ii NAVO wil studie kostenverdeling investe: VS: 'hardere maatregelen" tegen Noriega REGERING WIL PRIJSCONTROLE OPHEFFEN EN LONEN VERLAGEN 'Opera van Vlaanderen' vecht voor voortbestaan BUITENLAND PARTEM FINANCI Unicef bindt strijd aan tegen aids bij kinderen Opnieuw bombardementen Israël op pro-Iraanse stellingen in Libanon DE STEM BUITENLAND VRIJDAG 27 ME11988 ft! BELGRADO (AP) - Joegoslavië wordt op nieuw geconfronteerd met een golf van sta kingen. De jongste ac ties werden woensdag ingeluid en gisteren pas goed ingezet door enkele duizenden werknemers. Protest Algenplaag rukt op langs Noorse kust Overeenkomst Turkije en Griekenland ARTIESTEN VERKLAREN 'REGERINGS-BOEKHOUDERS' DE OORLOG NIEUWSOVERZICHT 'Even tijd voor een praatje' Syrisch/Iraans akkoord over zuiden Bayrut Blanke agenten ter dood veroordeeld VS tasten dieper in de beurs voor hulp Giflozing bedreigt drinkwater in Ontario HELMOND (ANP) - Volvo Car, de enige sei nenauto's in Nederland, jaar verder kan toenemi [over 1987 uitkwam op 2C winst van 5 miljoen guld^ Politietop Mexico vervangen na moorden Traore nieuwe voorzitter OAE Opperste Sovjet keurt wet coöperaties goed Geringe handel op Amsterdamse beurs T21 WASHINGTON (DPA/ RTR) - Na het mislukken van de onderhandelingen, gericht op het aftreden van de Panamese sterke man, generaal Manuel Antonio Noriega, overwegen de Ver enigde Staten 'hardere maatregelen' te treffen. Dat is gisteren in regerings bronnen in Washington vernomen. De Amerikaanse krant New York Times haalde een rege ringsfunctionaris aan, die meent dat bij het mislukken van de onderhandelingen met Noriega 'drastischere actie' als 'enig alternatief' overblijft. Volgens de Republikeinse se nator Alfonse d'Amato dienen de VS nu ook te overwegen of zij 'geweld' kunnen gebruiken om hun doel, het aftreden van Noriega, te bereiken. Naar in Washington verluidt zou de Amerikaanse regering van plan zijn de afgezette maar door de VS nog altijd erkende Panamese president Eric Ar- turo Delvalle 'lijfelijke be scherming' aan te bieden. Del valle is in Panama ondergedo ken. Ook overweegt het Witte Huis, zo menen regeringsfunc tionarissen, de Panamese mili tairen tegen de sterke man No riega op te zetten. Daarnaast is het mogelijk een door de Ame rikaanse inlichtingendienst CLA geleide propagandacam pagne op touw te zetten en een alliantie in het leven te roepen van Latijnsamerikaanse lan den die tegen het bewind-No- riega gekant zijn. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz, verklaarde woensdagavond eveneens dat de VS, bij him pogingen No riega te verdrijven, nauwere samenwerking kunnen zoeken met andere landen in Latijns Amerika. Dat het Witte Huis de mogelijkheid van een staatsgreep tegen de Panamese generaal niet uitsluit, bleek uit een opmerking van ondermi nister van buitenlandse zaken Michael Armacost. Volgens hem is een staatsgreep iets waarmee Noriega „altijd reke ning dient te houden". Stakingsgolf in Joegoslavië Ë&ÉÊm De stakers protesteren te gen de plannen van de re gering, die de prijscontrole wil opheffen en de lonen aan banden leggen. De Joegoslavische pers maakte melding van mijnstakingen in de republieken Bosnië en Ser vië en in de zuidelijke provin cie Kosovo. In Belgrado werd gestaakt door constructie-ar beiders en in Montenegro door het personeel van een plaatse lijk ziekenhuis. Ook werd donderdag ge staakt door het personeel van het openbaar vervoersbedrijf Kosovo-Trans in de provincie hoofdstad Pristina, door de chauffeurs van Transservis in het