Geen Hamlet, maar ook geen komiek TV-kijkende dokter redt Britse acteur Van Michael Jackson tot Pink Floyd ALLARD VAN DER SCHEER HOUDT VAN MOOI STERVEN Festival Nieuwe Muziek in Middelburg in teken van John Cage Amerikaanse show komt niet naar Breda: gebrek aan kwaliteit „Ga je op effect spelen, dan zit je ernaast. Geheid. Leuk doen is uit den boze. Leuk zijn is goed. Ik had eens een heel leuke rol en telkens kreeg ik op dezelfde plek open doekjes. Op een gegeven mo ment krijg ik ze niet meer. In de bus Oude man Schilder WOENSDAG 25 MEI iflSTEM GIDS 2 MEDERLAND 3 DUITSLAND 1 DUITSLAND 2 CONCERTAGENDA PUILT UIT VAN GROTE NAMEN Gratis Geluidskwaliteit Hardrock Treinen uske en Wiske: De „Soms ben ik een avond, als ik dronken ben, heel gelovig. Daarna weer zes maanden niet Tip Marugg, schrijver DE STEM T2 Dpor JanKoesen Ik zeg tegen Ko van Dijk: 'Wat is er aan de hand? Hoe kan dat nou?' 'Ja,' zegt Ko, hij voelde dat zo feilloos aan, "je bent erop gaan spelen, man. Je bent je onbevangen- hèid kwijtgeraakt. En dan word je weggevaagd. Het pu bliek kun je niet besodemieteren.' 'Wat moet ik doen om mijn open doekjes terug te krijgen?' vraag ik. 'Terug gaan naar de essentie', zegt Ko. 'Terug naar wat je vroe ger wel lukte toen je er niet aan dacht.' Allard van der Scheer. Meer dan honderd rollen. Veroor deeld tot teveel blijspelen. Re gelmatig op tv, want de huur mpet betaald worden. Heel af ep toe film. Het hart, in het slanke, kleine lijf klopt voor het theater. Geen Hamlet-ctro- men. Geen prins op een wit paard. Veertig jaar vakman. Zet bereidwillig de voet in de kruiwagen als de fotograaf dat vraagt. Praat twee uur. Over het vak, over succes, over dro men, het publiek en de zaal die gevoerd moet worden vanuit de planken. Allard van der Scheer. Geen ring zal naar hem vernoemd worden. „Mooi sterven is natuurlijk altijd heerlijk. Ik had een rol bij Theater, 'Mijn Broeders Hoeder' heette dat, en ik was een verlamde vader. Ik inter preteerde die rol als: die man gaat dood aan het einde van het stuk. 'Nee,' zei de regisseur, 'hij gaat niet dood.' Ik: 'Hij glijdt in de kussens en hij is dood. Zo speel ik hem.' De regisseur: 'Hij gaat niet dood, hij valt in slaap.' Later hoorde ik dat het publiek had gedacht dat hij in slaap gevallen was. Sta je daar met je interpretatie. Ach ja, Peter Scharoff zei eens over een actrice die verdriet moest uitbeelden: 'Sie weint, aber lacht.' Dat is het precies, dat is acteren. Als je een acteur ziet wenen, is het vreselijk. En het is bovendien de vraag of je dat drie avonden achter elkaar als acteur kunt opbrengen." Debuteerde bij de Haagsche Comedie tegenover Paul Steen bergen. Werkte voor talloze ge- zelschappea Wachtte bij de te lefoon of er nieuw werk was. Had moeite met de tekst te le ren. Zat in de bus na afloop van de voorstelling met legendes als Han Bentz van den Berg en Ank van der Moer die elkaar op dat middernachtelijk uur overhoorden, want dat was het enige ogenblik om nieuwe tek sten te leren. „Ik wil geen type zijn. Ik be schouw mezelf als een allround acteur. Nooit heb ik gedacht: 'Ik moet de Hamlet spelen.' Daar heb ik het figuur niet voor, vroeger trouwens ook niet. Ik ben nooit de gedroomde jongeman geweest, Der Junge Liebhaber. Ik heb hem talloze malen gespeeld, maar mijn hart zat er niet in. Emotioneel ben ik overigens zelden bij een rol betrokken. Integendeel: hoe verder ik van de uit te beelden persoon af sta, hoe interessanter de rol voor mij is. Neem 'Voor het Pen sioen' van Thomas