UINPLANTEN G.OO 4.15 3.50 9.50 15.00 15.00 s p M I F I Eerste wijnbezorgdienst in Nederland Opgelopen voorraden stagneren de export DE STEM GELEGENHEID week juni HOE OOGST '87 TEN ONRECHTE WORDT VERGUISD pHMi DER HOOFT OP OP te voorraad strekt. nu voor nu voor nu voor nu voor nu voor .nu 10 voor Tel. 01150-17911 regneerd voorraad strekt 59.50 72.50 89.50 or. k t> jr -■* *ir VRIJDAG 27 ME11988 jriek om te zoenen or particulieren bedankje, jubileum, receptie, ioorte, verloving, overwinning, Tien, Abraham, openbare dank, iar door, mag best eens in de op de pagina familieberichten, ït niet en duur hoeft het niet te 5 regels kosten een tientje), sl per kolom 2,00. Eén grote a 2,55. Voor het plaatsen van eelding met een formaat van 35 ekenen wij f 14,05 toeslag, rieven op aanvraag. Bij niet- aling wordt 4,00 adm.kosten o's worden niet geretourneerd. >442 of geef uw tekst 2 dagen g af bij één van onze kantoren, opgaven stuurt u eveneens 2 plaatsing naar Postbus 3229, ia. Schriftelijke opgaven worden jeaccepteerd indien naam en ;nd zijn, ook indien uw betaling s. Wij behouden ons het recht zonder opgaaf van redenen te weigeren, jever klachten bereiken over de <st behoudt de uitgever zich het de naam van de opdrachtgever bekend te geven. ereniglngsnieuws op 2 kolom op donderdag. GETROUWD de Craemer en Ira Baas. 27 Mei i. Oude Stad 10, burg. :ENISONDERNEMING unusstraat 25, 's Gravenpolder '1103-1517, b.g.g. 1327 stverlenlng. Overal te ontbieden j en nacht bereikbaar RUIME PARKEER' GELEGENHEID WEKEN Michel Mau: redelijk optimistisch over 1987... FOTO FHEO JAGERS Door Hein Sluijter et lijkt niet eerlijk te zijn I wat er momenteel rond I de rode Bordeauxwijn gaande is. Overal hoor je verkondi gen, dat de oogst van 1987 niet zo best is. Er zijn zelfs importeurs, die de rode Bordeaux van 1987 regel recht veroordelen. Maar helemaal juist kan dit echt niet zijn. Zij spreken over een opvallend slechte kwaliteit. Om vervolgens hun vaste klanten te laten weten, dat zij in Bordeaux in elk geval geen rode '87ers zullen kopen om de consu ment te behoeden voor een wijn uit een tranandallenjaar. Die importeurs zeggen zich ten volle te gaan richten op de verkoop van het topjaar 1985 en op het kwalitatief wat mindere maar toch nog heel goede jaar 1986. Maar wie zijn oor goed te luisteren legt in de wijnwereld, begint te be grijpen dat er wat anders aan de hand moet zijn. Er zijn momenteel enorme voorra den rode Bordeaux van 1986 die on verkocht in de kelders van de produ centen liggen. Een ander deel ligt opgestapeld bij de handelskanalen en bij de eindverkopers. Vooral de Verenigde Staten lieten het op het punt van import afweten. De lage dollarkoers heeft daar na tuurlijk wel iets mee te maken, maar niet veel. Nee, het gaat om de markt daar, die op dit moment verzadigd is. Dat verschijnsel is geen stimulans voor de Amerikanen om zaken van betekenis te gaan doen. Al is er een eerste aanwijzing, dat wijnkopend Amerika op zijn schreden terugkeert. Sinds een week of drie gaat er, voor zichtigjes aan nog, weer rode Bor deaux naar de overkant. En wel van 1987. Dat dit allemaal samenvalt op een moment dat de dollar een stuk in waarde is gedaald, is eigenlijk maar toeval. De wereld zit propvol met Bordeaux. En hier kun je de oorzaak zoeken van de hel en verdoemenis die over de rode '87ers is uitgespro ken. Een wijnkoper die nu de '87ers zou aanschaffen, haalt dan natuurlijk te veel in huis. Die voorraden van voorgaande jaargangen moeten eerst worden