Hevige gevechten in noorden van Pakistan MINISTER VAN EEKELEN: WEST-EUROPA DRAAGT AL GENOEG BU Israël beëindigt actie Zuid-Libanon V ietnam haalt 50.000 soldaten uit Kampuchea 'Bloedbad Kanaken had voorkomen kunnen worden' BUITENLAND OR niet in DE STEM BUITENLAND DONDERDAG 26 ME11988 BRUSSEL - De Verenigde Staten hoeven er niet op te rekenen dat West- Europa meer geld voor de NAVO op tafel zal leggen. Over heel de linie voldoen de Westeuropeanen aan hun verplichtin gen. VERTROUWELIJK FRANS RAPPORT LEKT UIT: EG tevreden met veto Reagan over VS-handelswet Iraq herovert weer gebieden NI EUWSOVERZICHT Mysterieuze vissterfte in Zweden Algemene staking in bezette gebieden Reagan naar Helsinki en Moskou pESTEM FINAr Sovjetgeneraal noemt aantal gesneuvelden Belgische arts vermist in Zuid-Libanon Kwartaal tekort handelsbalans VS kleiner HAARLEM - Schaalv de ene kant en de toe technologie zetten de k industrie onder druk. Minder werklozen in EG Massa-executie misdadigers in Peking 'Consortium' bestrijdt terrorisme Beurs licht hoger T21 ISLAMABAD (AFP) - On geveer tienduizend shi'ieten en ismaëlieten zijn de stad Gilgit in het noorden van Pakistan uitgevlucht uit angst voor geweldadighe- den, nadat verscheidene dorpen in de omgeving van deze stad door sunnieten waren aangevallen. woensdag in diplomatieke kringen in Islamabad ver nomen. Getuigen van de incidenten de afgelopen dagen meldden dat maandag 'de rookkolommmen boven Jalalabad hingen', een van de dorpjes met enkele hon derden inwoners, die de afgelo pen dagen door een sunnitische stammen zijn aangevallen. Uit vrees voor meer gewelddaden hebben ongeveer 10.000 shi'ie ten en ismaëlieten Gilgit zon dag en maandag verlaten naar dorpen in de omgeving. „Vrou wen, kinderen en bejaarden, soms te voet, vaak met vracht wagens of op wagons getrok ken door tractors hebben over haast de stad verlaten". Het weekblad Muslim meldde woensdag dat het ge deeltelijk afgebrande Jalala bad nog altijd wordt belegerd door de sunnitische Lashkar- stam. Volgens het blad heeft het leger dat in de buurt is ge legerd niet ingegrepen. Volgens een shi'itische functionaris zijn tot nu toe minstens honderd mensen, waarschijnlijk aan zienlijk meer, om het leven ge komen. De autoriteiten houden het echter op ongeveer 25 do den. De lokale pers heeft het over 'zware verliezen aan men senlevens'. Shi'ieten in de om geving spreken over 'slacht partijen'. De Pakistaanse regering, die voornamelijk uit sunnieten be staat, tracht de incidenten te bagataliseren uit vrees voor re acties onder de grote shi'itische gemeenschap (15 tot 20 procent van de bevolking) en om de goede betrekkingen met Iran niet te verstoren. Reizigers afkomstig uit het onrustige gebied wijzen op de 'passiviteit' van de politie. Het blad Muslim vraagt zich af hoe het mogelijk is dat meer dan 3.000 bewapende mannen er in zijn geslaagd in dit gebied sa men te trekken aangezien poli tie en leger geacht worden de strategische routes in het noor den van Pakistan in de nabij heid van India en China te con troleren. NAVO krijgt geen extra geld Die vaststelling deed de Nederlandse defensieminister Van Eekelen gisteren in Brussel aan de vooravond van de halfjaarlijkse vergadering van de Defensie Plangroep van de NAVO. In deze vergadering, die van daag begint, staat de 'burden- sharing', de verdeling van de NAVO-kosten over de ver schillende lidstaten, centraal. Volgens