VVD: Sociaal-liberaal of gewoon rechts 'EG moet nu werken aan Europese AOW' PVDA EN KN Wisselend oordeel over aardrijkskunde PAIS WEG BIJ EUROPESE INVESTERINGSBANK: DE STEM CC Zó kan het oc Havo Lbo/mavo -DESTEM- DE STEM ACHTERGROND VRIJDAG 27 ME11988 fes- PAPIER VOOR UW PEN Armoede Zenuwgas Valse hoop Trimmers Rost van Tonningen Verkeer en Waterstaat pESTEM BINNEN Kern Bezwaren Door Frits Stommels OVER HET aardrijkskun- de-examen van gisteren werd heel verschillend geoordeeld: van pittig (lbo/mavo), via „wie flink had gewerkt kwam een heel eind" (havo) tot geen examen met grote verras singen (vwo). Bij havo en vwo was men het erover eens dat de demografische ontwikkeling van Neder land nogal wat puzzel- en rekenwerk gaf. Een vwo-docent aardrijks kunde vroeg zich af of dit puzzelwerk bij een aantal kandidaten niet geleid zal hebben tot gokken. Overigens waren vragen over 'Het Ne derlandse Waddengebied' en de 'Regionale ongelijkheid' letterlijke vragen uit de leer stof. Over het Nederlandse landschap, zowel het zand- als het rivierkleilandschap, werd te weinig en te opper vlakkig gevraagd. De vragen over Indonesië (bevolkingsgroei en transmi gratie) hadden de kandidaten kunnen verwachten, evenals de vragen met betrekking tot het klimaat en de watertekor ten in de Verenigde Staten. De eerste opgave bij econo mische wetenschappen 2 en recht moet voor de vwo-kan- didaten geen probleem zijn geweest. Hier kwamen de ge bruikelijke en veel geoefende journaalposten en berekenin gen aan de orde. De tweede opgave was een korte kost prijssom, waar de kandidaat met toepassing van de be kende formules een heel eind kon komen. De derde opgave ging over met name verzekeringen en de vierde opgave kan heel wat hoofdbrekens hebben opgele verd vanwege de combinatie van theorie en berekeningen. De laatste opgave was een fi nancieringssom en ging over iemand die een huis koopt en daarop een hypotheek afsluit, die door middel van annuïtei ten (jaarlijkse aflossingen plus rente) wordt terugbe taald. In vergelijking met voor gaande jaren waren er veel theorievragen. En wat ook op viel was dat marketing een steeds belangrijker plaats be gint in te nemen. Peter vond dit examen niet zo gemakkelijk. Je moest erg veel op de kleine dingetjes let ten was zijn commentaar. Dat gold wat hem betreft vooral de eerste opgave over de han delsonderneming. Het examen Grieks betrof een tekst uit de 'Ethika' van Plutarchus, die niet bekend staat als een zwaarwichtig schrijver. Dus zo'n tekst is meestal niet zo moeilijk en graaft niet zo diep in de men selijke psyche. Toch had het te maken met een levensles over een weerbare vrouw. Havo had dit jaar voor het eerst het (experimenteel) exa men maatschappijleer. De kandidaten vonden dat er duidelijke vragen werden ge steld. Het examen was in ieder geval, zo oordeelden zij, gemakkelijker dan het schoolonderzoek. Drie onderwerpen waren er aan de orde: de politieke be sluitvorming; de massamedia met onder andere vragen over de commercie op radio en te levisie én arbeid. De docent oordeelde: redelijk actueel en aansluitend op de maatschap pelijke ontwikkelingen en het politieke klimaat. Het examen aardrijks kunde voor havo bestond uit 47 vragen, waarvan er dertien waren gewijd aan de Bonds republiek Duitsland, daarmee verhoudingsgewijs veel aan dacht krijgend. Het eerste on derwerp betrof de demografie van Nederland. Dat bleef ste ken in cijferwerk; vooral af lezen en interpreteren van grafieken en tabellen. Het