weggewerkt. Daarom worden alle '87ers over één kam ge schoren en als het ware geboycot. Dat 1987 toevallig wat minder kwali teit heeft opgeleverd dan de laatste jaren gebruikelijk was, komt sommi gen gewoon goed uit. Zonder die vervelende opeenhoping van onver kochte wijnen zou 1987 de geschie denis zijn ingegaan als een betrekke lijk goed maar -en dat moet toch wel gezegd worden- niet als een zéér goed jaar. Wijnen van de altijd vroeg geoogste Merlot-druif kunnen zelfs uitstekend zijn. De partijen zouden gewoon in Bordeaux gekocht zijn en de importeurs zouden ze zonder veel moeite aan de consument hebben kunnen doorverkopen. Daarom komt het mij voor, dat het niet eerlijk is om zo af te geven op een complete rode wijnoogst. De achterliggende reden van deze politiek heeft er alle schijn van puur commerciëel te zijn. PROEVERIJ Je zult het zien. Over een tijdje ver schijnen die rode '87ers toch wel op de markt. Als de voorraden van 1985 en 1986 in Bordeaux uitgeput raken. Er zullen voor de consumenten proe- verijen georganiseerd worden met verschillende jaargangen van één chateau op tafel. Met 1985,1986 en 1987 bijvoorbeeld. Die 1987 zal dan nog hoog scoren ook. Waarom? ZORGEN Over een jaar of twee, drie zijn die '85ers en '86ers nog niet echt op dronk. Daar zullen ze veelal te goed voor zijn. Er zitten kanjers bij die hun tijd moeten hebben en zullen uit- RUIME PARKEER- Klti GELEGENHEID 31150-17911 li» a- v y-TLA ja*— I «X*»" Een glas witte en een glas rode wijn, belde feestelijk versierd met een strikje. Met dit nieuwe logo wordt wereldwijd Bordeauxwijn gepromoot Bedenkelijk spel rond Bordeauxwijn groeien tot waarlijk grote wijnen. Maar het op dat moment beslist nog niet zijn. Op die proeverij zal 1987 echter in de meeste gevallen wél op dronk zijn. Hij zal niet groots tevoorschijn komen op de dan proevende tongen, maar wel als de lekkerste worden aangewezen. Hij is simpelweg eerder te drinken dan die andere twee. Dat de oorzaak daarvan in de mindere kwaliteit gezocht moet worden, is op dat moment niet van belang. De doorsnee-consument zal hem im mers kopen, omdat de wijn direct -of vrijwel direct- te drinken is. Tien te gen een dat het zo wel zal gaan. JUICHSTEMMING Hoewel de export van rode Bor deaux vorig jaar weer is toegeno men, baren de onverkochte wijnen nog steeds zorgen. Wanneer de si tuatie volgend jaar niet drastisch ten goede is gekeerd, verwachten inge wijden grote problemen in Bordeaux. Mogelijk zelfs faillissementen bij de kleinere producenten. De wijnmakers in de streek zijn wel licht wat lang verwend geweest. De jaren tachtig zijn er immers begon nen als een gouden tijdperk. Met de grote economische malaise uit het begin van de jaren zeventig nog in het achterhoofd is men in '74 begon nen met het roer om te gooien. Vier jaar later was de opleving voor de buitenwereld duidelijk waar te ne men. Het teveel aan wijn van beden kelijke kwaliteit was omgezet in min der wijn die beter was. Een nieuwe bezieling leidde tot meer durf, tot in drukwekkende investeringen en tot de invoering op grote schaal van moderne technieken. De natuur hielp een handje mee. Grote jaren waren schering en inslag: 1981, 1982, 1983 en 1985. De belangstel ling in de wereld voor rode Bordeaux steeg enorm. En ook de witte kreeg meer kans, omdat de droge witte wijn in de mode kwam. De juichstem ming langs de Gironde was alge meen. De prijzen stegen met de kwaliteit mee. In 1985 bereikten ze een re cordhoogte. Tot aan de herfst van 1986 