CNVl Antiüen aan vooravond grote veranderingen Sovjetunie verloor 15.000 militairen in Afghanistan ETNISCHE SPANNINGEN SOVJETREPUBLIEK LAAIEN WEER HOOG OP Sikhs nemen wraak na val Gouden Tempel 20 MEI KinCHIENDHG S0IIICIVRN1EN BUITENLAND gOUWONDE AMSTERDAMS de stem BUITENLAND VRIJDAG 20 ME11988 MOSKOU (RTR) - In Bakoe, de hoofdstad van de Sovjetrepubliek Azerbajdzjan, hebben woensdag naar schatting 100.000 mensen gedemonstreerd. NIEUWE PREMIER LIBERIA-PETERS TERUG VAN WEGGEWEEST' Raket-verdrag tijdig door Senaat VS Gorbatsjov krijgt literaire prijs Mogelijk verdrag over raketproeven Westduitse minister Bangemann stapt op Voedselhulp Etiopie rot weg Bijna akkoord tussen EG en Comecon Lot gijzelaars centraal bij strijd Bayrut ANTWERPEN (ANP) - Wilma International hee: winst gedraaid. Na een f. sloot Wilma 1987 af met e< miljoen, dat blijkt uit het jaarverslag. nbm en Amstelland willen samengaan Kalm Damrak weer onder druk T21 Massale betoging in Bakoe Zij willen dat de partij een onderzoek instelt naar een ge val van brandstichting van het huis van een Azerbajdz- jaanse familie door Armeniërs. Dit heeft een Azerbajdz- jaanse regeringsfunctionaris in Moskou donderdag be kendgemaakt. Het is de jongste uitbarsting van de etni sche spanningen in Transkaukasische Sovjetrepublie ken. De woordvoerder, Musa Ma- medov, zei dat zeker 1.000 men sen uit Ararat, in de naburige republiek Armenië, naar Azer bajdzjan zijn gevlucht na het incident van vorige week woensdag. De demonstranten willen dat het centrale comité van de re gionale communistische partij een onderzoek instelt. Ararat ligt ten zuiden van Jerevan, de hoofdstad van de republiek Ar menië, waar dinsdag 15.000 Ar meniërs een anti-Azerbajdz- jaanse betoging hielden. Volgens Mamedov zijn er na het in brand steken van het huis rellen uitgebroken waar bij een aantal mensen is ge wond. Er vielen echter geen do den. Het etnische conflict brak fe bruari uit tijdens anti-Ar meense rellen in Soemgait, in Azerbajdzjan, waarbij zeker dertig doden vielen. De slacht offers waren meest Armeniërs die het doelwit waren van moordlustige Azerbajdzjaniërs. De achtergrond van het con flict is de eis van de Armeense meerderheid van Nagorno-Ka- rabach, een autonoom district dat sinds Stalin tot Azerbajdz jan behoort, voor aansluiting bij Armenië. De demonstranten in Bakoe, dat twee miljoen inwoners telt, demonstreerden verder tegen het ontslag van enkele Azer- bajdzjaanse functionarissen sinds februari. Een onbekend aantal Arme niërs heeft donderdag opnieuw betoogd irt Jerevan naar aan leiding van het proces tegen de verdachten van de onrust in Soemgait, zo hebben dissidente zegslieden in Jerevan laten we ten. De betogers spraken hun steun uit aan het beleid van pe- restrojka (reorganisatie) van partijleider Michail Gorbats- jov. Niemand werd gearres teerd. De partijleiding in Moskou is geenszins van plan in te gaan op de eis van de Armeense be volking van Nagorno-kara- bach. Zij besloot in maart wel de economische en culturele hulp aan het gebied te vergro ten teneinde de spanningen te verminderen. Sindsdien is de rust er in ze kere mate teruggekeerd, maar af en toe vinden nog stakingen en protestdemonstraties plaats die erop wijzen dat de spannin gen voortduren. Ongeveer duizend Krim-Tata- ren hebben gisteren in de stad Abinsk, die toegang geeft tot het schiereiland Krim, betoogd tegen het optreden van de poli tie. Volgens een Tataarse acti