centraal gelegen Tuzla en door arbeiders van een textiel fabriek in Cazin in Bosnië. De stakingen zijn bedoeld als protest tegen het economische hervormingsprogramma van de regering dat voorziet in ver dere loonsverlagingen en te vens de prijscontrole wil laten varen. Het inflatiepeil schom melt momenteel rond de 170 procent. De nieuwe bezuinigings maatregelen van de regering zouden aanvankelijk per 15 mei van kracht worden. Omdat echter verwachte nieuwe le ningen van westerse crediteu ren uitbleven, werden de maat regelen opgeschoven naar be gin juni. Joegoslavië kampt niet alleen met een huizenhoge inflatie, maar zit ook nog met een buitenlandse schuld van 20 miljard dollar. De regering wil in juni de lo nen aan strikte banden leggen, hetgeen in veel gevallen op loonsverlagingen van maar liefst 30 procent neerkomt. Te gelijkertijd heeft de goederen sector laten weten fikse prijs stijgingen te zullen doorvoeren zodra de huidige prijscontrole van de baan is. Verleden jaar was Joegosla vië het toneel van een onge kend hoog aantal stakinsgac- ties. In dat jaar vonden in to taal meer dan 1.600 stakingen plaats waarbij ruim 300.000 werknemers betrokken waren. Defensieminister Van Eekelen in gesprek met zijn chef staf generaal G. Huyser vlak voor het NAVO-beraad in Brus sel. - FOTO ANP Van onze correspondent BRUSSEL - De NAVO begint op korte termijn een uitge breide studie naar de mogelijkheden van een betere kos tenverdeling over de lidstaten. Met dat besluit hebben de defensieministers van de NAVO, aan de vooravond van de top Reagan/Gorbatsjov in Moskou, een fors Amerikaans/ Westeuropees conflict over de verdeling van de NAVO-las- ten voor zich uitgeschoven. Een aparte werkgroep moet de defensieministers uiterlijk eind dit jaar adviseren over een gezonder kostenverdeling, efficiënter wa- peninzet en -productie en een zuiniger beheer. De NAVO moet daarmee de jaren negentig in. Maar ook in de cember, zo verwacht minister Van Eekelen, zullen de problemen nog niet de wereld uit zijn. „De kwestie zit bij de Amerikanen heel diep. Mijn Amerikaanse collega Carlucci heeft sterk benadrukt dat niet alleen de Amerikaanse regering en het Congres, maar ook de gemiddelde Amerikaan vindt dat wij aan defensie te weinig uitgeven". NEW YORK (IPS) - Unicef, het VN-Kinderfonds, bindt de strijd aan met het groeiende aantal aids-ge- vallen bij kinderen en vrou wen in veel Afrikaanse lan den. Gisteren maakte de or ganisatie in New York een actieplan bekend. Unicef-directeur James Grant verklaarde dat begonnen wordt in midden-, oost- en zui delijk Afrika, omdat daar de meeste gevallen van aids zijn geconstateerd. Aids vormt zo'n groot probleem in deze regio dat de vooruitgang die Unicef de afgelopen jaren boekte bij de kinderzorg verloren dreigt te gaan. De Wereldgezondheidsorga nisatie (WHO) schat dat ruim een miljoen Afrikanen besmet OSLO (REUTER) - Een al- gengordel die al een groot deel van het zeeleven voor de kusten van Zweden en Noorwegen verstikt heeft, is gisteren verder opgerukt in de richting van rijke vis gronden langs de Noorse westkust. De ramp, die een krant in Noorwegen heeft aangeduid als 'het Chernobyl van de zee', kan volgens wetenschapsmensen veroorzaakt zijn door chemi sche vervuiling. De kans be staat dat de algen, die het wa ter slijmerig en het zeeleven onmogelijk maken, giftig zijn. Het warme, zonnige weer stimuleert de groei van de al gen. De zuidenwind drijft de gordel steeds verder in noorde lijke richting. Rond het mid daguur bevond hij zich ter