L ikkcld. [assa-ontslagen op komst bij effectenmakelaars 1 ANK ÏEHOUDENDE PARTIJLEDEN IN VERZET TEGEN HERVORMINGEN Tegenstellingen in Cannes k Bush wist d in 1983 van drugshandel van Noriega Stoelendans in Westduits kabinet na opstappen Bangemann BUITENLAND BELEGGERS IN WALL STREET VREZEN NIEUWE 'ZWARTE MAANDAG' DESTEM BUITENLAND ZATERDAG 21 ME11988 atie it: B.V., wegen Spanje enigde Staten tijken, en op het gun nen op een volgende te manier om in te :lingen. n van documentatie ïeek en de andere nt u gratis 06-0400 lagen tot 21.00 uur ur. U krijgt dan onze urd. i ook verkrijgbaar op :t aanvragen van een nt u terecht bij onze postkantoren, bij erzekeringsadviseur. VRAAG UW KINDEREN DE WEG Bangemann gaat, hoe dan 3 .naar de Europese Com- :,l3!e in Brussel, zo liet hij L Wagochtend weten. Het Ep vól hij volgend jaar voor- *r van de Europese Com- Ivan i? vrorden, als opvolger dn Ie Fransman Jacques De- NIEUWSOVERZICHT Secretaris Joodse Raad op non-actief Kadar verwerpt ingrijpende hervormingen Armeniërs demonstreren in Moskou Jimmy Swaggart gaat weer preken Bouw in New York in greep van mafia Zwarte vakbonden Zuidafrika boos Opnieuw studentenonlusten in Seoul Happart weer voorzitter raad Voeren A65 T21 delen- echnische j maakt deel uit ralitèit. Namens tie van rementfunctie met oor eigen initiatie- renommeerd i om de eigen visie leid te implemente- alaris. :undaire arbeids- ïsse heeft in deze tU een korte brief jrmeldingvan aan ïrdam. EREN KWALITEITSKLEDING jrken IAF 299,- okken llAF 29,90, 59,90, 169,- en 259,- ken IAF 169,- en 24,90 met leer JAF 59,90 ren broekje hesje of kort leren hesje NU VANAF 149,- Nieuw: Postorderbedrijf in lederen kleding. Bel voor catalogus, telefoon 04920-22923. Openingstijden: Elke dag open van 10.00-21.00 uur, zaterdag en zondag vanli 10.00-18.00 uur. i Hectische tonelen op de beursvloer. - FOTO AP NEW YORK (RTR) - Omdat de handel in aandelen blijft teruglopen en het vertrou wen van investeerders in speculeren op de beurs langzaam maar zeker wordt uitgehold, maken de beleg gingsmaatschappijen en ef fectenmakelaars in Wall Street zich op voor een nieuwe golf van massa-ont slagen in de financiële sec tor. Deskundigen menen dat Ame rikaanse beleggingsmaat schappijen, wereldwijd onge veer 20.000 medewerkers zullen moeten ontslaan, tenzij de toe stand opeens sterk verbetert. De ontslagen zouden niet van vandaag op morgen ko men, maar over langere tijd worden uitgesmeerd. Sinds de ineenstorting van de effectenmarkten vorig jaar oktober, hebben al meer dan 22.000 mensen die voor Ameri kaanse banken, verzekerings maatschappijen, beleggings maatschappijen en effecten makelaars werkten, hun baan verloren. Slappe handel en niet-rinke- lende telefoons maken de stem ming bij de effectenmakelaars er niet beter op. Veel mensen verwachten elk moment hun ontslagbrief. 'Dat is onvermijdelijk', zegt een medewerker bij een van de grootste effectenmakelaars op Wall Street. 'Je loopt door het gebouw en je ziet een heleboel mensen zitten te zitten en niets doen'. Sommige Wall Street-vete- ranen zijn niet zo pessimistisch over de toekomst. Ze geloven dat de ontslagen die tot nu toe zijn uitgedeeld, waarschijnlijk voldoende zijn geweest. Maar anderen geloven dat de eerste ronde van ontslagen on voldoende het mes heeft gezet in de hoge personeelskosten van de makelaarsfirma's. De eerste ontslagen, 'dat waren de gemakkelijke' aldus een oudere stafmedewerker. Volgens sommige reken meesters op Wall Street zullen nieuwe massa-ontslagen alleen voorbijgaan aan afdelingen die zich hebben gespecialiseerd in aandelenhandel bij fusies en overnames. De meest kwetsbare groep maandloners zijn de jongeren, het middenkader en makelaars die lage commissies behalen. Toen woensdag en donder dag de ministers van Financiën van de OESO in Parijs verga derden, demonstreerden de nerveuze beurzen weinig ver trouwen te hebben in de aange kondigde maatregelen. De aan delenhandel zakte overal ter wereld in. Volgens een commentator hebben de industrielanden 'hun laatste economische troef kaarten verspeeld' en wordt er nu 'gegokt