viste, die hierover berichtte, is bij de toelating van mensen tot het gebied sprake van 'ernstige discriminatie'. De aanleiding tot de betoging vormde volgens Elvira Abla- jeva een incident van afgelopen maandag. De politie voerde toen een controle uit op een veerboot bij de Krim-haven, (ADVERTENTIE) Problemen met solliciteren? Laat ons uw klachten weten. Bel op 20 mei het CNV. Van 's morgens 9.30 uur tot 's avonds 23.00 uur. Wij maken er werk van. DRAAI: 06 - 0 22 00 88 (GRATIS) OF 030 - 91 38 88. Christelijk Nationaal Vakverbond NADAT de slag om de Gouden Tempel was beëin digd en de dode lichamen uit dit Sikh-heiligdom waren gehaald, hebben gisteren ex tremistische Sikhs als wraak 13 mensen gedood. De Sikhs strijden voor een onafhan kelijke staat in de Punjab. Inmiddels worden de bezet ters van de Gouden tempel streng door Indiase militai ren bewaakt. Ze zullen snel worden berecht. - fotoap - w - c Jr* WILLEMSTAD (ANP) - 'Hallo! Daar zijn we weer, terug van weg geweest'. Maria Liberia-Peters is twee dagen vóór ze haar 47- ste verjaardag viert al in een feestelijke stemming. De kersverse premier wekt de indruk opgelucht te zijn nu de kabinetsformatie is afgerond en het 'echte werk' kan gaan beginnen. De opluchting is te begrijpen, want de formatie van de nieuwe regering was bepaald niet eenvoudig, ook al omdat Liberia-Peters zélf het liefst nieuwe verkiezingen wilde. In plaats van verkiezingen kreeg zij echter de opdracht, als leider van de grootste poli tieke partij, een kabinet te vor men. Een kabinet dat slechts anderhalf jaar kan blijven zit ten, omdat de huidige zittings periode van de Antilliaanse Staten in april 1990 afloopt. Bovendien moest Liberia- Peters veel kritiek incasseren op de manier waarop zij de for matie leidde. In brede lagen van de samenleving zoals be drijfsleven, handel en vakbe weging heerste de mening dat er een nationaal kabinet moest komen waarin in ieder geval de drie grootste partijen zouden zitten. De PNP van Liberia-Peters wilde echter niet met zowel de MAN van Don Martina als de Democratische Partij Curasao van Augustin Diaz in één kabi net, uit vrees gemangeld te worden. De PNP werd na de laatste verkiezingen in 1985 weliswaar de grootste partij maar kon de winst toen niet vertalen in regeren. De nieuwe premier wuift de kritiek echter weg en is niet bevreesd -voor een onherstel bare breuk met de sociale part ners. 'Eén grote sociale partner die ook binnen deze gemeenschap bestaat en die niemand noemt is de kiezer. En als je in de wij ken luistert, dan is het niet al tijd zo dat hun standpunten synchroon lopen met die van al de andere sociale partners die wél genoemd worden en die wél over de middelen beschik ken om via de media hun stem te laten horen. En als ik zo luister naar de stem van het volk, dan is het zo dat gedurende de afgelopen twee-en-een-half jaar een groot aantal stemmers, vooral op Curafao, zich erg beledigd hebben gevoeld en er nu een reactie is van hè eindelijk ko men wij aan de beurt, eindelijk mag onze stem gehoord wor den'. Toch vindt Liberia-Peters niet dat ze premier 'tegen-wil- en-dank' is. Het schuchtere en bescheidene dat ze in haar eer ste ambtsperiode nog vertoon de, is ook weg wanneer ze ant woordt: 'Onze eerste optie was inderdaad nieuwe verkiezin gen, maar de democratie dic teert dat de minderheid de stem van de meerderheid res pecteert en als zodanig heb ik geaccepteerd dit kabinet te lei den. En het