HANS VAN BREUKELEN KLAAR VOOR DE FINALE t Allergisch voor protest en gemekker SCHEIDSRECHTER AGNOLIN, DE MAN VAN PSV-BENFICA: s Rekreatie ar Recreatie 076-224400 NNE JONCKERSHOF r snelle beslissers eymann in ter berg -2981-7005 Zeeuwse kust Gardameer Mallorca Parijs rdag open dag n in Breda 5995,- EINDHOVEN - De Herdgang, het trainingspara- ijjjs van PSV, is in rep en roer. Ir. Frits Philips stuurt er in hoogst eigen persoon zijn onopval lende Volvo 340 over de paden tussen de voet balvelden. 'Het is een kunst om bij PSV te keepen' 'Ik ben blij dat ik hier mag spelen' n-lente-show ehoek Etten-Leur peerwarenhuis aanbiedingen we caravans ions caravans een caravan an voortenten tten-Leur akantie en Sport inzet van het duel PSV - Benfica o's In vissershuisjes. G OF PER WEEK "0 ma privé duinen. Motel B 8470 DE PANNE .841.11.96 van zee I 8430 Westende-Bad f: Weekend:175. Mid-week:234'. Week:408!- 3 of 09-3259301873 r Winterberg in het ntbijtbuffet en avondmenu rsoon: 110,00 200,00 ndlelightdinner. an bad/douche, wc, n zwembad, sauna, solarium n sauna zijn bij de prijs VRIJSTAAND boerderij# Ie Corbion (Bouillon) aai de rand van de bosse grote oude tuin, 5 pers. acc. voor baby/peuter Huisd. toegest. v.a. f 400 p.w. Inl. 01180-16175, Huur nu voor weekends vakantie een compl. inga richte caravan aan de Bel. 01196-12970 na18u. NIEUWVLIET, dubb. staca ravan, 7-pers. 525,- p.w Vóór 1 /7 en né 26/8. In 076-228628. MUL TI-TAPUT-BEDDEN-ZONWERING DE STEM Btlcrumweg 32 - Breda - Tel. 076-711134 Hoge Ham 107-Dongen-Tel. 01623-21241 Een droom komt uit' 10 dg Manerba del Gard in hotel op 800 m van hi meer. HP en incl. excur] sies v.a. 599,-. Verin 1/7 en 15/7. Aarzel nil bel Kras Reizen 041' 3622. Nu per busl 19 dg na C'an Pastilla v.a. 1629,- Volpension incl. excursier' reisverzekering en neda landse reisleiding. Vertré 7/6 en 22/6. Stichtin Recreatie Reizen vo Ouderen/Kras Reiz 04199-3622. 5 dg 339,-. Verblijf il luxe ****hotel op basil van L O en incl. excur sies. Vertrek 13 juni. Aar zei niet, bel Kras Reizen 04199-3622. te huur. Nieuwe caravans v.a. nd, Gruau en Predom. Breda. Tel. 076-715065. avelsleepers Ford Transit West- s Laika en Chausson 4-6 Pers, poor Chris van Nij natten Willy van de Kerkhof keert uitgelaten terug van zijn jongste zakenreis; een tripje naar Brazilië. Uit alle be langrijke Europese voetballanden is de pers neergestre ken in Eindhoven. Reserves pelers belagen de gok- liast, manager Kees Ploegsma en zijn vedetten schuiven aan talel voor 'een eenvoudige doch voedzame maaltijd'. Zes dagen voor de Europa cupfinale voor landskampioe nen in Stuttgart, het treffen tussen PSV en Benfica, Is het een drukte van belang op de thuisbasis van de landskam pioen. „Er gebeurt wel erg veel in een korte tijd", verzucht doel man Hans van Breukelen. „Ik kan me pas sinds vanochtend een beetje concentreren op die finale. Het randgebeuren neemt onderhand je hele dag in beslag. Maar goed, dat hoort erbij". Van Breukelen is de rust zel ve. Dat is weieens anders ge weest Nog maar een jaar gele den was hij een zenuwpees op jacht naar erkenning. 'De Breuk' had het image van de geitewollen sokken-voetballer, die zich het leed van zijn mede mensen te zeer aantrok. In de ouwe jongens krentenbrood- sfeer van het voetbal word je dan niet serieus genomen. Als je dan ook nog een paar blunders maakt en je reageert je daarna af op alles en ieder een, dan kun je het schudden in bot voetballand. En zo ge schiedde. Op 29 april 1987 ver koos bondscoach Rinus Michels Joop Hiele boven de PSV-doel- man. De boot was aan in huize Van Breukelen. I „Ik dacht: dit is het einde. Ik wil erkenning, meer waarde