8 DE STEM Louis Malle terug naar soberheid Groteske film over wreed beëindigde homo-relatie rriezelen met Wes Craven AU REVOIR LES ENFANTS': GEHEIM OP FRANS INTERNAAT Zomerprogramma Bredase Filmhuis Ennio Morricone leidt het Metropole Orkest 'PRICK UP YOUR EARS' VAN STEPHEN FREARS HE SERPENT AND THE RAINBOW iet een matzwart meer kenmerken- aar die vindt u op Stationwagon een zonder de rugleu- oen. Wilt u dat wel ils bij iedere Sierra ïouding 60:40, zo- >reiden. Tot uitein- leuning helemaal che centrale deur- ige sloten op deu- at soort narigheid, geavanceerde elek- elijke wielophan- naast kunt u ook i SPECIAL JANSTEEN VIELSTRAAT 20 01140-13041 ENWATER 64 3KENS 01172-3230 TWAALF OUDERE FILMS TIJDENS 'MAD, MAD, MAD SUMMER' Paria VRIJDAG 27 MEI 1988 SPEELFILMS OP TV r 00K IN DE BIOSCOOP ST AS jetintglas. IjoorMaijanMes irte raamomujsting. fl HET 'Au revoir les enfants' lijkt de 55-jarige Franse ci- jeast Louis Malle teruggekeerd naar de soberheid van de jouvelle Vague-tijd. Met praktisch onbekende acteurs a geringe technische middelen maakte hij een eenvou- jg, indrukwekkend filmdrama, dat volstrekt niet ver duwend is maar op bijna klassieke wijze - zonder jterlijk vertoon - grote spanning ontwikkelt. Onlangs momineerd voor een Oscar ontving de film vorig jaar al Gouden Leeuw op het filmfestival van Venetië en zes ésars (de Frans Oscar) in eigen land. je Amerikaanse invloed, die Langzaam ontdekt hij het ge- kleur meegespoten buitenspiegels. vielsierdeksels. 4 Atlantic City' en 'Pretty Baby' simerkte, is geheel verdwe en, Net als in 'Lacombe Lu ien' uit 1973 is Malle terugge- eerd naar het door de Duitsers ezette Frankrijk. Het is 1944. [e zien een jongen met tegen- afscheid nemen van zijn noeder en terugkeren naar een atemaat van de karmelieten. lijn oudere broer blijft er on- rerschillig onder. De jongens ijn geüniformeerd, dragen lorte broeken en huiveren ioortdurend van de kou in het negens kolenschaarste onver- rarmde instituut De jonge Julien Quentin is in teruggetrokken leerling, jaar ook een handige scharre- lar in zwarte levensmiddelen, hij ruilt met een manke eukenhulp. Deze Joseph is het aikpunt van spot en pesterijen de jongensgemeenschap, onverwachtse komst van wee onbekende nieuwelingen naakt op de anderen nauwe- ijks indruk. Maar Julien raakt fïntrigeerd door de stille, in- dligente Jean Bonnet, die on- pnerkt een vriend wordt. heim vein zijn teruggetrokken vriendje. Jean heet geen Bon- net, maar Kippelstein. Hij is ondergedoken in het klooster omdat hij joods is. Julien legt een opmerkelijke solidariteit met de joodse jongen aan de dag. Zelfs in een restaurant wanneer de komst van twee zwarthemden een gevaarlijke situatie schept, zwijgt hij. Ook tegen zijn moeder die hen heeft uitgenodigd De eentonigheid en disci pline binnen het internaat en het gedrag van de leerlingen worden indringend geregi streerd Hoewel zich afspelend op een paar honderd vierkante meter vertoont 'Au revoir les enfants' een innerlijke span ning, die je tegenwoordig niet vaak meer tegenkomt. Schijn baar gebeurt er niets. Kleine incidenten, die bedreigend zijn voor de principiële schoollei ding en de joodse onderdui kertjes, worden onnadrukke lijk opgenomen in het dagelijks ritueel. Het kille, winterse landschap en de kou benadruk ken de nooit uitgesproken tra giek van de situatie. Scene uit Louis Malles's 'Au revoir les enfants' met de twee hoofdrolspelertjes Raphael Manesse (rechts) en Rapheal Fejto. - foto concorde De twee onderduikers zouden deze oorlogswinter zonder veel problemen zijn doorgekomen, ware het niet dat er verraad in het spel is. De mankepoot Jo seph neemt op deze manier wraak op alle pesterijen en denkt zich zo belangrijk te ma ken bij de vijand. Eenzelfde soort 'gewone', Franse jongen als 'Lacombe Lucien', die even eens