waring jINNEN IUKKEN GS tikken Hulst op vingers NS WERK deAtelie DWANGSOM ALS STOK ACHTER DEUR VAN HONTENISSE 'Stop overschot in gasaansluitingen' Weer herrie over aansluiting van de Mariadijk Grote EZAGvliegshow met veel spektakel Smet op de laatste schooldag van de Rietvliet in Hulst Commissie bespreekt extra geld voor de Muziekschool frland POLITIERAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS DE STEM VAN ZEELAND 2 DONDERDAG 26 ME11988 iassingen. Want .AND helpt, zovee i toelaten, waar lieningen échtte foor iedere Dankzij het egionale fdelingen en zo'n jers rondom onze an^éi ^Verrassende '/Variaties /in Mooie Mode Let op 1 biedingen I VOORTAAN VOLLEDIGE INFORMATIE OVER BOUWVERGUNNINGEN KLOOSTERZANDE - De gemeente Hontenisse gaat de Nederlandse Kabelexploitatie Maat schappij (NKM) op het matje roepen om een 'kei harde' datum voor realisering van kabeltelevisie af te spreken. van de BMW-dealer Garage Vevbfvggebv Zweefvliegtuig POLITIE ONDERVRAAGT LEERLINGEN Clinge Graauw Hengstdijk Ossenisse St.-Jansteen Koewacht Lamswaarde Walsoorden Wegslepi en Breuk Landelijke Fietsdag T22 JF-opleggers en Kipinstallaties, trucks 3ns ereedschappen rkplaats opleiding en er- ledige gegevens is - aan het se- iustrieweg 37 Terneuzen 01150-81000 3800 VB Amersfoor Tel.:033-63 5214 giro 625.000 In kleine ateliers doe je de leukste ontdekking® Annemarel vond in zo'n atelier sprankelend frisse en vooral elegante zomer kleding. En dat voor een prijs, die ook past in uw budget. Annemarel, zomermod nog eens extra apart en aantrekkelijk. Van onze verslaggever HULST - Gedeputeerde Staten (GS) willen van de gemeente Hulst voortaan volledige informatie over het hoe en waarom deze ge meente wil meewerken aan bebouwing die in strijd is met bestemmingsplannen. GS hebben Hulst flink op de vingers getikt, omdat ze menen dat door onvolledige informa tie een pas afgesloten bezwaar schriftenprocedure helemaal niet nodig zou zijn geweest. De kwestie speelde rond een bouwplan in de Hulster Zand- straat, dat slechts gerealiseerd kan worden via een zoge naamde artikel 19-procedure. De Hulster gemeenteraad be sloot daaraan medewerking te verlenen, maar GS weigerden vervolgens een verklaring van geen bezwaar. De betrokkene diende daartegen op zijn beurt bezwaar ia Na een hoorzitting in Middelburg zijn GS nu als nog tot de slotsom gekomen dat het bouwplan mag doorgaan. Het gaat om een bungalow met garage aan de Zandstraat 73, waar voorheen een boerde rijtje met opstallen stond Juist over die garage vielen GS, om dat ze vonden dat er al genoeg berging aanwezig was. Tijdens de hoorzitting deed de ge meente Hulst echter uit de doe ken dat er vroeger veel meer bebouwing op het terrein aan wezig was en dat het hele plan een aanzienlijke verbetering zou betekenen voor de woon omgeving. Dat vinden GS, die aanvankelijk alleen maar een tekening met bouwplan kre gen, nu ook. In een brief aan B en W ma nen GS Hulst voortaan de za ken wat beter op een rijtje te zetten. „Indien u onze mede werking vraagt voor zaken als de onderhavige", aldus GS, „dan verzoeken wij u ons daar bij volledig te informeren. Niet alleen over hetgeen men wenst te bouwen, doch vooral ook over de bestaande situatie (te slopen of reeds gesloopte be bouwing, waarom en in hoe verre wordt afgeweken van de bestaande toestand en moge lijkheden, waarom dit door u passend wordt geacht)". Wethouder G. van de Voorde reageerde gisteren desge