tweede onderwerp ging over het energieverbruik en de overheidsmaatregelen ten aanzien van energie. Twee andere onderwerpen betroffen respectievelijk het landschap van Zuidlimburg en het duinlandschap. Hier ging het vooral om luchtfoto- en kaartanalyse. Het waren onderwerpen die nog niet eer der waren getoetst. in het algemeen kan wor den gezegd dat de vaardighe den goed aan bod kwamen. Met name waren er veel ar gumenteer- en verklaarvra- gen. Bij andere onderwerpen ging het meer om feitelijkhe den. Yvonne vond het examen Spaans voor mavo-D heel goed te maken, de enige las tige vragen waren voor haar die waar het ging om het in vullen van een woord voor of achter een zin. Naast twaalf zogenaamde communicatieve items, advertenties zogezegd, waren er drie aardige teksten. De eerste ging over een kind van drie jaar dat was verdwaald en een dag en een nacht eenzaam doorbrengt in de bergen. De tweede tekst, die als de leukste werd erva ren, was een verhaal over de zangeres Maria Delmar Bo- net. Zij geeft open lucht-reci- tals in het centrum van Bar celona, waarbij de volksmu ziek haar het meest na aan het hart blijkt te liggen. De derde en laatste tekst betrof vissers die schipbreuk lijden en na zeven dagen rondzwal ken op zee worden opgepikt en weer heelhuids thuisko- Volgens de docente van de Serviam-mavo in Eijsden was het examen, zoals dat heet, op niveau. Yvonne, die de exa mens van vorige jaren had gerepeteerd, vond dit examen een stuk gemakkelijker. In de middaguren moest de mavo zich buigen over het examen aardrijkskunde. De kandidaten vonden het vrij pittig, wat mede lag aan het grote aantal (van 45) vragen. Daarbij kwam dat verschil lende antwoorden bij som mige meerkeuzevragen erg veel op elkaar leken. En dat maakte het er allemaal niet gemakkelijker op. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41, 236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangenOnze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboode- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Max de Bok LEEN GINJAAR, oud-mi- nister voor milieu en te genwoordig voorzitter van de WD, heeft de naam een bezonken, maar tegelijk wat sfynxachtig type te zijn. Op uitbundigheid valt hij niet te betrappen, smaakmakende uitspra ken doen is hem vreemd. Een stille werker, die weet wat-ie wil en die, als het erop aan komt, op zijn strepen gaat staan. Deze Ginjaar werd de meest geschikte voorzitter geacht toen de WD eind 1986 afre kende met het trio Nijpels/ Kamminga/Zoutendijk, het drietal dat er in de ogen van veel WD'ers een potje van had gemaakt. Ginjaar zou, met Voor hoeve als fractieleider en De Korte als eerste man van het WD-smaldeel in het kabinet, de broodnodige rust in de WD terug brengen. Niet de rust van het kerk hof, maar die van een goed georganiseerde partij, waarin mensen elkaar niet naar het politieke leven staan, waarin de straatvechters-mentaliteit vervangen zou worden door de beschaafde discussie over politieke uitganspunten. Een VVD zonder incidenten; een partij die nieuwe inhoud zou geven aan het liberale ge- dachtengoed. Een politiek leider van de partij werd niet gekozen. Niet uit principe - hoewel men dat de goegemeente nog te gelo ven voorhield - maar omdat men de ij dele propagandist De Korte niet wilde en be twijfelde of de gedegen en se rieuze Voorhoeve wel aan sprekend genoeg zou zij n. Bijna twee jaar later is in elk geval één ding duidelijk: de rol van vice-premier De Korte is uitgespeeld. Hij