op een hele reeks kleinschalige hervormingen die de groei-injectie moeten le veren om een wereldwijde re cessie te voorkomen'. Er wordt op gewezen dat van de Verenigde Staten geen nieuw economisch beleid te verwachten is, zolang het land geen nieuwe president heeft. Voordat Bush, Dukakis of Jackson de race gewonnen heeft, zou het blijven voortbe staan van het enorme begro tingstekort een forse inflatie kunnen veroorzaken, een nieuwe koersval van de dollar en daarmee een nieuwe 'zwarte maandag'. De waardevermindering van de dollar over de afgelopen drie jaar heeft niet de vurig ge wenste verbetering van de Amerikaanse exporten opgele verd, evenmin als de belasting verlagingen in de Bondsrepu bliek en een sterke verhoging van de Japanse staatsuitgaven. Deze landen blijven handels overschotten met de VS houden en de Amerikaanse consument is niet meer Amerikaanse pro- dukten in plaats van buiten landse gaan kopen De OESO heeft voor het aan zwengelen van het economisch herstel alleen kleine hervor mingen kunnen voorstellen, zo als een soepeler ontslagrecht en langere openingstijden van winkels in Europa - een eis van Washington om welvarende Europeanen te verlokken meer te consumeren. Het idee is dat een heleboel van die kleine maatregelen te zamen een recessie als in de ja ren dertig of een tweede crash zoals in oktober kunnen voor komen Gorbatsjov: Meer tegenstand MOSKOU (RTR) - Het Centraal Comité van de ximmunistische partij van de Sovjetunie komt volgende week bijeen om de agenda op te stellen voor de partij conferentie die eind juni in Moskou [gehouden wordt. lOpde partij conferentie hoopt Sovjetleider Michail Gor- ïbatsjov steun te krijgen voor nieuwe hervormingen, [maar volgens verscheidene partijfunctionarissen stuiten ide voorbereidingen op veel verzet bij behoudende stro- |ming in de partij. sommige aanhangers van Gor- batsjov op uitstel van de confe rentie hebben aangedrongen wegens het teleurstellende ver loop van de verkiezingen van afgevaardigden voor de confe rentie, die nu in alle delen van het land worden gehouden. 'Als de conferentie doorgaat met het soort afgevaardigden die nu door het partij-apparaat zijn benoemd, wordt de confe rentie een lachertje en komen we nergens', zegt de hoofdre dacteur van een hervormings gezind blad in Moskou. Volgens de zegslieden heeft de Moskouse partij-afdeling verscheidene vooruitstrevende intellectuelen, onder wie de econoom Andrej Noejkin en de filmer Ales Aadamovitsjdie als afgevaardigden waren voorgedragen, weggestemd. In de partij af deling van de MGOe, de Moskouse Staatsuni versiteit, ging een storm van protesten op toen bleek dat de econoom Gavriil Popov, een van de belangrijkste adviseurs van Gorbatsjov, niet op de kan didatenlijst stond. De partij - afdeling kreeg uiteindelijk haar zin, maar dat wil nog lang niet zeggen dat Popov een van de twee afgevaardigden van de universiteit zal worden. In de provincie lijken de za ken niet veel beter te verlopen voor de hervormingsgezinden. De Pravda meldde vrijdag dat het partij-apparaat van Basj- kirië in het Oeral-gebergte een onderminister van mijnbouw naar de partijconferentie stu ren ondanks protesten van mijnwerkers die vinden dat de man onbekwaam is en hun be langen verwaarloost. een bekendmaking Ivan het Politburo, dat het Cen traal Comité (het 'parlement' van de partij) bijeengeroepen eeft, zal dat Comité de voor- illen waarover op de confe ctie gesproken gaat wor- :n,vasts tellen. Onder de ideeën waarmee de Sovjetlei- j speelt is een voorstel de Iambtstermijnen te beperken en een leeftijdsgrens te stellen xt partij functionarissen Volgens verscheidene Sov- Ijeifunctionarissen stuit de par tijleiding bij de voorbereidin gen van de conferentie - de eer ste sinds de Tweede Wereld- - op veel tegenwerking van de behoudende vleugel van de partijdie vreest dat de door Gorbatsjov gewenste democra tiseringen de communistische partij van haar macht zullen beroven. Het verzet is zo groot dat (ADVERTENTIE) Ook pannekoekenrestau- rants zeggen: uit goed voor u. Ze horen bij de 37.000 horeca-bedrijven die u