vraagd met de mededeling dat de gemeente voortaan haar le ven zal beteren. Al ziet hij wel grote praktische problemen ontstaan als de gemeente voor taan voor iedere artikel 19-pro cedure een compleet rapport zou moeten maken. Kabeltv moet zwart op wit Van onze verslaggever Die in overleg te bepalen datum komt dan zwart op wit te staan en als NKM daar over heen gaat willen B en W een dwangsom als stok achter de deur. Tot deze actie besloot gisteren de gemeenteraad op initiatief van burgemeester A. Kessen. Hij wist daarmee te voorkomen dat wellicht een raadsmeerder- heid het contract met NKM zou opzeggen. De raadsleden hadden er, evenals eerder B en W, geen goed woord voor over dat de aanleg van kabeltelevisie in Hontenisse pas gereed zal ko men in het derde kwartaal van 1989. Tot nu toe was men er steeds vanuit gegaan dat het karwei eind dit jaar geklaard zou zijn. P. Kindt (lijst A. Roctus) zei er nog maar weinig voor te voelen met dit bedrijf langer in zee te gaan. „Er zijn keiharde afspraken gemaakt dat de ka beltelevisie dit jaar gereali seerd zou zijn. En daarmee basta", viel zijn fractiegenoot (ADVERTENTIE) Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Telefoon 01150-81121 A. Roctus hem bij. „Dit is voor mij geen serieuze firma, wat mij betreft zeggen we het con tract op". Meteen opzeggen ging L. Mangnus iets te ver. „Ga met ze om tafel zitten en stel de eis dat het dit jaar gereed moet zijn. Kunnen ze die garantie niet ge ven, dan breken met die club". E. van Goethem (CDA) dacht een verklaring te hebben voor de vertraging in Hontenisse. „NKM is er natuurlijk op uit om eerst de grotere gemeenten aan te sluiten, want dat brengt geld in het laatje. Nee, ik heb er weinig vertrouwen in". Vol gens Van Goethem zou NKM ook moeilijkheden hebben om een aannemer te vinden die de werkzaamheden in Hontenisse wil uitvoeren. Maar daarover was bij de rest van de bestuur ders niets bekend. Volgens burgemeester Kes sen zou de gemeente inderdaad het contract met NKM kunnen opzeggen vanwege het leveren van een 'wanprestatie'. „Maar daar hebben we ons zelf mee, want dan liggen we meteen weer zo'n jaar of vier achter". Bovendien is het volgens Kes sen nog maar de vraag of er een andere maatschappij te vinden is die een kleine ge meente als Hontenisse wil be- kabelen. Uiteindelijk kon iedereen zich vinden met de be lofte dat NKM op het matje wordt geroepen om zwart op wit een datum af te spreken. KLOOSTERZANDE - Het Hontenisser gemeenteraadslid L. Mangnus (eigen lijst) heeft voorgesteld om het gemeen telijk rekeningoverschot van vorig jaar te gebruiken voor de aansluiting van woningen op het aardgasnet. Dat overschot beloopt, zo is becijferd, meer dan een half miljoen gulden. Volgens Mangnus moet de gemeente niet wachten totdat de PZEM met plannen op de proppen komt, maar zelf het initiatief nemen. Ook H. Bruggeman (CDA) hamerde op een voortdurend bij de PZEM blijven aandringen op aansluiting van onrendabele en super-onrendabele gebieden op het aardgas. Wethouder J. Joossen betoogde dat er al zo vaak bij de PZEM is aangeklopt, maar dat dit nutsbedrijf zich aan haar eigen beleid houdt. „Daarin heeft de gemeente niets te vertellen", aldus de wethouder. „Maar als we zelf met een goed plan komen en zelf als gemeente financiële offers willen brengen", meende Mangnus, »dan ïjgt de zaak misschien anders". Van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - De Hontenisser