'Onze arbeiders waren gisteren nog Westafrikaanse boeren L VOORAL I] examens evenJ UITBLAZEN Vaarwel Afghanistan plaximumsnelhe iiiiimimi deStem binnenlanc Vrouw in top Ind qestemcomiv DE STEM achtergrond dinsdag 17 me11988 WIM KOCK -DESTEM- Miskend 'Lekje' Haags hoogstandje Pas I Pas II B0 JCHEVENINGEN (ANP) - tleine en middelgrote bedrijv ite twaalf maanden 70.000 niei dienst genomen. Variatie bij kunstvakken Vwo Havo Lbo/mavo VEEL Russische tele visie gezien de laatste dagen. De begrafenis van Harold 'Kim' Philby. Russische soldaten die uit Afghanistan vertrokken terwijl hen bloemen en faecaliën werden toege worpen. Een Russische moeder, die bij het graf van haar zoon bekende dat ze ook schuldig was aan diens dood omdat ze hem in haar brieven telkens had opgewekt zijn plicht voor het vaderland te doen. Schokkend. Ik dacht dat zulke moeders niet meer be stonden sinds de moeders en meisjes van augustus 1914 had den ervaren hoe het was afgelo pen met de soldaten die ze, bij hun vertrek naar het front, had den toegejuicht en onder bloe men bedolven. Glasnost. Twee gewone sol daten mogen hun zegje doen. Ze zeggen wat alle soldaten uit alle oorlogen al voor hen heb ben gezegd. Als het maar niet voor niets is geweest. Dat ze de traumatische herinnering aan een voor hun ogen sneuvelende kameraad nooit kwijtraken. Dat ze hunkeren naar erken ning als ze straks weer thuisko men. Daar hoeven ze niet op te rekenen, zo bleek uit een ander stukje Russische televisie, waarin een gedemobiliseerde en invalide oud-strijder zich juist beklaagde over de onverschil ligheid waarmee de terugge keerden door hun medeburgers worden bejegend. Geen streepje voorrang bij de bu reaucraten. Gewoon in de rij. Een verhaal dat ook al zo be kend klinkt. De gedemobili- seerden van de tweede wereld oorlog klaagden er al over. 'Onze jongens' die terug uit In- dië en Korea kwamen ook. En de Amerikanen die in Vietnam hebben gediend. De mensheid leert niets. Je kunt er boeken over schrijven, waar films van gemaakt worden die volle bio scopen trekken, maar de vol gende generatie wier lot het is ver van huis vuile zaakjes te moeten opknappen 'voor het vaderland', treft weer de onver schilligheid. Nu hebben de Amerikaanse Vietnam-veteranen ten minste nog die muur in Washington, waarin de namen gebeiteld staan van allen die sneuvelden. Wie dat per se wil, kan de slachtoffers tellen. De Russen hebben nooit hun dodencijfer bekend willen maken. Op de soldatengraven, verspreid over duizenden begraafplaatsen in de hele Sovjet Unie, staat niet eens vermeld wéér de betrok kene gesneuveld is. Pas sinds glasnost mag op de grafsteen staan dat hij gevallen is 'bij de uitoefening van zijn vader landse plicht'. De naam Afgha nistan mag er nog steeds niet op. Zelfs het vaderland zelf onthoudt zo de gesneuvelden en via hen de gewonden en ver minkten en ook hen die althans lichamelijk gezond terugkeer den zijn erkenning. De ene generaal had het over de met sukses uitgevoerde opdracht. Waaruit dat sukses bestond vermeldde hij niet. Een andere generaal zat in kennelijk zeer houterig vertaalde en on dertitelde volzinnen uit te leg gen wat Afghanistan de jon gens had opgeleverd. Het kwam erop neer, zo begreep ik, dat de dienst in Afghanistan goed was geweest voor hun al gemene ontwikkeling. Ze had den wat geleerd over geschiede nis en - godbetert - democra tie. Een vrouw vertelde verdrie tig hoe de vrouwen en moeders van de gesneuvelden elkaar treffen op de begraafplaatsen. Daar