Sahara Principe-akkoord cao ziekenhuiswezen MINISTER DE KONING WIL GEEN 'OPENBARE NUTSVOORZIENING' Even op adem komen in Budel Uitbreiding borstkankeronderzoek gewenst ereiy BINNENLAND Kopen of huren Coalitie verdeeld over collegegeldwet Deetman PESTEM BINNENLAND DONDERDAG 26 ME11988 iRAWI'S UTRECHT - Het kabinet voelt er weinig voor om kinderopvang royaal te subsidiëren. Medicijnen voldoen niet aan normen EG Verplicht DE STEM COMMENTAAR Toeristen klagen over vertragingen Nog steeds te hoge nota's specialist HOOGLERAAR PLEIT VOOR ONDERZOEK BU ALLE VROUWEN BOVEN VEERTIG NIEUWSOVERZICHT VVD wil snel bezoek Lubbers aan Israel Onderzoek naar chemisch afval in Lieshout Smit-Kroes wil tol Duitsland verhinderen Opnieuw diefstallen uit musea 'Brinkman passief inzake hulpverlening' Lubbers weigert PvdA brief WIR-besluit T28 i de door Israël bezette gebie- ligert Marokko nog steeds zijn -estelijke Sahara terug te trek- eisen die de VN stelt om een re- unnen houden. Afrikaanse en [omaten zeggen dat Hassan aarzelt omdat daarmee het ge- binnenlandse, Marokkaanse ds groter wordt. Het Marok- i de enige goed georganiseerde Ide koning omvatten en dat le- n van Hassan, minder gevaar duizend kilometer afstand van frika-deskundige, de socioloog van de stichting Mera in Am- herstel van de betrekkingen okko als Algerije voordelig. Het opvang van de vluchtelingen ke Sahara is voor Algerije een lok aan het been gewordea Bo llet land veel minder inkomsten duktie. Voor Marokko kost het van 150.00 man handen vol verder moet met de Westelijke volstrekt onduidelijk. Volgens Polisario Komitee in Amster- Marokkanen enorme bedragen I de westelijke Sahara. De Saha- [ïun geboorteland achterbleven, plaats Layoun, hebben flink ge- die voorzieningen die vaak een dan in de steden in Marokko, he is een groot verschil ontstaan irawi's in de Westelijke Sahara ïatting 165.000 vluchtelingen in ;1 radicaler zijn. dat Marokko greep wil houden ijke fosfaatreserves. De VS en Indersteunen Marokko als wes- in deze regio en betalen fors |stbare Marokkaanse oorlog. Die san ook hard nodig om te voor- rokko het conflict in de Weste- erliest en het leger wellicht in |e is de situatie uiteraard anders. Polisario de strijd wint en de gevestigd dan kan Algerije mee- de rijke fosfaatreserves en de or de kust van de Westelijke Sa- |stie wordt nog gecompliceerder van de grootmachten. De Sov- Jgerije en indirect het Polisario maar zijn handelsbetrekkingen zijn veel groter. De handelsbe- VS in Algerije zijn daarentegen groot als in Marokko. En daar- oplossing die Marokko en Alge- or de Westelijke Sahara kunnen hge oplossing voor de patstelling me bij de Hongaarse grenspo litie. Eén van de agenten ver telde dat ik geluk had gehad Ze hadden alleen op die dag achttien salvo's gehoord." De vluchtelingen worden ondergebracht in pastoriën, arbeiderspensions en ont ruimde scholen. Ook particu- I lieren zijn bereid om hun Roemeense 'landgenoten' on derdak te bieden. „Een oproep I door de kerken leverde in één weekeinde zevenduizend aan biedingen op", zo vernam Or- ban. De mensen komen meestal I berooid in Hongarije aan Ze kunnen tot nu toe redelijk worden opgevangen. De meesten kloppen aan bij de kerken omdat ze door hun er varingen in Roemenië vrees voor autoriteiten hebben Dit verklaart volgens Orbón ook het verschil tussen de officiële cijfers en die van de kerken. „Als ik spreek over de kerken bedoel ik vooral de lagere geestelijkheid. De kerkelijke hiërarchie laat het, zover ik het gezien heb behoorlijk