>lcolle/diê* d ko :OR-VOORZITTER ZIEKENHUIS: ZOVEELSTE OPDOFFER PERSONEEL Toeristische informatie per computer INNEI lUKKEI Kamervragen over t t. Pinksteren kan goed voorseizoen bekronen PSP-afdeling: actie tegen Baalhoekkanaal Mail koelde woede om niet betalen loon op huisraad koppelbaas Ziekenhuispersoneel: stiptheidsacties tegen ontslagplannen KRO ontslaat producent tv-serie 'Lekker weg' in vel len denker Ie en 2c pinksterdag GEOPEND ff TfclRLIMCK fHT-KORTRiJK.61^2 •M£/DtlN2£ issingen. Want iND helpt, zovei 1 toelaten, waar [ieningen échtte >or iedere )ankzij het ïgionale delingen en zo'n ers rondom onze ,UISKIL/TERNEU- N/HULST - De lichting ziekenhuis- igroep Zeeuwsch- jflaanderen heeft bij iet Gewestelijk Ar beidsbureau (GAB) in Terneuzen collectief ontslag aangevraagd voor 65 vaste en tijde lijke werknemers. PPR: ACTIE STAAT NODIG |800VB Amersfooi vervuiling bodem Tel.: 033-63 521( ,TO,f 'VERZET GEMEENTEN NODIG' YYY NEEMT NIEUW INFORMATIESYSTEEM IN GEBRUIK DRIE WEKEN VOORWAARDELIJK VRIJDAG 20 MEI 1988 Steun COR NA ZEEUWS-VLAAMSE KRITIEK Nooit beloofd Vraagtekens Machteloos Lou de Jong bij kinderen foute ouders - 076-713381 DE STEM VANZEELAND T27 L. O91/66.2144. ntslag dreigt voor 65 man |fan onze verslaggever De ontslagen zijn volgens Je directie noodzakelijk door de fusie van en de re organisatie binnen de vier Zeeuws-Vlaamse zieken huizen. lot deze week ging de directie van de ziekenhuisgroep er nog vanuit dat het aantal gedwon gen ontslagen beperkt zou blij ven tot vijf tien. „Die doel stelling," zo meldt de directie in een persbericht, „is tot nu toe dus nog niet gehaald." In overleg met de Raad van Toezicht en de centrale onder nemingsraad (COR) heeft de directie besloten om een over bruggingsregeling op te stellen. Deze regeling houdt in dat be paalde personeelsleden voor onbepaalde duur ingezet wor den voor bijzondere taken. Door het grote verloop onder het personeel bestaat de moge lijkheid dat met name voor verpleegkundigen op korte ter mijn weer een bij hun oplei ding passende functie vrij komt, die zij dan kunnen ver vullen Hierdoor zouden zij niet ont slagen hoeven te worden. De overbruggingsregeling geldt alleen voor het personeel met een vast dienstverband, die op 16 juni 1986 al in dienst waren van de ziekenhuisgroep. De COR stelt de nodige vraagtekens bij de overbrug gingsregeling. Voorzitter F. Meyfroyt van de COR bena drukte dit gisteren na het be- kendworden van de collectieve ontslagaanvraag. „Dit is weer de zoveelste opdoffer voor het personeel," zei hij. „Eerst scha len ze mensen in en dan wordt er collectief ontslag aange vraagd voor 65 mensen, terwijl men uitging van slechts vijf. We lopen nu dan ook niet gelijk weg met de beloofde overbrug gingsregeling," aldus Meyfroyt. Volgens algemeen directeur P. de Wolf kan het aantal ge dwongen ontslagen per 1 ja nuari nog beperkt worden. Het grote verloop onder het perso neel is daarop van invloed. Hoewel de aanstellingsproce dures voor de functies in het nieuwe streekziekenhuis 'De Honte' in Terneuzen nog niet zijn afgerond, heeft de directie van de ziekenhuisgroep nu reeds een indicatie gekregen van het aantal te verwachten ontslagen. „Blijkt het dan te gaan om meer dan twintig ar beidsplaatsen, dan zijn we wet telijk verplicht om collectief ontslag aan te vragen bij het GAB. Dat hebben we tijdig ge daan. Mede vanwege het feit dat er tijd nodig is voor overleg over en het effectueren van de ontslagprocedures," aldus De Wolf. Naast de 24 vaste medewer kers waarvoor binnen het nieuwe ziekenhuisbestel geen plaats is, komen