feit dat we eerst geop teerd hebben voor verkiezingen zal helemaal geen invloed heb ben op mijn werk als minister president. Ik zal me voor hon derd procent inzetten tot de verkiezingen van 1990'. De omstandigheden waaron der ze nu aantreedt, doen Libe ria-Peters denken aan de si tuatie van vier jaar gelden toen zij op 24 september 1984 voor het eerst minister-president werd van de Nederlandse An tillen. Ook toen trad ze bijna aan het eind van een zittingspe riode aan 'waarbij prioriteiten gesteld moesten worden'. Die prioriteiten zijn ook nu weer de financieel-economische ont wikkeling, de zorgelijke positie van 's lands begroting en de staatkundige herstructurering van de Antillen. 'We kennen allemaal de moeilijke financiële situatie, de positie van de begrotingen van de eilanden, de achteruitgang in inkomsten: met andere woorden de aanpassing van de begroting naar beneden toe en evenzo als dat het geval was in 1984 hebben we als tweede prioriteit het afwerken van de staatkundige herstructurering van de Nederlandse Antillen. Toen ging het om de status aparte van Aruba, nu is de vraag hóe moeten de vijf eilan den de toekomst ingaan. Ik vind dat net zo een pittig on derwerp als toen de status aparte. Was het gezien de ernst van de situatie dan wel verstandig deze regeringswisseling te for ceren? 'Het is geen kwestie van ver standig ja of nee. Op een gege ven moment is er binnen onze parlementaire democratie een crisis veroorzaakt. Ik denk dat het op dit moment niet erg zin vol is in discussies te treden over het hoe en waarom. Daar is al zoveel over gezegd. Feit is dat er een nieuwe re gering moest komen, dat heb ben we gedaan met de beste wil van de wereld en ik weet zeker dat mijn persoon samen met de andere zeven ministers bereid zijn die zware taak op ons te nemen'. Eén van de eerste punten die het nieuw kabinet moet aan pakken, zijn de onderhandelin gen met Nederland over extra financiële hulp om de Antil liaanse begrotingen weer in evenwicht te krijgen. Het kabinet Martina had juist een bezuinigings- en sti muleringspakket in Den Haag ingediend met het verzoek om begrotingssteun van 285 mil joen gulden Antilliaans tot 1992. Door de val van het kabi net zijn de onderhandelingen met Nederland uitgesteld tot 20 juni. Liberia-Peters is niet be vreesd dat het uitstel nadelig zal zijn voor de onderhande lingspositie van de Antillen. 'Ik heb absolute garanties gekre gen van de Nederlandse rege ring en daar vertrouw ik op.. De nieuwe regering zal ove rigens niet met radikaal nieuwe plannen naar Den Haag reizen, maar voortbordu ren op het verzoek van het ka binet Martina. 'Kijk, er zijn verschillende elementen in het plan waar wij een beetje moeite mee hadden en die we willen aanpassen, maar er zitten ook punten in waar we mee kunnen instem men. Het zou zéér onrealistisch zijn om te komen met een to- téél ander plan, de heleboel over boord te gooien en te den ken dat we opnieuw het wiel moeten gaan uitvinden'. Een belangrijk punt voor de nieuwe regering is het zoveel mogelijk voorkomen van ge dwongen ontslagen van ambte naren. In de plannen van het vorige kabinet zou fors ge snoeid worden in de overheids sector en zouden dit jaar ruim 1.400 ambtenaren weg moeten. De nieuwe regering denkt het aantal gedwongen ontsla gen te kunnen beperken door de invoering van een zogeheten solidariteitsheffing. Volgens berekeningen van partijdes kundigen zou deze heffing tus sen de tien