hoogte van de havenstad Sta- vanger. zijn met het aids-virus. Omdat op dit continent de ziekte vooral door heteroseksuele contacten wordt overgedragen, bestaat de helft van de patiën ten uit vrouwen. Daarom zijn ook veel pasgeboren baby's be smet. De campagne in Afrika is gericht op voorlichting en op leiding van medisch personeel. De veiligheid van inentings programma's moet worden verhoogd en er worden studies gemaakt van de effecten die aids in verschillende landen heeft. Deze zullen de basis vor men voor later te nemen spe ciale maatregelen, aldus Grant. ANKARA (AP) - Tur kije en Griekenland hebben na een drie daagse bijeenkomst in de Turkse hoofdstad Ankara overeenstem ming bereikt over nau were economische en culturele betrekkingen. Dit is gisteren bekendge maakt tijdens een geza menlijke persconferentie van de Griekse Minister van Economische Zaken Panayotis Roumeliotis eri de Turkse Minister van Buitenlande Zaken Adnan Kahveci. Er komen verdragen voor economische, indu striële, technische en we tenschappelijke samen werking. Ook is afgespro ken dat zal worden ge werkt aan de verbetering van een spoorwegnetwerk en de telecommunicatie tussen de twee landen. Turkije en Griekenland zijn eveneens overeenge komen onjuiste en verte kende informatie uit leer boeken te halen. Over het probleem van de eigendommen van Grieken in Turkije is be sloten dat hiervoor spoe dig een oplossing zal wor den gezocht. De Turkse regering zette in 1963 meer dan 12.000 Grieken het land uit na hevige gevechten tus sen de Griekse en de Turkse gemeenschap op Cyprus. De eigendommen van de Grieken, zoals on roerend goed, mochten niet worden verkocht. Op de Westbank arresteren drie Israëlische militairen een Palestijn die 'geheime docu menten'bij zich zou hebben. FOTO AP MARJAYOUN (RTR/AFP) - De Israëlische luchtmacht heeft gisteren opnieuw aan vallen uitgevoerd op pro- Iraanse stellingen in Zuid- Libanon. Volgens Libanese veiligheids functionarissen bombardeer den Israëlische gevechtsvlieg tuigen doelen van Hezbollah- strijders in het dorp Louwai- zeh. Het is sinds woensdag de derde aanval op dit bolwerk van de Hezbollah dat buiten de door Israël verklaarde veilig heidszone ligt. Het door Israël gesteunde Zuidlibanese leger (SLA) kamde gisteren Louwaizeh uit op zoek naar Hezbollah-ledenw Woensdag zouden minstens 40 strijders van het islamitische verzet zijn omgekomen tijdens langdurige gevechten tussen Hezbollah-leden en het SLA. De christelijke Libanese militie werd door Israël vanuit de lucht gedekt. Volgens veilig heidsfunctionarissen heeft de Israëlische luchtmacht Lou waizeh woensdag twee keer bestookt. Israël viel woensdag tevens het Palestijnse vluchte lingenkamp Ain al-Hilweh in Sidon aan. Daarbij vielen éen dode en vier gewonden. In het zuiden van Bayrut hebben rivaliserende shi'iti- sche moslims in de nacht van woensdag op donderdag zware gevechten geleverd. Veilig heidsfunctionarissen zeiden dat de pro-Iraanse Hezbollah- strijders en de pro-Syrische Amal-militieleden de gehele nacht hebben gevochten. Daar bij zouden minstens drie doden en 27 gewonden zijn gevallen. Door Frans Boogaard BRUSSEL - „Door de bank geno men zijn artiesten vredelievende mensen, die alleen maar bezig zijn met hun kunstbeoefening. Maar nu zullen we naar buiten toe laten merken dat we ook weten wat actie voeren is. Niet langer met ludieke acties, zoals gratis concerten voor het publiek, maar met harde acties: het afsluiten van wegennetten, het zoveel mogelijk ontregelen van het openbare