ook 41 tijde lijke arbeidskrachten op straat te staan. Omdat het hier veelal gaat om mensen met een tijde lijk dienstverband dat een of meermalen verlengd is, is de ziekenhuisgroep ook verplicht om voor hen de gang naar het GAB te maken De COR is door de zieken huisdirectie verzocht om vol gende week te reageren op de voorgestelde overbruggingsre geling. Meyfroyt liet gisteren doorschemeren weinig heil te zien in de opzet. „We laten ons niet blij meer maken met een dode mus, omdat absoluut on duidelijk is hoe de regeling wordt aangepakt en wat de consequenties van die regeling zullen zijn," benadrukte hij. De directie heeft het perso neel in de ziekenhuizen in Sluiskil en Terneuzen gister middag op de hoogte gesteld van de ontslagaanvraag en de overbruggingsregeling. Districsbestuurder P. Ver- schraegen van de Abva-Kabo zei gisteren 'ontsteld' te zijn over de beslissing van de stich ting. „De aanvraag voor collec tief is ons koud op het dak ko men vallen. Het personeel wordt voorgehouden dat er een overbruggingsregeling komt en dat door het verloop van het personeel het verlies aan ar beidsplaatsen beperkt kan worden. Als dat daadwerkelijk zo is, dan is deze ontslagaan vraag veel te voorbarig," aldus Verschraegen. De bonden zijn van plan om op zeer korte termijn met de directie van de ziekenhuizen over de kwestie overleg te voe ren „Op 31 mei was een verga dering gepland, maar als het aan ons ligt wordt die bijeen komst vervroegd. De schrik is ons nu goed om het hart gesla gen," benadrukte de vakbonds vertegenwoordiger. giro 625.00 door JJow en INhM XA/rni/ DEN HAAG - De Nederlandse Staat moet juridisch actie W Cf\l\ ondernemen tegen Dow Chemical in Terneuzen en de NSM I in Sluiskil als de provincie Zeeland geen overeenstemming kan bereiken met beide bedrijven over de sanering van vijf vervuilde stukken grond in Zeeuwsch-Vlaanderen. z\ wat ze zeggen Ipt niet. Geef ze oorden te komen. Ting. Zo komt een n we elkaar ook i we dat? stotterproblemen omgeving: 01808 )0 AC Utrecht. yen d e tij d. Dat vindt het PPR-Tweede Kamerlid Lankhorst, blijkens Ischriftelijke vragen die hij gis- teren heeft gesteld aan minis- j ter Nijpels (Milieu). lankhorst herinnert de be- hindsman eraan dat de pro- rincie Zeeland enige tijd gele- Jen Dow en NSM aanwees als I de bedrijven die aansprakelijk gesteld kunnen worden voor de vervuiling van de Noorddijk in Hoek, Quaak in Axel en de Kleine Huissenpolder. Ook be staan er verdenkingen tegen Dow en NSM ten aanzien van verontreiniging van de vuil stortplaatsen Bontepolder en Othene in Terneuzen. Lankhorst wil weten of de minister het eens is dat ook de laatste twee verontreinigingen aan deze bedrijven te wijten zijn. De provincie zal met de bedrijven nu een regeling moe ten treffen over de sanering van de vervuilde bodem. Het PPR-kamerlid wil de provincie helpen door nu al indirect te dreigen met juridische actie te gen de bedrijven als die niet meewerken. I MIDDELBURG - Als het I weer de komende dagen een beetje meewerkt, kan het I pinksterweekend de bekro- Ding worden van een goed I toeristisch voorseizoen in I Zeeland. Dankzij het mooie weer waren de weekends fond Pasen en Hemelvaart- j al toppers. i Pinksteren ook goed I wordt, dan is het hele voorsei zoen een mooie opsteker. Voor IW toeristisch bedrijfsleven zit oe meerwaarde uiteindelijk in I 'oor- en naseizoen," zegt direc- [teur Adri Bontenbal van de I Provinciale WV. Voorlopig ziet het er niet slecht uit voor Pinksteren: 1 «mtenbal noemt de bezetting Fan zo'n tachtig procent van J hotels en campings 'redelijk'. Aan