SOVIT 3 KHO EN OOK MEER WERKLOOSHEID IN ZEEUWSE METAALSECTOR ïemeente: bemiddelen »ij conflict met schap \xel biedt meubilair aan verenigingen aan Vijf korpsen bestrijden brand in Sluis Belgische garage bedreiging grondwater Nep-politie valt de Hulstenaars lastig Dag van uitersten voor Gerrit Braks FONSv. DORST b.v. A7Q AUTOBEDRIJF AUSTIN ROVER DONDERDAG 26 MEI 1988 MIDDELBURG - Omdat steeds meer vrouwen een iaan zoeken en door de klap in de metaalsector na de re- irganisatie bij De Schelde, elt Zeeland op het ogenblik neer werklozen dan een EEN HOOP MENSEN ZIJN DE DUPE' \A BRIEF VAN VVD-RAADSLII) erzamelaar an ondergoed ingehouden Schilderij van Sas van Gent onthuld 'OP Z'N ZACHTST GEZEGD EEN BEETJE VERVELEND' VAN PLUIZEN NAAR TURBO-RASSEN in Ettensebaan-Breda Tel. 076-224031 DE STEM VAN ZEELAND Meer vrouwen zoeken werk fan onze verslaggever 1 jaar geleden. Procentueel zijn het er nog altijd Binder dan in de rest van het I" and, maar de provincie steekt xh ongunstig af bij de lande lijke cijfers, die een voortdu rende daling te zien geven. Door de traditionele invloed van het seizoen (bouw, horeca en landbouw) daalde de werkloosheid in Zeeland vorige maand wel ten opzichte van maart. De vergelijking met april 1987 pakt echter ongunstig uit. Het per centage werklozen lag toen op 9,2, nu op 9,9 (of 10790 Zeeuw(s)en). Landelijk waren die cijfers 12,5 en 12,3 procent. Het aantal werkzoekende Zeeuwse vrouwen nam in een jaar tijd zelfs toe van 13,1 naar 14,7 procent, en dat niet eens zozeer omdat ze zonder baan kwamen te zitten. „Maar veel eerder omdat steeds meer vrouwen zich la ten inschrijven bij de arbeidsbu- reau's. Ze volgen bijvoorbeeld cursus sen van Vrouw en Werk, en worden dan ook aangemoedigd om zich in te laten schrijven. Dat zie je terug in de cijfers," aldus een woordvoerder van het districtsbureau voor de arbeids voorziening in Zeeland. Bij een verdeling naar beroeps groepen blijkt dat vooral uit het gro tere aanbod van kantoorpersoneel. In april 1987 stonden daar 777 vrouwen voor ingeschreven, nu al 964. Bij de mannen drukt de reorganisatie van de Schelde een stempel op de cijfers. 1033 Mannen zoeken nu werk in de metaalsector, tegenover 890 een jaar geleden. De doelgerichte arbeidsmid- deling, die is afgesproken tussen de directie van de Schelde en de vakbon den, lijkt wel vruchten af te werpen, want in maart telde de metaal nog 55 werkzoekenden meer. Door het goede weer van april en mei werd de seizoensinvloed zo'n drie weken eerder merkbaar dan vorig jaar. Vooral de horecasector wist rap de voorj aars vacatures te vervullen. Een direct gevolg daarvan is een da ling van het aantal vacatures in de provincie: van 814 in maart naar 698 in april. Dat is altijd nog ruim tachtig meer dan in dezelfde periode van vo rig jaar. Uitgesplitst naar regio's blijkt Zeeuwsch-Vlaanderen nog altijd goed te boeren. Het is het enige ge west waar de werkloosheid daalde, zowel in vergelijking met maart '88, als met april vorig jaar. Van de Zeeuws-Vlaamse beroepsbevolking is 'an onze verslaggever [LOOSTERZANDE - Bur gmeester en wethouders Hontenisse willen zich pwerpen als bemiddelaar s het conflict tussen twee pondeigenaren en het wa nschap. «kwestie draait om de aanleg an een rioolpersleiding van 'trhole richting zuiveringsin- lallatie. Deze pijp gaat dwars Mr de akkers en de boeren rijgen daarvoor een vergoe- volgens landelijke nor- Twee eigenaren proberen tot toe echter de aanleg van de srsleiding te dwarsbomen. De vindt dat de vergoeding te lag