konden de prijsmakers in Bor deaux hun gang gaan. Ze hadden het voor het zeggen. Het kwam voor, dat de prijzen dagelijks omhoog gin gen. Maar in die herfst kwam daar een kentering in. Voor het eerst sinds 1980 besloten de meeste grote chêteaux hun prijzen met 15 tot 20% te verlagen. Dit, omdat de oogst van dat jaar toen als niet zo best werd beschouwd. Maar dat bleek achteraf een verkeerde veronderstelling. Het jaar 1986 is beslist goed. De markt reageerde afwachtend. Zouden er verdere prijsdalingen komen? Er werd intussen nauwelijks nog '86er verkocht, ledereen zat te wachten tot de prijzen verder zouden dalen. Vanaf dat moment hebben de voor raden zich opgestapeld. Althans van de '86ers. Oudere jaargangen wer den nog wel afgenomen. En sinds dien zat het er dik in, dat er proble men zouden ontstaan met de ver koop van de oogst van 1987, on geacht de kwaliteit ervan. En dus niet pas ruim een jaar later, toen be kend werd dat 1987 niet ingeschre ven kon worden in het rijtje van zeer goede jaren. REGEN Wat er nu precies aan de hand is met 1987, is te begrijpen aan de hand van die beruchte maandag 5 oktober tijdens de oogsttijd. Om half vier be gon het te regenen. Dat weer was wel voorspeld, maar het was natuur lijk niet tegen te houden. En het bleef regenen. Wie vóór die dag geoogst had, zat op rozen. Wie nog moest beginnen met de pluk, liep kans op een mindere kwaliteit. Natte druiven geven, grofweg gezegd, nu eenmaal een waterige wijn met veel minder al lure dan droge vruchten kunnen op leveren. Maar alle chêteaux en ook alle andere producenten hebben wél een '87er gemaakt. Ze zouden een naam verliezen als er slechte wijn uit de persen en kuipen was gekomen. Dat kunnen ze zich niet veroorloven. Wat minder smakelijke wijn ja, maar slechte.nee. De Sittardse wijnhandelaar Harry Timmers (28) denkt een aardig gat In de markt te hebben aange boord met de eerste officiële wijnbezorgdienst In Nederland. De nieuwe service heet Fellcivin. Harry Is op dit moment volop be zig om het bedrijfsleven warm te krijgen voor zijn Idee. Negentig procent van de bedrijven die hij tot nu toe heeft benaderd, heeft uiterst positief gereageerd en zich In laten schrijven In een soort ledenbestand. Het Initiatief Is overigens ook voor particulie ren bedoeld. Timmers heeft ook al een aanvraag Ingediend om de naam Fellcivin officieel te de poneren, om te voorkomen dat derden met de eer gaan strijken. In navolging van de bloemis ten-organisatie Fleurop garan deert de wijnhandel Beckers en Timmers tegen een geringe ver goeding de levering van één fles, of dozijnen kisten wijn binnen 24 uur In elke uithoek van Neder land. Aardige bijzonderheid: de kisten wijn kunnen desnoods ook worden opgesmukt met een bloemstuk. Ook leveringen In de rest van de wereld zijn mogelijk, maar daarvoor wordt de PTT In geschakeld. Het Idee voor een officiële wijnbezorgdienst Is Harry min of meer aangedragen door zijn klanten zelf. Met name bedrijven die regelmatig wijn afnemen als relatiegeschenk vroegen Tim mers meer dan eens, om de han del zelf af te leveren bij recepties of bij jubilarissen thuis. Daarbij kwam dan ook telkens het ver zoek om aan de kist wijn een persoonlijke noot toe te voegen In de vorm van een felicitatie- kaartje of een visite-kaartje van het bedrijf. Dat Is meteen ook de reden waarom Harry op dit mo ment al een ledenlijst hanteert voor de Fellcivln-dlenst, waarbij hij meteen kan putten uit een voorraad al dan niet persoonlijk ondertekende visite-kaartjes