ring, maar die krijg ik toch nooit Het bleek niet het einde, eerder het begin. Door die toe stand ben ik mijn vak gaan re- lativerea Ik trek me minder aan van hoe er over me geoor deeld wordt en zie: de erken ning is toch gekomen. Mooi meegenomen, maar het inte resseert me niet zoveel meer". „Waar gaat het om voor een keeper", luidt het retorisch. „Krijg je je hand er wel of niet achter. Zo relatief is het kee persvak. Het ligt soms aan de lengte van een vingerkootje". „Ik weet nu dat ik me niet iedere wedstrijd hoef te bewij zen. In de competitie hoef ik er maar vijftien wedstrijden te staan. En verder zijn er de Europacupwedstrijden en be kerduels, zelfs tegen De Tref fers. Als het om één wedstrijd gaat, dan moet ik iets extra's geven. Ik heb het al eerder ge zegd, het is een kunst om bij PSV te keepen. En dan wordt er gereageerd: je krijgt ander halve bal per wedstrijd. Maar als je die dan doorlaat en het gebeurt drie wedstrijden ach terelkaar Van Breukelen mag zich mo menteel op de borst kloppen. Hij heeft zich in het afgelopen seizoen een bepaalde faam ver worven in Europa. PSV was veel op de televisie en zij n doel man bewees zich als een re flex-keeper, gespecialeerd in 'last minute' reddingen op de doellijn. „Ik geloof wel dat ik zo overkom, ja", onderschrijft Van Breukelen. En vervolgens bagatelliseert hij zijn fabelach tige redding in de tweede helft van PSV-Real Madrid, toen hij een sublieme omhaal van Hugo Sanchez onschadelijk maakte. „Dat lijkt een reflex, alsof ik op zo'n moment intuïtief han del. Toch is dat niet zo. Er gaat zoveel door me heen, dat het lijkt of die omhaal en mijn red ding wel vijf seconden in be slag nemen. De bal komt en ik zie Sanchez met zijn rug die be weging maken. Toen wist ik dat de bal rechts van me zou komen. Zelfs als hij in het kruis geschoten had, was ik niet kansloos geweest. Een kwestie van je tegenstander bestude ren, dan weet je waar de bal Het afgelopen seizoen op een koude dag ergens in Neder land: "Laten ive eerlijk zijn, dit is een bonus. Wie had hier nu helemaal op gerekend?'. - foto»anp Hans van Breukelen reageert zich af als zijn ploeg aan de andere kant van het veld scoort: 'Zo relatief is het keepersvak. Het ligt soms aan de lengte van een vingerkootje'. komt. Die kopbal in de tweede voordat ik hem had". oorzaak, zo meent hij, van ren van de opponenten. „Op dat helft van Butragueno vond ik Op dat moment raakt de na- PSV's internationale succes terrein zijn Doijee en Hiddink moeilijker, die stuitte eerst tionale doelman een essentiële van dit moment. Het bestude- geweldig. Hoe die een tegen stander analyseren en naar ons toe brengen. Dat is perfect. Ze gaan voor het bord staan en ontleden iedere voetballer van Galatasaray, om maar wat te noemen. Dat geeft spelers veel zekerheid, veel zelfvertrou wen". De finale van woensdag, Van Breukelen en PSV zijn er klaar voor, zo lijkt het Een relaxte training en veel vrolijke ge zichten getuigen daarvan. „Conditioneel zit het goed", zo weet de keeper. „Het gaat nu om de scherpte en de concen tratie. Je ziet het zo mooi aan Sören (Lerby). Tegen Real was hij op zijn top, toen zakte hij diep weg. Die staat er alleen in de wedstrijden waarin hij echt nodig is. Nu zie je hem op de training langzaam weer zijn scherpte terug krijgen. Dat is een goed tekea Goh, die goser heeft zoveel waarde voor de ploeg bij grote confrontaties. Hij heeft een grote naam in Europa. Daar maakt hij op ge paste manier gebruik van ten opzichte van de tegenstanders en scheidsrechters. Uit tegen Bordeaux demonstreerde hij dat schitterend. Hij speelde niet geweldig, maar had wel die scheidsrechter in