks politie te water bij controles zelf vastgesteld zou zijn. waarbij de schippers tegen de gang van zaken protes teerden, een nieuwe regeling in het vooruitzicht te stellen die een tweede Granaria uit sluit. Op die manier zou een stel 'handige jongens' uit de wereld van het beroepsver voer van hun kans gebruik hebben gemaakt om de parti culiere schippers een loer te draaien. Smit-Kroes herhaalde dat Granaria handelt naar de re gels van voor de wijziging van de richtlijn De rechter heeft dat nog eens bekrach tigd. Als Granaria opnieuw een vergunning moet aan vragen, zal deze op grond van de nieuwe regels geweigerd worden, benadrukte ze. „De laatste in de rij is inderdaad ook de laatste in de rij". Er Smit-Kroes pareerde ook deze aanval. Ze legde uit dat Granaria zich moet houden aan de regels voor 'Rijnkrui- sende' scheepvaart, en die zijn nu eenmaal iets minder streng dan de eisen voor de scheepvaart op de Rijn. Ze voegde daar aan toe dat ze het Binnenschepenbesluit, dat aan alle binnenvaarders dezelfde eisen oplegt, sneller van kracht wil laten zijn dan eerst de bedoeling was. Dit om problemen in de toekomst te voorkomen. Van Dorsten was trots en tevreden over het feit dat en kele punten uit het vaarwe genbeleidsplan van Schutte vaer nu aan uitvoering toe zijn. De verruiming van het Kanaal door Zuid-Beveland en de vernieuwing van de- Oostersluis vinden binnen kort plaats. Twee van de vier 'grote wensen' uit het Schut- tevaerplan. Wel sprak hij zijn bezorgdheid uit over de bezuinigingen bij Rijkswa terstaat, waar 1300 banen verdwijnen. Dit tast volgens Schuttevaer wel degelijk de kwaliteit van het werk aan Het congres bood ook plaats aan drie sprekers uit de Tweede Kamer en een verte genwoordiger van de RPF. WD-er A. te Veldhuis ging nog het meest uitgebreid in op de toekomst van de vaar wegen. Hij erkende het grote economische belang van de binnenvaart. De alsmaar groter wordende onderhoud- achterstand van 350 miljoen gulden wil hij met een aantal geldbronnen de wereld uit helpen. Hij somde op: ver koop van staatsaandelen, het bedrijfsleven, gebruikersbij - dragen, pleziervaartuigenbe lasting, geld uit de pot voor een betere infrastructuur, geld lenen en verkoop van woningwetwoningen. Na een soort 'crash-programma' van tien jaar zouden de ergste problemen dan de wereld uit geholpen zijn. ZIE VERDER ZEELAND 3 T27 den tot kanovaren in de pro vincie: als afwateringskanalen daarvoor opengesteld worden, liggen ook de natuurgebieden open en dreigt een ernstige verstoring van de rust. Vooral ook in gebieden waar de otter weer eens kans zou maken, is dat desastreus, vindt de ZMF. De federatie pleit uiteraard voor nieuw beleid en sugge reert onder meer natuurbouw- plannen (bijvoorbeeld na ont grondingen) en het beschermen van bedreigde dieren en plan ten. Ook vraagt men om meer geld voor de Stichting Land schapsverzorging Zeeland, die een breder werkterrein zou moeten krijgen. Er zijn trou wens nog meer financiële ver langens. Voor aankoop van na tuurgebieden moet altijd gewld beschikbaar zijn, en ook in na- tuurbouw zal geïnvesteerd moeten worden. Marianne Smits bezig aan Middelburg' - FOTO WILLEM MPERAS Van onze verslaggever MIDDELBURG 'Klei, water, wind en wolken'. Marianne Smits uit Rotterdam kan daarvan maar een paar bestanddelen ge bruiken om haar 'beeld van Middelburg' neer te zetten in de hal van de Zeeuwse Bi bliotheek. Maar die elementen bepalen voor haar wel het beeld dat ze kreeg van de provinciehoofdstad. Het zal moeten blijken uit de leestafel en bijbe horende stoelen, waar aan ze sinds gisteren werkt in de Zeeuwse Bieb. Voor Marianne Smits is dat al het achtste deel van haar project 'Binnen-Buiten', waarbij ze haar indrukken van de provinciehoofdsteden in Nederland probeert te vangen in een of meer dere kunstwerken Wat Middelburg betreft, werkt ze daar in de hal van de bieb, ook vandaag (vrijdag), van 10.00 tot 17.00 uur, en morgen van 10.00 tot 13.00 uur, nog aan. Van onze verslaggever OOSTBURG - De toeristische smokkelroute in West- Zeeuwsch-Vlaanderen blijkt ook nog aantrekkingskracht