is als mogelijk politiek leider over vleugeld door Voorhoeve. Wiegel ..goedgebekt.. Waarmee overigens niet gezegd is dat de fractieleider, die z'n zaken kent en met steeds meer zelfvertrouwen optreedt, de nieuwe leider van de WD wordt. Ondanks groeiende waardering heeft het WD-kader zich nog niet aan hem gewonnen gegeven. Wie z'n oor bij het partijka der te luisteren legt, hoort nog andere namen: Wiegel, Nij pels en - een steeds krachtiger wordend geluid - Winsemius. De zwakste kanshebber van dat drietal is Nijpels. Ook al doet hij het als minister rede lijk en houdt hij zich buiten de partijpolitieke discussies, hij heeft het vertrouwen nog niet teruggewonnen. Hans Wiegel, de goedge- bekte populist, dan? Of de jo viale moderne manager Pie- ter Winsemius? De beide he ren delen tenminste één be zwaar: ze willen alleen op nieuw minister worden. De groene Kamerbankjes lokken hen niet. i Maar de garantie dat de WD in een volgend kabinet •weer een rol zal spelen, valt niet te geven. In de WD wordt er serieus rekening mee gehouden dat Lubbers na de (verkiezingen de steven zal j wenden richting PvdA. In het CDA wordt die wen ding niet uitgesloten. In de PvdA, nog volop in discussie Voorhoeve ..serieus.. Winsemius ..joviale manager.. - FOTO'S DE STEM/JOHAN VAN GURP over de eigen koers, wordt die kans in een mengeling van hoop en vrees onder ogen ge zien. Van een echte machtsstrijd om het politiek leiderschap is in de WD nog geen sprake, maar het lijkt uitgesloten dat ze tot op het moment waarop de keuze moet worden ge maakt uitblijft. Intussen lijkt de WD ver zeild te raken in een richtin genstrijd. Vandaag, tijdens de algemene ledenvergadering van de WD in Veldhoven, wordt het begin van die strijd gevoerd. Niet door het hoofd bestuur en de fractie, want die kiezen in die strijd (nog) geen partij. Het, bij voorbaat verloren, gevecht wordt in eerste in stantie overgelaten aan het oud-Kamerlid Aart Geurtsen, de voorzitter van de commis sie die in opdracht van het partijbestuur het toekom strapport Liberaal Bestek '90 maakte. Al direct bij de publicatie hakten de commentatoren in de media en van andere poli tieke partijen hard op het rapport in. 'En ruk naar rechts' oordeelde de PvdA. 'Een barrière voor voortge zette samenwerking in 1990', lieten CD A-politici weten. Het hoofdbestuur van de WD en de fractie lieten het aan de leden over om het rap port te beooordelen; de dis cussie in de partij moest niet bij voorbaat gekleurd worden door 'Haagse' oordelen. Een hoffelijk gebaar. Maar die hoffelijkheid wordt tot verdacht zwijgen nu het hoofdbestuur ook niet wenst te reageren op de ruim 2.000 kritische moties die de WD-leden op het rapport van de commissie-Geurtsen hebben afgevuurd. Het hoofd bestuur steekt geen poot uit om Geurtsen en de zijnen voor een zware nederlaag te behoeden. Massaal en voor WD-doen op harde toon wijst de VVD- achterban het rapport af. On genuanceerd, onsamenhan gend, tendentieus, onvolledig, geen integrale toekomstvisie, voor complexe vraagstukken worden slechts eenvoudige oplossingen en simplistische redeneringen aangedragen, aldus samengevat de kritiek uit de achterban. Dus weg er mee of grondig herschrijven. Het hoofdbestuur, gecon fronteerd met de massale kri tiek, probeert een tussenweg te bewandelen. Niet her schrijven en niet in de prulle- mand. Wat er van het Bestek nog overblijft samen met de vol gende week te aanvaarden moties beschouwen als „een van de bouwstenen voor een toekomstig