af weten." Een groot probleem vormen I de achtergebleven familiele den. Wie met een paspoort le gaal de grens over is geko- men, heeft vrouw, man of kinderen als een soort gijze laar moeten achterlaten. Deze mensen speculeren erop de Hongaarse regering op den I duur voor gezinshereniging kan zorgen. Onderhandelin gen tussen Hongarije en Roe menië zijn echter op een dood spoor geraakt. r- ie ,et et r- f- ils sn ar ct g- e- de n- e- e- let UTRECHT (ANP) - De on derhandelaars van de Na tionale Ziekenhuisraad (NZR) en de vakbonden zijn het in principe eens gewor den over een nieuwe cao voor het ziekenhuisperso neel. De cao geldt voor on geveer 200.000 werknemers (230.000 mensen bij 185.000 volledige arbeidsplaatsen). Zij krijgen per 1 augustus een loonsverhoging van 0,85 pro cent en op 1 juli een eenmalige uitkering van 0,75 procent, zo hebben de partijen meegedeeld. De partijen zullen de cao aan hun leden voorleggen. De nieuwe cao geldt van 1 april dit jaar tot 1 april volgend jaar. Naast de algemene loons verhoging gaat de onregelma tigheidstoeslag voor werken in het weekeinde met 5 procent omhoog, wordt het bevallings verlof met twee weken uitge breid (van zes tot acht weken) en wordt de vloer in de vakan tietoeslag met 100 gulden opge trokken. De rechtspositie van 55-plus- sers is verbeterd: zij kunnen sneller doorlopen naar de ma ximum salarisschaal en krij gen twee extra vrije dagen. de cao is voorts een regeling voor gewetensbezwaarden op genomen. De cao is verder op een aan tal punten vereenvoudigd. Ge detailleerde regelingen voor het aannemen en het ontslaan zijn vervangen door de regel, dat het aannemen voor onbe paalde tijd de norm is, maar dat instellingen daar met in stemming van de onderne mingsraad van mogen afwij ken. Verder achten partijen de wettelijke bescherming bij het aannemen en ontslaan vol doende. Vorige week sloten zieken huizen en vakbonden al een apart principe-akkoord af over de cao-sociale begeleiding. Deze cao treedt in werking bij fusies, reorganisaties en slui tingen. Ze heeft een looptijd van vijf jaar. Lage subsidie kinderopvang Door onze Haagse redactie Volgens minister De Koning (Sociale Zaken, Werkgele genheid en Emancipatie) is het 'een illusie om te denken dat kinderopvang kan worden aangeboden als een open bare nutsvoorziening tegen een buitengewoon aantrek kelijk tarief.' De minister heeft dat gisteren laten weten op een studiedag van de FNV over positieve ac tie. Positieve actie zijn maatre gelen om de positie van min derheden (vrouwen, gehandi capten en buitenlanders) op de arbeidsmarkt te verbeteren. Kinderopvang is er daar één van, omdat gebleken is dat veel vrouwen niet of minder wer ken omdat ze geen goede of be taalbare opvang voor hun kin deren hebben. Maar het kabinet is niet bereid Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Eenvijfde van alle geneesmiddelen die in Nederland voorhanden zijn, voldoet niet aan de eisen die de EG stelt. Dat staat in een rapport dat het Rigo (rijksinstituut voor het geneesmiddelenonderzoek) on langs aan staatssecretaris Dees (Volksgezondheid) heeft aan geboden. Het onderzoek wérd in op dracht van de bewindsman ge houden, nadat eerder onder zoek van de hoofdinspectie al mankementen aan de genees middelen had geconstateerd. Omdat dat onderzoek niet vol doende breed van opzet was, vroegen de Tweede Kamer en de apothekersorganisatie KNMP om een ruimer opge zette steekproef. De KNMP zelf publiceerde in maart van dit jaar een eigen onderzoekje, waaruit