uit te oefenen op mensen zonder recreatieve beslommerin gen. Zo bleek donderdagochtend bij de behandeling van de zaak van de 28-jarige PH. uit Hoek door de Oostburgse kantonrechter. De man had op 28 januari vorig jaar getracht om drie kalveren over de grens te smokkelen. Die daad kwam hem op een boete te staan van 600 gulden. De of ficier van justitie had drie maal 250 gulden boete geëist. H. had op die winterse dag op de veemarkt in het Belgi sche Gent drie kalveren ge kocht en reed via de grenspost Eede naar huis. „We waren nogal laat en ik heb gekeken of er nog iemand aanwezig was, maar ik zag niemand van de douane," vertelde hij de rech ter. Met de drie kalveren ver doofd in de kofferbak van de auto reed H. vervolgens zonder aangifte te doen verder. Amper de grens gepasseerd zette douaniers de achtervolging in en hielden H. na een lange ach tervolging over glibberig gladde polderwegen uiteinde lijk staande. De Hoekenees meende dat hij geen verkeerde dingen ge daan had. „Van een verplichte keuring weet ik niks af. En wat betreft het aangeven; ik heb gekeken of de douane nog aan wezig was en dat bleek niet het geval te zijn," voerde hij ter verdediging aan. Ook vond hij dat er geen sprake was van een achtervolging over de polder wegen. „Ik heb ze niet proberen kwijt te rijden, dat kon niet, het was gewoon spiegelglad en dan ga je met twee mensen en drie kalveren in de auto geen risi co's nemen; dat doe je gewoon weg niet," stelde H. „Gedraai, gewoon gedraai," zo omschreef de officier van justitie mr. R. Beaumont H's verhaal. „Flauwekul. U komt hier een fabeltje opdissen, ter wijl U drommels goed weet hoe de vork in de steel zit. U doet nu net of uw geheugen u in de steek laat Nou, dan stel ik voor dat de boete die u opgelegd wordt dienen zal als geheugen steuntje," beklemtoonde hij- De officier eiste dan ook 750 gulden boete. H. vond dat nogal veel. Temeer, omdat de drie kalveren die hij over de grens gesmokkeld had vernietigd waren, hetgeen hem een scha depost van 1500 gulden ople verde. Kantonrechter B. Meu- lenbroek hield hiermee reke ning en bepaalde de boete op 200 gulden per gesmokkeld kalf. „Het is zonde van de die ren," voegde de rechter er nog aan toe toen H. de rechtszaal verliet. TILBURG - Door de toenemende aandacht voor het milieu is het voortbestaan van veel agrarische bedrijven in het geding. Dat betoogde A. Latijnhouwers, voorzitter van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond gisteren op een themadag over Landbouw en Milieu. „Er komt heel snel erg veel op ons af. Een aantal jaren gele den mocht veel in Brabant. Nu is het moeilijk voor de boeren. Er is een wir-war van regelin gen en de concurrentiepositie van de boeren loopt gevaar. De sterke aandacht in de politiek voor het milieu resulteert in een groot aantal maatregelen van de zijde van de overheid. Door alle maatregelen wordt het voor veel agrarische bedrij ven moeilijk en vaak zelfs on mogelijk om zich aan te passen en in te spelen op de toekomst", aldus Latijnhouwers. De beperkende maatregelen kunnen volgens hem met name funest zijn voor veehouders. Door de superheffing is de re ductie van de veestapel al twintig procent. En ook de var kensstapel is voor het eerst aan het teruglopen. De wetgeving begint te werken, aldus Latijn houwers. Ook de export-zeventig pro cent van de productie van de veehouder gaat de grens over - -dreigt door alle maatregelen in gevaar te komen. „Er is on voldoende afweging van het economisch belang en van de rol van de land- en tuinbouw", sprak de NCB-voorman be zorgd. De aanpak van de mestproble matiek is volgens Latijnhou wers 'een duidelijk voorbeeld van een overhaaste en onge coördineerde aanpak van een milieuprobleem'. „Het grote aantal maatregelen dat de af gelopen paar jaar als onderdeel van de mestwetgeving tot stand is gekomen, heeft geleid tot een onoverzichtelijk geheel. Bij de uitvoering zijn reeds vele knelpunten naar voren ge komen", aldus Latijnhouwers, die de hoop uitsprak dat nood zakelijke wijzigingen snel wor den doorgevoerd.

de Stem | 1988 | | pagina 9