Van Eekelen is er geen enkele grond voor het Ameri kaanse verwijt dat de Westeu- ropese NAVO-landen finan cieel te weinig over hebben voor hun verdediging. „Onze defensie-inspanningen verto nen al over een grote reeks van jaren een bescheiden, maar consequente groei. In de Ame rikaanse NAVO-bijdrage zit ten veel grotere fluctuaties. Vergeleken met de eerste jaren van het Reagan-bewind heb ben wij misschien weinig ge daan, maar over een reeks van jaren heeft West- Europa meer geïnvesteerd dan Amerika", al dus Van Eekelen, die sprak in zijn functie van voorzitter van de Eurogroep, het nu al twintig jaar bestaande samenwer kingsverband van de Europese NAVO-landen. De Nederlandse minister voegde eraan toe dat de Euro pese bondgenoten in Europa en het Atlantisch gebied 3,5 mil joen mensen in actieve dienst hebben, met nog een even groot aantal dat in geval van nood kan worden gemobiliseerd. Daarmee levert Europa 90 pro cent van de mankracht in West-Europa. Daarnaast zor gen de Westeuropeanen voor 90 procent van de artillerie, 80 procent van de tanks, 80 pro cent van de lucht-strijdkrach- ten en 65 procent van de gro tere oorlogsschepen. „De VS hoeven dan ook niet te rekenen op een gigantische groei van onze defensie-uitga- ven. Waar ze wel op mogen re kenen is op een voortgezette bescheiden groei van onze in spanningen en op een grotere efficiency", zegt Van Eekelen. Een van de belangrijkere pun ten die vandaag en morgen op de vergadering van de Defensie Plangroep van de NAVO aan- de orde komen is de vraag, wie de kosten gaat betalen van de verplaatsing van 72 Ameri kaanse F-16's van Spanje naar een basis in Italië. Volgens Van Eekelen is daarover in de Euro- groep nog geen besluit geval len, maar staat het vast dat ook de Amerikanen zullen moeten meebetalen. Het Amerikaanse Congres heeft gedreigd dat wanneer de Westeuropeanen onvoldoende bijdragen, de VS deze P-16's zullen terugtrek ken. HANOI (RTR) - Vietnam trekt dit jaar 50.000 militai ren terug uit Kampuchea. De eerste militairen zullen al volgende maand naar huis gaan. Dit heeft een hooggeplaatse functionaris van het Vietnamese minis terie van buitenlandse za ken gisteren verklaard te genover westerse diploma ten. De resterende Vietnamese mi litairen komen onder Kampu- cheaanse bevel te staan. De re gering in Hanoi zal waarne mers uitnodigen om getuige te zijn van de troepenterugtrek king. Volgens de zegsman in Hanoi zal de Vietnamese troepen macht in Kampuchea net als vorig jaar 15 kilometer verder van de grens met Thailand worden teruggetrokken. Dat zou betekenen dat de Vietna mese militairen op een afstand van minstens 30 kilometer van de grens met Thailand zijn ge legerd. De grootte van de Viet namese troepenmacht wordt geschat op 140.000 tot 160.000 man. De gedeeltelijke terugtrek king is verder te danken aan de groeiende kracht van het Kam- pucheaanse leger. „Hij zei dat het een blijk van vertrouwen is in het Kampucheaanse leger", aldus een westerse diplomaat. Vietnam heeft nog eens beloofd dat uiterlijk eind 1990 alle mili tairen uit Kampuchea zullen zijn verdwenen, al is het niet duidelijk of er ook volgend jaar militairen naar huis zullen worden gestuurd. Een onontplofte granaat. JERUZALEM/MARJAYOUN (AFP/ DP A/ REUTER) - Gister namiddag zijn de Israëlische strijdkrachten op hun uit gangspunt teruggekeerd vanwaar zij eer der op de dag twee keer in actie waren ge komen