bleek dat vijftien procent van de medi cijnen mankementen vertoon de. In de middaguren stond voor lbo/mavo het examen biologie op het programma. De kandidaten waren vrij vlot klaar met dit toch meerkeuzevragen tellend® examen. Het wilde zeggen dat de meesten na een uur al weer buiten stonden. Toch mag daaruit, aldus een docent, met l worden afgeleid dat het ook 1 een gemakkelijk examen was. Maar de kandidaten vonden het examen over het alge meen niet erg moeilijk en I docent dacht op zijn beurt dat i ze het redelijk gemaakt had-1 den. Zoals gebruikelijk was er-1 felijkheid een van de onder werpen. Enkele andere ding® 1 die aan de orde waren: net i skelet, slikken en prikken, ®n I ongeboren kind, spijsverte-1 ring, ademhalen, hormonen en de kleur van konijnen. Het lager landbouwonder wijs had een eigen exam® biologie dat drie hoofdstuk ken telde met in totaal 15 gaven, waarvan er 9 gemaak11 moesten worden. daarom met een allesomvat tend subsidievoorstel te komen. Volgens De Koning komt het kabinet over enkele weken wei met een voorstel voor kinder opvang. „Het zal niet alles op lossen, maar wel bijdragen tot een betere regeling. Er zal erg veel inventiviteit nodig zijn van mannen en vrouwen zelf, van arbeidsorganisaties", aldus de bewindsman. De overheid zal daarbij 'ondersteunend' op treden, zei De Koning. De minister is evenmin be reid om positieve actie via wet geving af te dwingen. Hij vindt dat meer een zaak van werkne mers en werkgevers. Om be drijven te stimuleren heeft hij wel een potje van twee miljoen gulden. Een bedrijf kan maxi maal 25.000 gulden subsidie krijgen als het maatregelen neemt om de positie van min derheden binnen het bedrijf te verbeteren. Volgens de vice-voorzitter van de FNV Adelmund is de over heid veel te laks. Adelmund zei dat wetgeving noodzakelijk is om positieve actie van de grond te krijgen. „De minister kan wel het goede voorbeeld geven, maar dat werkt niet als werk gevers niéts voelen voor posi tieve actie." Volgens de FNV moeten werkgevers bij wet worden verplicht om achter standen en achterstelling van vrouwen en andere minderhe den op te heffen. Mevrouw L. Pot van de Werkgroep Kinderopvang stelde dat Nederland 700 mil joen zou moeten uitgeven om een vorm van kinderopvang te financieren die voldoet aan de normen die de EG stelt. Zij vindt de 125 miljoen die het ka binet volgend jaar wil uitgeven niet voldoende, maar wel een aardig begin. STAATSSECRETARIS HEERMA van Volkshuisvesting heeft verre gaande plannen in petto om het eigen-woning-bezit te bevorde ren. Voor mensen met een hoger inkomen wordt het aantrekkelij ker een woning te kopen dan te huren. Voor de lagere inkomens blijven er zo meer huurwoningen over. Heerma is niet de eerste huizenbewindsman die de kwestie 'kopen of huren' geprononceerd aan de orde stelt, maar Heerma geeft in zijn nog geheime nota 'Volkshuisvesting in de jaren ne gentig' de kwestie een dusdanige dramatische lading mee alsof bet inderdaad een kwestie van to be or no to be is. Ogenschijnlijk tovert Heerma het ei van Colombus uit het laby rint van de bouw- en huizensector te voorschijn, maar in feite plant de staatssecretaris een trendy opgetuigde kerstboom met honderden plannen, die als de politiek dat belieft met tientallen naar de prullenmand kunnen worden verwezen. Heerma speelt heel handig en opportuun in op de trends van de jaren tachtig: liever kopen dan huren, liever dereguleren dan reguleren, liever privatiseren dan collectiviseren. Op zichzelf is daartegen allemaal