verkiezingspro gramma en een aanzet om tot een (bijgesteld) Liberaal Ma nifest (beginselprogram, mdb) voor de jaren negentig te ko men, waarmee na de komende Kamerverkiezingen een aan vang zal worden gemaakt". Nog anders gezegd: „Het Liberaal Bestek is noch een vervanging van het Liberaal Manifest, noch een vervan ging van het verkiezingspro gramma 1986, noch een voor loper van het verkiezingspro gramma 1990". Zo doe je dat als je aan een rapport elke status wil ontne men. Fijn dat de partij weer eens in discussie is geraakt is, maar jammer eigenlijk dat die discussie over het ver keerde rapport ging. Snel ver geten dus maar, want de echte discussie komt als over enkele maanden de programmacom missie onder leiding van oud minister Toxopeus het ont- werp-verkiezingsprogramma presenteert. Het bestuur-Ginjaar zal zich aan de gang van zaken met het Liberaal Bestek geen buil vallen. Het heeft van be gin af aan elke verantwoorde lij kheid voor de inhoud van het stuk bij de commissie- Geurtsen gelaten. De partij lijkt die houding wel te billij ken, ook al getuigt ze niet van grote bestuurskracht. Door aan het Liberaal Be stek al bij voorbaat elke sta tus - behalve de vrijblijvende status van een discussiestuk - te ontnemen, lijkt de vergade ring in Veldhoven tot een wat wezenloos bijeenzijn te wor den. Ware het niet dat het straatvechtertje Geurtsen zijn rapport gebruikt heeft om een richtingenstrijd in de WD uit te lokken. Een nemingen, strijd waarin hij geheel onge- vraagd fractieleider Voor- hoeve betrokken heeft In een interview met het weekblad De Tijd (29 april) plaatst Geurtsen zijn visie op de toekomst van het libera- lisme tegenover die van Voor- hoeve. De fractieleider (Geurtsen' 'integer, te intellectueel, abso- luut geen uitstraling, afstan- delijk, een conservatief en be- daagd voorkomen') zei ruim een jaar geleden, dat de VVD zich niet door het CDA naar rechts moet laten drukken vernieuwend sociaal-liberaal' moet zijn en zijn eigen weg naar het politieke midden moet zoeken. Geurtsen, die met Liberaal Bestek een on versneden conservatief rechts stuk op tafel heeft gelegd,, verafschuwt de lijn-Voorhoe ve. De ruim 2.000 moties die de achterban op het Bestek heeft losgelaten, doet hij af met: „Nogal voorspelbaar omdat velen Bestek slecht hel gelezen of zich te zeer hel laten leiden door de wat harde toon van het verhaal". Voor Geurtsen is er aan de hand. Zijn lijn zal op het Veldhovense congres win nen. En dat vindt hij maar goed ook want „de Voor hoeve-lijn moeten we maar vergeten. Echt, in ieders be lang". Een dreigementje kan ook nog wel af. Als de parti bijvoorbeeld uitspreekt dat het minimumloon moet wor den afgeschaft of desnoods verlaagd, „dan kan de fr dat onderschrijven of niet Doet men dat niet, dan m men goede kans er straks niet meer bij tezijn". Geurtsen blijft optimist Zijn lijn zal winnen, elke an dere veronderstelling is ir reëel. Zou hij gelijk krijgen, dan ziet het de toekomst er voor de VVD en voor Voor hoeve slecht uit. Door Frans Boogaard OM HET EUROPA van de twaalf tot een werkelijke eenheid te smeden, zijn een paar 'dramatische' stappen nodig. Eén van die stappen is een goede oudedags voorziening die voor alle EG-burgers gelijk moet zijn. Dat is de mening van dr. A. Pais, die begin juni afscheid neemt als vice-president van de Europese Investeringsbank in Luxemburg. Volgens Pais (58), die van '77 tot '81 Minister van Onderwijs was in het eer ste kabinet-Van Agt, mag de sociale