leven. We kunnen niet anders meer; we staan nu met de rug tegen de muur". Terwijl een selecte afvaardiging van het gemeenschappelijk vakbondsfront zich bij de Vlaamse Cultuurminister Patrick Dewael presenteert met dozen vol handtekeningen, gericht op het voortbestaan van de Opera van Vlaan- deren, houdt Ronald De Clopper van de socialistische vakbond ACOD in het Antwerpse operagebouw de wacht. Al sinds begin deze maand houden hij en zijn mensen de opera's in Gent en Antwerpen bezet. Zware kettingen ver grendelen de toegangsdeuren, die maar af en toe opengaan voor een benefiet voorstelling. Het opera-personeel, dat in zijn geheel - 366 mannen en vrouwen - met ontslag wordt bedreigd, wil op die manier zijn afkeuring uiten over de kille boekhoudersmentaliteit van de fi nanciers: de stadsbesturen van Gent en Antwerpen en het Vlaamse gemeen schapsministerie van Cultuur. Een wanhoopsdaad van mensen, die nu be reid zijn tot het uiterste te gaan. „De problemen waar wij mee af te rekenen hebben", zegt Ronald de Clop per in een poging tot uitleg, „zijn eigen lijk te talrijk om op te noemen. Door puur mismanagement zit de Opera van Vlaanderen financieel totaal aan de grond. Vorig jaar hebben we al twee maanden zonder salaris gezeten. Om dat we de relatie met ons publiek altijd heel belangrijk hebben gevonden, zijn we toen toch maar weer aan de slag ge gaan. Maar over deze maand hebben we maar weer een deel van ons salaris ontvangen en voor volgende maand is er helemaal niets. Dat kan zo niet lan ger". Acht jaar geleden leek voor de Opera van Vlaanderen juist een zo mooie toe komst weggelegd. Er kwam een inter gemeentelijk samenwerkingsverband voor de twee gezelschappen in Gent en Antwerpen. Beide steden zouden fors bijdragen, de tekorten zouden worden aangezuiverd door het Vlaamse Cul tuurministerie. Maar van al die mooie afspraken kwam weinig terecht. Ant werpen deed zijn best, maar zat met een fors begrotingstekort. Gent koppelde de subsidie aan een bijdrage van het na tionale ministerie voor Openbare Wer ken voor de restauratie van het sterk verwaarloosde Gentse operagebouw en de voorganger van Cultuurminister Dewael grendelde de bijdrage van het Vlaamse gewest af op 200 miljoen frank. Als gevolg daarvan zat de Opera van Vlaanderen dit vooijaar met een tekort van zo'n 25 miljoen gulden. De schuld eisers verdrongen elkaar op de stoep en nadat zij beslag hadden gelegd was er voor lonen geen geld meer. „Je kunt", zegt Ronald De Clopper, „dit allemaal op de bult schrijven van mensen die een mooie post in het openbaar bestuur be kleden, maar die van cultuur geen ver stand hebben. En die het ook nauwe lijks interesseert wat hier gebeurt". De klap op de vuurpijl kwam deze week. Dewael kondigde aan dat voor de Opera van Vlaanderen een nieuwe ver eniging zonder winstoogmerk wordt gesticht. Met ingang van 6 juli trekt zijn departement zich terug. Alle 366 perso neelsleden worden ontslagen, waarna ongeveer twee-derde zich bij de nieuwe vereniging kan melden. Na een examen te hebben afgelegd, waaruit blijkt dat ze voor hun functie geschikt zijn. De twee koren en de twee orkesten worden samengevoegd, waardoor gelijktijdige uitvoeringen niet meer mogelijk zijn. Om kosten te besparen mogen in Ant werpen tot medio 1990 geen eigen opera-uitvoeringen meer worden ver zorgd. In Gent nog langer niet, omdat daar eerst de opera moet worden opge knapt. „Dat is voor ons allemaal onaan vaardbaar", zegt De Clopper. „Want af gezien van alle afspraken en contracten die daarmee