niets in te brengen en als goed en sociaal verantwoord wonen mogelijk is door in de woningbouwsector de vrije krachten van de markt meer aan bod te laten komen, dan is ook daartegen geen bezwaar. Zo simpel zal het, zo vrezen wij, allemaal niet zijn. Wij kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat Heerma in de eerste plaats een gigantische bezuinigingsoperatie voor ogen heeft die wel eens hele nare onvoorziene gevolgen zou kunnen hebben. Bij voorbeeld: een nog duidelijker scheiding tussen 'rijke' en 'arme' wijken in ons land waardoor de hele sociale infrastructuur onder nog grotere spanning zal komen te staan? Bovendien kan er van zijn plannen alleen maar iets terecht komen als het niveau van woningprijzen en hypotheekrente laag blijft zoals thans het geval ls' Wie zegt dat dit zo blijft? Heerma probeert waarschijnlijk - ook al doet de titel van zijn nota suggereren dat we te maken hebben met nieuwe perspec tieven en filosofieën betreffende een complex probleem - te ca moufleren dat hij weinig succesvol is (geweest) bij het invullen van het woningbouwprogramma voor 1988 en dat zijn kansen op succes tot de jaren negentig gering zijn. Feit is, dat heel weinig beleggers ervoor voelen geld te steken in de huidige woningwet- markt. Reden: het rendement is te laag. Heerma heeft van alles geprobeerd om de beleggers te paaien, maar zij geven geen krimp. Eerst meer rendement, dan bouwen, lieten de beleggers be staatssecretaris beleefd weten. Uiteraard kan Heerma een aantal beleggers met harde hand dwingen om geld in de huizen markt te investeren, maar de politieke prijs daarvoor - en dat is ®en les van de ABP-enqüete - kan tamelijk hoog zijn en van bwang in de economie wil dit kabinet sowieso niets weten. De opvolger van Brokx bevindt zich in een weinig aanlokkelijke Positie: hij moet straks met een deemoedig verhaal naar de Ka mer, want hij bouwt te weinig huizen. Heerma komt dan echter n,et helemaal met lege handen, want hij heeft een nota waarin een rooskleurige toekomst wordt geschilderd. Of de Kamer en "et kabinet - Ruding heeft een paar plannen op voorhand al af- 9ewezen - daarmee gelukkig zullen valt niet te verwachten. DEN HAAG (ANP) - Va- kantievluchten hebben vaak veel vertraging. Met de beenruimte voor passa giers in de meeste vliegtui gen is het droevig gesteld. Dit blijkt uit een onderzoek dat de Consumentenbond vorig jaar heeft gehouden onder va kantiegangers die vanaf Schip hol vertrokken naar zonnige oorden aan de Middellandse Zee. De resultaten van het on derzoek zijn deze week gepu bliceerd. Uit het onderzoek blijkt dat ruim 25 procent van de onder vraagden klaagt over vertra gingen die vooral op de terug reis voorkomen. De luchtha vens van Corfu, Kreta, en Mal- lorca blijken de grootste boos doeners: vertragingen van meer dan vijf uur vormen geen uitzondering. Omtrent de duur van de vertraging is Alicante koploper: 56 procent van de passagiers wachtte daar twee uur of meer, aldus het onder zoek van de Consumentenbond. Soldaten die het gisteren te warm kregen, mochten na het appèl in Budel even op adem komen. In de Bra bantse plaats werd gisteren de 25-jarige aanwezigheid van Westduitse militairen herdacht. - fotoanp DEN HAAG (ANP) - De CE^A-fractie deelt de harde kritiek van minister Deet man (Onderwijs) op het WD-alternatief voor ver hoging van de collegegelden per 1 augustus van dit jaar. Terwijl Deetman 165 miljoen gulden wil besparen door een drastische verhoging van colle gegelden voor studenten die langer dan