de kust zitten heel wat ac commodaties helemaal vol en de bezetting wordt nog met de dag beter. Het fraaie weer van afgelopen weekend zorgde voor veel 'last minute boekingen'. Bontenbal waarschuwt wel dat het toeristisch bedrijfsle ven nu niet meteen op de lau weren kan gaan rusten. Zeker om de meerwaarde van voor- en naseizoen vast te houden, zijn volgens hem voortdurend nieuwe investeringen nodig. Waarbij hij aantekent dat veel bedrijven al heel wat geld heb ben gestoken in kleine voorzie ningen, die hun accommodatie aantrekkelijker maken. „Maar het is belangrijk dat Zeeland het image van kindvriendelij ke, kampeerautovriendelijke en culinaire provincie vast houdt, en daar moetje wat voor doen." ZUIDDORPE - De PSP J ^eeuwsch-Vlaanderen I Reeft de gemeenten Honte- Idfr en Hulst opgeroepen telling te nemen tegen de I ^koppeling van de aanleg I rlan |fet Baalhoekkanaal en I e Maas-Schelde verdra- lu iDe PartÜ is bang dat lh.fteüjk karakter en I ht milieu van Zeeuwsch- I r ?anderen door de loskop- la! 3 w°rden verkwanseld n de belanghebbers van leen verregaand industria lisatie van de streek. de Stichting Ideële Reclame. hst z'ei de plannen voor I sla„ ?a' ais 6611 directe aan- Ihe n ^et Land van Saefting- I Zt», iW die de 'koppige louwen' moet laten instem- I dim,met vaste oververbin- an„ 'S 16 vergelijken met de laai Vun zalten rond het ka- eni8e doel is, zo nt4e PSP, de Scheldedelta en de industriegebieden van Terneuzen en Vlissingen ver der ontsluiten. Doordat door de bouw van de kanaaltunnel bij het Franse Calais een verplaatsing van de huidige transportroutes zal plaatsvinden en de Schelde delta een gunstiger ligging heeft dan de Rijnmond, vrezen de pacifisten het ontstaan van een groot industriegebied in het zuiden van de delta. De PSP vindt dat het geld en de energie die het Baalhoekka naal kost beter besteed kunnen worden aan bescherming van het Land van Saeftinghe. De partij stelt voor aan te sluiten bij het idee van de Stichting Natuur en Milieu om het ka naal helemaal te schrappen uit het structuurschema vaarwe gen. Ook in de Tweede Kamer zal de partij haar best doen het tij te keren, meent de afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen. FOTO WILLEM MIERAS Is er nog plaats op de campingDe computer geeft het antwoord. Van onze verslaggever MIDDELBURG - Pal voor Pinkste ren zit ook de informatievoorziening van de provinciale WV in Zeeland 'aan de computer'. Sinds gisteren kunnen toeristen op beeldschermen bij 25 VW-kantoren en recreatiebe- drijven ZIEN wat er in de provincie te doen is, en waar ze hun tenten op kunnen slaan. ZIEN staat in dit ge val voor 'Zeeuwse Informatie via Elektronisch Netwerk'. Met dit systeem heeft Zeeland een lan delijke primeur. Binnen afzienbare tijd volgen waarschijnlijk Noord-Brabant, Gelderland en Limburg. Alle informatie die is opgeslagen in de databank in het VW-kantoor in Middelburg, kan voort durend worden aangepast: het aantal beschikbare plaatsen op een camping evengoed als de begintijden van bijvoor beeld VW-evenementen. VW-direc- teur Adri Bontenbal spreekt dan ook graag van een 'elektronische informatri- ce'. Maar ZIEN is wel het hele jaar door, 24 uur per dag, toegankelijk. Het aantal van 25 op de databank aan gesloten plaatselijke VWs en recreatie- bedrijven stemt Bontenbal nog niet echt vreugdevol. „Maar nu alle informatie er in zit, kunnen we laten zien wat het waard is. We streven er toch naar om snel naar 75 aansluitingen te groeien," zegt hij. Potentieel zijn in Zeeland wel honderden aansluitingen mogelijk, maar dat