Bernhard bij Theater, een stuk of wat ja ren geleden. Die rol kan ik maar niet vergeten. Meestal ben ik een week nadat een stuk afgelopen is, de hele tekst al kwijt, maar van dat Pensioen kan ik nog hele stukken opzeg gen. Meestal doet het mij geen so- dernjeter $5,een stuk afgelopen is. Ik ben nuchter in die dingen. Ik ben ook geen acteur die in de bus op weg naar huis zegt: 'Niet aan mij komen. Ik ben nog in mijn rol.' Dat is aanstel lerij. Je hebt acteurs die zich in de coulissen inleven voor ze op moeten. Maar je hebt er ook die babbelend met collega's achter op het toneel hun wachtwoord horen, opkomen, en schitterend spelen. Het is geen wet van Me den of Perzen dat een groot ac teur ongenaakbaar moet zijn. Pas op de Bühne moet hij in de huid van die ander kruipen. Allard van der Scheer in zijn tuin in Muiderberg: „Het beeld van komisch acteur blijft aan me plakken." - fototsticht Dan moet je je eigen ik wegcij- Ik ga het stuk weer lezen en feren." ik denk: inderdaad, zo kan die 'onsT'sh .'"i rol ook opgevat worden. En ik „Bij 'het RQ-Theater, speelden ,adenk meer na over die schreeu- we 'Vuur in de sneeuw' van wende man die ik uit moet Sam Shepard. En ik was een vreselijke, oude man die schreeuwt en vloekt. Ook die rol is me bijgebleven. Toen ik dat stuk aangeboden kreeg las ik die rol en ik belde de regis seur op en zei: 'Dat is niets voor mij. Ik stel me die man voor als een grote, dikke, kerel die in de sneeuw op herten jaagt.' 'Hoe komt je erbij?' vraagt Antoine Uitdehaag, de regisseur. 'Het kan best een klein, mager man- nelje wezen dat heel venijnig is.' beelden: wat is er mis gegaan met hem? Waar heeft hij mis gekleund met zijn leven? Der gelijke rollen, daar wil ik liever door herinnerd worden dan aan die komische rollen waar ik aan opgehangen blijf. En het is bovendien niet waar! Als je de balans opmaakt, heb ik meer tragedies gespeeld dan blijspelen. Maar het beeld van komisch acteur blijft aan me plakken. En ik heb die rol goed gespeeld, dat voel ik. Dat is ook geschreven in de pers." „Ik ben vaak hard aangevallen door de kritiek, en dat was soms onterecht Veel recensen ten plaatsen mij in een hokje. Ik word tegen mijn wil de ko mische richting ingeduwd. Laatst werd in de krant mijn rol in 'Vuur in de sneeuw' afge daan als een luidschreeuwende man die geen enkele indruk maakte. Ach, je kunt niet zeg gen: ik lees de kritieken niet Want dat doe je wel! Ik ken geen een acteur die ze niet leest. Ze lezen ze allemaal, des noods stiekem. Soms zou ik een criticus wil len vragen: 'Waarom schrijft u dat nou zo?' Want met enkele loze zinnen houdt hij de men sen uit de zaal. Die lezen zijn stuk en denken: Ik ga me daar geen 80 gulden uitgeven voor twee plaatsen als het toch niks is. Ik denk wel eens: over deze rol heb ik twee maanden ge zwoegd. Het stuk kan mooi of lelijk zijn, maar ik sta hier toch ook maar te werken. Ik heb toch ook mijn grenzen." Wil na een eventuele reïncar natie terugkomen als schilder (genre Willink) of een pianist of violist, maar dan wel een van grote klasse. Geneert zich als hij tijdens de repetities nog het boek in de hand moet hou den terwijl de jonge collega's hun rol allang uit hun hoofd kennen. Zijn huis, een hoekwo ning in een rijtje in Muider berg, is pas verbouwd. Veel wit. „Solo, dat is er nooit van ge komen. Is ook nooit mijn ideaal geweest. Solo heeft reusachtige nadelen. Je hebt een enorme verantwoordelijkheid die je niet met anderen kunt delen. Het is ook zo'n slopend vak. En je staat altijd