zes jaar doen over hun studie in het hoger onder wijs, wil Kamerlid Franssen (VVD) de studiefinanciering voor langstudeerders afschaf fen. „De beperking van de rech ten op studiefinanciering zal nieuwe ongelijkheden doen ontstaan," zo schrijft CD A-Ka merlid Lansink in zijn bijdrage aan het eindverslag voor de be handeling van het wetsvoor stel. Die opvatting kreeg de steun van de CD A-fractie. De PvdA-fractie verwerpt het voorstel van Deetman eveneens. Tegelijkertijd maakt Kamerlid Wallage (PvdA) in zijn schriftelijke bijdrage een opening naar de WD. De VVD moet dan wel bereid zijn om het studiefinancieringsstelsel aan te passen. Wallage bepleit opnieuw een basisbeurs voor iedereen plus aanvullende leningen waar no dig. Wallage bepleit opnieuw een basisbeurs voor iedereen plus aanvullende leningen waar nodig. Door onze verslaggever HOUTEN - Medisch specia listen sturen hun patiënten nog steeds te hoge nota's. Apothekers leveren te dure medicijnen. En verzekerde patiënten frau deren door met eigen PC's ge fingeerde nota's te declareren. Dit concluderen de in de KLOZ verenigde particuliere ziekte kostenverzekeraars. In maart 1987 werden de ta rieven voor medisch specialis ten met gemiddeld 10 procent verlaagd. Dat gebeurde van wege de groei van het aantal particulier verzekerden als ge volg van de stelselwijziging. Toch vermelden veel nota's nog steeds de oude tarieven. Ook wordt nog veel gebruik ge maakt van de mogelijkheid om de tarieven met 10 procent te verhogen wegens 'extra ar beidsintensieve verrichtingen', zonder dat dit aannemelijk wordt gemaakt. ROTTERDAM (ANP) - „Veel vrouwen van boven de 70 reizen nog vief de hele wereld rond". Prof.dr. D.W. van Bekkum, directeur van het Integraal Kankercen trum Rotterdam (IKR), zei dit bij de opening van een nieuw centrum voor vroege opsporing van borstkanker. Hij noemde het 'a-sociaal' dat de Gezondheidsraad en de Na tionale Raad voor de Volksge zondheid het komende lande lijke bevolkingsonderzoek op borstkanker willen beperken tot de vrouwen tussen de 50 en 70 jaar. Het IKR heeft uitgerekend dat dan maar 42 procent van de vrouwen wordt bereikt die voor het onderzoek in aanmer king komen Dat wordt 92 pro cent als de maximum leeftijds grens vervalt en de onderste op 40 jaar wordt gesteld. In de groep van 50 tot 60 komen per 100.000 vrouwen 200 gevallen van borstkanker voor, in de groep van 60 tot 70 zijn dat er 250. De cijfers stijgen met de leeftijd: 300, respectievelijk 325 per 100.000 vrouwen van 70 tot 75 en van 75 tot 80. Van Bekkum vermoedt dat de bovengrens in de adviezen op 70 jaar is gesteld omdat het regelmatig oproepen van de vrouwen veel werk en geld kost, terwijl het opkomstper centage bij oudere vrouwen daalt. Het IKR onderzoekt ook vrouwen tussen de 40 en de 50. In deze groep ligt het aantal gevallen van borstkanker per 100.000 weliswaar slechts op 150, maar deze vrouwen hebben gemiddeld nog een levensver wachting van 37 jaar. Dat maakt onderzoek dus de moeite waard, ook al omdat hoe eerder een -klein- gezwel wordt ge vonden, hoe kleiner de kans op uitzaaiingen is. De behandeling biedt dan niet alleen meer kans op genezing, maar is ook min der ingrijpend. Borstkanker is de meest voorkomende vorm van kanker bij de Nederlandse vrouwen. In 1986 stierven er ruim 3.000 vrouwen aan en jaarlijks wor den tussen de 7.000 en 8.000 nieuwe gevallen vastgesteld. Een vrouw van 35 of ouder heeft een kans van één op twaalf om borstkanker te krij gen. Van Bekkum noemde het verbazingwekkend dat