Profkoers in Sas van Gent gaat door Goede bezetting Meerminneronde Hulster Ambacht begeert kampioenschap SPORT 16 PAGINA'S PSV OM TE BEWAREN VIJFTIGJARIGE TERNEUZENAAR TWEEDE IN MARATHON ROTTERDAM VENTEVCK Nationale hengeldag NCB krijgt een milieu- nedewerker r DE STEM SPORT 3 VRIJDAG 27 ME11988 TERNEUZEN - Zeven jaar geleden had Ter- neuzenaar Bertus Gel derland nog nooit ac tief aan sport gedaan. Tijdens de jongste ma rathon van Rotterdam werd hij met een tweede plaats bij de ve teranen 2 gehuldigd als tweede achter Rom Jansen. Met zijn in middels vijftig jaar een laatbloeier dus. Afscheid George de Bakker bij Koewacht Jeugdtoernooien VV STEEN VV RIA houdt groot jeugdtoernooi Titelstrijd korfbal in Sliedrecht Iets te v NIEUWE REVU EXTRA Een kleurrijke extra bijlage over de triomf in Stuttgart. Interviews, analyses en prachtfoto's. Verrassing: Ajax-fan Freek de Jonge over PSV. DEN HAAG - Het rijk mo< 'de achtertuin van Brabar Zeeland is. De toeristisch van belang voor Zeeland andere provincies, waarv< zing zoeken aan de Zeeuws Toernooi van VY Zaamslag limtoertocht ti T14 SAS VAN GENT - De wie- Ierliefhebbers kunnen op gelucht ademhalen, want ook de vijftiende wieler wedstrijd voor professio nals in Sas van Gent gaat door. Deze keer niet onder de vlag van sponsor CPC en ook niet van het nieuwe be drijf Cerestar, maar onder de naam 'Grote Kanaalzone Prijs' wordt die wedstrijd voor profs en amateurs zon dag 31 juli gehouden.. „Dat houdt in dat we wat meer armslag krijgen voor het aan trekken van andere sponsors en dan met name van buiten de gemeente Sas van Gent," zegt publiciteitsman Hilaire Coens. De organisatie heeft al een po sitief gesprek gehad met de Kring van de Werkgevers Ka naalzone. Een andere ontwikkeling binnen met organiserende be stuur is het feit dat de Stichting Sasse Wielercomité weer een voorzitter heeft, nadat twee jaar geleden Willy Colsen die functie neerlegde. Die nieuwe voorzitter is Ko Torbijn, een man die overigens al lange tijd bij de organisatie betrokken is. Torbijn ziet als zijn belangrijk ste taak het continueren van de wedstrijd op lange termijn. Een streven waar het gehele be stuur zich in kan vinden. Toch wordt de organisatie geplaagd door een zorg. De pu blieke belangstelling wil graag handhaven en eventueel probe ren te vergroten. Coens: „Naast het aantrekken van een aantal trekpleisters willen we dit jaar ook onze aandacht richten op Belgische renners uit de grens- streek. Daar zitten vrij veel goede renners die een behoor lijke schare supporters met zich meebrengen Uiteraard verwachten we ook alle Zeeuwse renners, met als enige Zeeuws-Vlaming Patrick van Passel, aan de start". Bertus Gelderland is een laatbloeier Van onze atletiekmedewerker Wat allemaal begon met een onschuldig trimloopje op zijn 43e levensjaar, leidde dus tot het lopen van 42 kilometer en 195 meter. „Ze zeggen vaak te gen me, je bent voor het lopen geboren," lacht de Terneuze- naar, die overigens ih Boschka- pelle in de geboorteregisters werd ingeschreven. „Het zal dan wel zo zijn, maar wie dacht er twintig jaar geleden in onze regio aan hardlopen? Ik zeker niet. Als kraanmachinist draaide ik twaalf uur per dag. Ik had wel wat anders aan mijn hoofd dan hardlopen." Het begon allemaal met een beetje zwemmen met collega's bij de trimclub in Sluiskil. „Op een dag vroegen ze me of ik geen trek had mee te gaan zwemmen. Om mijn niet be paald schitterende conditie wat op te vijzelen ben ik begonnen voor mezelf wat te gaan