aantal durft Bontenbal nog niet in de mond te nemen. „Het gewenningsproces is nu wel op gang, er zit schot in." Hij wijst erop dat veel VW's en bedrijven de neiging hebben om alles te zetten op het lokken van toeristen en veel minder doen als ze er eenmaal zijn. „Het kan nu, op een eenvoudige manier, veel beter." Het systeem kost de VW - afgezien van de gesubsidieerde salariskosten- 65.000 gulden per jaar, en dat wordt op gebracht door zo'n twintig van de dertig Zeeuwse gemeenten. Een aantal ziet er het nut nog niet van in en weigert mee te betalen. In sommige plaatsen doet het bedrijfsleven dan maar een duit in het zakje, andere gemeenten zijn volgens de WV nog wel over te halen als ze een maal de ruime gebruiksmogelijkheden kennen. „Veel meer dan het oude logies- informatie-systeem, dat even duur was. We bieden nu dus meer voor hetzelfde geld." In Zeeuwsch-Vlaanderen hebben de gemeenten Hulst, Hontenisse, Axel en Sas van Gent er de van hen gevraagde 1235 gulden per jaar nog niet voor over. VW's en bedrijven die een terminal willen, zijn daarvoor ongeveer 3.000 gul den kwijt. Weinig, vindt de VW, voor zo'n complete 'computergids voor va kantie en vrije tijd', waarin ze bovendien zelf voortdurend wijzigingen kunnen aanbrengen voorzover het gaat over hun 'eigen pagina's' in het systeem. Nog toekomstmuziek, maar waar schijnlijk niet meer veraf, zijn de aan sluitingsmogelijkheden op Teletekst en op de Zeeuwse kabelnetten. Wie een van beide systemen in huis heeft, zou in principe alle mogelijke informatie over Zeeland vanuit z'n luie stoel kunnen op roepen. Op het ogenblik is de enige 'pu- blieksterminal' nog die op het parkeer terrein De Vïiete aan de A58 bij Krab- bendijke. Behalve bij VWs, campings en hotels zou de provinciale VW ook graag ter minals geïnstalleerd zien bij bibliothe ken en banken. De rijkspolitie in Zee land maakt vanaf vandaag al gebruik van het systeem, vooral om illegale kampeerders de weg te wijzen naar een erkende stek. Van onze verslaggever MIDDELBURG - Toen Y. van S. uit Woudrichem op 27 juli 1987 nog steeds niet was betaald voor zijn werk, besloot hij koppelbaas D. V. in Oud-Vossemeer op te zoeken. In gezelschap van zijn zoon W. van S. en drie anderen belde hij bij V. aan, maar die was op vakantie gegaan volgens de buren. „Van mijn geld!", was Van S. zijn eerste gedachte. De stoppen sloegen door en sa men met zijn zoon drong hij V.'s woonhuis binnen. Ze koel den hun woede op de inventa ris. Deuren, spiegels, meubilair en kleding moesten het ontgel den onder 'grote belangstelling van omwonenden'. Tenslotte namen vader en zoon nog wat spullen mee, waaronder een vi deorecorder en een wekkerra dio. Voor die feiten stonden ze gisteren in Middelburg terecht. „Een kwalijke zaak om op deze manier uw gram te halen. U bent nogal tekeer gegaan. Het was tot in de wijde omtrek te horen!", sprak officier van jus titie mr. Nijmeijer. Hij eiste een voorwaarde lijke gevangenisstraf van drie weken en een boete van 2000 gulden. Bovendien zou Van S. 1500 gulden schadevergoeding moeten betalen aan de woning bouwvereniging. De schade vergoeding die V. had ge vraagd, wegens reiskosten en onderbreken van vakantie, wees hij bij gebrek aan bewijs a* Van onze verslaggever TERNEUZEN - Het personeel in de ziekenhuizen in Sluiskil, Terneuzen en Hulst overweegt stiptheidsac ties uit te voeren naar aanleiding van de beslissing van de directie van de ziekenhuisgroep Zeeuwsch- Vlaanderen om 65 personeelsleden te ontslaan. De bonden binnen de ge zondheidszorg zullen in de loop van de volgende week de