alleen. Applaus heeft veel betekenis. Ik zal niet zeggen dat je naar je eigen applaus gaat toewerken. Maar als er maar zes handen op elkaar komen, dan is dat heel vervelend. Bij een lege zaal mag je nooit incalculeren: ach, het zijn maar 150 mensen. Ik gooi er met de pet naar. Maar ondertussen vraag je je wel af: Hoe is het in godsnaam mogelijk? Speel je geheide blij spelen, dan raakt die zaal wel vol. Speel je een stuk dat de mensen aan het denken zet, dan komt het publiek niet in zo'n groten getale. Het publiek komt om ontroerd te worden of gek van het lachen. Het theater, meneer, is niet dood. Daar geloof ik niks van. Het theater kent zijn ups and downs en zal nooit sterven. Ons vak is dienend, je kunt niet an ders, anders zak je door de mand, je kunt niet louter ijdel zijn, op succes jagend. Maar het is wel fijn om iemand uit te beelden waar je liefde en over gave voor koestert. De rol van het publiek is groot. Je mag het publiek nooit onderschatten. Dat mode-gedoe van: 'Publiek, ik veracht u' is onzin. Zo kan je je misschien voelen, maar van Publikumsbeschimpfung zijn we allang teruggekomen." Van de kunstredactie MIDDELBURG - Het Festival Nieuwe Muziek 1993 in Middelburg is gebouwd rond de Amerikaanse com- ponist John Cage (1912). De componist zal zelf aanwe- zig zijn van 27 juni tot 2 juli en lezingen geven in de Masterclass. Verder zijn er ruim twintig concerten een uniek video-prgramma en een eigen filmkeuze, programma van John Cage. Er komen op initiatief van VPRO-radio radio-orkesten naar Middelburg terwijl de IJsbreker te Amsterdam haar medewen king verleent aan het video filmprogramma. Op donderdag 16 juni om 17 hashi en John Faber met«) Holland ze zeggen regionale programma jiUand ze zeggen...' is „avond in "het groene hart Nederland'. Zo wordt het bjed tussen de Hollandse en de Merwede ge mind. In de eerste helft van eeuw onderhielden ra- ilonboten op de rivier de een dagelijkse dienst en Rotterdam en Culem- uur opent de Japanse pia niste Aki Takahashi, vriend van Cage, het 12e Festival. Tevens wordt dan een ten toonstelling met achttien componistenportretten van William Verstraeten en nieuw werk van de Zwit serse kunstenaar John Armleder geopend. Er is dan ook de première van de vi deofilm 'Aki Takahashi speelt Nam June Paik'. Tijdens andere concerten op die avond treden op Het Trio, Frederic Rzewski, Aki Takahashi, Machiko Taka- Trading places Nederlandse première van Cage's Furniture Music Et- cetera. Tot acht juli vermeldt het programma onder meer op.' tredens van het Radio Ka- Us voorlaatste film in de merorkest, Harmonie Kunst .eimaand-serie brengt Ve na Arbeid, Instant Compo- 'nica "Trading places' met sers Pool, het Takahashi ddie Murphy en Dan Quartet, het Gaudeamus ykroyd. De komedie gaat Strijkkwartet, Burton ter een succesvolle effec- Greene Ensemble, Xenakis nmakelaar, die alles heeft Ensemble, Phil Minton with at zijn hartje begeert. Op Strings, Koor Nieuwe Mud iltere dag botst Winthorpe ziek, Radio Philharmonisch *vallig tegen een bedelende Orkest, Mifune Tsuji en Mi- server op. Deze scharrelt op chel Marang. Voor verdere iraat zijn kostje bij elkaar informatie: 01180-23650. wr te doen alsof hij inva- Van onze kunstredactie De voor 1 en 2 juni aangekondigde Amerikaans-Neder landse show 'Don't shoot my dream' gaat niet door in Bre da. In overleg met de producenten heeft de schouwburgdi rectie besloten de voorstellingen af te gelasten. Volgens haar voldoet de musi- De Bredase schouwburgdi- cal niet aan