het zo lang duurt voordat het lande lijk bevolkingsonderzoek van de grond komt, terwijl dat dit jaar wel van start gaat voor baarmoederhalskanker waar aan per jaar 'slechts' 300 vrou wen overlijden. Met vroege op sporing van borstkanker kan het jaarlijkse sterftecijfer vol gens hem met 40 tot 70 procent dalen ofwel tot onder de 2.000. Het IKR is in 1986 met een screeningsproject begonnen. Tot nu toe zijn in het kader daarvan ruim 10.000 vrouwen onderzocht. Iets minder dan één procent is naar een zieken huis verwezen voor nader on derzoek en bij de helft van hen is borstkanker gevonden. Daarmee ligt de 'voorspellende waarde' van het onderzoek in Rotterdam nog aanzienlijk bo ven dat van het proefproject Nijmegen. Het Rotterdamse project wordt nu voortgezet in een aparte stichting 'Kankerpre ventie Zuidwest Nederland' voor de regio's die onder het IKR vallen: Zeeland, Westelijk Noord-Brabant, de Drechtste- den en Groot-Rijnmond. Vrou wen van boven de 40 die hier wonen (in totaal 400.000) kun nen desgewenst een afspraak maken met het centrum. Een oproepsysteem is te duur, maar vrouwen die al eens zijn ge weest worden wel om de an derhalf jaar opgeroepen. Zolang het landelijke onder zoek, dat waarschijnlijk via de AWBZ wordt gefinancierd, er nog niet is moeten de vrouwen de kosten -55 gulden- zelf beta len. Soms dragen de gemeenten bij. Tot dusver is de belangstel ling erg groot: leden van vrou wenorganisaties komen soms met bussen tegelijk. Ook wordt extra aandacht geschonken aan de voorlichting van buitenlandse vrouwen. De capaciteit is in de nieuwe opzet uitgebreid tot 20.000 onder zoeken per jaar. Alle röntgen foto's worden twee keer beke ken door verschillende radiolo gen. De komkommers zijn vroeg dit jaar. Normaal gesproken is er in de maand mei in het binnenland nog redelijk wat niets voor handen, maar dit jaar, met al die rare vakantie-achtige weken, is er nergens wat te beleven. Zodoende is er nu al het komkommer-nieuws. Zo weet het ANP via het CNV te berichten dat er bij de NS wat mis is met de treinen. I Die treinen verliezen regelmatig remblokken. Echt gevaarlijk is dat niet en er hebben zich dan ook nog geen ongelukken voorgedaan, maar als krant kom je in deze nieuwsarme tijden wel ernstig in de verleiding om groot te blokletteren: REM MEN TREINEN DEUGEN NIET!!!! Wij als krant zijn in deze doodstille dagen ook erg blij met de nieuwste Nederlandse rage: het beroven van musea. Hoe leger de musea hoe voller de kranten. Zowel het Letterkun dig Museum als het Bijbels Museum melden inmiddels nieuwe diefstallen. Volgens mij doen die musea alsof. Zo trekken ze nog eens wat publiek dat anders nooit zou komen. Straks zal waarschijnlijk van het Noordbrabants Natuur museum in Tilburg waarschijnlijk met de melding komen dat er een deel van de collectie van de expositie over seks en erotiek in het dierenrijk gestolen is. 'Dieven pikken seks' zal er dan in kranten staan. Op die expositie in Tilburg worden trouwens overeenkomsten en verschillen tussen mensen en dieren ten aanzien van seks belicht. Weet u bijvoorbeeld het verschil tussen een konijn en een gravin? Een konijn graaft pijpen MERIJN DEN HAAG - De WD wil dat premier Lubbers en minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) zo spoedig mogelijk de uitgestelde reis naar Israël maken. In een serie vragen aan minister van den Broek willen de WD-kamerleden Weisglas en Ploeg weten of het juist is dat de Israëlische minister Peres (Buitenlandse Zaken) heeft aange drongen op een snel