actiebereidheid onder de personeelsleden peilen en in samenspraak met de werk nemers besluiten nemen over de te volgen marsroute. Dit werd gisteravond beves tigd door een Abva/Kabo- kaderlid. Donderdagmiddag kwam voor veel personeelsleden van de ziekenhuisgroep Zeeuwsch-Vlaanderen de mededeling van de directie in Sluiskil over het collectief ontslag hard aan. De sfeer tijdens de personeelsbijeen komst was gelaten. Welke actievorm de werk nemers ook zullen kiezen, de acties zullen gesteund wor den door de centrale onder nemingsraad (COR). Voor zitter F. Meyfroyt bena drukte dit donderdagavond nog eens. „Als COR kunnen we onmogelijk oproepen om acties te ondernemen. Dat is niet toegestaan, maar gezien de ontwikkelingen van de afgelopen maanden kunnen we eventuele acties uit het personeel zeker steunen". Het Abva/Kabo-kaderlid benadrukte dat wat voor ac tieplan gekozen wordt dat niet van invloed zal zijn op het wel en wee van patiën ten. „Een staking is onmoge lijk, dat zou belastend zijn, maar stiptheidsacties slui ten we zeker niet uit. Overi gens kan het goed mogelijk zijn dat we de patiënten bij onze acties zullen betrekken. Hoe dan ook, het moet de di rectie eens duidelijk ge maakt worden dat we niet altijd met ons laten sollen", aldus de woordvoerster. Van onze verslaggever SLUIS/TERNEUZEN - De golf kritiek vanuit Zeeuwsch- Vlaanderen op de eerste aflevering van de KRO-televisie- serie 'Lekker weg' heeft binnen de katholieke omroeporga nisatie heel wat teweeg gebracht. Dat laatste was de raadsman van Van S. hoe dan ook in het verkeerde keelgat geschoten. „Het verbaast me dat V. het lef heeft gehad daarom te vragen. Hij heeft mijn cliënt gewoon laten stikken". Hij vroeg een lagere straf en geen boete op te leggen, omdat Van S. een uit kering heeft. Politierechter mr. De Wilde zei de zaak als eenmalig te be schouwen omdat Van S. geen strafblad heeft. Hij vonniste conform de eis, met uitzonde ring van de boete waarvan hij 800 gulden onvoorwaardelijk oplegde en 1200 gulden voor waardelijk met een proeftijd van een jaar. W. van S. kreeg eveneens drie weken voor waardelijk en een boete van 1000 gulden, waarvan de helft voorwaardelijk. De producent van de 18-delige serie, Paulus Maartense, werd deze week door de KRO op straat gezet. De omroep besloot verder in overleg met het pro- duktieteam om het gewraakte programma inhoudelijk te wij zigen. De eerste aflevering van de toeristische rubriek over Zeeuwsch-Vlaanderen wordt, als er zich verder geen moei lijkheden meer voordoen, uit gezonden op 30 mei om kwart voor zes op Nederland 1. De negatieve reacties uit de regio na de voorvertoning van de eerste aflevering van het programma zijn bij de KRO in Hilversum met gemengde ge voelens ontvangen. KRO-voor- lichtster Judith Holtackers zei gisteren weinig gelukkig te zijn met de kritiek van gemeente lijke vertegenwoordigers en de Stichting Promotie Zeeuwsch- Vlaanderen op het inkorten van het programma met tien tallen minuten. „Diegenen die bij de produktie betrokken waren, wisten van tevoren dat er gekort zou wor den. De KRO heeft nooit be loofd dat er een langere uitzen ding gepland was. Probleem is dat de participanten door de producer een pilot (aankondi gingsfilm) van vijftig minuten beloofd is. De KRO, als eind verantwoordelijke, distantieert zich van die belofte," aldus Holtackers. De kritiek op de in houd van het programma vond zij niet onterecht. De kwestie van de verbroken beloftes was echter voor de om roeporganisatie niet de reden om het contract met Maartense te verbreken. „Tijdens de voor