uis' roces' feel ondernemers reageren niet eens op brieyen PAKKUM Bewakers schakelden politie te laat in Buste kardinaal Alfrink fan den Nieuwenhuyzen toopt enkele bedrijven Slavenburg krijgt half miljoen BEVEII JG'NG I )esre|ya BINNENLAND 1989 beurzen op drift ATV-omroepen stellen collega's gerust ff STEM BINNENLAND ZATERDAG 21 ME11988 SCHADEVERGOEDING EN SMARTEGELD UTRECHT (ANP) - Veel mensen die naar een aan solliciteren, krijgen nooit meer iets te horen over de afhandeling van de sollicitatie. IIIJIUII Vrouwelijke korporaals probleem DE STEMCOMMENTA AR TBBS NIEUWSOVERZICHT Zaak-Rost na zomerreces aan de orde Ex-hoofdredacteur Volkskrant overleden Toch onderzoek sluiting brouwerij Echtpaar Goeree duikt onder Registratie etnische groepen aan banden Onderwijskaarten bij leerlingen in de bus T5 T28 t. Ondanks elektro- veiliging moeiteloos -'-en gestolen. Daar- obbema en een Wil- der Velde, behorend -opese 'toptien' van werken, een Brueg- onge en een Renoir, 'e waarde ruim f 5 een 'meesterkraak'. gevaar voor onze tten dreigt niet al- chts, als bewakers en den slapen en sternen zoemen...als erken. Als politie en gsdiensten dol wor- loos alarm, vele tien- 'en per nacht. presenteren hun zo open als een wa als het even kan t publiek er met de enop kunnen. Om zo- gelijk mensen van de laten genieten moe- ~'s genomen worden, efstal, maar ook voor .Zoals in 1975 bij twacht. Maar steeds st gaat schuil achter mmige topwerken ko- enorme, als een on- kluis zo veilige de- de musea nauwelijks het gevolg, dat ze wel lijk te roven zijn, -k onzichtbaar voor liek. En naar kunst kunnen kijken, in het niet via ansichtkaart ogus. exposities worden lbaar en onhaalbaar, gigantische verzeke- emies. En omdat par- n en musea uit schrik efstal weigeren nog uit n of de kunst te laten Alleen als bijvoorbeeld en de gigantische fi- e risico's dekken zijn tellingen van topcol- nog mogelijk. Raad van Kerken 'e en bedoelingen nog -gd in een geloofsbrief 'Een verbond voor het rief moet zijn weg via lar de gelovigen vinden ld lijkt het Conciliair gaan slaan. Maar el- ligt wellicht de grote heeft er veel van weg usiasme zich tot nu toe enkele landen van -opa. De wereldbij- 1990 is beslist geen secretaris-generaal 0 van de Wereldraad an ook al beklemtoond kunnen de verwach- niet te hoog worden ge er zullen zeker dingen m even op het katho- Nederland en de daar genstellingen te blijven. 1 landelijke manifesta- Acht-Mei-Beweging in de feministische theo- ina Halkes over behoud pping: „Ik denk dat we v bezig moeten houden ppingstheologie. Deze is /aarloosd geweest". Pre- e constateerde twee jaar dr. Groot Wassink, de an de Stichting Contact holieken (CRK), de be- genvoeter van Acht Mei. pingspunt tot overbrug' enstellingen jrEDA (ANP) - J. van den jieuwenhuyzen, die al eer- Ier optrad als redder van Jjjeigde bedrijven zoals Ie Helmondse machinefa- ,riek Begemann, gaat sa- „en met Rosval BV Alumi- jum- en Staalbouw Maat- (happij Rewa Budel, Rewa -taalbouw in Hamont- jchel en Rewa Montage ivernemen. drie bedrijven, die samen d zijn voor een omzet van f miljoen en 70 mensen in lenst hebben, hebben sinds 4 ,ei uitstel van betaling. onderwerpen aan bod nen, terwijl het examen orgaande jaren bleef be- tot twee onderwerpen :andidaten hebben met nogal moeten stoeien omzetten van grotere kleinere eenheden. Vol- een docente van de land- uinbouwschool kan ge ren worden van een ver ing van de examenstof. t natuurkunde-examen mavo met onderwerpen warmte, elektriciteit, lanica en optica, was het algemeen erg ge- rel ijk. Dat zou wellicht e maken kunnen hebben het feit dat dit examen mavo D precies het- ie is als dat voor het