gemeenteraad heeft woensdagavond de discussie over de afsluiting van de Mariadijk in Wal soorden nog eens dunnetjes overgedaan. Aanleiding daarvoor was het voorstel van B en W om bij de Raad van State beroep aan te tekenen tegen de afwijzing van plannetje door de provincie. Volgens Gedeputeerde Sta- *0 (GS) levert de afsluiting van het stuk Mariadijk dat dwars door het betonbedrijf R'eijko loopt geen enkel voor geel voor de verkeersveiligheid 'n het dorp op. H. Pauwels (CDA) raadde aan om niet in beroep te gaan, omdat de gemeente de zaak dan waarschijnlijk weer zal verliezen. Volgens hem zijn er in Walsoorden andere en be tere alternatieven mogelijk, zo als een aanpssing van de kruis punten. Hij kreeg daarbij de steun van de fractie L. Mang nus. De 'regeringspartijen' ble ven echter achter B en W staan. „Daar is in de loop der jaren een gevaarlijke situatie ont staan", betoogde A. Roctus (eigen lijst). „We moeten alles proberen om die weg af te slui ten". „Als in de tijd dat de be roepsprocedure aansleept blijkt dat er inderdaad betere oplossingen zijn kunnen we al tijd ons beroep nog terugtrek ken", probeerde burgemeester A. Kessen. De oppositie bleef echter tegen. De Grasshoppers vlieggen in een gesloten formatie met vier Alouette 111 helicopters Van onze verslaggever AXEL - De Eerste Zeeuws-Vlaamse Aero Club (EZAC) houdt zater dag 4 juni een spectacu laire vliegshow op en bo ven het zweefvliegveld de Smitsschorre in Axel. Tal van vliegtuigen, waaron der 'oldtimers', straalja gers en helicopters, zullen dan een staaltje van hun kunnen laten zien. Tevens neemt de EZAC de door de leden zelfgebouwde nieuwe hangar in ge bruik. 's Morgens is er een 'voorpro gramma', waarin de meer rustige vliegvormen aan bod komen. EZAC doet met haar eigen zweefvliegtuigen na tuurlijk ook mee. Tussen 10.00 en 14.00 uur zijn er daarnaast demonstraties van ondermeer parasailing. Daarbij hangt een parachu tist aan zijn bestuurbare pa rachute achter een auto, die hem al rijdend in de lucht houdt. Het zeilvliegen is al langer bekend. Nieuwer is het vliegen met de ultra lights, de zeilvleugels met een brommermotortje. Ten slotte laten enkele modelvlie gers zien wat ze met hun veelal zelfgebouwde schaal modellen in de lucht kunnen uithalen. Het zware werk begint na 14.00, met medewerking van onder andere de Nederland se, Belgische en Engelse luchtmacht. Een van de hoogtepunten wordt onge twijfeld het optreden van het bekende helicopter-stunt- team de Grasshoppers, die sinds de oprichting in 1973 een behoorlijke reputatie hebben opgebouwd. Het stuntprogramma van de Grasshoppers, die allen naast stuntpiloten ook dagelijks hun normale werk bij de Ko ninklijke Luchtmacht doen, bestaat uit drie onderdelea Allereerst vlieggen ze in ge sloten formatie met vier Alouette 111 helicopters. Daarna vliegen ze synchroon met twee toestellen. Vervol gens laten ze de mogelijkhe den van een helicopter zien door als een caroussel met vier Alouettes in de lucht te gaan hangen en allerlei be wegingen uit te voeren: zij delings en achterwaarts vlie gen en stilhangen. Het was eerst de bedoeling dat er F16 straaljagers brul lend boven Axel zouden ver schijnen, maar de Lucht macht stuurt de oudere NF5 jachtbommenwerpers. Ook geeft een F-27 Friendship een voorstelling van acht minu ten, waarbij het vliegtuig on der andere een van de twee motoren uitschakelt. De F-27 is ondanks zijn vrij logge uiterlijk als