en 13 procent moe ten bedragen. De vakbeweging heeft tot nu toe verdeeld gereageerd op de mogelijke invoering van die heffing. De grootste vakcen trale heeft zich evenals de poli tiebond boos uitgelaten over de plannen en aangekondigd zich 'fel te zullen verzetten' tegen de invoering ervan. De grootste ambtenarenbond, ABVO, staat er echter niet afwijzend tegen over. Maria Liberai-Peters - foto anp Op staatkundig gebied heeft de huidige regering het voor nemen te komen tot een verre gaande vorm van decentralisa tie van bestuur. Liberia-Peters noemt zichzelf de 'zaag die de poten onder haar eigen stoel wegzaagt'. De huidige dubbele bestuurslaag (landsregering en eilandsbestuur) zou moeten worden opgeheven, vindt zij. 'Het centrale bestuurappa- raat zou eigenlijk een soort coördinerend orgaan moeten zijn voor heel gerichte taken zoals bijvoorbeeld rechtspraak en wetgeving. We moeten terug naar de eilanden en hun positie versterken. Eén verkiezing waarbij de eilandsbestuurders worden ge kozen, die vervolgens mensen naar boven delegeren voor die coördinerende taken. We kun nen enorm veel geld en tijd be sparen als we af zijn van mi nisters, minister-presidenten, Staten en kabinetten. Laten de eilanden hun eigen besturen kiezen en daarna bepalen welke taken het beste gezame- lijk kunnen worden uitge voerd'. N I EUWSOVERZICHT WASHINGTON (AP) - Volgens de Democratische fractievoot. zitter in de Amerikaanse Senaat Robert Byrd zal het INF-vet! drag over kernwapens in Europa nog voor het vertrek van pre' sident Reagan naar de Sovjetunie worden geratificeerd. Byrd zei dat een snelle ratificatie mogelijk is als de Senaat zich beperkt tot het bespreken van serieuze moties en ordevoorstel, len. De aanvallen op het verdrag komen vooral van conserve! tieve partijgenoten van Reagan, zoals senator Jesse Helms, dj! koste wat het kost willen voorkomen dat het verdrag er dooi komt. Gisteren is een motie van Helms verworpen waarin hij aan- voerde dat de Senaat niet tot ratificatie moest overgaan, omdat partijleider Gorbatsjov niet gemachtigd zou zijn namens de Sovjetunie te tekenen. Ook de Republikeinse fractieleider Bob Dole dringt aan ot spoed bij de behandeling van het verdrag. Reagan vertrekt volgende week woensdag naar Moskou voor zijn derde topont- moeting met Gorbatsjov en hij heeft gezegd dat hij het gerat,, ficeerde verdrag graag mee zou nemen. BAZEL (AP) - Sovjetpartij lei-I der Michail Gorbatsjov (FOTO AP) heeft donderdag een lite raire prijs gekregen voor zijn boek Perestrojka, waarin hij zijn plannen uitlegt voor poli tieke en sociale veranderingen in de Sovjetunie. De prijs is 20.000 frank groot. De prijs wordt sinds 1986 toe gekend en ging eerder naar Günther Wallraff en naar Umberto Eco. WASHINGTON (UPI) - De Verenigde Staten en de Sovjetunie gaan elkaar inlichten over alle proeven met ballistische raket ten. Naar verwachting wordt hierover een verdrag getekend op de komende topontmoeting in Moskou tussen de Amerikaanse president Reagan en Sovjet-leider Gorbatsjov. Een woordvoerder omschreef het voorgestelde testverdrag voor raketten als een vertrouwenwekkende maatregel. De tekst van de overeenkomst wordt gelicht uit het ontwerpver drag over de halvering van de intercontinentale ballistische kernraketten. De onderhandelingen over dit Start-verdrag zijn nog aan de gang. Tot dusver hebben de twee supermogendheden zich verplicht om elkaar in kennis te stellen van proeflanceringen