lopen. En zo is het gekomen om Wim Zonneveld aan te halen. De af standen werden steeds langer. Ik liep en loop nog steeds met plezier langs de Zeedijk." Zijn debuut op de marathon maakte hij vijf jaar geleden tijdens de marathon van SV Aloy in Graauw en hij kwam gelijk onder de kaap van de drie uur. Voor een debuterende trimloper is nog altijd het ide aal om onder de drie uur te duiken. Voor de toen 45-jarige Gelderland zonder meer een sterke tijd. Vier marathons volgden tot nu toe en steeds op nieuw kon progressie worden genoteerd. Na opnieuw Graauw volgden drie keer Rot terdam. Hij kwam via 2.56 (tweede keer in Graauw) en twee keer 2.50 nu uit op 2.43 en als de schijn niet bedriegt gaan de tijden nog in neerwaartse richting. Dit ondanks dat hij maar een matig aantal trai- Van onze sportredactie KOEWACHT - Het bestuur van de voetbalvereniging Koewacht biedt de schei dende trainer George de Bakker een afscheidswed- strijd aan. Dit af scheidsduel zal zaterdag 28 mei worden gespeeld op het Koewacht terrein en begint om 19.00 uur. George de Bakker heeft Koe wacht acht jaar onder zijn hoede gehad, zeer tot tevreden heid van het bestuur van de voetbalclub. De Bakker was eerder actief trainer-speler bij Graauw en speelde ook in het eerste elftal van Clinge. Voorts heeft hij vijf jaar gefungeerd als oefenmeester van de voet balvereniging Hoofdplaat. Het afscheidsduel gaat tus sen het elftal van Koewacht dat De Bakker in zijn eerste trainingsjaar onder zijn hoede had en de huidige eerste elftal selectie van Koewacht. Na af loop van de wedstrijd is er een feestavond in de kantine van Koewacht, waarbij de nodige geschenken zullen worden aangeboden aan de scheidende trainer. De vertrekkende trainer van Koewacht George de Bakker - foto de stemcor j, de boer met zijn broer Dennis volgend seizoen voor het Hulsterse HW'24 spelen. Luc Rombout is in onderhandeling met het Bel gische Stekene. Daar staat te genover dat zo goed als zeker Dicky de Pooter het Axel-shirt voor dat van Koewacht zal gaan ruilen in de komende competitie. De Bakker wordt bij Koe wacht opgevolgd door Jos Op peneer uit Axel, die eerder al de keeperstraining verzorgde bij Koewacht. De Koewachtse vereniging raakt in het nieuwe seizoen overigens enkele sterke spelers kwijt. Zo gaat de win naar van de Zilveren Stern- schoen, Harm Rietjens, samen ningskilometers aflegt. Terwijl de meesten zich voor bereiden met meer dan hon derd kilometer per week in de benen, komt Bertus Gelderland er maar tot een zestigtal. „Ik heb zelfs dit jaar niets extra's gedaan in tegenstelling tot voorgaande jaren." De moei lijke momenten van de mara thon die bij de meesten zo tus sen de dertigste en 35e kilome ter liggen, zijn niet aan hem besteed. „Echt, die zijn mij on bekend. Ik heb nog nooit echt de man met de hamer ontmoet. Hoe dat komt? Ik heb daar zelf geen verklaring voor. Mis schien komt het omdat ik me zelf ken. In het begin loop ik altijd in de achterste gelederen. Als ze dan tegen me zeggen: Bertus, je zit hier verkeerd, dan kan ik ze gerust stellen met: jongens ik kom nog wel naar voren. Ik ben nu eenmaal een diesel en daar bij mag je ook niet gelijk plankgas gaan. Trouwens, voor mij is ook een belangrijk punt de zuinigheid op je lichaam. Voor mij is één marathon per jaar genoeg. Mijn mening is dat je anders jezelf over de kop jaagt. Teveel van iets is nog nooit goed geweest." Onlangs was hij ook present in de estafetteloop van de NSM met als startplaats Vlaardin- gen en aankomst in