is, voor de ander gaat het m een principekwestie. Door it conflict blijft het dorp Ter- hole, dat nu nog op het opper vlaktewater loost, met de stank zitten. Raadslid H. Bruggeman (CDA) wilde er, zo bleek giste ren tijdens de raadsvergade ring, desnoods nog wat ge meentelijk geld tegenaan gooien om de twee over de streep te krijgen. Dat streek echter tegen de haren in van A. Roctus (eigen lijst). „Dit is een zaak tussen die eigenaren en het water schap", stelde hij, „en niet van de gemeente. Dus die moeten het maar uitvechten". Burgemeester A. Kessen moest Roctus daarin gelijk ge ven, maar zag wel mogelijkhe den voor een bemiddelende rol van de gemeenten. „We kunnen die twee eigenaren er op wijzen dat door hun halsstarrigheid een hoop mensen de dupe wor den". ®L - Het college van B en W van Axel biedt meubilair lit het stadhuis dat wegens vertrek van een ambtenaar vertollig is geworden voortaan aan de Axelse vereni- ingen aan. De hoogste bieder kan dan van de spullen ge- wik maken en ze bijvoorbeeld in het clubhuis of de kan te plaatsen. inleiding voor dit besluit is brief die het WD-raadslid ■Marteijn begin maart aan 't college schreef over de van zaken rond de ver van meubels eerder dit ir. De WD verwijt wethou- ic H. de Mul (CDA) dat hij de «ubels gekocht heeft toen ffik dat er onder het perso- *1 geen belangstelling was. «zou er prijs op stellen dat 'gelijke zaken tot het verle- 11 behoren", schrijft Mar- fa Hij stelt het jammer te ten dat het college het ma- öaal niet aan de vereni gen of aan bijvoorbeeld uit- 'Jingsgerechtigden aan heeft 'boden. Jolgens raadslid L. den «Mer bood De Mul 250 gul- voor een bureau, stoelen, tafel en een wandkast. ®gemeester A. Hack zou ■Kt 200 gulden voor het bu- iu hebben geboden. De Mul «®t echter alles, en verkocht ËINKENSZAND - Een 6"tal jaren heeft een 37- 1% inwoner van Heins- T^zand damesondergoed f bikini's van de waslijnen Paald. Deze is dankzij de ret van een speurhond piter ingerekend. P Jet bekend worden van de wuding van de 'verzame- meldden zich zestien tsen bij het groepsbureau in P 'Wszand die hun recht- T'? eigendom uit de grote G konden vissen. Ruim hon- "tps. tachtig beha's en een wl bikini's wachten voorlo- |8n°g op hun draagster. het bureau vervolgens door aan Hack, aldus Den Doelder. Volgens burgemeester A. Hack is er echter niets aan de hand. In de toekomst zal over tollig meubilair zeker aan de verenigingen worden aangebo den, belooft hij. „De zaak is he lemaal uitgepraat. Marteijn doelde in zijn brief op de toe komst. We hebben er ook in de commissie financieën over ge sproken. Dat is allemaal prima verlopen. Maar zoiets komt na tuurlijk niet zo vaak voor". SAS VAN GENT - In de burgerzaal van het stadhuis van Sas van Gent hangt sinds gistermiddag een nieuw schilderij. Het is een voorstelling van het ves tingsstadje in het jaar 1787, geschilderd door oud-West- dorpenaar G. van Batselae- re. Namens de gemeente nam bur gemeester J. van Rest de ont hulling voor haar rekening. Het olieverfschilderij is 1,75 bij één meter. Volgens Van Rest is het 'als illustratie heel aardig' en komt het goed tot zijn recht in de burgerzaal. „Er zijn van die periode bijzonder weinig schilderijen van Sas van Gent en wat er is bevat veel dichter lijke vrijheden. Dat maakt dit schilderij extra waardevol", al dus Van Rest. De maker besteedde bijzon der veel aandacht aan de de tails. Hij maakte een uitge breide studie van de historie, daarbij geholpen door Slock en Sarneel van de Heemkundige Kring. Aan het