leao >r economisch en admini- ;ief onderwijs) en lhno er huishoud- en nijver- s onderwijs). ach waren er nog enkele ïrtjes onder het gras. Het of opgaven over een ko- n leiding en over een straal door een glasplaat ok Frans voor mavo in de daguren was gemakke- De teksten (onder andere de voornaam Maruschka geweld dat geweld op- it) waren korter dan in de lopen jaren gebruikelijk Ie lagen bovendien dicht de belangstellingssfeer de kandidaten. Dat gold de advertentieteksten dingen als vakantie en :t. Van den Nieuwenhuyzen heeft zich garant gesteld voor de schulden van Rewa vanaf 4 mei, waardoor de voortzetting van het bedrijf en de uitvoe ring van lopende projecten is gewaarborgd. Ook Tenge Fijnmechanisa- che Industrie in Heerhogo- waard is door Van den Nieu wenhuyzen overgenomen. Het bedrijf heeft een omzet van f 2,5 miljoen en heeft 16 mensen in dienst. Tenge is een modern bedrijf dat hoofdzakelijk on derdelen voor de vliegtuigin dustrie en medische appara tuur maakt. Van den Nieuwenhuyzen - foto d6stem/johan van gurp DEN HAAG (ANP) - De ex-voorzitter van de Raad van Bestuur van Slaven- burg's Bank, de 71-jarige mr. P. Slavenburg, krijgt van de staat een schade vergoeding van bijna een half miljoen gulden. Dat heeft de advocaat-gene raal bij het Gerechtshof in Den Haag bevestigd. Het geld dat de raadkamer van het hof toekende zal gro tendeels worden uitbetaald aan de advocaten van de ex- bankier ter voldoening van de kosten van juridische bij stand. Slavenburg krijgt 10.000 gulden smartegeld voor de elf dagen die hij in voorar rest heeft gezeten. Daarnaast is een vergoeding toegekend voor de reis- en verblijfskos ten die de in België wonende ex-bankier tijdens zijn pro ces heeft moeten maken. Slavenburg is in december vorig jaar door het Gerechts hof vrijgesproken van het feitelijk leiding geven aan de zwart-geldpraktijken bij Slavenburg's Bank. De ex- bankier eiste van de Staat een schadevergoeding van ruim een miljoen gulden. Hij had ook een half mil joen geëist wegens gederfde inkomsten, omdat hij als ge volg van het strafproces een adviseurschap bij een bank in de Verenigde Staten aan zijn neus voorbij zag gaaa Die eis is door het hof afge- wezea Tegen de uitspraak is geen beroep mogelijk Het hoogste bedrag dat tot nu toe aan schadevergoeding is uitbetaald aan verdachten die naderhand werden vrij gesproken, is een bedrag van een miljoen gulden aan twee ex-directeuren van een be wakingsbedrijf. Minister Korthals Altes (Justitie) overweegt de juri dische mogelijkheden hier voor aan banden te leggea Sollicitanten klagen massaal Als dat al gebeurt, ontbreekt veelal de reden voor afwij zing of gebeurt dat op oneigenlijke gronden. Dit beeld tornt te voorschijn uit de vele telefonische reacties die de vakcentrale CNV vrijdag heeft gekregen op de 'lande lijke klachtendag sollicitanten'. Voor de klachtendag heeft het CNV zestien telefoonlijnen opengesteld. Het CNV heeft de klachtendag georganiseerd uit ontevredenheid over een on derzoek van de SER naar wer ving en selectie in Nederlandse ondernemingen en instellingen. Voor dat onderzoek zijn al leen werkgevers ondervraagd. Uit de vrijdag binnengekomen reacties zijn volgens Westeria- ken 'geen zware wetenschap pelijke conclusies' te trekken, maar ze kunnen wel dienen als praktisch tegenwicht voor de visie van de werkgevers. 