zijn zak". Dat PSV er voor heeft ge zorgd, dat er voor het eerst se dert vijftien jaar weer een Ne derlandse club een Europacup 1-finale speelt, is een hele ver dienste van de Brabanders. Maar volgens Van Breukelen moet het als een extraalje op een mooi seizoen beschouwd worden. „Laten we eerlijk zijn, dit is een bonus. Wie had hier nu helemaal op gerekend? Maar goed, we spelen nu in de Europese top, we staan aan het begin van wat een hele mooie episode kan wordea Het kan alleen nog maar beter worden. Wie hier nu weg wil, maakt een fout denk ik. Ik heb zelf vorig jaar ook even de drang gehad terug te gaan naar Engeland. Dat is nu over. Sterker nog: ik ben blij dat ik hier mag spe len". „Ik moet eerlijk bekennen; als klein ventje zag ik Europa cupfinales. Ik droomde er van om daar ooit bij te zijn. Ik vond het prachtig als die bekers uit gereikt werden. Ik ben nu al drie keer kampioen geworden, won vorige week de bekerfina le, en dan volgt nu de Europa cupfinale. Ik leef in een roes, echt waar, er lijkt een hele lek kere droom uit te komea Laat Benfica maar komen. Ik schat het Portugese topvoetbal hoog in, maar PSV is in staat deze confrontatie te winnen. Dat leeft heel sterk binnen onze groep. Ik bijt me de komende dagen in ieder geval vast in die wedstrijd, dan voel ik me het lekkerst". wegens nieuwbouw icapt door de gevolgen van dj jaar trof, hebben wij toen* lige noodwinkel alles voor m uldens voordeel bieden wij P'®k en ex-verhuur-caravans aan.v nieuwe voortent, kachel, W* viel etc. Profiteer van deze s' it aantal is beperkt, kom sn« aler van de top-caravans Aw®®| Homecar, T.É.C. Weltbumm» lit ruim 80 showmodellen. zeel nog praktisch nieuwe oMj ons met totaalgarantie afg®lr Chateau-caravans, all-risk vej® uur, dringend advies „snel resw n opgesteld. Kom beslist eensW" ter in de Vossehoek Industrieterrein Vosdonk (n®®! Vosdonk, borden richting 1 m. linksaf). Werkdagen geon. Tel. 01608-15819. Koopavof» Door Gerard Kessels ROME - Vanuit Italië een goede raad aan de PSV-ers: Geen gemekker en gekanker in de Europa Cup-finale tegen Benfica. Professore Luigi Ag- jiolin, Italië's topscheidsrechter, is al- tergisch voor protest en gemopper. het geel heeft hij zeer losjes in het aakje van zijn hemd. Re Italiaanse profvoetballers, toch met Sterdealer van Kip caravan®' e. Iria caravans en Alpen-Kr' i Uw adres voor goede innJNjJi s en al Uw accessoires. ir Uw servicebeurten. Tel. (nar' w. wtv uueir ro v - oert/tuu Europese Beker is vervaardigd oe Zwitserse goudsmit Stadel- "n uit Bern. foto anp alle wateren gewassen, doen in de broek voor Agnolin. „Wanneer een scheidsrech ter in Italië een penalty geeft wordt hij meteen belaagd door protesterende spe lers. Of de penalty nu terecht is of niet, er wordt geprotesteerd. Alleen bij Agnolin gebeurt dat niet. Hij heeft zoveel autori teit dat geen voetballer zijn mond open durft te doen", zegt Giuseppe Patassini, vice-secretaris van de scheidsrechters- commissie van de Italiaanse voetbalbond in Rome. Het arrangeren van een gesprek met de fluitist zelf lukt niet. Sportleraar Agnolin, de beroemdste inwoner van het Noordita- liaanse stadje Bassano del Grappa, zou de Nederlandse verslaggever graag zijn mooie sportschool met zwembad willen laten zien, maar: „De Europese voetbal bond heeft heel precieze regels vastge steld. Wij mogen geen interviews geven, zeker niet zo kort voor een belangrijke wedstrijd. Alleen als de scheidsrechters- commissie in Rome toestemming geeft bent U welkom. Maar ik geef U weinig kans". Inderdaad. Rome houdt de boot af. „Nee, wij wijken niet van de UEFA-re- gels af. Als U iets over Agnolin wilt weten kunt U bij