tegen posities van de Hezbollah (pro-Iraanse islamitische partij) in Zuid- Libanon. Dit is uit Israëlische militaire bron vernomen. De Israëlische troepen ondernamen de operatie samen met het Zuidlibanese leger, een christen militie die logistieke en materiële steun heeft van Israël. De operatie had plaats in en rond het dorp Louwaizeh. In het dorp heeft men de lijken gevonden van verscheidene Hezbollah-strijders. Vijf leden van het Zuidlibanese leger raakten gewond, van wie één ernstig. Aan Israëlische zijde is geen melding gemaakt van gewonden. Volgens Israëlische militaire zegslieden valt de operatie van gisteren in de categorie 'actieve verdediging' die het Israëlische leger sinds en kele weken hanteert. Het doel ervan is met zeer nauwkeurige operaties anti-Israëlische groepen lastig te vallen die vanuit Zuid-Libanon opere ren. Het islamitisch verzet, een coalitie van ex treme islamitische groepen waaronder de Hez bollah, zei dat zeker 20 strijders vermist wor den. Er zouden 25 gewonden zijn. In Libanese veiligheidskring wordt aangenomen dat de 20 vermiste guerrillastrijders dood zijn. PARIJS (REUTER) - Be sprekingen die wellicht een bloedbad had kunnen voor komen in het Franse over zeese gebiedsdeel Nieuwca- ledonië werden om electo rale redenen afgewezen. Dit staat in een vertrouwelijk Frans rapport dat gisteren uitlekte. Het rapport heeft betrekking op een militaire actie waarbij op 5 mei 19 Kanaakse separa tisten en twee Franse gendar mes het leven verloren. In het document wordt niet alleen met een beschuldigende vinger naar de Franse autoriteiten ge wezen. Ook wordt kritiek gele verd op de onbuigzaamheid van de leiders van de Kanaakse beweging, die streeft naar een onafhankelijke staat in Nieuw- Caledonië. Volgens het rapport werd destijds in Parijs tijdens een crisisberaad op het hoogste ni veau de mogelijkheid van on derhandelingen met de separa tistische guerrillastrijders, die 23 Fransen gijzelden, van de hand gewezen. In plaats daar van werd een militaire aanval overwogen met gebruikmaking van napalm en laser-gestuurde bommen. De Franse gijzelaars, die werden vastgehouden in een grot, werden uiteindelijk be vrijd door troepen die waren bewapend met geweren en gra naten. Dat gebeurde drie dagen voor de toenmalige centrum rechtse premier Jacques Chi rac tegen de socialist Francois Mitterrand in het strijdperk trad voor de tweede en beslis sende ronde in de presidents verkiezingen. Chirac, die de verkiezingen verloor, kreeg veel kritiek om dat hij te elfder ure met een paar verkiezingsstunts gepro beerd zou hebben Mitterrand af te troeven. De bevrijding van de gijzelaars in Nieuwcale- donië, een eilandendgroep in de Stille Oceaan, zou een van die stunts zijn geweest. Het dagblad Le Monde pu bliceerde gisteren het rapport, Chirac kreeg veel kritiek op zijn 'verkiezingsstunt': de be vrijding van Franse gijzelaars in Nieuwcaledonië. - fotoap dat is opgesteld door majoor Philippe Legorius, comman dant van de Franse elite-een heid die is opgericht ter bestrij ding van terroristische acties. Legorius zegt voorstander te zijn geweest van een vreed zame oplossing via onderhan delingen. Maar zijn standpunt zou terzijde zijn geschoven door de toenmalige minister van overzeese gebiedsdelen Bernard Pons. „Legorius' plei dooi voor het relativeren van de politieke aspecten ten gun ste van een meer humanitaire benadering, kreeg niet de goed