'Een personeelschef zal immers niet spontaan melden dat hij bij sollicitaties discrimineert', al dus Westerlaken. Voor het CNV is de klachten dag aanleiding om te proberen in cao's scherpëre bepalingen over de werving en selectie van personeel op te nemen. In' sectoren1 en instellingen bepleit de vakcentrale de op richting van onafhankelijke organen die toezien op een juist beleid en zonodig straffen kun nen uitdelen. Tot nu toe hebben sollicitanten nauwelijks moge lijkheden om hun beklag te doen tegen een onheuse behan deling. In de Sociaal Economische Raad zal het CNV aandringen op het verscherpen van de aan bevelingen uit 1982 over wer ving en selectie, aldus Wester laken. Jan de opbellers blijkt het me- leel zonder werk te zitten, man meldde dat hij de af gelopen jaren 400 sollicitaties aft verstuurd. De meeste klachten hebben tetrekking op de afhandeling van de sollicitatieprocedure: liet uitblijven van antwoord of afwijzing zonder reden of op oneigenlijke gronden. Discriminatie op grond van leeftijd, geslacht en huidskleur jcoort ook hoog. Vooral in het ankbedrijf blijken nogal eens svertenties te worden ge tuist terwijl de baan al in- em is opgevuld. Een opvallende uitkomst is ilgens CNV-bestuurder Wes- erlaken dat bijvoorbeeld in de a voor een vacature kan- lidaien een aantal weken op toe! moeten werken zonder aarvoor betaald te krijgen. Jok komt het voor dat mensen b een proefperiode een bedui- tend lager salaris krijgen uit- letaald dan was afgesproken. (ADVERTENTIE) Te laai. meestal is het kwaad al geschied. Van Hei|st zorgt, dat het van te voren al veilig is. Hoe7 Voor u een vraag, voor ons een weet Vraag ons ernaar 1 1 llllllll lil' Illlllllllllll DEN HAAG (ANP) - De komst van vrouwelijke kor- joraals bij de strijdkrach ten verloopt niet geheel tonder problemen. Je voorzitter van de Lande- ijke Korporaals Vereniging, kmgers, sprak hierover tijdens ie jaarvergadering van de JCV. Bongers vindt het prachtig W de krijgsmacht vrouw- Wendelijk wordt, maar als "en ervan uitgaat dat mannen f vrouwen in dezelfde kazer- worden gelegerd moeten ook voorzieningen voor Norden getroffen. In grenskazernes - Ede, Gar den, Oirschot, de Witteberg - Fin het zuiden van het land, ptniet alles op rolletjes. tl DE effectenbeurzen lijkt geen land meer te bezeilen. Reik end keken beleggers deze week weer uit naar de publicatie in de maandelijkse gegevens over de internationale handel van 8 verenigde Staten. Deze grillige statistiek heeft de financiële erkten al vanaf oktober vorig jaar in de greep. "et maartcijfer bleek geweldig mee te vallen. Het tekort was opzichte van februari met meer dan vier miljard dollar afgeno- Bntot minder dan tien miljard. ™ed nieuws, zou je zeggen. Maar na een eerste opleving Mk de Dow Jones index, de graadmeter voor de stemming op rens reet' na 9eruime tijd weer onder de tweeduizend punten de beurzen zijn in een onzekere, depressieve stemming en in ^toestand zijn beleggers bevattelijker voor slecht dan voor S™ nieuws. En dat laatste wordt zo nu en dan ook nog negatief Erkend Rolluiken I Jwio volgens Beveiigtngs- richtlijnen ROMAZO Det omslaan van de handelsstromen in de Verenigde Staten <aansSt0 Van de uitvoer 9eeR voedsel aan de vrees dat de Ame- economie te hard van stapel gaat lopen. -omt bij dat de toch al hoge bezettingsgraad van de Ame- tense industrie opnieuw is gestegen. Als de fabrieken op volle ten draaien, willen de lonen en de prijzen immers gemakkelijk ingaan. liesdan is daar weer het n°9 'an9 niet vergeten inflatiespook. een de schaduw daarvan is al genoeg om de bloednerveuze 0®9ers in de gordijnen te jagen. e economische stuurlui staan voor een hachelijke opgave, erlis26 te harcl' clan veroorzaken ze een rampzalige golfslag, hins n ze ,e vee'vaart. dan drijft de economie af en zijn de ge- Va? evei?min te overzien. 