de artistieke kwa- rectie kon nog van de voorstel- liteit die je van een dergelijke produktie mag verwachten. Zonder overleg hadden de pro ducenten, onder wie de Ameri kaan Omer Van Prince, al te voren de aangekondigde Benny Bell Dancers en het reggae or kest geschrapt. Vorige week werd de première in Amster dam van 'Don't shoot my dream' buitengewoon slecht ontvangen in de landelijke pers. de is. lingen af omdat geen contact was afgesloten. Enkele andere Frk: D® documentaire Nederlandse theaters zitten i wel aan vast. doeling om in een groot Europese landen de show met medewerking van een ge mengde cast van Amerikanen en lokale artiesten op te voeren Deze Europese toernee vanwege het gebrek aan kwali teit op de tocht te staan. Nashville Urk NOS presenteert de docu- entaire 'Nashville/Urk' m Hans Heijnen. In Urk onen twee zwarte basket- illspelers uit het Ameri- tanse Nashville. Voor het rofessionele niveau in hun 1 waren Dewayne Johns Rodney Butts net niet ied genoeg. Thans verster- :n zij het plaatselijke team it zien hoe de Urkers en de aerikanen ondanks de cul- Hetwasdebe- «■'verschillen met elkaar igaan. Door onze correspondent LONDEN - De 41-jarige ac teur David Suchet zegt dat hij zijn leven dankt aan de oplettenheid van een tv-kij- kende arts. Deze heeft hem erop geattendeerd dat hij een hartaanval zou krijgen. David Suchet trad op in een programma gewijd aan James Joyce. Hij moest 30 sekonden in de camera kijken en voordra gen uit 'Ulysses'. Dat was dc halve minuut die voor hem dc redding betekende. Een tv-kij kende dokter be sefte onmiddellijk dat David Suchet zonder de vereiste voor zorgen een hartaandoeningzon krijgen. In Suchets ooghoekei had de dokter tekenen op merkt die wezen op een vaarlijk cholesterolgehalte zijn bloed. Deze tv-diagnose bleek later helemaal te klop pen. 23.00 Showge- schlchten 'Showgeschichten' gaat navond alle aandacht uit ar Maximilian Schell. tor Gerhard Schmitt-Thiel tekent de acteur een inte- ssante gesprekspartner, idat Schell niet alleen zijn iren op het toneel en het 'tte doek heeft verdiend. De •stenrijker is ook kunst- aner, kunstverzamelaar, hilder, pianist en voetbal- r. 22.40 Filmforum MET het Pinkpop-festival is deze week het startsein gege ven voor een reeks open luchtconcerten in Nederland en omgeving die zijn weerga niet kent. Werden we vorig jaar al verwend met stadion concerten van o.a. David Bo wie, Madonna, Prince en Ge nesis, dit jaar doen Michael Jackson, Bruce Springsteen, Pink Floyd, George Michael en heel misschien weer Prince Nederlandse stadions aan. Bo vendien zijn de festivals over- landen met grote namen. De 'massa-hysterie' barst vol gende week meteen goed los met drie concerten het eeu wige wonderkind Michael Jackson. Op 5, 6 en 7 juni zal hij steeds een bomvol Feyen- oord-stadion trekken. Dat be tekent zo'n 46.000 toeschou wers per keer. In het voorpro gramma bij Michael Jackson speelt Kim Wilde. Kim begint steeds om 19.30 uur, terwijl Michael Jackson om 21.00 uur het podium betreedt. Zijn con cert duurt tot 22.30 uur. Een week later, op 13 en 14 juni, is het Feyenoord-stadion het decor voor concerten van Pink Floyd. Concert-organi sator Mojo was aanvankelijk huiverig om Pink Floyd in de Kuip te programmeren, omdat gevreesd werd dat na het ver trek van grote leider Roger Waters Pink Floyd niet meer tot de verbeelding zou spre ken. De voorverkoop leerde echter anders. Het eerste con cert was in een mum van tijd uitverkocht, zodat ijlings een tweede concert werd