worden geschonden, kun nen wij ons publiek (dat soms voor de helft uit Nederland komt - red.) niet uitleggen waarom wij zo lang niks doen". In ploegendiensten houdt het opera- personeel uit protest nu al weken de opera's van Gent en Antwerpen bezet. Voor het publiek zijn bezettingsconcer ten verzorgd, en in gerichte campagnes proberen de actieleiders duidelijk te maken hoe grof ze aan de kant zijn ge zet. „Het hele plan van Dewael", zegt De Clopper, „heeft met artistiek beleid niks te maken. Het is een puur boek houdkundige operatie. Maar ondertus sen is de pap gestort. Men wil de vak bonden niet bij het overleg betrekken en men weigert externe deskundigen te raadplegen". I President Reagan en zijn vrouw Nancy praten tijden een wandelingetje in Helsinki met twee meisjes. De Sov. jetrussische partijleider Michail Gorbatsjov en de Amerj- kaanse president zullen elkaar tijdens de komende topbij. eenkomst in Moskou niet vijf maal ontmoeten, zoals eer, der overeengekomen, maar vier maal. Dat heeft de woor<j. voerder van het Witte Huis Marlin Fitzwater gisteren be kendgemaakt. In totaal zullen de leiders van de twee supermogendheid elkaar naar verwachting zes uur spreken. Op de vraat waarom in plaats van twee bijeenkomsten maan dot slechts één bijeenkomst plaatsvindt, antwoordde Fitzwa ter dat Gorbatsjov die dag nog aan een 'binnenlandse ver plichting' dient te voldoen. Volgens de Amerikaanse zeg$. man zijn dergelijke agendawijzingen op het laatste mo ment eerder regel dan uitzondering voor topbijeenkom sten. FOTOAP i BAYRUT/DAMASCUS (RTR/AFP) - Syrië stuurt vandaag 7.000 man troepen naar de zuidelijke buitenwijken van de Libanese hoofdstad Bayrut om toe te zien op naleving van een akkoord dat is gesloten met Iran. Het verdrag moet een eind maken aan de bloedige strijd tussen de shi'itische Amal- militie, die door Syrië wordt gesteund, en de pro-Iraanse: Hezbollah. De leider van Amal, de Libanese minister justitie Nabih Berri, heeft dit gisteren verklaard na besprekingen in Damascus met de Syrische vice-president Abdel Halim Khaddam. In Damascus bevestigde later de Syrische minister van voorlichting, Mohammad Salman, dat de Syrische troepen vandaag de zuidelijke buitenwijken van Bayrut binnentrekken om de orde te herstellen. Het 40 km2 gebied, voornamelijk sloppenwijken, is de afgelopen weken bijna geheel door de pro-Iraanse Hezbollah (partij van veroverd op de Amal-militie. Bij de bloedige strijd tussen beide shi'itische groepen zijn zeker 300 mensen om het leven gekomen. JOHANNESBURG (AP) - Een rechtbank in Zuidafrika heeft gisteren twee blanke politiemannen ter dood veroordeeld we gens moord op een zwarte jongen die werd mishandeld doodgeschoten door de agenten. Als de executies worden voltrokken zal het voor het eerst zijn dat blanke politiemannen worden opgehangen wegens mis drijven die zij pleegden tijdens dienst in een zwarte woonwijk. De agenten zouden dronken zijn geweest toen zij de jongen vermoordden. - - WASHINGTON (RTR-DPA) - De Verenigde Staten zullen in het begrotingsjaar 1989 voor 14,3 miljard dollar aan buiten- i landse hulp - waaronder negen miljard aan militaire en 4,51 miljard aan economische steun - beschikbaar stellen. Het Huis van Afgevaardigden gaf met 328 tegen 90 stemmen zijn fiat aan het desbetreffende wetsvoorstel. Vergeleken met het vorige be grotingsjaar is er nu ruim 700 miljoen dollar meer beschikbaai. Zoals al jaren gebruikelijk is gaat het leeuwedeel van de den naar Israël en Egypte. Israël krijgt drie miljard dollar: IJ I miljard aan militaire en 1,2 miljard dollar aan economische I steun. Voor Egypte is een bedrag van 2,1 miljard dollar opge voerd: 1,3 miljard militaire en 815 miljoen dollar economische steun. SARNIA (RTR) - In de Canadese provincie Ontario zijn vier waterzuiveringsinstallaties uit voorzorg stilgelegd nadat een chemische fabriek zwaar giftige chemicaliën in een rivier had geloosd. Een woordvoerder van het Ministerie van Milieuzaken van Ontario, Gord McRae, zei gisteren dat het nog niet duide lijk is of de installaties op tijd zijn stilgelegd en of het drink water al dan niet is vergiftigd. Volgens McRae is 12.000 kilo- gram kankerverwekkend vinylcianide, een grondstof voor de I A IWI O "T" C D H A vervaardiging van synthetisch rubber, in de rivier terechtge-1 H1VIO I I—I ILJ komen. Volgens computerberekeningen is dit 2.500 keer de nor male hoeveelheid. nREDA - Met een miljoe nen kostende Europese 'ampagne wil Keystone Europe, waarvan het hoofd kantoor in Breda is geves tigd, haar positie op de Europese markt voor af sluiters versterken. Voor de campagne heeft John Vanderklift, 'marketing sup port manager Europe, Middle jast and Africa' op het hoofd kantoor in Breda, een compleet nieuwe huisstijl ontworpen. Zijn ontwerp is bij de Ame rikaanse moeder zo goed ont vangen, dat de huisstijl wordt Vol Na een aantal jaren met i de omvang van de investerii ren geleidelijk afnemen, zo schenen j aarverslag. Vorig jaar namen de produktie en de afzet van de 300-serie, een gezinsauto, 'volgens plan ning iets af om plaats te maken voor toename in de produktie van de Volvo 480', aldus het jaarverslag. De Volvo 480 is een meer sportieve en duurdere auto. De produktie bij Volvo Car steeg vorig jaar tot het record van 125.000 auto's en de werkgele genheid groeide met bijna 800 tot 8.169 arbeidsplaatsen. De omzet steeg met 14,6 pro cent tot ruim 2,5 miljard gul den. Na Nederland, waar 30 procent van de omzet werd be haald, is Groot-Brittannië het belangrijkste afzetgebied met 26 procent. De export nam vorig jaar met 18 procent toe, de binnen landse omzet met 7 procent. Volvo Car had vorig jaar minder dan in voorgaande ja ren te lijden onder ongunstige ontwikkelingen van de wissel koersen en kon de winstmarge wat verbeteren door prijsver hogingen. De marge steeg vol gens het jaarverslag ook als ge- Roger Simons LONDEN - De Britse za kenwereld zit tot over de oren in de puree. Zij ver wacht een golf van buiten landse pogingen om in Groot-Brittannië diverse firma's te kunnen bemach tigen. Die bezorgdheid is veroorzaakt door een pertinente weigering van premier Thatchers minis ter van Handel en industrie Lord Young om het bod van de Zwitserse voedselgigant Nestlé op de aandelen van de Noor dengelse snoepgoedfabrikant Rowntree een voet dwars te zetten. Lord Young is kennelijk van oordeel, dat eventuele buiten landse overnamen van grote MEXICO-STAD (IPS) - Tien politiechefs in Mexico-stad zijn I uit hun functie gezet omdat ze verdacht worden van moord, I marteling, corruptie en beroving. Drie van hen zijn inmiddels I in staat van beschuldiging gesteld. Zij zijn echter met een der-1 tigtal agenten gevlucht. Justitie heeft na het bekend worden van het schandaal een 'volledige zuivering' van het politieap-1 paraat aangekondigd. Een complete nieuwe top trad gisteren aan bij de politie in d Mexicaanse hoofdstad. De forse zuivering die door het open-1 baar ministerie is aangekondigd is al de derde sinds 1982.9e I drie politiechefs tegen wie een aanklacht is ingediend, worden