veertig-persoons transporttoestel, in staat ca priolen uit te halen die eer der aan een straaljager doen denken. Vele marines gebruiken het Lockheed Orion toestel voor het opsporen van onderzee boten. Een van deze 'speur neuzen' van de Koninklijke Marine vliegt zaterdag 4 juni eveneens boven Axel. De Royal Air Force stuurt een Puma helicopter vanaf een basis in West-Duitsland naar de vliegshow en er vliegt een Awacs radarvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht over. Dit laatste toestel is een Boeing 707 met een kenmer kende 'paddestoel' op de rug waarin radarapparatuur zit. Het middagprogramma bestaat behalve uit militair vertoon dok uit minder agressieve punten. Zo komen er ook allerlei historische vliegtuigen naar de Smits- schorre, waaronder de histo rische Fokker S 11, het geel- gekleurde lestoestel dat na de oorlog in sneltreinvaart pilo ten klaarstoomde voor de luchtmacht en de burger luchtvaart. Een sproeivüeg- tuig geeft een demonstratie van de preciezie waarmee landbouwgewassen kunnen worden besproeid. De para club Ursel dropt enkele para chutisten, er is een 'schijn- aanval' met oude Harvards en ook de Rijksluchtvaart school geeft acte de presence. Ongeveer een jaar geleden besloot de EZAC de handen uit de mouwen te steken en te beginnen met de bouw van een hangar voor de eigen zweefvliegtuigen. De ruimte van zeshonderd vierkante meter is klaar en wordt rond 17.30 door burgemeester A. Hack officieel geopend. Naast een stallingsruimte voor de vliegtuigen is er in de hangar een clubhuis en een werkplaats. De vliegshow sluit af met het opstijgen van een aantal heteluchtballons, waarna er ter gelegenheid van de ope ning van de hangar een feest is voor deelnemers aan de vliegshow en genodigden. De kosten van de vlieg show bedragen ongeveer vijftigduizend gulden. Dit geld wordt door het bedrijfs leven bijeengebracht. De toe schouwers betalen entree. Volgens M. van der Heijden, voorzitter van de commissie die de vliegshow op poten heeft gezet, verwacht de EZAC dit jaar meer toe schouwers dan de vijftien duizend die twee jaar gele den aanwezig waren. Overigens vallen de kosten erg mee, zegt Van der Heij den. „Want er komen hier zelfs mensen naartoe die we niet betalen. Of in sommige gevallen alleen de brandstof kosten. Er zijn veel hobbypi loten die zo graag vliegen, dat ze graag alleen voor de lol naar Axel komen". Over drie jaar viert de EZAC het 25-jarig bestaan. Dan wil de club beginnen met het langzaam vernieu wen van de vloot zweefvlieg tuigen. Van onze verslaggever HULST - De laatste lesdag op de Hulster scholenge meenschap De Rietvliet is, naar nu pas bekend is ge worden, enigszins uit de hand gelopen. Uitgelaten eindexamen-leer lingen staken bij de depen dance van de school in de Tuin straat wat papieren in brand en blusten het vuur met een poederblusser. Vervolgens spo ten ze het apparaat leeg op een leslokaal. Met Hemelvaartsdag dron gen onbekenden de school aan de Tuinstraat binnen en spoten ook de tweede daar aanwezige poederblusser leeg. Daarbij kwam een groot gedeelte van het gebouw onder het poeder- schuim te zitten. De schoolleiding schakelde de politie in, die momenteel een onderzoek in stelt. Daarbij worden ongeveer twintig leer lingen, die mogelijk van de eer ste illegale blusactiviteiten ge tuige zijn geweest, aan de tand gevoeld. Of er verband bestaat tussen de twee voorvallen is niet bekend. Ook de daders heeft men nog