van raket ten die in internationale wateren terechtkomen en een bedrei ging kunnen vormen voor schepen of vliegtuigen. Het nieuwe voorstel suggereert dat beide landen eikaars waarschuwings centra voor atoomaanvallen moeten inlichten over elke lance ring, waarbij ook tijd en plaats wordt genoemd. BONN (DPA) - Martin Bange mann (FOTO AP) treedt af als minister van Economische Za ken van de Duitse Bondsrepu bliek. Hij stelt zich begin vol gend jaar kandidaat voor één van de twee posten van com missaris waarop de Bondsre publiek (als groter EG-lid) in de Europese Commissie recht heeft. Ook legt hij het voorzit terschap van de liberale partij (FDP) neer. Al manden doen geruchten de ronde over een 'transfer' van Bangemann naar de EG. Zelf zei hij hier donderdag over, dat hij 12 jaar lid geweest is van het Europese Parlement. Zo bezien 'is er eigenlijk meer sprake van een terugkeer naar Brussel', aldus Bangemann. Hij is sinds juni 1984 minister in Bonn, en sinds februari 1985 voor zitter van de FDP. ADDIS ABEBA (AFP/UPI) - Hele partijen voeselhulp van hel Rode Kruis liggen weg te rotten in opslagplaatsen die het Rode Kruis gesloten en in de steek gelaten heeft in de Etiopische pro vincies Eritrea en Tigray. De voedselvoorraad, die zich voor de helft in de Rode-Zeeha ven Massawa bevindt, bestaat uit graan, melkpoeder, suiker, zout en olie. Verder blijven 83 vrachtauto's en andere vooertui- gen van het Rode Kruis in Tigray en Eritrea ongebruikt. Het Rode Kruis heeft kritiek te verduren van de kant van de Etiopische regering sinds het zijn activiteit in de oorlogsgebie den in Noord-Etiopië opschortte. Daartoe besloot het Rode Kruis nadat de regering in Addis Abeba in april alle buiten landers gevraagd had zich om veiligheidsredenen uit die gebie den terug te trekken. BRUSSEL (RTR) - De Europese Gemeenschap en de Comecon, het economische samenwerkingsverband van het Oostblok, zijn het bijna eens over een gezamenlijke verklaring die de weg moet vrijmaken voor officiële diplomatieke betrekkingen De verklaring zal een eind maken aan een periode van ruim dertig jaar waarin de twee blokken elkaar niet erkenden. Functionarissen van de EG en de Comecon houden sinds dins dag informele besprekingen in Brussel. Het is de bedoeling daarbij goedkeuring te geven aan een compromisformule voor het laatste obstakel, de status van West-Berlijn. De twee par tijen zullen vervolgens een laatste formele onderhandelings ronde vaststellen, vermoedelijk op 9 juni in Moskou. Volgens zegslieden in Brussel is de verklaring op zich van be perkte betekenis, maar vormt die wel het politieke gebaar dal het de Comecon mogelijk maakt de EG te erkennen. deStemfinancië BAYRUT (RTR/UPI) - In het zuiden van de Libanese hoofd stad Bayrut gaat de strijd tussen de pro-Syrische Amal-mil® en de pro-Iraanse Hezbollah (Partij van God) onverminderd door. Uit welingelichte bron in de hoofdstad is vernomen dat de pro- Iraanse gijzelhouders van 22 westerlingen in Bayrut hebben gedreigd hun gijzelaars 'één voor één' dood te schieten, als Sy rische militairen de belegerde wijken binnentrekken. Ondanks dit dreigement verklaarde woensdag de Syrische mi nister van defensie, Mustafa Tlas, (FOTO AP) dat Damascus 'vroeger of later' zijn ongeveer 7.000 manschappen in het zuide lijk deel van Bayrut zal laten optrekken. De onderhandelingen met Iran verkeren nog altijd in een patstelling. Het totaal aantal dodelijke slachtoffers van