keuring van de minister", aldus Le Monde. Legorius, die bij een vroege onderhandelingspoging gevan gen werd genomen door de guerrillastrijders, ging een dia loog aan met de leider van de kidnappers, Alphonse Dianou. Hij mocht vervolgens in con tact treden met Franse functio narissen en adviseerde verder te onderhandelen. „In deze fase stuitte hij (Le gorius) op de volgende obsta kels: de nationale en plaatse lijke politieke context, verkie zingen, de onbuigzaamheid (van de Kanaakse separatisten) en de afwijzing door de lokale militaire bevelhebbers van een oplossing via onderhandelin gen". Volgens het rapport eisten Dianou en vier Ka naakse stamleiders de onmid dellijke onafhankelijkheid Volgens Legorius getuigde die eis van hun politieke naïviteit. Van onze correspondent BRUSSEL - De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG in Brus sel, is buitengewoon tevre den met het veto van presi dent Reagan over de han delswet die het Ameri kaanse Congres vorige maand heeft aangenomen. „Een goede zaak", aldus de Belg Willy De Clercq gister middag. Als EG-commissaris voor de Handelsbetrekkingen was hij de afgelopen maanden één van de felste opponenten van de omstreden wet. Volgens De Clercq vertoonde de wet, die lange tijd de drei ging heeft ingehouden van een regelrechte handelsoorlog tus sen de VS en West-Europa, ook in haar uiteindelijke vorm 'sterk protectionistische ten- denzen'. „De internationale handel was daardoor de grote' verliezer geworden. Ik stel met voldoening vast dat ook presi dent Reagan onderkent dat on derdelen van deze wetgeving de richting uitgaan van af scherming van de eigen markt. Onze inspanningen zijn dus niet vergeefs geweest", aldus de EG-commissaris. President Reagan sprak dinsdag zijn veto uit over de handelswet, die hij overigens alsnog zal tekenen als het Con gres bereid is een bepaling te schrappen die werkgevers ver plicht de sluiting of verplaat sing van een bedrijf tenminste zestig dagen van te voren te melden aan de betrokken ar beiders. Reagan ziet die bepa ling als een onnodige beknot ting van de ondernemersvrij heid. Volgens De Clercq is het van groot belang dat de hoofdrol spelers op de wereldmarkt het goede voorbeeld geven door sa men te werken aan open marktverhoudingen en ver sterking van de internationale handel. De EG, zo kondigt hij aan, zal zich blijven verzetten tegen ontwikkelingen die hier mee in strijd zijn. BAGHD AD/TEHERAN (DPA/RTR/AFP) - Iraakse troepen hebben woensdag het grensgebied en het stadje Shalamcheh nabij de stad al-Basrah heroverd op Iran. Dit heeft radio-Bagh dad gisteren meegedeeld. Na een tien uur durende strijd verdreven de Presidentiële Garde en het Derde Legerkorps van Iraq tijdens een verras singsaanval de Iraanse militai ren uit hun stellingen in en rond de stad Shalamcheh. Vol gens Baghdad gaat het hierbij om het gebied rond de rivieren de Jassem en de Du'eijy, het eiland Toweila, de grensposten Bubian en Kut al-Suwadi en het zuidelijke deel van het Vis- meer. Deze gebieden waren be gin vorig jaar in handen geval len van Iraanse troepen, waar bij aan weerszijden tienduizen den doden en gewonden vielen. Tegelijk met de aanval op Shalamcheh bestookten Iraakse vliegtuigen ook de elektriciteitscentrale bij Naga, dat 1000 kilometer landin waarts ligt in Iran. Radio-Te- heran zei dat Iraanse troepen een Iraakse aanval aan de noordelijke grensstreek hebben