graag verwelkomen. Stap er eens binnen en trakteer u zelf of een ander. Op het filmfestival in Cannes proberen dames op alle mogelijke manieren de aandacht van regisseurs en producenten te trekken. Vier Braziliaanse schonen deden dat gisteren door zeer luchtig gekleed voor het jacht van regisseur Roman Polanski te poseren. Een dezer dagen in Cannes vaak gehanteerde methode, die nauwelijks meer opvalt. Vier andere, meer gewich tige dames, hadden daaren tegen geen enkele moeite om op te vallen. Of ze op deze manier de draak wilden steken met hun slankere collega's, ver meldt de geschiedenis niet. WASHINGTON (AP) - De Amerikaanse vice-presi dent George Bush hoorde al in 1983 van de toenmalige Panamese president Ri- cardo de la Espriella dat er tegen generaal Manuel An tonio Noriega beschuldigin gen waren geuit over diens betrokkenheid bij de drugs handel. Tijdens dezelfde vergadering zou de president Bush echter ook hebben verzekerd dat die beschuldigingen onjuist waren; op de bewuste vergadering was Noriega ook aanwezig. Dit is vrijdag onder ede ver klaard door Donald Gregg, de adviseur voor nationale veilig heid van Bush. Hij zei dat Bush, die toenter tijd voorzitter was van een spe ciale drugsbestrijdingseenheid in Zuid-Florida, na terugkomst in Washington niets heeft ge daan om de mededelingen van de Panamese president verder na te trekken. Bush houdt vol dat hij niet over betrouwbare bewijzen te gen Noriega beschikte tot fe bruari van dit jaar, toen de ge neraal door de Amerikaanse justitie in staat van beschuldi ging werd gesteld. Donderdag heeft een andere medewerker van Bush, kolonel Samuel Watson, zich beroepen op zijn zwijgrecht als bestuurs ambtenaar toen hem in het zelfde proces werd gevraagd wat Bush op 16 december 1985 heeft besproken met de toen malige ambassadeur in Pana ma, Everett Briggs. •an onze correspondent pink Drost !E°NN - Nauwelijks heeft e Duitse minister van Eco- 'omische Zaken en voorzit- *r van de liberale FDP, wtin Bangemann, zijn Wrek naar Brussel offi- ®el aangekondigd, of het Weidende gevecht om zijn opvolging is begonnen. tei?aat in om iwee 8e" "ten: Bangemanns opvol- p als voorzitter van de par- P en die ais minister in het "^-CSU-FDP-kabinet. De eerste is uiteraard een in- ™e partij-aangelegenheid. In jatweede strijd doen echter nu ^e CDU en de CSU vrolijk lors, wiens ambtstermijn af loopt. Lukt de greep naar het voor zitterschap niet - Delors kandi deert opnieuw - dan zal Bange mann genoegen nemen met een functie als Europees Commis saris, als opvolger van de hui dige Duitse commissaris Narr- jes. Al bijna een jaar werd ge speculeerd over het mogelijke vertrek van Bangemann. Ener zijds had de minister/partij voorzitter, die van 1973 tot in 1984 met hart en ziel Europees parlementslid was, de wens te kennen gegeven weer naar Brussel te willen, anderzijds had hij gezegd, graag zowel minister als partijvoorzitter te willen blijven. Dat laatste werd in eigen ge lederen steeds meer betwijfeld, de 'ambtsmoeheid' viel Bange mann steeds duidelijker van het gezicht te lezen Mede onder massieve druk vanuit zijn eigen partij heeft hij nu een eind gemaakt aan de onzeker heid over zijn politieke toe komst. Als een van de redenen voor zijn vertrek uit Bonn gaf hij inderdaad ambtsmoeheid op. AI maanden geleden had de vroegere FDP-minister van Economische Zaken, Otto Graf Lambsdorff, laten weten dat hij Bangemann graag wilde opvolgen als partijvoorzitter. Lambsdorff werd in juni 1984 als minister door Bangemann afgelost, toen hij moest opstap pen wegens zijn rol in het Flick-schandaal. Lambsdorff is inmiddels veroordeeld wegens belastingontduiking op grote schaal. Als partijvoorzitter had Bangemann in 1985 Hans-Die- trich Genscher, minister van Buitenlandse Zaken, opge volgd. Onder Genscher had de partij miserabele verkiezings resultaten geboekt. Inmiddels echter zijn de ver kiezingsresultaten van de FDP in enkele deelstaten (Bremen, Baden-Württemberg, Schles- wig-Holstein) minstens even miserabel. Het goede resultaat van de FDP bij de laatste bondsdagverkiezing (januari 1987) mag