schilderij zelf werkte hij meer dan 350 uren. Eerder schonk hij al een histo risch schilderij aan de ge meente Sluis. Van onze correspondent SLUIS - In totaal vijf brandweerkorpsen hebben gisteren een grote uit slaande brand bestreden in Sluis. Door oververhit ting van de drooginstalla tie was 's morgens brand ontstaan bij het graanbe- drijf aan de Burgemeester Aarnoudtsstraat. De eigenaar ontdekte zelf de brand en sloeg direct groot alarm. De spuitgasten uit Sluis arriveerden om 8.30 uur en kregen al snel hulp van de korpsen uit Oostburg, Aar denburg, Temeuzen en Knokke. De laatste twee korpsen waren met hoogwer kers naar Sluis gekomen. In totaal werd het vuur met twaalf waterstralen bestre den, maar niet voorkomen kon worden dat de granen op de bovenverdieping verloren gingen. Op de benedenverdie ping ontstond veel water schade. De erwtenvoorraad die in een silo aanwezig was, De brandweerlieden uit Knokke verlaten even de hoogwerker De Temeuzense hoogwerker in actie kon grotendeels worden ge red alsmede de kunstmest die op de begane grond lag. De brandweer was het vuur om 9.15 uur meester. De technische recherche van de rijkspolitie zal nog een nader onderzoek instellen. De - FOTO'S DE STEM COR J. DE BOER schade kon gisteravond nog niet precies worden vastge steld. De eigenaar is tegen brand verzekerd. Van onze verslaggever KAPELLEBRUG - Terwijl de provin cie Zeeland er alles aan wil doen om het waterwingebied bij Kapellebrug tegen vervuiling te beschermen, wor den aan de andere kant van de grens de zaken niet zo nauw genomen.Dat blijkt uit het feit dat zich op amper tweehonderd meter afstand van de drinkwaterbronnen, net op Belgisch gebied, een garagebedrijf gaat vesti gen. Een wat wrange ontwikkeling voor de acht benzinepomphouders en garagehou ders in het Nederlandse deel van het wa terwingebied, die bedreigd worden met sluiting van hun bedrijf. Immers, de sane ring van hun broodwinning is een van de onderdelen van het voorontwerp Grond waterbeleidsplan. Over dit plan moeten provinciale staten overigens hun oordeel nog uitspreken. Tijdens voorlichtingsbijeenkomsten in Hulst en Oostburg over dit plan is er door verschillende aanwezigen op gewezen dat het in feite water naar de zee dragen is, zolang ook aan Belgische zijde geen maat regelen worden ondernomen om het wa terwingebied te beschermen. Zo werd in Hulst onder meer gewezen op de geldver slindende sanering van een sloperij in Ka pellebrug, terwijl op een steenworp af stand over de grens een veel grotere slope rij ongestoord verder kan draaien. Daarbij komt dat doorgaans het grondwater van zuid naar noord stroomt, zodat de moge lijkheid van verontreiniging vanuit België veel gevaarlijker is. De vestiging nu van het nieuwe garage bedrijf komt voor de provincie slecht uit. „Het is op z'n zachtst gezegd een beetje vervelend", aldus een woorvoerder van de provincie. „Maar een groot deel van de be schermingszone van het waterwingebied ligt in België. Daar kunnen wij geen eisen stellen". Vanuit de provincie is men al een tijdje in overleg met de Belgen over zogenaamde grensoverschrijdende waterproblemen. Dat gebeurt in een overleggroep waarin verschillende instanties vertegenwoordigd zijn. „We proberen te bewerkstelligen dat de Belgen de bereidheid uitspreken om aan hun kant van de grens hetzelfde be schermingsniveau te realiseren als wij", aldus een provinciewoordvoerder. „Maar dat is niet zo simpel, omdat de bevoegdhe den op de verschillende deeltereinen over allerlei instanties verdeeld