afgeslagen. Volgens Teheran probeerden de Irakezen de kurdische grensstad Halabjah te heroveren, dat in maart in handen van de Iraniërs viel. Vorige maand slaagden Iraakse troepen er in het stra tegisch gelegen schiereiland Faw te heroveren. Waarne mers zagen in deze overwin ning van Iraq een keerpunt in de al acht jaar woedende oor log. STOCKHOLM (RTR) - Een mysterieuze ziekte heeft bijna alle vissen in de westelijke kustwateren van Zweden gedood, zc hebben wetenschappers gisteren bekendgemaakt. Volgens bio loog Odd Lindal zijn sinds vorige week al duizenden vissen ge- storven. Duikers constateerden dat grote delen van de zeebo dem verstoken zijn van alle dierlijk leven en dat er sprake is van forse algengroei waardoor het water vuil en troebel is „Het probleem is dat we niet weten wat de oorzaak van de al gengroei is", aldus Lindal, „maar we zijn er vrij zeker van dat kunstmest afkomstig van akkers ertoe heeft bijgedragen". An dere biologen zeiden dat de kustwateren over een lengte van 200 kilometer, van Gothenburg tot aan de Noorse grens bij Stromstad, waren aangetast. JERUZALEM (AFP/RTR) - Een algemene staking ter nage dachtenis van de veertigste dag van de moord op Abu Jihad, de tweede man van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO heeft gisteren het leven op de door Israël bezette westelijke Jordaanoever en Gazastrook geheel stil gelegd, zo is in welin gelichte kringen vernomen. Volgens Palestijnse zegslieden ble ven de winkels gesloten, reden autobussen niet uit en bleef de meerderheid van 100.000 in Israël werkende Palestijnen thuis. LONDEN (UCN/ANP) -1 Britse regering heeft besle ten het Zwitserse leveni (juddelenconcern Nest „iets in de weg te leggen fc yjn poging tot overnemir van de zoetwarenfabrikai Bowntree, zo heeft het m jjisterie van handel en indï strie woensdag bekendg< p/regering stond in eigen lai onder sterke druk om Rowi tree te beschermen tegen Nes lé en een andere buitenland: belager, het eveneens Zwi DE AMERIKAANSE president Ronald Reagan is giste ren met zijn vrouw Nancy vertrokken naar Helsinki waar hij tot zondag verblijft. Daarna reist hij door naar Moskou voor zijn vierde topconferentie met Sovjet-partijleider Michail Gorbatsjov. Bij een plechtigheid onder een regen achtige hemel op het gazon van het Witte Huis noemde Reagan zijn reis de voortzetting van de „missie voor vrij heid en vrede" die hij is begonnen bij de eerste top in no vember 1985 in Genève. Maar hij zei dat er nog „heel wat werk" te doen is voor hemzelf en Gorbatsjov tijdens hun ontmoeting. - fotoap MOSKOU (AFP/RTR) - In Afghanistan zijn sinds de invasie eind 1979 tot begin mei van dit jaar 13.310 Sovjetrussische mili tairen gesneuveld. Dit heeft generaal Aleksej Lizitsjev, hoofd van de politieke afdeling van de Sovjetstrijdkrachten, woens dag bekendgemaakt. Verder zijn er 35.478 militairen gewonden worden er 311 vermist. Het is de eerste keer dat Moskou mei een officieel aantal slachtoffers van de strijd in Afghanistan komt. Nu een begin is gemaakt met de terugtrekking van de Russische troepenmacht uit Afghanistan staat het Kremlin steeds meer onder druk van familieleden van doden en gewon den om hun zonen eindelijk de eer te geven die zij zolang heb ben moeten ontberen. In de Russische pers zijn suggesties ge daan om een volledige lijst met namen van de oorlogsslachtof fers te publiceren. Ook wordt verwacht dat er een monument