eerder worden gezien als een verdienste van de in po pulariteit weer sterk gestegen Genscher dan als een van Ban gemann. Niet helemaal onverwacht heeft Lambsdorff direct na Bangemanns verklaring dat hij zal opstappen forse concurren tie gekregen: voor de WDR makte de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken Irmgard Adam-Schwaetzer (46) bekend dat ook zij wenst te kandideren voor het partijvoorzitterschap. Oorspronkelijk zou op het partijcongres in oktober over Bangemanns opvolging wor den gestemd. Echter, om een langdurige discussie over de pro's en contra's van beide kandidaten - schadelijk voor het coalitieklimaat - te voorko men wordt nu gedacht aan een bijzonder partijcongres, nog voor het zomerreces. De strijd om de bezetting van Bangemanns vrijkomende mi- nisterszetel belooft nog aan merkelijk heter te worden dan die om het partijvoorzitter schap. Hier staat namelijk niet alleen de secretaris-generaal van de FDP, Helmut Hauss- mann, in de startblokken, maar ook de huidige CSU-minister van Verkeer, Jürgen Warnke. Diens eigen partij en de eco nomische commissie van de CDU zijn van mening, dat het ministerie van Economische Zaken niet mag worden gezien als 'natuurlijk erfgoed' voor de FDP, ook al beheert deze partij al in lengte van jaren, door de verschillende coalitiesamen stellingen heen, deze porte feuille. De CSU heeft datzelfde vo rige week ook gezegd over de portefeuille van Buitenlandse Zaken, waarmee Hans-Die- trich Genscher vergroeid lijkt te zijn geraakt. Bondskanselier Helmut Kohl (CDU) heeft het laatste woord: hij stelt het kabinet samen. Eerder deze week hield hij zich tegenover journalisten op de vlakte toen hem werd ge vraagd naar voornemens het opstappen van Bangemann aan te grijpen voor een reeks van zetel wisselingen in zijn kabi net. De enige wetmatigheid waaraan Kohl zich formeel dient te houden is de getalsver houding die bij de formatie is afgesproken. De afspraak was: vier ministerszetels voor de FDP. Wanneer Kohl de CSU-man Warnke de portefeuille van Economische Zaken wil geven, zal een FDP-er op een ander ministerie de scepter moeten gaan zwaaien. De Beierse krant Augsbur- ger Allgemeine bracht eerder deze week een draaiboek over een complete stoelendans bin nen het kabinet. De ministers van Economische Zaken, van Verkeer, van Justitie en van de Duits-Duitse betrekkingen zouden hetzij opstappen, hetzij van ministerie wisselen. Regeringswoordvoerder Friedhelm Ost heeft dit scena rio afgedaan als 'koffietafel praat'. Zijn baas Helmut Kohl uitte zich enkele uren later al aanmerkelijk genuanceerder. BONN - Secretaris-generaal Alexander Ginsburg van de Cen trale Joodse Raad in Duitsland is met vakantieverlof gestuurd. Dit voor de duur van het onderzoek naar omvangrijke malver saties door de in januari overleden voorzitter, Werner Nach- mann. Ginsburg had, net als Nachmann, in zijn eentje machtiging tot het beheer van de bankrekening, waarop de Bondsregering 400 miljoen mark (450 miljoen gulden) had gestort als 'Wiedergut- machung' voor joodse slachtoffers van de nazi vervolging. Ginsburg was mét Nachmann in het directorium van de Cen trale Joodse Raad ook de enige die van het bestaan van deze rekening bij de Bank für Gemeinwirtschaft in Karlsruhe af wist. Hij heeft via zijn advocaat gezegd, op geen enkele wijze te hebben deelgenomen aan de ongeoorloofde praktijken waar van Nachmann wordt verdacht: verduistering van 33 miljoen mark (ruim 37 miljoen gulden). BUDAPEST (ANP/AFP) - De eens om zijn gedurfde econo mische hervormingen popu laire Hongaarse partijleider, Janos Kadar (FOTO AP), heeft vrijdag verdere ingrij pende, politieke, hervormin gen afgewezen. Hij deed dit in een rede bij de opening van de eerste speciale conferentie van de Hongaarse communis tische partij sinds 1957. Deze conferentie is echter juist bijeengeroepen om de verdere koers van de partij te bepalen tegen de achtergrond van een sterk ledenverlies, een nog steeds stijgende enorme buitenlandse schuld en een daling van de levens standaard. Kadar sprak zich uit voor 'hervorming van onze poli tieke