proberen ze elkaar te troosten en hun smart te delen. Ze had zo al verschillende van die jongens leren kennen, ver telde ze. Via hun vrouwen en moeders uiteraard, want de jongens zijn dood. Die hadden de moeders ook niet meer mo gen zien na hun 'thuiskomst'. Dat was misschien maar goed ook, want een soldaat legde uit dat niet de dood van de kame raad op zichzelf het gruwelijkst was aan de herinnering, maar de verminking die ermee ge paard ging. Tegen de grafste nen zitten de geëmailleerde portretten van de gesneuvel den. Allemaal jongens van rond de twintig. Glasnost-tv. Niet het soort televisie dat wij gewend zijn. Geen moeilijke vragen. Geen journalist die de generaal on derbreekt met de vraag wat hij nou zit te raaskallen over alge mene ontwikkeling. Of je daar soms uitgerekend voor in Af ghanistan moet zijn. Op een ander net üep een documen taire over de oorlogsverslagge- verij. Daarin zag ik weer de beelden van het panische ver trek van Amerikanen uit Sai gon. Heel wat minder waardig dan de parade waarmee de Sov jet-strijdkrachten afscheid na men van Afghanistan, maar wel het soort televisie dat wij ge wend zijn. Er valt daar in de Sovjet Unie nog wel wat te glasnosti- seren. Onlangs filmde de VPRO-televisie er het verslag van de speurtocht ivan de fami lie Schermerhorn naar hun Russische familieleden, kindé ren van een geëmigreerde en in de periode van Stalinistische zuiveringen verdwenen' oom.- Een zoon mochten ze van de autoriteiten niet thuis opzoe ken. De dochter van de verdwe nen oom moest haar Neder landse familieleden tegemoet reizen omdat ze in een stad woonde die in een gebied lag dat verboden terrein is voor buitenlanders. Kim Philby vertelde een jaar voor zijn dood de Britse journalist Phillip Knightly dat hij nergens spijt van had en dat hij de Sovjet Unie al sinds de jaren dertig als zijn echte va derland had beschouwd. Ik noem dat eieren kiezen voor je geld. Hij mocht en kon er niet meer uit. Ondanks zijn rang van generaal bij de KGB. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of j 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, J 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. f 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen2 Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Ronlrrolstiac' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Ineke Holtwijk EEN GOED idee, doorzettings vermogen en gevulde orderpor tefeuille maken van een Afri kaans bedrijf nog geen succes. De Senegalese advocaat Jean- Paul Dias uit Dakar liet zijn di plomatieke carrière jaren gele den voor wat het was en werd ondernemer. Hij nam een meubelmakerij over en ontdekte al doende het gat in de Se negalese markt. Niemand in het Westafrikaanse land fabriceerde kantoor- en zie- kenhuismeubilair. De concurrentie slag met de invoer uit Frankrijk en de Verenigde Staten kon Dias aan dank zij de hoge transportkosten voor die meubelen. Zijn eenvoudige, vrolijk blauw geschilderde invali- denstoelen, karretjes en stevige fi- neerbureau's bleken precies te zijn wat de Senegalezen wilden. Toch moest de ondernemer zijn dertig man personeel vorig jaar een maand naar huis sturen. Hij kon geen bank vinden die hem geld leende voor materiaal. Het blijft een terugkerend probleem. In januari kreeg hij een opdracht van de Franse ambassade om rekken te maken. De klus levert hem (bijna 2 miljoen CFA) op, maar opnieuw liep de energieke veertiger vast op de 500.000 CFA die hij nodig had voor materiaal. Ondanks