collaboreerde uit een min derwaardigheidscomplex. De consequenties zijn verschrik kelijk, maar worden heel inge togen vertoond. De standvas tige en menslievende prior wordt samen met de joodse jongens weggevoerd Een slot tekst vermeldt hun lot; zij kwamen om in Mauthausen en Auschwitz. Malle heeft de jonge acteurs schitterend geregisseerd Met de schijnbare onverschilligheid van Julien portretteert hij de raadselachtige kinderziel. Hij laat in het midden wat de jon gen bewoog om partij te kiezen voor de onderduiker. Raphael Manesse speelt Julien overtui gend; een gesloten jongen die misschien wel rebelleert tegen de omgeving waar hij met te genzin verkeert Rapheal Fejto is aandoenlijk als de donkere krullebol Kippelstein, die noodgedwongen zwijgzaam is en lijdzaam zijn lot ondergaat 'Au revoir lei enfants' van Louis Malle draait in Cinésol 2 in Breda. 60:40) neerklapbaar. elektronische anti erra's zijn tenslotte :hback Special (5- >tationwagon vanaf dat waarschijnlijk iten van auto's waar- or de dag komen is. PR1NG GIDS. Antropoloog Alan (Bill Pullman, rechts) raakt op Haïti betrokken bij de duistere voodoo- nktijken van priester Peytraud (Zakes Mokae) in de horrorfilm "The serpent and the rain- w'. - foto dip. Door Marjan Mes Met 'My beautiful laundret- te' en 'Sammy and Rosie get laid' heeft de Britse cineast Stephen Frears zich onder scheiden als een onconven tioneel chroniqueur van het eigentijdse Engeland met zijn multi-raciale samenle ving en van de chaos in de moderne seksuele verhou dingen. Absurde tragi-ko- medies met een collage van gebeurtenissen en persona ges die niet psychologisch worden verklaard. In een flitsende montage toont Frears fragmenten van de bui tenkant van het moderne be staan, waardoor een fascine rend, zij het enigszins grotesk tijdbeeld wordt opgeroepen. Tussen deze twee veelgeprezen films in maakte hij 'Prick up your ears', over de fatale liefde tussen de toneelschrijver Joe Orton en diens onfortuinlijke minnaar Kenneth Halliwell. Hij baseerde zijn als een raam vertelling opgezette film op de biografie van John Lahr over Orton. In 1967 werd de toen be roemde toneelschrijver Joe Or ton door zijn jaloerse en wan hopige levenspartner Halliwell met hamerslagen om het leven gebracht, waarna hij een eind aan zijn eigen leven maakte. Het was een zaak die Engeland an onze filmredactie -EVENDE doden, halfver lijken, afgehakte kop- sn die weer gaan leven, ®gen die uit mensenmon- kruipen... Om dat soort fezeleffecten draait het "eindelijk in de film The !rPent and the rainbow", al ïoept regisseur Wes Cra- zich op waargebeurde iten. Is succesvol griezelfilmer van de eerste aflevering van 'A 'Shtmare on Elmstreet' be- ®de Craven zich thans op 31 documentair boek van de '"■fopoloog Wade Davis over *jdoo-praktijken op Haïti. speelt ten tijde van de dic- teur van Papa Doe Duvalier, 6 met zijn corrupte familie *eeens gebruik maakte van :1 voodoo-ritueel om tegen- ®ders uit te schakelea De W "The serpent and the rain- j*1 heeft betrekking op het Jt dat er meer is tussen de '8 en de regenboog dan het itbaar ondermaanse. Met *kre woorden: ere is meer hemel en aarde. Jte antropoloog Dennis Alan 5 Pullman) zien we eerst - els Indiana Jones - de held langen in een duister oer- •ddavontuur. Bij thuiskomst hij de opdracht van een Jteaeeutisch bedrijf om op verdovende middel te 4 '"tengei vinden waarmee voodoo-pries- ters mensen tot levende lijken (zombies) maken, waarna ze tot willige slaven gemaakt kunnen wordea Dit zombiepoeder zou belangrijk kunnen zijn bij het toepassen van narcose tijdens operaties. Alan komt terecht in een ge vaarlijke schemerwereld, waar zombies uit hun graf verrijzen om onder leiding van hoge priester Peytraud (Zakes Mo kae) het dictoriale bewind van Duvalier van dienst te zij a De voodoo-priester