Sluiskil. Een afstand van 130 kilometer. Een traject dat hij ook gemak kelijk in zijn eentje had kun nen overbruggen. „Ik had in derdaad tot de pont in Kruinin- gen wel alles zelf willen lopen, zo lekker ging het. Ik denk dat een honderd kilometerloop ze ker tot mijn mogelijkheden be hoort. Dan wel met een gemid delde van zo'n twaalf kilometer per uur." Met de stelling 'één per jaar' breekt hij overigens dit jaar. In oktober reist hij naar Maleisië, ver van de Terneuzense Zee dijk om er zijn tweede mara thon van dit jaar te lopen. „Ik ben sinds kort aangesloten bij veteranen Nederland en die or ganiseren die trip naar Malei sië. Ik koppel er samen met mijn vrouw een leuke vakantie aan vast. Iets wat er nog maar zelden van is gekomen Of ik daar opnieuw mijn persoonlijk record verbeter is een vraagte ken. De omstandigheden zijn er bepaald niet gemakkelijker, ondanks dat we 's morgens om half zes starten." Bertus Gelderland, een laatbloeier in de atletieksport, maar hij laat wel regelmatig van zich horen. FOTO DE STEM/CORJ.OE BOER. Van onze sportmedewerker WATERLANDKERKJE - De 25ste uitgave van de Meer minneronde in Waterlandkerkje, zondag, brengt nieuwe lingen en amateurs aan de start. Met name bij de amateurs, waar 57 renners hun startkaart instuurden, kan het een boeiend gebeuren worden met de man in vorm Rob Bij- vank als topfavoriet. Hij pakte dit seizoen al zes bloemtuilen mee en deze reeks is zeker nog niet ten einde. Door Kees Hamelink HULST - Het verloop in de landelijke tenniscompetitie voor Hulster Ambacht is niet op alle fronten voor spoedig. Voor het eerste team van de Hulsterse ver eniging bestaat evenwel alle hoop op een kampioen schap in de derde klasse. Zondag, de laatste speeldag, staat het duel tegen het Terneuzense Animo 3 op het programma en dat moet uitwijzen wie als eerste ein digt. De Hulsterse equipe heeft de afgelopen weken veel tegensla gen moeten verwerken. Een blessure van Jan-Willem Bartz en studie-besognes van Chan- tal Baecke waren er de oorzaak van, dat het team niet optimaal kon presteren. Jeroen Ver- straeten en Francesca Adriaansens waren de enige 'vaste' krachten, op wie men wekelijks kon rekenen. Jeroen Verstraeten is overi gens optimistisch gestemd. Hij vindt het dan ook niet overdre ven als er wordt gesteld, dat Hulster Ambacht graag de ver loren plaats in de tweede klasse terugpakt. „Nee, dat is zeker niet overdreven. Vorig jaar heeft het team de pech gehad in een sterke poule te worden in gedeeld en dat betekende de gradatie. We zullen er dan ook alles aan doen deze plaats te rug te krijgen. Als er volgend Jeroen Verstraeten: „Ik denk dat we op papier het sterkste team hebben." - foto wim koovman seizoen weer tweede klasse wordt gespeeld, dan zit het er „Ik denk dat we op papier het sterkste team hebben. Het niet meespelen van Jan-Willem Bartz was er toch de oorzaak van, dat we enkele punten heb ben laten liggen. Zo verloren wel in dat we hetzelfde team kunnen behouden." Ronnie van Remortel, Moni que Begijn en Mark Leenknegt hebben hun beste beentje voor gezet om de opengevallen plaatsen op te vullen, maar konden niet voorkomen dat het Hulsterse team maar een mi nieme voorsprong kon opbou wen ten opzichte van Animo 3. we van Animo het herendub- bel, waarmee ik niets afdoe aan de prestatie van de tegenstan der, maar normaal pak je die partij. Zo ook tegen Souburg. Toen speelde Jan-Willem voor het eerst mee. Je kunt dan na tuurlijk geen optimale presta tie leveren en prompt gingen