eenwording van Europa niet achterblijven op de economische samensmel ting. Een 'Europese AOW' moet naar zijn oordeel een yan de eerste sociale verworvenhe den zijn voor alle twaalf de lidstaten. Pais zou die deels gefinancierd willen zien uit EG-fondsen die nu worden aangewend om landbouw overschotten weg te werken, een besteding waarvan het sociaal rendement zeer twij felachtig is. Tijdens een lunchgesprek met Nederlandse journalisten in Brussel stelde Pais dat de Europese eenwording van es sentieel belang is, maar dat de twaalf lidstaten nog tot lang na 1992 bezig zullen zijn om hun monetair, economisch en sociaal beleid onderling beter op elkaar af te stemmen. Volgens de vice-president van de EIB is het tempo van de eenwording niet hoog ge noeg en is één Europa on denkbaar als er niet hard wordt gewerkt aan de instel ling van een aparte begro- tings-autoriteit en monetaire autoriteit met elk een vrij ver doorgevoerde autonomie. De huidige EG is nog steeds te veel een agrarisch samenwer kingsverband, dat voor inte gratie op andere terreinen te weinig middelen heeft. „De Nederlandse land bouwcommissaris Andriessen heeft prima voorstellen ge daan om daarin verandering te brengen, maar die voorstel len-zijn in mootjes gehakt. Wat ervan overgebleven is, is maar een zeer slap aftreksel van wat hem aanvankelijk voor ogen stond", zegt Pais. Niettemin vindt Pais dat de Europese Commissie onder voorzitterschap van de Frans man Delors een 'prestatie zonder weerga' heeft geleverd door weer vaart in de Euro pese samenwerking te bren gen. „Op die weg moeten we verder, want om de doelstel lingen van 1992 te halen, zal er de komende vier jaar meer moeten gebeuren dan er de afgelopen dertig jaar is ge beurd". Pais, die op 6 juni regle mentair aftreedt bij de EIB, liet zich niet uit over zijn toe komstplannen. Hij wil in elk geval meer tijd gaan door brengen bij zijn vrouw, oud- minister Schoo, die in New Delhi de Nederlands ambas sadeur is. Over zijn opvolging bij de Europese Investerings bank is een forse ruzie ont brand tussen België en Lu xemburg, die beide menen op zijn zetel aanspraak te kun nen maken. Dr. A. Pais FOTO ANP Het ontkennen van de zoge naamde nieuwe armoede, wat zou iemand daarmee voor kunnen hebben, vraagt u in de Stem. U refereerde aan artikelen van Leo Derksen in de Telegraaf. Op uw vraag wil ik graag een antwoord geven. 1. Armoede is een rekbaar begrip. Ook ik hoorde in mijn jonge tijd van schrik barende toestanden in de vorige eeuw, toen er nog geen sociale voorzieningen waren. Gelukkig dat die tijd, hopelijk voorgoed, voorbij is. 2. De zogenaamde nieuwe armoede is onvergelijkbaar met de oude echte armoede. Ze is inderdaad de armoede van de luxe. De welvaart heeft ons allen verwend. Arm is nu: geen nieuwe tv, wasmachine of koffiezetap paraat kunnen kopen als het oude stuk is, geen tele foon kunnen betalen, dus gebrek aan sociale contac ten, niet met vakantie kun nen gaan in het buitenland, kinderen geen lid kunnen laten worden van een hocky-club enz. enz. Het heeft geen zin dit alles te ontkennen maar wel is het de vraag of we het armoede moeten noemen. Zelf zijn we ook begonnen zonder te lefoon, zelfs zonder electri- citeit, geen enkel electrisch apparaat dus. We hebben voorts hetzelfde meubilair nog dat we aanschaften toen we bijna 50 jaar geleden trouwden. We klaagden toen niet en we doen het nog niet. 3. Toen de paus dezer da gen Paraguay bezocht las ik dat van de 15 miljoen inwo ners van dat land er 13 mil jard onder de armoedegrens leven. Dat is maar één voor beeld. Als we daaraan meer dachten zou geklaag en ge- protesteer dan niet in onze mond besterven? Hoe durft dan ds. van der Zee van de Raad van Kerken, doelend op die nieuwe armen, te spreken over 'godgeklaagd en mensonterend"? 