heeft de steun van de Ton Ton Macoute, de geheime politie, die de arme bevolking van het land met ge weld onderdrukt. Alan wordt bij zijn tocht door de duistere vodoo-wereld terzijde gestaan door een mooi lokaal meisje, gespeeld door Cathy Tyson; de luxe callgirl uit 'Mona Lisa'. Het avontuur begint met fraaie beelden die authentiek aandoen, o.a. van een exotische begrafenis waar een dreigende atmosfeer omheen hangt. Gra ven maakte de opnamen op het eiland Haïti en in de Domini caanse Republiek. De eerste Amerikaanse film die op dit eiland werd gemaakt en die eindigt met het uitbreken van de revolutie op Haïti en de vlucht van Baby Doe Duvalier. Hoewel een kern van waarheid aanwezig is in The serpent and the rainbow' ontwikkelt het verhaal zich in een ongeloof waardige richting. De speciale (griezel)effecten nemen de overhand bij veel effectvolle tam tam-muziek, die de lief hebbers van het horrorgenre ongetwijfeld de stuipen op het lijf jagen. Wes Craven weet de onderbewuste angsten van zijn kijkers effectief te bespelen, mar maakt het wel erg dol met zijn bovennatuurlijke poespas, waardoor het verhaal aan overtuigingskracht inboet The serpent and the rainbow* van Wes Craven draait in Casino 1 in Breda. Gary Oldman als Joe Orton (links) en Alfred Molina als Kenneth Halliwell in "Prick up your ears'. - fotomovies Van onze filmredactie HET Bredase Filmhuis Concordia draait deze zo mer voor de eerste maal ge woon door. Op 23 juni be gint in samenwerking met de andere grote Brabantse filmhuizen het zomerpro gramma 'Mad, mad, mad summer'. Tot en met 31 augustus worden twaalf oudere films vertoond waarin het fantastische en magische een belangrijkse rol spelen. Gedurende deze periode wordt iedere film drie avonden ach tereen gedraaid, telkens om 21.00 uur. De openingsfilm in Breda, 'Max mon amour' van Nagisa Oshima uit 1986, blijft echter een hele week, tot en met 29 juni. Deze bizarre film naar een scenario van Jean Claude Carrière en met Char lotte Rampling in de hoofdrol draaide nog niet eerder in het zuiden van het land Rampling wordt hierin verliefd op een chimpansee, waarmee zij zich in een huurkamer opsluit om ongestoord te kunnen vrijen. Ondertussen doet haar be schaafde omgeving, waaronder haar eigen echtgenoot, haar best om begrip op te brengen. De overige films zijn over het algemeen veel ouder en werden met succes in de bio scoop vertoond Het zijn o.a. 'Possession' van Zulawski, 'Sweet Movie' van Dus an Ma- kavejev, 'Morgan, a suitable case for treatment' van Karel Reisz, The Shining' van Stan ley Kubrick, 'King Lear' van Kozintsev, 'One flew over the Cuckoo's nest' van Milos For- man, 'Birdy' van Alan Parker en 'Eraserhead' van David Lynch. Diens recente bioscoop succes, 'Blue Velvet' staat eveneens op het programma. hevig in beroering bracht Zes tien j aar eerder had het tweetal elkaar leren kennen op de Royal Academy for Dramatic Arts. Halliwell was toen een veelbe lovend artistiek talent Welis waar met een verschrikkelijke jeugd achter zich en als homo seksueel een paria, maar vast van plan om een beroemdheid te worden. Joe Orton was een gewone arbeidersjongen zon der intellectuele achtergrond, die zich door de ontwikkelde Halliwell niet alleen in de ho moseksuele liefde liet inwijden, maar ook in de wereld van kunst en letteren. Al snel overvleugelde de slimme, begaafde en brutale Orton zijn vriend, die hij daar door in een afhankelijke positie dwong. Halliwell moest genoe gen nemen met de rol van se cretaris, terwijl Joe Orton zich ontpopte als een gevierd kun stenaar, schrijver van o.a. de toneelstukken 'Entertaining Mr. Sloane' en 'Loot'. Maar ook als een zelfverzekerde avontu rier op seksueel gebied. Halli well moest aanzien hoe zijn ge liefde dagelijks de urinoirs af stroopte op zoek naar seksueel genot Uit jaloezie en afkeer hierover en uit afgunst op Or- tons maatschappelijke succes sloegen bij Halliwell uiteinde lijk de stoppen door. 