instellingen en scher pere afbakening van de taken van partij en regering', maar waarschuwde voor anarchie. De rond duizend afgevaardigden kiezen zondag ook een nieuw centraal comité, dat 105 leden telt. Of Kadar herkozen wordt als secretaris-generaal valt te be twijfelen. MOSKOU (AFP) - Een groep Armeniërs heeft vrijdag voor het hooggerechtshof in Moskou gedemonstreerd voor een 'eerlijk' proces tegen de verantwoordelijken voor het bloedbad in de Azerbajdzjaanse hoofdstad Soemgait in februari. Volgens ooggetuigen eisten de demonstranten dat de autoritei ten erkennen dat in februari in Soemgait 'een pogrom' heeft plaatsgehad, dat de verantwoordelijken zwaar worden ge straft, en dat de namen van de doden en vermisten worden vrijgegeven. Officieel zijn er bij de etnische onlusten in Soemgait 32 mensen gedood, maar de demonstranten zeiden dat het er minstens 50 waren en dat hun namen bekend zijn. BATON ROUGE (RTR) - Jimmy Swaggart (FOTO AP), de televisie-evangelist die in februari bekende contacten te hebben gehad met een prosti- tuée, begint zondag weer te preken in een poging zijn 'af brokkelende godsdienstige rijk' te redden. Swaggart werd uit zijn kerk genootschap gezet, nadat hij had verklaard zich niet te houden aan het besluit van het landelijk bestuur dat hem een preekverbod van een jaar had opgelegd. Hij wilde zich al leen houden aan het besluit van zijn eigen kerk in Louisiana dat hij drie maanden lang niet mocht preken. NEW YORK (UPI) - Een commissie van de staat New York heeft de bouwbedrijven in de stad New York ervan beschul digd dat zij met de mafia samenwerken om aan opdrachten te komen Volgens een rapport van de commissie is de Newyorkse bouw- industrie, waarin jaarlijks tientallen miljarden dollars om gaan, 'verslaafd' aan de invloed van de mafia. De commissie voor de georganiseerde misdaad, die het rapport heeft opgesteld, beschuldigt de bouwbedrijven ervan de bouw kosten flink op te drijven om de mafia te betalen. De hoge kos ten schrikken volgens het rapport veel bedrijven af zich in New York te vestigen. JOHANNESBURG (DPA) - De regering van Zuidafrika werkt aan een nieuwe wet, waarmee zij het arbeidsrecht wil reorga niseren. De zwarte vakbonden, die pas acht jaar een legaal be staan leiden, zijn verontwaardigd. Ongeveer 300 zwarte werk nemers van de Mercedesfabriek in Ooslonden aan de zuidkust demonstreerden gisteren tegen het wetsontwerp, dat sinds het begin van de week in het parlement besproken wordt. De federatie van vakbonden COSATU heeft haar 750.000 i«ten opgeroepen, begin juni gedurende drie dagen 'nationaal te pro testeren' tegen de voorgenomen verandering van de regels met betrekking tot de 'arbeidsverhoudingen'. Ook in het buitenland hebben politieke partijen en vakbonden kritiek geuit. De rege ring heeft met kracht stelling genomen tegen het verwijt dat zij de vrijheid van handelen van de vakbonden aan banden wil leggen. SEOUL (AP) - In de Zuidko- reaanse hoofdstad Seoul is het vrijdag voor de vierde achtereenvolgende dag tot studentenonlusten gekomen. Er werd onder meer gede monstreerd bij de Ameri kaanse ambassade, die werd bekogeld met zelfgemaakte bommen. De'studenten hadden chemi sche explosieven bij zich die waren verpakt in limonade blikjes. Een aantal daarvan werd naar de politie gegooid en andere werden over de hekken van de ambassade ge gooid. (FOTO ANP) VOEREN - De geschorste waarnemend burgemeester van de gemeente Voeren, José Happart, heeft vrijdag de gemeente raad voorgezeten, nadat hij eerder deze week al de uitnodigin gen voor diezelfde gemeenteraad had ondertekend. José Happart is al verscheidene malen geschorst in zijn functie van burgemeester en waarnemend burgemeester. Hij is dus niet gerechtigd de raad voor te zitten. De vijf Vlaamse gemeenteraadsleden waren wel aanwezig in de zaal, doch namen niet deel aan de zitting. Zij deelden een pamflet uit, waarin gezegd werd dat het enkel en alleen de be doeling van Happart is om de publiciteit rond zijn persoon weer aan te zwengelen en de gemeente Voeren onbestuurbaar te maken.

de Stem | 1988 | | pagina 5