de schriftelijke orderbevestiging van de diploma tiek missie wilde geen Senegalese bank het risico nemen. Zijn collega Mamadi Diakite in het buurland Guinee kampt met een ander geldprobleem. Hij heeft voor de fabricage van zijn bureau's for mica en scharnieren nodig. Die koopt hij in het buurland Sierra Leone. Door de wekelijkse valuta veilingen worden de dollars die hij daarvoor nodig heeft, steeds duur der en daardoor Diakite's bureau's ook. Bovendien kan hij per keer niet meer dan een bescheiden, vast be drag wisselen bij de Centrale Bank, die op deze wijze probeert een 'de- viezenvlucht' te voorkomen. Steeds meer beleidsmakers in en buiten Afrika geloven dat de ont wikkeling van het continent vooral afhangt van ondernemers als Dias en Diakite. Goed draaiende fabrie ken en werkplaatsen helpen het land aan nieuwe arbeidsplaatsen, maken invoer van bepaalde produk- IN absolute cijfers lijkt de Afri kaanse schuld een peuleschil vergeleken met die van Latijns- Amerika. Maar door hun ge ringe inkomsten zijn veel landen op het zwarte continent in grote problemen geraakt. Onder lei ding van het Internationaal Mo netair Fonds en de Wereldbank voeren een twintigtal Afrikaanse staten in hoog tempo ingrij pende en zwaar bekritiseerde economische hervormingen uit. In vier artikelen een kijkje ter plekke. Werkt het? Wat beteke nen bezuinigingen in een land waar het gemiddelde inkomen minder dan 800 gulden per jaar bedraagt? Redt een Afrikaanse ondernemer het in de concur rentieslag met het buitenland? Is privatiseren een wondermid del? ten overbodig en leveren soms ook nog inkomsten door export op. Bij de economische hervormingen die veel Afrikaanse landen onder leiding van het Internationaal Mo netair Fonds (IMF) en de Wereld bank doorvoeren, hebben bedrijven daarom een streepje voor. Senegal schiep zijn 'nouvelle politique indus- trielle' waarin industriële produktie en particulier ondernemerschap worden gekoesterd. In buurland Guinee is PME (Kleine en Middel grote Ondernemingen) als een toverformule die alle bezuinigings kwaad bezweert. Ieder uit de kluiten gewassen dorp heeft zelfs zijn com missaris PME. De praktijk lijkt anders. Bedrij ven hebben het moeilijk. De hervor mingen die de regering vaak in hoog tempo doorvoert, hebben onmiddel lijk hun weerslag op de omzet. De valuatie betekent dat de grondstof fen en vaak ook de energie van de ene dag op de andere duurder wor den. De vrije invoer luidt een harde concurrentie met het buitenland in. De kapitaalschaarste tenslotte is één van de grootste problemen waarmee de Afrikaanse ondernemers kam pen. De handelskredieten en commer ciële leningen aan Afrika bezuiden de Sahara zijn sinds 1980 meer dan gehalveerd. De directe investeringen van het buitenlands bedrijfsleven liepen met meer dan tweederde te rug. De geldstroom, voorzover het geen hulpgelden betreft, dreigt op te drogen. Mede daarom besloot de Afrikaanse Ontwikkelingsbank vo rig jaar haar kapitaal te verdrievou digen. De bank verlegde geheel vol gens de nieuwe inzichten haar aan dacht van staatsondernemingen naar de particuliere bedrijven. De commerciële banken blijven achter. Want na het schuldenavon- tuur van de afgelopen jaren voelen zij er weinig meer voor hun geld in Afrikaanse bedrijven te steken. Hoge rentepercentages (35 procent is geen uitzondering) en kosten, een korte looptijd en veel voorwaarden reflecteren het geringe animo. Kleine en middelgrote ondernemin gen zoals Dias' SOPIA of Diakite's