niet te pakken. De ondervragingen door de politie hebben overigens tot on geruste reacties van ouders ge leid. Met name omdat hun kin deren midden in de toch al spannende examenperiode zit ten. Sommige ouders vrezen dat de ondervraging door de politie negatieve invloed kan hebben op de concentratie en daarmee de examenprestaties. Dat zal volgens directeur P. Hamelink van de Rietvliet nogal meevallen. „Die onder vragingen gebeuren in goed overleg met de politie. En er is verder niemand die hierover geprotesteerd heeft". Volgens Hamelink heeft slechts één moeder geïnformeerd wat er aan de hand was. „We hebben dat uitgelegd en haar gerust gesteld". BINGO - De Algemene Bond voor Ouderen hield in ge meenschapshuis Malpertuus een bingo. Hieraan namen 120 personen deel. Uitslag: 1. me vrouw Puyenbroeck, St.-Jan steen; 2. mevrouw Rombout, Hulst; 3. J. de Wit, Clinge. KAARTING - Door de Bond voor Ouderen werd in het ge meenschapshuis een kaarting gehouden waaraan 32 perso nen deelnamen. Uitslag: 1. mevrouw Elegeert, Westdor- pe; 2. A. Burm, Nieuw-Na- men; 3. F. Piessens, Clinge; 4. C. Mahu, Graauw; 5. B. van de Bos, Axel. De volgende kaarting is donderdag 26 mei. BOOMWAIFEESTEN - Door de voetbalvereniging Graauw werd een wijken- en familie- toernooi gehouden, vanwege de boomwaifeesten. Hieraan namen 21 ploegen deel. Uit slag best verklede groep: 1. FC De Caluwé, 2. De Plak kers, 3. Dennaan-United. Voetballen: 1. KSK Jam- buurt, 2. FC Steyaert, 3. Bui tendijkse Boys. GAAIBOLLEN - Op recrea tiecentrum De Vogel werd een gaaibolling gehouden waaraan 80 personen deelna men. Uitslag: hoge vogel: J. Esseling, St.-Jansteen; rech ter zijvogel: R. Wullaert, Nieuw-Namen; linker zijvo gel: Th. Borremans, Beveren; grootste aantal (5): F. Saldien, Deurne. BINGO - Op recreatiecen trum De Vogel werd een bingo gehouden waaraan 175 personen deelnamen. Uitslag: 1. J. Groenheide, Delft; 2. me- ferhole vrouw Swaans, Terneuzen; 3. mevrouw Kint, Axel. nen deelnamen. Uitslag bie den: 1. mevrouw Reyers, Ter neuzen; 2. J. Lambert, Vogel waarde; 3. mevrouw Wolfert, Axel. Jokeren: 1. mevrouw Esseling, Hulst; 2. mevrouw Kegels, 3. J. Kegels, beiden Kruispolderhaven. Eindstand competitie: Bieden: 1. me vrouw Wolfert, Axel; 2. me vrouw Van Kerkhoven, Hulst; 3. H. van de Berg, Westdorpe. Jokeren: 1. me vrouw Pauwels, 2. mevrouw Verschuren, beiden Klooster- zande; 3. mevrouw Van Goe them, Waasmunster. GAAIBOLLEN - Op camping De Zeemeeuw werd een gaai bolling gehouden waaraan 54 personen deelnamen. Uitslag: hoge vogel: D. van de Leire; rechter zij vogel: M. Saman; linker zij vogel: C. Verbist; grootste aantal (7): L. de Klerk. KAARTING - In zaal Den Ouden Arend werd een kaar ting gehouden waaraan 48 personen deelnamen. Uitslag: 1. mevrouw Boone, Hulst; 2. mevrouw De Burger, 3. de heer De Burger, beiden Clin ge. ROMMELMARKT - De fan fare St.-Jan houdt zaterdag 28 mei een rommelmarkt van 9.00 tot circa 15.00 uur. Op het pleintje aan de Heerstraat naast 'Den Ouden Arend' worden vele bruikbare spul len te koop aangeboden. Bo vendien kunnen muzieklief hebbers per inschrijving een bod doen op enkele muziekin strumenten, waaronder een sousafoon. ZESKAMP - De KPJ hield een zeskamp op het voetbal veld, waaraan zeven teams meededen. Verbeten werd ge streden om de eerste plaats, die uiteindelijk door de ploeg Ton Huiskes werd gewonnen. De ploeg werd gevolgd door het derde elftal van Koe wacht en het tweede team