daar ook enkele punten verlo ren", aldus Jeroen Verstraeten. Chantal Baecke is al enkele jaren een steunpilaar in het team van Hulster Ambacht. Om studieredenen was zij niet in de gelegenheid volop te spe len. Jeroen Verstraeten daar over: „Chantal heeft in enkele wedstrijden alleen maar een single gespeeld, maar kan nu weer volledig meespelen." De voorsprong voor het Hul sterse team is één punt op Animo 3, de tegenstander van zondag. Vorige keer in Hulst speelden de beide teams met 4- 4 gelijk. „Dat ene puntje moet dan ook voldoende kunnen zijn", zegt Verstraeten. „Want dat houdt in dat we aan een ge- lij k spel voldoende hebben. Vo rige week speelden Jan-Willem en Chantal niet mee en nu wel. Op papier zijn we dus sterker geworden." Het optimisme bij Verstrae ten krijgt nog meer gestalte, doordat door hem al wordt vooruit gekeken naar de ko mende promotiewedstrijd. „Ik weet niet precies tegen welk team dat zal zijn, maar ik dacht uit de buurt van Limburg. Het moet voor ons team een haal bare kaart zijn", zegt Verstrae ten vol zelfvertrouwen. NIEUWSOVERZICHT ST.-JANSTEEN - De jeugdcommisie van de voetbalveren^., STEEN houdt zaterdag 28 en zondag 29 mei een international jeugdtoernooi op de terreinen aan de Badhuisweg te St.-Jj steen. Aan dit toernooi nemen ploegen deel uit België, Frankrijk uiteraard Nederland. Zaterdag 28 mei komen de B- en ren en de D-, E- en F-pupiullen in actie en zondag de A-junio. ren. De pupillen beginnen zaterdagmorgen om negen uur en om 13.00 uur starten de B- en C-junioren. Het toernooi voor 4 A-junioren begint zomdag om 10.00 uur en gelijktijdig houji men dan een toernooi voor dames. Deelnemende Nederlandse verenigingen aan deze toernooien zijn: STEEN, Sluiskil, FC Bergen (Bergen op Zoom), SV Bernardu, (Hazerswoude), Breskens, Koewacht, Terneuzen, EMH Nuenen, K>. pelle, Overamstel en Sportclub Emmeloord. Uit België komen Straati! Stekene, Herleving St.-Pauwels en Kieldrecht en uit Frankrijk j, Toufflers Tourcoing present. WESTDORPE - De voetbalvereniging RIA uit Westdorpt houdt zaterdag 28 en zondag 29 mei een groots opgezet jeugd, toernooi waaraan verenigingen uit de streek, maar ook uit Bel. gië deelnemen. Trekpleister is de jeugdformatie van Racin. Mechelen, de pas naar de eerste klasse gepromoveerde plaat genoot van Eurpa Cup 2-winnaar KV Mechelen. Zaterdag 28 mei beginnen de wedstrijden om 10.30 uur en du. ren tot omstreeks 16.00 uur. Op die dag komen de E- en F-pu; pillen in actie. Zondag vangen de wedstrijden op hetzeflde tijd stip aan, maar dan wordt de finalewedstrijd omstreeks yan onze verslaggever MIDDELBURG De 2eeuwse gemeenten schie ten volgens de Zeeuwse Mi lieu Federatie (ZMF) 'schro melijk tekort' bij de be- séherming van natuur en landschap. In hun bestem mingsplannen houden ze er te weinig rekening mee, en er voorschriften zijn, is het met de naleving hele maal pet. „We hebben nog nooit een gemeente kunnen betrappen op een actieve controle in het buitenge bied," zo schrijft de ZMF in ijjfleen reactie op de provin uur gespeeld. Dan komen de B-junioren en D-pupillen in actie, dale evaluatienota Natuur- Op beide dagen zullen circa driehonderd jeugdspelers present en Landschapszorg. '"Die jeugd is afkomstig van de volgende verenigingen: ru Hontenisse, Corn Boys, Philippine, Terneuzense Boys, Spui, Oostbur? Graauw en IJzendijke uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Uit België komen KFC Assenede, Racing Mechelen, KV Ertvelde, SK De Klinge, KV Bonheiden, FC Zelzate, SLV Zelzate en St-Kruiswinkel. Scheidsrecht ters zijn: Luciën Rammelo, Cees Floren, Henk Noteboom, Anneke Meeuwse en Luciën Seyssens. TERNEUZEN - In Sliedrecht wordt zaterdag 28 mei om het af- delingskampioenschap voor senioren, junioren en aspiranten gespeeld. Bij de senioren neemt Luctor uit Terneuzen deel. Dit ploeg moet spelen tegen Juliana uit Oud-Gastel en VIOS uil Numansdorp. Om 12.30 uur spelen Luctor en VIOS tegen elkaar, waarna om 14.00 uur de verliezer tegen Juliana speelt. Bij de junioren ij ONDO uit St.