EGUICOR kunnen omdat ze geen bankgaranties krijgen eigenlijk al leen maar terecht bij ontwikkelings banken. De Senegalese papierfabriek Sips, tien km buiten Dakar gelegen, koos voor een andere oplossing. Zij sloot een lening bij de Nederlandse Fi nancieringsmaatschappij voor Ont wikkelingslanden (FMO), die ook een aandeel van twintig procent in de onderneming verwierf. Sips bouwde zes nieuwe fabriekshallen en breidde de produktie uit. Sips, producent van schoolboeken, ordners, schriften en tissues, lijkt a]. les in zich te hebben van een moder. ne, succesvolle onderneming. De an! paratuur is eigentijds, het person»! geschoold; boekhouding en voorraad worden bijgehouden per computer Het bedrijf, waar 200 mensen wen ken, wist zijn omzet de afgelope» vijfjaar te verdrievoudigen. Maar de Boston Consultin. Group, die op verzoek van regertó en Wereldbank de Senegalese indu- strie doorlichtte, ziet alleen not overlevingskansen voor een start afgeslankt Sips. De liberaliserin? die de regering doorvoert, beteken' dat Senegal papier en ordners go», koper kan invoeren. De enige pro. dukten die Sips na opheffing vanta- riefmuren en andere invoerbeper. kingen nog tegen een concurrende prijs kwijt kan, zijn toiletpapier er, schriften, voorspelt het Amen- kaanse bureau. Begin dit jaar was het zover en werd de invoer van papier en pa- pierwaar vrijgegeven. Het uitstel dat de papierindustrie had ge. vraagd, was afgewezen. Faycal Sha- rara, Senegalees van Libanese af komst en adjunct-directeur van Sips, rekent voor dit jaar op een fikse inkomstenderving. Zeker 15 j 20 procent. Om niet te veel Senega- lese klanten te verliezen, gooide hij enkele dagen voordat de invoer werd vrijgegeven zijn eigen prijzen naar beneden. Sips staat nu voor de De liberalisering betekent dat de schappen in de supermarkt gevuld worden met boeken en ordners uit het buitenland. De Senegalese pa pierfabriek kan alleen nog concurreren met schriften en toiletpapier. - FOTO IPS „Het is niet zo dat we tegen con currentie zijn", legt Sharara uit „Maar het gaat te snel. We zijn Azië niet. Produktiviteit en rendement zijn geen Afrikaanse begrippen. De mentaliteit verandert weliswaar, maar het is een langzaam poces. We moeten ons realiseren dat onze ar beiders de boeren van gisteren zijn" De discussie met zijn werknemers over hogere produktiviteit levert hem bijna altijd hetzelfde onbegrip op. „Als we meer moeten produce ren, nemen we toch meer mensen aan." Hij voorziet problemen, maai deelt de sombere verwachtingen van de Amerikaanse adviseurs niet hele maal. Het prijs- en kwaliteitsver schil met de import is gering. Sips heeft daarbij als voordeel echter dat het klein en flexibel is, snel op de veranderende vraag kan inspelen binnen enkele dagen leveren, gelooft hij.(IPS) HIJ vroeg het wat zuur, al probeerde hij zijn zuinige glimlach over zijn gezicht te toveren: of de uitgevers hem, Ruding, minister van finan ciën, een populaire versie aanboden van een rapport over Europa na 1992 omdat ze niet zo'n hoge pet op hebben van de politicus als econoom? Onno Ruding wilde even laten weten dat hij natuurlijk op de eerste plaats econoom en op de tweede plaats politi cus is. Hij had dan ook eigen lijk liever de wetenschappe lijke versie van het rapport van de Italiaan Paolo Cec- chini gehad. De overhandi ging van het eerste (populair geschreven) boek 'Alles op al les voor Europa' deed hem niettemin plezier. Maar toch. Als knapste jongetje van de klas wil je geen gemakkelijke