zijn". Tot nu toe is de bescherming van het grondwater tijdens dat overleg twee keer ter sprake gekomen en ook in augustus staat dit punt weer op de agenda. Volgens de provincie-woordvoerder zal dan onge twijfeld ook de vestiging van het garage bedrijf door de Zeeuwse delegatie ter sprake worden gebracht. T27 nu 9,2 procent (3048) werkzoekend. Vooral de rayons Hulst en Oostburg deden een duit in dat zakje. Met res pectievelijk 8,0 en 6,7 procent tellen ze verreweg de minste haanlozen van de hele provincie. Zeker Oostburg komt daarmee in de buurt van een laagterecord. „Het kan bijna niet beter," zegt de woord voerder van het districtsbureau, die daar overigens geen sluitende verkla ring voor heeft. „Het enige dat ik kan bedenken is dat het een klein arbeids bureau is, waar heel efficiënt kan worden gewerkt. We weten dat van Tholen ook. Daar kennen ze de men sen en de bedrijven. Werkzoekenden worden dan snel geplaatst en vacatu res blijven niet lang open." HULST - Verschillende inwoners van Hulst zijn telefonisch lastig geval len door een persoon die zich voordeed als politie agent. De opbeller was vrijdagavond actief. De nep-agent begon zijn ac tiviteiten in de late avond. Hij plukte blijkbaar wille keurige nummers uit het te lefoonboek en hing een ver haal op over een overval, waarbij de zoon des huizes betrokken zou zijn. En of die zich maar meteen voor ver hoor op het Hulster politie- bureau wilde vervoegen. Deze flauwe grap leidde ertoe dat zich op de late vrij dagavond drie 'verdachten' bij het Hulster politiebureau meldden. Een stuk of vier anderen besloten na het vreemde telefoontje voor alle zekerheid eerst nog eens terug te bellen naar de poli tie. Daarmee spaarden ze een laat uitstapje uit. Voor zover bij de politie bekend zijn die avond onge veer zeven mensen door de grappenmaker benaderd. Over de identiteit van de nep-agent tast de politie nog in het duister. Braks opent het laboratorium bij Vanderhave. - FOTO WILLEM MIERAS LANDBOUWMINISTER GERRIT Braks had gistermid dag op bezoek in Zuid-West-Nederland te maken met uitersten. Eerst zag hij in het Markizaatsmeer wat er ge beurt als de mens de natuur haar vrije beloop laat. Dan ontstaat er een distelplaag. Daarna opende Braks bij het zaadkweekbedrijf Vanderhave een nieuw laboratorium. Bio-technologie, het summum van menselijk ingrijpen in biologische processen. Door Jan van Zuilen OOK qua sfeer trof Braks gis termiddag uitersten aan. Een feestelijk, maar ook wat stijve ontvangst bij Vanderhave, een grimmige maar informele ont moeting met boeren in het Markizaatsmeer. Die grimmigheid van de boe ren had zijn reden. Ze worden namelijk al een paar jaar ge teisterd door een distelplaag. De oorzaak van die plaag is het Markizaatsmeer, een be schermd gebied waar de na tuur zo goed als ongehinderd haar gang kan gaan. Distels gedijen er in elk geval uitstekend, maar de boeren aan de andere kant van de dijk in de polder van Woensdrecht zit ten met de gebakken peren. Die distels immers vermeerderen zich razendsnel, ook op de ak kers van de boeren, want de wind die het zaad van de dis tels over de dijk blaast, trekt zich niets aan van de grenzen van het natuurgebied. Min stens zo ergerlijk is het pluis van de uitgebloeide bloemen van de distels dat door de wind wordt meegevoerd. Cees Colpaert, een van de ge dupeerde boeren laat Braks kleurenfoto's zien van zijn boerderij. Ogenschijnlijk inge sneeuwd, maar bij nader inzien is de witte substantie op de rode bakstenen pluisafzetting. „Overal kom je