voor hen zal worderV öpgeridht. -r, BRUSSEL (ANP) - Een Belgische arts, afkomstig uit Hoboken bij Antwerpen, wordt sinds zaterdag in het zuiden van Liba non vermist. Dat is gisteren in Brussel meegedeeld door een woordvoerder van de organisatie 'Geneeskunde voor de Derde Wereld'. De naam van de arts is Jan Cools. Hij was in de buurt van de havenstad Tyrus werkzaam voor de Noorse niet-gouverne- mentele hulporganisatie Norwac. De man heeft zaterdagmid dag het Palestijnse vluchtelingenkamp Rashidya verlaten. Daarna is niets meer van hem vernomen. De vermiste arts is ook werkzaam geweest in een in de buurt gelegen Libanees dorp. Hij verzorgde zowel Libanezen als Palestijnen. WASHINGTON (VWD) - De Verenigde Staten hebben in het eerste kwartaal van dit jaar een tekort op de handelsbalans ge boekt van 35,95 miljard dollar tegenover een gecorrigeerd te kort van 41,19 miljard dollar in het laatste kwartaal van 1987 en 39,87 miljard dollar in het eerste kwartaal van dat jaar. Dit heeft het Amerikaanse Ministerie van Handel gisteren be kendgemaakt. De invoer nam in het eerste kwartaal toe met 4,4 procent ten A /I CTU D [~N A (V opzichte van het vorig kwartaal en met 1,3 procent in vergelij- '»lIO L11 L/rM\ king met het eerste kwartaal vorig jaar en bedroeg 110,62 mil jard dollar. De uitvoer liep in de eerste drie maanden van dit jaar op tot 74,67 miljard dollar, een groei ten opzichte van vorig kwartaal met 4,8 procent en 9,8 procent in vergelijking met de eerste drie maanden van vorig jaar. Volgens onderzoek in de werkgelegenheid tussen 1( dalen. Als die tendens ziel dertig procent van de gra ren. Dat zei de arbeids- en organi satiesocioloog R. Kayzel giste ren tijdens een symposiur over de toekomst van de grafi sche industrie in Haarlem. Nu alle grafische beroepen hebbe dezelfde vooruitzichten. He ziet er naar uit dat vooral d beroepen waarin betrekkelij: veel vrouwen werkzaam zijr door nieuwe technologie wor den bedreigd. Nadat in de jaren zeventig d loodzetter al goeddeels is ver dwenen, zal de komende jarei het elektronische zetwerk waaraan relatief veel vrou wenhanden te pas komen, hele maal in het technische proce. worden opgenomen. Ook vee grafisch/administratief werl wordt geautomatiseerd en ooi WIJCHEN - De onderne mingsraad moet meer be trokken worden bij de be sluitvorming in de onderne ming. Het moet een orgaar worden van co-manage- ment. Alleen dan wordt d< ondernemingsraad weei aantrekkelijk voor hogere functionarissen. Dat zegt secretaris drs. A. Cre mers van de beroepsorganisa tie VKVB, een bond van kader personeel bij banken en verze keringen, naar aanleiding vai een onderzoek naar de tanende belangstelling voor or-werk. In 1981 maakten nog 11( VKVB-leden deel uit van on dernemingsraden en op he BRUSSEL (ANP) - Het aantal werklozen in de twaalf landen van de Europese Gemeenschap is in maart met 2,1 procent ge daald tot 16,3 miljoert. Dat heeft de Europese Commissie woensdag bekendgemaakt. De daling wordt toegeschreven aan seizoensinvloeden. Volgens de Commissie was 10,4 procent van de Europese beroepsbevolking eind maart werkloos. Nederland zit met een werkloosheidspercentage van twaalf procent boven het gemiddelde. PEKING (RTR) - In Peking zijn dinsdag 16 jonge mannen door middel van een nekschot, de traditionale manier van executie in China, terechtgesteld. Volgens de officiële pers, die door gaans fungeert als spreekbuis