titels voor een opstel, niet de gemakke lijkste sommen en al hele maal niet de gemakkelijkste opdracht voor economie. Want dat geeft pas echt glans aan je capaciteiten. „Maar misschien heeft de uitgever het niet zo begrepen op het niveau van politici in het algemeen", probeerde hij nog even. En bij 'het alge meen' hoort Ruding niet, weet inmiddels heel Nederland. En Europa? WAT iedereen al verwachtte, gebeurde uiteraard. Ook de Rijksrecherche kon niet ont dekken wie eind februari het bedrijfsleven had ingeseind over het toen op handen zijnde einde van de WIR. Vooral groté bedrijven bleken in het laatste weekend van februari als gekken investe ringen te hebben laten vast leggen, zodat ze investerings subsidie kunnen krijgen. De snel investerende be drijven moesten voorkennis gehad hebben, zo gonsde het van de geruchten in Den Haag en daarbuiten. En dus besloot de Tweede Kamer dat er een onderzoek moest ko men naar de 'lekken'. Minister De Korte (Econo mische Zaken) lag nog even tjes op de van hem bekende potsierlijke wijze dwars - hij beweerde de enige te zijn ge weest op zijn ministerie die van de plannen met de WIR afwist - maar ook hij moest toestaan dat de politie kwam snuffelen. Verleden week kwam het rapport van de Rijksrecher che naar buiten. Niemand had bekend te hebben gelekt, zo bleek, de dader lag op het kerkhof. Nauwgezette lezing van de bevindingen van de Rijksrecherche leert evenwel dat er wel voorzichtig be schuldigende vingers kunnen worden geheven. Het verdachtste komt een CDA-kamerlid uit de verho ren. Hij kende de plannen, want hij had een dikke 'non paper' (vrij vertaald 'niet- brief') van premier Lubbers over dit onderwerp in handen gehad. En dit kamerlid was de dag vóór de zachte dood van de WIR door een be vriende ondernemer gebeld. Op diens vraag of de WIR snel zou worden afgeschaft antwoordde dit kamerlid: 'daar kan niets over worden gezegd, maar sommige minis ters hebben daar verstrek kende ideeën over'. Als dat geen 'hint' is, dan weten we het niet meer. De geplaagde minister van Eco nomische Zaken lijkt er ove rigens het beste uit te komen. Hij had de voorzitters van twee werkgeversorganisaties gebeld over het einde van de WIR, nadat het kabinet daar toe had besloten, maar enkele uren voordat dat besluit in de Staatscourant stond. Dat kun je nauwelijks 'lekken' noe men. „In het verleden hebben mi nisters wel eens erger dingen gezegd dan Deetman nu", i (Premier Lubbers vergoei- lijkt uitspraken van minister Deetman.) LOEK Hermans (WD), Frans Jozef van der Heijden (CDA), Aad Kosto (PvdA) en Maarten Engwirda (D66) mo gen zich de komende maan den buigen over de proble men rond de invoering van het nieuwe fraudebestendige paspoort. Zij vormen gevieren de parlementaire onderzoeks commissie die van de Tweede Kamer opdracht heeft gekre gen te onderzoeken waar, hoe, wanneer en, als het even kan, ook door wiens schuld het al lemaal fout gelopen is. Op vallend is dat de commissie niet bestaat uit kamerleden die zich normaal met de pas poort-zaak bezig houden. Op vallend, omdat een jaar gele den bij het parlementair on derzoek naar de visfraude, onder leiding van CDA'er Eversdijk, juist wél de visse rij-woordvoerders van de fracties zitting hadden. De officiële verklaring hiervoor is dat het beter is om buitenstaanders met het on derzoek te belasten, omdat die frank en vrij en zonder enige vorm van vooringeno menheid de affaire kunnen doorlichten. Bovendien zal de commissie zonder enige twij fel ook