'aam de 'u'ste koers is vee' 9eluk en w'jsheid nodig. Meer dan °Pveel beleggers durven rekenen. VERVOLG VAN VOORPAGINA HILVERSUM - De omroepen beloofden gisteren dat zij geen gebruik meer zullen maken van geld uit de omroepbijdra gen als ze mogen beginnen met hun commerciële net. Volgens voorzitter Minderop van de Tros hoeven de niet- commerciële omroepen niet bang te zijn dat ze weggedrukt worden. Hij garandeerde dat „die omroepen hetzelfde kun nen blijven doen, wat ze nu doen". De opbrengsten van de ge privatiseerde STER zullen vol gens hem voor een deel worden ingezet om de niet-commer- ciële omroepen te financieren. In ruil voor deze ondersteu ning moeten de niet-commer- ciële netten hun nevenactivi teiten staken (zoals Vara-el- pees van 'Kinderen voor Kin deren'). Een andere voor waarde is dat eventueel regio nale en lokale omroepen niet commercieel mogen worden. De uitgevers van hun kant lieten weten dat ze geen aan spraak zullen maken op de ex tra STER-opbrengsten die voor de dagbladuitgevers voort vloeien uit het akkoord dat de dagbladwerkgevers (NDP) en de NOS verleden jaar slotea Kardinaal Simomis toon zijn appreciatie aan beeldhouwer Pieter d'Hont (links) over diens beeldhouwwerk, een buste van wijlen kardinaal Alfrink. Even tevoren had de kardinaal het beeld onthuld in het dioce saan centrum Dijnsel- burg in Zeist. - foto anp VERVOLG VOORPAGINA AMSTERDAM - Of de dieven kunstkenners zijn is nog niet bekend. Wel zijn ze bewust op de drie schilderijen afgegaan, vier zalen door. De drie werken behoren tot de meest klassieken in de collectie, en daarmee volgens het mu seum 'ongetwijfeld behorend tot de duurste schilderijen' van het Stedelijk. Volgens museumdirecteur Beeren is de kans groot, dat de doeken vroeg of laat weer bo ven water komen en in het mu seum terugkeren. De drie doeken zijn interna tionaal zo beroemd en bekend, dat ze onverhandelbaar zijn, zeker in het kunstcircuit waar ze ooit weer zullen opduiken. Internationaal gezien komt de meeste gestolen kunst, soms pas na jaren, weer boven wa ter. Soms gebeurt dat na tips uit de onderwereld of uit de kunstwereld, uit jaloezie of als de dieven proberen een heler of koper voor de gestolen kunst te vindea Steeds vaker gaat het de die ven niet om de schilderijen zelf, maar om het tipgeld of losgeld van de verzekering. In het bui tenland zijn het herhaaldelijk terreurorganisaties geweest, die via kunstroof aan 'fonds werving' doen. Bij deze kunst- roof ontbreekt nog elke aan wijzing. De dieven kwamen binnen via een ruit in de zijgevel van het museum, aan de kant van het naastgelegen Van Gogh- museum. Het ruit- en venster- alarm van het museum rea geerde met een stille alarm melding naar de meldkamer van de VNV, niet naar de poli tie. Het Stedelijk Museum Volgens het contract met het Stedelijk moet de VNV daar onmiddellijk een wagen op af sturen. Bij oefeningen lukte dat altijd binnen de 3-5 minuten. Constateert de veiligheids dienst iets verdachts, dan wordt vervolgens de politie in geschakeld en functionarissen van het museum ingeseind. Dat is ook nu gebeurd, maar pas een kwartier na het alarm. De politie stelde samen met de beveiligingsdienst een eer ste, kort onderzoek in. Daarbij werden in de zaal van de inge broken ruit en in aangrenzende zalen geen sporen van gestolen schilderijen ontdekt. De politie rukte toen weer in, volgens een woordvoerder 'om dat wij daar geen taak meer hadden, aangezien de bewa kingsfirma al aanwezig was en alle taken op zich had geno men'. Pas later op de ochtend kreeg de politie een taak met - foto anp het recherchewerk, na de feite lijke aangifte door museumdi recteur Beeren van de roof. Een gewaarschuwde mede werker van het museum con stateerde op zijn rondgang pas een uur later dat toch drie