van de autoriteiten, is dit de enige manier om de groeiende criminaliteit in Peking een halt toe te roepen. Het treffendst verwoordde de Beijing Ribao het door te stellen dat misdadigers hard moet worden aangepakt „Misdadigers moet duidelijk gemaakt worden...dat we hun hoofd zullen breken op de wet, en bloed zal vloeien". De execu ties werden voltrokken onmiddellijk na een proces dat werd bijgewoond door honderden belangstellenden. Sommige van de door de veroordeelden gepleegde misdaden dateren van meer dan twee jaar geleden. BONN (DPA/AFP) - Een mysterieus internationaal 'consor tium' looft 1,3 miljoen gulden uit voor inlichtingen die kunnen leiden tot de aanhouding van de daders in zes grote terroristi sche aanslagen. Een woordvoerder van de anonieme privé-or- ganisatie verklaarde telefonisch met nadruk dat het geen zaak van ontbrekend vertrouwen in de autoriteiten is. Maar alle mogelijkheden moeten worden gebruikt in de strijd tegen het terrorisme. In een advertentie in het dagblad Süddeutsche Zeitung werden zes telefoonnummers genoemd in de Bondsrepubliek, Frank rijk, Nederland, Turkije, Luxemburg en de Verenigde Staten om inlichtingen te geven over zes niet opgehelderde terroristi sche acties. Het gaat om een aanslag op de Turkse ambassade in Lissabon (in 1983), de moord op de commandant van de Si- naï-vredesmacht Leamon Hunt en de moord op de plo-verte- genwoordiger Darwish (beide in Rome in 1984). AMSTERDAM (ANP) - Op het Beursplein openden de belangrijkste aandelen woens- licht hoger, nadat Wall Street een wstel had laten zien. Bij een fractioneel hogere dollar werden voorts in de loop van de dag kleine bedragjes aan de koer sen toegevoegd in een dunne handel. De «leggers zijn nog steeds afwachtend bij vrees voor een oplevende inflatie in de Verenigde Staten en zoeken mogelijk hou vast aan later deze week te publiceren cij- 'ers over de Amerikaanse economie. Op de obligatiemarkt ging bij een om- van ƒ700 miljoen beduidend meer van hand dan dinsdag en bij de meest ver handelde staatsleningen waren dit keer "oht hogere koersen te zien. Unilever was woensdag met ruim een 'rende van de aandelen-omzet nummer 1 JP de top dertig en won ƒ1,20 op ƒ103,30. Koninklijke Olie was slechts fractioneel hoger. Hoogovens winst een gulden te "innen op ƒ39,40 en ook Akzo deed het een winst van ƒ1,60 op De cijfers van KLM hadden een herstel wn ƒ0,40 tot gevolg op 33,80 nadat de Mitvaartmaatschappij dinsdag bij een eiatief hoge omzet op de optiebeurs flink nad moeten prijsgeven. De reacties op de *rs waren gemengd. De winst per aan- viel enerzijds mee gezien de omwis- 9np van warrants die de afgelopen pa- riirf htleett P'aatsgevonden, maar ander- hadden sommigen gerekend op een 99 hogere winst gezien de resultaten van concurrentie in Europa. De beurs reageerde nogal laat op de nsdag aangekondigde samenwerking 'u»en Koninklijke Papier en VRG. KNP ™°n 16,50 op 130.50, VRG ƒ6 op ƒ114 Joost en Brand 1,50 op ƒ44,50. ri3 de hoofdfondsen waren alle finan- waarden beter, waarbij Aegon eruit fïï. Djj niet een winst van ƒ1,70 op L J™- Hunter Douglas, dinsdag al ge- fi jfn °P gunstige cijfers, werd nog eens iww duurder °P f46-50- Goed in de lagen ook Biihrmann-Tetterode, Tale Suiker, Gist-Brocades, Ocê-van Grinten en Stork. duuM de..kleinere fondsen werd Sphinx >u 5er oen "aar verhouding grote om en won Gamma Holding ƒ3 op ƒ53. I

de Stem | 1988 | | pagina 4