'Prick up your ears' begint met de ontdekking van de zo juist gepleegde moord en ver telt dan in flash backs, die ver weven zijn met het commen taar van Orion's uitgeefster (Vanessa Redgrave) en bio graaf, de geschiedenis van het tweetal. Daarbij ligt het accent op de tekening van het milieu in de jaren zestig, vaak met ab surd sarcasme en hilarische dialogen. Van het ontstaan van de relatie wordt echter weinig zichtbaar. Ook blijft onduide lijk waar Ortons roem op was gebaseerd Aangrijpend is de film daarom ook niet, maar wel boeiend van filmtaal. Gary Oldman speelt de boosaardig grijnzende Joe Orton erg goed, terwijl Alfred Molina de ge kwelde, huilerige Halliwell overtuigend neerzet •Prick up your nn' van Stephen Frears dnuüt tot en met 1 juni in Filmhui» Concordia in Breda, 27 mei in Filmhui» Ooaterhout, 28 mei hij Filmlira Dongen. ZATERDAG Endless love (USA 1981, Ned 2, 21.45 uur). Franco Zeffirel- li's film over een obsederende romance tussen twee tieners. Brooke Shields en Martin Hewitt spelen de hoofdrollen. Theatre of blood (Engeland 1972, Did. 1, 22.05 uur). Mis kende Shakespeare-vertolker besluit zijn critici een voor een op Shakespeariaanse wijze te vermoorden. Bloedige sa tire van Douglas Hickox met Vincent Price en Diana Rigg. Operazione Goldman (Italië/Spanje 1966, Did. 1,23.45 uur). Bij het zoeken naar een verdwenen geleerde stuiten twee agenten op een sabotage-actie met maanraketten. Scaramouche (USA 1952, Did 2, 20.45 uur). Stewart Gran ger als een Franse avonturier in de 18e eeuw, die de moord op zjjn beste vriend wil wreken. Zardoz (Engeland 1973, Did. 2, 23.55 uur). Science fiction- film van John Boorman. Sean Connery is een van de achter gestelde sterfelijken, die het geheim van de onsterfelijkheid wil doorgrondea San Diego, I love you (USA 1944, België 1,16.00 uur). Uit vinder van een opvouwbaar reddingsvlot vertrekt met zijn gezin naar San Diego om zijn uitvinding te promoten. Ko medie met Jon Hall en Buster Keaton. ZONDAG Als ka mej (Zweden 1986, Ned 2, 22.00 uur). Meisje uit een opvoedingstehuis krijgt als laatste kans een modern en tole rant gezin toegewezen. Drama van Kay Pollak. Grfifln Mariza (W.-Duitsland 1958, Did 2,15.15 uur). Ver filming van de gelijknamige operette van Emmerich Kal man met Rudolf Schock en Christine Gömer. Ronja. rovarsdottar (Zweden 1984, België 1, 15.00 uur). Jeugdfilm over een vrolijke roversdochter. Ze komt in de problemen, als ze bevriend raakt met het zoontje van een concurrende bende. MAANDAG Tall In the saddle (USA 1944, Ned. 2,16.17 uur). Cowboy en vrouwenhater John Wayne komt naar een stadje om voor man op een ranch te worden. Western van Edwin L. Marin. Having it all (USA 1982, België 2,20.50 uur). Een mode-ont werpster met een dubbelleven kan niet kiezen tussen twee echtgenoten. Komedie met Dyan Cannon. DINSDAG North west frontier (Engelse 1959, Did 2,20.15 uur). Avon turenfilm waarin Britse militairen een vijfjarige Indiase z prins en zijn gouvernante in veiligheid moeten brengen. Met Kenneth More en Lauren Bacall. WOENSDAG Blue Thunder (USA 1983, Ned 2, 22.05 uur). Actiefilm waarvan later een tv-serie werd gemaakt Roy Scheider speelt de piloot en politieman, die een nieuwe helicopter mag testen. The gossip columnist (USA 1980, Did. 1,20.15 uur). Een am- bitieuze journaliste krijgt tot haar teleurstelling de roddel rubriek toebedeeld. Ze raakt in de problemen als ze een schandaal op het spoor komt. Three women (USA 1976, Did 2, 22.55 uur). Drie vrouwen die gebukt gaan onder de mannen krijgen een bijzondere re latie met elkaar. Sissy Spacek, Shelley Duvall en Janice Rule in film Robert Altman. L'amore (Italië 1947/48, Did 3 WDF, 22.30 