schilderijen waren verdwenen uit een zaal elders in het ge bouw. De politie werd toen op nieuw ingeschakeld. In eerste instantie zei het museum de waarde van de drie topstukken te schatten op 100 miljoen. Later werd dat gecor rigeerd tot 'hooguit tussen de 20 en 25 miljoen', na overleg met experts uit binnnen- en buiten land. „Schattingen zijn moeilijk; dit soort schilderijen zijn met de dag meer waard". Of de waarde zo drastisch terugge schroefd is om claims van de rovers ook in te dammen, zal mogelijk pas later blijken. Het museum heeft alleen nog bij speciale exposities perma nente nachtbewaking met be wakers binnen het gebouw. Museumdirecteur Beeren zelf is voorstander van een combi natie van de 'ouderwetse' nachtwakers met de 'moderne' alarmsystemen. Ook het Rotterdamse mu seum Boymans van Beuningen schafte kort geleden de nacht wakers af, na het vertrek van directeur Beeren naar het Ste delijk Museum. Als nadeel voor bewaking met nachtwakers wordt met menselijk falen ge noemd, gepaard aan de per soonlijke risico's voor de bewa kers. Of het Stedelijk Museum de schade zal proberen te verha len op de bewakingsfirma, die zoveel later dan afgesproken ter plekke was, kon gistermid dag nog niet meegedeeld wor den. Directeur Van Dijk van VNV weigerde gistermiddag te be vestigen, dat zijn bewakers veel te Iaat in actie kwamen. Verwijzend naar het gestarte eigen en rechercheonderzoek wil hij geen informatie naar buiten kwijt. „De politie was wèl snel ter plaatse, wij ook. De diefstal is in enkele tientallen seconden gepleegd. Een soort etalageroot". Maar de dieven moesten toch vier zalen door? Van Dijk: „Ze wisten waar ze moesten zijn. Geen enkele bewakingsfirma had het beter gekund. Je bent niet ter plaatse, je moet op de alarmmelding af, en meestal is het loos alarm. Normaal kunnen we er in 2 minuten zijn, nu lukte het niet, maar ook als we er in 2 minu ten waren geweest, waren de rovers met hun buit al verdwe- i/ €7 15 Is een kunstroof een echte roof? Reken maar van yes. In Am sterdam werden drie peperdure schilderijen brutaal weg van de muur gerukt. Dat kunststukje levert de dieven waarschijnlijk vele miljoenen op. Het Steeldelijk Museum. Amsterdam heeft het niet meer. De directeur van het Stedelijk heet Beeren. Grappenmak- kers in Amsterdam, en dat zijn er velen, noemen hem in middels al Ontberen. Het is natuurlijk wel opmerkelijk dat inbrekers zomaar een van onze belangrijkste musea kunnen binnendringen en daar de drie beste schilderijen kunnen roven. Kun je moeilijk in onze onze musea komen of is het geen kunst? Er was wel bewaking, maar die kwam niet zo goed uit de verf heb ik uit de berichten begrepen, 't Zal me niet verba zen dat na het verdwijnen van de doeken de verantwoorde lijke bewakingsdienst wordt opgedoekt. Gelukkig hangt er in het Stedelijk nog een aantal doekjes voor het bloeden. Misschien is het wel zinvol om ervoor de zorgen dat het Ste delijk Museum net als het Rijksmuseum een Nachtwacht krijgt, dan is er 's nachts tenminste iemand aanwezig. MERIJN DEN HAAG (ANP) - De Kamerleden die het initiatief hebben genomen de pensioenbetaling aan beide NSB-weduwen (de Marchant et d'Amsembourg en Rost van Tonningen) te beëin digen, hebben het bestuur van de Tweede Kamer laten weten de behandeling van het initiatief-voorstel na de zomervakantie op prijs te stellen. Behandeling door de Kamer nog in de loop van volgende maand lijkt niet meer haalbaar. Schriftelijke reacties op het voorstel van zes fracties waren zo omvangrijk dat de beant woording ervan meer tijd vergt dan aanvankelijk was voor zien. De fracties van CDA, GPV en SGP hebben niet op het initia tiefvoorstel