de afgelopen twee weken is daarmee op 260 gekomen. Meer dan 1.000 mensen heb ben verwondingen opgelopen. Volgens een Kuwaytse krant zijn woensdag de negen in Bayrut gevangen gehouden Amerikanen overgebracht naar de zwaar bewaakte ambassade van Iran, die zich buiten het omstreden gebied bevindt. maastricht (ANP)-Het z7e vraag of internationale Stbreiding van accoun tantskantoren wel steeds Menselijk en eenvoudig is. die zin sPrak de voorzit- Ir van de werkgeversorga- ïsatieVNOmr.C.vanLe- L gisteren tijdens de ac- lüntantsdag van het NI- de beroepsorganisatie van accountants. WIL De directie noemt het result* pende jaar verwacht zij een b winst. De marktpositie van de onder neming is versterkt, de winst marges herstellen zich en er zijn maatregelen genomen ter vergroting van de doelmatig heid. Eind 1987 had Wilma voor f 754 miljoen opdrachten in portefueille tegen ruim f 1 mil jard aan het einde van 1986. De goede gang van zaken was vooral te danken aan de activi teiten in Nederland, de Bonds republiek en de Verenigde Sta ten. In Zuidoost-Azië verliepen de zaken minder goed. Wilma verwacht niet dat daar nog winst te behalen valt en zal zich dan ook na voltooiing van AMSTERDAM (ANP) - Het bouwconcern NBM en branchegenoot Amstelland Beheer voeren besprekin gen over samengaan. NBM wil door het uitgeven van nieuwe aandelen het volle dige aandelenkapitaal van Amstelland verwerven. Als dit plan doorgaat ontstaat een breed bouwconcern met een jaaromzet van ongeveer f 1,7 miljard en ruim 5.000 werk nemers. NBM maakte gisteren bekend, dat het in de bedoeling ligt dat de bedrijven van beide con cerns hun activiteiten zelfstan dig zullen voortzetten. Ver wacht wordt dat de fusie geen nadelige gevolgen zal hebben voor de werkgelegnheid en de onderhandelingen voor 1 juli zijn afgerond. Bij doorgaan van de voorge nomen fusie tussen de bouwon dernemingen NBM en Amstel land Concernbeheer ontstaat een aannemingsconcern dat na de Hollandsche Beton Groep het tweede in grootte van Ne derland zal zijn. Dit heeft NBM-bestuursvoorzitter M.G. van den Broek gisteren gezegd in een toelichting op de ko mende samenwerking. AMSTERDAM (ANP) - Het Damrak ging donderdag de weg van andere beurzen on der leiding van Wall Street. De koersdalin gen waren soms vrij behoorlijk en hoewel ater op de dag hier een daar enig aarze lend herstel leek op te treden, bleef dat I®* zo. Daarbij bleef de omzet in aandelen "eer beperkt tot 417 miljoen op een to taal van J1310 miljoen. Het grote nieuws op de Amsterdamse tours was de aankondiging van bouwer nbm van de overneming van collega Am- jAelland, waardoor een van de grootste Nederlandse aannemingsconcerns in Ne derland ontstaat. De koers van NBM ging ab cent omhoog, maar aan het het eind •an de dag was daarvan nog een kwartje ever op g,8o. Van de internationale aandelen verliet onilever de markt 2 lager op 102,40 ®n Kon. Olie 3,10 lager op 219,60. In financiële sector liep Middenstands- oank weer vooropp met een verlies van 14,30 op ƒ144,50. VNU zakte ƒ3 weg '179,50, Nijverdal-ten Cate ƒ2,40 feno en 0cê-van der Grinten 5 naar Borsmumij-Wehry moest ƒ3 inle veren op 89. as„S'üchts weini9 grote fondsen konden 7ip n! ein<1 van de dag winsten laten ii°V' belangrijkste waren die van Ned- «Tb r.e 11-70 steeg naar 222,20 en lakhoed, die 1,30 aan de koers toe fde op 79,30. wat ev®r Wegener moest aanvankelijk «'d'/ein prijsgeven maar verliet de van r 2,50 be,er op f 132,50. Crown 