ingelast. Pink Floyd brengt een onder de noemer 'A momentary lapse of reason' (de laatste el pee heet ook zo) immense show mee naar Rotterdam. Er is geen voorprogramma. Pink Floyd begint om 21.00 uur te spelen en concert zal, inclusief een pauze, tot om en nabij middernacht durea De concerten in het Feyen oord-stadion zijn duur. Voor een beetje redelijke plaats ben je al gauw 40 gulden kwijt. Toch is er deze zomer ook volop goede popmuziek gratis te zien en te horen. Zo is er zondag 12 juni vanaf 1 uur 's middags eenm gratis festival in het Leypark in Tilburg. Dat is het Derde Wereld Festival. Grote trekpleister is daar Mi riam Makeba. Zij wordt er be geleid door dezelfde fantasti sche groep die Paul Simon vo rig jaar begeleidde tijdens diens Graceland-toernee. Het Derde Wereld Festival in Tilburg biedt veel Afri kaanse muziek: Shalawambe uit Zambia, Stella Chiweshe The Earthquake uit Zim babwe en het Amandla Cultu ral Esemble van het ANC. Uit Trinidad komt de groep Ca lypso Rose en uit Tilburg de groep Vaalbleek Vokaal. Zondag 26 juni is er in Den Haag het inmiddels traditio nele en altijd gratis toeganke lijk Parkpop-festival. Naast tal van Nederlandse bands spelen daar: T'Pau, Mory Kante, Green on Red, Bren dan Croker the Five O'clock Shadows en Gringos Locos. Waarschijnlijk komen daar nog een aantal bekende namen bij. Parkpop begint om 13.00 uur en duurt tot een uur of negen 's avonds. Op 28 en 29 juni kan de pop- Bruce Springsteen tijdens een van zijn Kuip-concerten uit 1985. Hij koppelde toen heel veel sfeer aan een zeer re delijkegeluidskwaliteit. - FOTO ANP liefhebber, als hij tenminste een kaartje heeft kunnen be machtigen, wederom de gang naar het Feyenoord-stadion in Rotterdam maken. Daar speelt dan Bruce Springsteen. Hij komt naar ons land met wat 'The Tunnel of Love Ex press featuring the E Street Band' heet. Bruce 'deed' in 1985 al een aantal concerten in de Kuip en tot op heden is hij zo'n beetje de enige geweest die in dat immense stadion een unieke sfeer wist te koppelen aan een zeer redelijke geluidskwali teit. Want dat is altijd wel een probleem in het Feyenoord- stadion, als je het slecht treft, zit je wel heel ver van het po dium af en zie je dus zonder verrekijker heel weinig en in geval van wind, en die is er in een kustplaats als Rotterdam altijd wel, wil het geluid nog wel eens gaan dwarrelen. 'The Tunnel of Love Ex press featuring the E Street Band' belooft in ieder geval een imposant spektakel te worden. Met het oog op de mensen die van buitenaf met openbaar vervoer moeten ko men, wordt er 28 en 29 juni al om 19.00 uur begonnen. Het concert zal tot omstreeks 23.00 uur duren. Op 2 en 3 juli zijn respectie velijk Torhout en Werchter weer het toneel van het jaar lijkse Torhout/Werchter-fes- tival. Het affiche daar is zon der meer indrukwekkend te noemen. Grote uitsmijter wordt Sting, terwijl verder Los Lobos, John Hiatt, Bryan Adams, Ziggy Marley, 10.000 NP SPI AAK EINDREDACTIE WIM VAN LEEST Maniacs, INXS en Carmel op het programma staan. 