gereageerd. AMSTERDAM (ANP) - De ex-hoofdredacteur van de Volkskrant, J. van der Pluijm is vrijdag op 68-jarige leef tijd overleden. Hij was van 1964 tot 1982 hoofdredacteur van dit ochtendblad. Van der Pluijm beëindigde in 1948 zijn studie economie aan de katholieke Economische Hogeschool in Tilburg. Daarna werkte hij onder meer als redacteur van het dagblad De Stem in Breda en als correspondent in Rome. In 1953 versterkte hij de sociaal- economische redactie van de Volkskrant om er 11 jaar la- J. van der Pluijm - fotoanp ter hoofdredacteur te worden. Onder zijn regime schrapte de krant de ondertitel 'katholiek dagblad voor Nederland'. BREDA (ANP) - De directie van Allied Breweries Nederland in Breda is bereid in te gaan op de wens van de Industriebond FNV alsnog door externe deskundigen een onderzoek te laten verrichten naar mogelijkheden om de Oranjeboom-brouwerij in Rotterdam te laten voortbestaan. Volgens bestuurder Duynhoven van de Industriebond zal de Centrale Onernemingsraad van Allied Breweries de verdere vormgeving van het onderzoek met de directie bespreken. Pogingen om de Rotterdamse brouwerij in afgeslankte vorm open te houden als export-brouwerij, dan wel deze over te doen aan een tweetal personeelsleden bleken volgens de directie niet haalbaar. Daarom kondigde de directie onlangs aan dat de Rotterdamse vestiging definitief wordt gesloten en dat Allied Breweries zijn bierproduktie gaat concentreren in Breda. Daardoor vervallen 250 arbeidsplaatsen, waarvan volgens de directie maximaal 50 via gedwongen ontslag. ZWOLLE (ANP) - Het evangelistenechtpaar Goeree duikt onder om zich aan gijzeling te ontrekken. Lucas en Jenny Goeree verkeren in de feitelijke onmogelijkheid de kosten (in totaal ruim 15.000 gulden) te betalen van de rectificatie, die het voor vanmiddag ha,f twee in drie landelijke kranten had moeten plaatsen. De Amsterdamse aidspatiënt F. van Zijl mag het echtpaar laten gijzelen als zij niet voldoen aan de uitspraak van de rechtbank te Zwolle de rectificatie te plaatsen. In hun evangelisatieblad Evan werd hij door het echtpaar voor een moordenaar uitgemaakt omdat hij als seropositieve homoseksueel geen voorzorgsmaatregelen zou hebben genomen bij zijn seksuele contacten. De advocaat van Van Zijl zal zo snel mogelijk de deurwaarder inschakelen om het vonnis ten uitvoer te leggen. DEN HAAG - Registratie van objectieve gegevens over etnische minderheden is alleen geoorloofd als ze dient voor een maatregel, die in het voordeel is van die minderheden. Dat standpunt heeft het kabinet op voorstel van minister Van Dijk (Binnenlandse Zaken) neergelegd in een nota. De te registreren gegevens kunnen zijn nationaliteit, geboorteplaats of geboorteplaats van ouders. Levert die registratie onvoldoende gegevens op dan kan gevraagd worden tot welke etnische minderheidsgroep iemand zich rekent. Een registratie mag slechts gebeuren op basis van vrijwilligheid. ZOETERMEER (ANP) - Vanaf vrijdag 20 mei krijgen 760.000 leerlingen een onderwijskaart thuisgestuurd voor het betalen van het lesgeld. Twintigjarige leerlingen in het (voortgezet) speciaal onderwijs hoeven geen lesgeld te betalen. Alleen met een onderwijskaart kunnen leerlingen van zestien jaar of ouder zich inschrijven in het voortgezet onderwijs of (voortgezet) speciaal onderwijs. De kaart is een schuldbekentenis voor het betalen van het lesgeld van 1.030 gulden. Het ministerie van Onderwijs int het lesgeld. Het voordeel van deze centrale inning is volgens het ministerie dat scholen niet meer zelf hoeven innen en evenmin zelf leerlingen de toegang tot het onderwijs hoeven te ontzeggen.

de Stem | 1988 | | pagina 3