bezoek aan zijn land. Vorige maand besloot het kabinet af te zien van een bezoek aan Israël. Dat bezoek zou moeten plaatshebben in het kader van het veertigjarig bestaan van de staat Israël. Het uitstel werd officieel gemotiveerd als een 'agendaprobleem'. BEEK EN DONK (ANP) - De rijkspolitie in Beek en Donk (NB) is bezig met een voorbereidend onderzoek naar de aard en om vang van een mogelijke vervuiling door chemisch afval van een gemeentelijk bosperceel in het naburige Mariahout. Het onderzoek, in samenwerking met de gemeente Lieshout, ging medio mei van start, direct nadat bij de politie in Lieshout een tip was binnengekomen dat 'rond 1976' een hoeveelheid che misch afval in de bossen was gedumpt Dat heeft een woord voerder van de rijkspolitie in Beek en Donk desgevraagd be vestigd. DEN HAAG (ANP) - Minister Smit-Kroes (Verkeer en Water staat) wil alles in het werk stellen om te verhinderen dat de Bondsrepubliek Duitsland per 1 januari 1990 een heffing in voert op buitenlands vrachtverkeer dat gebruik maakt van het Westduitse wegennet. Zij zal mede namens minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) 'zowel op ambtelijk als op minis terieel niveau' bij de Westduitse regering tegen dat voornemen protesteren. DEN HAAG (ANP) - Opnieuw is een diefstal gepleegd in een museum. Ditmaal was het Ne derlands Letterkundig Mu seum in Den Haag het doelwit van inbrekers. Naar eerst nu bekend is geworden is vrijdag avond ontdekt dat dieven de achterkant van een vitrine hadden geforceerd en sieraden hebben meegenomen. In ver band met Pinksteren deed de directie eerst dinsdag aangifte. De ontvreemde kleinoden zijn een gouden medaillon en een broche-camee uit de nalaten schap van de negentiende- eeuwse schrijver Marcellus Emants. Verder hebben onbekenden vorige week zondag zes bronzen Egyptische beeldjes gestolen uit het Bijbels Museum aan de Herengracht in Amsterdam. De dieven forceerden het slot van een glazen vitrine. De beeldjes zijn zeker enige duizenden gul dens waard. Het museum bevestigde dit woensdag pas. DEN HAAG (ANP) - Minister Brinkman (WVC) voelt weinig voor aparte hulpverlening aan slachtoffers van seksueel ge weld. Professionalisering van de hulpverlening in zogeheten Blijf-van-mijn-lijfhuizen op kosten van de staat wijst hij af. Ook ziet hij weinig heil in aparte hulpverlening aan slachtof fers van incest. Dat bleek tijdens een overleg met de Kamercommissie voor emancipatiebeleid. Met name PvdA-Kamerlid Vliegenthart drong aan op specifieke hulpverlening. Kamerbreed werd de minister een gebrek aan beleid bij de bestrijding van seksueel geweld verweten. DEN HAAG - De PvdA-fractie in de Tweede Kamer heeft gis teren vergeefs geprobeerd een brief te krijgen die premier Lubbers in februari schreef als voorbereiding op het besluit de WIR (investeringssubsidie voor bedrijven) af te schaffen. FVdA'er Alders eiste de brief op nadat premier Lubbers had laten weten dat hij niet van plan was de brief af te staan. Vol gens Lubbers was het een ambtelijke nota, die voor intern ka- binetsgebruik was en daarom niet voor buitenstaanders ge schikt. Alders was het daarmee niet eens, omdat CDA-kamerleden de brief wel voortijdig in handen hadden gekregen. De brief is een rol gaan spelen, omdat in de dagen dat het kabinet op het punt stond de WlR af te schaffen, bedrijven kennelijk op de hoogte waren en op grote schaal investeringsbeslissingen bij de nota ris vastlegden. Zodoende kunnen ze alsnog WIR-premie krij gen. I

de Stem | 1988 | | pagina 3