uur). Tweedelige hommage van Roberto Rossellini aan Anna Magnani. Eerst is ze een vrouw die een laatste gesprek heeft met haar ge liefde, voordat hij met een jongere vrouw trouwt. In het tweede deel is ze een dorpsidiote. Flesh (USA 1932, België 2, 20.15 uur). Melancholiek drama over een eenvoudige worstelaar, die verliefd is op een die vegge. In de hoofdrollen Wallace Beery en Karen Morley. DONDERDAG Trollflöjten (Zweden 1974, Did 1,11.00 uur). Ingmar Berg mans veel geprezen verfilming van de opera 'Die Zauberflö- te'. Eerste film van een tiendelige cyclus ter gelegenheid van Bergmans zeventigste verjaardag. Ave Maria (Duitsland 1936, Did 1, 13.55 uur). Film rond Benjamino Gigli, die als beroemd tenor al jaren om zijn ge storven bruid treurt Een Parijs zangeresje tracht daar mis bruik van te maken. Revenge of the creature (USA 1955, Did. 3 WDF, 20.00 uur). ,Een tweede expeditie in het Amazonegebied brengt het 1 monster uit de Zwarte Lagune mee om in Florida tentoon te stellea Vervolg op The creature of the Black Lagoon'. "Sammy and Rosie get laid' van Stephen Frears blijft in Cinèsol 1 in Breda. Boeiend en flitsend portret van drie paren in een door rassenrel- len verloederd Londen. Lichtvoetig en oppervlakkig maar met tal van verwijzin gen naar de eigentijdse sa menleving en haar sociale en seksuele verwarring. "Wall Street' van Oliver Stone draait nog in Casino 2 in Breda. Witte-boordencri- minaliteit op de gelijkna mige beurs in New York. Een jonge geldmakelaar (Charlie Sheen) wordt in zijn zucht naar carrière slachtoffer van een gewiek ste beursspeculant (Michael Douglas). •No Way Out' is geprolon geerd in Casino 4 in Breda en Luxor in Temeuzen. Spannende spionagethriller met een onzinnig slot van Roger Donaldson. Een mari ne-officier (Kevin Costner) wordt bijna de dupe van een Pentagon-complot, dat de moord van de minister van Defensie (Gene Hackman) op een call-girl moet ver hullen. Three men and a baby' gaat weer door in Grand Theaer in Breda, City 1 in Roosen daal, Roxy 1 in Bergen op Zoom en De Koning van En geland in Hulst. Ameri kaanse komedie naar Frans J voorbeeld, waarin drie vrij gezellen met een baby wor den opgescheept Met Tom Selleck, Steve Guttenberg en Ted Danson. 'Empire of the sun', het groots opgezette jongen- savontuur van Steven Spielberg, draait in Cen traal 1 in Geertruiden- berg, City 2 in Roosen daal, Cinem'actueel 3 in Bergen op Zoom en De Koning van Engeland in Hulst. The Last Emperor" van Bertolucci over de laatste Chinese keizer is te zien in Cinem'actueel 1 in Ber gen op Zoom. De Koning van Engeland in Hulst brengt 'Hersenschimmen' naar het boek van Bern- lef. 'Can't buy me love', tiener film over een scholier die zich populariteit koopt, draait nog in Cinésol 3 in Breda. 'Cry Freedom' van Richard Attenborough is nog altijd geprolongeerd in Casino 3 in Breda. Spannend en meesle pend epos over de anti- apartheidsstrijd in Zuid- Afrika. 'Dirty Dancing" is nog te zien in Migon in Breda en Luxor in Temeuzen. 'Am- sterdamned' gaat door in De Nobelaer in Etten-Leur en Mignon in Breda. Van onze rtv-reactie De beroemde Italiaanse componist/dirigent Ennio Morricone komt op zaterdag 18 juni naar ons land voor een concert in De Doelen in Rotterdam. Morricone zal daar het Metropole Orkest leiden. Ennio Morricone is onder meer de componist van filmmuziek bij beroemde westerns van re gisseur Sergio Leone zoals 'Once Upon A Time In The West'. Ook schreef hij de mu ziek voor films als The Misson' en 'The Untouchables'. Tijdens het concert in Rotterdam doet de componist een greep uit zijn repertoire. De Vara maakt op namen voor radio en televisie die later dit jaar zullen worden uitgezonden. De voorverkoop is deze week gestart bij alle VW-kantoren. Kaarten kosten 50 en 60 gulden.

de Stem | 1988 | | pagina 21