van bedrijven of particulieren, die dan helemaal nergens meer naar om hoeven te kijken. „Laat ons niets wijsmaken. Het gemak dient de mens. Als je als bedrijf drie keer In de week vertegenwoordigers naar recep ties moet sturen en je moet daar voor telkens naar de wijnhandel, betekent dat nogal wat romp slomp. Als ons één keer een aantal visite-kaartjes wordt gele verd, Is een telefoontje genoeg en verzorgen wij de rest", zo zegt Harry Timmers. Blijft de vraag, waarom nie mand eerder op het Idee Is geko men, om het behalve met bloe men ook met wijn te zeggen. Timmers: „Ik denk dat dat terug te voeren Is, op het feit dat wij als wijnhandelaren eigenlijk geen overkoepelende organisa tie hebben. In tegenstelling tot bijvoorbeeld de bloemisten, leder werkt voor zich en dat be tekent dat je ook zelf voor de ideeën moet zorgen". - w%mm K'mm Aardig om te weten is, dat de firma J.P. Moueix, de natte, maar plukrijpe druiven in haar wijngaarden over ziende, de afgelopen herfst een heli kopter heeft laten aanrukken. Laag over de ranken scherend blies de pi loot met behulp van de wieken de druiven droog, waarna men onmid dellijk ging oogsten om een vol gende regenbui voor te zijn. Waar veel wijnliefhebbers over de hele wereld, gezien de situatie, nog steeds reikhalzend naar uitzien, zal met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid niet doorgaan. De prij zen in Bordeaux gaan niet nog eens omlaag. Al gaan er hier en daar wel geluiden op dat de '87ers tot 40% in prijs zouden moeten dalen om ze kwijt te kunnen raken zowel aan de handel als uiteindelijk aan de consu ment. Maar dat lijkt verre van reëel. En, zoals gezegd, van de lage dollar koers valt nauwelijks iets leuks te verwachten. Wijnimporterend Neder land verwacht dat de 'kleine' chê teaux, ondanks alles, licht in prijs zullen stijgen. De 'grote' en veel duurdere zullen waarschijnlijk hun huidige prijs handhaven. Eigenlijk zijn die al te duur. STER Begrijpelijk enigszins op de vlakte, wat prijs en kwaliteit van de jaargang 1987 betreft, houdt zich voorzitter Michel Mau van de Conseil Interpro- fessionnel du Vin de Bordeaux (CIVB). „Er zijn zeer goede wijnen van de oogst 1987. Maar ik geef toe dat niet alle wijnen even goed zijn". Hij vindt het niet juist om de oogst 1987 negatief te bekijken. Hij ontkent verder in alle toonaarden, dat de goedkope dollar problemen geeft. Hoewel hij uiteraard veel belang heeft bij het aan de man brengen van zijn wijn, denk ik dat hij gelijk heeft. Hij ziet een heel ander probleem, dat een bedreiging voor Bordeaux kan vormen. Dat is de opkomst van Cali- fornische wijn. „Maar", zo voegt hij daar veelbetekenend aan toe, „ik ben ervan overtuigd, dat rode Bor deauxwijn overal, dus ook in Neder land, de ster van het veld zal blij ven". En inderdaad, van alle wijnen in Nederland is Bordeaux nog steeds de meest verkochte. Het CIVB heeft in 1986 een onderzoek verricht naar de reputatie van Bordeaux. Een van de uitkomsten is, dat bijna iedereen deze wijn kent. Voor alle duidelijkheid: de droge, witte wijn van de oogst 1987 is onbe rispelijk. De druiven waren binnen voor de regenperiode kon toeslaan. De kwaliteit is uitmuntend. De geur is over het algemeen intens en de smaak vol met veel frisheid en fruit. Moeilijker is de toestand bij de zoete witte. Aan de importeurs om daar goede tussen te vinden. Wijnboer In Bordeaux, zijn wijn keurend en genietend FOTO GROUPEMENT D'INTERET ECONOMIQUE DES VINS DU MEDOC

de Stem | 1988 | | pagina 15