4. Lubbers beweerde on langs dat wij de beste so ciale voorzieningen hebben van Europa op Zweden na. Maar Zweden gaat kapot aan de welvaart. Trouwen doet men er weinig meer. Het aantal zelfmoorden, vooral onder jongeren, is er het hoogst. 5. In de Stem stond eens een interview met een pater, hier met verlof, die al jaren lang werkt onder de arm- sten in Noord Brazilië. Toen hij hier de luxe en de weelde zag en daarbij tegelijk con stateren moest een grote on voldaanheid en ontevreden heid, protesten en demon straties aan de lopende band, reageerde hij letter lijk aldus: „Als ik het goed zie zijn vele armen ginds rijker dan vele rijken hier". Moeten we niet af van de gedachte dat rijkdom en ge luk zouden bestaan in het hebben van materiële goe deren? Er zijn gelukkig vele voorbeelden die het tegen deel bewijzen. Wat niet wegneemt dat we iedereen een behoorlijk bestaan moe ten gunnen in een welva rend land als het onze. Dankbaarheid is helaas een zeer schaars goed geworden, en die zou er juist overvloe dig kunnen en moeten zijn. Een en ander moest mij even van het hart na het le zen van uw artikel. Breda K. Talsma Wat zijn het voor bewinds lieden, die ginds in Den Haag voor ons 'burgers' de dienst uitmaken? Wat is zo'n van Eekelen bijvoor beeld voor een minister? Al leen al op louter zakelijke en politieke argumenten zou je wensen, dat zo'n man, na alle flaters en onjuiste be oordelingen én als staatsse cretaris destijds én thans als minister van Defensie, zo snel mogelijk het veld ruimt en zijn 'ministerium' aan een bekwamer en meer in teger bestuurder zou over dragen. Wie destijds de afschuwe lijke verminkingen van Iraanse soldaten gezien heeft op de televisie, veroor zaakt door zenuwgassen, kan slechts tot één conclusie komen en wel, dat dit soort strijdmiddelen zó slecht en zó infaam genoemd moeten worden, dat het gebruik van chemische wapens voor eens en voor altijd verboden zou moeten worden. Maar ondanks diverse verdragen, die hieromtrent reeds bestaan, gaat ook onze Westerse 'beschaving' door met proefnemingen met deze zenuwgassen, omdat volgens Van Eekelen een Canadees onderzoek op dit terrein van 'onvoldoende kwaliteit' genoemd moet worden. Zo'n opmerking is type rend voor een beleid en een moraliteit, die er kennelijk van uitgaat, dat het doel alle middelen heiligt ongeacht het effect ervan (vergelijk kernwapens), en dat het bondgenootschap van de NAVO blijkbar per definitie betekent, dat je voor dik en dun, uit oogpunt van presti ge, machtsevenwicht of wat voor demonische verzinsels dan ook, alle waanzin en on menselijkheid onderschrijft, die 'kenners van de oorlog, het slagveld en vooral van de vijand' maar kunnen be denken. Hoe lang nog zal de wereld en dit land door der gelijke figuren geregeerd en bedrogen worden? Breda A. W. van Mil Ik begrijp de houding van Wies Steal-Merkx goed. Maar zij geeft de mensen (twijfelaars?) een valse hoop. Door haar houding maakt zij de zwakkeren nog zwakker. We doen teveel mee met de maatschappij (harteloos). Daardoor zijn we zwakker en verwend ge worden en doen ook nog veel verkeerde dingen. En we moedigen onszelf en an deren aan met onze zwak heden. Ik weet dat sommi gen erg moeilijk en veel pech hebben, maar ze hoe ven het niet erger maken. Ik heb wat gezocht in het Nieuwe Testament en heb duidelijke antwoorden ge vonden. Toch vind ik het soms moeilijk om te begrij pen. Volgens mij kunnen we de mentaliteit en de maat schappij wel veranderen. En we kunnen de r.