ons terecht", zegt Patassini. Okay, naar de bond dus. In zijn kantoor in de dure Romeinse wijk Parioli haalt Patassini de map „Agnolin" voor de dag en begint te bladeren. „Kijk eens, Agnolin heeft dit seizoen al een keer in Nederland gefloten. De wedstrijd Den Haag-Young Boys." Agnolin, zo wil het verhaal, werd scheids rechter om zijn vader te laten zien dat hij zich vergiste. Volgens Agnolin senior be greep zoonlief geen snars van voetbal. Agnolin wilde ongelijk van zijn va der bewijzen. Een dergelijke sportieve tweestrijd is overigens niets uitzonderlijks in een land, waar iedereen zichzelf als een groot voet balkenner beschouwt. Voor het weekblad „Espresso" is Agnolin „een van de dui zend Italianen diè belangrijk zijn". In het gidsje van de duizend staat over de scheidsrechter: „Hij staat er om bekend dat hij geen enkel blad voor de mond neemt. Met veelzeggende gebaren en scheldwoorden antwoordt hij op het pro test van de spelers. Hij heeft van iedereen - foto anp een tien met een griffel gekregen voor de wijze waarop hij Uruguay-Argentinië, de moeilijkste wedstrijd van de wereldkam pioenschappen 1986, geleid heeft." Het gidsje is niet meer helemaal bij de tijd. Protesten, Patassini zei het al, zijn er nauwelijks meer als de man uit Bassano fluit. Vroeger ja, in het begin van zijn carriëre, schold Agnolin iedereen de huid vol die hem te na kwam. „Culol", riep hij Juventus-sterspeler Roberto Bettega ooit toe. Die verbale vergelijking met een sluitspier had voor Agnolin een staartje. 'Hij werd door de voetbalbond geschorst. Het was de enige keer dat de arbiter door een disciplinaire maatregel werd getrof fen. Onder de Italiaanse spelers zijn de me ningen verdeeld. Voor de fameuze Pool Zbigniew Boniek zijn de Italiaanse arbi ters „de beste ter wereld". Patassini be gint te glimmen als ik hem met die uit spraak confronteer. „Boniek heeft een ge weldige internationale ervaring", zegt hij slim. „Het zou best wel eens waar kunnen zijn. Voetbal leeft enorm in Italië. Er staan geweldige sportieve en financiële belangen op het spel. Dat betekent een ge weldige druk voor de scheidsrechters. De mensen die bij ons boven komen drijven, dat zijn de allerbesten. Vaak hebben ze het in de internationale wedstrijden veel gemakkelijker dan in eigen land". Wie in Italië's ere-divisie, de zoge- naame Serie A, wil fluiten moet niet al leen goed zijn, maar minstens vijftien jaar ervaring hebben. Nieuwe scheids rechters in de hoogste afdeling die één keer een slechte dag hebben verdwijnen prompt weer voor een jaar naar de Serie B. Toch hebben de Italianen een manier van fluiten waaraan buitenlanders moe ten wennen. „Tegen Italiaanse scheidsrechters mag je niets zeggen. Je kunt er niet mee pra ten. Wil je toch iets zeggen dan heb je meteen een gele kaart te pakken", zegt Marco van Basten van AC Milan. Ook zijn fameuze ploeggenoot Ruud Gullit had afgelopen seizoen een typisch Ita liaanse ervaring. Scheidsrechter Cornieti liet Gullit na een overtreding eerst tien meter van hem vandaan lopen en riep hem toen terug. „Zo behandel je een kind", zei Gullit na afloop. De Nederlander zakte als een kleine jongen voor Cornieti door de knieën, hetgeen hem prompt een gele kaart opleverde. Toen hij al weglopend een applaudisserend gebaar maakte werd geel rood. Patassini heeft er begrip voor dat bui tenlanders hier aan moeten wennen. „Spelers uit Noord-Europa protesteren yaak rustig en beschaafd, in tegenstelling tot Italiaanse. Als een scheidsrechter hier niet hard optreedt tegen protest is hij nergens." De Cup weegt zevenenhalve kilo en is vervaardigd van zilver. foto anp

de Stem | 1988 | | pagina 9