15 Juli is er weer eens een concert in het Feyenoord-sta dion. Dit keer is het de beurt aan George Michael. Hij was eerder dit jaar met zijn 'Faith'-toer al in Rotterdam in Ahoy, maar er moesten toen zoveel fans het zonder kaartje stellen dat besloten werd als nog een stadion-concert te or ganiseren. In tegenstelling tot de concerten in Ahoy is er dit keer wel een voorprogramma. Dat begint om 19.30 uur. Een naam is nopg niet bekend. George Michael zelf begint om 21.00 uur en zal tot omstreeks kwart voor elf spelen. Er gaan inmiddels geruch ten dat ook Prince it jaar weer ons land zal aandoen voor concerten. Maar voor alsnog zijn dat ook niet veel meer dan geruchten. De hardrock- en heavy metal- liefhebbers komen pas in de nazomer goed aan bod. Op 4 september zal er in het Til- burgse Willem Il-stadion het 'Monsters of rock'-festival plaatsvinden. Absolute trek pleisters zullen daar zijn Iron Maiden en David Lee Roth. Verder staan er die concerten gepland van Kiss, Helloween en Anthrax. 8, 9 en 10 juli is er weer het jaarlijkse North Sea Jazz Fes tival. Dat festival program meert inmiddels veel meer dan alleen jazz. Tal van zwarte muzieksoorten als blues, funk, soul en R B zijn er te horen en dit jaar zal er ook Afrikaanse muziek ge speeld worden. Een greep uit het programma: Van Morri son, Carlos Santana, King Sunny Adé, Miles Davis, Ja mes Brown, B.B. King, George Benson, Larry Carlton, Lee Ritenour, Ray Charles, Herbie Hancock Michael Brecker, Stanley Clarke Stewart Co- peland, Curtis Mayfield, Jean- Luc Ponty, James Blood Ul- mer en vele, vele andere gro ten zullen daar te zien en te horen zijn. North Sea Jazz in zijn totaliteit volgen wordt wel erg prijzig. Een all-in fes tivalpas kost bijvoorbeeld 390,-, terwijl dagkaarten, ex clusief toeslag voor speciale concerten, minimaal 65 gulden kosten. De thuisblijvers kunnen de komende zomer op tv genieten van hetgeen er in de stadions en op de grote festivals te zien is. De Vara maakt, samen met de BRT en MTV heel veel op namen en die zullen zeer re gelmatig worden uitgezonden. Met het oog op de late slotak koorden bij de diverse Feyen- oord-stadionconcerten heeft de NS besloten extra treinen in te zetten die de reizigers na afloop van de concerten vanaf Station Stadion naar een aan tal bestemmingen te vervoe ren. Voor het zuiden stoppen die treinen in Breda en Til burg. Voor de concerten van Pink Floyd en Bruce Springs teen zijn speciale trein kaartjes vereist. Dat kaartje kan tot en met 31 mei op ver toon van het toegangsbewijs lorafgaand aan de Ernst bitsch-film "To be or not to presenteert het ZDF 'La- en iiber Hitler?'. In een af wring van Filmforum dis- raiëren enkele autoriteiten er de vraag: Mag men on- «ta Auschwitz komische «s maken over Hitier en 15.00 Afl.: 1 Michael Jackson in Tokio aan het begin van zijn huidigi wereldtoernee die hem 5,6 en 7 juni in Rotterdam brengt. fotoap voor het concert aan de NS-lo- ketten worden gekocht. Behalve buiten vinden er de komende tijd ook nog volop goede concerten in zalen plaats. De agenda daarvoor ziet er als volgt uit: Fleetwood Mac en Adventures, 14 en 15 juni in Rotterdam (Ahoy) David Sylvian, 26 mei in Rotter dam (Ahoy) Steve Hackett, 27 mei in Rotter dam (Hal 4) en 28 mei in Tilburg (Noorderligt) Ry Cooder, 29 mei in Utrecht (Vredenburg) en 30 mei in Am sterdam (Carré) Ramones en The Seers, 7 juni in Tilburg (Noorderligt) Stevie Ray Vaughan, 19 juni in Rotterdam (Ahoy) INXS, 30 juni in Rotterdam (Ahoy) Climax Blues Band, 28 mei Oud-Gastel ('t Veerke) Nlna Simone, 28 mein in Rotter dam (Hal 4) en 29 mei in Tilburg (Noorderligt) Midnight Oil, 30 mei in Amster dam (Paradiso) Peter Hammlll, 1 en 2 juni in Am sterdam (Kleine Komedie) Joan Jett, 2 juni in Tilburg (Noor derligt) In Tua Nua, 18 juni in Den Boscn (Willem II) Ladysmith Black Mambazo. juni in Tilburg (SchouwburgK UB 40, 13 juli in Rotterdam (Ahoy) en 21 juli in Eindhoven (Jubileumhal) 'E iS W/7^ JAAf? 0VD ^MRNEBR,

de Stem | 1988 | | pagina 20