-k. kerk niet veranderen. De kerk is juist erg goed voor de zwakkeren. We kunnen proberen ons zelf te verbeteren door min der egoïst - minder heb zucht - minder gemakzucht, meer met de anderen (vooral de zwakkeren) reke ning mee houden (vooral niet aanmoedigen). Ik be grijp de bisschoppen nu be ter en ben dankbaar voor hun volharden. Terwille voor de volgende generatie moeten we meer tegen de gemakzucht vechten. Rijsbergen mevr. Peeters In 'De Stem' heeft u een heel leuk artikel gewijd aan groepen wielrenners welke met name in het weekend doen of zij de enige wegge bruikers zijn. Uit eigen ervaring als aktief loper (jogger) attendeer ik u op de plaag van iedere loper (voor fietsers en wandelaars geldt trouwens hetzelfde), namelijk het gemotoriseerd verkeer op droge zandwe gen. Na je werk met mooi droog weer hardlopen, bete kent gegarandeerd zand happen. Iemand die stapvoets rijdt en duidelijk rekening met je houdt als medeweggebrui ker, valt echt op. Graag no dig ik alle bestuurders uit om, als ze echt geen andere route kunnen vinden, dit voorbeeld te volgen. Boven dien spaart het een was beurt van hun heilige koe uit. Honden kunnen ook een ware plaag voor hardlopers zijn. Menige baas heeft niets meer over zijn hond te zeg gen als die zo'n lekker kuitje ziet bewegen. Meestal pro beren ze je van achteren te pakken. Mijn ervaring is dat als je ze maar continu aankijkt, de meesten af druipen. Sommige bazen bieden hun verontschuldi gingen aan, anderen gaan (overdreven) hun hond be straffen, terwijl er helaas ook zijn die het prachtig vinden wat hun hond pres teert. Als iedereen in het verke ren met elkaar op de open bare weg, ook voldoende re kening met de andere weg gebruiker houdt, zou veel ongenoegen kunnen worden voorkomen. Oosterhout G. Ruiter Nog steeds spreekt men in de Tweede Kamer over de pensioenrechten van Rost van Tonningen. Voor de we- duwen van in de oorlog om gekomen PTT'ers en spoor- mannen die vanaf 1-1-1965 recht hadden op een extra uitkering van de bijstands wet maar toen vergeten werden, heeft men totaal geen tijd uitgetrokken in Tweede Kamer, om die a nog een beetje tegemoet te komen. Mevrouw Van Tonningen geniet nog steeds van 1 pensioen, en de weduwen van de rijksambtenaren spoormannen die geen hulp ontvangen van hun kinde ren moeten het doen met netto 1.200 gulden terwijl ze recht hebben op ongeveer 1.600 gulden. Voor de meeste weduwen is mijn ontdekking te laai gekomen. De oorlog was voor hen een ramp, de uit voering van de Rijksgroeps regeling Oorlogsslachtof fers in 1965 door de Sociale Dienst betekende voor i slachtoffers armoede tot het einde van hun leven. De ambtenaren waren voor deze taak niet geschikt. Roosendaal J. Meesters Ik vraag me het volgende af: kan een minister minis ter zo maar allerlei dingen doen zonder de Tweede Ka mer te raadplegen. Ik bedoel minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat die om de TGV naar Nederland te krijgen - België op aller lei manieren onder druk zet Ik vind dat deze minister toch nogal wat paniekbe- sluiten heeft genomen zoals de verhoging van de aan- schafwaarde van nieuwe auto's voor bewindslieden en de autokeuringen eerst om de de drie en