over dé" 'rol van de Tweede Kamer te spreken komen; en gebleken is dat het voor direct betrokkenen niet altijd even eenvoudig is een oordeel over het eigen hande len te vellen. Dat is dus de officiële en zonder enige twijfel plausi bele verklaring. In de wan delgangen verluidt het echter dat nog een andere overwe ging heeft meegespeeld. Als de commissie uit de fracties pecialisten zou bestaan, dan zou het onderzoek ook in han den moeten worden gegeven van parlementariërs als Hans Gaulthérie van Weezei (CDA) en Piet de Visser (PvdA). Bei den hebben zonder enige twijfel zeer veel kennis van zaken, dat is in de jongste paspoort-debatten wel duide lijk geworden. Maar gevreesd werd dat Van Weezei en De Visser door hun eigenzinnige manier van optreden het on derzoek wel eens meer kwaad dan goed zouden kunnen doen. De rechttoe-rechtaan be toogtrant van de sociaal-de mocraat De Visser bijvoor beeld doet het uitstekend in kamerdebatten en is een ver ademing vergeleken bij het gewauwel van sommige van zijn collega's, maar het is zeer de vraag of het in dit soort parlementaire onderzoeken zo effectief is. HET is overigens niet zo dal elk lid van de parlementaire onderzoekscommissie een blanco 'pas-verleden' heeft De christen-democraat Frans Jozef van der Heijden bijna twee jaar geleden nog wat cachet aan de presentatit van een model-paspoort van het ministerie van Binnen landse Zaken. Van der Heij den gaf acte de présence opdt persconferentie waar hel ding officieel voor het eerst aan den volke werd vertoond Bovendien was de pas uitge schreven op de naam van Val der Heijden en was het iden titeitsbewijs getoond met eei foto van de CDA'er. Het ge volg: de pas van Van dei Heijden zou nog vele malei opduiken in het NOS-Joui- naai ter illustratie van de zo veelste episode in het pas poort-drama. Deze vorm van betrokken heid bij de pas-affaire zal overigens van weinig invloed zijn op Van der Heijdens op stelling in het onderzoek Want, zoals bekend, raakte ns de persoonlijke bemoeienis van de toenmalige staatsse cretaris Van Eekelen het pas poort van Binnenlandse Za ken - en dus dat van Van derj Heijden - letterlijk buiten beeld. EINDREDACTIE PIETER GEN van onze verslaggever UTRECHT BREDA - De dienstplichtige moslim A. Haselhoef, die vorig jaar mei gedurende de vasten maand Ramadan in Londen 'onderdook', is in hoger be roep door het Hoog Militair Gerechtshof veroordeeld tot eln boete van 500 gulden en een voorwaardelijke gevan genisstraf van drie weken. no Krijgsraad in Arnhem had Haselhoef eerder veroordeeld tot drie weken cel, waarvan Zn week voorwaardelijk. Hij heeft twee dagen in voorarrest gezeten. Haselhoef is inmiddels uit dienst. HE litaii aan met Artii regel mad dat later diere dook Op meri: jaar In de komende twaalf maanden v< oens 85.000 nieuwe arbeidsplaatse taak de produktiviteit verder op "te jantrekken. Dit blijkt uit de ma voeren omdat de marges steeds ver- resultaten van een NIPO-enquêt der afnemen. Nederlands Ondernemersverboni aat houden. Onder kleine en middelgrote jedrijven verstaat het KNOV mdernemingen tot honderd werknemers. Daar horen ook winkels bij. Uit de enquête valt af te lei den dat 50.000 ondernemers willen uitbreiden met gemid deld twee werknemers, terwijl 7.400 ondernemers verwachten dat zij in de komende twaalf maanden één tot twee arbeids plaatsen zullen moeten schrap pen. Plaatsvervangend algemeen secretaris Vonk van het KNOV wees er maandag op dat het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf voor 1 een werkgelegenheids groei met 'slechts' 18.000 nieuwe banen voorziet. Het KNOV wil met het oog op de nieuwe wet Arbeid Ge- ïandicapte Werknemers, die volgend jaar van kracht wordt, actie ondernemen richting overheid omdat gebleken is dat veertig procent van de onder nemers nog npoit heeft gehoord van het uitgangspunt, dat elk jedrijf straks vijf procent ge- ïandicapten in dienst moet lebben. De enquête wijst uit dat er in het midden- en klein- oedrijf plaats is voor 70.000 ge- landicapten. De algemene tevredenheid iver de gang van zaken in het bedrijf is onder de onderne mers iets gedaald ten opzichte van beoo omzt eiger zeer nog l tevre genr 'H gind gere woor Kam scha: op in genv ecore volgt ietsg To groot en Weli! drijfs dan i wart Van proce 1988. proct De subsi KNO tieve in d« Juist den als g Indre mers ren. Door Frits Stommels Leerkrachten beeldende vakken hebben zich giste ren nog eens uitgesproken tegen de slogan 'Kies exact'. Zij vinden het kort zichtig om daar exclusief de nadruk op te leggen. Overigens waren zij zeer tevreden over kunstbe schouwing/ kunstgeschie denis, zoals dat voor mavo op het programma stond. Ook die andere kunst vorm, de muziek, speelde gisteren een belangrijke partij in het mavo-eindex amen. Bij 'beeldend' was er een leuke variatie. De kandidaten kwamen veel meer dan voor heen aan hun trekken. Alle kunstvormen - architectuur, schilderkunst, denker van Rodin- kwamen aan bod. Ook de kwaliteit van de bij de vra gen gevoegde afbeeldingen zagen er prima uit. Bij het onderwerp textiele werkvormen waren er voor het eerst echte detailfoto's te bewonderen en dat zinde de kandidaten wel. De volwasse nen (van het dag- avondon derwijs) onder hen hebben echter wel moeite met de vele meerkeuzevragen. Ze zijn meer 'in' voor open - berede neer- vragen, terwijl jongeren het best weg weten met mul tiple-choice. Met het mavo-examen mu ziek hadden de kandidaten - een gemengd gezelschap van jongeren en volwassenen - het niet echt moeilijk. Er was een solostuk van Saint-Saëns aan de orde en de 'kinderbalade' van Boudewijn de Groot. Een probleem vormde wel het ge staag doordraaien van de band. Even terugdraaien - om nog eens te luisteren - was er niet bij. De samenvatting Nederlands voor vwo was een tekst uit het maandblad 'Psychologie' (de cember 1986) van de sociaal psycholoog dr. J. Beijk van de universiteit van Amsterdam. De titel was: 'Het geloof in de rechtvaardige wereld'. De tekst is vrij eenvoudig, helder qua opbouw en woord keuze, maar bevat vrij veel details. Het vergt dus nauw keurig lezen en een voortdu rend afwegen van wat over bodig is en niet. Het nieuwe, verplichte, analytische beoor delingsschema hecht veel waarde aan al die details, maar het kost de kandidaten veel punten als ze alleen de globale lijn van de tekst weergeven. In de middaguren had vwo Latijn. Het was een tekst van Cornelius Nepos, een Romeins historicus, over uitstekende legerleiders; in dit geval de Thebaanse generaal Epami- nondas. Het niveau was grammati caal gezien niet al te moeilijk. De vragen ondersteunden het begrip van de tekst en de kan didaten konden daarmee aar dig uit de voeten. Inhoudelijk was de tekst wel wat opper vlakkig en de beschrijving zonder echte diepgang. Havo begon het centraal schriftelijk met handelswe tenschappen en recht. In de eerste opgave dienden de kan didaten aan de hand van een balans en resultatenrekening de bekende financieringsra- tio's te berekenen. Het in de opgave verwerkte krantebe- richt was een leuke vondst, maar veel te lang en overbo dig. Opgave 2 was ook een fi- nancieringsopgave over an nuïteiten, lineaire leningen, persoonlijke leningen. Alle maal in één opgave. Volgens de docent was het een overzichtelijk examen dat zeker niet te moeilijk was. Wel lag er teveel nadruk op financiering en waren er wei nig theorievragen. 