'Selder zakte 2,30 naar 49,50. An- r6n |r!?ndsen die er gedrukt bijlagen wa- en fl„ -,Gamma, De Telegraaf, Hagemeyer arnnt Handel. De door de ongewenste Aandeelhouder zo geplaagde Mulder m wela omhoog naar 5950. SDrav optiebeurs was donderdag tiannr van een actieve handel in obliga- vonm!?s' Met de mei-expiratie in het over 9|n9en beleggers in putopties om,.,naar de novemberseries. De totale 3lrvi°p de E0E kwam op meer dan 000 contracten. MOSKOU (AP) - De Sovjet unie heeft tijdens haar meer dan acht jaar durende mili taire aanwezigheid in Af ghanistan tussen de 12.000 en 15.000 manschappen ver loren. Dat heeft de politieke commen tator van het Sovjet-regerings persbureau Novosti, Edoeard Rosental, bevestigd. Rosental zei dat deze door het Franse persbureau AFP geraamde verliezen 'min of meer juist' zijn. Hij zei dat het dodencijfer nog kan stijgen, omdat het Afghaanse verzet, de Mujahedeen, heeft aangekon digd de Russische militairen op weg naar huis te zullen besto ken. Het is de eerste keer dat van Russische kant cijfers werden bevestigd. Maar regerings woordvoerder Gennadi Gerasi- mov weigerde later op de dag tijdens een persconferentie de exacte cijfers bekend te maken. Hij verklaarde dat hoogge plaatste militaire officieren volgende week nadere gege vens zullen verschaffen over de kosten van de oorlog in Afgha nistan. Rosental gaf daarop aan misschien te ver te zijn gegaan met een dodencijfer te noemen. 'Ik heb u geloof ik teveel ver teld', zei hij. Als de genoemde schatting klopt, betekent dit dat de Sov jetunie minder verliezen heeft geleden in Afghanistan dan de "Verenigde Staten tijdens de oorlog in Vietnam. In die oorlog kwamen meer dan 47.000 Ame rikaanse militairen om. De Sovjetunie stuurde in de cember 1979 een grote troepen- Russische soldaten keren terug naar huis. macht naar Afghanistan om de sche machtsovername van regering in Kabul te helpen een april 1978 de kop in te drukken, opstand tegen de communisti- Afgelopen zondag werd vol gens het in Geneve-afgesloten verdrag begonnen met de te rugtrekking van haar 115.000 militairen uit Afghanistan. De aftocht moet in negen maanden voltooid zijn. De Russische autoriteiten hebben nooit een verliescijfer bekendgemaakt en zijn ook al tijd vaag gebleven over hoeveel troepen er in Afghanistan wa ren gestationeerd. Minister van Buitenlandse Zaken Edoeard Sjevardnadze zei na de onder tekeningsceremonie 14 april in Geneve dat cijfers zouden wor den bekendgemaakt als een maal met de terugtrekking zou zijn begonnen. Zeker 4 miljoen Afghanen - fotoap zijn de strijd de afgelopen ja ren ontvlucht en hebben een heenkomen gezocht in de buur landen Pakistan en Iran. Vol gens schattingen zijn 1 miljoen Afghanen om het leven geko men. De Russische historicus No- dari Simoniya, die ook op de persconferentie aanwezig was, zei dat de Mujahedeen ten tijde van de Russische interventie 150.000 strijders telde, terwijl het regeringsleger bestond uit 80.000 manschappen. Simoniya zei niet hoe de verhouding op dit moment ligt. Novosti-commentator Ro sental verwierp de suggestie dat de militaire terugtrekking betekent dat het Kremlin een bondgenoot verlaat die nog steeds wordt bedreigd door een nationale opstand. 'Terugtrekking van troepen betekent niet dat een land in de steek wordt gelaten. We laten vele culturele en economische faciliteiten achter. De Sovjet unie verlaat niemand', aldus Rosental.

de Stem | 1988 | | pagina 4