van de KPJ. Spelonderdelen waren onder meer: 'Parijs- Dakar', zaklopen, waterdui- ken en een zeephelling. KAARTING - In zaal De Lamsoren werd een kaarting gehouden waaraan 52 perso- KAARTING - In zaal De Kroon werd een kaarting ge houden waaraan 26 personen deelnamen. Uitslag bieden: 1. mevrouw Schenkels, Ossenis se; 2. mevrouw Van Kerkho ven, Hulst; 3. E. Stevendaal, Terhole. Jokeren: 1. mevrouw Ketting, Terneuzen; 2. me vrouw Van Gink, Axel. GAAIBOLLEN - In zaal Rue du Nord werd een gaaibolling gehouden waaraan 48 perso nen deelnamen. Uitslag: hoge vogel: Th. van Cauteren, Kloosterzande; linker zij vo gel: P. de Pauw; rechter zij- vogel: M. Dankaart, beiden Hengstdijk; grootste aantal (7): J. Eggermont, Hulst. AXEL - De rijkspolitie trof woensdagmorgen op de Be- oostenblij straat tegen een boom een geheel vernielde personenauto aan. Omdat het voertuig een gevaar voor het overige wegverkeer vormde werd het weggesleept naar het politie bureau in Hulst. Aan de hand van het kente kennummer bleek dat voer tuig op naam stond van TV. uit Kloosterzande. KUITAART - Dinsdagavond laat onstond op de Hulster- weg een breuk in een onder grondse waterleidingbuis. Dat werd ontdekt doordat uit de grond tussen het fietspad en de rijweg water opborrel de. Door de technische dienst van de WMZ werd het euvel verholpen. Een karwei dat tot gistermorgen vroeg duurde. Voor zover bekend is geen schade toegebracht aan eigendommen van derden Van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - De Hontenisser welzij nscom- missie buigt zich maandag 30 mei over een extra subsi die aan de Zeeuwse Muziek school, om een gedeelte van de wachtlijst weg te wer ken. Om vier langdurig wachtende leerlingen toch aan muziekon derwijs te helpen zal de ge meente Hontenisse ruim 3300 gulden extra subsidie over de brug moeten komen. Voordat B en W daarover een standpunt innemen willen ze advies van de welzij nscommissie. Momenteel staat uit de ge meente Hontenisse elf kinderen op de wachtlijst voor de Mu ziekschool. Vier daarvan wachten al meer dan een jaar. De oorzaak van de problemen ligt vooral in het feit dat er te weinig lesuren beschikbaar zijn voor de gemeente Honte nisse. Voor dit schooljaar maximaal 1406 lesduureenhe- den. Om de vier de kunnen plaatsen moeten er negentig extra lesduureenheden bijko men. Dat betekent een verho ging van de subsidie met ruim 3.300 gulden. De welzij nscommissie ver gadert maandag om 19.30 uur in het gemeentehuis te Kloos terzande. Aan de orde komt dan ook de subsidiëring van de peuterspeelzalen in de gemeen te. Voorts wordt de commissie advies gevraagd over de adop tie door de gemeente van kin deren via het Forster Parents Plan. Een dergelijk initiatief is eerder genomen door Dode- waard, die alle andere gemeen ten heeft gevraagd het voor beeld te volgen. Financiële adoptie van twee kinderen zou voor de gemeente Hontenisse neerkomen op een jaarlijkse bijdrage van 1080 gulden. DEN HAAG - Fietsliefheb- bers kunnen zaterdag 28 mei kiezen uit in totaal 140 routes tijdens de vijftiende Landelijke Fietsdag. De routes hebben steeds een lengte van tussen de 30 en de 40 kilometer. De fietsdag wordt georgani seerd door de ANWB, in sa menwerking met de VVV-kan- toren en de TROS. Een belang rijk doel van de dag is om zo veel mogelijk geld bijeen te brengen voor de Hartstichting. Vorig jaar fietsten volgens de ANWB ruim 400.000 mensen mee.

de Stem | 1988 | | pagina 17