-Laurens van de partij, dat tegen de junioren- ploegen van Oranje Wit en Vriendenschaar uitkomt. Bij de as piranten komt Swift uit tegen het gerenommeerde PKC uit Pa- pendrecht. (ADVERTENTIE) da* noan. Specialiteitenrestaur; culinair niveau Oosterhoutseweg^Teteringer vincie, vindt de ZMF, moet na- t 'Mee Die boodschap bracht gedepub en in Den Haag over aan ee kamerleden en andere bij het ten instellingen en personen. Iet moment was niet toevallig ;ekozen. Komende maandag is :r in Den Haag een uitgebreide commissievergadering open luchtrecreatie, waar het rijks beleid op dit terrein, en de ver- ieling van het geld, aan de orde tomea Ventevogel wees erop dat Zeeland zelf z'n verantwoorde- kheid heeft genomen door Naast Bijvank ook de gebroe ders Van de Klundert, Karei van Goethem, Heddy Nieuw- dorp, Niek de Taeye, Eddy Cromheecke, Wilfried de Krij ger, Frank Geensen, Jan Mo- bach, Ab Verplanke, Frank Gommers en Conno van de Sande. De amateurs worden om 15.00 uur op weg gestuurd in de Stuerboutstraat met als opdracht honderd kilometer. De nieuwelingen hebben hun wedstrijd er dan al op zitten. Hier staan 24 deelnemers op de inschrijvingslijst met onder meer de Zeeuws-Vlamingen Derk-Jan Franse, Serge van Boven, Jean-Pierre Fortrei, Johnny van Cadsand, Jurgen Pijcke, Ronald Lijbaert, Davy Dubbeldam en de winnaar van vorig jaar Ricardo de Smit. Hun startschot wordt om 13.00 uur gegeven voor een wedstrijd over veertig kilometer op het vijf kilometer lange parkoers. Van onze sportmedewerker ZAAMSLAG - VV Zaam slag houdt morgen zijn jaarlijkse toernooi voor eer ste en tweede elftallen. Het is voor de vierde keer dat deze vereniging dit evene ment op het eigen sportpark houdt. Het toernooi begint om 10.00 uur en de deelnemende ploegen zijn Zaamslag 1 en 2, Corn Boys 1 en 2, STEEN 1 en 2, HW'24 1 en 2, Graauw 1 en RIA 2. De ploegen spelen een halve com petitie en de prijsuitreiking is gepland omstreeks 17.30 uur. Zowel Zaamslag 1 als 2 ver dedigt de titel van vorig jaar. Door Rien van Nunen Morgen wordt de natio nale hengeldag gehou den. Bij gebrek aan een seizoensopening, immers de gesloten tijd verviel enige jaren geleden, is de NVH op het idee geko men een nationale hen geldag in te stellen. Niet anders dan met het doel de hengelsport in ons land te stimuleren. Uiter aard gaat het daarbij ook om ledenwinst voor vis clubs, maar het eigenlijke doel is de hengelsport in het algemeen te promo ten. Ondanks het feit dat er ieder jaar 600.000 sportvissers een henge- lacte aanschaffen op het postkantoor, bleek het aantal sportvissers de laatste jaren toch dalen de. Daar is een eind aan gekomen. Wellicht zijn daar de initiatieven van de laatste jaren niet vreemd aan. Het aantal sportvissers daalt niet meer. Op de nationale hengeldag organiseren bijna alle hengelvereni- gingen in Nederland acti viteiten voor jong en oud. Zo zijn er viswedstrijden, behendigheidsproeven enz. De NWS heeft op dat gebied nogal wat pu blicaties het