verdacht van 'moord door middel van marteling'. Het slachtof fer was Pablo Aguilar Alcala, een commandant van de provm-1 ciale politie. ADDIS ABEBA (RTR/AFP) - De Organisatie voor Afrikaanse I Eenheid (OAE), die in Addis Abeba een topconferentie houdt, heeft gisteren de president van Mali, Moussa Traore, benoemd tot voorzitter voor het komend jaar. Traore, die was voorge-1 dragen door de Zimbabwese president Robert Mugabe, volgt de Zambiaanse president Kenneth Kaunda op. De benoeming van Traore kwam enkele uren nadat de Libi sche leider, kolonel Muammar al-Gaddafi, in een verrassende I stap de president van Tchad, Hissène Habré, had uitgenodigd naar Tripoli te komen om een eind te maken aan hun jaren lange geschillen. Een poging van de OAE om te bemiddelen in de Libisch/Tchadische geschillen, die onder andere de Aouzou- grensstrook betreffen, was woensdag vastgelopen. Volgens de OAE-bemiddelaar, president Omar Bongo van Gabon, zou al leen een persoonlijke ontmoeting van al-Gaddafi en Habré de kwestie kunnen oplossen. MOSKOU (AP) - De Opperste Sovjet, het Russische parlement. I heeft gisteren een nieuwe wet goedgekeurd, die de coöperaties in het land meer vrijheden toestaat. De nieuwe wet is een van de belangrijkste elementen van de economische hervormings politiek van partijleider Michail Gorbatsjov. In de wet worde" de belastingtarieven voor coöperaties vastgelegd. Deze krijg® daarnaast meer mogelijkheden om zaken te doen en bovendie'1 mogen hun eigendommen niet meer in beslag worden genome» door de staat. AMSTERDAM (ANP) - Het is donderdag buitegenwoon stil geweest op de Amster damse effectenbeurs en handelaren deden dan ook hun beklag over gebrek aan affai re. De totale omzet kwam uit op bijna J1.3 miljard, waarvan de obligaties ƒ980 miljoen voor hun rekening namen en de aandelen niet verder kwamen dan een kleine ƒ308 miljoen. De stemmingsindex 9af een lichte verbetering van 0,3 punt tot 83,3 te zien. Voor de obligaties was de stemming vriendelijk bij redelijk drukke handel. De aandelenkoersen bleven behoorlijk op peil en dat kwam mede door de iets bogere noterende dollar. Een uitschieter was Bols die ƒ3 hoger de markt uitging op ƒ120. Stad Rotterdam verbeterde zich eveneens ƒ3 op ƒ123. Océ-van der Grinten noteerde ƒ1,50 hoger op ƒ215,50. Voor bet overige waren de koersveranderingen niet groter dan dubbeltjes en kwartjes. Bij de internationale waarden zakte Unilever na de opleving van woensdag weer in. Het tonds verloor 60 cent op ƒ102,70. Akzo, die de voorgaande dag eveneens blijk gaf van een vriendelijke stemming, voegde zeven dubbeltjes aan 4e koers toe en verliet de markt op ƒ108,50. Koninklijke Olie verloor 80 cent en sloot op ƒ220,20. Heineken, die het moet hebben van mooi zomerweer, zakte donderdag on danks de warmte aanvankelijk 70 cent in, maar herstelde zich in de loop van de dag en sloot met een verbetering van twee kwartjes op ƒ128. Fokker noteerde aan- vankelijk eveneens een paar dubbeltjes la ser, maar haalde dat verlies in en zette met ƒ20,80 een stijging van drie kleine muntjes neer. Op de lokale markt was het uitermate stil en kwam de meerderheid van de koer sen in het geheel niet van haar plaats. Nu- tricia, die op de jaarvergadering een goed b^in van het nieuwe jaar heeft gemeld, was ex-dividend ƒ2,70 beter op een slot- koers van ƒ160 bieden. Kiene zakte ƒ15 '°t ƒ1290. Staal Bankiers haalde het divi dend van ƒ0,50 ruimschoots in en sloot °P ƒ18,80, wat een verbetering van 20 sent betekende.

de Stem | 1988 | | pagina 4