ver volgens weer om de vijf jaa' gehouden moeten worden Minister Smit-Kroes s hierin overigens niet alleen ook bij andere ministeries worden veel verkeerde be slissingen genomen. Dinteloord A. v.d Riet yan onze verslaggever SAS VAN GENT - „Het is niet lonend alle kleine vaar wegen geschikt te maken voor grote schepen en dat 2al dan ook niet gebeuren". (Voorden die minister van Verkeer en Waterstaat N. Smit-Kroes gistermiddag sprak tijdens het jaarlijks congres van schippersvere niging Schuttevaer in de Mee Van onze Haagse redactie den haag - De btw dienstverlening moet v naar 6 procent. Kappers, autorijscholen, ga en tuinders kunnen daardoc Op den duur kunnen door het lagere BTW-tarief zeker 10.000 mensen aan een baan komen, 'maar waarschijnlijk veel meer', aldus PvdA-kamerlid Kombrink. Dat is de kern van een voorstel dat de PvdA-f ractie samen met de werkgeversorganisatie KNOV gisteren presenteerden. De FNV kwam een maand ge leden met een soortgelijk voor stel. De PvdA heeft een nota van het KNOV uit 1986 over het te rugdringen van het 'zwarte' werk aangegrepen om aan de slag te gaan met deze organisa tie. KNOV-voorzitter J. Kam- minga (oud-voorzitter van de WD) zei dan ook dat 'CDA en WD in het verleden afkerig waren van plannen om het hoge BTW-tarief te verlagen'. Hij was zeer positief over de belangstelling van de PvdA om het BTW-ongemak te onder zoeken. Dat leverde op dat de verlaging van het BTW-tarief voor arbeidsintensieve activi teiten gewenst is (wegens werkgelegenheidseffect en fraudebestrijding) en mogelijk is. Volgens Kombrink en Kam- minga toont hun voorstel aan dat de bezwaren die het minis terie van Financiën tot nu toe heeft geuit tegen het onder brengen van sommige diensten onder het lage BTW-tarief niet meer gelden. Financiën heefl altijd gezegd dat de baten (meer werk en meer afdracht belasting) niet opwegen teger de kosten (900 miljoen gulden aan gederfde belasting). Kombrink en Kamminga konden niet aangeven hoe zij deze bezwaren denken te om zeilen. Een financiële onder bouwing van het voorstel ont breekt. „Eerst moeten de an dere politieke partijen maai zeggen of ze het idee aan spreekt. Anders krijg je da iedereen alleen maar naar d< kosten kijkt", aldus Kombrink. Kamminga zei dat de finan ciering van het voorstel nooi ten koste mag gaan 'van de las tenverlichting voor het be drijfsleven', maar Kombrinl weigerde hem daarin bij te val: len. De PvdA'er haalde wel bereke ringen aan van het Centraa Planbureau (CPB) waarui het LEKEN BEELDEN uit ee waarin het voetballeven nog g een belangrijke wedstrijd verbr na de wedstrijd in alle opzichte Voor dat tegenwoordig ze avond- en woensdagnacht de Zowel in Stuttgart - de hoofd een miljoen extra voor veilighe |n Eindhoven was sprake van e net woord. Geen wanklank we actie hoeven te komen. Hoeveel anders en slechter door Ajax gewonnen finale vi net centrum van Amsterdam e rissen politie en raddraaiers er Uiteraard is met het vreedz Stuttgart niet het bewijs gelevt °P de goede weg is. De relcijf Ingeland-Schotland werden b zelfs de grootste optimist me staan. Eén dode, 92 gewondei aan dat het kwaad van het voe 9eroeid. Maar een sprankje hoop m: happening in Stuttgart. Met he strijden om het Europees kaï net te hopen dat PSV-Benfica 08 Engelse supporters zoud ei9en land tot in de lengte va riant drijven waneer ze zich ir afagen. PSV en Benfica en h net ook anders kan. Dit sport °P tegen de herinnering van er Pan finale.

de Stem | 1988 | | pagina 2