bereidingen voor de serie zijn intern nogal wat strubbelingen geweest. Tussen de KRO en de producer, maar ook tussen de producer en de filmploeg. Die problemen speelden ook de af gelopen week nog, toen opna men gemaakt werden in Den Haag. Toen uit die stad uit klachten kwamen, is de omroep met de producer aan tafel gaan zitten om de conflicten uit te praten. Welnu, dat is niet ge lukt. Gevolg is dat de KRO be sloten heeft om de samenwer king met Maartense te staken. Gezocht wordt nu naar een op volger, maar mogelijk neemt de eindredacteur van de reeks Chris Houtman zelf de produk tie in handen," vervolgde zij. Inmiddels is gebleken dat de eerste aflevering van 'Lekker weg' in Zeeuwsch-Vlaanderen redelijke kijkcijfers zal halen. Een opmerking die de KRO- voorlichtster en passant maak te. Niet alleen in de regio bezui den de Westerschelde wacht men met spanning het herziene programma af, ook in Hilver sum, en wel de medewerkers van het commissariaat voor de mediawet. Volgens F. van der Gon-Net- scher van het commissariaat, belast met het toezicht op de naleving van de nieuwe media wet, zijn er heel wat vraagte kens te plaatsen bij de wijze waarop de serie gefinancierd werd tot nu toe. Aan de afleve ring over Zeeuwsch-Vlaande ren werd meebetaald door de stichting Promotie Zeeuwsch- Vlaanderen, de provinciale VW, het hotel 'De dikke van Dale', het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) en nog enkele andere promotionele or ganisaties. „In feite komt het er op neer dat die organisaties een omroep betaald hebben om hun regio te promoten. Typisch een voor beeld van hoe de zogenaamde derde geldstromen in omroep land stromen. Een zendge machtigde is eigenlijk ver plicht om uit de omroepbijdra gen programma's te financie ren en dat is in dit geval dus niet gebeurd," aldus de woord voerder. Tegen deze handelswijze kan juridisch, volgens de 'media- contrleur' niets ondernomen worden. „Tenzij de namen van commerciële participanten in het project met naam en toe naam vermeld staan op de ti telrol, dan wel in het pro gramma genoemd worden. Ge beurt dat niet, dan staan wij machteloos. Zeker is wel dat de financiering in dit geval 'con troversieel' genoemd kan wor den," verduidelijkte Van der Gon-Netscher. Bij de KRO wijt men de on duidelijkheid rond de financie ring aan de ontslagen produ cent. „Er zijn met de deelne mers aan het project onduide lijke afspraken gemaakt. Om die reden heeft de stichting Promotie Zeeuwsch-Vlaande ren al een bijdrage (zeven mil le, red.) betaald. Het is echter zo geregeld dat de participanten na uitzending bij ons video beelden kunnen kopen. Met de opbrengst daarvan wordt dan het programma bekostigd. Zo is de zaak geregeld. Volkomen legaal," legde de voorlichtster uit. Producent Paulus Maartens was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. Hij ver toefde in het buitenland. Van onze verslaggever MIDDELBURG - Dr. Lou de Jong is inleider tijdens een ontmoetingsweekend dat de Werkgroep Herken ning, regio Zeeland, op 28 en 29 mei houdt in Soesterberg. De werkgroep is een zelfhulp organisatie voor -nu volwas sen - kinderen van ouders die in de Tweede Wereldoorlog fout waren. Hoewel de werk groep nu iedere vorm van (neo)-fascisme en -nazisme na drukkelijk afwijst, raakten door hun geschiedenis veel van deze kinderen in psycho-so- ciale nood. Ze proberen hun problemen te boven te komen door onderlinge contacten. Het weekend in Soesterberg is daar een voorbeeld van. Belangstel lenden kunnen zich melden bij Tineke Derks in Middelburg.

de Stem | 1988 | | pagina 9