licht doen zien, die een leidraad zijn voor het gaan vissen met de jeugd, het vissen met gehandicapten, enz.. Deze publicaties zijn op aan vraag verkrijgbaar bij de NWS. De O VB doet een duit in het zakje door een cursus jeugdvissen ter beschikking te stellen, waarnaast de normale lesbrieven en knipplaten van de OVB uiteraard van groot nut kunnen zijn. De nationale hengel dag heeft als tweede doel mensen te bewegen weer te gaan vissen, een zin volle bezigheid hebben, de natuur leren kennen en waarderen. Dat sport vissers naast het inrich ten van talloze viswate ren en het opnieuw be volken van visarme wa teren vis willen vangen, is duidelijk. De jeugd wordt daarbij geleerd dat vissen ook verantwoord dient te gebeuren, van daar dat de laatste jaren vele jeugdcursussen van de grond zijn gekomen. De OVB houdt voor het tweedejaar (nu in Sneek) een jeugdhengelkamp De begeleiders voor dit kamp wordt enige weken daarvoor, op 7,8 en 9 juni, een cursus gegeven door de OVB en enige bekende Nederlandse hengelspor- ters. Ondanks het grote succes van 1987 blijkt el nog ruimte te zijn voor volwassen cursisten om de hengelkampen te draaien. Uiteraard kan men zich nu reeds opge ven voor volgend jaar. Inlichtingen over hen gelkampen, jeugdcursus sen en lesmateriaal kan men inwinnen bij OVB Buxtehudelaan 1 te Nieu- wegein (afd. voorlich ting). Voor publicaties op het terrein van hengelda- gen, viswedstrijden en andere hengelactiviteiten kan men zich wenden tot NWS, postbus 288, 3800 AG Amersfoort en/of NVH p.b. 94 3800 AB Amersfoort. STBURG - Na een on- lerbreking van twee jaar itaat de 220 kilometer lange rtocht Oostburg-Ger- ardsbergen-Oostburg peer op de kalender van de iederlandse Rijwiel Toer Unie. Het is een unicum dat :r in Zeeland een klimtoer- ocht start. Die telt zelfs nee voor het Nederlandse dimmersbrevet. Toertochten moeten zwaar ijn, grote afstanden, moeilijke wegen, klimmetjes en vrije snelheid. Dit is den tendens van le laatste jaren," aldus Jaap ran Espen, secretaris van de organiserende vereniging TIO lit Oostburg. Op 5 juni tussen 7.00 en 08.00 uur kan men voor leze vrije toertocht inschrijven >ij café De Tol in Oostburg. Vroeger was het een toer- pcht achter voorrijders met en snelheid van 23 kilometer ier uur. De pauze was in Ger- iardsbergen en de liefhebber »n dan de muur beklimmen, lit was wel vrijwillig, want hij as niet in de route opgeno- en. Nu krijgen de deelnemers et alleen de bekende muur [oor de wielen, maar ook de idelaere, Eikenberg, Varet- fcrg, Kapelleberg, Steenberg ■n de Schorisse. Behalve de -eeuws-Vlaamse toerfietsers 'erwacht men ook veel deelne mers uit Midden- en Noord- Nederland. fILBURG - De Noordbra- antse Christelijke Boeren- °nd beschikt met ingang ln 1 juli over een milieu- edewerker. Op die datum 'eedt ir. M. Brinksma bij 'e NCB in dienst, lat maakte NCB-voorzitter A. ^"jnhouwers deze week be- •end op een themadag. Aanlei- "g om 'de kennis in eigen nis te vergroten' zijn volgens ■atijnhouwers 'de vele vragen 'anuit de leden'. U inksma is in 1985 afgestu urd in Wageningen. Hij is nu .8 werkzaam bij het inge- "eursbureau IWACO. winksma zal vooral onder- unend bezig zijn voor de le- w» de NCB en bij de voor- ofeJ m8 van het beleid van hoofdbestuur met betrek- S tot milieuvraagstukken. Cl d m bi N g' N bi Vi zi m di wi de ti D V v l€ vi te m rr la m H te Zc di ri; le m ze w ee he co ar re di VI el la se Wi do Be da Dj do die uil Ri scl Wc scl die ge dr: K. Vo scl dei

de Stem | 1988 | | pagina 8