's Middags had havo tekst verklaring Nederlands. Het was een tekst van Herman Franke uit het weekblad 'Haagse Post' van eind maart 1986 met als titel 'Het beheer ste Nederland'. De docent beoordeelde het als zeer negatief dat de tekst elk jaar langer wordt. Dit jaar sloeg alles: 215 regels pluses] batterij van 21 vragen. TeWI en vragen samen besloeg®| bijna zes pagina's A-4 maat. Teveel voor een mentijd van twee uur. Lbo en mavo begonnen dee] amenrace met tekstverk] ring Nederlands, die heleme] in het teken stond van de n»| de. Er waren veel vragen:!] totaal 42, waarvan slechts r] ven open vragen. Alle ande] waren meerkeuzevragen. Zowel op het C- als het Hl niveau ging het om niet al moeilijke teksten: over ontwikkeling van de mode] de maatschappij; over m* nen en mode; over vrouw'] en kleding. Volgens de waren ze eenvoudig en goed] begrijpen. Maar de vragen vonden kandidaten niet zo simp Vooral ook omdat er over teksten heen werd gevraas in die zin dat de ene tekst X* de andere werd vergelek] En dat is nogal pittig. IUNSPEET (ANP) - Voor het eerst 'ig bestaan van de Industriebond F >ondsbestuur gekozen. De bondsraad heeft maandag de 34-jai xmdssecretaris gekozen. Van Hoek is wouwen vakschool in Utrecht. De andere kandidaat 'van buiten' die rozen, is het districtshoofd Gelderland ran algemeen secretaris krijgt. De kar kuur, Kommer de Knegt, behaalde te we De verkiezing van de overige bestuur ingen opgeleverd. Overeenkomstig de ende bondsbestuur is Be van der Weg >ls opvolger van voorzitter Dick Visser, van dit jaar terug te treden vanwege eei ran de bondsraad en 'laster' in de pers van medewerkers door de Binnenlandse r'NISTER SMIT-KROES - door een be na!9® man in het kabinet' genoemd - 1 IPegenheid om haar reputatie als keiha fco H®CtlJ een a' maandenlang durend Bende binnenschippers die een recht rw uPpen- A's een Hollandse uitgave L aarzelt Smit-Kroes niet om de IsiT. h band van een peloton ME-ers tot int i de dochter van een Rotterdan Lu no9 aan de stok gekregen met lrnio Leurs- ^'i z'in bet niet eens met de Lh dle vanaf 1 mei ook op vrachtaui iaa otürs vir|den dat de maximumsn liiifrH kilometer per uur moet worden be /I9? maximunri van 80 kilometer per i Fiptn en chauffeurs sturen aan o len r<w. Verkeer door morgen op de I ictio Jkilometer per uur te gaan rijden Emu I- een 9 rote verkeerschaos zal leic len m?es heeft kordaat op het protest Bat rv! ®en mhaalverbod voor trucks. lohpiH0r u ac,ie van de vrachtwagencl Kh®lin bet geding komt. Lm ''jken de actievoerders wei liei plannen. Lang niet alle chai Ll0rCK°rsIe' 'e volgen. Ook werkgever We miel-i i~NV hebben zich in negaties Ichtnlu nemers te denken moeten g< liet riil beste zijn om de onverantwo leeratf CPnstatering zijn de probleme «riantilu on9enoegen onder de vrachi lurk? cvan bet beroep - de vrije jont Inder ^Uropa doorkruisen - is allang Keek ema s en onmatige werktijc let iq^a^en bet leven van een trucker e Iraaen komen legitiem dat de vrachtwi Ian tie r bun situatie. Het is echter ErianruTlaxirnurrisnelheid op te hangen I er 9eldt die ook voor de mensen

de Stem | 1988 | | pagina 2