dat verrekte pluis tegen", zegt hij. „Op je ge wassen, op je gebouwen, op het wasgoed, op de groenten in ons moestuintje. Van de winter aten we sperzieboontjes uit de diepvries, zat je nog met distel- pluis in je mond". De oplossing is voor de boe ren heel simpel. NCB-voorzit- ter A. Latijnhouwers: „Wat wij Braks vragen is dat hij snel maatregelen neemt om de dis tels in het Markizaatsgebied te vernietigen. Of door ze dood te spuiten of door ze op tijd te maaien". Bij wijze van protest hebben de boeren vorig jaar al eens eigen rechtertje gespeeld. Toen trokken ze met hun trac toren zelf het gebied in om korte metten met de distels te maken. „Zo iets dreigt nu weer als u niet snel ingrijpt", waar schuwt Latijnhouwers de mi nister. Het probleem voor Braks in deze situatie is dat hij ook ver antwoordelijk is voor natuur behoud. Ambtenaren van zijn ministerie zijn mede de beden kers van de huidige beheers vorm, die spuiten met chemica liën verbiedt. Toegegeven moet worden dat Braks temidden van opgewonden boeren zijn verantwoordelijkheid niet ont loopt. Hij neemt bijvoorbeeld de ook aanwezige rentmeester van het Brabants Landschap, A. Gijtenbeek, in bescherming tegen de -vijandige boeren. Want Gijtenbeek is als verant woordelijk beheerder van het natuurgebied in de ogen van de boeren de grote zondebok. „U lult mooi met al uw boeken wijsheid. Maar de praktijk be wijst dat die distels zich geen mallemoer aan trekken van uw praatjes", bijten de boeren Gij tenbeek toe, als die probeert Braks een ietwat genuanceer der beeld te schetsen. Volgens Gijtenbeek kan de distelplaag namelijk een tijde lijke zaak zijn. „Het aardige is, dat als je de natuur haar gang laat gang, die distels binnen een paar jaar worden overwoe kerd door andere planten. Dan is het afgelopen met de over last", zegt Gijtenbeek. Braks luistert bereidwillig, toont begrip voor de boeren. „Als ik boer was zou ik het zelfde doen", zegt hij zelfs. Maar enige toezeggingen voor een oplossing doet hij zeker niet. „Dit is een oriënterend be zoek. Ik zal het rustig op me la ten inwerken en ik zal wat ik hier gezien heb zeker in de be sluitvorming meenemen". Bovendien is de zaak als ge volg van een procedure die de boeren vorig jaar al hebben aangespannen nog onder de rechter. Na bedankt te zijn voor de getoonde belangstel ling, stapt Braks in zijn BMW om zich een paar kilometer verderop te verplaatsen, naar het zaadkweekbedrijf van Vanderhave in de polder van Rilland. Braks is hier om het nieuwe bio-technolgische laborato rium te openen. Vanderhave heeft, legt president-directeur K. Gelling uit, na rijp beraad besloten research te gaan doen om via de weg van genetische manupilatie te komen tot het kweken van wat populair wel wordt genoemd turbo-rassen. Dat is een fikse investering, op jaarbasis geraamd op een kos tenpost van tussen de zes en ze ven miljoen gulden. In het nieuwe laboratorium werken thans tien onderzoe kers. Binnen nu en twee jaar zal dat aantal verdubbelen. De mogelijkheden van de bio-technologie zijn ongekend. Het biedt bijvoorbeeld moge lijkheden rassen te kweken die bestand zijn tegen plantenziek ten, zodat (kostbare) bespuitin gen daar tegen niet meer nodig zijn. Braks waarschuwt wel. Het mag niet zo zijn dat de bio technologie alleen maar wordt gebruikt om te komen tot nog hogere produkties, zegt hij. De Derde Wereldlanden moeten er ook van kunnen profiteren, zo dat bio-technologie een bij drage kan zijn aan de oplossing van het hongervraagstuk.

de Stem | 1988 | | pagina 15